Képes Sport, 1969. július-december (16. évfolyam, 26-52. szám)

1969-12-09 / 49. szám

nem én bundázom, nem én adom a pénzt. És micsoda paradoxon: akik elrontják a labdarúgóikat, akik elnevelik őket, akik bundáznak, akik a pénzt adják, mind a Szurkoló nevében cselekszenek. Még soha egyetlen közgyűlé­sen sem kérdezték meg egyet­len szurkolótól sem, hogy való­ban ezt akarják-e? Mert ha nemmel válaszolná­nak, jogos lenne a­­kérdés: ak­kor kinek az érdekében, kinek a nevében cselekszenek? Mifaj­ta mecénások tűntek elő? A játékos, aki kiment a pá­lyára, nem foglalkozott ilyen gondolatokkal, ő nem érzi, hogy elrontották, nem tudja, hogy a nagy csatákra immár alkalmat­lan, következésképpen a súlyos vereségtől ugyanúgy megbénul, mint mi mindnyájan. A játékos győzni akart. Lát­tam a mérkőzés előtt, a szünet­ben és utána is. Nyugodt szív­vel egyetlenegyről sem állítha­tom, hogy nem akart győzni. Csak nem tudott győzni. A lába, a szíve, a tüdeje csak annyit bír el, amennyit edzett és megszokott. A technikája csak annyira csilloghat, amennyire csiszolta. Bátorsága, akaratere­je csak annyi, mint máskor. A taktikája, sem ünnepnapi, nem különleges, hanem szürke, olyan, amilyent megszokott. Ha csak tizenhárom játékos és egy kapitány kudarcának te­kintjük a marseille-i vereséget, nem jutunk előbbre. Vállalja ki-ki a saját kudar­cát. És gondolkozzon ki-ki fele­lőssége szerint a jövőn. A Magyar Labdarúgók Szö­vetsége sokfajta tanácskozást tartott már, rendeset és rend­kívülit. Most egy rendkívülire lenne szükség. Ahol végre súlya len­ne a mondatoknak. Felszabadulásunk óta 200 hivatalos labdarúgó­­mérkőzést játszott nagy­ válogatottunk. Sajnos, a jubileumi mérkőzés eredménye azt jelenti, hogy — a világbajnokságok történetében először — a magyar válogatott önhibájából nem vehet részt a döntők küzdelmeiben. KIK SZEREPELTEK A VÁLOGATOTTBAN ebben az évben? (I. oszlop név, II. oszlop 1969-ben, III. oszlop eddig összesen hány alkalommal szerepelt a vá­logatottban, IV. oszlop 1969-ben, V. oszlop eddig összesen hány gólt szerzett.) Tehát 23 játékos szerepelt a válogatottban, eb­ből tizen 1969-ben először. (Dunai III, Dunai II, Halmosi, Juhász, Kelemen, Kocsis, Kozma, Nos­kó, Szőke, Zámbó). Két játékos szerepelt min­den alkalommal: Bene és Zámbó. Idén rúgta első válogatott gólját Dunai II, Fazekas, Halmosi, Kocsis, Puskás és Szűcs. A gólok közül egy fe­jesgól (Albert), egy szabadrúgás és egy 11-es gól esett (mindkettő Kocsis), a többi gól akció­ból született. Válogatottunk megőrizte 7 éve tartó hazai ve­retlenségét (az Írek elleni volt a 22. mérkőzés!), utoljára 1962. október 14-én szenvedtünk veresé­get Budapesten a Jugoszláv válogatottól, 1:0-ra. A mérleg: 22 20 2­0 63:18 (17) JELENLEG A STATISZTIKA EZT MUTATJA: 1944-ig 241 117 54 70 603:465 59,73% 1945 óta 200 130 33 37 593:260 73,25% összesen: 441 247 87 107 1198:725 65,87% Ebből 1969-ben: 8 4 1 3 17, 13 56,25% I. II. Albert Flórián 3 Bene Ferenc 8 Dunai III. Ede 1 Dunai II. Antal 6 Farkas János 4 Fazekas László 6 Göröcs János 6 Slalmosi Zoltán 3 Ihász Kálmán 6 Juhász István 3 Káposzta Benő 5 Kelemen József 3 Kocsis Lajos 3 Kozma Mihály 2 Mészöly Kálmán 6 Noskó Ernő 2 Páncsics Miklós 6 Puskás Lajos 4 Szentmihályi Antal 7 Szőke István 1 Szűcs Lajos 6 Tamás Gyula 1 Zámbó Sándor 8 III. IV. V. 691 31 386 24 6 3 3 331 197 1 1 61— 193 1 1 27— — 3 — — 19 — — 3 — — 3 2 2 2 —— —­56— 6 2 — — 7 7 1 1 31— — 1 14 — 1 1 8 — — JEGYZŐKÖNYV CSEHSZLOVÁKIA—M­AGY­ARORSZÁG 4:1 (1:0) Világbajnoki selejtező mérkőzés. Marseille, 12 000 néző. Vezette: Machin (francia). Gólszerző: 43. p: Kvasnak (11-esből), 59 p: F. Vesely, 65. p: Adamec, 81. p: Jockl, 91. p: Kocsis (11-esből). Csehszlovákia: Viktor — Pivarnik, Migas, Hagara, Horváth, Kvasnak, F. Vesely, Petrás, Kuna, Adamec, Jockl. Csere: Kuna helyett Pollak (49. perc), Viktor helyett Venczel (91. perc). Magyarország: Szentmihályi — Kelemen, Mészöly, Ihász, Halmosi, Noskó, Fazekas, Göröcs, Bene, Farkas, Zámbó. Csere: Farkas és Göröcs helyett Kocsis és Puskás (81. perc).