Képes Sport, 1981. január-június (28. évfolyam, 1-26. szám)

1981-05-26 / 21. szám

TORNÁSZ BUDAPEST-BAJNOKSÁG Míg a legjobb férfi tornászok Rómában mérték össze tudásu­kat, addig itthon, a tornacsar­nokban a Budapest-bajnoki cí­mekért versenyeztek a többiek. Vámos István, az FTC ver­senyzője (képünkön) szerezte meg az összetett bajnoki címet, és a lólengésgyőzelmet a sze­­renkénti döntőben. Kelemen (Bp. Honvéd) három első helyet gyűjtött (korlát, nyújtó és gyű­rű), Laufer (Bp. Vasas Izzó) a talajon és Szihalmi (II. Dózsa) ugrásban bizonyult a legjobb budapestinek. A nőknél Cselényi Edité (Va­sas), a madridi Európa-bajnok­­ságot tartalékként megjárt tor­násznőé lett az összetett győze­lem, és még az ugrásban is a legjobb volt. Két szeren, geren­dán és talajon sikerült első helyet szereznie Óvári Évának (Vasas), de Vasas-tornásznő lett aranyérmes korláton is. Szabó Andrea, Csatorday Zoltán felvétele kétnapos versenyen mérték össze tudásukat a könnyűbúvársport képviselői a Hajós Alfréd uszodában Farkas József felvétele Rába­vágta ’81 Tágul a kör. Szerencsé­re. Esztendőkkel koráb­ban még igencsak húzó­doztak a fiatalok attól, hogy a nagy nyilvános­ság előtt, városon ke­resztül fussanak. A FU­­TAPEST sikere, no meg néhány további bátor kezdeményezés hatásá­ra már idén is „futott Pécs”, sőt Szombathe­lyen is rendeztek a fel­­szabadulás évfordulóján városon keresztüli futó­versenyt. Mindezeken felbuzdulva a KISZ Győr városi bizottsága május 28-án, csütörtö­kön megrendezi a Rába­­vágta elnevezésű váro­son keresztüli futását, amelynek útvonala: Kál­vária utca, Láhner utca, Zrínyi utca, Mónus Illés út, Magyar utca, Nagy István út, Ifjúság körút. A cél a Tóvendéglőnél lesz. A táv körülbelül 5 kilométer. A rajt 16.30- kor, s a futáson korha­tár nélkül bárki részt ve­het. Sok sikert, győriek! ELMENT KÖZÜLÜNK... Szegényebb lett a magyar atléti­ka , hetvenhárom éves korában elhunyt dr. Bácsalmási Péter, a Testnevelési Főiskola nyugalmazott tanszékvezető tanára, aki évtize­deken át kiváló atléták egész so­rát nevelte. Újra arany „Első felnőtt Európa-baj­­nokságomon, 1979-ben Es­­senben valójában fel sem fogtam, hogy mi történik körülöttem. Aztán, hogy a lólengésdöntő után ugyan­arra a dicső helyre állhat­tam, ahol Magyar szokott, s olyan fenséges pillanato­kat élhettem át, mint Zol­tán barátom, minden olyan hihetetlenül szépnek lát­szott. Az Európa-bajnokság után keservesebb napok következtek, rövid úton megismerkedtem a torna számomra kevésbé barátsá­gos oldalával is. Nem úgy sikerült a lyoni ifjúsági Európa-bajnokság, ahogy szerettem volna, s még kevésbé a torontói Világ Kupa, ahol első helyezett­ként kerültem a lólengés döntőjébe, az utolsó moz­dulatnál azonban elvesztet­tem az egyensúlyomat, el­sőből utolsó lettem, nyol­cadik. Nehezen viselném el, ha most Rómában megis­métlődne a csúnya fias­kó .. így nyilatkozott vasárnap délelőtt Guczoghy György a római Hotel American Palace befüggönyzött szo­bájában — odakint 30 fo­kos hőség bágyasztotta a rómaiakat —, miközben az egész magyar küldöttség az olasz főváros szépségeivel ismerkedett. Ekkor már túl volt az első felvonáson, az összetett bajnokságért folyó versenyfutáson, ahol pálya­futása eddigi legnagyobb sikerét könyvelhette el ha­todik helyezésével. Csupán három szovjet és két NDK-s ellenfele előzte meg, végig szoros csatában. Így aztán 1975 (Bern), 1977 (Vilniusz) és 1979 (Essen) után negyedszer is sike­rült a nagy terv megvaló­sítása, hasonlóan Magyar­hoz, Donáthhoz és Kovács­hoz, Guczoghy is bevere­­kedte magát a „hatok” kö­zé. Eközben szereplése csúcspontját, a lólengésben elért 9,90 jelentette, ame­lyet senki sem vitatott, sem a pontozók, sem pedig a magyar hegemónia meg­törésére vágyó ellenfelek. Kétségkívül erősebb, na­gyobb tudású mezőny gyűlt össze a római lólen­­gésdöntőben, mint két év­vel korábban Essenben, és ezek után még csak az kel­lett, hogy a sorsolás a le­hető legbalszerencsésebben sikerüljön. Guczoghy az 1-es sorszámot kapta, első­ként kellett gyakorlatát bemutatnia. Ebből a pozí­cióból előtte talán még senki sem jutott a dobogó legfelső fokára (sajnálatos gyakorlat: a pontozók mos­tohán bánnak az elején sorra kerülőkkel, nem úgy a hátrább versenyzőkkel). Guczoghyt azonban Rómá­ban sem lehetett megállíta­ni, a második „kűr” épp olyan jól sikerült, mint a szombati, nem is tanako­dott sokáig a zsűri, a pon­tozók ismét 9,90-ben egyez­tek meg (szombaton még Ujvári Sándor volt a veze­tő bíró, mivel azonban ma­gyar tornász ezen a szeren döntőbe jutott, le kellett köszönnie, csak tanácsadó lehetett a finn Jalantie mellett). Hét ellenfél gyakorlatát kellett végigizgulnia Gyuri­nak és a kis magyar tábor­nak, a legjobban az NDK-s Nikolaytól kellett tartani, aki már két olim­pián is megszorította Ma­gyar Zoltánt. A berlini fiú azonban ezúttal kétszer is hibázott, búcsúznia kellett a dobogótól. Helyette a francia Boutard, a román Szilier és a szovjet Korol­­jov szegődött Guczoghy nyomába, hármas holtver­senyben állhattak a dobogó második fokán, 25—25 ez­reddel lemaradva a magyar Európa-bajnoktól. Megszakítás nélkül az ötödik Európa-bajnokságon jutott aranyérem a magyar tornasportnak. A szép di­csőség mellett nem szabad megfeledkezni arról, hogy nem értünk el további cé­lokat, Donáth Ferenc nem érte el a csúcsformát Ró­mában, az újonc Mókus­nak pedig — akármilyen szépen küzdött — még túl­ságosan magas volt a mér­ce. Szalay Péter