Kisalföld, 1963. május (8. évfolyam, 100-125. szám)

1963-05-21 / 116. szám

4 ^ APRÓHIRDETÉSEK^ Motorra k­ülföldi hosszú esőkabát, bőrkesztyű, új, fér­fikerékpár, keveset használ,­­ zománco­zott asztali tűzhely eladó. Magyaróvár, Magyar u. 40. __ Fényképezőgépek ja­vítása Szilágyi müszerházmesternél, Győr, Stercély­ u. 12. Telefon: 37—76. Tás­kaírógépet keresek megvételre. In) Berva príma ál­lapotban eladó. Győr, VII. ker., Po­­tinszky u. _ 22. Tóth. Megvételre kere­sek Berva, vagy Panni motorkerék­párt, melyek üzem­­képtelenek, hogy al­katrészek ne hiá­nyozzanak. Értesí­tést ármegjelöléssel kér. Süle István, Győrújfalu, Rákóczi F. u­. 36.____________ ~ Körösi-féle mély gyermekkocsi, eladó. Győr, Batthyány tér 1. Erdélyi Ká­roly:­­ Fekete Pannónia,­­ jókarban, eladó.­­ Cím a Soproni Hir­detőben._____ Príma állapotban­­ lévő, kisipari, dió­­faháló igényé­rték elad­ó. Érdeklődni lehet, 20—46-os, 9—17 óráig. A 19. SZ. Autóközlekedési Vállalat felvesz Győr, Sopron, Magyaróvár, Csorna, Beled telephelyekre rakodó­munká­sokat Jelentkezés a vállalat munka­ügyi osztályán, Győr, Árpád út 51/B­­dapest, VI. Szí­nyei Merse u. 19. Tele­fon: 118—923. Vagy Szőkó István, Bala­­tonvilágos, Klára­­telep 30. Rékám­ié, bútor­vétel -eladás. Győr, Káposztás köz 6. (Hí­ma-partnál). 500-as NSU mo­torkerékpár főegy­ségenként. Zün­dapp oldalkocsi, komp­lett­ el­adók. Máté. Győr. Ipar u. 46. P. 70-es személy­gépkocsi 32 000-ért. Panfut robogó eladó. Sopron, Lenin krt. 55._Gelka. ___________ Lambretta olasz robogó eladó. Cím: : Győr, Bástya u. 52. ___________________(N) | Robogó, 125-ös, új­szerű állapotban. 250-es nagy kerék­ű Jáva eladó. Győr, Ipartelep, Bajza u. 1______________ Kombinátlszekrény,­­ fékamié, vitrin, sez­­lon, tv-szekrésly, ágysodrony eladó. J Győr, Kisfaludy u.­­ 13. Szabó.__ Igényesnek reka­­mié, garnitúra, háló­­szobabútor, sezlon, sodrony eladó. Győr, Kisfaludy u. 25. Korsósné. Háromszobás, össz­komfortos családi ház beköltözhetően, részben is eladó. Sopron, Győri u. 28. Eladó 2 db. 185 x 140 értt­el új re­dőny, jó mál áron alul. Győrújfálu, Szabadság u. 19. Épületanyag (fa) kapható. Győr, Bá­lint M. u. 80. 1300 öl, jó lucerna, első kaszálása eladó. Ménfőcsarno­k, Hegyaljai u. 16. D. Csepel nagyon jó állapotban, újra dukkolva, 4600-ért­­ eladó. Magyaróvár, Kert utca 14. (N) Azonnal beköltöz­hető, kitűnő álla­potban lévő 2 szo­ba, összkomfortos ház 500 n­ölés gyü­­mölcsössel, Sopron, Körösvériy u. 7., el­adó: Lővér , üdülő közelében. Érdek­lődés: Ingatlanköz­vetít­ő Vállalatnál, Sopron, Köztársaság U. 4. Beköltözhető ház eladó. Érdeklődni: Győr, Köztemető u. 2. Kállai. Tenisz és egyéb­­ sportpályákhoz szál- I k­t vörös salakot. Réger Frigyes, Moz­­­sonmagyaróvár, Le- J­ain u. 248.__________ Sarródon lévő egy-­­ szobás-konyhás, kamrás ház anyaga­­ lebontva eladó. Pe- S­töfi u. 5. Rácz Gyula. Balatonvilágosi aluljárónál, bekerí­tett termő gyümöl­csös, vikkendházzal eladó. Érdeklődni: b­* ES2SE52SSSESH5,257 MOST VIGYE irha- és szőrme- BUNDÁJÁT TISZTÍTÁSRA. FESTÉSRE, szaki­­tásra. Szezon Utáni árak. Nyári meg­óvás. Értékbiztosí­­tással. MOLNÁR szűcs, Győr, Lénia út 7. Tsz tagok, figyelem! vessenek babot a kukoricába! A helyi földmí­­­vesszövetkezet magas árat fizet. A speciálbab szerződéses ára 650.— Ft/g, szokvány fehér­bab szerződéses ára 550.— Ft/g. Szövetkezetek Győr-Sopron megyei Értékesítő Központja Nagyméretű gar­zon lakásomat el­cserélném szoba­­konyhásra. Győr- Sziget, Márvány u. 2., u­. em. 4. Bukta Józsefné, Megtekint­hető 6 órától 7 óráig. _____ Nádor városi kis­méretű szoba­kály­­hás lakásom elcse­­rélném győri na­gyobbra. Érdeklődni este, Győr, Kecskés, Lenin út 60. Kályhás szakmun­kást és tanulót fel­véssek. Simon kály­hás, Gyón, Bartók Sára u. 15. VESZPRÉM ME­­GYEI TERVEZŐ IRODA FELVÉTEL­RE KERES legalább 3 év egy tervezőiro­dai gyakorlattal épí­tészmérnököket, technikusokat és Alt. MÉRNöKi'r mélyépítési munkák tervezésére, továbbá 1663-ban Végző épí­tész általános és épületgépész MÉR­NÖKÖKET ÉS TECHNIKUSOKAT, jelentkezés kizáró­lag írásban, önélet­rajz Csatulásával. Veszprém: Felsza­badulás út 15/1. Cí­mén. Ezúton mondunk köszö­netet Horváth Ferencné halála alkalm­­as kifejezett együttérzésért a Magasépí­tő dolgozóinak, a Németh László iskola pedagógusai­nak és tanulóinak, vala­mint rokonainknak és is­merősei­nkn­ek. Gyászoló Horváth család. Köszönetet mondunk mindazoknak, akik fe­lejthetetlen férjem, Jászfalvi Dezső megyei tanács dolgozója temetésén rés­zt vettek, sírjára virágot, koszorút helyeztek, vagy lásd sí­­munkat bármily módon enyhíteni igyekeztek. Külön köszönetet mon­dunk a Győr megyei állatorvosi karnak. GYÁSZOLÓ család Köszönetet mondunk mindazoknak, akik sze­retett halottunk, Köpcsényi László temetésén Ásványrárón részt vettek, sírjára vi­rágot helyeztek, vagy fájdalmunkat bármily módon enyhítették. GYÁSZOLÓ család, köszönetnyilvá­nítás. Hálásan köszönöm mindazoknak, akik sze­retett férjem elhunyta alkalmával sírjára virá­got helyeztek vagy mély fájdalmamat bármily módon enyhíteni igye­keztek. Gyászoló féledégft, özv. Tapp Józsefné. Műszaki becslés Sopronban: május 23-án, csütörtökön, Finommechanikánál, Sopron, Mátyás kir. u. 5. Tel.: 10-37. Győrött, Lenin út 26. Tel.: 27-27. Mély fájdalommal tu­datjuk, hogy Somogyi Jentiné folyó hó 19-én hosszas szenvedés után elhunyt. Temetése 22-én délután 5 órakor lesz a Szent Imre templom kriptá­jában. Gyászoló férje és leánya. Fájdalommal tudatjuk, hogy szeretett édes­anyánk, nagyanyánk, dédnagyanyánk, özv. Drvenica Mirkóné sz. Roll Teréz 81 éves korában elhunyt Temetése május 21-én, kedden délután 5 óra­kor lesz a soproni öreg temetőben. GYÁSZOLÓ CSALÁD: Fizessen elő a Kisalföldre A lapot árusításban és elő­fizetésben a Magyar Posta terjeszti. Előfizetési díj egy hóra 12 forint. Előfizethető bármely postahivatalnál és kézbesítőnél. Dr. Túri Demeter m­osó méteráru KISALFÖLD Stop! B­a­leset! A két gépjármű összeütközött. Cselényi Ferenc autójában 300, a 4-es számú Épületanyagfuvarozó Vállalat személy­gépkocsijában 800 forint értékű kár esett. A balesetért a szabálytalanul hajtó Cselényi felelős. _________ Iparvállalat keres NAGY GYAKORLATTAL RENDELKEZŐ kontírozó könyvelőt, gyors- és gépírót, SZTK ügyintézésben jártas bérelszámolót, faipari szakismerettel rendelkező anyagátvevőt, kereskedelmi gyakorlattal és szak­ismeretekkel bíró raktárnokot, jogi és faipari szakismerettel rendelkező anyag és áruforgalmi ügyintézőt Mérnöki, technikusi, mérlegképes, képesített könyvelői végzettséggel bírók előnyben. „Lakberendezés” jeligére jelentkezés levélben. Kiadóhivatal, Győr, Tanácsköztársaság u. 3 Tegnap délelőtt tizenegy órakor Győrött, az Árpád út és a Gorkij utca kereszteződésében történt baleset Cselényi Ferenc veszprémi lakos személygépkocsijával — a tilalmi jelzőtáblák ellenére — az­ Árpád úton hajtott. A Gorkij utcához érve, nem adott elsőbbséget a főútvonalon szabá­lyosan haladó személygépkocsinak. Május 25-én műsoros vacsora-autóbusz indul PANNONHALMÁRA Részvételi díj: 40 forint. A műsorban RÉDEY MÁRTA operett­ és satizonénekesnő szerepel Jelentkezés a Győri IBUSZ-ban SZÖVŐDÉI GYAKORLATTAL RENDELKEZŐ lakatosokat, szövődéi segédművezetőket, szövő segéd­­művezetői munkakörben azonnali belépéssel felvesz a GYŐRI PAMUTSZÖVŐ ÉS MŰBORGYÁR Jelentkezés a vállalat munkaügyi osztályán. Győr, Fehérvári út 16. Um. május 11- kedd Mindhárom győri tekecsapat győzött Vasas ETO— Szegedi VSK 6:2 (5317—5065), NB I-es mérkőzés. A feljavult és jó képességű sze­gedi vasutas tekézők felett még nagyobb aránykárt is győzhetett volna az újra a nagy formában lévő vagon gyári együttes. Leg­jobb döntök: Varga M. 933, Ju­hász 901, MAVDAC—Szombathelyi Cipő 7:1 (2389—2234). NB II-es mérkő­zés. A győri vasutaspálya se­hogysem tetszett a szom­tathe­­lyieknek. Ilyen arányban is megérdemelten győztek a Vasutasok. Legjobb dobók: An­­tallos 412. Pazser 403. Richards—Beloiannisz 7:1 (3600—2455). NB II-es mérkőzés. Kitűnő játékkal fölényes győ­zelmet arattak a textiles téké­­zők a fővárosiak felett. Biztos és megérdemelt győzelem. Leg­jobb dobók: Antalics M. 443, Benkei 446. Ez történt a megyei labdarúgó-bajnokságban GYŐrISZENTIVÁN—SOPRONI TEXTILES 2:0 (1:6) Nagy iramban kezdődött a mérkőzés. Többnyire a hazaiak támadták, a soproniak támadá­­sora szétesően játszott. Bötz lö­vését a 18. percben még hárí­totta Sziklai, de később Juhász révén megszületett az első gól. A második félidőben feljöttek a soproniak, sokat támadtak, de támadósoruk nem javult fel. A 72. percben dőlt el a mérkőzés. Szabadrúgás után Bendíi fejese került a hálóba. Ez letörte a Veszdégcsapatot. A hazai csapat minden részében jobb volt, a listavezető soproniak csalódást okoztak Győrszentivánért. A hazai csapatból mindenki megtette a kötelességét, a ven­dégcsapatból csak Fejes játé­kát és akaratát lehet dicsérni. HUBERTUS-PETŐRAZA 1:0 (1:0) A délelőtt lejátszott mérkőzé­sen az első félidőben a hazaiak, míg a második­ban a vendégek támadták többet. A gólt Brat­­tengeier lőtte. A mérkőzés vége felé a vendégek szabályos gólt értek el, ezt azonban Szekeres játékvezető les Címén érvényte­lenítette. MTE II.—GY. ELEKTROMOS 2:0 (2:6) Mindkét csapatban főleg fiatal játékosok kaptak helyet. A mindvégig többet támadó mo­sonmagyaróvári tartalékok Gyet­­ván és Nagy góljaival biztos győzelmet arattak a győri csa­pat ellen. A hágaiaknál kiemel­kedő teljesítményt nyújtott a Huszti—schöner fedezetpár. SFAC—CSORNA 4:0 (4:0) A kiesés szempontjából fontos találkozón a hazaiak támadtak, és az első félidőben valósággal kapujához szegezték a­ csornai együttest. Wiezer két gólja után Oreiczinger talált a hálóba, majd a vendégek védői öngólt vétettek, így alakult ki az első félidőben a 4:0-ás eredmény. Szünet után kiegyensúlyozott lett a játék. A SFAC ekkor is veszélyesebb volt, de a góllövés már nem sikerült a csatárok­­ntak. Első félidei teljesítményével a soproni piros-fehérek gárdája rászolgált a győzelemre. Cserna az első félidőben igen gyenge játékot mutatott. S. POSTÁS—PÁPAI VASAS 3:2 (1:0) Igazi rangadóhangulatban ke­rült sor az élcsoportban ta­nyázó két csapat soproni talál­kozójára. Az első negyedóra ta­­pogatódzó játéka után a postá­sok kerekedtek felül. A 30. perc­­bért Scheidl, a pápai kapus hi­bájából megszerezte a vezetést. Folidulás után nagy­ lelkesedés­sel kezdett a Vasas, és Györke egyenlített. Pápa maradt fölény­ben, gólt mégis a 33. percben Sopron ért el Szabó révén. Egy perc m­úlva egyenlített a Pápai vasas , és már-már úgy lát­szott, hogy döntetlen marad az eredmény, amikor Scheidl nagyszerű egyéni teljesítmé­nyével a hazaiak számára biz­tosította a győzelmet. A szerencsésebb csapat győ­zött, a Pápai Vasas lelkesebben küzdött, kapusának két súlyos hibája volt a vereség legfőbb oka. MOSONSZENTJÁNOS—GYŐrtI POSTAS 3:0 (3:6) A községben nagy érdeklődés nyilvánult meg a mérkőzés iránt. A győri csapat váratla­nul idegesen, gyengén játszott, és így a hazai csapat nagy lel­kesedése és néhány ügyes táma­dása már az első félidőben el­döntötte a mérkőzés sorsát. A második félidőben a győriek is sokat támadtak, de csatársoruk nem tudott megbirkózni a hazai védelemmel. A­­ hazai csapat fő­ként első félidőbeli játékának köszönheti megérdemelt győzel­mét. FERTŐDÉS: VASAS 5:0 (0:0) Az első félidőben ideges, csap­kodó játék folyt a pályán némi hazai fölénnyel. Szünet után mintha kicserélték volna a ha­zai csapatot. Támadásai sokkal gördülékenyebbek lettek, és formás támadásait eredményesért is fejezte be. Ebben a játék­részben a vendégek érthetet­­len­ül visszaestek, védelmük igen nagy hibákat vétett. ABDA—KAPUVAR 2:2 (1:1) Abdán váratlanul igen komoly ellenfelet talált Kapuvár csapa­ta. Mindkét félidőben nagy harc és kiegyensúlyozott játék folyt a pályán. A kapuváriak tetszetősebben vezették támadá­saikat, némi fölényre is tettek szert, de a lelkes hazai csapat igen jól védekezett. A látottak alapján az abdai meglepetés teljesen megérdemmel,nem sok hiányzott a még nagyobb meg­lepetéshez. A labdarúgó megyei I. osztály állása 1. S. Textiles 25 37:15 35 1. S. Postás 22 47:14 31 3. Kapuvár 23 4«:72 30 4. Gy. PoStás 54 64:34 30 5. Hubertus 22 3«:­26 24 6. Pápai Vasas 22 43:21 23 7. Győrszentiván 23 36:32 17 8. Ferted 21 44:37 24 9. S. Vasas 21 22:31 23 10. Mosonszémji­ics 23 34:42 17 11. Petőháza 22 31:42 17 12. SFAC 21 28:43 16 13. Abda 22 24:61 12 14. og. Elektroidflo* 22 11:95 * 15. Csorna 23 14:73 7 MAVDAC Ét. 25 66:27 34 MTE a. 25 39:38 23 Védekezés a cseresznyelégy és a barackmoly ellen Megyénk egyik igen jelen­­tős gyümölcse a cseresznye, jelentőségét emeli, hogy legko­rábban kerül piacra. A Csak­nem 150 000 termőfű gyümöl­cse nem exportképes, sőt leg­többször még a belföldi piacon is nehezen értékesíthető, főleg nem élvezhető. Ennek oka az erős cseresznyel­égy-fertőzés, melynek következtében a Cse­resznye megkukacosodik. A nyüves cseresznye vagy meggy idő előtt, megpuhul, nem szál­lítható, nem szívesen fogyaszt­juk. A fertőzést a cseresznyelégy — ez a 0,3—0,5 Centiméter hosszú, fénylő fekete légy — okozza, mely tavasszal körül­belül akkor rajzik, amikor a cseresznye borsószem nagysá­gú. Ekkor van a rajzás kezde­te, egyben a védekezés leg­megfelelőbb időpontja is. A rajzás elhúzódik a késői érésű cseresznyék színeződéséig is, de mivel a legyek aránylag hosszú életűek — egy hónapig is élnek —, az egész termést fertőzhetik. A többször páro­sodó nőstények tojásaikat a még zöld vagy enyhén színe­­ződő gyümölcsbe rakják. A védekezés részben talaj­­fertőtlenítéssel, részben per­metezéssel történik. A talaj­fertőtlenítés csak üzemi gyü­mölcsösben oldható meg, hol­danként 20 deka dieldrinnek a talajra való permetezésével. Ezt az óvórendszabályok szi­gorú betartásával kell végez­ni, és erről a talajról 30 na­pig semmiféle termék nem használható fel, háziállatok sem járhatják. A permetezést a gyümölcs borsószem nagysá­gú állapotában kell elvégezni, védekezőszerül Hungária DL 40 permetezőszer 0,3 száza­lékos vagy Pernit 0,4 száza­lékos oldatát használjuk. A permetezést 8 nap múlva is­mételjük meg. Ügyelni kell azonban arra, hogy az utolsó permetezéstől a gyümölcssze­désig legalább 21 nap marad­jon. A kajszi- és őszibarckán a bardekmély károsít. Ez az 1— 1,5 milliméter apró hernyó ágzugakban telel át, és lomb­­fakadás után a gyenge hajtást rágja; 3—4 hajtást is tönkre­­tehet. Később a gyümölcsöt támadja meg oly módon, hogy a gyümölcshéj és a csonthéj között üreget rág. Tekintettel arra, hogy a ba­rackmollyal fertőzött gyü­mölcs exportra alkalmatlan és a belföldi piacon is csökkent értékű, védekeznünk keell el­lene. A permetezés virághullás után, a gyümölcs kis mogyoró nagyságú állapotában történ­jék.. Kajszinál 0,5 százalékos Pernittel, vagy 0,3 százalékos Hungária DL 40-et. Ezt a per­metezést a gyümölcs kis dió nagyságú állapotában ismétel­jük meg úgy, hogy a szedésig még 30 nap várakozási idő maradjon. Őszibarackon a vi­rágzás utáni permetezéseket 0,3 százalékos Hungária DL 40-nel végezzük el.