Kisalföld, 1968. június (13. évfolyam, 127-152. szám)

1968-06-11 / 135. szám

rÉrtékes pontok Maiden idegenben szerzett pont értékes, ez az általános tapasz­talat az NB I kiegyensúlyozott mezőnyében, így értékes a va­gongyáriak salgótarjáni pontszer­zése is. Okos taktikáról számol­nak be a tudósítások, tehát a­ szakvezetés megtalálta a fel­­emelkedéshez vezető utat, s meg­tette a csapat azon az első lépé­seket. A gyors előrehaladásnak természetesen még vannak aka­dályai, ha azonban a módszer következetes lesz, az eredmény is megmutatkozik. A Gy. Dózsa, ismételt hazai veresége rontja csapataink va­sárnapi mérlegét. Ez a vereség azonban nem a legreálisabb kö­rülmények között jött létre. Sajnálatos, hogy még mindig vannak az élcsoportban olyan játékvezetők, akik mérlegelésük­kel döntően befolyásolják egy­­egy mérkőzés eredményének alakulását. Ez ellen nem lehet semmit tenni? A MAVDAC mérkőzésén két ellentétes félidőt láttak a szur­kolók. Az első játékrészben is­mét csak játszadoztak a kék­­feh­érek, a szünet után alaposan meg kellett izzadniuk, hogy az ellenfél előnyét ledolgozzák. Sikerült, s ez dicséri a csapat harcos küzdőszellemét. Nem le­hetne ezt hosszabb távra is al­kalmazni? Értékes a M. Vasas pontszer­zése is Veszprémben. A moso­­niak még így is kiesőhelyen van­nak ugyan, de az utóbbi hetek javuló játéka bizakodással tölt­heti el a vezetőket és szurkoló­kat. Reméljük, hogy ha már nem lesz ebben az évben me­­gyénkből feljutó az NB II-be, legalább az eddigi csapatok ott maradnak. Az NB­A-ban játszó egy­üt­­teseink továbbra is gyengélked­nek. Egyetlen győzelem fűződik csak a héten megyénk csapatá­nak nevéhez: az S. Textiles győzte le másik megyei csapa­tunkat, Petőházát. Fertőd komá­romi pontszerzése siker, Győr­­szentivántól és Fertőszentmiklós­­tól azonban győzelmet vártak hazai pályán a szurkolók. A heti mérleg tehát: egy győzelem (ott­hon), három döntetlen (kettő otthon, egy idegenben), és egy vereség (idegenben). — Egy mér­kőzés elmaradt ebben az osz­tályban: a Hubert­usz — MTK találkozót közös megegyezéssel augusztus 11-ére halasztották! OKOS TAKTIKÁVAL GZ. ETQ-Salgótarján 2:2 (1:1) Salgótarján, 4000 néző. Ve­­zette: Vízhányó. GY. ETO: Tóth — Keg­lovich, Orbán, Izsáki — Sza­mor, Pozsgai — Stolcz, Kiss, Győrfy, Somogyi, Máté. Edző: Szusza Ferenc. SALGÓTARJÁN: Horváth K. — Baranyai, Ferencz, Gaiger — Toldi, Szala — Kriskó, Horváth F., Répás, Básti, Jeck. Edző: Marosvári Béla. Az Újpest elleni taktikát követte az ETO ezen a mér­kőzésen is, szoros emberfo­gással játszottak a védők az első perctől kezdve. Ennek ellenére az első helyzetek a győriek előtt adódtak. A 2. percben Stolcz elől Szalay ollózva rúgta el az utolsó pillanatban a labdát, majd Ferencz mentett nehéz hely­zetben Győrfy elöl. A huszá­ros győri rohamok az 5. percben hoztak eredményt. Stolcz nagy lendülettel til­tott el hátvédje mellett, majd az eléje futó kapus mellett is elhúzta a labdát, s két méterről nyugodtan gurított az üresen hagyott háló jobb oldalába. 1:0. A gól felrázta a bányászokat, Básti lövését védte Tóth, majd két távoli Répás-bomba kerülte el a győri kaput. A 28. percben Básti szögletét Orbán rosszul fejelte ki, meleg pillanatok után kapu mellé került a labda. A 32. percben Keg­­lovich ravaszul csavart a sorfal mellett egy szabadot kapura, a kapus azonban szép vetődéssel elcsípte a bal sarokba tartó labdát. A másik kapunál Répás hatal­mas bombáját vetődve ütötte ki a bal felső sarokból Tóth. A 41. percben a kitörő Hor­­váthot Szániel ellökte a ti­zenhatoson belül. A tizen­egyest Básti erős lövéssel küldte a kapu jobb sarkába. 1:1. A félidő vége előtt még Győrfynek akadt helyzete, de Szalay a lövés pillanatában közbelépett s felszabadított. A hazaiak kezdtek jobban fordulás után. Az 50. perc­ben Orbánnak kellett tisz­tázni Básti előtt Az erősen rohamozó bányászok az 55 percben vezetést szereztek. Szalai szép cselekkel hozta fel a labdát, s védők leadást várva fedezték a csatárokat A fedezet harminc méterről lövésre szánta el magát, s jól eltalált lövése a jobb kapu­fáról vágódott a hálóba. 1:2. Nem sokáig örülhettek a ha­zai szurkolók a vezetésnek Az 57. percben Somogyi szú­lózott, húsz méterről kapura lőtt, s nagy bombája a­­jobb f­első sarokban kötött ki. 2:2. A mérkőzés végéig még mind a két kapu előtt egy­­egy nagy helyzet maradt ki­használatlanul. A 65. perc­ben Győrfy teljesen tisztán állva kapta a labdát, de a megdermedten álló kapus kezébe fejelte. A 80. perc­ben Básti került hasonló tiszta helyzetbe, de ő is ki­hagyta a nagy gólszerzési lehetőséget. A biztonsági játékot játszó ETO gyors támadásaival az első fél­órában többször hozta, nehéz helyzetbe a hazai védelmet, s ha akkor egy kicsivel nagyobb sze­rencséjük van a csatároknak, már ebben a részben eldőlhetett volna a mérkőzés. A félidő má­sodik részében feljöttek a ha­zaiak, s sikerült kiegyenlíteniük. Szünet után változatos, kiegyen­lített játék folyt. Az ETO a játék lassításával igyekezett fé­kezni a meg-megújuló hazai ro­hamokat, s ez a módszer sikerre is vezetett. A végig jó iramú, s színvonalú mérkőzésen a gyorsabb támadó­­sorral rendelkező s okos takti­kával, fegyelmezetten játszó ETO megérdemelten szerezte meg az egyik pontot. A pontosztozkodás egyébként teljesen igazságos. A bajnoki táblázat 1. Vasas 13 37:15 21 2. I. Dózsa 13 37:13 .8 3. Bp. Honvéd 13 23:10 18 4. Ferencváros 13 27:16 18 5. Csepel 13 16:11­­5 6. Szombathely 13 13:19 13 7. Pécs 13 11:17 13 8. Szeged 13 15:33 13 9. MTK 13 16:16 12 10. Egyetértés 13 14:16 12 11. Dunaújváros 13 15:19 12 12. Salgótarján 13 17:22 11 13. Tatabánya 13 8:15 9 14. Gy. ETO 13 10:15 8 15. Videoton 13 13:26 8 16. Diósgyőr 13 11232 7 Lendületes második félidő MAVDAC—Sz. Cipőgyár 3:2 (0:2) Győr, 1200 néző. Vezette: Száva. MAVDAC: K. Szabó — Delci, Kovács, Nagy J. —Né­meth, Egyed — Révai, Gyo­moroi, Nagy Gy., Lénárt (Bajnok), Glaser. Edző: Fe­hérvári Alfréd. SZ. CIPŐGYÁR: Szandi — Németh K., Horváth­, Gercs­­nek — Kovács, Németh M. — Bíró, Gaál (Zsoldos), Virágh, Kecskés, Iszak. Edző: Vele­­kei Ferenc. A mérkőzés első említésre érdemes eseménye Nagy J. két hibája, de mind a két­szer javítani tud a védelem. A 4. percben Nagy Gy. sze­rezhetne gólt, de az ötösön lövés helyett cselezni akar, s felszabadítanak a védők. Két perc múlva Németh tizen­nyolc méteres bombája a kapufa tövén csattan. Állan­dósul a hazai fölény. A 25. percben Gyomor­i átadásáról egy pillanattal késik le Ré­vai. Nagy Gy. szabadrúgása száll fölé, Delc nagy bom­bája pedig mellé. A 35. perc­ben váratlanul esik a ven­dégek gólja. Nagy J. bedo­bását Bíró csípi el, Iszaknak adja a labdát, aki Kovács díszkísérete mellett a kapu közepébe gurít. 0:1. Idegesen, kapkodva játszik a MÁV­­DAC. A 41. percben Geris­­nek tör előre a bal szélen, beadása átszáll a védőkön, s Gaál tíz méterről a kapu jobb oldalába lő. 0:2. A II. FÉLIDŐRE Lénárt helyére Baunok áll, s át­szervezett csatársorral kezd a vasutas csapat: Glaser, Nagy Gy., Révai, Baunok,­­k­ömörei a támadósor. Sorra vezeti az új ötösfo­gat a támadásokat. A 48. percben Révai a kapussal áll szemben, de fölélő, egy perc múlva Nagy Gyulát buktat­ják a tizenhatoson belül, de nem sípol a játékvezető. A nagy nyomás az 55. percben érik góllá: Németh átadását Gyomor­i a tizenhatos sar­kánál lekezeli, s nagy bom­bát küld a bal sarokba, 1:2. A 60. percben Egyed lövése száll alig mellé, egy perc múlva pedig Révai lövését hárítja szögletre Szandi. A 63. percben Gyomoroi lövé­se egy védőn irányt változ­tat, s a kapufára pattan! A 65. percben Nagy Gy. csa­vart szabadrúgása elcsúszik a védők között, s Révai kö­zelről a bal sarokba lő. 2:2. Egy kapura játszik a gól után a MÁVDAC. Szögletek­kel és szabálytalanságokkal próbál védekezni a vendég­csapat. A 76. percben Gyö­­mörei jól ívelt szögletét Ré­vai szép fejessel juttatja a hálóba, 3:2. A mérkőzés vé­géig támadnak a hazaiak, de több gólt már nem tudnak elérni. Végig a MAVDAC irányí­totta a játékot, de az első részben sokat körü­lményes­­kedtek csatárai, s mindig időt adtak a védőknek a köz­belépésre. Szünet után az át­szervezett sor már korszerű, gyors támadásokkal többször zilálta szét a vendégek vé­delmét, s sikerült megfordí­tani a vesztésre álló találko­zót. Deld, Németh, Révai, Gyomoréi és Nagy Gy. já­téka dicsérhető a kék-fehé­­reknél Lelkes játék Veszprémi Vegyész-Mosani Vasas 1:1 (1:0) Veszprém, 1260 néző, ve­zette: Illikmann. VESZPRÉM: Hamar — Hegyi, Hlavai, Németh — Tóth, Harcz, — Csukás, Egy­házi, Gaz­só, Czakler, Fájd. Edző: Kalocsai Ana dr. M. VASAS: Bod­ó — Brun­ner, Nadler, Kaiser — Ki­­szelka,, Adrigán — Németh, Mészáros, Szalai, Fülöp, Tóth (Papp). Edző: Horváth Ist­ván. Az első veszélyes táma­dást a mosoniak vezették. Szallai—Fülöp támadás vé­gén a labda Németh elé ke­rült, akinek lövését Hamar védte. A 8. percben várat­lan gólt ért el a hazai csa­pat: a Győrből Veszprémbe került Czakler tört előre, s mintegy 25 méterről hatal­mas gólt lőtt. 1:0. Enyhe ha­zai fölény következett, de a mosoni védők és Bod­ó jól állt a lábán. Változatossá vált a játék, s a 35. percben a mosoniaknak egyenlítési alkalmuk nyílott: jobb oldali támadás után Mészáros elé került a labda, aki kapura tört, már csak a kapussal állt szemben, de Hamar re­mek vetődéssel tisztázott. SZÜNET UTÁN az első húsz percben hatalmas nyo­más alatt állott a mosoni kapu. A mosoni védőalakza­tok azonban Botló vezérle­tével remekül állták a har­cot. Különösen Nadler és Bot­ó jól jeleskedett­­ebben a játékrészben. Húszperces nyomás után a mosoniak vet­ték át a játék irányítását, jó támadásokat vezettek. A 85. percben sikerült az egyik pontot megszerezniük, szög­lethez jutottak, a védők rö­viden szabadítottak fel, Brunner a kapu elé lőtte a labdát, s Mészáros estében, ollózva lőtte a labdát a ka­puba. Nagyszerű csatártel­jesítmény volt! Értékes pontot szerzett idegenben a Mosoni Vasas. Lelkesedésből, küzdeni tu­dásból kitűnőre vizsgázott a csapat. A legjobb játékos is­mét Bod­ó volt, ragyogó vé­dései dicsérik. Nadler és Mé­száros teljesítménye követ­kezett ezután, de valamennyi játékost dicséret illeti lelkes, jó játékáért. Igen bízunk abban, hogy a hátralévő két tavaszi fordulóban tovább javuló játékot láthatunk. Sz. A. Élő sakkbetudató volt szombaton és vasárnap Nyáron a művelődési ház udvarán. Szűcs Z­orián írta és tanította be a műsort, me­lyben 42 úttörő szerepelt. (A jelmezeket a szülők varrták) Úgy véljük, némi segítséggel ezt az érdekes műsort olyan színvonalra emelhetnék a nyúriak hogy a győri nyár programjának is élvezetes színfoltja lehetne. Keresztkérdés * Tv-műisoron kívüli, érettségi „Ki mit tud?*­­Szimyogh Ferenc raja* M­A: 1968. június 11., kedd. Barnabás napja. A Nap kél 3.46, nyugszik 19.11 órakor. A Hold kél 21.14, nyugszik 3.35 órakor. 90 ÉVE, 1878. június 11-én fe­jezte be Engels Frigyes a tudo­mányos szocializmus filozófiájá­nak klasszikus művét,­­Hogyan forradalmasítja Eugen Dühring úr a tudományt?*9 címmel. A művet általában „Anti-Dühring” néven említik. A kristálytiszta, logikával és meggyőző érveléssel megírt munkában Engels a Dü­h­­ring által kifejtett ,igazi szo­cializmus*9 reakciós és zavaros társadalmi reform-elképzeléseit megsemmisítő bírálatban része­sítette. (Említésre méltó és jel­lemző, hogy Dühring filozófiá­jának jelentős része volt a Hit­­ler-fasizmus ideológiájának elő­készítésében.) A nagyszabású el­méleti leszámolás során tökéle­tesen felépített és rendszeres ki­fejtését nyújtja a marxizmus alaptételeinek; elemzi a bölcse­let, a természet- és társadalom­tudomány nagy kérdéseit, és is­merteti azt a korszakos jelentő­ségű elméleti munkásságot, for­radalmi harcot, amelyet hosszú évek óta Marxszal együtt foly­tatott. A könyv „A kritikai tör­ténetből 99 című fejezetét Marx írta. —□— — Modern világítótesteket szereltet fel és bővíti az ut­cai közvilágítást a lövői ta­nács. A községfejlesztési alapból 60 000 forintot költ erre a célra. Klubzáró A mosonmagyaróvári Kos­suth Gimnázium és Mező­­gazdasági Gépszerelő Szak­­középiskola ifjúsági klubja szombaton tartotta ünnepé­lyes évzáróját. Jó hangulat­ban bonyolították le a „Nagy hazugság”-versenyt, levetí­tették a tavaszi iskolai ki­rándulásról készült filmet, és megbeszélték jövő évi ter­veiket.­­ Szünetel a szakszerve­zeti jogi tanácsadás az ügy­intéző távolléte miatt június 12-én és 19-én a Szakszerve­zetek Megyei Tanácsa szék­házában.­­ Csaknem 120 000 hízott sertés idei értékesítésére kö­töttek szerződést május vé­géig a megye szövetkezetei és háztáji gazdaságai, 26— 28 000-rel többre, mint a múlt év első öt hónapjában. HŰVÖS, SZELES Várható időjárás ma estig: nyugat felől lassan felszaka­dozó felhőzet, kevés helyen eső, egy-két helyen zivatar. Élénk, helyenként viharos északnyugati, északi szél. Az évszakhoz képest hűvös idő. Legmagasabb nappali hőmérséklet ma 17—22 fok. __o_ Ausztriában tovább tart az erős felhőátvonulás. Élénk, északnyugati szél, a Duna­­medencében esőkkel* A DTM­A vízállása Duna­­remeténél hétfőn 423 centi­méter, Győrött 264 centimé­ter volt, áradó jellegű. Vetélkedő öt napon át vetélkednek június 17-től kezdve a Ri­chards Finomposztógyár ka­puvári, soproni és győri gyáregységeinek brigádjai a KMP megalakulásának tisz­teletére hirdetett kulturális versenyben. A döntőre július 25-én kerül sor. Kifizetődő segédüzem. Ta­valy júniusban kezdett dol­gozni a ménfőcsanaki terme­lőszövetkezet téglakészítő üzeme. Az eddigi tapaszta­latok és a számítások sze­rint évente 3 millió forint értékű téglát készíthet a kö­zös gazdaság. A tanár átnézi Teddy írásbeli házi füzetét és felkiált: — Nem értem, hogy egyetlen ember hogyan tud ennyi hibát csinál­ni. Teddy (büszkén): Nem egyetlen ember. Apám is segített. KÁBEL-BEÁZÁSOK. Hét­fő reggelre beázott Győrött az ipartelepi postai törzská­bel a Kandó Kálmán utcá­ban. Az ÉDÁSZ, az OVIT- állomás, a Kesztyűgyár, a Cardo Bútorgyár, a Mező­gépjavító és a Baromfiipari gyáregység telefonjait nem tudták hívni. A posta Győr- Sopron megyei Távközlési Üzemének szerelői a hiba észlelése után nyomban meg­kezdték az elhárítást Iskolai mosoly Kiadja: a Győr megyei Lapkiadó Vállalat. Felelős kiadó: UGRÓCZKY MIHÁLY, a vállalat igazgatója. Szerkesztőség: GYŐR, Tanács­ köztársaság útja 3., II. emelet. Telefon: 11—234, 11—503. Délutáni szerkesztés: (5 órától) 12—271. Éjszakai szerkesztés: 11—167. SOPRON. Előkapu 11., telefon: 22—66. Kiadó: Győr. Tanácsköztársaság útja 3*. II. emelet. Telefon: 12—104. Hirdetésfelvétel: 13—189. Terjeszti a Magyar Posta. Elő­fizethető a helyi postahivatalok­nál és a kézbesítőnél, a Posta hírlapüzleteiben és a Posta Köz­­ponti Hírlap Irodánál (Budapest, V.„ József nádor tér ” sz.). Elő­fizetési díj egy hónapra 18 forint. Kéziratot nem őrzünk meg és nem adunk vissza. Győr-Sopron megyei Nyomda Vállalat, Győr, Árpád út 34. Telefon: 12—026. 12—027. INDEX: 23MK Anyanyelv A fiú: Apukám, miért nevezik ezt a nyelvet, amit beszélünk, anya­­nyelvnek? Apa: Magad is látod, ki használja többet. — Bevezetik a rövidített, negyvennégy órás munkahe­tet július elsejétől a Szesz­ipari Országos Vállalat győ­ri Szeszgyárában is. — Eddig már három ren­dező jelentette be, hogy fil­met készít Ernesto „Che* Guevara, a híres partizán­vezér életéről és tragikus ha­láláról. Richard Fleischer rendező bejelentette, hogy szeptemberben a Fülöp-szi­­getek őserdeiben lát hozzá a harmadik „Che” film for­gatásához. (MTI.) Rendezik a Liget-patak medrét Ágfalván. A lakosság több mint 10 000 forint ér­tékű társadalmi munkával segít. A tanács az évi közös­ségfe­jlesztési alapból fedezi a költség nagyobb részét. KISALFÖLD Az MSZMP Győr-Sopron megyei Bizottsága és a Győr-Sopron megyei Tanács lapja. Főszerkesztő: LÓNYAI SÁNDOR.