Kisalföld, 1970. október (15. évfolyam, 230-256. szám)

1970-10-18 / 245. szám

1970. október 18., vasárnap Hatvan éve a katedrán Diákok között diáknak néznéd, annyira jókedélyű, annyira fiata­los. Pedig éppen 65 éve, hogy Sebők Jenő tanár úr, akkor még ballagó véndiák, érettségijével búcsút mondott a székesfehérvá­ri állami főreáliskolának, és hat­van éve, hogy kémia és termé­­sz­etrajz szakon középiskolai ta­nári diplomát szerzett a buda­pesti tudományegyetemen. Nem sokkal később két újabb diplo­mával toldotta meg az első képe­­sítését. Földrajzból és áruisme­retből csak azért oklevelezett, mert (szavait idézem) „az akkori Magyarországon kutyába sem vették a kémia-szakosokat”. Pedig olyan professzor előadá­sait hallgatta, aki 1848-ban, ti­­zenötéves korában tüzér volt Kossuth honvédseregében. Than Károlynak hívták ezt a kiváló tu­dósunkat. A biológiát idősb Entz Géza adta elő akkor az egyete­men, a fizikát pedig a világhírű Eötvös Lóránd, aki báró is volt és kegyelmes úr is, de puritán egyéniségével egyik címre sem tartott igényt, sőt óráin az ad­junktusok segítségét sem vette soha igénybe. Még két professzoráról emléke­zik szívesen Sebők tanár úr. — Wartha Vince, a nagy ké­mikus, kétméteres alakjával úgy imbolygott közöttünk, mint vi­torláshajó árboca a lapátos csó­nakok között. Akkor még csak azért irigyeltük, hogy a felesége grófnő. Később tudtuk meg, hogy ez a grófnő volt az első ma­gyar orvosnő. És emlékeznem il­lik Lóczy Lajosra, a nagy Ázsia- és Balaton kutatóra, már csak azért is, mert hatvanöt évvel ez­előtt ő avatott egyetemi polgárrá. — Egyetemi éveim kezdetéhez fűződik a nagy politikai viharok kezdetének szakasza. Ekkor osz­­latta szét Fabricius­­alezredes az országgyűlést, és ez ellen a kar­hatalmi beavatkozás ellen mi, az egyetemi ifjúság­ié­ lázasan tilta­koztunk. 1906-ban mélységes meghatottsággal álltam a Rá­kóczi és Thököly hazahozott hamvait köszöntők sorfalában. Többször is hallottam beszélni Kossuth Ferencet. Közönyös, fá­radt hangja bizony nem emlé­keztetett lánglelkű apja törté­nelmi-politikai küldetésére, így nyilatkoztak róla az esti munkás­körökben is, ahová haladó gon­dolkodású barátaim jóvoltából juthattam el. A kép teljessége kedvéért néhány szót az akkori idők sportjáról. Láttam játszani a Schlosser, dr. Bordás, Tóth (Potya) és Zsák vezényletével pá­lyára lépő labdarúgó-válogatot­tunkat az olaszok ellen. Az em­lékem a találkozóból: a mieink úgy játszottak az olaszokkal, ahogy macska az egérrel . . . — Mit mondjak még az egye­temi életről? Évente egyszer vet­tem negyedmázsa szenet, s an­nak a fele is megmaradt, mert sajnáltam eltüzelni. Talán ezért nem vagyok ma sem náthás so­ha. Legidősebb tanítványai már 73 évesek Sebők tanár úrnak. Ta­valy találkozott velük Pozsony­ban. („Kicsit kegyeltem maga­mat, hogy én látszottam közöt­tük a legfiatalabbnak . . .”) Győrbe 1919. szeptemberében került, ennek már 51 éve! A mos­tani közgazdasági technikumok elődjében, a felső kereskedel­mi iskolában kezdte tanári mun­káját. Azóta sem lett hűtlen első szerelméhez, első iskolájához, s ma is ott van a ketedrán, bár nyugdíjas létére csak a dolgozók esti iskolájában taníthat. Itt érte a kitüntetés is: a tíz évvel ez­előtt kiérdemelt, aranydiploma mellé az idén, az Eötvös Loránd Tudomány Egyetem évnyitóján a gyémántdiplomát is megkapta. Elismeréssel adózunk Sebők ta­nár úrnak élete szorgalmas és hasznos munkásságáért, s mivel mindig az iskola falai között, a tanítványok gyűrűjében érezte legjobban magát, kívánjuk, hogy a következő jubileumát is aktí­van, a katedrán állva fogad­hassa. Rácz Ernő fl­ges&dar&sggsii-b­ajnoksagol« taesrBnsessSSca&BOSE erfeeiefiSIrsS« A tizedik forduló mérkőzéseit játsszák mia a csapatok a labda­rúgó NB III-bam és a megyei I. osztály­bam, a megye legszéle­sebb rétegeit érdeklő bajnoksá­gok el­ső harmadához érkeztünk tehát. Az első kilenc forduló eredményei nyomán differenciá­lódtak az erőviszonyok, kiasha- Tcuillóak a csoportok, de egy-egy csoporton belül oly­a­n sűrűn kö­vetik egymást a csapatok, hogy egy hét is jelentős változásokat en­edmén­yezh­et. Az NB I­-bak­ is­mét rangadót j­átszanak Győrszentivánom, a harmadik a második ellen harcol a bajnoki pontokért. Győrszentiván eddigi szereplése felülmúlja a várakozást, a K­OMÉP azt nyújtja, amit tapasz­talt játékosai után várni lehet az együttestől. A csapatok küz­dőszellemeit tekintve, nincs nagy különbség közöttük, játéktudá­suk is közel egyforma. Győ­r­­szenti­ván a múlt héten idegen­ben szerzett, a KOMÉP otthoná­ban adott le pontot. A vendég­csapat a mezőny legeredménye­sebb, veretlen gárdája, a máso­dik fordulóban, kapott ki Sop­roniban ! Nagy a valószínűsége, hogy most megtörik a szép so­rozat, mert a hazai pálya előnye győzelemhez segítheti a gyor­spen­ti­v­ániakat. A vezető Gy. Elektromosnak nem lesz könnyű dolga a for­dulóban, a volt NB I-es Siófok a villanyosok vendége. A tava­szi egyidényes bajnokságban, — meglepetésre — Siófokon is győz­ni tudott az Elektromos, mégsem mehet biztosra most. Ha azon­ban a csapat az eddigiekhez ha­­sonoló lelkesedéssel játssza vé­gig a kilencven percet, megsze­rezheti a két pontot, mert a Sió­fok eddig négy idegenbeni talál­kozóján mindössze egyetlen döntetlent ért el, háromszor ki­kapott. Az SVSE nehéz mérkőzés elé néz, Tatán játszik a Rákóczi SE együttesével. A táblázaton piil­­lanatnyilag nagy a különbség a két csapat között, nem valószí­nű azonban, hogy ez a képessé­geikben is megvan. A soproniak nem remekelte­k eddig idegen­ben, a Rákóczi hazai eredmé­nyei viszont az utóbbi időben javultak. Esélyesebb a hazai gár­da, de elképzelhető a döntetlen is. A MOTIM TE—Pusztavári-Mór mérkőzésnek határozott esélye­se a mosonmagyaróvári együt­tes. Jó formába lendültek az idény közepére a timföldgyáriak,­­ ezt bizonyítja a csapat utolsó három­ mérkőzésének eredmé­nye, a pusztavámiak viszont i­de­­gembe­n elég gyengén szerepel­tek. Csak a gólkülönbség lehet vitás, a győzelem aligha! A MOFÉM Hubertusz Pápára látogat. A csapat eddig minden idegem­beni mérkőzését elveszí­tette (hármat közülük 0:1-re), s kiváló hazai szereplé­sének kö­szönheti előkelő helyezését. En­nek megtartásához azonban már idegem­berű­ siker i­s kell lenne. Er­re va­n is lehetőség, mert a pápai védelem oszlopa, Harczos még nem játszhat, nélküle­­ viszont elég gyenge a hazai együttes. Döntetlen látszik a legvalószí­nűbb eredménynek. Ugyancsak idegenben lép pá­lyára, a Fertőd, az Ikarus Alba Regia látja vendégül a csapatot, a táblázat utolsó előtti helyezett­je. Fertőd sem dicsekedhet ed­digi vidéki erediményeivel( négy vereség, egy győzelem), de egy pontra Székesfehérváron azért jó lehet a csapat. Fertőszentmiklós a mezőny ki­emelkedően leggyengébb gárdá­ját, Nyergesújfalut fogadja. A hazai pályán játszó együttes két utolsó otthoni mérkőzésén csak döntetlent ért el, most viszont minden bizonnya­l növelni fogja győzelmei számát. Már az is meglepetés lenne, ha a vendé­gek megszorítanák a fertőszent­­miklósiakat. A csoport nyolcadik mérkőzé­sének Bábolna a színhelye, ahol a Komárom a vendég. Bábolna a­z első fordulóban nyert ottho­nában, s elképzelhető, hogy most legyőzi a komáromiakat. Való­színűbb azonban, a pontosztozko­dás a találkozón. A megyei I. osztályban, Sop­ron a színhelye a legfontosabb mérkőzésnek: S. Textiles—S. Vasas rangadó kerül sorra ma a városban, melyen a táblázat első és máso­dik helyezettje csap össze. Nem­csak a pillanatnyi helyzetre, a bajnokság végső kimenetelére is döntő lehet a találkozó eredmé­nye. A Textiles a múlt héten kellemetlen meglepetést szerzett híveinek: kikapott öttevényen, a Vasas viszont szép győzelmet aratott. A pillanatnyi forma te­hát a vendégek sikerét ígérné. A megszokott környezet miatt azonban a Textilest tartjuk esé­lyesebbnek, de nem lepődnénk meg, bármilyen eredménnyel ér­ne véget a találkozó. A Kapuvár—Petőháza mérkő­zés hasonló jelentőségű. Itt szin­tén az élcsoport két tagja méri össze erejét. A hazai pálya miatt itt is a Kapuvár az esélyesebb, de a cukorgyáriak, okoztak már néhány meglepetést idegenben. A negyedik helyen álló M. Vasasnak az utolsó helyezett Nagyszentjános a vendége. Az él­mezőny tagjai közül tehát a mo­sonmagyaróváriaknak a legköny­­nyebb a feladatuk, s nagy kü­lönbségű győzelmük esetén még a táblázat élére is ugorhatnak. Ez bizonyára serkenti a vasaso­kat.­­ Nincs biztos esélyese az Ötte­­vényi Gyr. Kinizsi mérkőzésnek. Az ött­evényiek a Gy. Mezőgép után az S. Textiliest is legyőzték, s győzhetnek a révfaluiak ellen is. A Kinizsinek viszont nagyon kellene a pont, hogy felzárkóz­hasson az élcsoporthoz, s a csa­patban kétségtelenül több van, mint amit eddig idegenben el­ért (négy ,vereség 0—8 gólkü­lönbség!). Esélyesebb a hazai csapat a Gy. Mezőgép—Jánossomorja ta­lálkozón, de a sárossomorjaiak a múltban nem egy meglepetést okoztak már Győrött. Mind a két csapatnak fontos a pont, s nagy a valószínűsége, hogy mind a kettő Kisbácsán is marad. A Farad a SFAC mérkőzésen is „egyesre”, mutat a papírforma. A soproni piros-fehérek vidéki mérlege elég gyenge, a Farad vi­szont otthonában a legjobbaknak is méltó ellenfele. A realitás te­hát a Farad győzelmét ígéri, s meglepetés le­nne a SFAC pont­szerzése. Az I. Postás— Csorna találko­zón is inkább a hazaiak felé bil­len a mérleg nyelve. A Postás ugyan okozott már kellemetlen meglepetést hazai gyenge telje­sítményével, híveinek, nem való­színű azonban, hogy a legutóbb otthonában vesztes Csorna ellen is ezt tegye. Döntetlen azért el­­kénzethető. Rábapordány a Gy. Textiles csapatát látja vendégül. A két csapat képességei közötti különb­séget nem kell kü­lönösebben ecsetelni, s ha csak azokat tesz­­szük mérlegre, nem lenne kétsé­ges a győriek győzelme. Az ide­gen környezet azonban megne­hezíti a textilesek dolgát, de valószínű, hogy azt is legyőzi a csapat. A két pontra ugyanis nagy szüksége van a Textilesnek, ha az élcsoportban akar ma­radni. (MII) CSERÉPKÁLYHÁK FŰTÉSÉRE, délutáni munkára fűtőt keresünk, (nyugdíjas is lehet): GYŐR, DIÁKOTTHON, Káptalandomb 26. FELVÉTELRE KERESÜNK SERTÉSGONDOZÓT, SEGÉDMUNKÁST, MALMI MUNKÁSOKAT ÉS TAKARÍTÓNŐT. Bérezés : megegyezés szerint. Részletes megbeszélés és jelentkezés: SERT­É­SHIZLALDA, GYŐR, PÁPAI U. 44. 3-as autóbusz-végállomás. KIS­ALFÖLD A mai m­űsor GYŐR LABDARÚGÁS Rába ETO-MTK, NB I-es baj­noki mérkőzés, Rába ETO-pálya, du. 2 óra. Játékvezető: Emsber­­ger. Rába ETO B­—MTK B, NB I-es tartalékbajnoki mérkőzés, Rába ETO-pálya, 12 óra. Játékvezető: Szabó J. Gy. Elektromos—Siófok, NB III-as bajnoki mérkőzés. Elektro­mos-pálya, de. fél 12. Játékveze­tő: Szabó Gy. Gy. Mezőgép—Jánossomorja, megyei I. osztályú bajnoki mér­kőzés, Kisbácsa, du. 2 óra. Játék­vezető: Pálfi. * KÉZILABDA Rába ETO—Szondy SE, NB I-es férfi bajnoki mérkőzés, Rába ETO kézilabda-pálya, de. 11 óra. Gy. Richards—Almásfüzitői Timföld, NB II-es női bajnoki mérkőzés, Bercsényi-liget, de. 10 óra. Gy. Magasépítők—Keszthelyi Haladás, NB II-es női bajnoki mérkőzés, Magasépítők-pálya, de. 10 óra. TEKE Gy. Richards—BKV Előre, NB I-es női bajnoki mérkőzés, Ri­­chards-pálya, de. 10 óra. Rába ETO—SZSE, NB I-es férfi bajnoki mérkőzés, Rába ETO-pá­lya, de. 10 óra. Gyr. Kinizsi—Savaria, össze­vont megyei bajnoki mérkőzés Kinizsi-pálya, de. 8 óra. SOPRON LABDARÚGÁS S. Textiles—S. Vasas,­­ megyei, I. osztályú bajnoki mérkőzés, Textiles-pálya, du. 2 óra. Játék­vezető: Bodrogi. S. Postás—Csorna, megyei I. osztályú bajnoki mérkőzés, Pos­tás-pálya, du. 1 óra. Játékvezető: Pohl. TENISZ Országos I. osztályú idényzáró verseny, elődöntők és döntők, Rákóczi sporttelep teniszpályái, de. fél 9 órától. MOSONMAGYARÓVÁR labdarúgás MOTIM TE—Pusztavám-Mór, NB III-as bajnoki mérkőzés, MO­­TIM-pálya, du. 2 óra. Játékveze­tő: Pákozdi. M. Vasas—Nagyszentjános, me­gyei I. osztályú bajnoki mérkő­zés, M. Vasas-pálya, du. 2 óra. Játékvezető: Soós. KOSÁRLABDA MOGARC—Zalaegerszegi Dózsa, NB II-es női bajnoki mérkőzés, Gazdász utca, de. háromnegyed 10 óra. RÖPLABDA MOGARC—Bakony UTC, NB II-es női bajnoki mérkőzés. Gaz­dász utca, de. fél 11 óra. NB III-AS BAJNOKI LABDARÚGÓ-MÉRKŐZÉSEK: Fertőszentmiklós—Nyergesújfa­lu, Fertőszentmiklós, du. 2 óra. Játékvezető: Riener. Győrszentiván—KOMÉP (Tata­bánya), Győrszentiván, du. 2 óra. Játékvezető: Lábadi. MEGYEI I. OSZTÁLYÚ BAJNOKI LABDARÚGÓ-MÉRKŐZÉSEK: öttevény—Gyr. Kinizsi, ötte­­vény, du. 2 óra. Játékvezető: Grobits. Rábapordány—Gy. Textiles, Rá­bapordány, du. 2 óra. Játékve­zető: Gősi. Farád—SFAC, Farád, du. fél 3 óra. Játékvezető: Gáborfalvi. Kapuvár—Petőháza, Kapuvár, du. 2 óra. Játékvezető: Csordás. Gépkocsivezetőt, új tehergépkocsira felveszünk. Jelentkezés : GYŐRI ÜVEGFELDOLGOZÓ KTSZ, Győr, Kiss János u. 6. sz. alatt Sikerült az NB I.! Csorna - Tisza Cipő 12:11 (7:5) Öröme van ma megyénk kézilabda-sportjának: Csor­na női csapata kivívta a jo­got, hogy jövőre az ország legjobbjai között, az NB I- ben szerepelhessen. Azt kí­vánjuk, öregbítsék megyénk kézilabda-sportjának hírne­vét! Csorna, 600 néző, vezette: Szigligeti és Seeler. A hazaiak — a nagy tél miatt — idegesen, kapkodva kezdtek. Ennek eredménye hogy a vendégek a 3. percben két góllal vezettek. A 4. perc­ben Hollósi hétméterest hi­bázott, röviddel utána Élő hagyott ki nagy helyzetet. A hazaiak első gólja a 7. perc­ben esett, ám a Tisza Cipő ellentámadása is — védelmi hibából — góllal végződött Az egyenlítés a 12. percben sikerült. A félidő végéig a pontatlan átadások, a hely­zetek kihagyása jellemezte a mérkőzést, de kétgólos előny­nyel fordultak a hazaiak. A MÁSODIK JÁTÉK­RÉSZBEN a csornaiak kezd­tek jobban, a 28. percben 8:5 volt az állás. A három gól kissé megnyugtatta a ha­zaiakat. A játék izgalmas volt, a színvonal viszont ala­csony, a csornaiak sorra ki­hagyták a helyzeteket. A 40. percben 12:8-ra növelték elő­nyüket a hazaiak, akik ekkor már biztosra vették a győ­zelmet. A lelkesen küzdő Ti­sza Cipő azonban nem adta fel a reményt, egyre-másra dolgozta le hátrányát, és a 45. percben 12:11 volt az állás. A 48. percben dermedt csend volt a nézőtéren, a vendégek hétmétereshez ju­tottak. Nagy volt az öröm, amikor Kiss, a hazaiak kapu­­sa kivédte a büntetőt! A mérkőzés után nagy ün­neplésben részesítették a szurkolók a játékosokat, és vezetőket, hiszen Csorna sporttörténetében egyedül­álló teljesítmény az NB I. A győzelem részesei: Kiss — Horváth Gy., Kovács, Hol­lósi, Élő, Németh, Családi. Csere: Szabó, Samu, Gulyás, Könczöl, Tóth. Góllövők: Hollósi (7), Ko­vács (2), Családi, Németh és Élő 1—1. Az MTK a Hungária kör­úton 5:4 arányban vereséget szenvedett a Szombathelyi Cipőgyártól. Így az NB I/B. bajnoka a Savaria lett, Csor­na a második. Sieber Sándor Keményen védekeztek a vendégek. Felvételünk is egy ilyen pillanatot rögzít, a gólra­­törő csornai csatár „fennakad” a védőfalon a Szigetközi Vízgazdálkodási Társulat megvételre felajánlja NYSA 521 TÍPUSÚ mikrobuszát, 5000 kilométerrel. Érdeklődni lehet: a társulat központjában, ÁSVÁNYRÁRÓ, Rákóczi F. u. 12. sz. Telefon: 19. Alacsony színvonal Pécs — Tatabánya 0:0 Pécs, 5000 néző, vezette: Závodszki. Az 5. percben Horváth egy összecsapásnál megsérült, négy percig ápolták. Véde­lembe vonult a Tatabánya és a 9. percben Duna dr. biztos helyzetet vétett el 6 méter­re a kaputól. A 21. percben Kincses II. lába meghúzó­dott, Daka állt be helyére. A 24. percben Tüske távoli lövése alig kerülte el Rother­­mel kapuját. Rendkívül csap­­kodóvá vált a játék, mindkét csapat játékosai sokat hibáz­tak, és veszélybe egyik kapu sem került. Szünet után az 55. perc­ben a tatabányai Tóth senki­től sem zavartatva elfutott, de tíz méterről a kapu mellé lőtt. Semmi említésre méltó sem történt a pályán és most már a Tatabánya is felha­gyott a védekezéssel és néha­­néha „támadgatott” is. A pá­lya közepén folyt továbbra is a csapkodó játék, melyet a közönség elégedetlenségének moraja kísért. A 78. percben Szabó kiugrott, de Rapp ide­jében futott ki és mentett, maradt a gólnélküli döntet­len. Jók: Rapp, Tüske, Bérczési, illetve Rothermel, Kovács I., és Tóth. ★ Rossz előjelekkel utazik angliai BVK-mérkőzésére a Pécs, mivel a tegnapi mér­kőzésen nem jeleskedtek sem a csatárok, sem a védők. A csapat hétfőn 13.30 órakor re­pül el Budapestről Newcast­le­ba­n 15 főből álló játékos­gárdával.­­ (MTI) Mély fájdalommal tu­datjuk, hogy szeretett édesapánk, nagyapánk, dédnagy­apánk, Molnár Imre életének 83. évében vá­ratlanul elhunyt. Teme­tése október 20-án dél­után fél 5 órakor lesz a győrszigeti rom. kát. temetőben. A gyászoló Molnár család 11 Fájdalommal tudatjuk mindenkivel, aki ismer­te és szerette, hogy Kriha Antalné, sz. Prisztil Erzsébet október 15-én hosszú szenvedés után, csende­sen elhunyt. Temetése október 19-én (hétfőn) negyed 4 órakor lesz a győri köztemetőben. A gyászoló család