Kisalföld, 1981. június (37. évfolyam, 127-151. szám)

1981-06-23 / 145. szám

l«ft!£DU»m exf Mfl­lNkl»m mi Karácsony Gyula nemzetközi sikere Karácsony Gyula, váloga­tott sportpisztolylövőnk a múlt héten az ausztriai Linzben szerepelt a hagyo­mányos osztrák céllövőver­­senyen. Versenyszámában hét ország legjobbjai között végzett az első helyen nem­zetközileg is kiváló 565 kö­rös eredményével. Ezzel ki­lenc körrel előzte meg a verseny második helyezett­jét! Évzáró a megyei labdarúgó­­szövetségben A megyei labdarúgó-szö­vetség elnöksége június 25- én, csütörtökön délután 5 órakor tartja évzáró érte­kezletét Győrött, az MTSH székházában. Az ülés kere­tében osztják ki a most be­fejezett bajnokságok érme­it, és akkor tájékoztatják az egyesületeket az ősszel in­duló új bajnokságok ver­senykiírásairól. két ezüst- és két bronzérem Szombaton és vasárnap tizenhét egyesület száznegy­venhét versenyzőjének rész­vételével országos úttörő A és B korcsoportos kötöttfo­gású birkózóversenyt rende­zett a Tatabányai Bányász. Megyénk fiataljait a Győri Spartacus versenyzői képvi­selték ,a viadalon, és onnan két ezüst, valamint két bronzéremmel tértek haza: Borbély Zsolt a 45 kg-os­­ok, Lugosi Zoltán pedig az 58 kg-osok között végzett a második helyen, Tiszauer Tamás a 38 kg-os súlycso­portban, Pintér Béla pedig az 53 kg-os súlycsoportban lett harmadik. Harmadé helyek Fűzfőn rendezték meg a dunántúli csapatok mini­kosárlabda bajnokságát,', amelyen megyénket az SVSE leány és az LSE fiúcsapata képviselte. Mindkét jó erők­ből álló együttes a harma­dik helyen végzett, a baj­nokságban. A TESZÖV-kupa megyei döntői Vasárnap Győrött, a Városgaz­-,­dálkodási Vállalat tömegsportte­­lepén rendezték meg a TESZÖV- kupa megyei döntőit, amelyen a járási küzdelmekben legjobbn­ak bizonyult csapatok vehettek részt.­­ Eredmények: Kispályás labdarúgás: 1. Győri Újkalász Tsz. 2. Kapuvári K­SV ÁLL, 3. Bönyrétalapi Tsz. 4. Fertőszentmiklósi Tsz. A legjobb kapusnak és a legjobb mezőny­­játékosnak járó különdíjat Kiss Ervin (Fertőszentmiklós), illetve Csaplár László (Győri Újkalász) kapta. Férfi kézilabda: 1. Kónyi Tsz. 2. Győri Kossuth Tsz. A legjobb kapus: Szabó László, a legjobb mezőnyjátékos: Kovács Lajos (mindkettő Kóny). Női kép.l­abda: 1. Szanyi KÖVÁLL. 2. Győri Kossuth. 3. Mosonmagyaróvári .Tsz. A leg­jobb kapus: Orsy Károlyné (Győri Kossuth), a legjobb me­zőnyjátékos: Magasházi Gyuláné (Szanyi KÖVÁLL). Az összetett pontversenyt a Győri Kossuth Tsz nyerte. FELVESZÜNK FÜRÉSZGÉPKEZELŐKET kétműszakos beosztásba és SZEGEZŐKET egyműszakos munkára, valamint EGY FÜRÉSZÉLEZŐ DOLGOZÓT. Jelentkezés Göngyölegellátó Vállalat, Győrszabadhegy, vasútállomással szemben. A MÁVDAC győzelemmel, a Soproni SE vereséggel zárt Kifejezetten ,,rangon aluli" célért, a tizedik hely megszer­zéséért küzdött egymással két megyei XB II-es labdarúgó­­csapatunk a bajnokság hajrájában. És csak az utolsó forduló tisztázta közöttük a sorrendet! A várakozásnak megfelelően alakultak az utolsó fordulóban együtteseink mérkőzéseinek eredményei, és így a győriek fejezték be a táblázat első felé­ben a hosszú küzdelemsorozatot. A győri vasutasok stadionjában most egymás után a má­sodik mérkőzésen alakult 4—3-ra az eredmény. Előzőleg azonban a vendégcsapat elvitte ezzel a gólkülönbséggel a két pontot, most viszont a hazaiak örülhettek ennek az ered­ménynek! Az eredmény egyébként hű tükörképe a kék-fehé­rek tavaszi teljesítményének: a kapott három gól híven feje­zi ki a védelem gyengeségét de a rúgott négy sem a táma­dókat dicséri, hiszen annak felét a beállós Molnár Zoltán sze­rezte! Némi űzt jelent azonban a vasutasok hívei számára a sok csalódás után, csapatuk győztes fináléja. Az LSE sem lett azonban hűtlen önmagához az utolsó ki­lencven percben. A szilárd jól szervezett védelem küzdött, harcolt a jó erőkből álló keszthelyi támadósorral, elbukott azonban egyetlen gólon mert a csatárok még ennyire sem voltak képesek. A befejezés körülményei utat mutattak mindkét csapat szá­mára a jövő építéséhez: Győrött a védelmet, Sopronban a támadósort kell elsősorban javítani az új bajnokságra! MAVDAC — A. Alumínium 1-3 (2-0) MAVDAC: Horváth L. — Fehér, Gulyás I. (Dömötör, 72. perc),­­ Molnár Z., Molnár M. — Csóka, Domanyik, Tamási — Csollány,­­ Farkas, Cs. Kovács (Sági, 81. perc). Edző: Horváth Tamás.­­ A. Alumínium: Horváth — Hollenczer, Puskás, Haraszti, Udvardit (Takács, 81. perc) — Kiss (Nagy, 13. perc), Czibik, Molnár, Menyhárt — Túri, Vajda. Edző: Dalnoki László.­­ A mérkőzés előtt kisebb zápor söpört végig a pálya fölött. Ez elriasztotta a né­zők egy részét, és síkossá tette a játékteret. Kisebb ünnepség zajlott le a kezdés előtt a játéktéren: Cs. Kovács Lászlót, a csapat visszavonuló játékosát bú­csúztatták a MÁVDAC veze­tői. "­kezdő­dött a játék, és Csollány már az 1. percben nagy helyzetet hagyott ki. A MÁVDAC fö­lényét csak ritkán szakította meg egy-egy erőtlen ajkai tá­madás, a vezető gólra azon­ban elég sokáig kellett vár­ni. Közben a vasutasok had­rendje alkalmazkodott az el­lenfélhez, a két csatár őrzé­sére csak három védő ma­radt hátul. Molnár Miklós előbbre rukkolt egy sorral, a középpálya bal oldalára, Ta­mási pedig a középcsatár he­lyén játszott. Középpályás lett Farkas is. Közel félórás játék­ után született meg a vezetőgól, majd­ a gyorsan utána lőtt második azt mu­tatta, hogy a MÁVDAC je­lentős előnnyel térhet pihe­­nőre az első negyvenöt perc után. A második félidőben to­vább tartott a hazai fölény, majd egyre inkább a már az első perctől nagyon követke­zetlenül, sok hibával bírásko­dó Ágoston lett a főszerep­­lő! A MÁVDAC ellen ítélt szabadrúgást, amikor Gulyást talpalták le úgy, hogy nem tudta folytatni a játékot (ez­után született meg a vendé­gek második gólja), majd sza­bálytalannak minősített egy tiszta Fehér-szereplést (ebből eanenetettek az ajkaiak). Közben nem adott meg egy tizenegyest a másik oldalon, amikor a labdát, kiestő ka­pusra futó Tamásit Horváth két kézzel ellökte­ ,a hazaia­kat sújtó hibák után „eanen- V.tett", amikor a 92. percben közvetett szabadrúgást ítélt a tizenhatoson belülről. A MÁVDAC végig jobban ját­szott, mint ellenfele, a játékve­zető és a hazai védelem nagy hibái miatt lett ilyen izgalmas a hajrá, szoros az eredmény! 26. perc: Csóka kipörgeti a labdát a jobb szélen felfutó Do­­manyiknak, aki kapura húz, majd a kifutó kapus mellett kö­zépre gurít, és Tamási közelről az üres kapuba lő. 1—0. 33. perc: A tizenhatos jobb sar­ka közeléből rúghat közvetett szabadrúgást a MÁVDAC. Doma­­nyik Molnár Zoltán elé gurít, akinek bombája a sorfalon meg­pattanva kerül a jobb sarokba. 2—0. 67. perc: Jobbról beívelt szög­letet Nagy az elalvó védők kö­zött a földre fejeli, és onnan pattan a labda a bal felső sa­rokba. 2—1. Keszthelyi rohamokkal kez­dődött a játék, három szög­let is jelezte a hazaiak fölé­nyét. Igazi gólhelyzete azon­ban a fölény ellenére nem akadt a vendéglátó gárdá­nak. A 20. perc után kiegyen­lítettebb lett­­ a küzdelem. Bogáti és Edőcs megújuló párharca jellemezte ekkor a mérkőzést. Előbb a kapussal szemben állva a kapu fölé lőtt a keszthelyi csatár, a 30. percben pedig a kapusnak kellett védeni a Bogáti-bom­­bát. Simon duplázott utána, de ez is a soproni kapus zsákmánya lett. A 32. perc­ben viszont a kapufa segített Edőcsnek: Bogáti nagy sza­badrúgását a baloldali léc hárította. A félidő végéig nem változott a játék képe: a hazai támadósor csatázott a jól szervezett vendégvéde­­lemmel. A fordulás után is inkább a keszthelyiek támadtak. A 47. percben Edőcs kiütötte Bogáti lövését. Antonihoz ke­rült a labda, de ő sem tudott a hálóba találni. Két perc múlva Bogáti lövésébe Anto­ni beletette a lábát, és a lab­da alig csúszott el a kapufa mellett. A 64. percben Paizs kirívóan durva megmozdult-Haladás VSE—Péti MTE 8—0 (S—8), Fiszfó— II. Olajbányász 2— 2 (1—1), Várpalota—Sabina SE 3— 1 (2—1), Komló—Pécsi VSK 1—1 (1—1), Bábolna—Bauxitbá­nyász 0—0, Mohács- Véménd— Szekszárd 1—1 (0—1), H. Rákóczi SE—Bakony Vegyész 1—1,(1—0), Sellye—Dombóvári MSC 4—0 (2-0). 68. perc: A kezdés után Csol­lány fut el az alapvonalig, ma­gasan középre ível, és a befutó Cs. Kovács éles fejese a kapu közepén vágódik a léc alá. 3—1. 74. perc: A Csókától elpattanó labdát Menyhárt szerzi be a ha­zai térfél közepén, kapura húz, kicselezi a kifutó Horváthot is, és az üres kapuba gurít. 3—2. 80. perc: Harminc méterről ível kapu elé egy szabadot Czibik, a labda kicsúszik a felugró Hor­váth L. kezéből, és Haraszti ér­tékesíti az ajándéklabdát. 3—2. 92. perc: Horváth egy kirúgás­nál sokáig labdázgat, a játékve­zető közvetett szabadrúgást ítél. Farkas Molnár Zoltán elé gurí­tott labdáját a beállós nagy erő­vel lövi a sorfalon át a kapu bal oldalába. 4—3. (kicli) ját piros helyett sárga lappal büntette a játékvezetői A 70. percben Bogáti nyilván­való lesről indult, így előny­­nyel tört kapura, összeütkö­zött a kifutó Edéyccsel, de ná­la maradt a labda, és nyu­godtan lőtt az üres kapuba. 1—0. A kapott gól után kitá­madott az LSE. A 82. percben gyors Novacsek—Deák— Molnár támadás végén Mol­nár nagy helyzetben rosszul találta el a labdát, az Wil­­csekhez került, akit a védők az ötösön lerántottak! A já­tékvezető nem vette észre az esetet. Nem sokkal az utolsó sípszó előtt Bogáti lövése adott még munkát Edőcsnek, de a soproni kapus a helyén volt. Izgalmakban bővelkedő mérkő­zést vívott a két csapat. A ven­dégek elsősorban védekezésükkel akartak pontot szerezni jónevű ellenfelük otthonában. Ügyesen hárították is a hazai rohamokat, ellentámadásaik azonban — amelyek elég ritkán törték csak m­­g a Haladás fölényét —, nem tudták ered­mén­yesen befejezni. A keszthelyiek fölényük alapján megérdemelték a győzelmet, más is lehetett volna azonban az eredmény, ha a játékvezető sú­lyos hibái nem sújtották volna rendre a soproniakat! — Jók: Bogáti, Filó és Paizs, illetve Edőcs és a hátvédnégyes. K. Haladás — Soproni SE 10 (0-0) Keszthely, 2000 néző. Vezette: Barna. K. Haladás: Hajba — Paizs, Filó, Gáspár — Antoni, Bagó, Cziráki, Simon (Nagy, 69. perc) — Bogáti, Rácz (Pál, 46. perc), Szabó. Edző­: Gellei Imre. Soproni SE: Edőcs — Lipóth, Druzsnyák, Huber, Török — Fendrik (Wilcsek, 75. perc), Makai (Novacsek, 60. perc), Deák, Horváth G. — Varga, Molnár. Edző: Mihalecz Boldizsár. A NYUGATI CSOPORT VÉGEREDMÉNYE : 1. Haladás VSE 38 92—37 57 2. II. Olajbányász • 38 80—50 50 3. K. Haladás 38 65—18 49 4. Sabaria SE 38 46—37 47 5. Pécsi VSK 38 57—35 44 *6. Bauxitbányász 38 58—54 41 7. Mohács-Véménd 38 47—33 43 8. Komló 38 44—39 40 9. Bábolna 38 38—52 39 10. MÁVDAC 38 63—57 38 11. Soproni SE - 38 51—44 36 12. Szekszárd 38 38—36 36 13. Bakony Vegyész 38 46—51 36 14. A. Alumínium 38 52—54 35 15. Várpalota 38 49—59 34 16. Dombóvári MSC 38 40—68 32 17. Sellye 38 53—6.9 30 18. H. Rákóczi SE 38 40—56 28 19. Fűzfő 38 38—67 23 20. Péti MTE 38 43—94 19 A győri lakótelepeken Uszodák és sportpályák vakációzó gyerekeknek A szülői panaszok és az aggódó pedagógiai cikkek gyakori témája, hogy a nyá­ri szünidőben azok a gye­rekek, akiknek nincs hol nyaralniuk, és szüleik a napi munka miatt nem tud­nak rájuk felügyelni céltala­nul ődöngenek az utcákon, rossz társaságba kevered­hetnek, baleset érheti őket — szabad idejükkel nem tud­nak mit kezdeni. Ugyanak­kor számos iskolai sportlé­tesítmény áll kihasználatla­nul a nyári hónapokban. Csak jóakarat kérdése, hogy ezeket kinyissák a gyerekek előtt — mondják sokan. Nem lenne jó, ha a gyere­kek nyáron is iskolába, ta­nítási órára hasonlító fog­lalkozásokra járnak — mondják mások. Győrött most értékes kez­deményezésnek lehetünk tanúi. A városi tanács mű­velődésügyi osztálya az idén nyáron első ízben négy la­kótelepi iskolában az ott tanuló általános iskolás gyerekek számára délutá­­nonkint sportolási lehetősé­get nyújt. Mégpedig — szombat és vasárnap kivé­telével — délutánonkint és felügyelet mellett. Délelőtt a nyári napközis gyere­kek használják az iskolai sportlétesítményeket, de dél­után a nem napközis gyere­keket is szívesen látják. A­ művelődésügyi osztály a Móra Ferenc Általános Is­kola és a II. sz. Oktatási együttes (az úgynevezett kék iskola)' ' 'tanmedencéjében szervez délutáni fürdőzést, a Móra iskola, az Ady End­re Iskola és a Korini úti (piros) iskola sportudvarát pedig labdajáték és más sportok számára nyitják meg. A városi tanács kérésére mind a négy iskola megér­tően ajánlotta fel segítsé­gét. De természetesen nem csupán megértés kérdése a diákok nyári sportolási és játék­lehetőségeinek meg­szervezése. Ehhez a pénzü­gyi, jogi és személyi feltéte­leket is meg kell teremteni. A művelődésügyi osztály több mint negyvenezer fo­rintot fordít erre a kísérlet­re az idén: ennyit tesz ki az ügyeleti díj, a karbantar­tás, a sportszerek, a takarí­tás stb díja. Az ügyeletet az érdekelt iskolák pe­dagógusai adják. A felügyelő pedagógus az öltözködésre, a rendre, fe­gyelemre a tanulók és a sport­szerek épségére vigyáz. De­ azon az értekezleten, ame­lyen a művelődésügyi osz­tály ismertette a városi ta­nács művelődési bizottságá­nak tagjai előtt a progra­mot, hangsúlyozták azt is, hogy nem tanítási órákról van szó, a gyermek nem is­kolai foglalkozásokra jár be. „Nem kötött, de irányított és felügyelet alatt folyó sport- és játékfoglalkozások­ra kell gondolni’– mondot­ták. *Ez a megfogalmazás, amely elég pontosan körül­írja az iskolák nyári prog­ramját,­ vonzó és egyben megnyugtató lehet mind a diákok, mind a szülők szá­mára. A városi sportfelügyelőség is megígérte támogatását a diákok számára. És azt is, hogy szorgalmazni fogja: ne csak az iskolai, hanem a vállalati és egyesületi sport­telepeket is nyissák meg a nagyközönség számára — és ne csak gyerekek, hanem felnőttek is eltölthessék ott szabadidejüket egészséges testmozgással — amint arra kevés jó példa már van is, például a győri EPFU sport­telepén vagy a Rákos Fe­renc utcai iskola udvarán. Az említett iskolák kapu­ján a nyári programokról tájékoztatókat függesztett ki. A tanmedencékhez húsz­tagú csoportokat szervez a felügyelő tanár. A Móra isko­la uszodájába a Móra és Ady iskola tannulói kerülnek, a­ kék iskola medencéjét a kék­­a Zalka és a Rákos Ferenc utcai iskola tanulói vehetik igénybe egyhetes turnusok­ban... két óránkénti váltás­ban. A Móra iskolában július 6-tól 24-ig hétfőtől péntekig naponta délután 2 órától 4 óráig használhatják az uszo­dát a tanulók, a kék isko­lában június 15. és július 3. között 11 órától délután 3 óráig, július 20. és augusz­tus 14. között szintén 11 órától délután 3 óráig lesz nyitva medence a diákok szá­mára. A számítások szerint összesen kb 1700 gyerek fü­­rödhet, úszhat ez idő alatt. A Korini úti iskolában július 6-tól 31-ig, az Ady is­kolában augusztus 1-től 30- ig, a Móra iskolában au­gusztus 15-től 30-ig (hétfő­től péntekig) naponta dél­után 3-tól este 6-ig tart nyitva az iskolai sportpálya. A belépés ingyenes. Miklós Csaba negyedik a juniorok között A Magyar Tornaszövetség az országos felnőtt bajnoksággal egyidőben rendezte meg Buda­pesten a junior egyéni összetett bajnokságot is. E küzdelemben megyénket Miklós Csaba, a Rába FTC versenyzője képviselte, aki a várakozásnak megfelelően sze­repelt és az összetettben a ne­gyedik helyen végzett. A legjobb eredményt lólengés­ben érte el, ahol bronzérmet szerzett. További szerenként: he­lyezései: gyűrű, ugrás, korlát és nyújtó negyedik, talaj ötödik. Ebben a korcsoportban most először ért el Rába ETO ver­senyző ilyen helyezést. Egy mondatban... A vasárnap Szegeden játszott labdarú­gó MNK döntőben a Vasas 1—0-ra nyert a Diósgyőr ellen, és így egy évre védője lett a Magyar Népköztársasági Kupá­nak.­­ Az NB I-es bajnokság befejezé­se és az MNK-döntő lejátszása után ki­alakult, hogy mely csapatok vehetnek részt az ősszel, induló nemzetközi kupa­küzdelmekben: a BEK-ben a bajnok Ferencváros, a KEK-ben a kupagyőztes Vasas, az UEFA-kupában pedig a má­sodik helyezett Tatabánya, és a negye­dik helyezett Videoton képviseli színe­inket.­­ A már általánosan elterjedt hírekkel szemben Nyilasi nem arany-, hanem — sajnos —■, csak ezüstéincs lett, mivel a bolgár Szlavkov az utolsó for­dulóban négy (!) gólt lőtt, és harminc­egy góljával első lett az európai mester­­lövészek rangsorában. • A Magyaror­szág—NDK—Csehszlovákia hármas női ifjúsági atlétikai viadalon a magyar vá­logatottban szereplő Palla Katalin (Rá­ba ETO) 48.88-as eredménnyel első lett a gerelyhajítók között.­­ Az olaszorszá­gi Legnanóban vasárnap befejeződött ifjúsági, súlyemelő világ- és Európa­­bajnokság utolsó napján szép magyar siker született. "Hlavati András, a Bp. Honvéd versenyzője a 18° kg-os súly­csoportban, szakításban 175 kg-os új vi­lágcsúccsal világ- és Európa bajnok lett.­­ A világbajnoki program szerint rende­zett országos tornászba­jnokság szeren­­kén­ti döntőjében Donáth Ferenc minden szeren az első helyen végzett. 0 A fran­ciaországi Maconban rendezett nemzet­közi atlétikai versenyen a fedettpályás Európabajnok francia Vig­neron 580 cen­­timéteres eredményével új világcsúcsot ért el rúdugrásban. • Taróczy Balázst, nagyszerű formában levő első számú teni­szezőnket első alkalommal emelték ki a hétfőn kezdődött wimbledoni teniszver­senyen. • A spanyolországi Jaramában bonyolították le a Forma–1 verseny­autók 7. világbajnoki futamát, és azt a kanadai Villeneuve nyerte meg.­­ Hét­főn délután a nyitóünnepséggel meg­kezdődött Nyíregyházán a XVII. Nyári Úttörőolimpia, amelyen tíz sportágban mérik össze képességüket a megyék legjobbjai­. • A fiatal teniszezők egyik legrangosabb nemzetközi küzdel­mének, a Galen Kupának egyik selejte­zőjét, amelyben a magyar, a török, a román és a dán fiatalok indulnak, Győ­rött rendezik meg július 3-án, 4-én és 5-én.­­ Négy válogatott labdarúgó: Ko­csis és Kozma (Bp. Honvéd), Martos ■ (Volán SC) és Mucha (Ferencváros) ka­pott a hírek szerint engedélyt arra, hogy Belgiumba szerződjön az ősztől, de kül­földre tart Tóth József (II. Dózsa) is.