Kisalföld, 1984. november (40. évfolyam, 257-281. szám)

1984-11-20 / 272. szám

Már az első tíz között Soproni SE—Debreceni Kinizsi 3-2 (2-2) Sopron, 2500 néző. Vezette: Szemet. LSE: Horváth Gy. — Gosztola, Benkő, Vámos, Horváth 1 — Csóka, Szalai, Fehér II — Wlczek, Horváth 11 (Bogáti, 63. p.), Dercsár. Edző: Gunyhó Ferenc. D. Kinizsi, Vadon — Fehér, Garamvölgyi, Takács, Mak­­tzin — Leiszt, Farkas, Magyar A. — Bruder, László, Andir­­kó. Edző: Makray Balázs. Sárga lap: Brúder a 44., Farkas az 59., Garamvölgyi a 86. percben. Aggódó LSE-vezetők fi­gyelték vasárnap a Bécsi úti pálya bejáratát, mert a nézők igencsak ritkán szál­lingóztak. Horváth György technikai vezető optimista volt: „Legalább 2500 nézőnk lesz” — mondta, és igaza lett. A sáros, mély talajú pályán az első fél órában ki­tűnő labdarúgást mutatott be az LSE. Az újra magára talált Szalai irányításával, indításaival — melyekkel főleg Dercsár „húzta meg” a vendégek védelmét — a sop­roniak abszolút fölénybe ke­rültek. Wlczek és Szalai ta­lálatán kívül további gólok lehetősége is fennállt.­­Ami­kor már mindenki a biztos győzelemről beszélt, akkor jött Farkas, a nagyszerű ru­gótechnikájú játékos. Előbb szabadrúgásból, majd tizen­egyesből másfél perc alatt kiegyenlítette a soproniak előnyét. A szünetben Bogáti mele­gíteni kezdett, társai viszont olyan ostrommal lepték meg a második játékrész első perceiben a vendégeket, hogy az egyébként­­ kitűnő debreceniek teljesen­­kapu­juk elé szorultak. Csak ka­pusuk, Vadon bravúrjainak köszönhették, hogy hét per­cig állták a sarat. Az 52. percben aztán a szemfüles Vámos mérkőzést eldöntő gólt szerzett, de még mindig nem volt vége. A két jó for­mában lévő együttes heve­sen rohamozott. Az egyik ol­dalon Leiszt két próbálko­zása riogatta a soproni szur­kolókat, a másik kapunál viszont Bogáti tette próbára Vadont, majd a felső léc el­lenálló képességét. Remé­nyedett a játék, Szemes há­romszor is sárga lappal fi­gyelmeztette a Kinizsi játé­kosait. A hajrában a vendé­gek valamivel többet, a ha­zaiak Dercsár révén azonban veszélyesebben rohamoztak, de az eredmény már nem változott. Alakul a csapat stílusa — mondogatták a szurkolók már a mérkőzés közben is a lelátón. A befejező hármas sípszó után pedig megtapsol­ták kedvenceiket, akik meg­érdemelten győztek az őszi idény legjobb mérkőzésén egy bátor, aktív labdarúgást játszó, jól felkészült ellen­féllel szemben. A gyors egyenlítés után nemcsak fi­zikai, hanem lelki képessé­gek is szükségeltettek a gyors talpra álláshoz, amely végül győzelmet, eredménye­zett. Az LSE ezzel a 9. hely­re zárkózott fel a tábláza­ton! Jók: Gosztola, Horváth I., Szalai, Dercsár illetve Vadon. Farkas, László. — Weisz — A labdarúgó NB II 17. fordulójának­ eredményei: Szekszárd—N­agy­k­an­izsa 2—0, Baja—22. sz. Volán 4—1, Kazincbarcika—Vác 1—1, Salgótarján—Hódgép Metripond 2—0, Volán SC— Ózd 1—0 Nyíregyháza—Sió­fok 1—0, B. Vegyész—Duna­újváros 6—1, Szolnok—Ta­rlósd 4—1, Keszthely— DVTK 1—1. Két arany után ezüst Debrecenben rendezték meg szombaton és vasárnap az országos mesterfokú tor­nászbaj­nokságot. A sportág egyik legnagyobb hazai ver­senyére esélyesként érkezett Borkai Zsolt, a Rába ETO versenyzője — hosszú idő után először újra régi edző­jének, Rock Samunak kísé­retében —, hiszen tavaly és tavalyelőtt maga mögé utasí­totta a hazai élmezőnyt. A triplázás azonban nem sike­rült, a jobb formában lévő Guczoghy György az össze­tett versenyben pontosan egy ponttal előzte meg a győriek kiválóságát. Az eredményben különben semmi rendkívüli meglepetés nincs, hiszen a nemzetközi mezőnyben a Bp. Honvéd sportolója az első számú ma­gyar tornász, ez a verseny tükrözte a valós erőviszonyo­kat. Ennek ellenére Borkai bizonyára többre is képes, de aligha képzelhető el hogy az utóbbi hetek távozás-mara­dás huzavonája nyomtalanul múlt el. Ezért ezüstérme is dicséretes teljesítmény a ha­zai élgárda rangos évzáró­ján. Az első napon talaj-, lóug­rás és korlátgyakorlata sike­redett halványabbra. A foly­tatásban lólengésben sike­rült megvédnie elsőségét, 19.70 pontjával győzött. Ta­lajon „feltornászta” magát a harmadik helyre, míg eyu­­tán a három szeren győztes Guczoghy mögött második lett. Kis szerencsével nyújtón is­­ megszerezhette volna az első helyet, ám a gyakorlat elején rontott, és nem került az első három közé. Labdarúgó menetrend Miután a magyar labdarú­gó válogatott befejezte idei nemzetközi szereplését, a figyelem most már minden tekintetben az őszi bajno­­ki hajrára irányul. Még négy forduló van hátra, eb­ből kettőt a héten bonyo­lítanak le, néhány érdekes­nek ígérkező találkozóval. A szerdai műsor: Debrecen—Ferencváros Eger—Pécs Békéscsaba—Zalaegerszeg (valamennyi 13 órakor) Csepel—Bp. Honvéd Vasas—­Szeged II. Dózsa—MTK-VM Videoton—Tatabánya Rába ETO—Haladás (valamennyi ifi órakor) A hétvégi program meg­oszlik, szombaton hat ta­lálkozó lesz, ezek közül csak egy fővárosban, s a további két mérkőzést va­sárnap vidéken játsszák. A párosítások: • SZOMBAT: I. Dózsa—Békéscsaba Zalaegerszeg—Videoton Haladá­k—Vasas Eger—Debrecen Szeged—MTK-VM (valamennyi 13 órakor) Rába ETO—Csepel (16 ó.) VASÁRNAP: Pécs—Bp. Honvéd (11 ó.) Tatabánya—Ferencváros (13 ó.) A Videoton szakosztály­vezetése közölte, hogy a belgrádi Partizán elleni UEFA Kupa mérkőzés no­vember 28-án Székesfehér­várott 17 órakor kezdődik. Gyenge dobóteljesítmény BSE—LSE 79—75 (43—39) NB I-es férfi kosárlabda­mérkőzés. Budapest, Város­major, vezette: Horváth­­G., Dr. Gencsev. A hazaiak leg­jobb dobói: Márton 21, So­mogyi 20. — LSE: Sándor, Molnár 13, Honfi 20, DUR­­KÓ 21, Kinter 16. Cs.: Bocs­­kay 3, KATONA 2, Major. Edző: Gábor Csaba. A magabiztosabb BSE az 5. percben 11—2-re vezetett, a soproniak csak lassan ta­láltak magukra. Ennek elle­nére a játékrész derekára egyenlítettek a vendégek, a pályaválasztónál pedig a vá­logatott Somogyi már a 4. személyi hibáját gyűjtötte be. A hajrában az erőszako­sabb, több lepattanó labdát megszerző BSE szerzett újra előnyt. A szünet után sem so­kat változott a játék képe. A hazai gárda tízpontos előnyhöz jutott a 29. percben kipon­tozódott Kinter nélkül játszó soproniak ellen, akik válto­zatlanul nagy hibaszázalék­kal célozták a gyűrűt. A hajrában feljött az LSE, tisz­tessé tudta tenni vereségét, de a győzelem elmaradásáért csak saját magát okolhatja. Nehezen nyertek az üisztezők Üldözésres versennyé alakult át a megyei bajnokság az őszi hajrában. Az élre került S. Va­sas sorra nyerte mérkőzéseit az utóbbi hetekben, így az üldöző győri hármas nem tudta csök­kenteni hátrányát. Ez utóbbi csapatok nehezen nyerték meg utolsó mérkőzésüket is, a sop­roniak viszont fölényesen győz­tek, és így pillanatnyilag ma­radt a hárompontos előnyük. Ez azonban még nem tekinthe­tő véglegesnek, mivel a H. Rad­nóti SE-nek még hátra van a kitűnő formába lendült Csorna elleni elhalasztott mérkőzése. Így a megyei bajnokság félidei végeredménye csak a novem­ber 25-én lejátszandó mérkőzés után lesz. Jó napjuk volt az utolsó va­sárnapon a vendégcsapatoknak: négy győzelmet szereztek, egy mérkőzésről pedig az egyik pon­tot vitték el. Kisebb meglepe­tés a jól hajrázó SVSE hazai pontvesztése. S. Vasas—Mofém Vasas 4—0, Gy. KTMF SK—Győrszentiván 0— 2, Győr-Ménfőcsanak­—Szany 1— 0,­ Fertőd—Petőháza 0—2, Fer­­tőszentmiklós—H. Radnóti SE 1—2, Csorna—Beled 2—0, SVSE —Jánossomor­ja 1—1, M. Vasas— Hegyeshalom 1—3. ­­ fi kikerült banditási esete Egyszerűen elképzelhetetlennek tűnt a labdarúgó VB-selejtezők rajtja előtt, hogy Magyarország válogatottja köte­lezettségének felét letudva, pontveszte­­ség nélkül vezesse csoportja táblázatát. A rajt előtti, Mexikó elleni kudarc elő­re vetítette árnyékát a hazai kezdet fiaskójának amely meghatározta volna a továbbiakat is. Erre csapatunk lendü­letből legyűrte az osztrákokat, majd higgadt, tudatos játékkal nyert Rotter­damban. Ami akkor is rendkívül érté­kes, ha Hollandia együttese azóta Bécs­ben is bizonyította, játékereje koránt­sem egyezik a régivel. A Ciprus elleni találkozó előtt sok­szor elhangzott: nagyon nehéz 90 perc vár a mieinkre Lima­sszolban. Aztán csak a mérkőzés alatt derült ki, milyen közel volt együttesünk ahhoz, hogy lej­jebb szálljon a két korábbi siker ér­téke, hogy tavasszal elölről kelljen kez­deni mindent! A magyar csapat némi szerencsével nyert, de ezúttal nem kis mértékben azért, mert mozgósítani tud­ta akarati tartalékait. Régi igazság, hogy amikor egy gárda egyenesbe ke­rül, gyengébb játékkal, de megszerzett erkölcsi tartással is tud „szállítani” kö­telező pontokat Ez történt Cipruson is, ahol az ismert körülmények következ­tében a játék másodlagossá vált, és döntött végül a küzdeni tudás, páro­sulva Fortuna segítségével. A váratlanul jól sikerült bemutat­kozás után Ciprus amolyan banánhéj­ként került válogatottunk útjába, és az utóbbi időben együttessé kovácsolódott csapat nem csúszott el rajta, ki tudta kerülni az aprónak látszó, de nagyon veszélyes akadályt. Az előnyös helyzet most egyértelmű, de könnyedségre nincs ok, mert a pontszámokat tekint­ve Ausztria még elénk kerülhet. Nem elképzelhetetlen ugyanis, hogy Ciprus mellett a mieinket is legyőzze hazai környezetében, és ahogy Magyarország nyert Hollandiában, úgy Ausztria is megszerezheti ezt a két pontot Most már viszont reméli a magyar közvéle­mény a csoportelsőséget, azaz az egye­­nesági továbbjutást! "Ehhez is hosszú az út, hiszen az április 17-i bécsi fellépés után még a tulipánosokat is le kellene győzni Budapesten. Jobb, ha nem is számolgatunk, hanem továbbra is bi­zalmat szavazunk a mértéktartó és sze­rény szakvezetésnek. Amit Mezey György eddig elért csa­patával, az mindenképpen dicséretes, külön figyelemre méltó, hogy a szom­bati győzelmet teljes mértékben a csa­pat „nyakába varrta”! Sokakkal ellen­tétben mi sajnáljuk, hogy e kitűnő so­rozatnak egyetlen győri részese sem volt, hiszen ez csak növelhette volna az élvonalba tartozó Rába ETO tekinté­lyét. Talán tavasszal, s hogy ez így le­gyen, az őszi hajrában újra felhívhat­ják magukra a figyelmet a zöld-fehér játékosok. M. G. Csak a Kapuvári SE szerzett két pontot A vasárnap pályára lépő négy területi baj­nokságban szereplő csapatunk közül csak a Ka­puvárnak sikerült győzelemmel megoldani fel­adatát: a Pápai Vasas csapatát győzte le az idény végére feljavult gárda. Az S. Postás és a két gyengébb győri csapat egyaránt vereség­gel jött le a játéktérről. A szombaton játszott két mérkőzésen így három pont, a vasárnap játszott négy találkozón viszont csak kettő ju­tott Győr-Sopron megyébe. A Motim TE szombaton nehéz mérkőzést ját­szott Zalaegerszegen, és csak az egyik pontot tudta megmenteni! Az a szokatlan esemény történt ugyanis a honvédcsapattal vívott küz­delemben, hogy három gólt szedett össze a tim­­földes gárda (az előző tizennégy mérkőzésén mindössze ötöt kapott). Olyan körülmények kö­zött, hogy a lefújás előtt öt perccel még két góllal vezetett! A három elveszített mérkőzés közül csak az S. Postás szentgotthárdi veresége számít ku­darcnak, a Gy. Dózsa és a Gy. Elektromos ele­ve esélytelenül lépett pályára. Megtörtént a hé­ten a harmadik edzővá­ltozás is a csoportban, a Bábolna és a Gy. Dózsa után a Gy. Elektro­mos kispadján is megbízott edző ült már va­sárnap! Motim TE— H. Katona SE 3-3 (1-0) Zalaegerszeg, 100 néző. Vezet­te: Kovács V. Motim TE: Schnitzer — Hor­váth, Rozs, Szabó, Hafner, Kó­­czán, Virág, Bors, Kovács (Ka­rika), Ipacs, Halász. Edző: Koós László. H. Katona SE: Horváth — Va­dász, Kertész, Kiss, Kraft, Bal­lai, Czibula, Kaszás, Hertelendi, Kocsis, Kém (Izsó). Edző: Gás­pár Géza. Sorozatos vendég támadások vezették be a játékot, állandó­an a timföldesek rohamoztak. Gyors, kevés húzásból álló tá­madásaik végén nem egy hely­zet alakult ki a hazai kapu előtt. Előbb Ipacs, majd Halász hagyott ki egy-egy nagy lehető­séget. A 42. percben viszont Bors előreívelt labdáját Ipacs a léc alá fejelte. 1—0. A fordulás után rohamoztak a hazaiak, és az 55. percben a lesgyanús helyzetből induló Kiss a vetődő Schnitzer mellett ki­egyenlített. 1—1. Mindkét csa­pat nagy erővel rohamozott, vál­tozatos lett a játék. A 78. perc­ben Kóczáti ívelt a kapu elé, és Ipacs fejese ismét a háló­ba került. 2—1. Támadásban maradtak a timföldesek, a 85. percben Halász lapos lövése a jobb sarokba vágódott. 3—1. Egy perc múlva kavarodás támadt a vendégek kapuja előtt, és Czi­bula a sok láb között is beta­lált. 3—2. A kezdés után ismét a hazaiak törtek előre, és a fe­dezetlenül hagyott Ballal a ka­puba lőtt. 3—3. Biztos győzelmet engedett ki a kezéből a vendégcsapat, mi­vel a hajrában elért kétgólos vezetése után könnyelműsködni kezdett védelme. Kapuvár—P. Vasas 2-0 (1-0) Kapuvár, 1000 néző. Vezette: László. Kapuvár: Licskai K. — Horváth I., Szendrődi (Kocsis L., Pongrácz), Füzi, Kocsis L., Szerencse, Szabó L., Kovács F., Mészáros,, Böcskor, Licskai T. Edző: Kováts Csaba. P. Vasas: Jeremiczky — Ti­hanyi, Samu, Dsida, Tarczy, Gyimóthy, Nyári J., Lovas, Ir­­mes (Nyári L.), Udvardi (Sas), Rácz. Edző: Szabó Lajos. Már az első perctől kezdve lendületes rohamokkal próbál­kozott a hazai csapat. Ezekből jó helyzetek is alakultak ki a pápai kapu előtt, de ezeket sor­ra elhibázták a támadók. Ko­csis L., Licskai T., Böcskör és Kovács F. is próbálkozott, de egyikük sem találta el a ka­put. A vendégek az egész fél­időben alig veszélyeztettek, Ir­­mesnek volt egy jó támadás ve­zetése, de átadását Tihanyi el­hibázta. A nagy kapuvári fö­lény ellenére a 26. percig kel­lett várni a gólra. Ekkor Böcs­kör tört előre, jó ütemben adott­ Licskai T. elé, és a szél­ső védhetetlenül lőtt a léc alá. 1—0. A fordulás után Böcskör már a 48. percben növelhette vol­na az előnyt, de a kapus ki­cselezése után az üres kapuba nem tudott betalálni. Bátrabban kezdeményeztek ebben az idő­szakban a pápaiak, és Rácz, majd Irmes lövése veszélyez­tette a hazai kaput. A hajrá ismét a Kapuváré volt, és a 79. percben megint Böcskör—Lics­kai T. adogatás végén lőtt a volt gólkirály a hálóba. 2—0. Kemény, helyenként a durva­ság határát is érintő játékkal mutatkozott, be a pápai együt­tes Kapuváron. A hazaiak vé­gig nagy fölényben játszottak, és biztosan nyertek. A gólkü­lönbség hízelgő a vendégekre. Sárvár—Gy. Dózsa 2-1 (1-1) Sárvár, 300 néző. Vezette: Pol­gár Sárvár: Németh — Süle, Ma­jor, Tar, Brecska, Illés, Teodli, Máté, Nagy L., Csaba (Takács), Horváth Edző: Biró László. Gy. Dózsát Borbély — Belső TIT: Varga. Horváth F., Gulyás, Nagy A., Hatba, Pék (­Mó), Si­­macsek, Nagy K., Méri (Víg). Megbízott edző: Makkos László. Nagy iramban kezdett a ha­zai csapat a védekezésre be­rendezkedett vendégek ellen. Az első helyzetet Máté hagyta ki a 7. percben, amikor közelről ka­pu mellé lőtt. A teljesen beszo­rult Dózsa ellen a 18. percben érett góllá a fölény: Nagy be­adását a tavaly még a Rába ETO-ban szereplő Horváth Z. belőtte, 1—0. A kapott gól után kitámadott a Dózsa, és két ki­hagyott helyzet után a 30. perc­ben kiegyenlített: gyrors Méri— Simacsek adogatás után az utóbbi lőtt a hálóba. 1—­ A fordulás után ismét hazai támadásokkal kezdődött a já­ték, az 50. percben megszüle­tett az újabb gól: Horváth Zol­tánt Gulyás szerelte. A játék­vezető szabálytalannak minősí­tette a szerelést, és tizenegyest ítélt. Ezt Nagy L. értékesítette, 2—1. Az 58. percben Simacsek tört kapura, őt Süle éppen úgy szerelte, mint az előbb Gulyás a szélsőjét, de most továbbot intett a játékvezető. Simacsek ezért reklamált, és kiállítás lett a sorsa! A tíz emberrel játszó győriek a 80. percben egyenlít­hettek volna, de Nagy A. öt méterről a kapusba lőtt. Balszerencsés mérkőzésen ve­szítettek a belügyiek, és veresé­gükben része van az indiszpo­nált játékvezetőnek is. Péti MTE— Gy. Elektromos 3-0 (2-0) Pétfürdő, 300 néző. Vezette: Nagy J. Péti MTE: Horváth — Kiss L, Hornyák, Steiger, Szöllősi, Ba­logh (Szabó), Nyitrai, Góhér, Kiss Zs., Gáspár, Sági. Edző: Vékony Bálint. Gy. Elektromos: Tóth L. — Kálmán, Juhász, Herczig, Kol­lár F., Koós, Váradi (Peczár), Fintor, Sulyok, Szekér (Vasko­­vics), Cs. Kovács. Megbízott ed­ző : Takács Tibor. Már az első percek játéka megmutatta, hogy a győri csa­pat csak a nagyobb gólkülönb­ségű vereség elkerülésére tö­rekszik. Eleve védekezésre ren­dezkedtek be a villanyosok, né­ha-néha próbálkoztak egy-egy erőtlen ellentámadással. A vé­delem azonban elég jól állt a lábán, és a sorozatos hazai tá­madások ellenére a 31. percig meg tudta őrizni kapuját a gól­tól. Ekkor azonban gyors elfu­tás után Sági jól­adott középre, a támadással együtt futó Ba­logh pedig tíz méterről lőtt a kapuba. 1—0. A 39. percben egy jobbról kapu elé ívelt szögletet Gáspár csúsztatott fejessel jut­tatott a léc alá. 2—0. A szünet után valamit csök­kent a pétiek tá­madókedve, de így is tartós fölényben játszot­tak. Különösen egyoldalú lett a játék, amikor a vendégek két játékosát, Váradit és Székért le kellett cserélni sérülés miatt. A 73. percben Sági egy kamu előtti kavarodásból lőtt góllal állítot­ta be a végeredményt. 3—0. Egy percig sem volt vitás a jobb erőkből álló, lendületeseb­ben játszó hazai csapat­­gy­őzel­­me, a villanyoscsapat csak lel­kesedéséért dicsérhető. Szentgotthárd— S. Postás 2-1 (0-0) Szentgotthárd, 1 néző. Ve­zette: Kéri. Szentgotthárd: Szalóki — Sza­lai Zs., Csicsai, Szalai R., Ne­­válovics, László, Kovács,­ Gom­bás (Moravecz), Meskó, Visz­keti, Császár (Biró). Edző: Var­ga Levente. S. Postás: Vencze­ — Török, Szukics, Hegyi, Földházi, Gaz­dag (Horváth Zs.), Plavecz, De­ák, Tömpék (Dávid), Ivancsics, Dravarics. Edző: Horváth Ala­jos. Egymás kiismerésével telt el az első negyed óra, majd eny­he fölénybe kerültek a hazaiak. A 20. percben Viszked éles lö­vése adott munkát Venczelnek, a másik kapunál pedig Deák előtt adódott helyzet, de lövés helyett leadta a labdát a közép­pályás. A második félidőben kitáma­dott a Postás, többet is kezde­ményezett, de két szabadrúgást követően két gólt kapott: az 53. percben Meskó, hét perc múl­va pedig Gombás lőtte, illetve fejelte a kapuba Viszked sza­badrúgását. A két gólos hát­rányt a hajrában rohamozó Pos­tás csak csökkenteni tudta: a 75. percben Dávid bombáját a kapus kiejtette, és Ivancsics lőtt a hálóba. 2—1. A nagyobb akarással játszó hazaiak megérdemelten nyertek. A Bakony csoport további mérkőzéseinek eredményei: A. Bányász—N. Volán-Dózsa 2—1, Fűzfő—Sabaria SE 1—3, Bábol­na—Zirc-Dudar 4—0.