Kiskunfélegyházi Közlöny, 1941 (3. évfolyam, 1-52. szám)

1941-03-30 / 13. szám

1941 március 30 Kiskunfélegyházi Közlöny SzFIE—KTK 3:2 (2:2) Szeged I. o. bajnoki vezette: Schmödl. SzFIE: Kovács—Csonka, Solymosi— Palatínus, Kecskeméti, Kelemen—Báló, Ladányi, Rácz, Török, Széli. KTK:Terjék—Zsibrita I, Pe­rezselyem •—Fejes 111, Fekete II, Zsibrita II, Fekete I, Nagy, Fehér, Gulyás, Fejes IV. A sorsdöntő mérkőzést sajnos elvesz­tette a KTK, játéka azonban olyan javu­lást mutatott, amely reményt kelt a további küzdelmekre. Az első negyedórában a SzFSE rohamoz , a 10. percben Rácz, majd a 18. percben Török dugójával előnyre tesz szert. Bemelegszik a KTK is és a 23 percben Fehér csökkenti az előnyt. A 29 percben 11-eshez jut a SzFIE, amit nem tud kihasználni. A 35. percben Fehér át­ad Fejes IV-nek, aki egyenlít (2 : 2) Fehér a vezetést is megszerezhetné, de labdája kapufáról pattan le. Fordulás után kissé felülkerekedik a SzFSE, de a KTK véde­lem­­jól állja a helyét. A 30. percben azon­ban Rácz dugója vezetéshez juttatja csa­patát. Később Fejes IV. előtt nyílik kitűnő alkalom az egyenlítésre, de 2 lépésről csak a gólvonalig gurítja a labdát. KRVSE—KAC II. 3 : 2 (1: 2) II. o. bajnoki vezette: Kovács. A KAC: Balogh—Kárpáti, Tormási — Borbély II, J. Tóth, Tulai, P. Kovácsi, Várszegi, Harmath, Garasi, P. Kovács II, összeállításban vette fel a küzdelmet, hogy győzelmével előkészítse a KMÁV bajnok­ságát. A mérkőzés úgy is indult, hogy ez be is következik. A 7. percben szabadrú­gásból szögletet ér el a KAC, ebből kisebb kavarodás keletkezik. Várszegi labdája Katona lábáról hálóba jut (öngól 0: 1) A 16. percben a KRVSE, a 18. percben pedig a KAC rúg szögletet. Utóbbit Ku­­csera lehúzza, a KAC dugót vitat. A 20. percben tüzes KRVSE támadás, Némedi labdája kapufáról Tóth fejére, onnan pedig mezőnybe pattan. Most feljön a KRVSE, 2 szöglet után Morell cselezés végén fölé csőröz Újabb KRVSE szöglet után H­amath futtatja P. Kovácsot, beadását léc mellett helyezi (0 : 2). A 39. percben Tóthot fel­vágják, a 11-est Morell kapufának lövi, majd a visszapattanó labdát ő érinti elő­ször, amiért szabadrúgás jár. A 43. percben Balogh előreadott labdáért kiugrik, de el­véti és a szemfüles Némedi gólba nyomja (1 : 2). A II. félidő 5. percében Harmath tisz­tára játsza magát és bombája kapufa éléről pattan vissza a mezőnybe. A 8. percben Rosa beadását Morell benyomja (2:2). Nagy a KRVSE nyomása, a KAC ritkán jut át félvonalon. Látszólag egyik fél sem tudja a győzelmet megszerezni. A 39. perc­ben szabadrúgáshoz jut a KAC. Borbély labdája kapufáról pattan vissza, Harmath szépen fejelt fölé. A 43. percben szögletet rúg a KRVSE, melyből Morell belövi a győzelmet jelentő dugót. Levente Egyesület—KRVSE vegyes 7:3 (3:2) Barátságos, vezette Para. Gyümölcsoltó Boldogasszony napján a Levente pályán mérte össze erejét a két csapat. A leventék vitathatatlanul fölényben voltak s megérdemelten győztek. Góllövők : Szabó I. (4) Kiss (2) és Dongó (1) illetve Koczkás (2) és Réz. A mérkőzésen jónéhány tehetség tűnt fel. Itt említjük, hogy a Levente pálya (a régi Reménységpálya) egészen jól bírja a talajvizet, úgy, hogy talaja már­is kifogástalanak minősíthető. Ma: KTK—SzMÁV I. o. bajnoki itthon. CsLE-KRVSE iI. o. bajnoki Csongrádon. Alpári Levente SE—Félegyházi Levente SE A múlt vasárnaptól eltérően most a KTK játszik itthon a a KRVSE megy vidékre. A KTK a feljövőben levő, tavasszal még veretlen SzMÁV­ot fogadja. Jelenleg az 5. helyen áll a szentesi zöld fehér gár­da s még jobb helyezésre törekszik. A KTK viszont változatlanul tartja a 11. helyet, ahonnan most már csak rendkívüli teljesítményekkel kerülhet feljebb. A mai mérkőzés tehát kitűnő alkalomnak mutat­kozik annak bizonyítására, hogy a KTK erre képes lesz-e? A KRVSE Csongrádra utazik, ahol a Csongrádi Levente Egyesülettel mérkőzik. Mivel a csongrádiak az ősszel nem vettek részt a bajnokságban, nem hisszük, hogy az eredmény beszámítana a bajnokságba. Ezt nem tekintve is KRVRE győzelmet várunk. A félegyházi LSE és az alpári LSE barátságos mérkőzést tart 3 órai kezdettel a levente pályán. Előtte 1 órakor előmér­­kőzés. Belépődíj nincs. Szerencse fii fl ü fi 8 I' fl iS IG­Y VEGYE VAGY rendelje 11! 1 Ili t II f O SEnTfi dohánytőzsde főára- línOPÍJOmő? Széchenyi sitónál nübÖiíüíHGl tér i. 57e? Hl DJITI LOPIÍK KÖRZETI KÉPVISELETE 3-2 Az i. o. bajnokság állása: 1.SzTK 14101 3 44 : 19 21 2.Postás 149 2 3 42 : 19 20 3.UTC 145 7 2 28 : 17 17 4.MTK 148 2 6 33 : 35 16 5.SzMÁV 146 4 4 31 : 33 16 6.KTE 136 3 4 34:27 15 11 1­0 MÁK 136 2 5 44 : 34 14 8.SzFIE 145 2 6 IS: 18 14 9.SzAK 345 ou 7 31 : 32 12 10 Móraváros 338 3 7 27 : 319 11.KTK 143 OSI 9 20 : 538 12.SzEAC 131 — 12 12 : 472 Miskolczy István távozása­ . Miskolczy Istvánt a KRVSE volt labda­rúgóját, kiváló atlétáját, majd vezetőségi tagját hivatali felsőbbsége a Nagyvárad melletti Mezőszakadát állomásra helyezte át. A szimpatikus sportférfiú távozásával érzékeny veszteség érte nemcsak egyesü­letét, hanem a félegyházi sportéletet is. Új állomáshelyén sok szerencsét kívánunk neki. Ökölvívás. Április hó 6-án egész napos verseny keretében rendezik meg Félegyháza ökölvívó bajnokságát, amelyen 14 város legjobbjai fognak küzdeni a bajnoki címért. A selej­tezők már délelőtt 10 órakor kezdődnek, a középdöntőre délután 3—4 óra között, a döntőre este 6 óra felé kerül a sor. — Praktikus ajándék húsvétra a töltőtoll, állandóan nagy raktáron a legké­nyesebb ízlést is kielégíti, tegyen egy próba vásárlást Vesszősi könyv,­ papír­­kereskedésben.­ ­ Születtek : Major József, Csikós Luca, Paksi Antal, Vincze Katalin, Szabó Sándor, Dongó András, Lajos Éva, Szabó János, Kertész Ilona, Baják­ Ilona, Csáki Rozália, Pintér Sándor, Pallagi László, Törteli Sándor. Beiratkoztak: Surányi József—Gubcsi Veronika, Fazekas Antal—Hajagos T. Ilona, Dukai Gusztáv—Körmöczi Emma, Zsolnai Sándor—Palásti Erzsébet, dr. Lovászy Gyula —Gyutti Margit, Szólya László—Kovács Ilona, Farkas László—Görög Piroska, Rózsa Sándor—Tóth Rozália, Liliom Szabó Péter —Vincze Piroska, Trombitás István—Kürti Julianna, Palotás Ágoston—Faragó Erzsébet, Tarjányi Ferenc—Sós Julianna. Házasságot kötöttek : Vidéki István— Kalauz Mária, Szobácsi László—Polner Gi­zella. Meghaltak: Kalmár Jánosné sz. Tímár Veronika 30 éves, Hideg Józsefné sz. Tabi Rozália 70 éves, Polyák István 84 éves, Seres Jánosné sz. Rizsa Mária 76 éves, özv. Skorka Béláné sz. Sinkó Rozania 50 éves, F­ekete Imre 81 éves, Szlávik Lajos 17 éves, Retkes József 18 hónapos, özv. Hevér An­­talné sz. Juczicza Franciska 74 éves. — Terjék László: Költői műfajok sze­melvényekben. Terjék László áll. felső. ip. isk.tanár földink nemrég irta meg nyelvtanunk helyesírásunk c. kitűnő könyvét és ma már neve, könyve révén, a legkiválóbb szak­emberek előtt is megbecsült. Említett művét ugyanis igen nagy haszonnal lehet forgatni a magyar nyelvművelés minden ágában. Népszerű nyelvtana valamint most megjelent poétikája a felső ipariskolákban és szak­iskolákban kétségtelenül úttörő munka. A szakiskolákban a magyar nyelv tanítása általában nagyon is másodrangú szerepet játszott, holott nem nehéz belátni annak fontosságát, hogy a szakiskolákból kikerülő fiatalembernek nagyon nagy szégyene az, ha írása hemzseg a helyesírási hibáktól, ha gondolatait csak kezdetlegesen tudja ki­fejezni és ha a magyar irodalomról csak amolyan, homályosan derengő ismeretei van­nak. A szakiskolákban a költészettan mint tantárgy megmaradt, de használható tan­könyv ez ideig egyáltalán nem volt. Ezt a nagy hiányt pótolja Terjék László könyve, melynek megírásánál egészen eredeti szem­pontokat vetett föl. A nagyszerű pedagógiai érzékkel összeválogatott szemelvényekben a költői műfajok fejlődése könnyen áttekint­hető. Nagyon helyes, hogy a szerző a sze­melvények megválogatásánál a modern ma­gyar költészet remekműveit is felhasználja. A szemelvények mellett a növendéket ön­­tevékenységre ösztönző, a műfaj sajátossá­gait ügyesen feltüntető kérdésekkel, a leg­modernebb pedagógiai szempontok szerint oldja meg a költészettan tanításának kérdé­sét. Az esztétikai ízlés nevelése mellett gondja van arra is, amint a szemelvények megválogatásából kitűnik, hogy a növendé­kek az iskolából olyan irodalmi emlékeket vigyenek magukkal, melyek később is ösz­tönözni fogják őket az irodalom pártolására. A könyv kiállítása ízléses és gondos. Utazási költsége megtérül, ha a KECSKEMÉTEN— Olcsó árak! — Áruforgalom bevásárlási helye. FELDSTEIN *. DEUTSCH divatházában vásárol! — Két templom­ köz. Telefon: 178. Kosztüm és kabátanyagok, női és férfi szövetek, selymek, fehér­­­­neműanyagok, vásznak, függönyök, paplanok és szőnyegek. * Tavaszi divatújdonságok nagy választékban!