Dolgozók Lapja, 1973. szeptember (26. évfolyam, 204-229. szám)

1973-09-28 / 227. szám

1973. szeptember 28. péntek Kézilabda S­B Félsiker a kettős mérkőzésen TATABÁNYAI BÁNYÁSZ —HÍRADÓTECHNIKA, NŐI 15:7 (7:2) A hétközi NB I-es bajnoki fordulóban Tatabányán mintegy 300 néző csak férfi- a kernek lehetett szemtanúja. A nők jó játékkal legyőzték el­lenfelüket, a férfiak alulmaradtak a vidéki viszont ran­gadón. TBSC: Kéziné , Auer­­hammer, Németh, Kuzmáné, Virágos,­­ Rammné, Legányi. Csere: Miskovicsné, Papp, Szente, Török, Huj. Edző: Kuzma Ferenc. Vezette: Ka­tona, Kondor. Kéziné jó védésével és Né­­­meth góljaival kezdődött mérkőzés. A vendégek szépí­n tettek, de az újabb Németh- és Auerhammer-gólokkal a 10. percben már 5:1-re vezetett a Bányász. Jól, ötletesen szott a tatabányai csapat ját­és támadásait gólig játszotta. Fordulásra tekintélyes, ötgó­los előnyt szereztek a hazai­ak, közben Kéziné két bünte­tőt is kivédett.­ A második félidőt is lendü­letesen csapat. TBSC: Sándor — Bakonyi, Káló, Simc, Katona, Pánovics, Szigeti. Csere: Banai, Pavelka, Fekete, Hernádi, Flasch. Edző: Albrecht Miklós. Vezette: Papp, Fábián. A szemerkélő eső miatt a____ __ férfiak mérkőzését is a sala­kezdte a tatabányai ^íos Pályán kellett játszani. A Németh Kuzmáné ver­dégek kezdtek és támadó­­majd újból Németh volt ered- 201^ végén Visi bombagóllal mentes. Utána kiegyenlített g­<rzf,test szep­ett. Káló egyen­­lett a játék. Németh többször­­ tett, de utána a győriek 3:1- el lőtte a labdát, amiből a vb­- re elhúztak. Közben Pánovics dégek vezethettek támadást- és Katona hagyott ki egy-egy kát, s egymás után két gólt gólhelyzetet. A győriek mesz­lőttek. (9:4). A nagyon kémé­­­szk­olt szelekről ellőtt labdái­ngen védekező fővárosiak Kő­ Sándor kapujában kötöttek ki, túl egy játékos ötperces ki­­s vendégek kapuját azonban állításra került. Meglepetésre, Horvath valogatott formában az emberelőnyt nem a tata­ őrizte. A “-es vezetésnél bányaiak használták ki, ha­ Fekete hagyott ki hétméterest, nem ők kaptak ez idő alatt m­a­,<^ két perc múlva ugyan­két gólt. Az utolsó öt percben ezt tette Kalo is, huszáros hajrát vágott ki a A második félidő elején hazai csapat, amely végül biz­ Káló szépített­­ amire a vendé­­gos hazai győzelmet szerzett. gek újból góllal válaszoltak. A tatabányai lányok végig Simó és Katona góljai után irányították a játékot, a vén­ a hazaiak előtt még felcsil­légek gyakran Csak szabályta­lanságok árán tudták akadályozni a hazaiakat meg­a góllövésben. Amikor Németh szoros őrizetet kapott, egy időre megtorpant a Bányász támadójátéka, de néhány lont a pontszerzés reménye, de ezt az ETO-játékosok há­rom perc alatt lehűtötték. A gyengén védő Sándort Alb­recht edző lecserélte, de a fia­tal Banai nem sok sikerrel védte a kaput. A másik kapu­ügyes csere, ismét folyamatos­nul viszont Horváth könnyen san gördültek az akciók, s egy hárította Pavelka, Katona és percig sem volt vitás fölényes társai lövését. A 25. percben győzelmük. Ezzel sikerült visz- 16:11-es vendégvezetésnél szavágniuk tavasszal eiszen­ nagy hajrába kezdett a hazai védett vereségükért. Győzel­mével a TBSC továbbra versenyben van a dobogós be­l­­­yezésért. Góllövők: Németh 7, Auerhammer 3, Kuzmáné 2, Papp, Legányi, Rammne, RÁBA ETO —TATABÁNYAI BÁNYÁSZ, FÉRIFI 16:15 (9:4) együttes, izgalmassá vált a mérkőzés. Káló egymás után három gólt lőtt és már-már úgy látszott, hogy sikerül egyenlíteni, de erre már nem jutott idő, így elszenvedte második hazai vereségét a ta­tabányai csapat. A vidéki rangadón mindkét együttes nagy lendülettel kez­dett. A győriek góllá értékesí­tették helyzeteiket, így nyu­godtan játszhattak, míg a ta­tabányaiak Sándor gyenge for­mája miatt idegesen, kapkod­va vezették támadásaikat. Végeredményben a két ka­pus közötti különbség döntött a vendégek javára. Ezzel a ve­reségével a TBSC szinte már elveszítette esélyét az első öt hely valamelyikének megszer­zésére, sőt még a hatodik helyért is meg kell küzdenie a Vasassal. A férficsoport állása: A női csoport állása: 1. Vasas 2. FTC 3. Bp. Sport­ 4. Tatabánya 5. Bakony V. 6. ELZETT 7. Csorna 8. Goldb. 9. Csepel Iü. Ózd 11. Híradót. 12. Pécsi B. 13. Győri T. 14. Rába ETO 23 21 — 23 16 — 23 13 5 23 15 — 23 13 2 23 8 9­8 9 8 7 7 5 5 2 315-165 42 7 273-194 32 5 261-219 31 8 236-200 30 8 237-221 26 6 9 211-225 22 3 11 178-235 21 4 11 161-194 20 1 13 208-222 19 2 13 186-235 18 3 13 198-215 17 2 14 232-228 16 4 14 166-235 14 2 16 166-243 12 1. Bp. Sport. 21 18 1 2. Rába ETO 3. Bp. Honv. 4. Szondy SE 5. Elektr. 6. Tatabánya 7. Vasas 8. V. Dózsa 9. Ózd 10. Debrecen 11. Pécs 12. Csepel 13. FTC 14. Csömör 21 15 — 20 13 1 19 12 — 21 11 2 21 9 5 20 9 4 2 368-296 37 6 316-287 30 6 380-339 27 7 308-271 24 8 355-333 24 5 7 365-337 23 4 7 344-357 22 3 10 330-349 17 2 13 379-399 16 2 11 317-338 16 2 12 346-395 16­­ 14 357-400 12 1 14 297-320 11 5 1 15 326-397 11 Röplabda Kecskeméti Mező­fi—TBSC 3:1 (15:11, 11:15, 15:9, 15:6) Az NB II. középcsoportjának sem, a küzdeni akarás különb­második helyezettjénél ven­­dége döntötte el a Mezőfi já­­dégszerepelt a Tatabányai Bá­­vára­­nyász együttese. A mérkőzés érdekessége volt, hogy az őszi Tatabányán Országos Ifjúsá­­negyedik forduló után még g1 Kupa-mérkőzésen találko­­mindkét csapat veretlen volt, zott egymással a Tatabányai ezért nagy érdeklődés kísérte Petőfi és az Almásfüzitői Tini­­találkozójukat. Ekkor mindös­­ féld női, ifjúsági röplabda­­sze két pont különbség ván csapata. A tét a területi döntő­­t osztotta el egymástól az él- be jutás volt. Az egységesebb lenfeleket, benyomást keltő ATSC meg­érdemelten nyert 3:0 arány­ban. A győztes csapatban nagyon ... ...... ... . kellemes meglepetés volt az A ÄA fiatal Evanics Irén magabiztos A mérkőzést mindkét olda­lon jól szervezett támadások, hatalmas ütések vezették be, ló Mezőfi 8:3-as előnyt szer­zett. Ezután lendült játékba a Tatabánya, s ügyes ejtések és pontos ütések után 10:10-re egyenlített. Tetszetős volt a játék, s a sorozatos váltások után az első játszmát a háló­tól távol ütő kecskemétiek nyerték 15:11 arányban. Ugyanilyen színvonalas helyet láthattak a nézők két­második játszmában is,­ amely­­­ben a Bányász végig vezetve 15:11-re nyert. A harmadik szettben 9:5-ig együtt voltak a csapatok. Ez­után azonban a Mezőfi jó so­rozata és 15:9-es játszmagyő­zelme következett. A rosszul sikerült játszma visszavetette a Bányászt. Az eddig egységes csapatjáték szétesővé vált, ami a hazaiak malmára hajtotta a vizet. Ezt az ellenfél jól ki­használta és 15:6-ra könnyedén nyert. Ezt a mérkőzést nem a já­téktudás, hanem a csapatszer; háló- és lelkes mezőnyjátéka. Rajta kívül még Kövi és Bo­bek játszott jól. DOLGOZOK LAPJA Kézilabda ISB­­ B Két értékes pont TATABÁNYAI VOLÁN —SZEGEDI VOLÁN 15:13 (9:4) Tata, 250 néző, v.: Eősze, Neményi. Tb. Volán: Bordács — Veszprémi, Velencei, Hö­­römpöli, Bársony, Varga Z., Tschürtz. Csere: Kovács L , Molnár Z., Dobos, Babos, Rebi. Három mérkőzésen mind­össze egy pontot szerzett a ta­tai gárda az előző őszi fordu­lókban. Ezért — ha nem akart nagyon leszakadni — feltétlenül győznie kellett,most ilyen elhatározással léptek most pályára a tatai kézilab­­dás fiúk. Néhány perces ide­geskedés után dúlt a gólgyártás, aztán megin­t ráadásul Bordács kapus is kitűnő na­pot fogott ki. A második félidőben úgy látszott, ez folytatódik, hiszen tovább növelték előnyüket a tataiak. (10:4). Ezután azon­ban érthetetlenül visszaestek, s a lelkesen játszó szegediek 11:10-re, majd 13:12-re feljöt­tek. Izgalmas percek követ­keztek, végül keserves győze­lemmel ért véget a találkozó. A mérkőzésen kilenc időle­ges kiállítás volt, a tataiak kö­zül négyen, a Szegedből öten ültek 2-2 percet a kispadon. Góllövők: Varga Z. 4, Bársony 4, Veszprémi, Tschürtz 3-3, Velencei. Vasárnap a Pécsi Bányász­hoz utazik az NB I B-s Vo­lán-gárda. Kis szerencsével, s főleg jó játékkal eredményes szereplés következhet ott is, hiszen a pécsiek néhány for­duló óta „gyengélkednek”. Tájékozódási futás Az utolsó verseny volt ebben az évben Várgesztes környékén a me­gyei tájékozódási futó szakszö­vetség megrendezte az év utol­só megyei versenyét is, a B fokozatú éjszakai egyéni baj­­no­kságot. Az időjárás is ked­vezett az indulóknak, mert a délután még szemerkélő eső a verseny kezdetére elállt. A holdfény sem segítette, illetve gátolta a résztvevőket az ellen­őrző pontok keresésében. A versenyen mindkét kategó­riában az esélyesek közül ke­rült ki a győztes. Különösebb meglepetés nem volt. A helye­zettek a felnőtt kategóriában a vidéki, az ifjúságiakéban pe­dig az országos éjszakai egyéni bajnokságra nevezhetnek. Eredmények: F 21 B-kategó­­ria (Táv: 5520 m. Ellenőrző pontok száma: 8): 1. Horváth János (ATSC) 0:55:45, 2 Mol­nár Andor (ATSC) 0:57:40, 3. Kocsis Sándor (ATSC) 1:00:50. F 17 B-kategória (Táv: 5100 m. Ellenőrző pontok száma: 7­: 1. Szűcs László (TBSC) 0:49:50, 2. Somlay Gábor (TBSC) 1:15:45, 3. Burger István (Ár­pád Gimnázium) 1:30:36. Ezzel tehát lezárult az ez évi megyei bajnoki versenyek so­rozata, október végén azonban az Oroszlányi Bányász és megyei sza­kszövetség rendezé­­­sében még sor kerül a Vértes Kupára. TOTOTIPPER 1. ZTE—Ferencváros 2. SZEOD—Újpest 3. Dorog—Haladás 4. Videoton—Pécs 5. Szekszárd—Dunaújváros 6. Budafok—Kecskemét 7. SZMTE—Eger 8. Oroszlány—Bp. Spartacus 9. Gyöngyös—Miskolc 10. Rudabánya—Kazincb. 11. Dunakeszi—Leninváros 12. Sátoraljaújhely—Izzó 13. Bakony—Fűzfő Pótmérkőzések: 14. D. Építők—BKV Előre 15. Nagybátony—Ózd 16. Salgótarjáni KSE—Vác X221 IX 12X 1X1 X2 12 1X 12 ]X 12 1X 1X Kigyúltak a lámpák A Sziklai Sándor Általános Ráciépítő Vállalat, Központi Iskola sportudvara újabb Műhelyüzem Lakatos szociális­­sportlétesítménnyel gazdago­­ta brigádja, Városi Munkásőr­­dott. Társadalmi munkával az ság, Szénbányák Vállalat, iskolát patronáló üzemek jó­ Gépkocsi Üzem Fejes Jó­­voltáiból elkészült a pályáik vi­­nő, szocialista brigádja­ tágító berendezése. Hat ostor­­készséggel álltak nyeles lámpa, 3090 Wattos fényerővel nappali fényt vará­zsol este a­z iskola pályái fölé. Ezzel Tatabányán ez az intéz­mény dicsekedhet a legmoder­nebb sportudvarral. Sok munka előzte meg a berendezés létrejöttét. A fel­kért üzemek (BHG, ÉDÁSZ, Vízművek, XV/c akna, Kert­városi Lakásszövetkezet, Ta­­bánban sportolhatnak­ a­z isko­la rendelkezésére, amelyért ez igazgatóság köszönetet mond a segítőknek. Az üzemeknek ez az összefogása például szolgál­hat, hogyan lehet segíteni egy­­egy iskola testnevelési mun­káját. Sok tanulónak hólyagot­ tört a tenyerén az ásó és csákány nyele, de mint mondják, meg­érte, mert sötétedés után is Vi- 7 Gigánpsogatott­ mezése Budapest—Vidék 7:1 A zord, esős időjárás elle­ ünnepelte az igen szépen ját­­nére sok néző jött szurkolni a szó­ győztest, a budapesti válo­­gata bánya-újvárosi KOMÉP- gatottat, mely 7:1 arányban pályára, az ott megrendezett nyert. A játékosok a nézők cigány válogatottak mérkőzése- gyűrűjében énekelve vonultak re. A 300 főnyi r­ézős­­zegbe ott voltak távoli vidékek cs­­te a pályáról. Este a Gerecse étteremben gúny labdarúgó-hívői. Érket- rendezték a megbeszéléssel teli Dorogról, Győrből, Sopron- egybekötött bankettet. Ezen ből, Székesfehérvárról, még szó esett arról, hogy az MLSZ Zalaegerszegről is. S a mérkő­ segítségével szeretnének jen­tés kezdete előtt már egy őre­­dezni nemzetközi találkozót is, ez azonban még a jövő kér­dése. A banketten nagyon jó volt a hangulat: elhatározták a résztvevők, hogy ezentúl — hagyományként — minden év­ben megrendezik ezt a talál­kozót. val türelmetlenül várták a já­tékvezető sípszavát, amely el­indítja a labdát 90 perces, vi­szontagsággal teli útjára. Hatalmas hangorkán köszön­tötte a két csapatot. A játéko­sok nagy ambícióval kerget­ték a labdát. Nagyon sportsze­rűen viselkedtek, s noha há­rom tizenegyes gólt láthattak a A játékosok és a vendégek nézők, ezeket is ártalmatlan megköszönték a két szervező­dolgok miatt ítélte a játékve­­nők, Novák Józsefnek és Du­­zető. dás Józsefnek a nagyon jó szó­ A mérkőzés végén mindenki rakozást és a kitűnő rendezést. Sokszor kerültek veszélybe a kapuk Kép a nézőtérről SportLövészet Szovjet vendégek a Volán Kupán A tatabányai Fürdő utcai versenye. Nők: 1. Muraköz! MHSZ-lőtéren a Volán Tröszt Judit (18. sz. V.) 85, 2. Banzi­ és a Volán 18. sz. Vállalat Kö­­al Ilona (9. sz. V.) 79, 3. Nagy zös rendezésében bonyolították Gyuláné (10. sz. V.) 77, 4. Vígh le a Volán Kupa III. Országos Tiborr­é (10. sz. V.) 77, 5. Mo­lövénzversenyt. Célja a Fegy­veres Erők Napjának méltó megünneplése, valamint a Vo­lán Tröszt és a Volán-vállala­tok közötti jó kapcsolat kia­lakítása, a honvédelmi munka fokozása, a női dolgozók akti­vizálása volt. A rendezvényen részt vettek Makrov Borisz ezredes, Kelemen Szergejevics Győző, az 1­ iHSZ budapesti vezetőségé­nek titkára, Kis János, az N­HSZ Komárom megyei ve­­­­tőségének titkára, Tóth Ist­ván a Volán Tröszt vezérigaz­­gató-helyettese, fővédnök, Iván J­akoblevics Jelcsenyinov ezre­­des, Bakos Mihály, a Volán­t­röszt szakszervezeti tanácsá­nak titkára, Varga József a tröszt KSZMP­ csúcstitkára — védnök. A magyar és a szovjet Him­nusz elhangzása után Varga József megnyitó beszédében méltatta a rendezvény jelen­­t­őségét, külön kiemelte az ide­­i Jenesen hazánkban állomá­­­s­­­zó szovjet alakulatok képvi­selőivel fenntartott baráti kap­­c­solatot. Utána megnyitotta a versenyt, amelyen a Volán­vállalatok 28 férfi, 13 női, va­­lamint a „Budapest” elnevz­­ésű szovjet alakulat 3 férfi­és 1 női csapata mérte össze tudását. Eredmények: Nyílt irányzé­­l:ú kispuska, 10 lövés, fekvő, szovjet férfi: 1. Vladimir Ma­­r­tyikov 91, 2. Vladimír Cseb­­i­kov 91, 3. Borisz Popov 88. 1 ír Nők: 1. Mariann Rozsok 79, ?. Emilia Tutina 75, 3. El­­ja Zaharova 58 kör. Volán-vállalatok egyéni Javcsik Józsefné (18. sz. V.) 76, 6. Eck Margit (16. sz. V.) 76 kör. Férfiak: 1. Kiss Ernő (17. sz. V.) 93, 2. Kosa József (1. sz. sz. V. (236), 2. 10. sz. V. (210), 3 17. sz. V. (197), 4. 9. sz. V. (196), 5. 20. sz. V. (187), 6. 14. sz V. (179) kör. Férfiak: 1. 9. sz. V. (269), 2. 17. sz. V. (264), 3. 14. sz. V. (262), 4. 18. sz. V. (254), 5. 9. sz. üzem (239), 6. 10. sz. V. (236 kör). Az 1—6. helyezett verseny-V.) 92, 3. Kiss Benő (14. sz. V.) Nők, illetve csapatok értékei 91, 4. Nagy József (18. sz. V.) 90, 5. Varga János (14. sz. V.) 90, 6. Burger István (18. sz. V.) 89 kör. Csapatverseny: Nők: 1. 18. tárgyjutalmakat, okleveleket, emlékplaketteket kaptak, ame­lyeket Tóth István adott át a Puskin Művelődési Otthonban, ünnepélyes ebéd keretében. Ökölvívás Cssik helyezések a Mátra Kupán Gyöngyösön a Zalka HSE újpesti Kozma legyőzésével a most is megrendezte a hagyó- döntőbe verekedte magát, do­mányos Mátra Kupa ökölvívó- ott a nálánál jóval fiatalabb, versenyt, amelyen az ország utánpótlás-válogatott Bohus­­valamennyi számottevő I. ősz­­tól (Kun Béla HSE) vereséget tályú versenyzője szorítóba lé­­szenvedett. Kézi a 3. menetre lett, így a mintegy 1509 néző elfáradt, veresége megérde­­színvonalas találkozóknak re­­melt. Végeredményben Kéz­i a hetett szemtanúja. Színvonalas 2., Harcsa és Réder a 3., a töle­­volt a rendezés is, a pontozó- éi tatabányai versenyző pedig bírókról azonban nem lehet ugyanezt elmondani, akik mű­ködésükkel több esetben is be­folyásolták az eredményt, így maradt alul ellenfel­eivel szemben a tatabányai Harcsa és Réder is. Az utóbbi mérkő­­zésén még a helyi közönség is füttykoncerttel fogadta az eredményhirdetést, Rédert látta jobbnak, mindenki de a pontozók a hazai Juhásznak „adományozták” a győzelmet. A TBSC versenyzői közül Kézi a 4—5. helyen végzett a Mátra Kupán. Az október 25—29-i országos egyéni bajnokságra a követke­ző tatabányai versenyzők kap­tak meghívást: Láng, Turza, Kézi, Bakondi Ezen a verse­nyen újabb lehetőség nyílik az I. osztályú szint eléréséhez szükséges pontok gyűjtésére. Újság még, hogy Bakondi József október 1—8. között az NDK-ban szerepel az utánpót­szerepelt a legjobban, aki az lás-válogatottaL