Dolgozók Lapja, 1974. október (27. évfolyam, 229-255. szám)

1974-10-03 / 231. szám

im október 3, esíitSrtSfe Sakk Véget ért a megyei bajnokság Lezárult az ez évi megyei sakkcsapatbajnokság. Amint az if­ár korábban eldőlt, bajnoki címet nagy fölénnyel a a Viscosa I. csapata nyerte­ el, jogot szerzett az OB II be ju­tást eldöntő osztályozó mér­kőzésen való indulásra. Eredményes volt az eszter­gomiak szereplése is, máso­dik helyezésük immár hagyo­mányossá válik. Szép sikert jelent az, hogy a Tatabányai Bányász II. jórészt ifjúsági játékosokból álló csapata ez évben első alkalommal került dobogóra. Fejlődés tapasztal­ható Ácson és a Hirtexnél, visszafejlődés, illetve egyhely­ben topogás jellemezte a ko­máromi és a tatai sarokéle­­tet. Az utolsó fordulóban az alábbi eredmények születtek: Viscosa I.—Annavölgyi Bá­nyász *-­2. Pontszerzők: Pot­­tornyai, Herendi, Szűcs, Ko­vács, Jambik, ifj. Gál, Vit­tek, Bősz, illetve Pintér Szomjú. Tatai AC—Komáro­ms­mi AC 6:4. A tataiak részéről Kovács, Vető, Kerekes, Ba­log és Schultz győzött, Zámbó és Szűcs döntetlenül mérkő­zött. A komáromiak győzel­meit Sárga, Kiss és Orosz sze­rezte. döntetlent ért el Pusz­tai és Bergstein. Ácsi Kinizsi —Tatabányai Bányász 11: 5,5:4,5. Győzött ifj. Szőnyi, Fodor, Zsebők, id. Zsebők, ill. dr. Frank, Fülöp, Móricz és Bede. Döntetlenül végző­dött a Lődv—Kiss mérkőzés. Hirtex—Viscosa 11. 5,5:4,5. A bajnokság végeredménye: viscosa I.8 16 66,5 Esztergomi VM.8 13 54 TBSC n.8 11 42,5 Ácsi Kinizsi 8 10 43 Hirtex8 8 38,5 Komáromi AC8 4 32 Annavölgy 8 4 31,5 «9,5 Viscosa II.8 4 Tatai AC8 4 22,5 AZ ORSZÁGOS BÁNYAGÉPGYÁRTÓ VÁLLALAT TATABÁNYAI BÁNYAGÉPGYÁRA azonnali belépéssel­­ elvételre keres esztergályos, hegesztő, lakatos szakmu­nkásokat, valamint kazánfűtő, portás munkakörbe dolgozókat. Bérezés megegyezés szerint. Jelentkezni lehet a gyár munkaügyi osztályán. f Értesítjük vásárlóinkat, hogy 1974. OKTÓBER L-TŐL TATAROZÁS MIATT a Tatabánya I., Mátyás kir. u. 11. sz. alatti SZÉNELADÁSI IRODÁNK ZÁRVA LESZ. HELYETTE TATABÁNYA III., GÁBOR ÁRON U. 13. SZ. alatt, a Volán irodájában Árusítunk szenet. Ugyanitt lehet a fuvardíjakat is befizetni. Buda­pest-környéki TÜZÉP Vállalat 18. sz. VOLÁN Vállalat. 50LGŐZÖK LAPJA Győzelem a­ raliján A fiumei együttes nem kö­vette azt az elunt idegenbeli taktikát, hogy kibekkelje a mérkőzést. Meglepően nyílt játékstílusban és jól is kez­dett. A mezőnyben­­ ügyesen, ötletesen adogatott s ehhez mindig volt két-három szaba­don álló játékosa. Az iramot mégis a hazai csapat diktál­ta, kezdetben elég sok hibá­val. A 16. percben Szabó ve­­rekedte át magát a hórihor­­gaís védőkön, vitte a labdát, az alapvonalig onnan adott középre, úgy, hogy Halásznak már csak be kellett fejeznie az akciót. 1:0. A vendégek nem zavartat­ták magukat, gyors támadást vezettek a jobbszélen és az élesen belőtt labdát a megder­medt védők között Uljan a hálóba pofozta. 1:1. Még job­ban élénkült a játék, a Bá­nyász térfelén jugoszláv szélső főképp a­ két okozott sok zavart, bár a hazai támadá­sok gyakoribbak voltak. A 29. percben egy szöglet után a röviden mentett labda Csapó elé került, akinek lapos, erős lövése a vetődő kapus keze alatt jutott a hálóba. 2:1. Heves ellentámadással vá­laszolt a Rijeka, nem a bi­zonytalanul kimozduló Doto­­bain és kapkodó védőtársain múlott, hogy nem egyenlített ismét a vendégcsapat. Ezután viszont egészen a szünetig a Bányász ostromolt, tömeg­je­leneteket teremtve az ellen­fél kapujánál. Fordulás után már a ne­gyedik percben rezzent­­ a háló. Halászt szerelték sza­bálytalanul a 16-oson belül, Petri játékvezető azonban udvariasan vonalon kívül ítélt szabadrúgást. A cseles meg­oldásra Knapik tett pontot, lövése a közelebbi sarokban kötött ki. 3:1. A közönség ha­sonló folytatást várt, a hazai támadások azonban egyre erőtlenebbek lettek. A Bá­nyász védelme a megújuló támadásokat jól verte vissza, de ismét és ismét erre kény­szerült, mivel elöl nem ma­radt meg a labda. A 73. perc­ben Kőművest és Hegyit Her­nádi és Arany váltotta fel, de utána is a vendégek szervezték ügyesebben támadásaikat, csak az utolsó öt percben próbálta a Bányász teljesíte­ni a közönség kívánságát, a negyedik gólt, már sikerte­lenül. A Tatabánya 3:1-re nyert, tehát kétgólos előnnyel raj­tolt a KK-ban, a szurkolók ezt mégis kevesellték. Való­ban, a második vérszegény volt, félidő már ekkor szürkült a hazaiak játéka. el­A Rijeka jól mutatkozott be, a rokonszenvet, főképp azzal vívta ki, hogy nem védeke­zett, körömszakadtáig. Sze­rencsére — jobb­ként — a Bányász csapatrész­csak ritkán ingott meg.védelme A szombatinál (a Honvéd elleni bajnoki mérkőzésnél) lényegesen gyengébben ját­szó tatabányai csapatból ezért elsősorban két védő (Kovács és Néder) neve említhető. középpályán Szabó, a csatár­i sorból csak Halász játszott jól. Jellemző, hogy a gólokat két újonc és a hátvéd Knapik szerezte. Ez „bizonyítvány­magyarázat” a bajnoki tabel­lán látható gólarányra is: a csatársor újabb injekciókra­ vár. Rijeka 3:1 (2:1) Az új játékosok közül ezúttal Halász szerzett kellemes meg­lepetést: képünkön ö­tör kapura két jugoszláv védő mellett KU­PA EREDMÉNYEK A KUPAGYŐZTESEK EURÓPA KUPÁJÁÉRT Dinamo Kijev—CSZKA Szó­fia 1:0 (0:). A Kijev az első mérkőzést is 1:0-ra nyerte, továbbjutott. Finn Harps—Bursapor 0:0. A Bursapor 4:2-vel tovább­jutott. FTC—Cardiff City 4:1 (0:0) A Ferencváros továbbjutott. AZ UEFA KUPÁÉRT Videoton—FC Napoli 1:1 (1:1). A Videoton kiesett. Dinamo­pol 3:0 (0:0).Bukarest—Borus-A Dinamo továbbjutott. Steagul Resu—Besiktas 3:9 (0:0). A Brassó került tovább. FC Köln—KPV Kokkola 4:1 (0:0). A Köln továbbjutott. Partizán—Gornik Zabrze 3:0 (1:0). A jugoszláv együttes 5:2-es összesítéssel került tovább. Rába ETO—Lokomotív Plovdiv 3:1 (3:1). A továbbjutás végered­ményben 11-es rúgásokkal dőlt el — a magyar csapat ja­vára. , Real Madrid—Fram Reyk­javik 6:0 (3:0). A madridi együttes 8:0-ás összesítéssel jutott a második fordulóba. Liverpool—Strömgodset (norvég) 1:0 (1:0). Az angol kupagyőztes 1310- es gólaránnyal került tovább. KK Bp. Honvéd—Fiorentina 2:0 (0:0). V. Dózsa—L­evszki Szpar­­tak 4:1 (1:1). összesítésben az V. Dózsa 7 :1-es gólkülönbséggel került a BEK második fordulójába. TOTOTIPPEí lo Komló—Dorog x 2. DVSC—Dunaújváros x 2 3. Oroszlány—Szolnoki MTE 1 x 4. Várpalota—Ganz­ M. 1 2 5. Nagykanizsa—MÁV DAC 1 2 6­. Ózd—Volán X 7. FŐSPED—Bp. Spartacus 1 x 8. Dunakeszi—Fűzfő x 9. III. ker. TTVE—PVSK 1 2 10. Bologna—Juventus 1 x 11. Ternana—Fiorentina x 2 12. Torino—Róma 1 2 13. Varese—Inter,­­ 2 Pótmérkőzések : 14. Sabaria—Győri D. f 2 Pénzügyőr—Bp. Építők v . 16. Siófok—BVSC l 1 Röplabda a felkészülés jegyében Az ATSC NB I-es női röp­labdacsapata részt vett a BSE által lebonyolított Ta­nács Kupa nemzetközi tornán. Jó iramú mérkőzéseket láthat­tak a nézők. A kupát végül is jobb szettaránnyal a Bp. Spartacus nyerte. Az almásfüzitői csapat ered­ményei : Energetik Poznan —Almásfüzitő 3:0 (14, 5, 12). BSE—Almásfüzitő 3:1 (9, 10, 6, 11). Almásfüzitő—Bp. Spar­tacus 3:0 (11, 8, 3). Az első jó iramú mérkőzés volt. Két játszmában csak bal­­szerencsével maradt alul az almásfüzitői gárda. A BSE el­len az első játszmát megnyer­te az ATSO, de utána már jobb volt a fővárosi együttes. A torna egyik meglepetése — de a játék képe alapján tel­­­jesen reális eredmény — volt bajnokságban bronzérmes és első helyen végzett Bp. Spartacus elleni szép győze­lem. A vetélkedő jó alkalom volt különböző taktikai és techni­kai elemek kipróbálására kemény ellenfelekkel szemben. a A füzitői csapatból Kratoch­­will, Frecska és Böbék játékát emelte ki a versenybíróság. Az igen jó teljesítményt nyúj­tó Kratochwill Zsuzsa meg­kapta a BSE különdíját. Két hét múlva kezdődik a bajnokság őszi idénye: az ATSC csapata sok edzéssel és előkészületi mérkőzésekkel készül a rajtra. „Készenlét” a hálónál Kézilabda NB I Biztató Rákóczi SE: Tisztes vereség A múlt heti miskolci vere­ség nehéz helyzetbe sodorta a Volán NB I B osztályú együt­tesét, jócskán a kiesési zóná­ba már jutott. A bennmaradásra csak úgy volt remény, ha a jó képességű békéscsabai gárdát legyőzi. Ez — ha ne­hezen is — de sikerült. A Rákóczi SE NB II-es gár­dája a csoport második helyén tanyázó Bp. Volán otthoná­ban játszott. Itt a cél a tisz­tes helytállás volt, ami sike­rült is. TATABÁNYAI VOLÁN— BÉKÉSCSABAI ELŐRE SPARTACUS 18:17 (8:8) Tata, 350 néző. V.: Fábián, Papp I. (Székesfehérvárról, ill. Komlóról). Volán: Bor­­dács — Hörömpöli, Velencei, Bársony, Babos, Kiss J., Ta­­rarnay. Csere: Bodrogi, Mol­nár, Hosszú, Tschürtz, Hor­váth. Varga Zoltán sérülése mi­att nem játszhatott, így Kiss Ferenc edző kénytelen volt változtatni az összeállításon. Nagy iramban kezdődött a ta­lálkozó. Az első gólt a tatai­ak lőtték, amit rövidesen há­rom újabb szép akciógól kö­vetett. Az ellenfelet meglepte a váratlanul nagy lendület, azonban sikerült 4:2-ről 4:4-re feljönniük. (A régi tatai „szokás” ismét bekövetkezett, leadták a biztos vezetést.) Ez­után szemlátomást megtört a Volán csabaiak lendülete, s a békés­vették át a játék irányítását. Rövidesen három gól előnyt szerzett a vendég­csapat. (5:8). A félidő végé­re felocsúdott a Volán, sike­rült az egyenlítés. (8:8). Ez­után Tschürtz nagy lehetősé­get szalasztott el, kihagyott egy büntetőt. Fordulás után hatalmas küzdelem kezdődött. Előbb a vendégek értek el gólt, majd a Volán szerzett kettőt, ami­re a csabaiak válaszoltak (10:10). Ezután 14:14-ig fej-fej mellett haladt a két — kitű­nő játékot produkáló — együt­tes. Nagyszerű, parázs csata alakult ki, szép gólokkal, ke­mény, sportszerű játékkal. Az utolsó tíz percben a nagy len­dületet a hazai gárda még növelni tudta, s kétgólos előnyt szerzett (16:14). Az utolsó percek­ nagy izgalmak közepette teltek el. A Volán két látványos — röpte —gólt lőtt, de a vendégeknek sike­rült a hátrányt egy gólra le­dolgozni. * Góllövők: Babos 9, Tavarnay 4, Tschürtz 2, Molnár­-Höröm­pöli. BP. VOLÁN SC—RÁKÓCZI SE 18:13 (10:7) Rákoscsaba, 150 néző. V.: Szőke, Károly (Pest megyé­ből). Rákóczi SE: Jármai — Rebi, Németh A., Tábori, Bó­­na, Deák, Hidasi. Csere: Vig­­lási, Csobán, Geiger, Tóth, Jakab. A budapesti együttes már az első támadás végén meg­szerezte a vezetést. Ezt aztán a mérkőzés végéig megtartot­ta, a tataiak egyetlenegyszer sem tudtak vezetéshez jutni. Ezúttal a védekező játék volt a job­b, a támadásoknál rend­re eladták a tatai fiúk a lab­dát. Emellett több ziccer­helyzet is kimaradt, ráadásul egy büntetőt is elhibáztak. A nagyon jó, színvonalas, ke­mény, de sportszerű mérkő­zést végeredményben megér­demelten nyerte a képzettebb csapat. Góllövők: Németh A. 4, Re­bi, Tábori, Bóna 3-3. Teke-krónika A válogatott mérkőzés miatt korábbról elmaradt nyái Bányász—Rózsa Tatabá­Ferenc Építők NB - es női találko­zót Budapesten Némi meglepetésre játszották, ez a Bá­nyász lányok biztos győzel­mével végződött. Pedig úgy indult, hogy alulmaradnak, hiszen hazaiak az első párok után a Cl fával vezettek és 2:0-ra állt a mérkőzés. A má­sodik párban Gábrics és Do­­mináné összesen 808 fát ütött. Ekkor még 58 fa előnye volt a hazai csapatnak, de a har­madik párban Vati és Pove­­dákné remek hajrával ledol­gozta ezt, és 30 fa többlettel megfordította a mérkőzés ál­lását. Eredmény: Tatabányai Bányász—BF. Építők 6:2, (2431—2391). Legjobb dobók: Povedákné 460, Vati 426, Gábrics 4u6. Az NB I-es ifjúsági csapa­tok részére tornát rendeztek a tatabányai tekecsarnokban. Minden csapatban ketten versenyeztek. Az eredmény: 1. Nagykanizsai Sör 6, 2. FTC 5, 3. Győri Lenszövő 4, 4 Győri Richards 3, 5. Tatabá­nyai Bányász 2, 6. Pécsi BTC 1 pont.★ A férfi NB 11-ben a Tata­bányai Bányász a listavezető Soproni FAC csapatával mér­kőzött. Az első párok után az egyéni győzelem 2:1 volt a vendégek javára. Második párban a hazaiak voltak job­bak és máris 3:1-re vezettek. Ezt aztán tovább növelték. Az eredmény: Tatabánya—SFAC 6:2 (2581—2442). Legjobb do­bók: Weinsdörfer 465, Antal 460, Bereczky 451 fa­­pat Ezután az NB I-es női cs a­következett, a Csepelt, látva vendégül. Folytatta jó szereplését és, az RF Építők után a Csepel elleni találko­zót is fölényesen nyerte. Eredmény: Tatabánya—Cse­pel 6:2 (2403—2206). Legjobb dobók: Povedákné 459, Vati 443, Kerekes 385 fa. Nyergesújfalun városi Vendéglátók a Duna új­csapata vendégszerepelt — nem sok sikerrel. A Viscosa jó átlag­­'­­esítményével biztosan győ­zött. Eredmény: Ny. Viscosa —D. Vendéglátó 6:2 (2443 —2305). Legjobb dobók: Her­­géth 426, Soós 416, Hédi 415 fa. Az Oroszlányi Bányász újabb vereséget szenvedett saját pályáján. (Tehát se­hogy sem tud kilábalni a hul­lámvölgyből.) Eredmény: Soproni Vasas—Oroszlányi Bá­nyász 5:3 (2571—2429). Leg­jobb dobók: Gulyás 431, Sin­ger 430,­ Lazók Jf 425 fa. t Labdarúgó MNK Már 8i országos elődöntőbe intésért A Magyar Népköztársasági Kupa megyei selejtezőjének finiséhez érkeztek labdarúgó­csapataink. Két mérkőzés eredményét már közöltük: a Bábolna Tokodon 3:1-re, a KOMÉP Naszályon 7:0-ra nyert. A Dorogi AC Nagysápon játszott, ahol 9:0 (4:0) arány­ban biztosan győzte le lelke­sen küzdő járási osztályú el­lenfelét. Annál szorosabb volt a küzdelem az Timföld—Rákóczi Almásfüzitői SE talál­kozón. Itt a rendes játékidő (a félidőben a Rákóczi SE 1:0-ra vezetett) 2:2-es dön­tetlennel végződött. Ezután tehát 11-es rúgások következ­tek. Az almásfüzitőiek mind az ötöt berúgták, a tatai fiúk­­ viszont csak hármat, s így az ATSC együttese jutott tovább. A megyei selejtező negye­dik —­­egyben utolsó — for­dulóját október 9-én játs­­­szák a csapatok, az alábbi párosításban: Bábolna—Do­rog, Almásfüzitő—IKOMÉP. A két mérkőzés győztese, illetve továbbjutója már az MLSZ által rendezendő országos elő­döntőben verseng tostóbl*.