Dolgozók Lapja, 1981. szeptember (34. évfolyam, 204-229. szám)

1981-09-30 / 229. szám

IMI. swiERember R­.rSöSJÍP" DOLGOZÓK LAPJA reményekkel Madridban a TBSC Tatabányai Bányász labdarúgó-csapata hét­főn reggel a Swiss Air gépével Madridba repült. Az utazó keretről még a szomba­ti, Debrecen... elleni mérkőzés után­­ nyilatkozott Lakat Ká­roly mesteredző, jóllehet elég paprikás hangulatban, mivel cseppet sem volt elégedett játékkal. Nos, az utazó játé­­­kosok : Kiss — Szabó, Lakatos, Tejes, Fischer, Emmer, P. Nagy, Csapó, Kovács, Her­­zm­ann,­­Weimper, Barabás, Ta­más, Dombai, Udvardi, Du­­pai. ■Az indulás előtt nem kér­deztük a TBSC­ mesteredzőjé­től, hogyan látja az esélyeket. A szurkolók között viszont a latolgatás már a hazai mérkő­zés után megkezdődött. Ha reálisak­ akarunk maradni, Madridban a Real feltétlenül esélyes a továbbjutásra. Pár nappal a szombati NB I-es bajnoki mérkőzés előtt futottam össze Szabóval, a csapatkapitánnyal. Gyuri el­árult valamit a játékosok han­gulatáról !s 5 Nem tartunk annyira a Reáltól. Remélhetőleg még nem lendültek játékba —, mondta „nem hivatalos” véle­ményét. Közbeszóltam: — A Bányász jópárszor bi­zonyította, hogy idegenben jobban helytáll, mint otthon. És épp ezt­ a közelmúltban, Spa­nyolországban is volt játékle­hetősége, ott győzni is tudott. Szóval, nem reménytelen? — Titkos reményekkel lé­pünk pályára és majd meglát­juk... Azt hiszem, egy dön­tetlent esetleg kiharcolhatunk, öntetlen pedig a Tatabá­nya továbbjutását je­lentené. Méltó­­ válasz lenne arra a megítélésre, aho­gyan a TBSC eredményét so­kan fogadták. Tavaly, amikor a Honvéd itthon 2:0-ra kika­pott, dicsérték, milyen dereka­san helyt állt, hogy csak en­­­nyi gólt kapott a Realtól. A mai találkozó előtt viszont az általános nézet: a tatabányai­ak ugyan legyőzték híres mad­ridi ellenfelüket, de semmi esélyük a továbbjutásra . . . Az­ első mérkőzés nagy bra­vúr volt, egy döntetlen Mad­ridban pedig a futballvilág szenzációját jelentené. Ehhez ugyan nem az a játék kell, amit a csapat a Debrecen el­len mutatott, de az bőven elég lenne, ami a múlt bajnokság zárómérkőzésén volt. Arra pe­dig ez a gárda ma is képes p ersze, ne feledjük: az ellenfél a Real Madrid — Madridban. S még v a­­mit megkérdeztük, milyen az idő a spanyol fővárosban. Csu­pán 15 fokos meleg volt és ép­pen szitált az eső. Ki tudja, mely csapatnak kedvez ez? W. n D : Emlékidézés az első mérkőzésről: Santillana nagy helyzetet hagy ki. (Fotó: Nagy Zoltán) Három mérkőzésen két pont A válogatott szereplése mi­att adódó hosszú kényszerszü­net után folytatódott az OB 1-es vízilabda-bajnokság. hét­végén­ mindjárt egész so­­­rozaton kellett helytállniuk a csapatoknak: három mérkőzést játszottak egymást követő na­pokon. A Tatabánya először a kiesés ellen küzdő Szentesi Vízmű csapatát fogadta. A tatabányai fiúk jól kezdtek, gyorsan két­gólos előnyre tettek szert. Há­rom negyeden keresztül hig­gadtan, használták ki helyze­teiket, tetemes előnyre tettek szert­. A harmadik negyed vé­gén i­ll :6 volt az állás. Ezután Medveczky játékve­zető szinte elrontotta a két csapat nagy küzdelmét. Az történt ugyanis, hogy a bíró a most először benevezett új szabályt mindjárt alkalmazni akarta (a csapatvezetők eset­leges helytelen viselkedését technikai büntetőpontokkal le­het honorálni, amelyet a ka­pus kap és három pont ese­tén a kapus kipontozódik), an­nak ellenére, hogy a vendé­gek szakvezetője erre nem adott okot. Miután a szentesi kapus kipontozódott, Med­veczky „jóvá” akarta tenni hibáját és utána minden sza­bálytalanságot elnézett a ven­dégeknek. Ők éltek a lehető­­­séggel, keményen, olykor szin­te durván védekeztek, de a tá­madásokban sem voltak kí­méletesek. Ez a harcmodor nem kedvezett a hazaiaknak, akiknek végül örülniük kel­lett, hogy a kétgólos előny a mérkőzés végére megmaradt. Szentesen volt e találkozó visszavágója;., ott folytatódott a küzdelem, ahol előző napon abbahagyták. A közönségtől űzve, még jobban felbátorod­­va „keménykedtek” a­­ szente­siek. A­ kiesés rémétől fenye­getett együttes végül biztos győzelmet aratott a „megfé­lemlített” Bányász ellen. A harmadik mérkőzés Tata­bányán a Vasas Izzóval volt, itt végre igazi, lendületes vízi­labdát láthattunk. A főváro­siak kezdtek jobban, gyors le­fordulások után hat akciógólt szereztek, miközben a hazaiak csak büntetőből és emberelő­nyös helyzetben tudtak gólt el­érni. A vendégek ötödik gólja külön említést érdemel. ..láb­­doppler”-rel került a labda Hauszler hálójába. (Ilyet­ szin­te csak évtizedenként lehet látni). Az első negyedben szerzett kétgólos hátrán­yt a tatabá­nyaiak nem tudták ledolgoz­ni, noha alkalmuk adódott rá, mert az utolsó negyedben két­szer emberelőnyös helyzetben rontottak. Ezen a mérkőzésen a korszerűbb vízilabdát játszó csapat győzött. A Tatabánya csapatában a három mérkőzésen a követke­zők szerepeltek: Hauszler — Kásás, Görgényi, Debreczeni, Persely, Kemény, Krajcsovics. Csereként: Szeri, Vojvoda. Eredmények: Tatabánya — Szentesi Vízmű 13:11 (3:2, 5:3, 3:1, 2:5). Tatabánya, 100 néző, v.: Medveczky, Somóczy. A TBSC Persely gólszerzői: Kemény 5: 3, Szeri 2, Görgényi, Debreczeni, Krajcsovics. Szentesi Vízmű—Tatabánya 9:6 (3:1, 2:1, 2:3, 2:1). Szentes, 600 néző, v.: Bíró, Gyerő. TBSC gólszerzői: Krajcsovics, A 2, Vojvoda 2, Kásás, Görgényi. Bp. Vasas Izzó—Tatabánya 11:10 (4:2, 3:3, 2:2, 2:3), Tata­bánya, 100 néző, v.: Koós, Ju­hász, K. A TBSC gólszerzői: Kemény 4, Persely 2, Görgé­nyi, Debreczeni, Krajcsovics, Vojvoda. Területi bajnokság Bosszankodó nézők Esztergomban Hamar leállt az OBSK MIM VASAS—ESMTK 2:2 (2:2) Esztergom, 1200 néző, vezet­te: Tar. MVM Vasas: Pintér — Húszak, Varga, Zöld, Weiser — György (Cserép), Markó (Mo­­róczi, Ormándi, Szurdi — Pe­­szeki J, Szenczy. Edző: Ker­tes László. Lassan és álmosan kezdett a hazai csapat, melynek két gól lett a következménye. A 2. percben Mészáros beadását Kálmán fejelte kapura, Pintér­­ a léc alól kiütötte be a labdát. Az 5. percben jobb szélről Weiser díszkíséretében Pinderfalusi éles lövése a ki­mozduló Pintér mellett a rövid­sarokba vágódott. 1:0. A gól­ nem rázta fel , a­­ bá­gyadt hazai védelmet. A 12. percben Kálmán erős lapos lövését Pintér kiejtette, Hu­szák is. Varga is csak nézte, amint a beugró Gyurvát 3 mé­terről a hálóba vágta a labdát. 2:0. Méltatlankodott a hazai közönség, melyet csak a szor­galmasan játszó Markó foga­dott meg. A Weisertől ka­pott jó labdával betört a 16- oson belülre, ahol felvágták. A 11-est Peszeki értékesítette. 2:1. Felgyorsult a játék, előke­rültek a sárga lapok. Az elsőt a pesterzsébeti balhátvéd, másodikat a jobbszélső kapta, a Zöld éles. 18 méterről küldött lövését védte a kapus. A 40. percben kirúgás után Peszekit már csak akasztani tudta a kapuvédő a 10-eson belül. A büntetőt Weiser értékesítette. 2:2. Az egyenlítés után a 6-os számú Hirn megjegyzést tett, mire Tar­ játékvezető kiállítot­ta őt. A szünet után mindenki azt­ várta, hogy rákapcsol hazai csapat, ehelyett az esz­­­tergomiak továbbra is álmos, lagymatag támadójátékot mu­tattak és ezeket a lelkes er­zsébetiek hárították. IKARUS—OROSZLÁNY 3:1 (1:1) Mátyásföld, 400 néző, vezet­te: Győri. OBSK: Acsádi — Verő, Schábel, Horváth, Mik­­si — Kláris, Fedor, Bánfi — Jambricska (Czeczon), Faze­kas, Csanálosy. Edző: Kóczián Antal. Jól kezdett a Bányász. Már az első percekben sorra vezet­te a támadásokat. Harmadik szögleténél Miksi fejese alig kerülte el a kaput. A 10. perc­ben Fedor, Fazekas, Fedor volt a labda útja, a középpályás visszakapva a labdát, hatal­mas lövést eresztett meg a kapu jobb alsó sarkába. 0:1. Ezután jobbára a mezőny­ben pattogott a labda, egé­szen a 30. percig. Ekkor egy beadás után kavarodás tá­madt az oroszlányi kapu előtt és az egymásra váró védők között az Ikarus jobbszélsője „berobbanva”, lőtt a tehetet­len Acsádi mellett a kapuba. 1:1.­ A 44. percben Kláris fe­jese alig tévesztett célt. A szünet utáni első percek­ben még támadott a Bányász. Szöglet utáni beadásból Bánfi fejelt mellé. Feljöttek a ha­zaiak. A 85. percben a felfutó jobbhátvédet az oroszlányi vé­delem feleslegesen buktatta. A kapu elé belőtt labdába Bánfi rosszul ért bele, az lá­báról leperdült és az szemfüles középcsatára Ikarus nem hibázott. 2:1. A gól teljesen megzavarta a Bányász védel­mét. A 87. percben a hazai balszélső növelte az előnyt. 3:1. Jól kezdett az OBSK, de já­tékosai a­ vezetés után törekedtek újabb gólokra, nem A hazaiak egyenlítését követően viszont nem tudtál­ ritmust váltani. Csak Fazekas és Bánfi teljesítménye érdemel említést. " K 1. 1 Kosárlabda NB I. Egy félidőn át egyenrangú ellenfélként VASAS IZZÓ­OROSZLÁNYI BÁNYÁSZ 95:74 (36:37) te: Budapest, 1200 néző, vezet­Szácsi, Gencser. OBSK: Kostyál (2), Krajnyik (18), Jánny (6), Hilcz,(24), Varga (6). Csere: Bocskor (16), Gurszki (2). Edző: Jugovics József. ru Megkezdődött az új rendsze­kosárlabda-bajnokság. Az Oroszlány nem a legkedvezőbb helyzetben indult a hosszúnak ígérkező, mérkőzéssorozatnak. A tervezett átigazolások közül egyelőre egy sem sikerült. Ez­zel szemben a tavasszal szere­pelt csapatból öten távoztak különböző okok miatt. (Átiga­­zolás, katonai bevonulás, sé­rülés.) Mindössze 10 játékosa van jelenleg közülük kettő az OBSK-nak, még ifjúsági korú. Az esélytelenek nyugalmá­val lépett pályára a Bányász és ez percek meg is látszott az első játékán. "Fegyelmezet­ten, megfelelő ritmusban tá­madtak a vendégek, ezek rendre kosárral is fejeződtek be.­­Az Izzó sok hibával ját­szott, mégsem tudott elhúzni az Oroszlány. Főképp azért, mert a lepattanó labdákat ál­talában a magasabb hazaiak szedték le. A 9. percben 16:16- o­s állásnál a sérüléssel bajló­dó Bocskor állt be és néhány szép egyéni alakítás után ér­tékes pontokat szerzett. To­vábbra is jól tartották magu­kat a vendégek és nagy meg­lepetésre egypontos vezetéssel zárhatták a félidőt. Szünet után gyorsan eldőlt a mérkőzés. Az Izzó egészpályás letámadása hatásosnak bizo­nyult, a most már fáradó oroszlányiak sokat hibáztak. Az „eladott” labdákból a ha­zaiak könnyű­­ kosarakat sze­reztek. Kapkodóvá vált a ven­dégek játéka, a kulcsemberek is gyakran hibáztak. Egyedül Hilcz volt eredményes ebben az időszakban. Végül a papírformának megfelelő eredmény született. Megyei labdarúgó-bajnokság otthonában vesztett a listavezető TOKODI ÜVEGGYÁR —NYERGESÚJFALUI VISCOSA 3:2 (0:0) Nyergesújfalu, 500 néző, v.: Kul­csár Sándor. Jó iramú, küzdelmes mérkőzést vívtak a csapatok, ami igazolta a nagyfokú várakozást. A fontosabb események a második játékrészben sűrűsödtek, addig kiegyenlített volt a küzdelem. A 48. percben a vendégek jutottak vezetéshez. Rá néhány percre bün­tetőt rúghattak a hazaiak, de végrehajtó hibázott. Az 56. perc­­­ben mégis egyenlített a Viscosa. A 63. percben akcióból és a 80. percben bünte­­őből lőtt gólokkal azonban már behozhatatla­n előny­re tettek szert az üveggyáriak, a hajrában már csak szépíteni tud­tak a hazaiak. Az esélytelenebb nyugalmával játszó Tokod higgadtságának kö­szönheti győzelmét. TATABÁNYAI VASAS —VÉRTESSZŐLŐSl SPARTACUS 3:0 (2:0) Vértesszőlös, 450 néző, v.: Csák­­vári Károly­. A korábbi évekhez hasonlóan ezúttal is jó iramú és színvonalú játék szemtanúi lehet­tek a nézők. A mérkőzés jelentős részében a Vasasok birtokolták pettyest, ők irányítottak. Ez a ma­n­gabiztosság az eredményben is ki­fejezésre jutott. A megérdemelt, győzelem a szervezettebb és tuda­tosabb játék eredménye. KOMÁROMI OLAJMUNKÁS —TARDOSBÁNYAI SPARTACUS 3:1 (2:0) Tardosbánya, 100 néző, v.: Ma­rosi József. A vendégeknek a lel­kes hazai gárda mellett még az egyenlőtlen talajú pályával is meg kellett küzdeniük. Ez hátráltatta a gördülékeny j­áték kialakulását. A 30. percben Kocsis, a 40. percben Pintér lőtt gólt, ezzel tértek pihe­nőre a csapatok. Fordulás után hazaiak kaptak lábra, de a«építési a lehetőségüket a büntető kihagyá­sával elszalasztották. Az „olajo­sok” harmadik gólját a csereként beállt Juhász lőtte. Már minden­ki a mérkőzés végét várta, amikor Zahoroba belőtte a szövetkezetiek szépítő gólját. Sárgalapos figyelmeztetést kap­tak: Csapud­a és Korpocsuk (mind­kettő Tardosbánya). A vártnál ne­hezebb, de megérdemelt győze­lem. SARISÁPI BÁNYÁSZ —NASZALYl TSZ SK 4:1 (2:1) Naszály, 300 néző, v.: Turbucz Sándor. Közepes iram, és színvo­nal jellemezte a találkozót. dületesen kezdtek a csapatok, Len­ez mindkét oldalon egy-egy gólt ho­zott, a sárisápiak vezettek, a­ na­­szályiak egyenlítettek. Ettől kezd­ve kialakult a vendégcsapat fölé­nye. A második játékrészben még­­inkább kiütközött a csapatok kö­zötti erőnléti és tudásbeli különb­ség és ez további gólokban mu­tatkozott meg. Ebben közre ját­szott az is, hogy a Naszály ez­úttal a tőle megszokottnál gyen­gébb volt. Sárgalapos figyelmeztetést kap­tak: Szobi és Kugli (Naszály), va­lamint Bauer (Sárisáp). Góllövők: Révész, Lakics 2-2, illetve Szabó. ÁCSI KINIZSI -NAGYIGMÁNDI KSK 3:0 (2:0) Acs, 500 néző, v.: Szileszki György. Hazai rohamok vezették be a találkozót és nem js ered­ménytelenül, mert Francia már a 10. percben megszerezte a vezetést. Tovább tartott a cukorgyáriak fö­lénye, helyzeteik is adódtak, de a befejezésbe mindig hiba csú­szott vagy a vendég védők avatkoz­tak közbe jókor. A 40. percben Fiszli bombagóllal növelte az előnyt. Szünet után, a vendégek lendültek támadásba, bár helyze­tük is adódott, azokat kihagyták. A 60. percben Tóth lefutotta nagyigmándi védelmet és­­ bebizto­a­sította a győzelmet. Varga (Ács) és Bagó (Nagyig­­mánd) sárgalapos figy­elmeztetést kapott. A Kinizsi eredmény­es já­tékával megérdemelten nyert. LÁBATLAN! EGYETÉRTÉS —KISBÉRI SPARTACUS 1:0 (0:0) Lábatlan, 150 néző, v.: Thier Ist­ván. Az eddigi teljesítmények alapján érthetően gyér érdeklődés nyilvánult meg a találkozó iránt. A mérkőzés jelentős részében in­kább a küzdelem dominált és a hazaiak némi fölényüket csak egy gólra tudták átváltani. Ennek szer­zője Bartl volt. A jobb helyzetkihasználás dön­tött. TARKANYI KSK —MOCSAI TSZ SK 4:0 (2:0) Tárkány, 200 néző, v.: Budaházi László. Nagy lendülettel kezdett a hazai csapat, az idő múlásával fölénye csak fokozódott. A 16. percben Takács bomba szabadrú­gást­ ragasztott a hálóba. A 27. percben Farkas növelte az előnyt. (Igaz, nagy kapushibából.) Fordu­lás után a vendégek lendültek tá­madásba, de a hazai védelem jól állta a meg-megújuló rohamokat. A maguk diktálta iramtól elfárad­tak és visszaestek a mocsaiak és újból a tárkányiak kerekedtek fe­lül. Különösen érződött ez­ a 70. perctől, Szekér (Mocsa) kiállítása után. Az utolsó perc eseményét egy újabb potyagól jelentette. A vereséghez a vendégkapus gyenge teljesítménye nagyban hoz­zájárult. Góllövők: Takács, Far­kas, Pólyák, Angyal. KOMÁROMI AC —ALMÁSFÜZITŐI TIMFÖLD 3:2 (2:1) Almásfüzitő, 150 néző, v.: Nagy Imre. A látottak nem idézték az egykori nagy múltú csapatok mér­kőzéseinek színvonalát és hangula­tát. Ezúttal csak a vendégszurkolók voltak elégedettek, de ők is csak az eredménnyel. A tartalékos és főleg fiatalokból álló hazai gárda még otthonában sem tudott felül­kerekedni. A vendégek elsősorban nagyobb tapasztalatokkal nyertek. A bajnokság állása: TF:JCS4GI FRKHMfNVFK: Na­szály—Sárisáp 6:2 (0:1), Tárkány— Mocsa 3:0 (1:0), Vértesszőlös—Tb. Vasas 6:5 (4:2); Lábatlan—KisWc 9:0 (4:0). 1.Tb: Vasas 761-26: 313 2.Nyergesújfalu 76-129: 8­12 3.Tokod752­­17:1012 4.K. Olajmunkás 75 -221:1110 5.Sárisáp 733117: 99 6.Vértesszőlös 74-321:113 7.Ács793210: 67 8.Lábatlan 73111? :137 0.Tárkány 73 -4 9:166 10.Naszály799310:146 11.Mocsa7%23 7:136 12.Komárom721413:2.15 13.Almásfüzits 711512:213 14.Nagyigroánd 7115 4:163 15.Kisbér 7115 5 :183 16. Tardosbánya 71­6 4:292