Dolgozók Lapja, 1982. május (37. évfolyam, 101-125. szám)

1982-05-21 / 117. szám

4-982 mijm 21, péntek Kossuth. 8.27: Egy kis figyel­met kérek! 8.37: Lendvay Kamilló: A tisztességtudó Utcalány. Opera. 9.17: Fúvósindulók.. 9.33: Eg­y a gyertya. 10.05: Hátszín virág. 10.35: Nádass József versei. 10.40: Sardy János énekel. 11.00: Színház h­ang­­lemezen. 12.45:­ Hétvégi Panora­ma. 14.02: Hangszeres népművész. 14.17: Operakórusok. 14.44: Magya­rán szólva. 15.05: Purcell-művek. 15.28: Dominó. 10.00: 17.05: Barangolás. 17.25: Mélyfúrás! Vándor”­diákok. 17.50: Mazsar­off Mária népdalfelvételeiből. 19.15- Artur Rubinstein zongorázik. 19.35: Dar­vas Szilárd írásaiból. 20.35: Ope­­rettkedvelőknek. 21.30: Fűtől fáig. 22.20: Közel-Kelet közelről. III. 22.30: Új Zenei Újság. 23.20: Bar­tók: I. szvit. 0.10: Melódiakoktél. Petőfi. 8.05: Filmzene. 8.20: Tíz perc külpolitika. 8.35: Nóták. 9.21: Háttérbeszélgetés. 10.00: Zenedél­előtt. 11.35: Tánczenei koktél. 12.35- Édes anyanyelvünk. 12.40: Népi muzsika. 13.15: Nyolc rádió nyolc dala. 14.00: Kettőtől ötig... 17.00: Térkép és útravaló. 17.30: Ötödik sebesség. 18.35: Slágerek mindenkinek. 19.40: Régi nóta, hí­res nóta. 20.35: Sokféle . . . ! 21.35: Ziehrer műveiből. 22.00: Marzio­együttes. 22.30: Nem szentirás. 23.20: Kerekes János szerzeményei. 3. műsor. 9.00: Iskolarádió. 9.30: Kaláka-együttes. 10.03: Mindenki zeneiskolája. 11.05: Hangverseny. 12.26: Fúvósegyüttes. 13.07: Könyv­szemle. 13.17: Századunk zenéjé­ből. 14.32: Állami Népi Együttes. 15.12: Világújság. 15.32: Kamarakó­rus. 17.00: Magyar filmek zenéjé­ből. 17.30: Zenekari operarészle­tek! 18.10: XJj Zenei Újság. 19.05: Jevgenyij Nyeszterenko 20.10: Költészet és valóság­ dalestje. 20.51:­­A progresszív beat híres előadói. 21.36: Haydn: Esz-dúr szonáta. 21.56: Opera-művészlemezek. 22.52- Borenich Péter dokumentum­játékaiból. 18.20: öt perc meteorológia. (Sz) 18.35: BNV. (Sz) 19.10: Tv-torna. (Sz) 19.15: Esti mese. (Sz) 19.30: Tv-hiradó. (Sz) 20.00­: Delta. (Sz) 20.25: 25 éves a Magyar Televízió. • V 2. rész. (Sz) 21.40: Fiatalok órája. 22.40: Tv-hiradó 3. (Sz) 22.50: A 22. Miskolci Tévéfesztivál díjnyertesei 2. MŰSOR 20.00: Pulzus. (Sz) 20.50: Öt perc meteorológia. (Sz) 20.55: Tv-hiradó 2. (Sz) 21.15: Játékvezető- Palotai. Ri­21.55: portfilm. (Sz) Ki fizeti a révészt? VII/5. rész. POZSONYI TV 10.30: Egyedül a város ellen. (Ism.) 15.20: Hírek. 15.25: Fiata­lok tv-klubja. 16.05: Rob Roby. 2. rész. 16.35: Kerékpáros békever­seny. 17.35: Orvosi­ tanácsok. 18.00: Bratislavai magazin. 18.15: Franciaország. 1. rész. 18.40: Do­kumentumműsor. 19.10: Esti mese. 19.30: Tv-hiradó. 20.00: Meghódít­juk az eget is. 2. rész. 21.05: Ze­nés szórakoztató vetélkedőműsor. 21.45: Ez történt 24 óra alatt. 22.00: Eurovízió dalverseny 1982. 23.25- Már elmúlt 20 éves, asszo­nyom. 23.55: Hírek. 2. 15.30: Hírek. MŰSOR 16.05: Egy fedél alatt. — Riportfilm. 17.05: Rózsa­­likőr. 18.20: Riportfilm­ a tátrai hegyi mentőszolgálat nemzetközi versenyéről. 19.20: Gyertek ve­lünk fiatalok. 20.00: Főiskolások vetélkedője. 6. rész. 21.15:­­idősze­rű események. 21.45: Tv-játék. 22.55: Dzsesszpódium. BÉCSI TV 10.30: Meg akarom tartani a gyermekem! 17.00: film a majmokról. Dokumentum­17.25: Kicsi­nyek műsora. 17.30: Matt és Jenny. 17.55: Jó éjszakát, gyere­kek. 18.00: Panoptikum. 18.30: Ml. 19.00: Osztrák képek. 19.30: Tv­hiradó. 20.15: Cribb őrmester. 21.10: Made in Ausztria. 22.00: Sporthírek. 22.10: Éjszakai stú­dió. II. PROGRAM 18.00: Tv-galéria. 19.30: adó. 20.15: Keresztmetszet. Tv-hír­ 21.10: Riportműsor. 22.20: Miért nem kérdezték Evanstól? fi, rész). r BUDAPESTI TV 1.90: Tv-torna. (Sz) • R.05: Iskola-tv. 14.35: Iskola-tv. 15.50: Hírek. 35.55: Napraforgó. Tv-film Krúdy Gyula regényéből. (Sz) A század eleji Pest életéből és a múlt századi kúriák élet­módjának ötvözetéből bonta­kozik ki az a sajátos „álom­világ”, amelyben a Naprafor­gó hősei élik különös, ma­gányos életüket. Mesterséges világ ez, amelyet az írót te­remtő erő tesz valóssá, léte­zővé. Olyan mesterséges vi­lág, amelynek szemszögéből bizonyos kritikával szemlélte­ti velünk Krúdy korának de­kadens, igazi cselekvésre kép­telen figuráit. H-30: Postafiók 250. §7.55: Sportmúzeum­: 100 éves a magyar labdarúgás? TEI/1. A sportm­úzeum soron kö­vetkező 3. adása labdarúgás történetén a magyar vezeti végig a nézőket, ezúttal az Aranylabdás Albert Flórián se­gítségével. Aíz ÁRPÁD Szaftodél felvételt hirdet a z alabfti munkakörök betöltésére: — londiner (idegen nyelvtudással rendelkezők előnyben), — konyhai kisegítő, — asztalos,­­ — vízvezeték-szerelő, — festő-mázoló. PANNÓNIA 4291 TATABÁNYA, TURUL: Egy kis romantika (1 4 4-kor). Szív­zűr (1­2­6, 3­4 8-kor). BÁNYÁSZ: Egy pisztoly eltűnik (5-kor), Konvoj (7-kor). SZABADSÁG: Piedone Egyiptomban TÁNCSICS: Kabala (6-kor).(5-kor). OROSZLÁNY, ADY: Meséről mesére (3 , 5-kor), A keresztapa I—II. (3 4 7-kor). TATA, TÓ: Gyermekfilmnapok műsora: Tizenkét hónap (3 4 4-kor), Izzás (3 4 11-kor), Ám­ok­­futó (8-kor). BÉKE: Gyermek­filmnapok műsora! Az aranyem­ber (3 4 6 és 3 4 8-kor). ESZTERGOM, PETŐFI:­mekfilmnapok műsora! Vak Gyer­ 4-kor), Hegyi emberek (6 és­­ 3 4 1/4 9-kor). KOMÁROM, JÓKAI: G­yermek­filmnapok műsora! A XX. sz. kalózai (6-kor), Az amatőr (8- kor). DOROG, OTTHON: Gyermek­filmnapok műsora! Vadölő (5- kor), Az ötös számú vágóhíd (7- kor). ÁCS, SZIKRA: Libuskák (12 8-kor). KISBÉR, KOSSUTH: huszárosztag I—II. (6-kor).Vágtató KÖRNYE, PETŐFI: Pukk (7-kor). NYERGESÚJFALU, ALKOT­MÁNY : Gyermekfilmnapok mű­sora! Szonáta a vörös hajú lány­hoz (7-kor). TÁT, DUNA: Gyermekfilmna­pok műsora! Szegény gazdagok (6-kor). FELHÍVJUK A KÖZÉLETEK ÉS A LAKOSSÁG FIGYELMÉT, hogy a „STYL” Szolgáltató­­ipari Szövetkezet rágcsáló­­rovarirtó részlege vállal — soron kívül — rovar- és rágcsáló­­irtást Tata II., Bajcsy-Zsilinszky u­. 29, Telefon: Tata 351. 4177 A TSZKER Győri Területi Központja (Győr, Sallai I. u. 47. Tel : 14­ 068, ü. i.: Keresztury Z.) vállalja STIL — HUSQVARNA — HOMELITE 922 — HONSEREDS motoros láncfűrészek javítását javítóműhely: Győr, Vak Bottyán u. 47. 4967 Z6K 1 . Június első hetében: Pannónia Kupa Tatabányán • A világ legnagyobb súlyemelő­versenyévé vált Kilencedszer rendezik meg Magyarországon a Pannónia Kupa nemzetközi súlyemelő­viadalt és a helyszín az utób­bi években harmadszor, is­mét Tatabánya lesz. E vá­lasztás nem Komárom megye a véletlen. sportág vitathatatlan fellegvára és amióta az Árpád Szálló (a névadó Pannónia egysége) felépült, már Vállalat csak egyeztetni, összevonni kellett a közös szándékokat. A vál­lalat, mint a kupa mecéná­sa, kitűnő partnerekre talált Tatabányán (és a TAC-nál, OBSK-nál), egyre tapasztal­tabb szervező gárda elő és bonyolítja le itt készíti az eseményt. Már hónapokkal ezelőtt megkezdődtek az előkészüle­tek, nagyobb rutinnal, mint tavalyelőtt és tavaly. Szük­ség is van erre, hiszen az ér­deklődés világszerte megnö­vekedett: a kellemes emlé­kekkel távozók újabb híve­ket toboroztak. A Nemzetkö­zi Súlyemelő Szövetség már előzőleg a Világ Kupa egyik versenyévé iktatta a Pannóni­át (öt ilyen világverseny van évente), s az idén ez lesz a VB és EB előtti nagy erő­próba. Egyúttal ez a­­ magyar bajnokság is a sportágban. A szervező bizottság több­szöri ülése (és­ helyszíni szem­lék) után tegnap Budapesten, az EMKE-ben tartott sajtótá­jékoztatón elhangozhatott: minden megtörtént ahhoz, hogy június elején a világ öt földrészéről összegyűlt súly­emelők nagy tatabányai ve­télkedője zavartalan legyen. Aján Tamás, a nemzetközi és a magyar súlyemelő szövet­ség főtitkára azt is bejelent­hette, hogy a Pannónia Kupa a világon már a sportág leg­nagyobb versenyévé vált. A VB-n és az EB-n korlátozott az indulók ugyanis ma, itt viszont kötetlen szó­és ezt ki is használják minden­felől. Ő közölte azt is, hogy az egy napja még 29 jelentkező ország száma­ azóta 31-re emelkedett. Európából 19, Ázsiából 7, Amerikából 3, Afrikából 1 ország küldi el sportolóit és újból itt lesz­nek­ az ötödik földrészről az ausztrálok. (És mellettük per­sze, a magyar élmezőny.) Nemcsak az indulók száma nő, hanem a minőségi is: egész sor világbajnok szint és világcsúcstartó vonul fel. Elő­ször küldi el súlyemelőit Kí­na, Venezuela, Norvégia. A magyar televízió napi 50 percben közvetíti az ese­­mény­t, de­ az USA-ból is ér­kezik kilenctagú tv-stáb. A szervezőkre ezért még nagyobb munka vár és az el­szállásolás sem lesz egyszerű. Tatabánya és a megye azon­ban felkészült, amihez jól jön az előző két év tapaszta­lata. S ami még nagyon fon­tos: a megyeszékhely barátai is tegyenek ki sport­­ma­gukért, teremtsenek olyan légkört a tatabányai Sport­­csarnokban, ami két éven át emlékezetes élményt adott a világ minden tájáról össze­gyűlt sportolóknak. Labdarúgó NB II Második a Dorog, döntetlent játszott a két kieső DOROG—SZEGEDI DÓZSA 3:2 (1:0) Dorog, 2000 Mester. Dorog, néző, vezette: Andrusch — Péntek B., Goldschmidt, Varga S., Arany, Cs­izmazia — Tö­rök, Laczkó, Lukács. Edző: Magyar György. A fülledt meleg rányomta bélyegét a mérkőzés kezdeté­re. Enyhe dorogi fölény ala­kult ki, de támadásaikban nem volt semmi átütő erő, könnyedén hárítottak a ven­dégvédők. Egy-egy gyors el­lentámadás jelentett veszélyt. Kozma célozta meg mintegy 14 méterről a kapu bal sar­kát, és nem sok hiányzott a találathoz. A 11. percben Török rá­csapott egy elvétett hazai átadásra, a kifutó kapus fö­lött átemelte a labdát, de az a felső lécről­­ visszapattant. A 18. percben egy 18 méteres­­ szabadrúgást hárított a doro­gi sorfal. Lagymatag volt az iram. A 25. percben ismét Kozma lőtt, a labda egy védőt érintve alig perdült a jobb sarok mellé. A 29. percben aztán már egy „pattogósabb” hazai tá­madás során Török beadását Laczkó közelről egyből kapu­ra lőtte. A kapus reflexmoz­dulattal kiütötte, de szeren­csére ott volt a fiatal kács és a szélső néhány ki­lé­pésről a léc alá vágta a lab­dát (1:0). A hazai csapatot az egygólos vezetés még ké­nyelmesebbé tette, így sok hibával tarkított mezőnyjáték alakult ki. Szünet után rögtön jobbol­dalról indult egy vendégtá­madás. Őze beadása átszállt az elmélázó védők fölött és Pipicz közelről zavartalanul fejelt a hálóba. (1:1). Szemlátomást megzava­rodott a hazai csapat és ezt ki is használták a vendégek, mert három perc múlva is­mét a dorogi kapuban volt a labda. Az igen jól Pipiczet Varga J. csak játszó az utolsó pillanatban tudta sze­relni szögletre. A baloldali beadásra Andrusch és Pi­picz ugrott fel. A szegedi kö­zépcsatár a kapus keze mel­lett ismét a hálóba fejelt. (1:2). A nézőtérről felharsant az „ébresztő-ébresztő” ki­áltás, a szakvezető kettős cserét határozott pedig el. Támadott a Dorog, az 56. percben a védők és csatárok feje felett átszálló labdát a szemfüles Arany spárgázva az 5-ösön belülről a jobb sa­rokba csúsztatta. (2:2). Megjött a közönség hangja, és a Dorog nagy erővel har­colt a győztes gólért. A 61. percben Laczkó nagyszerű fejesét a felső léc alól nyom­ta­ szögletre a kapus. Ké­sőbb Péntek B. meglógta Pi­piczet, a dorogi hátvéd sár­ga lapot kapott. A szegedi középcsatárt letámogatták a pályáról. A 73. perc meghozta az áhított győztes gólt. Laczkót a 16-os közelében felvágták. Csizmazia állt a labda mögé és nagy erejű félmagas lövé­se a bal sarokban kötött ki. (3:2). A gól után Varga J. és Ladányi összefejelt, mindkét játékos ápolásra szorult. A vendégcsapat már nem tudott erősíteni, és így mezőnyjáték­kal ért véget a találkozó. Az első félidőben az egy­gólos vezetés elégedetté tette a hazaiakat, a vendégek sem igyekeztek túlságosan. Szü­net után a kényelmeskedő dorogi játékosok jóvoltából három perc alatt fordított Szeged és bizony alaposan rá a kellett kapcsolniuk, hogy vé­gül győztesként hagyják el az utolsó hazai mérkőzésükön pályájukat. Győzelmével Dorog a táblázat második he­­­lyére került és ez mindenkép­pen dicsőség: a A csapat teljesítménye csak második félidőben­ di­csérhető. A védelem két eset­ben is megingott, a közép­pályások közül Csizmazia na­­­gyot javult­ a második félidő­ben, de Varga S. beállása is élénkítette ezt a csapatr­észt­. A csatárok közül mindenki­nek volt ígéretes és szép megmozdulása. g. s. BÁBOLNA—PÉNZÜGYŐK 1:1 (0:0) Bábolna, 400 néző, vezette: Bay. BSE: Schromeisz — Csi­kós, Baranyai, Illés, Filep — Borsfai (Pavel), Gáspár — Dómján, Hegedűs, Tímár, Péntek (Sebestyén). Edző: Galgóczi Ottó. Kiegyenlített játék után He­gedűs labdáját a 11. ben Dómján lesről vágta perc­a hálóba, hat perccel később a a Pénzügyőr is lesről szerzett gólt. A nagy melegben nem ala­kult ki jó játék, a 25. perc­ben viszont Tímár kétszer is veszélyeztetett. Először egy jobbról belőtt labdát fejelt kapura, de Balázs, védett, majd nagy gólhelyzetben a Pénzügy­őr kapusába vágta a labdát. Támadásban maradt a Bá­bolna, a 27. percben Péntek körülményeskedett, így Balázs kapus a 16-os vonalon lábbal mentett. A másik oldalon a 33. percben Mozner erős lö­vését Schromeisz bravúrral szögletre hárította. A félidő lefújása előtt Péntek beadását Tímár kapura küldte, de Ba­lázs védett. Szünet után élénkült a já­ték. A 49. percben már a pesti kapus is verve volt Hegedűs lövésénél, de egy védő a gólvonalról kivágta a labdát. A másik oldalon az 54. percben Schromeisz szögletre tudott menteni, csak belőtt­ labdát a belső kapufá­a­rá helyezték, de onnan kifelé pattant. Nagy gólhelyzet volt. Egy perccel később a csere­ként beállt Pavel lőtt lesgóltjs. Később 6 méterről fejelt Tí­már a kapu fölé. A 64. perc­ben bábolnai szöglet után még az üres kapuba sem tud­tak betalálni a hazai játéko­sok. A 70. percben vezetést szer­zett a Pénzügyőr. Kapu előt­ti kavarodás után az előrehú­zódó Bogdán középhátvédről a hálóba pattant a labda. (0:1). Négy perccel egyenlített a Bábolna, később A középre belőtt labdát Pavel 12 méterről nagy erővel a a kapu közepébe rúgta. Ezután élénkült a játék. (1:1). A 83. percben még Hegedűs előtt volt lehetőség gólszer­zésre, de az üres kapu fölé fejelt, így az eredmény nem változott. A tét nélküli mérkőzésen, a nagy melegben az első fél­időben bágyadtan játszottak a játékosok, mindkét oldalon. Szünet után élénkült a já­ték. A bekapott gól után na­gyobb sebességre kapcsolt a Bábolna, de erejükből csak az egyenlítésre futotta. játék összképe alapján a dön­­­tetlen eredmény reális. A Bábolnából Csikós, Illés,­ és Hegedűs nyújtott jó telje­sítményt. g. a. Kézilabda NB II Meglepetés Tatán tatai góllal csata indult kezdődött. Nagy ezután, 14:14, majd kétgólos KÖFÉM-veze­­tés után, egyenlítés, majd is­mét a vendégeké volt két íz­ben is az előny. A végjáték rendkívül izgalmas volt, a TAC vezetett, az ellenfél egyenlített. Az utolsó pillana­tokban a tataiak büntetődo­­báshoz jutottak. Sárosi —aki addig nagy nyugalommal ér­tékesítette a heteseket — most hibázott, így maradt az ered­mény. Kitűnő mérkőzés volt. Gól­­lövők: Sárosi 10, Németh P. 6­ öller­ 3. Országi­. SOPRONI SE—DOROGI AC férfi, 31:26 (16:9) Sopron, 300 néző, v.: Csatlós, Sziklai. Dorog: Till­mann­ I. — Tillmann II., Bi­hari, Magyar, Medgyesi, Kol­lár, Szlamnik. Cserék: Turán, Éber, Pápa. Edző: Geiszler J­ózsef. A­ játékvezetők késése mi­kezdődött a találkozó. 6:5-ig fej-fej mellett haladt a két csapat, de már ekkor is lát­szott, hogy a dorogi játéko­sok nem tartják be az előre megbeszélt taktikai tervet. Mindenki mást játszott, mint amit feladatul kapott. Gyen­gén védekeztek, erőtlenül tá­­madgattak­ a vendégek, s en­nek eredménye lett a félidői jelentős soproni vezetés. A második játékrészre mintha kicserélték volna a Dorogot. (Bizonyára a szü­netben elhangzott edzői fej­mosás is közrejátszott eb­ben.) Sikerült mindjobban felzárkózni. 27:25-nél követ­kezett be a találkozó forduló­pontja, néhány játékos ismort egyénieskedni kezdett és ma ­is elúszott a fordítási lehet­ő­­ség. A két pontot az első fél­időben vesztette el a DAC. Góllövők: Szlamnik 10, Me­d­­gyessi, Kollár 6—áv Behívá­s att jó félórás ganafeuzás­­ Két NB II-es kézilabda­együttesünk közül csak a ta­tai lányok szereztek egy pon­tot a múlt fordulóban. Ez az egy pont azonban jelentős ér­tékű, hiszen az előző évben még NB I. B osztályban sze­repelt székesfehérvári csapat­tól rabolták, akik az eddigi fordulók során veretlenek voltak. Kis híján győzelem is lehetett volna! A dorogi fiúk nyerni akar­tak Sopronban, hiszen ellen­felük eddig nem­ szerzett pon­tot. Ez a tervük fegyelmezet­len játékuk miatt füstbe ment. Félő, hogy a végső szá­molásnál­ ez­ hiányozni fogi­ ■ TATAI AC —SZÉKESFEHÉRVÁRI BÖFÉM, női 20:20 (10:12) Tata, 150 néző, v.: Koczó, Ladiszlai. TAC: Kollár — Or­­szágh, Sárosi, Németh P., öl­­ler, Szép. Jól kezdett a hazai gárda, 2:0-ra, majd 6:2-re elhúzott. A vendégek a játék e sza­kaszában könnyelműen ját­szottak és a TAC ezt jól ki­használta. Az ellenfél az ol­dalvonalon szaladgáló, peramentumos edzőjének tem­in­telmeire erősített, de ebben segítettek a tatai lányok is, elképesztő könnyelműsködés­­be kezdtek. Az eredmény két­gólos fehérvári vezetés lett. A­ második ffifidfi.—liasawn­