Dolgozók Lapja, 1983. június (38. évfolyam, 128-153. szám)

1983-06-14 / 139. szám

s?S3. júniu­s 1­4.’­­kpflo DOLGOZÓK LAPJA Minden tisztázódott A HATODIK HELYNEK IS VAN ÉRTÉKE A Bányász játékosaiban volt annyi kurázsi, hogy állják, a kíméletlen ostromot. Ezzel te­hát megelőzték a Vasast, telje­sítették, amit a szakvezetés (némiképp devalvált törekvés­ként) a finisre célul tűzött: az első hat között végzett a csa­pat, a vidéki mezőnyben az ETO mögött második legjobb­ként. Szinte kár, hogy befejeződik ez a bajnokság, mert a feszí­tett légkörű találkozókon most kezdett kialakulni az a gárda, amelyik netán többre képes. Csakhogy jönnek az átigazo­lások, egyéni­­ ambíciókkal, esetleg eltérő elképzelésekkel. A szakvezetésre vár az a fel­adat, hogy ősztől újra az él­bolyhoz méltó együttes vegye fel a harcot, példán és nem okulva a győri­­ tisztelve a fő­városi egyeduralmat. (Hogy ne csak az ETO győzköd­jön az e bajnokságban ismét élre sora­kozott pesti csapatokkal.) Hi­szen az NB I-től ismét két vi­déki csapat búcsúzott el: a Deb­recen és a Békéscsaba és he­lyettük csak egy jutott fel, a Szeged. Mellette másodikként ismét a Volán próbálkozik a nemzeti élmezőnyben. Az NB I. záró fordulójának eredményei: Rába—­V. Dózsa 6:1 (2:0), Csepel—FTC 1:1 (0:1). Video­ton—Honvéd 0:3 (0:0). Pécs— Debrecen 2:3 (2:2). ZTE—Ha­ladás 0:0. MTK-VM—Diósgyőr 1:1 (0:0). Békéscsaba—Nyíl­szer olyan - Váradi-lövéssel,­­­hogy még Kiss kapus is csak­ nézett, hol a labda. (Mivel az ,túljutva a bal felső sarkon, a labdaszedők zsákmánya lett, átszakítva a hálót.) A Bányász­­ lelkierejét dicséri, hogy — bár 11-essel — de megszerezte a győzelmet. Ennek értékét nö­veli az, ami az utolsó per­cekben történt. Kiss kapust többször meggyötörték, Büki ■ játékvezető is csaknem tehe­tetlenül figyelte, milyen „ta­rolást” végez a Vasas a tata­bányai labdarúgók között, egyháza 1:2 (0:1). A­z­ NB I. végeredménye: A labdarúgó NB I. zárófor­­­dulójában Győrött ,,telt ház" ünnepelte a Rába ETO megis­mételt bajnokságát, amihez a hazai csapat teljes jogalapot adott, hiszen valósággal pad­lóra küldte a korábban ugyan­ezt az örömöt giumként élvező szinte privilé­Újpesti Dó­zsát. Csepelen a rivális Fra­dinak meg kellett elégednie a döntetlennel. A Bp. Honvéd ugyan Székesfehérváron nyert, de ez már csak méla belenyug­vás volt a bronzéremhez. Kétségtelen viszont, hogy e három csapat toronymagasan kiemelkedett a mezőnyből, legalábbis ami a bajnoki pon­tok számát illeti. A jobb he­lyezésért folyó harc már több fordulóval előbb holtpontra jutott, ezért elismerésre méltó, hogy a Tatabánya — beékelőd­ve a fővárosi együttesek kö­zé — a szezon végén még lé­pett egyet előre.­ Ha nem is túl nagy ovációval, de hálásan köszönte meg a győzelmet a Bányász-tábor közönsége a Vasas elleni mérkőzés után. Furcsa küzdelem után te­hették meg ezt szurkolók, hiszen a tatabányai a másod­ik félidő nagy részében inkább a­­„Hajrá Angyalföld!” harsogott­­ a lelátón, a piros-kék zászlók mögött zajongó kisded cso­portból. Szünetig majdnem ál­matag­ volt a mérkőzés, egy­­egy tatabányai góllal. Aztán rögtön jött az ellenfél, másod- 30 19 6 5 82:37 44 30 19 5 b 73:46 43 30 17 8 5 57:33 42 30 13 11 6 52:46 37 30 12 8 10 45:47 32 30 9 11 10 42:40 29 30 11 6 13 56:52 28 30 10 8 12 33:40 28 30 8 11 11 36:44 27 30 9 8 13 29:37 26 30 8 10 12 37:46 26 30 9 8 13 40:58 26 30 11 3 16 48:47 25 30 9 7 14 45:52 25 15. Debrecen 30 8 9 13 35:51 25 16. Békéscs. 30 5 7 18 41:75 17 1. Rába 2. FTC 3. Hoj­v­éd 4. Csepel 5.­­Ü. Dóram­a 6. Tatabánya 7. Vasas 8. Haladás 9. Diósgyőr 10. Nyíregyh. 11. ZTE 12. MTK-VM 13. Videoton 14. Pécs A döntő gól története: Rácz buktatja Barabást. A megítélt büntetőt P. Nagy értékesíti A győri szurkolók már a kocsijukon is hirdették, mi lesz ennek a bajnokságnak a végeredménye (Fotók: Nagy Zoltán) Kiesett a Dorog DOROG-DEBRECEN 4:1 (2:1) Dorog, 2000 néző, vezette: Bognár. Dorog: Pálinkás — Guzsik, Goldschmidt, Kollár, Borsós — Sikesdi, Lukács I., Csizmazia (Schalk 57. perc) — Demján, Böröczki (Kottesz 66. perc), Tamás. Megbízott edző: Gabala Ferenc. A dorogiak számára nagy jelentősége volt a mérkőzés­nek, és ettől a feladattól át­hatva nagy­­ lendülettel kezd­tek.­Támadás támadást köve­tett és az 5. percben megszü­letett a vezető gól. A balszé­len Dómján kapott kitűnő lab­dát, gyors elfutás után élesen lőtt a kapura, a labda a kifu­tó kapusról felpattant és a berobbanó hulló labdát Sikesdi a vissza­a bal sarokba fejelte. 1:0. Nem szűntek hazai rohamok, továbbra is a a vendégek kapuja előtt folyt a játék. Demján a jobb oldali kapufát találta el, de a 10.­ percben Tamás növelte az előnyt. BÍgy jó indítással felr ugrott és a kifutó kapus mel­lett laposan lőtt. 2:0. A 18. a jobb sarokba percben is­mét Demján került nagy hely­zetbe, lövését a debreceni ka­pus bravúrral hárította. Alábbhagyott a hazaiak tá­madókedve, kiegyenlítetté vált a­ játék. A 28. percben szépí­tettek a vendégek. Húsz mé­terre a dorogi kaputól szabad­rúgáshoz jutott Kinizsi. Magyar a Debreceni jól nyeste meg a labdát, amely a sorfa­lat érintve pattant a jobbra mozduló Pálinkás mellett a bal sarokba. 2:1. Ismét a doro­giak következtek. Gold­­schmidtnek volt egy nagy helyzete, de Kun ezt is bravú­rosan tisztázta. Szünet után egy ideig ki­egyensúlyozott volt a játék, jobbára a vendégek támad­­gattak, de veszélyt nem je­lentettek. Az 52. percben Lu­kács átemelte a labdát a ki­futó kapudon, de a balhátvéd a gólvonal elől kifejelte. Há­rom perc múlva Böröczki fe­jesét ütötte szögletre Kun, de ennél az esetnél a kapus meg­sérült, le kellett cserélni. A 61. percben Lukács lyukat rú­gott a kapu előterében. Foko­zódott a hazai nyomás, újonnan beállt debreceni ka­sz­pus többször is csak bravúr­ral tudott menteni. A sok do­rogi gólhelyzet az utolsó öt percben kamatozott. A 85. percben Lukács labdája a fel­ső lécről pattant vissza és a szemfüles Tamás közelről be­fejelte. 3:1. Két perc múlva Schalk a 16-os sarkának tá­jékáról csavart a bal felső sa­rokba. 4:1 Győzött a Dorog. Hiába volt azonban a nagy igyekezet, a bennmaradás kérdése nem Dorogon dőlt el, hanem Sze­geden. Ott a Ganz-MÁVAG az utolsó negyedórában for­dítani tudott és megmentett egy pontot, ami bennmara­dását jelentette. És azt is, hogy négy évtized után Do­rog NB-s csapat nélkül ma­radt. A hogyan tovább kérdé­sét mielőbb rendezni kell, mert ezt várja a dorogi szén­medence sok-sok sportbarát­­ja. — Os — Az KB II. végeredménye: A vonal feletti két csapat az N­B I-be jutott, a vonal alatti három kiesett a területi bajnok­ságba. 1. Volán 381813 784: 4449 2. SZEOL AK 381910970: 44­48 3. Salgót. 3820 71164: 4347 4. Siófok 381415 964: 4943 5. Recsk. 3815121153: 4442 6. Hódmezőv. 3818 51554: 5441 7. Eger 3817 51670: 5739 8. Baja 3813131258: 4839 9. 2?. sz. V. 3814101467: 6738 10. Ózd 3814101461: 6338 11. Keszthely 3815 71664: 60n 12. Kazinec. 3815 71658: 5837 13. Sopron 3812131343: 4537 14. D. Kinizsi 3811H1347: 5036 15. Szekszárd 3814 81645: 6436 16. Nagyk. 3815 51819: 6735 17. Ganz­ M. 3813 91660: 8835 18. Dorog 3811121552: 5934 19. Bauxitb. 3811 72047: 6429 20. Nagyb. 388 42648:100 20 11 TERÜLETI LABDARÚGÓ-BAJNOKSÁG Gólparádék BÁBOLNA-ÉGSZÖV MEDGSZ 5:5 (3:2) Kiskunlacháza, 200 néző, vezette: Pálfi. BSE: Balogh I. — Paksi, Lipóth, Péntek: Nagy (Franczia) — Benkó, Tóth, OUé — Balogh II. — Pavel, Vas. Edző: Paksi Zoltán. Az utolsó bajnoki mérkőzésen a sérültek miatt erősen tartalékos feladásban játszott a Bábolna Már az első perc­ben vezetést szerzett a mezőgazdasági kombinát csapata. Pavel a pálya közepén kiugrott és a hálóba lőtte a labdát, 1 :0. A 10. percben a hazaiak Balázs révén egyenlítettek. 1:1. A 28. percben ismét előnyt szerzett a Bábolna. Közve­tett szabadrúgás után Lipóth Péntekhez játszott, aki nagy erővel a jobb felső sarokba vágta a labdát. 2:1. Négy perc­cel később jobb oldali támadás­ után a belőtt labdát Kin­­­dornai a kapuba fejelte. 2:2. A 43. percben újra a Bábolna vezetett: Vass Pavel összjáték után a középcsatár a hálóba helyezte a labdát. 3:2. Szünet után az 65. percben növelte előnyét a vendég­csapat. Szabadrúgás után Lipóth a sorfal felett a bal felső sarokba vágta a labdát. 4:2. Ekkor könnyelműsködni kez­dett a Bábolna és gyorsan két gólt lőtt az ÉGSZÖV, Ba­lázs és Kindornai révén. Erősítettek a vendégek és a 68. percben újra vezetést szereztek. Paksi indította Pavelt, aki a tizenhatosról nagy erővel talált a hálóba, 5:4. A 86. perc­ben a hazaiak Honga távolról leadott lövésével állították be az 5:5-ös végeredményt. Gólokban gazdag mérkőzésen mindkét oldal­n felsza­badultan játszottak a játékosok. A bábolnaiak többször ve­zettek, de a játék összképe alapján a döntetlen igazságos. Jók: Paksi, Lipóth. Péntek: Pavel. KOSSUTH KFSE—ESZTERGOM MIM VASAS 5:3 (2:1) Szentendre, 200 néző, v.: Bikszádi. MIM Vasas: Burián — Meszes, Varga, Zöld, Ilosvai, György, Ormándi (Fogara­­si), Szenczi, Szilágyi, Peszeki, Hernádi (Cserép). Edző: Ker­tes László. A hazaiak részéről a hatodik hely megszerzésének egye­düli feltétele a győzelem elérése volt, ezért mindent meg is tett a katonacsapat. Az első igazi gólhelyzetet ugyan a 11. percben az esztergomiak dolgozták ki, amikor Ormándi mesterien adott Szeliczi elé, akinek lövése a felső kapufáról vágódott le. Közvetlen ezután Halász tört ki és Burján mel­lett a kapu közepébe lőtt. 1:0. Ismét egy nagy esztergomi helyzet maradt ki: a 17. percben Szenczit felvágták, de közelről a kapusba lőtt. Fö­lénybe került a MVM Vasas, Hernádi, majd Peszeki hagyott ki helyzetet. A 30. percben Ormándi pontosan adott Peszeki elé és a középcsatár most már nem hibázott. 1:1. A félidő vége elő­t Csíki átjátszotta a vendégek védel­mét és Burján mellett gólt lőtt. 2:1. Szünet után magához ragadta a kezdeményezést a ha­zai csapat. Az 53. percben egy szöglet után Csíki lőtt hálóba. 3:1. A 60. percben György Lajos nagy erejű szabad­a­rúgásába a középhátvéd közbelépett és a labda a hálóban kötött ki. 3:2. A 65. percben Fogarasi rosszul ért a labdához és a le­pattanó labdát Halász vágta a kapuba. Burfán is rosszul helyezkedett. 4:2. A 75. percben ugyancsak Fogarasi hibázott és Takács ezt kihasználta. 5:2. Az utolsó percekben ismét fellángolt az esztergomi csapat, Szilágyi lőtt gólt, 5:3. Még Peszeki­­nek volt gólhelyzete, de lövése fölé ment. Jó iramú, színvonalas mérkőzésen a hazai csapat töb­bet támadott és jobban használta ki a helyzeteit. — páros — Győzelem mindkét napon Másfél hónapos szünet után folytatódott az OB I-es vízi­labda-bajnokság. A Tatabánya a kettős fordulóban, a­ tabel­la két sereghajtóját fogadta. Először a Volán SC volt az ellenfél, aki eddigi egyetlen győzelmét — a fővárosban — éppen a Bányász ellen szerez­te. A hazaiakat a visszavágás vágya fűtötte, ennek ellené­re úgy indult a találkozó, hogy ezúttal is meglepetés születik. Az első két negyed­ben kétgólos előnyre tettek szert a közlekedésiek. A Vo­lán fokozatosan elfáradt, míg a­ tatabányaiak ió erő­ben, nagyszerűen hajráztak és látványos gólokat értek el, pedig az ellenfél hálóját a sokszoros válogatott Cserve­­nyák őrizte. Végül imponáló háromgólos hazai győzelem született. Vasárnap megismétlődött az előző napi eredmény. Ez­úttal a jövő rem­énységei, a Központi Sportiskola fiatal erőkből álló együttese volt az ellenfél. Sok mozgásos játék alakult ki, a fiatalok maga­biztosan kezdtek, bátran kez­­­deményeztek, sokat úsztak és a harmadik negyed végéig min­dig ők vezettek. A hazaiak di­cséretére legyen mondva, hogy végig fegyelmezetten, takti­kusan játszottak és nagyobb rutinjuk révén az utolsó ne­gyedben felülkerekedve biz­tos győzelmet arattak. A Goór István és Gallov Re­zső által irányított csapatban a következők kaptak játék­­lehetőséget: Hauszler, Kásás, Debreczeni, Varga II., Persely, Kemény, Varga I., Krajcso­­vics. Szeri. A két mérkőzés eredménye: Tatabánya—Volán SC 11:8 (1:2, 1:2, 4:2, 5:2). Tatabánya, 200 néző, vezette: Gyüró, Szentgyörgyi. Tatabányai gól­szerzők: Kemény 4, Kásás 2, Persely 2, Varga II., Kraj­­csovics, Varga I. Emberelőny: 6­2 ill. 5­3. 4 m.: M ill. 0. Tatabánya—KSI 11:8 (2:4, 2:1, 3:2, 4:1). Tatabánya, 200 néző, vezette: Orosz, Med­veczky. Tatabányai gólszer­zők : Persely 3, Varga I. 3, Debreczeni 2, Kásás, Kemény, Szer­. Emberelőny: 8,5 ill. 6/2, 4 m.: 1/0 ill. 2/1. Országos ifjúsági bajnok­ság: Tatabánya—SZEOL 16:10. Országos serdülő bajnokság: Tatabánya—Kecskeméti SC 10:5. Az OB I-es bajnok­ság állása: 1. Vasas 2. B­V­SC 3. Bp. Honv. 4. Dózsa 5. Szolnok 6. Tatabánya 7. Spartacus 8. Tr” Tsrava 9. Eger 10. SZEOL 11. FTC 12. Med. OSC 13. Volán 14. KSI 9 9 - * 122: 66 18 9 9 - - 122: 72 18 9 7 1­1 101: 70 15 9711 83: 71 15 9 5 4­­ 89: 79 14 9 5 1­3 82: 73 11 9 3 4 2 80: 81 10 9 3 3 3 87: 81 9­9 2 2 5 67 : 84 6 9 1 1 7 72: 97 3 9 1 1 7 87 :115 9 -2 7 69: 90 23 9 1 - 8 67: 99 2 9 - - 9 70:125 TOTÓEREDMÉNYEK 4-1 Atalanta—Lecce 2:01 1.Zvezda—Hajdúk 1:22 2.Titograd—Velezs 4:11 3*.D. Zagreb—Osijck 1:01 4.Ljubljana—Szarajevó 1:01 5.Zseljeznicsar— Rijeka 3:01 6.Vinkovci—Vardar 4:11 ?.Radnicski—Vojvodina 4:01 t.Arezzo—Reggiana 2:2X D.Bari—Como 1:22 lf.Bologna—Monza 2:2X 11.Cavese—Lazió 2:2X 12.Pistoiese—Milan 0:0X 18.Varese—Cremonese 1:1X ÉDÁSZ Vállalat tatabányai üzemigazgatósága FELVESZ: — gépírónőt kisbéri kirendeltségére: — villanyszerelőket és — hivatásos jogosítvánnyal rendelkező villanyszerelő j szakmunkást. Jelentkezés: munkaügyi csoportnál 7—15,45 óráig, Tatabánya V., Március 15. u. 11. 5177