Dolgozók Lapja, 1984. május (39. évfolyam, 101-126. szám)

1984-05-23 / 119. szám

Í í DOLGOZÓK LAPJA OLVASÓSZOLGÁLATA POZSONYI TV Kossuth. 8.27: Virágablak. 8.58: Nóták, csárdások, verbun­kosok. 9.44: Kis magyar nép­rajz. 9.49: Tarka mese, kis me­se. 10.05: Két keréken Magyar­­országon. A Köröstől a Tiszáig. 10.35: Válaszolunk hallgatóink­nak. 10.50: Rásonyi Leila hege­dül. Miklós György zongorázik. 0.40: Vass Lajos: Bodrogközi muzsikaszó. 12.30: Ki nyer ma? 12.45: Vendég­látó. 13.05: Ope­raslágerek. 13.35: Dzsesszmeló­­diák. 14.29: Miska bácsi leve­lesládája. 15.05: Holnap közve­títjük. Az MRT szimfonikus ze­nekarának hangversenye. Ober­frank Géza vezényletével. 15.28: MR 10—14. Iskolák — őrsök — barátok. 16.05: Kritikusok fóru­ma. 16.15: Régi táncmuzsika. 16.30: Társadalom és iskola. 17.05: Mozgásterek — III. rész. 17.30: Külföldről érkezett. Tánc­házi muzsika romániai magyar együttesekkel. 17.54: Régi híres énekesek műsorából, de Muro operaáriákat Bernardo énekel. 18.14: Hol volt, hol nem volt... 19.15: Élek! A Magyar Rádió és a Finn Rádió két­nyelvű Aleksis Kiyi műsora Hódmezővásárhelyről, a Petőfi Sándor Művelődési Házból. 20.12: Nagy mesterek — világ­hírű előadóművészek. 20.57: Giulietta Simionato operafelvé­­teleiből. 21.30: Prizma 22.20: Tíz perc külpolitika. 22.30: Nép­dalok, néptáncok. 22.45: Kris­tályfenyvesek a József-hegy bel­sejében. 23.00: Kamarazene. 0.10: Sólymos Antal táncdalai­­ból Petőfi. 8.05: Holland fúvósze­ne. 8.20: Tíz perc külpolitika. 8.35: Idősebbek hullámhosszán. 9.30: A 04. 05. 07 jelenti. Balese­tek, tűzesetek bűnügyek. 10.00: Zenedélelőtt. 11.35: A Szabó család. 12.05: A Magyar Rádió népi zenekara játszik Lakatos Sándor vezetésével. 12.35: Tánc­zenei koktél. 13.25: Útikalauz üdülőknek. 13.30: Labirintus. 14.00- Kapcsoljuk a 6-os stúdiót. 14.15: Neményi Lili operettdalo­­kat énekel. 14.35: Vásárrádió. 15.05: Diákfoci. 15.18: Sláger­múzeum. 15.55: Néhány perc tudomány. 16.00: A leprások tápolónője: a Florence Nightin­gale emlékérmes Szikszay Má­­ria. 16.35- Fiataloknak! 17.25: ,,Az ár ellen — az árban". Arc­kép Széchenyiről. 18.35: Zenei Tükör. 19.05:­­A hanglemezbolt könnyűzenei újdonságai. 19.25: Régi magyar muzsika. 19.45: Közvetítés a Magyarország— Norvégia válogatott labdarúgó­­mérkőzésről. 21.50: Tükörképek 22.00: Linda Lewis felvételeiből 22 45- A cirkuszhercegnő. Rész­letek Kálmán Imre operettjéből. 3. műsor: 9.00: Yvan Chiffo­­leau (gordonka), és Gulyás Már­ta (zongora). hangversenye. 10.20: Magyar művészek ope­­rafelvételeiből. 11.05: Biorit­mus. 11.25: A Cambrid­ge-i King’s College énekka­ra Palestrina-műveket 11.58: Zenekari muzsika, énekel. 13.08: Leveleskönyv; Móra Ferenc le­velei. 14.08: Magyar zeneszerzők. 14.40: smetana-ciklus. XII. 2. rész 16.57: Kamarazene. 17.50: Gustav Offermann zenekara ját­szik. 18.30: V materinskom ja­­zyku. A Magyar Rádió szlovák nyelvű nemzetiségi műsora Mis­kolcról. 19.09: Zenekari muzsika. 20.11: A Poptarisznya dalaiból. Szerkesztő: B. Tóth László. 21.11: Új lemezeinkből. Désire N'Kaoua Schubert-műveket zon­gorázik 22.00: Sorsfordító pil­lanatok. 22.30: Diszkotéka. Le­mezbarátok órája. ____________ TELEVÍZIÓ budapesti tv 7.58: Tévétéma. 8.05: Iskolatévé. 9.50: Delta. 10.15: A látogatók. Francia sci­­fi sorozat. VI/5. 11.10: Pihenő a Pompidou Köz­pontban. Francia zenés film 12.10: Képújság. 14.25: Iskolatévé. 16.00: Hírek. 16.10: Oldjuk meg! 17.10: Őszi történet. Szovjet té­véfilm. 18.15: Képújság. 18.20: Képernyő a képernyőn. A nagy .,Ö”. „ , a A gazdasági útkereséseben lengyel FOLKLÓR színes tv-képernyő gyár a kísérle­tezők közé tartozik. Általá­ban három „ö”-vel jellem­zik a reformkövetelményeket és lehetőségeket, önállóság, önfinanszírozás és önálló döntés. 18.50: A Közönségszolgálat táj­­ékozta­tója. 19.10: Tévétorna. 19.15: Esti mese. 19.30: Tv-híradó. 19.55: Magyarország — Norvégia válogatott labdarúgó-méz­ 21.50: Kék fény . . . 23.00: Tv-híradó 3. 2. MOSOK 18.10: Szókimondó. Kamasz­szerelem. A sorozat eddigi adásaiban volt szó a fellépésről, a csa­ládi harmóniáról, a csúfoló­dásról, a kiközösítésről, a tanár-diák egymáshoz való alkalmazkodásáról, a féle­lemről, a büntetésről, a fél­tésről. A mai téma a ka­nt­asz szerelem. 18.55: Képújság. 19.00: Színházat játsszunk. VII. 20.00: Végre repülünk. NDK- tévéfilm. 20.45: Tv-híradó 2. 21.05: Nyitott műhely. 21.20: Mágia az Olympiában. Francia film. 22.15: Képújság. 8.45: Ez történt 24 óra alatt. 9.40: Mi, tankötelesek. 10.45: A televízió diszpécserszolgálata. 11.15: A szabad természet. 11.40: Hírek. 16.50: Szakmunkástanulók műsora. 17.25: Hallássérültek híradója. 17.45: Orvosi tanácsok. 17.55: Autósok-motorosok maga­zinja. 18.30: Esti mese. 18.40: N­RH-kocsival. 19.30: Tv-híradó. 20.00: TV-Fórum. 20.40: Chopin. 22.00: Ez történt 24 óra alatt. 22.15: 15 bong. 2. MŰSOR 16.30: Arany futócipő. 19.20: Esti mese. 19.30: Tv-híradó. 20.00: Hetközi Bratislava! lira ’83. Nem­Dalfesztivál 21.05: La­­dislav Chudik nemzeti művész. 21.30: Időszerű események. 22.00: Én, Claudius. BÉCSI TV 9.05: Közvetítés a kisegérrel. 9.30: Francia nyelvlecke. 10.80: A hetedik fiú. 12.15: A Nobel­­díjas méhkutató portréja. 17.00: Hírek. 17.05: Gyermekműsor. 18.00: Hivatal, hivatal. 18.80: MI. 19.00: Ausztria — ma. 19.30: Tv-híradó. I. 20.15: Sport. 22.00: Metternichgasse 12. 23.05: Hírek. II. PROGRAM 17.30: Tá­jak és emberek. 18.00: Osztrák képek. 18.30: Szeres­sétek ezt a földet. 19.30: Tv­­híradó 1. 20.15: Egy kontinens keletkezése. 21.08: Újdonságok a mozikban. 21.15: Tv­híradó 2. 21.45: Kulturális magazin. 22.30: Művészi darabok. 23.25: A Bauhaustól a modern manie­rizmusig. TATABÁNYA, TURUL: Napló gyermekeimnek (3 4 8-kor). SZABADSÁG: Gyertek el a névnapomra (5-kor). KLUBMO­ZI: Varázssapka (délelőtt 11). Roncspalota (5 és 7-kor). OROSZLÁNY, ADY: Klapka légió (3 4 5-kor). A pap, a kurtizán és­­ a magányos hős (3/4 7-kor). TATA, TÓ: István, a király (3­4 4, 3 4 6 és 8). KERTMOZI: István, a király (1,2 9-kor). BÉKE: Megbilincseltek (3 / 6-kor). ESZTERGOM, PETŐFI: A holdlakók titka (1/2 4, 1/2 6-kor). Maria Braun házassága (1/2 8-kor). SZABADSÁG: Bű­nös életem (8-kor). KOMÁROM, JÓKAI: A kéjnő Kaliforniába készül (6 és 8- kor). Paci Manci frizurája (dél­előtt 10 és du. 2.). NYERGESÚJFALU, ALKOT­MÁNY: Jöjjön el egy kávéra hozzánk (7-kor). TAT, DUNA: Egymásra néz­ve (6-kor). KISBÉR, KOSSUTH: Vészjel­zés a tenger alól (6-kor). KIÁLLÍTÁS Simó Lajos festőművész em­lékkiállítása,­­ OROSZLÁNY, VÁROSI MŰVELŐDÉSI KÖZ­PONT. [Újhelyi István fotóművész kiállítása, ESZTERGOM, MŰ­VELŐDÉSI KÖZPONT, GALÉ­RIA. Kecskés Ágnes textiltervező kiállítása, TATABÁNYA, KERNSTOR-TEREM. ORVOSI ÜGYELET Állandó ügyelet, Tatabánya, Ságvári E. u. 5/e., Felszabadulás tér 12., más gyógyszertár Ta­tabányán nem ügyel. Dorog; Rákóczi u. 9. Kisbér; Batthyány tér 4. Komárom; Klapka Gy. u. 3. Nyergesújfalu; Kossuth L. u. 52. Tokod; József A. u. 35. Esztergom; Kossuth L. u. 1. Változó ügyelet; Tata; páros héten; Kossuth tér 2., páratlan héten; Ady Endre u. 82. Oroszlány, páros héten; Rá­kóczi u. 82., páratlan héten; Táncsics M. u. 40. HIBAELHÁRÍTÓ ÜGYELETEK TÁVHŐSZOLGÁ­LT­ATÓ Hívható mindennap, a nap bármelyik órájában, az alábbi telefonszámokon: Tatabánya, 10- 331; Esztergom, Béke tér, 190; Esztergom-Kertváros, 44; Eszter­gom városközpont, 356; rom, 11; Oroszlány, 378; Koma­Tata, 809; Dorog, 179. ELEKTROMOS ELLÁTÁS, ÉDÁSZ TATABÁNYA: H 7—15,30-ig T.: 11- 347 majd 15,30—7-ig és Msz T.: 11-877. ESZTERGOM: T.: 133. KOMAROM: H 7—15,30-ig T.: 10, majd 15,20—7-ig és Msz, Tatabá­nya T.: 11-877. OROSZLÁNY: H 7—20-ig T.: 23, majd 20—7-ig és Msz Tatabánya T.: 11-877. TA­TA: H 7—15,20-ig T.: 39, majd 15,20— 7-ig és Msz T.: 211. DO­BOG: T.: 260. KISBÉR: H 7— 15,20- ig T.: 9., majd 15,20—7-ig és Msz Tatabánya 11-877. NYER­GESÚJFALU: H 6,30—14,45-ig és 1984. május 23., szerda Vízilabda OB I. Ötödik hely a csoportban TATABÁNYA—HÓDMEZŐVÁSÁRHELY 18:11 (4:4, 5:1, 6:2, 3:4) Tatabánya, 200 néző, vezette: Gyerő, Pászt. Tatabánya: Hanszler — Horváth, Vojvoda, Varga I., Varga II., Persely, Lunacsek. Csere: Podhánszky, Tóth, Krajcsovics, Bagi, Bo­ros. Edző: Baranyai Géza. Az első negyedben egyik csapat sem a védekezésre ügyelt, ezért aztán mindkét oldalon gyorsan „potyogtak" a gólok. Szünet után sokat javult a bányászok védeke­zése és jól fejezték be tá­madásaikat, ezzel tetemes előnyt szereztek. A harma­dik negyed hasonlóan zaj­lott,, mint az előző, ekkor is jól céloztak a támadók és tovább növekedett az előny. Az­­ utolsó negyedben a könnyelműsküdés miatt a vendégek lőttek több gólt. A TBSC ezzel befejezte a csoportküzdelmeket és az ötödik helyet szerezte meg. A helyosztót a szentesiekkel vívja. Tatabányai gólszerzők: Persely 5, Varga J. 4, Hor­váth 3, Tóth Krajcsovics, Bagi.3, Vojvoda. A megfiatalított csapat jó eredményt ért el, mert küz­­dőképességből szinte vala­mennyi találkozón jelesre vizsgázott. Sokat fejlődött a csapatjáték is. A II.­­SOPORT Végeredménye: 1.BVSC 11 - 114.9: 9422 2.FTC 9 - 3123:10618 3.Szolnok 6 1 5118:10213 4.V. Dózsa 5 2 5110:10212 5.Tatabánya 6 - 6124:12212 6.SZEOL AK 2 1 9115:1315 7.Hódmezciv. I - 11 98:1812 Röplabda MRSZ Kupa Javuló játék a bajnok ellen A múlt heti gyenge já­ték után mintha egy má­sik csapat lépett volna pályára Almásfüzitőn bajnok Tungsram SC ellen a a női röplabda MRSZ Ku­pában. Most az esélytelen nyugalmáva­l játszoott a Th­rföld, nagyszámú kö­zönség által bíztatva, szinte szárnyakat adot( Ez a hazai csapatnak. TUNGSRAM— ALMÁSFÜZITŐ 3:0 Almásfüzitő, Hadházi és Bogyó. vezette: ATSC: Póczos, Szabó, Baráti, Bor­vendég, Császár, Láng, Ma­jorosi M. Edző: Kerekes László. A játszma elején a baj­nok igyekezett magának tekintélyt szerezni, de a hazaiak feljavultak és egyenlítettek. Ismét a Tungsram percei követ­keztek: már 14:10 lett az állás, de ismét 14:14-re feljött az ATSC, elsősorban fiatal ütői révén A végén mégiscsak döntött, a rutin (16:14). A második játszmában már kidomborodott a tó­városi csapat nagyobb já­téktudása, de a Timföld ekkor sem játszott aláren­delt szerepet. Most is fia­talok vitték a prímet, elsősorban Németh nyer­te el a közönség A volt válogatott tetszését. Torma­i magánszámai­ták fel az idegeket, borzos­fütty­koncertet kapott az egykor valóban kitűnő, de most inkább csak reklamáló já­tékos. A harmadik játszmá­ban már n­em tudott újí­tani a Timföld, elfáradt a saját maga által diktálta iramtól. Tehát 3:0 arányban nyert a bajnokcsapat, de a Timföld — veresége el­lenére — jó benyomást keltett. Tenisz Befejeződött a Dömös Kemping Kupa A férfi egyes döntőjével befejeződött van a Granvisus Esztergom­sport te­­repén a kiemelt I. osztályú Dömös Kemping Kupa mi­nősítő teniszverseny. Az egyéni döntő ered­ménye: Lázár­­ Zsiga 6/4, 6/4, 7/5. Háromórás nagy taktikai csatában, a hűvös, szeles időben meg­érdemelten nyert a jobban adogató, keményebben röp­téző teniszező. Az I. osz­tály végeredménye (32 in­duló) : 1. Lázár (MTK— VM), 2. Zsiga (V. Dózsa), 3. Varga (Építők) és Tar­ján (MTK—VM). Az első osztályú páro­sok végeredménye (16 in­duló): X. Lázár — Szikszay (MTK—VM, Spartacus), 2. Lukács — Tarján (MTK—VM), 3. Nagy — Pupics (Építők, BVSC) és Nagy — Thuróczy Gy. (BSE). A múlt évi bajnok Varga­ most csak az elődöntőig jutott. Magyar—norvég Székesfehérváron A magyar labdarúgó-vá­logatott idei cadizi, szabad­kai és isztambuli hivatalos mérkőzése után szerdán ha­zai pályán is bemutatkozik. Székesfehérvár lesz a szín­helye a 9. Magyarország— Norvégia találkozónak. A mérkőzést a televízió 20 órától közvetíti. 578 Ez lesz a magyar csapat hivatalos országok kö­zötti találkozója. Az eddigi 577 mérkőzés mérlege: 305 győzelem, 122 döntetlen, 150 vereség, 1431 adott és 905 kapott gól. Az 577 mérkőzésből ed­dig nyolcat játszott a ma­gyar válogatott Norvégia ellen. A mérleg igen jó: 7 győzelem, 1 vereség, 30 adott és 5 kapott gól. A 30 magyar gólt 17 magyar és két norvég játékos szerezte. Kiss László a legeredmé­nyesebb. A Vasas csatára a legutóbbi 2 világbajnoki se­lejtező 6 magyar, gó­­lból négyet ért el. Bene és Bod­nár 3-3, Csordás, Schlosser és Tichy Fa­ntás. pedv 2-2 alkalommal volt ere­d­­m­ényes. A két ország közötti ta­lálkozók 1912. június 22- érn kezdődtek Oslóban. Bodná­r (3), Schlosser (2) és Tót­h góljaival a magyar csapat 6:0-ra győzött. Ezután 43 évet kellett várni az újabb kilencven percre, ismét Oslo volt a sz­ínhely, s 5:0 volt az eredmény. Norvégia 1957. november 10-én mutatko­zott be Budapesten, világ­­bajnoki selejtezőn újabb 5:0 következett. Előzőleg 1957. június 12-én Oslóban, vb­­selejtezőn aratta egyetlen magyarok Norvégia elleni győzelmét, 2:1 arányban. Mindeddig csak Oslo és Budapest volt a színhely. Oslóban 5 mérkőzésből magyar és 1 norvég győze­­­lem született, 17-4-es gólkü­lönbséggel. Budapesten 3 mérkőzés, 3 győzelem, 13:1- es gólkülönbség a mérleg. A két ország mérkőzései­nek történetében szerdán adódik először, hogy nem Oslóban, vagy Budapesten játszanak. Székesfehérvár 10 évvel ezelőtt, 1974. május 29-én már­ otthont adott or­szágok közötti küzdelem­nek, akkor 3:2-re győzte Magyarország le Jugoszlá­viát. A szerdai mérkőzésre ki­jelölt magyar kezdő tizen­egy összesen 164-szeres vá­logatott. A rangsor: Nyilasi 59, Varga, Csong­rádi 20, Bodonyi 18, Han­­nich 14, Sallai 12, Hajszán, Dajka, Szokolai 10, Péter 9, Nagy, Esterházy 7, Csuhay, Róth 4, Mészáros 3, Disztl P., Disztl L. és Andrusch 0. Góllövésben is Nyilasi a listavezető. 29 gólt ért el országok közötti mérkőzé­seken. Bodonyi 5, Hajszán, Esterházy és Mészáros 3-3, Varga, Hannich és Szokolai pedig 1 alkalommal volt eredményes. Kosárlabda NB II A második félidő döntött TB. HIRTEX—FERENC­VÁROSI VASUTAS 57:51 (30:33) Tatabánya: Fleischmann (13), Faggyas (14), Csák (10), S­.üi­­kisi (13), Schatz. (5). Cseri­­ Markotán (2). Edző: Zsolnay Árpád. Folytatódtak a küzdelmek a női kosárlabda NB II-ben. A Hirtex a Ferencvárosi Vasutas otthonában lépett pályára. A mérkőzés elején a vasutaslá­nyok pontos távoli dobásokkal vezetést szereztek. A félidő közepétől a tatabányaiak emberfogásra tértek át, vé­dekezésük feljavult. A szünet előtt három pontra csökkent a hazai csapat előnye. A második játékrészben Szél­­l ősi irányításával a Hirtex egy­re jobban játékba lendült, és a fiatal Csák és Schatz kosarai­val átvette a vezetést, melyet végig megtartva, idegenben hat­pontos győzelmet aratott. Területi bajnokság E­gy-egy pont Ráckevéről és az Ikarustól RÁCKEVE—OROSZLÁN­YI BÁNYÁSZ 2:2 (0:0) Ráckeve, 200 néző, vezette: Fehér. OBSK: Acsádi — Zsidó, Kláris, Fejes (Horváth Gy.), Knapik, Miksi, Hetzman, Kis­­honti — Hegedűs, Csorba, Pi­tim­zsef.(B. Szél). Edző: Mezei Jó­Az előmérkőzésen az OBSK ifjúsági csapata 2:1 arányban nyert a hazaiak ellen. Orosz­lányi támadással indult a nagy csapatok találkozója is. A 2. perc­ben Hetzman 25 m-es szabad­rúgását Fekete csak kiütni tud­ta, éppen Hegedűs elé, aki azonban mellé lőtt. Három perc múlva Hangai 20 m-es lövése a felső kapufán csattant. A 8. percben Kishonti lefejelte Csorba elé a labdát, é — le­futva védőjét — éles szögből lőtt. Fekete szögletre mentett. A 15. percben Fekete ismét Hegedűsnek ütötte a labdát, aki a földön fekvő kapusba fejelte azt. Két perccel később Csorba szorongatott helyzetben lőtt alig mellé. A 19. percben Drahos lövését Acsádi bravúr­ral védte. A 30. percben a csereként beállt Horváth Gy., majd Zsidó bombáját védte Fekete. las A második félidő Bányász-gól­kezdődött. Remek támadás­nál Zsidó indította Hegedűst, akinek beadását Kishonti éle­sen fejelte a bal sarokba, 0:1. Az 50. percben a kiugró He­gedűs elől az utolsó pillanat­ban kifutva mentett a hazai kapus. Az 58. percben Törő a hátráló védők között óriási gólt lőtt a jobb sarokba. 1:1. A 65. percben Csöve kapás­lövését Acsádi hárította reme­kül, majd Kapusi szabadrúgá­sát nyomta szögletre. A 80. percben Drahos jobboldali be­adását az üresen hagyott Törő 6 méterről a léc alá fejelte. 2:1. Két perccel a befejezés előtt Knapik ívelt középre, Hege­dűs a hosszú sarokba fejelt. 2 :2. Az izgalmas mérkőzés első félidejében az OBSK akár há­romgólos előnyhöz juthatott volna, így csak a mérkőzés befejezése­ előtt mentette meg az egyik pontot. Jók: Acsádi, Kláris, Knapik, Horváth Gy. RÁKÓCZI—BP. IKARUS 1:1 (1:1) Budapest, 300 néző, vezette: Szabó Károly. Rákóczi: Simon — Meszes, Fogarasi, Heilman, König — Bujdosó (Szekeres), Szoboszlai, Pénzes — Selymes A., Beringer (Kari), Selymes Gy. Edző: Horváth Lajos. A 7. percben Bujdosó egy tá­madásnál rossz helyre adta a labdát, miközben Nagy rácsa­­pott, majd átverekedte magát a Rákóczi védelmén és a ki­futó Simon mellett a kapuba lőtt 1:0.­­ A gól egy ideig megbénította vendégeket, több támadásuk pontatlan átadásokon hiúsult meg. A 41. percben Szoboszlai nagy erejű lövését, a kapus szögletre mentette. Egy perc múlva Pénzes Selymes A. elé tolta a pettyest, aki a támadást kísérő Heilmannak pöccintett. A beállós lövése egy irányt változtatva jutott a védőn ka­puba. 1:1. A második félidőben a ven­dégek a fergeteges hazai roha­mokra ügyes kontratámadá­sokkal válaszoltak. A 70. perc­ben Selymes Gy. alig lőtt mellé. Tíz perc múlva Hideg el­nyargalt Meszes mellett, éle­sen belőtt labdáját Simon bravúrral hárította. Élvezetes, jó iramú mérkőzést játszott a két együttes. A Rá­kóczi eddig nem szerzett pon­tot Mátyásföldön, most meg­tört a ..jég”. DOLGOZÓK T