Komáromi Lapok, 1937. január-június (58. évfolyam, 1-52. szám)

1937-05-12 / 38. szám

1937. május 12. 1 KOMÁROMI LAPOK SPORT Egyenrangú, helyenként szép küzdelem Füleki TC-KFC 1:1 (1:1) A KFC csatárai sok biztos helyzetet kihagytak. Filét és Kacz a gólszerzők. ■ 1200 néző. Az utolsó előtti forduló egyik legér­dekesebb mérkőzése Komáromban zaj­lott le a Füleki TC és a KFC között. Sajnos, egyik csapat sincs legjobb for­májában, ennek ellenére is változatos és nagyon izgalmas volt a játék. Bár a technikai fölényt most is az ellenfél mutatta ki, mégis a KFC-nak nyílott több alkalma a gólszerzésre. Szögez­zük le azonban őszintén, hogy" nem ér­demelte volna meg a győzelmet, mai tudásával igen nagy sikernek könyvel­hető el a döntetlen is, amelyet a diví­zió bajnokcsapatával szemben ért el. Gyönyörű napsütésben kék-sárga csikós ingben fut le a Fü­leki TC: Uram, Vanák, Böhm, Zupkó, Csukás, Havran, Mihók, Fii­át, ír­ora­­cius, Egry, Gleisza. A KFC eredeti csatársorral kísérle­tezik: Szigethy, Sladanich, Czirók, Mol­nár, Vitálos, Weintraub, Langsádl, László, Kacz, Tóth, Drózdy. Kapuválasztásnál a komáromiak­nak kedvez a szerencse és az FTC nappal szemben kezd. A második perc azonban remek komáromi akciót hoz: Drózdy, Vitálos, Tóth, Kacz lábán gu­­­rrul a labda és László kapásból hatal­mas lövést ereszt meg, Uram azonban még pompásabb rávetődéssel fogja. Nagy taps az akcióért és a védésért. Az 5-ik perc szomorú eseményt hoz: Pilát keresztlabdájával Gleisza mesterien el­fut, beadása Szigethy feje felett száll fel s a berohanó Pilát közvetlen közel­ről — szemtanuk szerint kézzel — besodorja a hálóba. Az FTC igen szé­pen szökteti a szélsőket, akik azonban a legtöbbször lesről indulnak el. A 10-ik percben Szigethy és Sladanich összefut, Hadanich kiáll és csak hos­­­szas ápolás után tér vissza, László helyettesíti. A 13-ik percben Lang­ládl fut el, szépen kanyarodik be s a hatos táján már csak a kapussal áll szemben, amikor a labdába megakad a lába és oda a jó lövő helyzet. Némi KFC fölény alakul ki. A 21-ik percben Drózdy szabadrúgása nyomán a fede­zetlen Kaczhoz kerül a labda, a center kapásból hatalmasan fölé durrant. Ezután ismét a fülekiek irányítják a játékot, de csatárai nem nagyon jut­nak tovább a tizenhatosnál. Mindent túlkombinálnak, bár a játékuk szemre tetszetős. Már-már úgy látszik, hogy Fülek egy góljával ér véget a félidő, amikor a 44-ik perc váratlan ki­­egyenlítést hoz. Drózdy ívelt szögletrúgására Vi­tálos ugrik fel, fejéről a labda a kapuba száll, de Böhm visszafejeli pont Kacz elé, aki habozás nélkül — nagy tömegben is — eltalálja a kapu bal sarkát. Szünet után megint a KFC a kezde­ményező fél. Már a 3-ik percben szép baloldali támadás pereg, aminek be­fejezéseképpen Tóth ritkán látott szép lövést ereszt meg a bal sarokba, a ka­pus azonban ösztönösen felnyúl érte a labda szögletre pattan. Húsz per­cig tart ez az eredménytelen KFC fö­lény, azután majdnem a mérkőzés vé­géiig a Fülesd TC az úr a pályán. A 20-ik percben Pilát futtából nagy lö­vést küld a kapu fölé. Ugyanezt meg­ismétli még a 26-ik és a 30-ik percben is. Langsádl beadását a 34-ik percben Tóth kapásból lövi, de a­ labda a ve­tődő kapusé. Közben Gleisza és Hada­­nich, illetve Csukás és Tóth párharca okoz bosszúságot a nézőknek. A játék a végére egészen ellaposodik s örülü­­lünk, hogy a sok hibát csináló bíró jelzi a befejezést. A döntetlen eredmény megfelel a mulatott játék­nak. Az első félidőben inkább a ven­dégcsapat, a másodikban pedig a KFC volt fölényben. Több gólhelyzetük két­ségtelenül a komáromi csatároknak volt, tetszetősebben azonban a fülekiek­­ játszottak. Sorsdöntő mérkőzésen egész biztosan más eredményt ért volna el a Füleki TC, ezen a mérkőzésen azon­ban nem volt fontos még az egyik pont sem, legfeljebb a presztízskérdés sar­kalta a döntetlenre. A KFC mint egész, igen hatásosan kezdett, később azonban — elsősorban csatá­rainak önzése miatt — visszaesett s csak néhány jó egyéni teljesítménnyel tudott egyensúlyban maradni, vagy amikor az ellenfele lankadt, fölény­be is kerülni. Tény, hogy egészen máskép ment addig a csapatnak, amíg az összjáték fontosságáról nem feled­keztek el a csatárok. Egyénileg Czirók, Weintraub, Vitá­los és László neve említendő első­helyen, de dicséret illeti meg Szigethyt, Sladanichot, Drózdyt és Langsádlt is. Molnár sérült lábával nem tudta fogni Gleiszát, Kacz túlságosan respektálta Csukást, de a döntetlen így is az ő érdeme. Tóth túlzásba viszi az egyéni játékot és épp ezért olyan gyakori a sérülése. A Füleki TC négy nagyszerű játékossal rendelke­zik, ezek: Uram, Csukás, Gleisza és Pilát. A többiek nem érnek fel az ő klasszisukhoz, elsősorban nem a két hátvéd. A csapatban azonban van stí­lus és tervszerűség, ami az edzőnek az érdeme. Nagyobb tétnél — mint már fentebb is említettük — igen sok­ra képes az együttes. Gabcso bíró vitathatatlanul objektíven vezette a mérkőzést, néha azonban teljesen ok nélkül megzavarodott és mindkét csa­patot egyformán sújtotta téves ítélke­zéseivel. SIC Komárno - KFC ifjúságii 8:1 (0:1) A Bokrossy, Malár, Weisz, Drancsik és Langládl helyén fiatal játékosokkal kiálló KFC 11 csak az első félidőben bírja az iramot — ekkor még vezet is Szabó II góljával — szünet után azonban teljesen visszaesik és az SK Komárno csatárai egymás után ter­helik meg gólokkal a hálóját. Az SK Komárno legjobbjai: Molnár, Juhász és Kopa, góllövő: Juhász (5) és Kopa (2), a KFC ifjúsági csapa­tából csak Szabó I és Fischer említ­hető. Róth Komáromban Vasárnap kerül a sor az 1936—37. évi divíziós bajnokság utolsó forduló­jára, amelyben a KFC ellenfele a Lo­sonci AFC lesz. Azonkívül, hogy a LAFC már évek óta nem szerepelt Komáromban, van még egy külön ér­dekessége is a LAFC—KFC találko­zásnak : a vendégeknél játszik Róth, a KFC volt kitűnő centercsatára. Róth, mint ismeretes, a KFC-ból Teplitzbe került, ahonnan két év után a brünni Moravská­ Slavia tagja lett. A brünni csapat sorsa megpecsételő­dött: kiesett a ligából és sorra eladta a jobb játékosait. Róthot a kiesés el­len küzdő LAFC vásárolta meg és két ízben már sikerrel játszott új csa­patában. Róth »Soma« vendégjátéka nagy mértékben növeli a LAFC—KFC mérkőzés iránti érdeklődést. AZ E. RAPID TORNÓCON 2:0 ará­nyú vereséget szenvedett. Helyszűke miatt a tudósítást szombati számunk­ban hozzuk. Vasárnapi divíziós eredmények­: VAS—Rapid 3:2 (2:1), LAFC—SK Zsi­­lina 4:2 (2:0), FC Vrutky—Zólyomi TK 4:2 (2:1), Pöstyéni SK—Trencséni TS 2:0 (2:0). Pünkösdi műsor: Vasárnap: Divízióban: Komárom: LAFC—KFC, Fülek: Rapid—FTC, Ruttka: KSE—FC Vrutky, Trencsén: SK Zsilina—TTS, Zólyom: Pöstyéni SK—ZTE, VAS szabadnapos. Második osztályban: Komárom: Duna­város—KMTE. IUtfő. Első osztályban: Farkasét: Zselizi SC—FNSC. A divíziós bajnokság állása: g­oN(nal% cKD 73 N'fi0»o O d­ ‘C3 NW­C 2 z­a > < ISo C-1.FTC 19 126 151:16 30 2.TTS 18 94 537:31 22 3.KSE 19 77 538:28 21 4.SK Zsilina 19 92 8­35:28 20 5.ZTE 19 83 829:57 19 6.Rapid 1882 8 37:26 18 7.KFC 19 66 727:43 18 8.LAFC 19 72 1029:28 16 9.Vas 19 64 945:48 16 10.FC Vrutky 176 11028:37 13 11.Pöstyéni FK 18 43 1128:52 11 A Komárnoi Izraelita hitközség elnökségétől Meghívó: A Komárnoi Izraelita Hitközség folyó évi május hó 23-án, vasárnap délelőtt fél 11 órakor tartja a hitközség nagytermében az alapszabályok 56. §-ában előírt rendes általános helyre a szavazati joggal bíró összes hitközségi tagokat tisztelettel meghívom. Ha az alapszabályokban előírt számban a hitközség tagjai nem jelennének meg, úgy a közgyűlést a megjelentek számára való tekintet nélkül folyó évi május hó 50-án, vasárnap délelőtt fél 11 órakor a fent említett helyiségben tartjuk meg. Komárno, 1937. május hó 10. Zsombor Kornél hitközségi alelnök. Tárgysorozat: 1. Elnöki megnyitó. 2. A jegyzőkönyv hitelesítésére két tag jelölése. 3. Az 1936. évi jelentés és zárszámadások bemutatása. 4. Az 1936. évre szóló felmentvény megadása. 5. Esetleges indítványok.** * Az alapszabályok 55. §-a értelmében csak azon hitközségi tagoknak van szavazati ezen általános közgyűlésen joguk, akik az 1936. évi adójukat és egyéb járulékaikat megfizették. ** Az alapszabályok 56. §-a értelmében e közgyűlésen csak oly indít­ványok tárgyalhatók, amelyeket nyolc nappal előbb az elnökséghez írásban benyújtottak. 596 5. oldal. HANGOS MOZI Aranyember Jókai Mór regénye. Főszerepben Kiss Ferenccel, Csortos Gyula, Rózsahegyi Kál­mán, Egry Mária, Pethes At­tila és Básthy Lajos. Bemutató szerdától hétfőig, má­jus 12—17-ig. Hétköznap 2 előadás 7 és 9 óra­kor, szombaton 3 előadás 5, 7 és 9 órakor, vasárnap és hét­főn 4 előadás 3, 5, 7 és 9 órakor, Jókai Mór halhatatlan regényének, az »Aranyember« filmváltozata a nagy mesemondó szülővárosában felébreszti Komárom és messze vidék lelkiisme­retét, mely hálatesten hódol a nagy író emléke előtt. Alig hisszük, hogy akadjon egyetlen ember Komáromban És a környékező falvakban, aki ne gyö­nyörködne a filmre feldolgozott Arany­emberben, melyben a magyar színpad megihletett művészei keltik életre Jó­kai Mór csapongó képzeletének örök­szép alkotását. A hat játszási napon városunk és a vidék közönsége áradó szívvel zarándokol a moziba, mely kí­vánatra bármely hétköznap délutánján is tart rendkívüli előadást. Nemcsak nyelvében, de lelkében és szellemében is mindig magyar a KOMAROMI LAPOK Licalitf+ A tökéletes egészség mindenki számára megvalósítható! Olvassa el a már III. kiadásban megjelent Egészség és önfegyelmezés „Conénizmus“ c. művet. írta Coué Emil, a világhírű Nancy-i tudós. A tartalomjegyzékből: Mi a Conéizmus? — Akarat és képzelőerő­­szuggesztió és autószuggesztió — Ho­gyan sajátíthatjuk el az autószuggesztió tudatos alkalmazását — Szuggesztió segítségével gyógyított beteg esetek le­írása — Coué intézete Nancyban — A csoda, mely bennünk lakozik — Eljárás a szuggesztiv gyógykezelésnél — A szuggesztió alkalmazása gyógyít­hatatlannak nyilvánított szív és ideg­betegségek eseteiben — stb. stb. Vé­szes vérszegénység gyógyulása hízás, fogyás stb. szuggesztió segítségével stb stb. E mű a világ összes kulturnyelvein megjelent — magyar nyelven már III. javított kiadás került most a könyv­piacra. Gyönyörű kiállításban ára 16— Ké. Kapható az UN O könyvesboltban Komárno—Komárom Atasaryk utca 29 A KOMÁROMI LAPOK hirdetései mindig eredménnyel járnak! KOMÁROMI LAPOK politikai, társadalmi és közgazdasági lap. Előfizetés: egész évre 80 Ke, félévre 40 Ke, negyedévre 20 Ke. — Külföldön 120 Ke. Egyes szám ára 1 Ke. Felelős lapkiadó: FŐLüP ZSIGMOND. Nyomatott Spitzer Sándor könyvnyomdá­jában Komárno­, Masaryk ucca 29. sz. Telefon: 80.