Komáromi Lapok, 1937. július-december (58. évfolyam, 53-104. szám)

1937-11-03 / 88. szám

1937. november 3. KOMÁROMI LAPOK SPORT Az év legszebb mérkőzésén 4:0 (1:0) arányban győzte le a KFC a nagyszombati Rapidot Tóth (2), Drozdy és Malőr a gólszerzők. Gabcsó bíró nyomta a KFC-t. — 1000 néző. Saját tudósítónktól. 1937 október 31-ike emlékezetes nap marad a KFC történetében. Egyik nagy divíziós ellenfelét, a nagyszombati Ra­pidot olyan remek játékkal és olyan heves küzdelemben gyűrte maga alá, tunk. A KFC hívek nagy örömében amilyent ebben az évben még nem lát­­csak az okoz némi keserűséget, hogy­­ ezt a kitűnő formát csak az őszi baj­nokság befejezése előtt sikerült elér­ni, amikor már nem lesz alkalma játé­kában gyönyörködni. Viszont reményt kelt a jövőre nézve, miért bebizonyo­sodott, hogy a csapatban határozottan nagy tudás van, amelyet jó vezetés mellett felszínre lehet hozni. A meleg októberi nap legfeljebb 1000 nézőt csalt ki a lila­fehérek utolsó hazai mérkőzésére. A sima pályára először a nagyszomba­tiak futnak ki piros-fekete csíkos ing­ben és zöld nadrágban, majd nagy tapsvihar közepette a komáromiak. Rapid: Obeda — Rychtárik, Braun, -— Kristóffik I., Meliska, Kristóffik I.I, — Polás, Honti, Bouska, Kaiser, Böl­csek. KFC: Ványa, — Simon, Czirók, — Bokrossy, Vitálos, Weintraub, — Lang­­sádl, László, Malár, Tóth, Drózdy. A KFC választja a kaput, a Rapid kezd nappal szemben. Az első negyed­óra nagy Rapid fölényben telik el, a labda lábról-lábra vándorol és a komá­romi fedezetek alig tudnak közbelép­ni. Úgy látszik, hogy ez a mérkőzés ismét csalódást hoz. De ezt a negyed­órát a két hátvéd, különösen Simon okos játékával sikerül simán megúsz­ni. A 16-ik percben azután felszaba­dul a kapu, Weintraub szökteti Droz­­dyt, a szélső egy testcsellel faképnél h­agyja fedezetét és a 16-os sarkáról Védhetetlen lövéssel megszerzi az első gólt. Ez a váratlan siker szárnyakat ad a KFC játékos­ainak s a 20-ik perc­ben Tóth nagy bombáját alig fogja a Rapid kapusa. Majd a feltűnően len­dületes László lövése alig kerüli el a kaput. Óriási a KFC fölénye, szebbnél­­szebb akciók peregnek a közönség ál­landó tapsvihara kíséretében. A 35-ik percben azonban majdnem kiegyenlít a Rapid. Polos elfut, hosszú beadását Boucsek kapásból lövi a kapu ellen­kező sarkába, de Bokrossy a gólvonal­ról kivágja. A következő percben vi­szont Drozdy lövése foglalkoztatja a kapust. A 37-ik percben Langládl le­fut egészen a szögletvonalig, bead és a hatoson álló Tóth a hálóba továb­bítja a labdát. Teljesen szabályos gól, a bíró azonban lesállás (?) miatt nem adja meg. Óriási tüntetés a bíró ellen, ami még fokozódik a 40-ik perc­ben, amikor Tóth­ot a 16-oson belül felvágják és a bíró nem ítéli meg a jogos tizenegyest. Két hatalmas bírói tévedés! A 42-ik perc eseménye: Bou­csek fütty után gólt lő — természe­tesen érvénytelen. A második félidőben folytatódnak a KFC okosan és szemre mutatósan felépített támadásai. A 18-ik percben nagy tumultus támad a Rapid kapuja előtt, de végül is Drozdy lövése emberről a mezőnybe pattan. A 25-ik percben eldől a mérkőzés sorsa. László — aki közben helyet cserélt Malárral — kiugratja Tóthot, a szélső balra kanyarodik s beadásából Malár a sa­rokba fejeli a labdát 2 : 0. Leírhatatlan ujjongás fogadja a szép akcióból elért gólt. A 30. percben László nagy lövést ereszt­­ meg, de Obeda kornerre tolja a labdát. A 35-ik percben László ki­adásával Drózdy szabadon elfut, a ki­rohanó kapus azonban kézzel elfogja őt. Tizenegyes, amelyet Tóth értéke­sít 3:0. Öt perccel később születik meg a mérkőzés utolsó és legszebb gól­ja. Bokrossy hosszan szökteti Lang­­ládlt, a szélső bead és az időben ér­—nov. 2. kező Tóth ballábbal a jobb felső sa­rokba vágja a labdát. Utána majdnem a Rapid ér el egy gólt. A két hátvéd könnyelműen előrevon­ult és a lesipus­­kás Beuska szabadon elfuthatott közöt­tük. Simon hiába veti utána magát, a center már a 11 -es ponton jár, d­e Ványa kifut és önfeláldozóan beleveti­­ magát a lövésbe s a labda visszapat­tan róla a mezőnybe, ahonnan Kaiser kapu fölé lövi (Simon közben már a kapuban helyezkedett el). Ritka szép mérkőzésen győzött a KFC. Ezúttal nemcsak a két pont­­ itthontartása jelentette a nagy örömet, hanem az a játék, amit a lilák csapata produkált. A Rapid vehemens kezdése után végig a KFC volt az úr a pályán, egyik szép támadása a má­sikat követte. Pompásan működött minden egyes csapatrész külön-külön és precíz összhang volt az egyes csa­patrészek között és simán, fennaka­dás nélkül működött a gépezett s ha akadt is egy-két gyengébb pillanat, a huszáros lendület azt is rögtön feled­tette. Ilyen játékkal ma az elsők között kellene lenni! Egyénileg három játékost kell kü­lön is kiemelnünk. Simon teljesen meg­szokta már a divíziós légkört, nyugal­mával, kitűnő helyezkedési érzékével, a legnehezebb helyzeteket is fölénye­sen oldotta meg. Vitálos az első per­cekben még kihagyogatott, de fokoza­tosan úgy belejött, hogy szint­e lehetet­­lenség volt átmenni rajta. Passzai min­dig emberhez mentek. László volt a nap igazi hősie. Fáradhatatlanul küz­dött elöl, hátul, szerelt, cselezett, osz­togatott és lőtt. Vérbeli csatárjátékot láttunk tőle, olyant, amilyen a nagy könyvben van megírva! Balszerencséje, hogy legszebb lövéseit is védte az el­lenfél kapusa. Ványának nem sok dolga akadt, de biztos labdafogásaival megnyugtatott. Czirók sokat bizonytalankodott az ele­jén, de később visszanyerte önbizalmát. Weintraub erényei teljes mértékben csillogtak, nagyon megnehezítette a ve­szélyes Polás életét. Bokrostynak arány­lag kevesebb dolga volt, hibátlanul vé­gezte, csak a fejelésben maradt el tár­saitól. A csatársorban nehéz volna a rangsort felállítani Tóth, Drózdy és Langládl között. Tóthnak végre a ka­pu előtt is sikere volt. Drozdy néhány lefutásával és sok lövésével tűnt ki, míg Langsádl okos beadásaival vonta magára a figyelmet. A csapat arány­lag leggyengébb tagja Malár volt, bár szép fejesgóljáért mindenki megbocsá­tott neki. A vendégek saját taktikájuknak lettek áldozatai. Olyan iramban kezdtek, amilyennel gyenge kondíciójukkal nem sokáig bír­hattak. Az igazság kedvéért le kell szö­geznünk, hogy az első negyedórában úgy játszottak, mint bármelyik liga­csapat, azután pedig úgy, ahogyan a KFC­­ megengedte nekik. Tagadhatat­lan az is, hogy nagyszerűen tudtak vé­dekezni s csak rajtuk múlott, hogy a gólarány nem lett még nagyobb. Di­cséretet érdemel Obeda kapus, az öreg rutinié Braun (kár, hogy néha durva), Meliska középfedezet és az ügyes Kai­ser. Gabcsó bíróról alaposan megváltozott a véleményünk legutolsó itteni szereplése óta. Az első félidőben határozottan a Rapid érde­kében bíráskodott s ha történetesen nincs olyan jó napja a KFC-nek, akkor téves, sokszor rosszindulatú ítéleteivel könnyen elősegíthette volna a Rapid győzelmét. (véső) KFC 11—Nagymegyeri SC 2:0 (0:0) A Rapid—KFC divíziós bajnoki elő­­mérkőzése komáromi sikert hozott ugyan, de szépségekben nem túlságo­san bővelkedett. A Szigethy — Szabó, Tóth — Fischer, Jankulár, Szklenár, — Drancsik, Benyus, Racz, Ivicsics, Vavnik összetételű KFC 11 nagy fölé­nye ellenére is csak nehezen tudta le­győzni a jól védekező nagym­egyeri együttest. A gólokon Drancsik és Ivicsics osz­­tozkodtak. Kacz egy tizenegyest kapu­fának lőtt. Jók: Szigethy, Szklenár, Drancsik és Kacz, illetve a balhátvéd, középfede­zet és center. Szentessy bíró nincs formában. Zselizi SC—EDSC 2:0 (1:0) Az Egyetértés DSC formahanyatlá­sa tovább tart. A PTE itthon elszen­vedett veresége után most Zselizen veszített két pontot. A vereség meg­érdemelt, bár balszerencsésnek mond­­ható, mert az egyik gól kapu előtti kavarodásból, a másik pedig 11-esből esett. A győztes csapat igen nagy lelke­sedéssel és szerencsével játszott, leg­jobb embere a góllövő Gross volt. Az EDSC-ből csak a közvetlen vé­delmet illeti dicséret, a fedezetsora, de különösen a csatársora nagyon gyakran kihagyott. Ruzicska bíró nyomta az EDSC-t. Déli kerületi eredmények: Párkányi TE—GSE 1:1 (0:1), a PTE ezzel az (1:0). Ipolysági FC-KSE 11 3:2(2:2). Tornóci AFK—Tardoskedd 4:0 (3:0). Mi lesz vasárnap? Zólyom: KFC—ZTE. Losonc: KSE—LAFC. Zsolna: Füleki TC—Zsolnai SK. Nagyszombat: Trencséni TS—Rapid. Legújabb divatu őszi és téli valódi ANGOL és belföldi szövetújdonságok már megérkeztek, mellből a legszebb kivitelű kos^tümöl^^s^cöjieny^k eredeti párisi és londoni modellrajzok után csakis Csonkánál készülnek. Prémek nagy választékban! Nézze meg kirakataimat ! 5. oldal. Divíziós eredmények: KSE—VASI 4:2 (2 :1); Tapolcsányi SK—Zólyomi TK 5:0 (3:0), Füleki TC—LAFC 2:0 (1 :0). A divíziós bajnokság állása E­­ [UNK]— SÍ*O C/3ru CO T3 aj C*3 «1 ZZ O 0-0. Síto­­ S­ZUJ> < £ a. 1.TTS9 6 2 121:9 14 2.Tapolcsány 106 2 228:1614 3.Füleki 5 2 218:1212 4.SK Zsilina9 4 1 418:149 5.KFC9 4 1 419:159 6.LAFC9 4 1 416:169 7.KSE9 4 1 416:169 8.Rapid9 3 1 519:197 9.Vas 102 3 518:327 10.FC Vrútky103 1 613:247 11.ZTK9 2 1 611:245 A Kreml csillagai Huszonegy karcsú torony emelkedik a komor, szürke ég felé, huszonegy moszkvai torony a Kreml rideg, sivár fal­ain. Az öt magasabb főtorony, ame­lyeket két évvel ezelőtt hatalmas, ara­nyozott szovjet csillagok díszítettek, most csupasz, meztelen s csak a megsebzett falak mutatják, hogy ahol még nem­régen ötágú szovjet csillag kietlenke­­dett, ott azelőtt a kétfejű cári sas díszelgett időjelzőül, arra fordulva, ahonnan a metsző, szomorú orosz szél fújt. A szovjet csillagok sehogysem tud­ták a cári, kétfejű sas helyét betölteni. Fent a magasban senki sem vette ész­re, belevesztek a ködbe, a­­ felhőbe, a szél fordulására sem csikorogtak s a csendes moszkvai nép humora kegyet­len vicceket terjesztett a Kreml tornyá­ra helyezett szovjet csillagok haszonta­­­lanságáról.­­ Néhány hét óta újra állványok emel­kednek a Kreml tornyai közé, az áll­ványokat emelődaruk tarkítják, a da­rukat erős villanymotor tartja üzem­ben. A húszéves jubileuma felé köze­ledő szovjet urának, az epigon Sztálin­nak rendeletére új, mázsás csillagok kerülnek a tornyokra. A csillagokat vörös üvegből készítették, az idő vi­szontagságait álló, speciális üvegből, amelyet belülről állandó villanyáram­mal fognak megvilágítani. A belső be­rendezésnél arra is ügyelnek, hogy a­ csillagok fényét refraktorok segítségé­vel egyenletesen elosszák s­ hogy az üveg ne izzadjon át, ne törjön ezernyi darabra: minden csillag külön hűtőké­szüléket kap. A volt cári csillagok mel­letti lőrésekben, ahol valaha a cárok hű lövészei állottak őrt, melegvizet szol­gáltató szivattyúkat szereltek fel, hogy az üveget itt-ott meg is lehessen mos­ni. Minden csillag egy tonnát nyom s remélik, hogy a november hetediki bemutatón a Neon-fényrendszerű csil­lagok Moszkva kritikus népét meghó­dítják s a kietlen orosz éjszakában majd ragyogó fénnyel, elosztva min­den sötétséget, világítanak. S míg majd a csillagok, a technika csillagai átvilágítják Moszkva szomorú éjszakáit s a Nyugat meghasonlott fiai­val együtt ünnepli a Szovjet húszéves fordulóját, Moszkva gyermekei mécse­seket gyújtanak féltve őrzött ikonjaik fölé, apró mécseseket, amelyek a lé­lek fényét, derűjét árasztják, a hit s az erkölcs erejét a mindenkihez hű tech­nika fölött. Az apró olajmécsesek pis­logó lángja s a mázsás szovjetcsillag az éjszakában! Meddig tart még ez a húszéves éjszaka, mikor jön a napfény, a derű, mikor lesz a kollektív termelés gazdasági alanyából, a társadalmi könyvvitel szomorú, szürke tételeiből újra daloló, egyszerű muzsik, akinek szántója felett nap ragyog, pacsirta da­lol s szél muzsikál a szabad ember szabad boldogságáról... — Az idény beálltával ajánlok: Zsámbokréti teavajat és különféle sajt­különlegességeket, olajos és konzerv halakat, prágai gyógysonkát, valamint az összes likőr és borfajtákat, bel- és külföldieket, Graham és (Knacke) gyógykenyeret, Hág kávé és legfino­mabb fajkávék naponta villannyal pörkölve. Vidéki rendeléseket legol­csóbb napi áron szállít: Berger F. Vilmos fűszer- és csemegekereskedő. Telefon 173.