Komáromi Lapok, 1937. július-december (58. évfolyam, 53-104. szám)

1937-10-27 / 86. szám

IVO/. UKIOOCI­ Zt. KUMAKUMILAPUK SPORT Rossz csatársora miatt veszített az Egyetértés DSC. Párkányi TE — EDSC(1:0) Az első osztályú bajnokságra néz­ve döntő fontosságú mérkőzére kb. 350—100 néző volt kiváncsi. Az EDSC ebből az alkalomból könnyen dicső­séget verekedhetett volna ki magá­nak, ha nem mond váratlanul csődöt az a csapat része, amely az utolsó mérkőzéseken szinte ontotta a gólo­kat. A lehetetlen csatársor csak a 16-osig mutatott valamit, azután tel­jesen megszűnt a tudománya. Ezzel szemben a Párkányi TE tel­jesen igazolta jó hírnevét és előkelő helyezését. A mérkőzés nagy részé­ben uralta a mezőnyt s ha története­sen az EDSC védelmében Dobisnak nincs olyan jó napja, akkor könnyen nagyobb arányú is lehetett volna a PTE győzelme. Rúgott ugyan még egy gólt is, ezt azonban a bíró nem ismerte el. A csapat legjobb része a közvetlen védelem, de szorgalmas és megbízható a fedezetsora, míg a csatársora szépen, bár nem eléggé eré­lyesen tör a kapu felé. Az EDSC-ből csak Dobis hátvéd és Lehoczky középfedezet emelhető ki. A mérkőzést eldöntő egyetlen gól az első félidő 24-ik percében esett. Külön dicséretet érdemel Vargha bíró, aki objektív és gyors ítélkezé­seivel végig kezében tartotta a ke­mény, de nem durva mérkőzést. Elmaradt a KFC 11—­NSC bajnoki mérkőzés, mert az EDSC a kerület utasítása ellenére nem rendezte meg. Komárom békés sportéletét alapo­san megzavarta egy esemény, ame­lyet az EDSC inscenált. Mint már lapunk szombati számában is megír­tuk, az EDSC vonakodott megren­dezni a KFC 11—NSC mérkőzést. A KFC a kerülethez fordult, amely nyo­matékosan felhívta az EDSC vezető­ségét, hogy a mérkőzést meg kell rendeznie s egyúttal figyelmeztette a várható következményekre is, ame­lyeket a kerület utasításának be nem tartása miatt vele szemben fogana­tosítani fognak. Vasárnap délután negyed 1-re mind­két csapat, valamint a kiküldött bíró is megjelent a ráckerti pályánál, a rendező egyesület azonban egyiket sem engedte be. A KFC természetesen panasszal élt a kerületnél, de jelentést tett a sport­ban ritkán előforduló eme ténykedés­ről a kerületi kiküldött és a bíró is. Az ügy elintézése most már kizá­rólag a kerület elé tartozik. Kíván­csian várjuk, vajjon milyen döntést fog hozni. Október 23-án: KFC—Helyőrségi válogatott A KFC október 28-án, csütörtökön régi szokás szerint a helyőrségi vá­logatott ellen játszik barátságos mér­kőzést. A több cseh liga és divíziós játékossal megerősödött katonai vá­logatott — mint a múltban — ko­moly ellenfele lesz a Rapid ellen ké­szülődő KFC csapatának. A mérkőzés fél 3 órakor kezdődik a ráckerti pályán. A divíziós bajnokság állása E­oM0>>>■» <u­­ S:0T3 ÍjOM­(f)O) ~ o ° a T3 nj —— Eo­TO N tfl zÜJ> < Sí C. 1.T­S9 6 2 121:9 14 2.Tapolcsány8 4 2 219:1410 3.Fülek8 4 2 216:1210 4.SK Zsilina8 4.,1 418:149 5LAFC8 4 1 316:149 6.Rapid8 3 1 419:157 7.KFC8 3 1 415:157 8.ÉSE8 3 1 412:147 9Vas8 2 3 314:247 10.FC Vrútky 103 1'613:247 11.ZTE 8 2 11 511:195 A második osztály őszi bajnoka: Gúlái SE. A Dunaszerdahelyi TC második, a KFC 11 harmadik lett, míg az utolsó helyre az EDSC 11 került. (Sn d í u ló í ó tr 1 A vasárnapi fordulóval tulajdonké­pen befejeződött a második osztályú bajnokság, mert az egyetlen le nem játszott mérkőzés (KFC 11—NSC) már semmi lényeges változást nem hozhat a tabellán. A Gúlái SE lelkes játék­kal — meglepetésre — 4:3 (1:2) alá- Gutai SE—Köbölkúti AC 4:3 (1:2) Bajnoki mérkőzés Köbölkúton, me­lyet lelkes játékával megérdemelten nyert meg a vendég Gútai SE, amely ezzel a győzelmével a II. osztály őszi bajnoka lett. A KAC kezd szél ellen, gólt mégis a GSE ér el Földes révén, amit azon­ban a KAC kiegyenlít, sőt védelmi hibából a vezetést is megszerzi. A második félidőben mindjárt erős támadással kezd a GSE, eredmény: Adámy, majd Földes gólja. A ven­dégek növelhetnék előnyüket, de Be­reznay kornerét a kapus a gólvonal­ról üti ki két lépésre, ahol nincs gú­tai csatár. Majd a 10-ik percben fel­jön a KAV is, erősen ostromol, egyen­líteni azonban csak a 18-ik percben tud. Mindkét csapat harcol a győztes gólért. A köbölkúti center hatosról lő mellé, később Bereznay nagy hely­zetből a kapusba lövi a labdát. Dön­tetlennek látszik az eredmény, ami­kor a 43-ik percben egy hosszan elő­­readott labdára a köbölkúti kapus és Bereznay startolnak, a gútai cen­ter éri el hamarább s a kifutó kapus ngy győzelmet aratott Köbölkúton s ezzel az EDSC 11 felett győzelmet el­ért Dunaszerdahelyi TC-t egy pont­tal megelőzve megnyerte az őszi baj­nokságot, míg a KFC 11 öt ponttal megölte a harmadik helyen kötött ki, amelyet akkor sem hagyhat el, ha az utolsó mérkőzését megnyeri. felett a kapuba fejeli a labdát. A GSE inkább a II. félidőbeli já­tékával érdemli meg a győzelmet. Legjobb emberei Tar, Bereznay, Föl­des és Buresch. A Köbölkútból csak Béres, a cen­­terhalf és a center tűnt ki. Gold bíró hibátlanul és erélyesen vezette az egyébként elég fair mér­kőzést. Rapid—KMTE 1:0 (1:0). A Rapid vasárnap délelőtt játszotta le Érsek­újvárott ezt a mérkőzést, amelyből nagy szerencsével győztesként került ki. A KMTE végig fölényben volt, de csatárai a kapu előtt sorra hibáz­tak. A mérkőzés egyetlen, de sors­döntő gólját Pintér rúgta. Apró­hirdetések — Azonnal eladó teljesen új háló-, szalon- és konyhaberendezés. Érdek­lődni lehet lapunk kiadóhivatalában. — »Komáromi« üzenetet küldtem, megkaptad te? Nagyon fontos! Várom üzeneted »Pesti Napló« apróhirdeté­sében »Komárom­i« jeligére. Dunaszerdahelyi TC—EDSC 11 2:1 (0:1). A Dunaszerdahelyi TC nehéz győzelme bizonyos meglepetést jelent, mert hiszen az EDSC 11 csak az utolsó percekben adta meg magát, amikor a bíró két tizenegyest ítélt ellene. Az EDSC az első félidő elején vezetéshez jutott Tóth révén, utána elkeseredetten védekezett a mindjob­ban szaporodó szerdahelyi támadá­sokkal szemben. A DTC mindkét gól­ját Horváth szerezte, Kordik egy ti­zenegyest mellélőtt. • A KFC 11—NSC mérkőzés elmaradt. Az elmaradás okáról egy másik cikk­ben számolunk be. A 11. o. bajnokság állása: 1.Gútai SC 7 6 0 125:1312 2.D.­szerdahely 75 1 11 :9­11 3.KFC 116 3 1 211:87 4.KMTE 7 3 0 11:156 5.Köbölkúti AC 7 2 1 417:175 6.Rapid TE7 2 1 4 5:115 7.Nagymegyer 6 1 2 3 7:114 8.BDSC 117 1 2 4 9:174 Mi lesz vasárnap? Komárom: Rapid—KFC, bíró Gabcsó Fülek: LAFC—KFC, bíró Novák Érsekújvár: KSE—Vas, bíró Jesensky Trencsén: Zólyomi TK—TTS, bíró Jakab. A TTS—Vas mérkőzést csütörtökön játsszák le Pozsonyban. Trencséni TS—Füleki TC 2:0(2:0). A füleki csapat rossz csatársora mi­att veszítette el ezt a fontos mérkő­zést. Haladás—EDSC ifj. 2:1 (1:0). Gól­lövők: Jakab, Lajos, illetve Szénás­­sy. A Haladás végig fölényben volt. — Az idény beálltával ajánlok: Zsámbokréti teavajat és különféle sajt­különlegességeket, olajos és konzerv halakat, prágai gyógysonkát, valamint az összes likőr és borfajtákat, bel- és külföldieket. Graham és (Knacke) gyógy­keny­erei, Hág kávé és legfino­mabb fajkávék naponta villannyal pörkölve. Vidéki rendeléseket legol­csóbb napi áron szállít: Berger F. Vilmos fűszer- és csemegekeresked­ő Telet«­. — Meglopták a vonaton. Pericska Zsuzsánna piaci árus több száz koro­nát érő kosár tojást szállított Zó­lyomból Párkányba. Útközben vala­ki leemelte a kosarat és elszökött ve­le. A tettest keresi a csendőrség. — Dühöngő vadorzó. Vincze Sándor szálkás erdész vadorzáson érte Szép József szálkái lakost, aki az erdész feddő szavaira annyira dühbe gurult, hogy revolveréből lövöldözni kezdett és az erdész kezét megsebesítette. — Betörés a szövetkezetbe. A Han­za fogyasztási szövetkezet tardoskeddi gabonaraktárába eddig ismeretlen tet­tesek betörtek és onnét négy méter­mázsa gabonát loptak el. A nyomo­zást megnehezíti, hogy a betörők sem­mi áruló nyomot nem hagytak hátra. 5. oldal. A nagyközönség panaszkönyve Magyar folyóiratokat a komáromi kávéházakba! Igen tisztelt szerkesztőség! Én nem vagyok íróember, csak hálás olvasó, de ennek jogán szeretnék néhány sort közzétetetni önöknél. Egyizben már olvastam, hogy egy vidéki úr panasz­kodott, mert nem talált megfelelő ol­vasmányt a komáromi kávéházakban. Helyeseltem a panaszt, mert azt hit­tem, lesz eredménye. De nem volt. Most tehát én ott folytatom, ahol az illető, előttem ismeretlen újságolvasó úr elhagyta. Sajnos, ma sincsen a ma­gyar közönség kielégítve teljesen, ma­gyar folyóiratok dolgában. Vidéki em­ber vagyok, aki hetenként kétszer­­háromszor bejövök Komáromba s a helyzet úgy hozza magával, hogy be­leülök a kávéházba egy-egy órács­kára. Nemcsak magam vagyok így, hanem többen is így vagyunk. Meg­figyeltem, hogy magyar napilapokat, azt kapunk, de amikor képeslapokra, vagy folyóiratokra kerül sor, mindig csak a Tolnai Világlapját hozzák. Tisztelettel kérdem: ezzel merül ki a magyar folyóirat-irodalom? Ami­kor német, szlovák, cseh nyelvű ké­peslapok, folyóiratok garmadájával vannak a kávéházakban, bécsi, pári­si, berlini lapok, divatlapok s képes­lapok tarkítják asztalunkat, akkor mi­ért csak a Tolnai Világlapjával fizet­nek ki, esetleg a Színházi Életet ad­ják még hozzá, alaposan kiolvasva... A cseh Prítomnost-nak nagyszerű pán­dánja az Új Szellem, a különféle magazinoknak a Tükör s legyen ott a Búvár is, meg valami élclap... Vagy talán a magyar nyelvű kávéházi kö­zönség nem hord elég pénzt a kávé­­házakba s nincs joga saját lapjait, saját kultúráját, saját anyanyelvén kérni, Komáromban?... Tisztelettel: egy ujságolvasó. — Szerencsétlenség. Himpál József köbölkúli lakos kerékpárjával elütötte a 68 éves Fónagy Máriát, aki súlyo­san megsérült. A vigyázatlan kerékpá­ros ellen megindították az eljárást. — Esti támadás az uccán. Este nyolc óra volt, amikor csendesen ha­za­felé ballagott Udvardon Batis Pál, akit hátulról baltával megtámadott régi haragosa, Dikán István és sú­lyosan megsebesítette. A megtámadott embert az érsekujvári kórházba kel­lett szállítani.­­ Megtámadta a hegyi szőlőpász­tort. Fazekas István nagyölvedi sző­lőpásztor azzal vádolja Saróka Gás­pár nagyölvedi lakost, hogy őt a sző­lőben megtámadta, bántalmazta, föld­­re teperte és elvette tőle szolgálati re­volverét. Saróka ez ellen azzal véde­kezik, hogy mindezt csak önvédelem­ből cselekedte. Hatósági közeg elleni erőszak címén eljárást indítottak el­lene. Legújabb divata őszi és téli valódi ANGOL és belföldi szövetújdonságok már megérkeztek, melyből a legszebb kivitelű kosztümök és köpenyek eredeti párisi és londoni modellrajzok után csakis Csonkánál készülnek. Prémek nagy választékban 1 Nézze meg kirakataimal 1