Lobogó, 1965. július-december (7. évfolyam, 27-52. szám)

1965-09-22 / 38. szám

BAJNOKOK: az egyik sírt, a másik nem aludt... A Hajdúszoboszlói strand meleg vizében nyújtózkodók csak a felettük elhúzó gépeket látták, majd a távolban, a repülőtér fölött az égen kirobbanó fehér kupolákat, amelyek a fák koronái mö­gött tűntek el. Ennyit tudtak az országos ejtőernyős bajnokságról, s eset­leg még azt, amit a sportújság tudósításaiban olvashattak. Többek között a győztesek, a bajnokok nevét. Talán egy pillanatra fel is ötlött bennük, vajon kik lehetnek ezek a bátor emberek, akik a levegőben szereztek bajnoki címet, hogyan élnek, miként sportolnak, de erre nem kaptak választ. Pedig érdemes velük megismerkedni, ők sem különleges em­berek, a sikernek is egyformán örülnek. Vagy mégsem? Hiszen egyikük sírt, a másikuk nem aludt a szép győzelem után... Aki nagyon tud akarni A nyitott ablakon a nyárutó éjszakai hűse áradt a szobába. A falu felől ku­tyaugatás hallatszott, de ez nem zavarta a békésen szunnyadó ejtőernyősöket, akik a nehéz versenynap után fáradtan pihentek. Csendes szusszanások töl­tötték meg a szobát, csak egyetlen ember feküdt nyi­tott szemmel, Samu Ferenc, az ITRK sportolója, az 1965. évi ejtőernyős bajnok. Lassan félrefordulva, csen­desen szólt a másik ágy felé: — Laci, fenn vagy? Miklós László, a váloga­tott keret edzője felriadt álmából. — Mi van, Samu? — Lacikám, segíts ne­kem! Én még annyi min­dent szeretnék... — Beszélj, Samu! Mondj csak el mindent. Én beléd nem láthatok ... Fél éjszaka folyt a szó, csendben, suttogva az edző és a bajnok között. Közben újrapergett előttük a baj­nokság valamennyi­vel­ ÖTÖDIKESEK VOLTAK Magyarul beszélő jugoszláv filmdráma Bemutató: szeptember 30. sényszáma, szóba kerültek a 27 éves sportoló pozití­vumai, hibái. Hét évvel ez­előtt ugrott ki először a gépből, s azóta több mint 360-szor lebegett ég és föld között. Négy éve tagja a válogatott keretnek, több nemzetközi versenyen is rész­t vett. Itthon, az edzése­ken, a versenyeken mindig nagy önbizalommal verse­nyez, jó eredményeket ér­el, külföldön viszont „el­felejti” önmagát. Erről is szó esett. — Samu, te pedig annyi­ra tudsz koncentrálni — így az edzője. Valóban tud. Amikor versenyez, szinte mindent „kikapcsol” maga körül, s így adódnak olyan idősza­kai, amikor egyszerűen nem tud rosszat ugrani. Az idei bajnokságon a stí­lusugrási gyakorlatokat 11,2 11,2 11,8 másodperc alatt végezte el. Az ezerméteres célbaugrásban először a cél középpontjában ért földet, másodszorra 34 centire, s a harmadiknál­­ „átesett a ló túloldalára”. Annyira akart, hogy végül valami­féle „rövidzárlat” állt be, s 5,52 méterre ért célba. — Nem is tudom, mi volt velem. Szinte azt sem tud­tam, mit csinálok. Jófor­mán semmire sem emlék­szem. — Látod, Samu. Ezt a versenylázat kell külföldön is csökkentened. Akkor jobban tudod majd segíte­ni a csapatot is — hangzott az edzői jótanács. Csende­sen, szótlanul hallgatta. Tudja ő ezt, s el is éri majd, mert akarja. És ak­kor nem csupán kétszeres országos bajnok lesz, ha­nem nemzetközileg is el­ismert sportoló. Ezzel az el­határozással fejeződött be a fél éjszakán át tartó beszél­getés, amely után a bajnok és az edző nyugodtan haj­tották fejüket álomra. Tizenhat férfi előtt A repülőtér szegélyén, a felkészülési helyen a fiúk mosolyogva néztek össze, csóválták a fejüket, s ezt mondták: — Ilyet még nem lát­tunk! Bajnokságot nyert és bőg. Hát igaz, ami igaz, Benkó Ilona, az ejtőernyős női egyéni bajnok, amikor megtudta, hogy bajnok lett, odaszaladt az edzőjéhez, Miklós Lászlóhoz, s sírva borult a vállára. — Jól van, na! De miért sírsz? — Én ezt nem érdemel­tem meg — szipogt a baj­nokhoz nem méltó szipo­­gással, s alig lehetett meg­vigasztalni. — Ugyan! Miért ne érde­melted volna? — bizony­gatták. — Mert nem volt itt Er­zsi, mert, szóval... Szóval csupán az járt az eszében, hogy a bajnoksá­gon betegsége miatt nem indult az esélyes Stanek Erzsébet, aki kétségkívül képzettebb versenyző. Az­tán egy másik kislány, aki szintén számításba jött az első helyre, szintén lema­radt a küzdelemben, ő pe­dig közben szép lassan és biztosan érte el jó eredmé­nyeit. Hogy milyen jókat, azt legjobban bizonyítja a célbaugrásban elért helye­zése. A férfiak 27-es mező­nyében a 11. helyen vég­zett, s így még tizenhat fiút utasított maga mögé. Ez különösen akkor figye­lemre méltó, ha tekintetbe vesszük, hogy Benkó Ilona mindössze 21 éves, csupán egy éve válogatott kerettag, eddig 170 az ugrásainak a száma, s még csak II. osz­tályú versenyző. Egy ki­csit talán „szabálytalanul” is lett bajnok, hiszen az országos bajnoki címért csak első osztályú sportoló küzdhet. Kivételt képez, ha a sportág vezetői külön engedélyezték, mégpedig azzal a céllal: hadd verse­nyezzenek, fejlődjenek a fiatalok, szokjanak hozzá a nagyobb felkészülést kívá­nó küzdelmekhez. Benkó Ilona, a csöndes zárkózott, ifjú bajnok jól „hozzászokott”, az első he­lyet szerezte meg. Győzel­mének értékéből senki semmit sem vonhat le. A bajnoki érem mindenkép­pen fényesen csillog. Egy kicsit kár is volt könnyek­kel homályosítani. P. N­. Az egész családnak szerez örömet televízió antennával Az ország valamennyi televízió adóállomásá­hoz jó vételi lehetősé­get biztosítanak anten­náink. A szükséges típus kiválasztható a SZAKÍ­ZIGETEKBEN Ugyanitt kaphatók szerelési elemek és le­vezető szerelvények. Vidékre utánvéttel szállít: 8. sz. KERAVILL bolt, Bp., Lenin körút 22. 63. sz. KERAVILL bolt, Bp. Vm. Üllői út 60-62 Gyártja: HÍRADÓ­TECHNIKAI VÁLLALAT