Magazin Sălăjean, noiembrie 2012 (Anul 17, nr. 208-228)

2012-11-14 / nr. 217

0 Miercuri, 14 Noiembrie 2012 Magazin Sălăjean Raul Crecan și Paul Pârnău, cele mai bune clasări la Cupa României Toate cele trei cluburi cu secții de atletism din Zalău au avut reprezentanți la Cupa României la cros, desfășurată la finalul săptămânii trecute, la Băile Felix. CSM Zalău a avut o singură reprezentantă, Paula Todoran, care s-a clasat pe locul cinci la categoria seniori, în proba de 8.000 de metri. Locul întâi l- a ocupat Cristina Frumuz, de la CSU Galați, în timp ce o altă zălăuancă, Simona Maxim, legitimată la CSM Onești a abandonat cursa. Pentru fosta atletă a CSM Zalău este al doilea abandon consecutiv, Simona Maxim abandonând și cursa din­ cadrul Campionatului Național de maraton, de luna trecută. CSS Zalău a participat cu șapte sportivi, cel mai bun rezultat fiind obținut de Raul Crecan, sportivul pregătit de Nelian Ianchiș clasându-se pe locul doi la categoria juniori III. Tot pe poziția secundă s-a clasat și Paul Pârnău, de la Liceul cu Program Sportiv "Avram Iancu" Zalău, antrenat de Lucian Bârlogeanu. De la LPS "Avram Iancu" Zalău s-a clasat pe podium și echipa de juniori III, antrenată de Teodor Bidian și Paula Todoran, Cătălin Marian - locul șase la individual, Claudiu Meleg - locul șapte, Alex Florescu - locul 31 și Daniel Onicaș - locul 38 s-au clasat pe locul trei la echipe. Juniorii I­­ Rareș Nisipeanu, Florin Meleg, Raul Berbenți și Narcis Fechete s-au clasat pe locul patru în clasamentul pe echipe, aceștia fiind pregătiți de Teodor Bidian și Lucian Bârlogeanu. Denisa Șomoi, junioară III la LPS "Avram Iancu Zalău", s-a clasat pe locul 15 în cursa de 2.000 de metri, un loc onorabil în opinia antrenorului Teodor Bidian. Ioana Dan, fostă altetă la CSS Zalău, actualmente la CSA Steaua București, s-a clasat pe locul cinci la tineret, în cursa de 6.000 de metri. Flacăra arde pe fotoliul de lider până la primăvară Derby-ul campionatului Ligii a IV-a Sălaj, dintre Flacăra Flaimășd și CS Barcău Nușfalău, s-a încheiat cu victoria echipei din Halmășd, Flacăra impunându-se cu 3 - 1, pe teren propriu. Majoritatea golurilor s-au înscris în repriza secundă, scorul pauzei fiind 1-0, prin reușita lui Marcel Mureșan. Codruț Ardelean a restabilit egalitatea în minutul 60, dar Halmășdul a mai marcat de două ori până la final, două goluri în decurs de patru minute și s-a reinstalat în fotoliul de lider până la primăvară, când este programată prima etapă din retur. Rapid Jibou a încheiat turul pe poziția secundă, cu 22 de puncte acumulate, câștigând cu 4 - 0 disputa de pe teren propriu cu Gloria Bobota. La pauză scorul era 1-0, prin golul marcat de Romulus Gherman, iar după pauză acesta a reușit dubla, iar celelalte două goluri au fost marcate de Alexandru Turcu și Cristian Țurcaș. Supriza etapei s-a produs la Gâlgău, unde Dumbrava din localitate a terminat doar la egalitate pe teren propriu, în fața echipei Cetate Almașu, scor 1-1, ambele goluri fiind marcate în prima repriză. Meseșul Treznea a contabilizat a patra victorie din acest sezon, câștigând cu scorul de 6-2 partida cu "lanterna roșie" CS Crasna, după ce la pauză scorul era egal, 2 - 2. Rezultatele și marcatorii etapei a XI-a: Dumbrava Gâlgău - Cetatea Almașu 1 - 1 (1 - 1). Au marcat: Florin Sestraș (min. 8), respectiv Dragoș Toader (min. 23) Sportul Șimleu - Benfica Ileanda 2 - 3 (1 - 2). Au marcat: Emil Șimon (min. 10) și Mihai Tătar (min. 70), respectiv Lucian Ardelean (min. 16) și Cosmin Bene (min. 42, 78) Rapid Jibou - Gloria Bobota 4 - 0 (1 - 0). Au marcat: Romulus Gherman (min. 25, 50), Alexandru Turcu (min. 60) și Cristian Țurcaș (min. 64) Meseșul Treznea - CS Crasna 6 - 2 (2­­ 2). Au marcat: Tóth Karoly (min. 7, 28), Ionuț Iacob (min. 52, 56), Vlad Lăcătuș (min. 58) și Mihai Pocol (min. 87), respectiv Ștefan Nicoară (min. 5) și Călin Pop (min. 30) Flacăra Halmășd - CS Barcău Nușfalău 3 - 1 (1 - 0). Au marcat : Marcel Mureșan (min. 8), Adrian Dregan (min. 72) și Garbacz Szilard (min. 74), respectiv Codruț Ardelean (min. 60) AS Chieșd­a stat. Clasament: 1. Flacăra Halmășd 10 9 0 1 47-15 27p 2. Rapid Jibou 10 7 1 2 31 -15 22p 3. CS Barcău Nușfalău 9 7 0 2 33 - 8 21p 4. Benfica Ileanda 10 6 0 4 27-27 18p 5. AS Chieșd 10 4 2 4 28-30 14p 6. Dumbrava Gâlgău 10 4 1 5 30-24 13p 7. Meseșul Treznea 9 4 0 5 16-26 12p 8. Cetate Almașu 10 2 3 5 14 - 21 9p 9. Sportul Șimleu 10 2 2 6 12 - 25 8p 10. Gloria Bobota 10 2 2 6 11-30 8p 11. CS Crasna 10 1­1 8 12 - 40 4p Cupa Toamnei de la Baia Mare, o reușită pentru karateka sălăjeni Delegația sălăjeană prezentă la ediția din acest an a Cupei Toamnei de la Baia Mare a fost alcătuită din 25 de karateka de la CS Dani­­an Zalău, Clubul Copiilor din Șimleu Silvaniei și CS Omega cu secțiile din Șimleu Silvaniei, Jibou și Crasna. Un singur sportiv din cei 25 nu a reușit să se claseze pe podium, delegația sălăjeană obținând șapte locuri întâi, șapte locuri doi și 14 locuri trei. S-au remarcat în mod deosebit: Tania Pop, Paula Radu, Vlad Vetișan, Zaharia Marco, Ilinca Marius, Vicsi Marc, Ionuț Pap, Daria Fagarași, Andreea Chende, Mădălina Bonțe, Gabriel Ardelean, Sergiu Gombași și Alex Chende. La ediția din acest an, organizată de CS Condor Baia Mare au fost prezenți aproape 100 de sportivi din județele Maramureș, Sălaj, Bihor și Satu Mare. Sportivii s-au întrecut în probe de kumite individual, iar ocupanții primelor trei locuri au primit cupe, medalii și diplome. CSS - CSM Zalău, fără medalie la Campionatul Național de juniori I Finala Campionatului Național de lupte libere, pe echipe, rezervată juniorilor I, s-a desfășurat sâmbătă, în sala de sport a Liceului cu Program Sportiv "Avram Iancu" Zalău. Deși și-a propus câștigarea unei medalii, echipa CSS­­ CSM Zalău s-a clasat la final doar pe locul patru, pierzând cu scorul de 2 - 6 meciul cu CSA Steaua București și cu scorul de 3 - 5 disputa cu CSS Odorheiu Secuiesc. Practic, medalia a fost pierdută în ultimele zece secunde din meciul CSS Odorhei. "Dacă am fi câștigat ieșeam vicecampioni. Cu Steaua știam de la început că nu avem nicio șansă pentru că a venit cu lotul național", spune instructorul Cristian Crișan. Totuși, echipa zălăuană, pregătită de Ioan Pantea, Ioan Călian, Cristian Crișan și Gheorghe Pane, a reușit să învingă la tușaveraj vicecampioana CSȘ Hunedoara, după ce scorul era 4 - 4 la finalul timpului regulamentar. A doua victorie a echipei zălăuane a fost înregistrată în fața celor de la CS Galați, 6-2. Cea mai bună evoluție dintre luptătorii zălăuani a avut-o Sergiu Maxim, care a concurat la categoria 50 de kilograme. CSS­­ CSM Zalău a mai fost alcătuită din: Alexandru Mercea (cat. 55 kg), Paul Rusu (cat. 60 kg.), Dan Șerban (cat. 66 kg.), Ulian Beșleagă (cat. 66 kg.), Szalontai Szabolcs (cat. 74 kg.), Daniel Bota (cat. 84 kg.), Sergiu Mureșan (cat. 96 kg.) și Sergiu Băloțan (cat. 120 kg.). Pentru secția de lupte de la CSS­­ CSM Zalău urmează Cupa României de la București, programată în data de 23 - 24 noiembrie. Rubrică realizată de Marius Morar