Magyar Hírlap, 1969. szeptember (2. évfolyam, 241-270. szám)

1969-09-11 / 251. szám

Magyar Hírlap sport • sport • sport - sport - sport Magyar Hírlap Az év legeredményesebb férfi úszója: Borlóy Hazaérkeztek Bukarestből a szocialista országok belügyi spor­tegyesületeinek spartakiádján részt vett magyar úszók és vízilabdázók. Bakó Jenő, az V. Dózsa ed­zője a szereplésről a következőket mondta: — A spartakiádok történetében ez volt a legszínvonalasabb úszóviadal. A vára­kozásnak megfelelően az NDK-beli és a szovjet úszók nyerték a legtöbb számot, de egy-két magyar versenyzővel is elége­dettek lehetünk, örvendetes volt Tóth Zsuzsa első helye a százméteres pillangó­úszásban. Borlóy a 200 méteres hátúszás­ban 2:14.1 perccel országos felnőtt és ifjú­sági csúcsot állított fel. Borlóy Mátyás ezzel az eredményével az idén negyedik országos csúcsát érte el. Eddig a 200 méteres gyorsúszásban (2:00.6 perc), 400 méteren (4:16 perc) és a 400 méteres vegyes úszásban (4:52 perc) volt listavezető. A 17 esztendős Borlay még sok kellemes meglepetést okozhat a ma­gyar úszósportban. EREDMÉNYEK , ESEMÉNYEK CALIGARIS olasz úszónő az 1500 méteres gyorsúszásban 18:11.6 percre javította az Euró­­pa-rekordot. A TENISZ EURÓPA-BAJNOKSÁGON a Gu­lyás, Szabó, Baranyi, Borka, Polgár összeál­lítású magyar csapat vesz részt. RUDASNÉ NEM INDUL az EB-n. A szerda délutáni gerelyhajító próbaversenyen Rudasné nem is vett részt, mert deréksérülése nem ja­vult. Kénytelen lemondani az athéni Európa­­bajnokságon való részvételről. KÉT írt ORSZÁGOS EJTŐERNYŐSCSÚCS született a magyar ejtőernyős válogatott keret gödöllői előkészületi ugrásai során. A 600 mé­teres azonnali nyitású célba ugrásban Nemeth István (KIM) 0,19 centiméterre, a 2090 méteres háromfős csoportos késleltetés nélküli célba ugrásban a Kovács, Nagy, Grill összeállítású csapat 56 centiméterre javította a régi csúcsot. MEGNYERTE selejtezőbeli futamát a magyar kormányos nélküli négyes Klagenfurtban, a férfi evezős Európa-bajnokság első napján. Ez­zel bejutott a középfutamba. A kormányos kettes és a nyolcas a harmadik helyen végzett a maga futamában. Ezeknek még a reményfu­tamban kell helytállniuk. KÉT VILÁGBAJNOKI ARANYÉRMET sze­reztek a magyar horgászok a kieli világbajnok­ságon. Stemmer Ferenc és Barth Róbert vég­zett az első helyen, Dienes Ferenc és Nemes Tamásné ezüstérmet nyert, a magyar váloga­tott férficsapat harmadik, női csapatunk az ötödik lett. KUT­Y­AKI ÁLLÍT­ÁS­A LOVASVERSENNYEL. Pénteken kezdődik a Bp. Honvéd nemzetközi lovasversenye a mezőgazdasági kiállítás be­mutatópályáján, melyen lengyel, csehszlovák és osztrák lovasok is szerepelnek. A verseny­nyel egy időben, szombaton és vasárnap nagy­szabású kutyakiállítást is rendeznek. LEGÚJABB! Belfastban 40 ezer néző előtt játszották az Észak-Írország—Szovjetunió labdarú­gó-világbajnoki selejtező mérkőzést. A találkozó 0:0 arányban, döntetlenül vég­ződött. Vízilabda Hungária Kupa Magyarország-Szovjetunió 7:7 (1:1, 2:2, 2:1, 2:3) A margitszigeti Sportuszodában mint­egy ötezer néző foglalt helyet, hogy szem­tanúja legyen a második nap nagy érdek­lődéssel várt találkozójának. Magyaror­szág csapata új kapussal szállt vízbe, mert ez alkalommal Steinmetz védte há­lónkat A kezdőcsapat felállása: Stein­metz — Gyerő 11., Katona, Bodnár dr., Sárosi, Kárpáti dr., Szívós. (Csere: Kon­­rád 111. dr., Felkai.) A francia Angella sípjelére kezdődött a já és 33 másodperc múlva a szovjet St­­rvszki már megszerezte a vendégek­nek a vezetést (0:1). Ezután kétszer Ka­tona került helyzetbe, de mindkét alka­lommal hárított a kitűnően védő Bovin kapus. Három perc 15 másodperc telt el, ami­kor Kárpáti dr. tíz méterről a jobb felső sarokba bombázott (1:1). Ezután a szov­jet csapat maradt támadásban, először Oszipov alig lőtt mellé, majd Skok svéd­csavarja szállt túl a felső léc felett. A második negyedben a Szívós—Dreval párharc a szovjet játékos kiállításával végződött. Emberfölényünket már az első percben Katona kihasználta (2:1). A gól után a változatosság kedvéért Szívós ke­rült pártra és a visszatért Dreval egyen­lített (2:2). A negyed közepén Bodnár 4 méteresből szerzett vezetést (3:2), majd Oszipov ra­vasz közeli csavarját Steinmetz ragyogó reflexszel ütötte ki. Emberelőnyből egyenlített a szovjet csapat, először Skofe a kapufát találta ugyan el, de a vissza­pattant labdával már nem hibázott (3:3). A harmadik negyedben Bodnár szerzett vezetést (4:3), majd egy látványos Oszi­­pov-gól mindjárt le is hűtötte a magyar reményeket (4:4). Fél perccel a negyed befejezése előtt Kárpáti dr. volt az újabb gólszerző (5:4). A negyedik negyedből alig 30 másod­perc telt el, amikor Sidlovszki már egyen­lít (5:5), ezután egy ragyogó Bodnár-be­adást továbbított Szívós a bal alsó sarok­ba (6:5). Kétszer emberelőnyhöz jutott ezután a szovjet csapat és Oszipov mind­kétszer a hálóba talált (6:7). A negyed vége felé Bodnár beadását Katona ütötte a hálóba (7:7). Húsz másodperccel a befejezés előtt a magyar csapaté volt a labda, Bodnár jó helyzetbe is került, de lövés helyett Kár­páti dr-hoz játszott, s erre már megszó­lalt a duda. JUGOSZLÁVIA—HOLLANDIA 9:7 (2:1, 2:1, 3:2, 2:3) Kitűnő iramú, változatos mérkőzést ví­vott a két csapat. A holland válogatott az utolsó negyedben kis híján kiegyenlített Góldobók: Marovics (4), Jankovics, Belamarics, Bonacsics és Poljak, illetve Wouda (2), Jansen, Bongers, Parrel, Veer és Reedik. OLASZORSZÁG—NDK 5:4 (1:1, 1:0, 2:2, 1:1) Az olimpiai bajnok jugoszláv váloga­tott legyőzése után Olaszország — hatal­mas meglepetésre — az NDK kitűnő vá­logatottját is kétvállra fektette. Az olaszok a nagyszerűen játszó Pizzo révén vezetést szereztek, s bár az NDK kiegyenlített, a második negyedben meg­érdemelten szerzett újra vezetést az olasz csapat. Góldobók: Pizzo (2), Magistris (2), Ca­­talini, illetve Herzog (2), Schüler (2). A Hungária Kupa állása: A Hungária Kupa csütörtöki műsora: 17.30 óra: Jugoszlávia—NDK; 18.30: Olaszország—Szovjetunió; 19.30: Magyar­­ország—Hollandia: 1. Olaszország 2 2 --- 9: 7 4 pont 2. Szovjetunió 2 11 — 14: 9 3 pont 3. Jugoszlávia 2 1 — 1 12:11 2 pont 4. Magyarország 2 — 2 — 14:14 2 pont 5. NDK 2—11 11:12 1 pont 6. Hollandia 2-------2 9:16 — pont Gólfesztivál a zárt kapuk mögött Magyar válogatott-Bp. Építők 21:0 (14:0) Káposzta: Páncsics, Ihász, Mészöly, Szűcs, Fazekas, Bene, Göröcs, Dunai II., Zámbó. Gólt hozott az első perc: Bene középen kitört, s éles lövése a jobb kapufa tövé­ről perdült a hálóba (1:0). Nagy kedvvel, lendületesen játszott a magyar csapat, úgyszólván percenként potyogtak a gólok. A 2. percben Ihász volt eredményes, majd Fazekas a kapust is kicselezve lőtt a hálóba. Nagyszerű egyéni akcióból esett a válo­gatott negyedik gólja. Dunai II. fejjel tette maga elé a labdát, s futtából ballal, hatalmas erővel lőtt gólt (4:0). A kispadról elégedetten figyelte a gyors, mozgékony, ötletes akciókat Sós Károly. — Arra kértem a játékosokat, ne kí­méljék az ellenfelet, minden lehetséges helyzetből lőjenek kapura, mert az önbi­zalom legjobb biztosítéka a sok gól — mondta a szövetségi kapitány. A védelem biztosan állt a lábán, Mé­szölynek, Szűcsnek, Ihásznak és Káposz­tának támadásindításra, vagy az akciók­ban való részvételre is volt ereje. Göröcs ragyogó labdákkal szolgálta ki a csatáro­kat — ők viszont a „gólgyártásban” je­leskedtek. Nehéz volt jegyezni a góllövőket. Az alábbi sorrendben nőtt az előny: Dunai II. — 5:0; Bene — 6:0; Fazekas — 7:0; Du­nai II. (szöglet utáni felhőfejesből) — 8:0; Bene — 9:0; Dunai II. — 10:0; Zámbó — 11:0; Bene — 12:0; Zámbó — 13:0; Zám­bó — 14:0. Szünetben cserélt a válogatott, a tarta­lékok is szóhoz jutottak. A második játékrészben az alábbi csa­pat játszott: Tamás — Kelemen, Páncsics, Ihász, Mészöly, Szűcs, Fazekas, Juhász, Puskás, Dunai II., Nagy L. Feltűnt, hogy Puskás rendkívül lendü­letesen, gólveszélyesen játszott A szünet utáni 15. percben szép egyéni akció vé­gén talált a hálóba, majd Fazekas gólja után ismét két Puskás-gól következett (18:0). Dunai II. egyéni akció után talált a hálóba ( 19:0, majd Nagy L. közeli lövé­sével nőtt az előny (20:0). A kisszámú nézősereg a 21. gólt, a „nyerőszámot” követelte. Két perccel a befejezés előtt Fazekas szép cselsorozattal tört kapura , s a hálóban táncolt a ma­gyar válogatott 21. gólja. Az NB III. középcsoportjában tanyázó Bp. Építők kellemes, jó ellenfele volt a magyar csapatnak. Sportszerűen játszot­tak, s bár néhány szép akciót vezettek Szentmihályi, illetve Tamás kapujára, a gólözönt nem tudták meggátolni. Néhány nappal a prágai VB-selejtező előtt biztató a magyar játékosok löve­kedve, erőtől duzzadó, ötletes játéka. — Zárt kapuk mögött játsszuk a vasár­napi Csehszlovákia—Magyarország VB- selejtező előtt az utolsó mérkőzést — mondta Sós Károly 24 órával a Magyar válogatott—Bp. Építők találkozót megelő­zően. — Szeretném, ha a játékosok min­den külső tényezőtől függetleníteni tud­nák magukat; egyébként is jó, ha egy taktikai mérkőzést nem figyelhetnek meg az ellenfél „kémei”. Sportvezetők, a labdarúgó-válogatott szakvezetői, az athéni Európa-bajnokság­­ra készülő atléták foglaltak helyet a né­zőtéren, amikor a válogatott „firenzei összeállításban” pályára lépett. Magyar válogatott: Szentmihályi . A világ sportja Elkészült az olimpiai film — Sportszerűség! távirat — Magnan csak edzőpartner Tíz hónappal a mexicói nyári olimpiai játé­kok befejezése után Mexikóvárosban bemutat­ták az olimpiai játékokról készített 2 és fél órás színes filmet. A film, amelynek rendezője Alberto Isaac, ismét tudott valami újat nyúj­tani a hasonló jellegű filmalkotások után. Tulajdonképpen sem nem sportfilm, sem nem az olimpiai játékok dokumentumfilmje, hanem sokkal inkább a központi téma minden részle­tét kibontó , és feldolgozó képsor. A központi téma pedig: „Az ember a sportban és a sport körül.’* A rendező csak ritkán mutatja be egy végküzdelem teljes lefolyását, hanem inkább filmszerűen vág centimétereket, másodperce­ket vagy eseményeket. Filmje az arckifejezé­sek és izmok játéka, az érzelmek tükre, az öröm és csalódás kifejezője, az emberi dráma és tragédia megtestesülése, a határtalan kime­rülés és fájdalom megnyilatkozása, néha pe­dig a humor vidáman csörgedező forrása. A technika legkorszerűbb eszközeivel felsze­relt 81 operatőr minden elképzelhető látószög­ből és perspektívából — a helikoptertől a víz alatti felvételekig — 500 ezer méter színes fil­met vett fel, és Isaac ebből a hatalmas anyag­ból állította össze színekkel és emberi árnya­latokkal gazdagon illusztrált mesterművét. * A dél-amerikai labdarúgócsapatok túljutot­tak a világbajnoki selejtező mérkőzések izgal­main. A három dél-amerikai csoportból Uru­guay, Brazília és Peru került a mexikói leg­jobb 16 közé. A selejtező mérkőzések nem min­denütt bonyolódtak le incidensek és rendzava­rások nélkül. A legsúlyosabb szabálytalanság Bolívia fővárosában, La Pazban fordult elő, ahol a mérkőzés 85. percében, 2:1-es bolíviai vezetésnél a peruiak lesgólt lőttek. A bíró a gólt természetesen nem adta meg, mire a pe­rui játékosok a játékvezetőt megtámadták, és vad dulakodás kezdődött. A sportszerűtlen je­leneteknek csak a rendőrség beavatkozása ve­tett véget. A labdarúgópályákon előfordult sok sport­szerűtlenségre felfigyelt az argentin kormány is. A legutóbbi incidensek, amelyekből az ar­gentin csapatok is jócskán kivették részüket — hangzott az argentin kormánynak az ar­gentin labdarúgó-szövetséghez intézett átirata —, nemcsak országunk jó hírnevét veszélyez­tetik, hanem rossz példát mutatnak sportsze­rűségi szempontból is. Az argentin labdarúgó-szövetség azonnal in­tézkedett. Táviratot küldött valamennyi kül­földön portyázó argentin csapatnak, és a táv­iratban közölte velük, hogy azonnal megtiltja a portya folytatását, ha bármelyik argentin csapat részes valamilyen incidens kirobbantá­sában. Ilyen táviratot kaptak a Jugoszláviá­ban, az Egyesült Államokban, Kolumbiában és Brazíliában vendégszereplő argentin csapatok. * Svédországban a lakosság millióira kiterjedő mozgalmat kezdeményeztek, amelynek az a célja, hogy minél több férfival, nővel és gye­rekkel szerettessék meg az aktív sportolás örö­meit. A mozgalom kezdeményezői azt a célt tűzték maguk elé, hogy lehetőség szerint min­den egészséges svéd állampolgár űzzön vala­milyen sportot. Ezért azt kérik a kormánytól, hogy a következő öt év alatt kétszerezze meg a sport támogatására eddig biztosított pénzügyi támogatást. Ennek a tekintélyes összegnek több mint a felét a milliókat felölelő tömeg­sport fellendítésére kívánják fordítani, kisebb részét pedig arra, hogy az edzők kiképzésével és munkába állításával emeljék a svéd ver­senysport színvonalát is. * Magnan, a legkiválóbb francia tőrvívó, sok olimpiai és világbajnokság kiemelkedő ver­senyzője, nem vesz részt az október 1—13 kö­zött Havannában lebonyolítandó vívó-világ­bajnokságon. Magnan egy nagyon fontos sport­­létesítményeket építő vállalatnál dolgozik, és a világbajnokság időpontja éppen egybeesik a vállalat rendkívül lényeges üzleti tevékenysé­gével. Mindenesetre Magnan ígéretet tett arra, hogy a francia vívóválogatott utolsó felkészí­tési szakaszában, szeptember 15-től a francia vívócsapat rendelkezésére áll, és segít felké­szíteni a tőrversenyzőket a világbajnokságra. Gottard, a francia vívóválogatott technikai igazgatója hálás köszönetet mondott Magnan segítőkészségéért és önzetlen támogatásáért. SAKK Miniatűr A kifejezés ismert, a kicsinek esztét­i­kai megnyilvánulási formáját jelenti. Al­kalmazása egyre terjed, divatossá vált, ma már nemcsak miniatűr festményről, szoborról vagy irodalmi alkotásról beszé­lünk, hanem minirádióról, kávéfőzőről, vagy a szoknyáról is; mégsem lehet el­vitatni, hogy a szó elsődlegesen művé­szeti szakkifejezés. S hogyan állunk ez­zel a sakkban? A feladványköltészet területén a mi­niatűrnek pontosan meghatározott jelen­tése van; azt a sakkszerzeményt illetjük e jelzővel, amely legfeljebb hét bábból áll. A korábbi évtizedekben, amikor a le­hetőségek e viszonylag szűk téren is még kiaknázatlanok voltak, sűrűn rendeztek miniatűrversenyeket. Különösen a kény­­szertípusú kétlépésesek terén fejlődött ki ennek nagy kultusza. A sakkjátszmák közül azokat nevezzük miniatűrnek, amelyek legfeljebb tíz-tizen­öt lépésesek. (A határ itt pontosan nincs meghatározva.) De miután — mint kifej­tettük — esztétikai fogalomról van szó, nem soroljuk ide a gyors, megegyezéses döntetleneket, hanem csak a frappáns villámgyőzelmeket. AM úgy véli, hogy a miniatűrjátszmák — a lehetőségek korlátozott volta miatt — napjainkban már alig fordulnak elő, ugyanúgy téved, mint aki azt hiszi, hogy a sak­kszerzemények területén nem buk­kanhatnak fel új, eredeti apró gyöngy­szemek. A sakk variációi — ezen a téren is — kimeríthetetlenek. Anyagi nyereség a megnyitásban A közelmúltban lezajlott zalaegerszegi Asz­talos-emlékversenyen két érdekes miniatűr­játszma is akadt, mindkettő tizenkét lépéses. Ahhoz persze, hogy egy játszma ilyen gyor­san véget érjen, az egyik fél hibájára, elné­zésére van szükség. Mindkét példa azt mutat­ja azonban, hogy ennek ellenére e játszmák a legkevésbé sem nélkülözik az esztétikai ele­met, sőt — bármi különösen hangzik — a hu­mort sem ... Az elsőt a fiatal Vadász László nyerte Dely Péter nemzetközi mesterrel szemben, világos­sal. A rövid küzdelem így folyt le: 1. d4, Hf6 2. Hf3, e6 3. g3, b6 4. Fg2, Fb7 5. 0—0, Fe7 6. c4, 0—0 7. Hc3 (Ki hinné e sima és korszerű megnyitó lépések után, hogy a játsz­ma további öt lépés múlva véget ér?) 7. — He4 8. Vc2, Hc3, 9. Vc3. (Itt csábító lehetőség a visszaütés helyett 9. Hg5, amire Vh7, matt és egyben Fb7­ fenyeget; e lépés mégis dön­tő hiba lenne, mert sötét 9. — He2,f!-kal vá­laszol és — nyer. Igen érdekes megnyitási csapda!) 9. — c5 10. Bd1, Ff6 (Jobb volt 10. — d6) 11. Vc2, cd4­?? (Ha kétszer csináljuk ugyanazt, nem ugyanaz, mondhatnánk a köz­ismert latin közmondás némi módosításával. Sötét — úgy tűnik — a két lépéssel ezelőtti csapda bűvöletében volt. De ami akkor hiba volt, most minden további nélkül nyer.) 12. Hg5! és sötét feladta, mert 12. — Fg7:-re 13. Fb7: következik minőségnyeréssel. * A másik miniatűrben, a Portisch Ferenc—V. Jans a játszmában a sötét bábokat vezető fia­tal csehszlovák mester győzött ugyanennyi lé­pésben — még frappánsabb módon: 1. d4, Hf6 2. c4, c5 3. d5, e5 4. Hc3, d6 5. e4, Fe7 6. Fd3, 0—0 7. Hge2, Hh5 (Ez a megnyitás sem veti előre az öt lépés múlva bekövetkező katasztrófát...) 8. Hg3, Hf4! 9. Ff4­, ef4, 10. Hh5, Fg5 11. h4, Fh6 12. Vf3?? (Vesztő lépés, ha nem is annyira durva elnézés, mint az elő­ző játszma 11. sötét lépése. 12. g4 lett volna a helyes folytatás.) 12. — Hbd7, s most érdemes gondosan megvizsgálni a kialakult helyzetet. Hihetetlennek tűnik, de tény és való, hogy világosnak a He5-tel, majd g6-tal és egyide­jűleg Fg4-gyel fenyegető tisztvesztés ellen nincs védelme! 13. Hf4: sem megy 13. — He5, majd Hd3. és Ff4. miatt. Világos ezért feladta. DL Is ANGLIÁT IS LEGYŐZTE a magyar női sakk­válogatott a lublini világbajnokságon. Két for­duló után már csak a magyar csapatnak van 4 pontja. Magyar Hírlap POLITIKAI NAPI­LAP Főszerkesztő: DARVASI ISTVÁN Helyettes főszerkesztő: DR. LÖKÖS ZOLTÁN Felelős kiadó: SALA SÁNDOR, a Lapkiadó Vállalat Igazgatói, Athenaeum Nyomda, Budapest Rotációs magasnyomás Felelős vezető: SOPRONI BÉLA Igazgató INDEX: 25007