Magyar Hírlap, 1970. június (3. évfolyam, 151-180. szám)

1970-06-03 / 153. szám

MMWRHÍRUP SPORT - SPORT - SPORT SPORT­­ SPORT MAGYIR HÍRUP Az aranykor idézése Kocsis Tamás, az MTI tudósítója írja: Futballparádét látott hétfő este a belgrádi Partizán-stadion 35 ezer nézője a Jugoszlávia és Európa öregfiúk-váloga­tott találkozóján. A kétszer 40 perc alatt a labdarúgás oly gyakran emlegetett aranykora elevenedett meg Belgrádban. Európa csapatában öt magyarországi lab­darúgó játszott, Grosics, Buzánszky, Mát­rai, Bozsik és Hidegkúti, de szerepelt a csapatban a spanyol állampolgárságú Puskás is. JUGOSZLÁVIA—EURÓPA 3:2 (2:1) JUGOSZLÁVIA: Beara — Sztankovics, Cse­­k­cs, Csajkovszki, Horvát, Boskov, Ognyanov, Milutinovics, Vukas, Bebek, Kosztocs. CSERE: Zerovics, Valek, Markovics, Kaloterovics és Rakov. EURÓPA: Grosics — Buzánszky, Novak (csehszlovák), Pluskal (csehszlovák), Mátrai, Masopust (csehszlovák), Kopens (belga), Szal­­nyikov (szovjet), Bozsik, Puskás (spanyol), Mers (belga). CSERE: Piantoni (francia), Mal­­galis (görög), Karlije (holland) és Hidegkúti. A jugoszlávok góljait Vukas (2) és Va­lek, az Európa-válogatott góljait pedig Piantoni és Kopens rúgta. Akik látták a mérkőzést, egyetértenek a Belgrádi Sport végkövetkeztetésével: „Köszönet nagymesterek, ezt meg kell is­mételni.” II. csoport Uruguay-Izrael 2:0 (1:0) Puebla, 21 ezer néző, vezette: Davidson (skót). URUGUAY­: Mazurkiewicz — Abinas, An­­cheta, Matosas, Mujica, Montero, Rocha, Ma­­neiro, Cubilla, Esparrago, Losada. IZRAEL: Vissoker — Schwager, Rosen, Ro­senthal, Primo, Spiegel, Shum, Shpiglcr, Talbi, Feigenbaum, Rom. Az első percekben Izrael ijesztgette az urukat, s a 7. percben Feigenbaum ha­talmas lövését védte Mazurkiewicz. Uruguay csak lassan kapott lábra. A 10. percben az uruguayi Rocha sé­rülése kiújult, majd Cortes állt a he­lyére. Egyre jobban kidomborodott az uru­guayiak fölénye, Matosas—Mujica—Ma­­neiro volt a labda útja és a jobbszélső a tehetetlen Vissoker mellett a hálóba to­vábbított. A 30. percben Cortes 30 méteres bom­báját az izraeli kapus csak másodszorra szerezte meg. Ezután Mazurkiewicz hibázott, de Spie­gel fejesét Anchetta a gólvonalról vágta szögletre. Az uruguayi csapat 1:0-ás vezetése mel­lett vonultak a játékosok az öltözőbe. Izrael több cserével próbálta feljaví­tani csapatát. Talbi helyett Bar, Rom he­lyett pedig Wallach játszott. Az 51. percben Abinas a 11-es pontra ívelt, Esparrago elvétette a labdát és a pontosan érkező Mujica a hálóba lőtt (2:0). Balczó már negyedik Kitűnő lövészeredmények öttusában A nemzetközi verseny Fehér úti lőszá­­mánál reggel kilencet mutat az óra. Az első felállásban lett az utánpótlás egyik legtehetségesebb tagja, a múlt évi ifjúsági világbajnok csapattag Villányi. Néhány lőállással odább Balczó, majd a szovjet Gorlov következik. Az első sorozatnál a fiatal Tóth, aki­nek nincs sok vesztenivalója, a legjobb, a maximális öt tizes körrel. De úgy lát­szik megijed a remek kezdéstől, mert a kritikus harmadik sorozatban egyetlen tízese sincs és csak 44 kört írnak a neve mellé. Gorlov 46 kör után ötvenessel irat­kozik fel Balczó 194 kör Sokszoros világbajnokunk, Balczó 47, 49-cel kezd. Villányi 47, 48-cal, de utána megóvják az eredményét, mert a lőtáblán csak négy, de a mögötte elhelyezett ellen­őrző táblán öt lövést találnak. Az ellen­őrző bíró szerint az egyik tizes tulajdon­képpen két tizest ér, mert „fedett” lövés. A hosszú kényszerszünet nem árt Bal­­czónak, de Gorlovnak sem. Világbajno­kunk egy híján ötvenet, míg Gorlov is­mét kerek ötvenet lő. Villányi az incidens után is 48-at tud, majd az utolsó sorozat­ban, hogy bebizonyítsa, nincs baj az ide­geivel, ő is feliratkozik az ötvenesek közé. Balczó 49-cel, Gorlov ugyanennyivel zárja a lövészversenyt és így mindjárt két kitűnő eredménynek lehettünk szem­tanúi. Az úszás és a futás előtt világbajno­kunk a tizedik helyről jelentősen előrébb került és úgy legyen az olvasónak ötös találata a lottón, mint ahogyan már most fogadhat, hogy csütörtökön Balczó András a dobogó tetején áll majd. A lövészet végén kiderült, hogy nyol­can érték el a kiválónak számító 1000 pontos, 194 körös eredményt. Különösen kitűnően szerepelt két fiatal, Kaiser és Borlay. Eredmények. Lövészet egyéni: 1. Kai­ser (magyar C válogatott) 196 kör, 1044 pont; 2—4. Borlay (junior B), Gorlov (szovjet B) és Lukjanyenko (szovjet A) 195/1022; 5—8. Balczó (magyar A), Pető (magyar A), Kelemen (magyar B) és Tan­­saar (szovjet B) 194/1000. — Csapatban: 1. magyar junior B 2912, 2—4. magyar A, szovjet A és szovjet B 2846—2846 pont. Három szám után az összetett verseny állása: 1. Pető 2986, 2. Villányi (junior B) 2962, 3. Kaiser 2952, 4. Balczó 2876, 5. Kelemen 2850, 6. Varga (magyar A) 2807, 7. Móna dr. (magyar B) 2803, 8. Bakó (magyar B) 2783, 9. Gorlov 2767, 10. Sár­falvi (magyar C) 2761.­­ Csapatban: 1. magyar A 8669, magyar B 8436, magyar C 8348, szovjet B 8013. Az úszásra szerdán 16.30 órakor a mar­gitszigeti Sportuszodában kerül sor. Ki lesz a Vasas partnere? (Tudósítónktól.) A csehszlovák televízió színes és feke­te-fehér adásban közvetíti szerdán 15.30 órától az Inter Bratislava—Bp. Honvéd KK-elődöntőt, ezzel is jelezve, hogy rend­kívül fontosnak, rangosnak tartják Cseh­szlovákiában a mérkőzést. Kacsányi László TF-tanársegéd, az In­ter edzője a budapesti győzelem ellenére óvatos: — A Honvéd otthonában 1:0-ra győz­tünk. Most nyíltabban kell játszani, hi­szen házigazdák vagyunk. A nyílt játék pedig kockázattal jár. A legnagyobb ve­szély a Pusztai—Kocsis-szárny részéről fe­nyeget bennünket. Szép és jó játékot vá­rok a mérkőzéstől. Az Internek még csak kerete van: Maj­­thényi, Füle, Hrica, Binovsky dr., Deutsch, Solin, Dano, Luprich, Oblozinsky, Slad­­kovsky, Levicky, Szikora, Krnac, Ond­­rasek. A Bp. Honvéd kedden autóbusszal ér­kezett a szerdán 15.30 órakor kezdődő mérkőzés színhelyére. Z. J. Labdarúgó-világbajnokság, 1970 A világbajnokról rajtolt—Huszáros perui hajrá—Uruguay sétálva győzött ___ A labdarúgó-vi­lágbajnokságon ked­á'jppí - den három „vidéki” A­­P”A városban, Guadala­jaraban, Leonban il|| iní7 jmk és Pueblában hat csapat mutatkozott­­t be. A világbajnoki címet védő Anglia _____ nehéz mérkőzés­en győzött minimális Ul­­ IBMgy BW különbséggel Romá­nia ellen, Uruguay könnyedén verte Izraelt. A nagy megle­petés Leonban született, a Peru-Bulgária találkozón. Az esélyesebbnek vélt bolgár csapat már 2:0-ra vezetett, ám a hajdani világhírű brazil játékos, Didi csapata újítani tudott, s a maga javára fordította a mérkőzést. Már az első órák is igazolták azt a véleményt: Mexikó a meglepetések világbajnoksága lesz! Továbbra is Uruguay maradt támadás­ban, de újabb gól már nem született. III. csoport Anglia-Románia 1:0 (0:0) Guadalajara, 50 ezer néző, vezette Lo­­reaux (belga). ANGLIA: Banks — Newton, Mullery, Moore, Cooper, Labone, Ball, B. Charlton, Lee, Hurst, Peters. ROMANIA: Adamache — Satmareanu, Dinu, Mocanu, Lupescu, Dumitru, Tataru, Nunweil­­ler, Dombrowski, Dumitrache, Lucescu. A tengerszint felett 1700 méter magas­ságban fekvő Jalisco Stadionban a romá­nok kezdték a játékot, és a mexikói kö­zönség mindjárt kegyeibe is fogadta őket. Nagy meglepetésre a románok egyen­rangú ellenfélnek bizonyultak, sőt a fél­idő elején nem egy helyzetet is teremtet­tek az angol kapu előtt. Mindjárt a 6. percben Dembrowski beadását Dumit­rache tiszta helyzetben a kapu mellé fe­jelte, később ismét Dumitrache csetlett­­botlott, és odalett egy kecsegtető helyzet. Az angolok szemre szebben játszottak, de csak a félidő második felében veszé­lyeztették Adamache kapuját. De akár­csak román kollégáiknál, náluk is baj volt az irányzékkal, vagy a jól megter­mett román kapus volt a helyén. Szünet után az 52. percben Newton megsérült, Wright váltotta fel. Szemmel­­láthatólag elfáradt a román válogatott, az angolok okosan védekeztek, s átgon­dolt támadásokkal kísérleteztek. A világ­­bajnoki címet védő angol csapat próbál­kozásai a 63. percben góllá értek: Ball labdáját Hurst az ötös sarkáról a hálóba vágta (1:0). Mindkét csapat erősíteni próbált, cse­réltek is (Tatarut Neagu, Leet Osgood váltotta fel), de az eredmény nem válto­zott. Anglia jól rajtolt a világbajnoksá­gon. A bolgárok lendültek támadásba, és már a 13. percben vezetéshez jutottak. Bonev két kitűnő csel után pontosan tá­lalt Dermendzsiev elé, és a 29. születés­napját hétfőn ünneplő csatár jól helye­zett lövése a hálóba talált, így tehát a bolgárok lőtték a mexikói VB első gólját. A perui csapat idegesen játszott, s több kedvező helyzetet szalasztottak el a csa­tárok. A 28. percben Campos helyére J. Gonzalez állt be, de ez sem segített a perui csapaton. A bolgárok lelassították a játékot, és az első játékrészben az eredmény nem változott. öt perccel a szünet után Bonev a vé­dők feje felett a hálóba emelte a labdát (0:2). Peru azonban nem adta fel a harcot és egy perccel később Gallardo szépített, majd az 56. percben Chumpitaz szabad­rúgásból egyenlített (2:2). A perui csapatban Baylon helyére Sotil állt be, aki sok zavart okozott a bolgár védelemben. A bolgároknál Popov helyére Maras­­liev, Bonev helyére pedig Aszparuhov állt be. A 74. percben Cadillas három vé­dőt kicselezett és a jobb sarokba lőtt (3:2). A VB eddig lejátszott mérkőzései után a csoportok állása: A világbajnokság szerdai műsora (vala­mennyi mérkőzés 23 órakor kezdődik): I. csoport (Mexico): Belgium—El Sal­vador. II. csoport (Puebla): Olaszország—Svéd­ország. III. csoport (Guadalajara): Csehszlová­kia—Brazília. IV. csoport (Leon): Marokkó—NSZK. I. CSOPORT 1—2. Mexikó 1 — 1 0:01 Szovjetunió 1 — 1_ 0:01 3—4. Belgium 0— —— 0 El Salvador 0 — —— 0 n. CSOPORT 1. Uruguay 1 1 —_ 2:02 2—3. Olaszország 0-- ---—-0 Svédország 0-- ---—-0 4. Izrael 1— —­1 0:20 m­. CSOPORT 1. Anglia 11 —_ 1:02 2—3. Brazília 0-------—_ •«0 Csehszlovákia 0-------— 0 4. Románia 1 — —1 0:10 IV. CSOPORT 1. Peru 11 —1 3:22 2—3. NSZK 0-------0 Marokkó 0-------— 0 4. Bulgária 1 — —1 2:30 /V. csoport Peru—Bulgária 3:2 (0:1) Leon, 16 ezer néző, vezette: Sbardella (olasz). BULGÁRIA: Szimeonov — Salamanov, I. Dimitrov, Davidov, Aladzsov, Bonev, Penev, Jakimov, Popov, Zsekov, Dermendzsiev. PERU: Rubinos — Campos, De la Tőrre. Chumpitaz, Fuentes, Mifflin, Challe, Baylon, Leon, Cubillas, Gallardo. A mérkőzés előtt egyperces néma fel­állással adózott a közönség és a két csa­pat a perui földrengés áldozatai emléké­nek. SAKK Még egyszer az Európa-bajnokságról Együttesünk kapfenbergi második he­lyezése sakksportunk eddigi legszebb si­kerei közé tartozik. Nagyban hozzájárult e kitűnő eredmény kivívásához a csapat tagjainak viszonylag egyenletes szereplé­se, ami a jó felkészülésnek és a megfele­lő összeállítási és versenyzési taktikának volt köszönhető. Vegyük sorra sakkozóink egyéni ered­ményeit. Portisch az első táblán végig­­küzdötte a szünet nélküli hét fordulót és 4 pontot szerzett. Csapatmérkőzések élén ez igen jó eredmény. Bajnokunk veretlen maradt. Második táblára a csapatkapitány Lengyelt helyezte, ami mögött az a meg­gondolás rejlett, hogy e nagymesterünk megbízhatóan játszik, ritkán kockáztat és feltehető volt, hogy erős ellenfelekkel szemben is helytáll, ő is végigjátszotta valamennyi fordulót és 50 százalékos tel­jesítményt nyújtott. Mögötte Szabó jól szerepelt (hatból 3,5), az őt követő Barcza (hétből 3) és Bárczay (ötből 2) azonban már mérsékeltebben. Kitűnően helytállt a „derékhad”. Bilek kiváló formában hétből 5, hely — elfo­gadhatóan — hatból 3,5, Csém és Forin­tos — kimagaslóan — hatból 4, illetve hétből 6 (!) pontot szerzett. Honfi a várt­nál kevesebbet nyújtott (ötből 2), a két tartalék azonban — akik közül legalább az egyiket minden fordulón szerepeltet­ték — szépen helytállt: Adorján négyből 2,5 és Haág háromból 2 pontot szerzett. Egy klasszikus motívum Nagyszerű eredményt könyvelhetett el tehát Forintos Győző, őt eléggé hátul, „pontszerző­nek” szerepeltették, s e feladatának kiválóan megfelelt. Bemutatjuk az utolsó fordulón, a dán Iversennel szemben világossal nyert játszmá­ját, amelyben klasszikusan egyszerű eszközök­kel alkalmazott egy olyan támadási módszert, amely már sok évtizeddel ezelőtt is ismert volt. Az ellenfél táborának leggyengébb, „írt” pontját vette sikeresen célba: 1. d4, d5 2. C4, c6 (Az ún. szláv védelem.) 2. Hf3, Hf6 4. Hc3, dc4, 5. a4. Ff6 6. Hh4, e6 (A kettős gyalogot nem kel okvetlenül vállalni, számításba jön Fg4, sőt Fc8 is.) 7. Hf5:, ef5: 8. e3, Fe7 9. Fe4:, 0—0 10. 0—0. Hbd7 (Jobb lett volna as-tel megelőzni világos következő lépé­sét.) 11. a5­, He4 12. 13, Hc3: 13. bc3. (Világos összekötött középgyalogjai csakhamar uralni fogják a terepet.) 13. — Hf6 14. Fd3, Vd7 15. e4!, c5 (A centrum aláaknázása nem kielégítő terv, mert a sötét királyszárny végzetesen gyenge.) 16. e5, Hd5 (16. — He8-ra 17. g4!, fg4, 18. d5! következik és a merész gyalogot nem lehet ütni Fh7:­ miatt.) 17. c4, Hc3 18. Vc2! (Kézenfekvő lépés, mégis felkiáltójelet érdemel, hiszen pontosan ki kellett számítani, hogy mi következzék a „d4” gyalog kiütése után.) 18. — Cd4: (18. — Vd4:f 19. Kh1 után Fb2 fe­nyeget, de a szöveglépés sem jobb.) 19. Ff5:, Vc7 20. Fh7:1, Kh8 21. Vf5! és sötét máris kény­telen feladni, a Vh5 és Vh3 fenyegetésekben nem lévén védelme. A v­ágos mezőkön mozgó futó és a vezér — más tisztekkel támogatott — támadását gyak­ran alábecsülik. Megtörtént ez minden idők egyik legnagyobb sakkozójával, a több évtize­den át volt világbajnok dr. E. Laskerral is, aki 1904-ben Schlechter ellen — tisztnyerés remé­nyében, de vesztére — maga „hívta ki” ezt a már akkor is jellegzetes támadást, összehason­lításul bemutatjuk ezt a játszmát is:­ ­ d4, d5 2. C4. e6 3. He3, HÍ6 4. Fg5, Fe7 5. e3, 0—0 6. Hf3, b6 7. Fd3, Fb7 8. cdä:. ed5: 9. He5, c5 10. Bel, Hc6 11. 0—0. He5: 12. de5:, He8 13. Ff4, f5 14. Vc2í, g5? (A kihívás . . .) 15. Fg3, f4 (Aki á-t mond . .) 16. Fh7 :f. Kh8 17. Vg6 (Ugyanez a Forintos-játszma motívuma, de ez utóbbiban még tisztábban rajzolódik ki.) 17. — Hf6 (Viszonylag a legjobb.) 18. eP6:, Bf6: 19. Vh5, Kg7 20. Vg5,1l. Kh7: 21. Ff4:, Bg6 22. Vh5f. Kg7 23. Bfdl. d4 24. Fg3 (A „g2” pontot védi.) 24. — Bg5 25. Fe5t­. Kg8 26. Vh8f. Kf7 27. Vh7f, Ke6 28. Fg3. dc3. (Ez a kombiná­ció az utolsó szalmaszál.) 29 Bd8­, cb2: 30. B8d1! és világos néhány lépés múlva nyert. DLL Magyar Hírlap POLI­T­I­KA­I NAPI LAP Főszer­ke­szt­ő: DARVASI ISTVÁN Helyettes főszerkesztő DR­­OKOS ZOLTÁN Felelős kiadó SALA SÁNDOR, a Lapkiadó Vállalat lanzaotója Athenaeurz Nyomda Budapest Rotációs m­onasnyomás Felelős vezető SOPRONI BÉLA igazgató INDEX: 25007