Magyar Hírlap, 1970. szeptember (3. évfolyam, 243-272. szám)

1970-09-17 / 259. szám

MflGYlRHíRUP sport - sport - sport sport - sport MrGYSRHíRLIP Munkatársunk telexjelentése Ankarából: Magyarország—Olaszország tőrcsapat-elődöntő A legklasszikusabb vívószám, a kard egyéni verseny kedd esti döntője még so­káig foglalkoztatja a közvéleményt. Pézsa Tibor képeit köztik az ankarai lapok, s hosszú cikkekben áradoznak a nagyszerű magyar vívóról, aki 1964-ben olimpiai bajnoki címet nyert, s aki most vissza­hódította a magyar kard elsőségét. Pézsa ismét fiatal Nagy volt az öröm a magyar táborban is Pézsa győzelme után. Dr. Kalmár Já­nos mesélte, szerda reggel: — Tibor alig aludt az éjszaka, gondo­latban végigvívta a döntőt. Pézsa szemmel láthatóan nagyon fáradt volt. A szállóban a sérült Meszénával lépkedett a hallba vezető lépcsőn. Meszé­­na bicegő járása gazellalépteknek tűnt Pézsa cammogása mellett. — Mi baj, Tibor? — kérdeztem a világ­bajnoktól. — Baj nincs, csak alapos izomlázam van. A szakvezetők a vasárnapi döntőig pi­hentetik Pézsát, helyette Meszéna vív. A döntőben — reméljük — az a Pézsa har­col majd, aki az egyéni verseny után ki­vívta a szakemberek egyöntetű elismeré­sét. Általános vélemény szerint Pézsa klasz­­szissal emelkedett ki a mezőnyből. Kitű­nő lábmunkával vívott, villámgyors tá­madásokat vezetett, jól tartotta a távol­ságot. Dicsérte Pézsát Viktor Szigyak, a múlt évi világbajnok is. — Csodálatos, hogy az ismét fiatal Pé­zsa annyi kihagyás után ismét ilyen for­mába lendült — mondta. — Ha úgy hoz­za a sors, hogy a csapatverseny döntőjé­ben a magyarokkal kerülünk össze, na­gyon nehéz lesz. Pézsa szenzációs, a fia­talok pedig egyre jobbak a magyar vá­logatottban. Vereség a franciáktól Szerdán megkezdődött a férfi tőrcsapa­tok selejtezője. Magyarország a B csoportban könnye­dén győzte le első két ellenfelét, Iránt és Csehszlovákiát. Magyarország—Irán 14:2. Az iráni vívók ellen csupán Kamuti J. és Gyarmati vesztett egy-egy asszót, Ka­muti L. és Czakkel minden mérkőzését megnyerte. Győztesek: Kamuti L. 4, Czak­kel 4, Kamuti J. 3, Gyarmati 3, illetve La­­masi és Pashatour 1—1. Magyarország—Csehszlovákia 12:4. A magyar csapat győzelmét nem ve­szélyeztették a csehszlovák vívók. Győz­tesek: Szabó 4, Kamuti L. és Gyarmati 3—3, Czakkel 2, illetve Kukás 2, Svoboda és Olexa 1—1. A csoportelsőségért — a két könnyű el­lenféllel szemben ugyancsak biztosan győ­ző — franciákkal vívtunk. Franciaország—Magyarország 8:8 (tus­arány 56:61 a franciák javára). A francia csapat már 4:1-re vezetett, amikor hét ragyogó magyar győzelem kö­vetkezett, a 8:4-es vezetéssel ott voltak a mieink a győzelem kapujában, hiszen csak egy asszót kellett volna nyerni. Ekkor jött a rövidzárlat, az utolsó fordulóban mind a négy magyar vesztett, s Franciaország tusaránnyal megnyerte a mérkőzést, így az elődöntőbe jutásért nem a könnyebb­nek tűnő olasz csapattal, hanem az erő­sebb NSZK-val kellett mérkőzni. . Győzelmek: Noel 3, Revenu 2, Talvard 2, Berd­ata­l, illetve Kamuti 1­, Kamuti L., Szabó és Gyarmati 2—2. Visszakapott „kölcsön" A negyeddöntőben a magyar férfi tőr­válogatott „visszakapta" a franciáknak adott kölcsönt... Ezúttal is döntetlenre végződött a találkozó, de jobb találat­aránnyal (55:63) Magyarország lett a győztes. Magyarország—NSZK 8:8. Dr. Kamuti Jenő nagyszerűen vívott, a világbajnok Wesselt is legyőzte, minden asszóját megnyerte. Szabó három ellen­felét győzte le, Czakkel egy asszót nyert, Kamuti Lászlónak nem volt győzelme. Az NSZK győztesei: Wessel 3, Hein 2, Gortus 2, Weischart 1. További eredmények: Szovjetunió—Ja­pán 9:1, Románia—Franciaország 9:5, Olaszország—Lengyelország 8:8 (tus­aránnyal az olaszok győztek). Csütörtökön az elődöntőben Magyar­­ország Olaszországgal mérkőzik, a másik ágon Románia és Szovjetunió találkozik. Toldy Ferenc A divat és a győzelem a női kosárlabda EB-n (Tudósítónktól) Kétnapos pihenőt kaptak a kosárlabdá­zónők az újabb küzdelemsorozat előtt. Rotterdamban és Leeuwardenben befeje­ződtek az Európa-bajnokság helyosztó mérkőzései. Négy csapat, a bolgár, a ju­goszláv, a szovjet és a francia volt a leg­jobb, az ő játékukban gyönyörködhet péntektől ismét a kis számú rotterdami közönség. A lelkes rendezőkön kívül eddig csak a Coca-Cola-gyár „járult hozzá” az EB si­keréhez — feltehetően nemcsak sport­­szempontokból ... Két nagy, colosüvegek­­kel teli fridzsider áll a kispad mögött. A kosarasok mérkőzés közben, szünetben, mérkőzés után hűsítik magukat a Colával. Mindezt — ha akarja, ha nem — kény­telen mutatni a tv is: a cola üdít, frissít, ezt eddig is tudtuk, most már a győzelem­hez is segít... A baj csak az, hogy a vesz­tesek is colát isznak... Az Energiehall hűvös terem, csak a já­ték melegíti fel a kedélyeket. Eddig iz­galom nélkül csak a szovjet csapat nyert, a többiek nehéz küzdelmeket vívtak. A magyar csapat csoportjában ötödik lett, ez csak a 9—12. helyért való mérkőzések­re jogosítja. A szovjetek után a franciák voltak a rotterdami csoport sztárjai. A lila nad­rágkosztümös franciák a divatban min­denkit lepipálnak, s ebben a mezőny vé­gén tanyázó olaszok sem maradnak le sok­kal a franciák mögött. Persze, nem kell különösebb tehetség megjósolni, hogy az EB-nek mégis az lesz a legdivatosabb csapata, amelyik a dobogó tetejére áll — általános vélemény szerint a szovjet vá­logatott.­­ „ . Súlyemelő VB - 1970 Bagócs János bronzérmes­­ A doppingvizsgálat után megváltoztatták a lepke- és a légsúly eredményét Columbusban, a súlyemelő-világbajnok­ság negyedik versenynapján, a könnyű­­súlyúak léptek dobogóra. Tíz ország 12 sportolója küzdött egymással, köztük az olimpiai, világ- és Európa-bajnok lengyel Baszanowski és az Európa-bajnoki címet védő, magyar Bagócs János. Akárcsak a szombathelyi EB-n, a szak­emberek e két versenyzőnek a párharcát várták, meglepetésre azonban egy harma­dik, az ugyancsak lengyel Kaczmarek szerezte meg az aranyérmet, Baszanowski második, Bagócs pedig a harmadik helyen végzett. A magyar versenyző lökésben, nyomás­ban és összetettben beállította az országos csúcsot és nyomásban, valamint lökésben világbajnok lett. A könnyűsúly 1970. évi világbajnoka Zbigniew Kaczmarek (Lengyelország) 440 kg (140, 132,5, 167,5), 2. Waldemar Baszanowski (Lengyelor­szág) 437,5 kg (137,5, 135, 165), 3. Bagócs János (Magyarország) 432,5 kg (140, 125, 167,5), 4. Deh­­navi (Irán) 420 kg (135, 125, 160), 5. Ono (Japán) 415 kg (132,5, 125, 157,5), 6. Silvino (Olaszország) 410 kg (122,5, 127,5, 155) és Won (Dél-Korea) 410 kg (125, 120, 165). Nyomásban világbajnok: Bagócs 140 kg, 2. Kaczmarek 140 kg, 3. Baszanowski 137.5 kg. Szakításban világbajnok: Baszanowski 135 kg, 2. Kaczmarek 132,5 kg, 3. Silvino 127,5 kg, ... 5. Bagócs 125 kg. Lökésben világbajnok: Bagócs 167,5 kg, 2. Kaczmarek 167,5 kg, 3. Won 165 kg. Clarence Johnson, a Nemzetközi Súly­emelő Szövetség amerikai elnöke bejelen­tette, hogy a lepke- és légsúlyú verseny első három helyezettjét doppingvizsgálat­nak vetették alá, s az iráni Nassiri kivé­telével mindenkinél találtak rendellenes­séget. Ezért a lepkesúly első három he­lyezettjét (a magyar Holzreitert, a lengyel Szoltyseket és a szovjet Szmetanyint), légsúlyban az ezüstérmes Földit és a bronzérmes lengyel Trebiczkit törölték a versenyből. Ha a döntés végleges, a lepkesúly vi­lágbajnoka Del Rosario (Fülöp-szigetek) 325 kg, 2. Smalczerz (Lengyelország) 317,5, 3. Dephitos (Indonézia) 307,5. Lég­súlyban a világbajnok változatlanul Nas­siri (Irán) 362,5, 2. Ando (Japán) 352,5, 3. Baez (Puerto-Rico) 335 kg. Köves Tibor, az MTI washingtoni tu­dósítója telefonon nyilatkozatot kért Or­vos Andrástól, a magyar súlyemelő-válo­gatott edzőjétől. Orvos kijelentette: — A magyar versenyzők, csakúgy, mint a múltban, ezúttal sem használtak semmi­féle doppingszert. Minthogy a laborató­riumi vizsgálat nem a helyszínen történt, s nem áll módunkban ellenőrizni, mi tör­ténhetett a vizeletmintákkal a verseny színhelyétől a laboratóriumba vezető út. közben, óvást emelünk a versenybizottság döntése ellen. A magyar csapat — az alaptalan és igazságtalan diszkvalifik­álá­­sok ellenére — folytatja a versenyzést. Hivatalos óvást emelt a versenybizott­ság döntése ellen a Szovjetunió és Len­gyelország csapata is. ERED M É N Y E K — E S E M É N Y E K AZ Ü. DÓZSA nemzetközi öttusaversenyének harmadik napján a pisztolylövést rendezték meg, amelyet Kaiser (Bp. Honvéd) nyert 1088 ponttal. — Csapatban a Csepel nyerte a szá­mot 2956 ponttal. Az összetett egyéni állása: 1. Kaiser 3044 pont. — Csapatban: 1. Ü. Dózsa 6651 pont. A REPÜLŐ HOLLANDI EB harmadik futa­­mát az angol Pattison nyerte, összetettben­ az olasz Bassone vezet 10 ponttal. A Litkei fi­vérekről ezúttal nem érkezett jelentés. MEGVÁLTOZIK a mexikói olimpián ezüst­érmet szerzett férfi kormányos nélküli négyes összetétele — jelentették be a szakvezetők. Az ok: megbomlott a versenyzők közötti egység baráti összetartás. A RÖPLABDA-VILÁGBAJNOKSÁG tizenha­tos döntőjébe jutásért újabb selejtező mérkő­zéseket játszottak. Eredmények. Férfiak: NSZK—Törökország 3:0 (6, 8, 7), Finnország— Görögország 3:0 (0, 11, 14), Hollandia—Albánia 3:2 (14, 6, —9, —10, 13). Nők: Olaszország—Bel­­gium 3:0 (12, 10, 7), Románia—Kuba 3:0 (4, 13, 9). BEFEJEZŐDÖTT az MHSZ KSK—Kuba két­­napos sportlövőverseny a Marczibányi téri lő­téren. A második napi eredmények: sportpisz­toly, 60 lövés: 1. Onate (Kuba) 551 kör, 2. Sza­bó 541 kör.­­ Csapatban: 1. Kuba 3151 kör, 2. MHSZ KSK 2115 kör. LABDARÚGÓ BEK-MÉRKŐZÉSEN a cseh­szlovák bajnok Slovan Bratislava 2:1 (1:1) arányban nyert a KB Koppenhága ellen. A sok hibával tarkított mérkőzés góljait Capkovic, Zlocha (tizenegyesből), illetve Johanson sze­rezték. A BEK-ért V. Dózsa—Crvena Zvezda 2:0 (0:0) Megyeri út, 15 ezer néző, vezette: Bé­csb­ől? (bolgár). V. DÓZSA: Borbély — Káposzta, Solymosi, Juhász, Dunai III., Noskó, Fazekas, Göröcs, Bene, Dunai II., Zámbó. CB VENA ZVEZDA: Dzsujkovics — Dzsorics, Krivokucsa, Antonievics, Dojcsinovszki, Kara­­panics, Jankbvies, Osztojics, Acsimovics, Mi­­hajlovics, Dzsajics. Zámbó lövését hárította a jugoszláv ka­pus, majd Bene lőtt éles szögből kapufát. Az első negyedórában Göröcs ördöngős cselei hozták lázba a közönséget. Táma­dott az V. Dózsa, ám Fazekas, Dunai II. és Göröcs is nagy helyzetben hibázott. A 45. percben Bene átadását Dunai II. centiméterekkel lőtte a bal kapufa mellé. Szünetben cserélt a Dózsa, Zámbót Nagy L. váltotta fel. A belgrádiak taktikai szabálytalansá­gokkal, a szabadrúgások késleltetésével próbálták csökkenteni az iramot és húzni az időt. Az Ü. Dózsa mégis megszerezte a vezetést. A­obb oldali beadást Krivokucsa röviden fejelt ki, s Nagy L. a bal felső sarokba bombázott (1:0). A fokozódó Dózsa-támadásokat a belgrádiak egyre sportszerűtlenebbül pró­bálták megállítani. Többszöri figyelmez­tetés után, a 63. percben, a játékvezető Mihajlovicsot kiállította. Az Ü. Dózsa a 81. percben megszerezte a második gólt. Bene kapott szorongatott helyzetben labdát, Dunai II-höz játszott, s a csatár közelről, nagy erővel lőtt a há­lóba (2:0). Két gól előnyt szerzett az Ü. Dózsa a labdarúgó BEK belgrádi visszavágójára. Nehéz lesz a visszavágás, hiszen a Crvena Zvezda kitűnő csapat. Jók: Solymosi, Juhász, Göröcs, Fazekas, illetve Dzsajkovics, Jankovics, Dzsajics. A KEK-ért Aberdeen—Bp. Honvéd 3:1 (2:1) Aberdeenben mintegy 30 ezer néző előtt a Bp. Honvéd a következő összeállítás­ban kezdett: Bicskei —­­ Molnár, Ru­­zsinszki, Tajti, Vári, Vági, Pusztai, Ko­csis, Tóth, Komora, Szurgent. A Bp. Honvéd kezdett jobban, és a 8. percben Kocsis szabadrúgását a skót ka­pus csak a kapufára tudta tolni, a labda Pusztai elé pattant, aki öt lépésről szer­zett gólt (0:1). Ezután érthetetlenül kapkodni kezdett a magyar védelem. A 13. percben rövi­den szabadítottak fel, és Graham egyen­lített (1:1). A 33. percben Harper mintegy három­méteres lesről kiugrott, és a tehetetlen Bicskei mellett a kapuba gurított (2:1). A második félidőben sem mert kezde­ményezni a Bp. Honvéd. Az 51. percben Pusztai ugyan még kapufát lőtt, de utá­na a skótok uralták az egész pályát. A 77. perc hozta a harmadik skót gólt. S. Murray védelmi hiba után kiugrott, és Bicskei tehetetlen volt lövésével szem­ben (3:1). Az EVK-ért II. Craiova—Pécsi Dózsa 2:1 (0:0) Craiova, 18 ezer néző, vezette: Papava­­szilou (görög). PÉCSI DÓZSA: Kollár — Hernádi, Maurer, Kincses N­., Kocsis, Konrád, Bérczési, Daka, Máté, Rádi, Tóth (Rónai). Az Európai Vásárok Kupájában a 32 közé jutásért mérkőzött a román és a ma­gyar csapat. Az első félidőben enyhe mezőnyfölény­­ben játszott az Universitatea Craiova, de a pécsi védelem jól állt a lábán. A szünet után — bár a hazai csapat támadott — vezetést szerzett a Pécsi Dó­zsa. A 66. percben Máté két védőt kicse­lezett, és 14 méterről a léc alá lőtt (0:1). Kezdés után Kincses II. hibájából Ta­­ralungo öt méterről egyenlített (1:1). A 80. percben megszerezte a vezetést a Craiova. Maurer és Konrád késlekedett, s Strin­­beanu a tehetetlen Kollár mellett meg­szerezte a győztes gólt (2:1). Az EVK-mérkőzés visszavágója szep­tember 30-án lesz Pécsett. KiTE—Salgótarján 3:0 (1:0) Hungária út, 5000 néző, vezette: Soós G. MTK: Brünyi — Török, Oláh, Ral, Strasszer, Csetényi, Oborzil (Kiss), Koritár, Dunai, Szű­reim, Kunszt. SALGÓTARJÁN: Szőke — Csikós, Kmetty, Vertig, Szalai, László, Horváth, Répás, Toldi (Kriskó), Básti, Jeck (Kökény). Egy kapura játszott az MTK, a játéko­sok gyors összjátékkal jutottak el a Sal­gótarján tizenhatosáig. A 16. percben a legveszélyesebb „csa­tár”, a hatos számmal játszó Csetényi, Koritár laposan belőtt labdáját négy mé­terről a hálóba pofozta (1:0). Barátságos „egyérintőzés” után a 70. percben az újonnan beállt Kiss Tibor la­pos beadását az üresen maradt Kunszt lőtte a bal sarokba (2:0). Két perc múlva Kiss alapvonaltól küz­dött szabadrúgása Kmettyről a bal sarok­ba pattant. Öngól (3:0). Jók: Koritár, Kiss T., Brünyi, Török, illetve Básti és Szalai. Hetvenöt éves a MOB A Magyar Olimpiai Bizottság 1895-ben alakult, s mindjárt bekapcsolódott a NOB munkájába. A MOB megalakulásának évfordulójáról szeptember 26-án díszülé­sen emlékeznek meg. A jubileum alkal­mából meghívták Budapestre Avery Brun­­dage-t, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnökét. Brundage elfogadta a meghívást, s szeptember 23-án Budapestre érkezik. A jubileumi események programjáról szerdán dr. Csanádi Árpád, az MTI el­nökhelyettese, a MOB főtitkára adott tá­jékoztatót. POL­T­I­K­A­I NAPI­LAP Főszerkesztő: DARVASI ISTVÁN Helyettes főszerkesztő: DR LOKÖS ZOLTÁN Felelős kiadó: SALA SÁNDOR, a Lapkiadó Vállalat igazgatója Athenaeum Nyomda, Budapest l dotációs magasnyomás Felelős vezető: SOPRONI BÉLA Igazgató Me­gyei Hírlap INDEX: 25007