Magyar Hírlap, 1970. november (3. évfolyam, 304-333. szám)

1970-11-22 / 325. szám

Magyar Hírlap sport • sport • sport • sport • sport Magyar Hírlap Kiküldött munkatársunk jelenti Kolozsvárról: Győzelem nélkül az utolsó helyen kézilabdázóink A Kárpát Kupa szervező bizottsága szombaton délelőtt rövid értekezletre hív­ta össze a Kolozsvárra akkreditált újság­írókat Lucien Grigorescu, a Román Kézi­labda Szövetség főtitkára elmondta, hogy a torna befejezése után négy serleget ad­nak át a csapatoknak, illetve a játékosok­nak. A Kárpát Kupa ezüstserleget a torna győztese kapja. Fair play kupával jutal­mazzák azt a válogatottat, amelynek já­tékosai a legkevesebb időt töltötték a kis­­padon. Különdíjat kap a torna gólkirálya. — A negyedik serleg odaítéléséhez az önök segítségét kérjük — mondta a saj­tóértekezleten Grigorescu. — Hagyomány, hogy évről évre megjutalmazzuk a torna legjobb játékosát. Ezt a cmet az újság­írók szavazatai alapján ítéljük oda. A magyar kézilabda-válogatott szom­baton délelőtt egyórás edzést tartott a Sala Sportuli­olban. Albrecht Miklós ed­ző különösen az átlövőkkel és a kapusok­kal foglalkozott sokat. ROMÁN UTÁNPÓTLÁS-VÁLOGATOTT —MAGYARORSZÁG 17:16 (6:8) A szombati forduló első mérkőzésére zsúfolásig megtelt a kolozsvári sportpa­lota. A két csehszlovák, játékvezető, Mara és Orosz sípjelére az alábbi összeállítás­ban kezdett a két csapat: ROMANIA: Munteanu — Stef, Chircu, Voinea, Smidt, Stockl, Cosma. Csere: Schobel, Firlan, Messmer. MAGYARORSZÁG: Bartalos — Szabó, Vass, Stiller, Simó, Varga, Marosi. Csere: Takács, Csik, Bitvai, Káló, Horváth. A román fiatalok Smith góljával a má­sodik percban vezetést szereztek, majd Smith büntetőjét Bartalos kivédte. A magyar csapat az 5. percben egyenlített. A 14. percig a románok vezettek, ekkor Stiller egyenlíteni tudott (4:4). A 15. percben Simát két percre kiállították, ám a magyar csapat emberhátrányból is ve­zetést tudott szerezni. Jól játszottak a mieink, átvették az irányítást, s a támadások többségét gól­lal fejezték be. Varga bombáival a félidő végéig 8:6-ra elhúztunk. Szünet után — tíz percig — fölényben játszott a magyar válogatott, Varga, majd Vass gólja kapott megérdemelt tapsot. A 43. perc fordulópontja volt a mérkőzés­nek. Emberelőnybe kerültünk, mégis a román fiatalok lőttek gólt, s átvették a vezetést. A hátralevő percek gólpárbajt hoztak. Az utolsó percre ugrott az óramutató, 16:16-ra állt a mérkőzés. A román csapat büntetőhöz jutott, Smith óriási erővel lőtt a hálóba. Húsz másodperc volt hátra, magyar támadás futott a pályán, szabad­dobáshoz jutottunk, amikor lejárt a ren­des játékidő. Az időn túli szabaddobást Varga kapu fölé lőtte. A Szovjetunió—NDK találkozó 15:15 arányban döntetlenül végződött. Románia —Jugoszlávia 11:10. Ezzel az eredmény­nyel — függetlenül a vasárnapi utolsó fordulótól — a románok már megnyer­ték a tornát. Vincze Jenő Ivánka Mária másfél pont előnnyel nyerte a sakkbajnokságot Szombaton délelőtt a 13. fordulóval be­fejeződött az idei országos női sakkbaj­nokság. Az utolsó forduló játszmáinak eredményei a veretlen Ivánka Mária el­sőségét nem befolyásolták, csak a továb­bi helyezésekre voltak kihatással. A Magyar Népköztársaság 1970. évi női sakkbajnoka: Ivánka Mária 10,5 pont, 2. Finta 9, 3. Sinka 8,5, 4. Bilek 8, 5. Po­­rubszky és dr. Nagyné 7—7 pont. Inen és Ivkov 4,5—4.5 (1—1), Szmiszlov 4,5, Hübner 4 (2), Matulovics, Naranja, Tajmanov és Portisch 3,5—3,5 (2—2). Portisch a 17. helyen A sakkvilágbajnoki zónaközi döntő Palma de Mallorcán folyó versenyén leg­utóbb a kilencedik fordulót játszották. Portisch játszmája ezúttal is függőben maradt a kanadai Suttles ellen. A verseny állása: Fischer 5 pont (3 függő), Grigorics 5 (1), Panno, Larsen, Uhlmann és Geller 4,5—4,5 (2—2), Mecking, Polugajevszkij, Minies, Ujtu­ Megállapodás az NDK-NSZK sportkapcsolatok újrafelvételéről Győrffy Tibor, az MTI berlini tudó­sítója jelenti: A Német Demokratikus Köztársaság és a Német Szövetségi Köztársaság sport­vezetői pénteken Münchenben megálla­podtak egymással abban, hogy javasolni fogják sportszövetségeiknek a két állam között 1961-ben megszakadt sportkapcso­latok gyakorlati újrafelvételét. A megállapodást megelőzően Manfred Ewald, az NDK sportszövetségének (DTSB) elnöke nyilatkozatot tett, amely­ben hangsúlyozta, hogy az NDK és az NSZK sportkapcsolatainak a szuverenitás és egyenjogúság teljes tiszteletben tartá­sának elvén kell nyugodniuk, ahogyan az a nemzetközi sportéletben a független országok közötti sportérintkezésben álta­lában szokásos. A DTSB és az NSZK sportszövetsége (DSB) közötti megállapo­dás pénteken ezen az alapon jött létre. A Német Szocialista Egységpárt lapjá­nak, a Neues Deutschlandnak a münche­ni sporttudósítója a megállapodást lehe­tővé tevő fontos lépésként emeli ki, hogy a nyugatnémet sportszövetség vezetője túlhaladottnak és értéktelennek minősí­tette a tizenegy esztendővel ezelőtti „nyu­gatnémet kizárólagos képviseleti igény” fenntartását hangoztató nyilatkozatát. A tudósító ezzel összefüggésben rámutat, hogy a túlhaladott álláspontok elvetése már önmagában is építő lehetőségeket rejt magában. A szociáldemokrata párthoz közelálló nyugat-berlini Telegraf szombati vezér­cikke hangoztatja, hogy láthatóan mind­két fél őszintén óhajtja a sportkapcsola­tok újrafelvételét. A lap javasolja, hogy az NSZK-ban ne ragaszkodjanak a sport­összeköttetésben az NDK számára elfo­gadhatatlan „belnémet” vagy össznémet” kapcsolatok fenntartásához, mert ennél sokkal fontosabb kérdés az összeköttetés megteremtése az NDK és az NSZK spor­tolói között. A vendégek sikere a rangadón . MTK-Bp. Honvéd 3:1 (2:0) Kispest, 4000 néző, vezette: Bircsák. MTK: Hajdú — Török, Dunai, Oláh, Rab, Oborzil, Becsei, Csetényi, Sárközi, Szuromi, Koritár. BP. HONVÉD: Hajdú — Tajti, Ruzsinszki, Vasi, Marosi, Komora, Pál, Pusztai, Kocsis, Kozma, Szurgent. , Mindkét csapat nehezen lendült játék­ba, majd az MTK támadásai lettek egyre veszélyesebbek. Szuromi, Becsei, Koritár ügyes cseleivel sokszor hozta zavarba a Honvéd-védőket. Az első gól a 16. percben korszerű MTK-támadás végén került a hazaiak hálójába. Török a jobbszélről a tizenha­tos sarka felé futott. Beadását Szuromi egyből a balszélen felfutó Koritár elé to­vábbította, aki tíz méterről ballal hatal­mas lövést küldött a hosszú sarokba (1:0). Ezekben a percekben nagyon gyengén játszott a Honvéd, játékosai alig tudták tartani a labdát. A 20. percben Koritár bal oldali szög­letet ívelt a kapu elé és Sárközi hat mé­terről a léc alá fejelt (2:0). A 31. percben a sérült Sárközit Kiss Tibor váltotta fel, majd a 35. percben Pál is lement a pályáról és Pintér lépett a helyére. A második félidőben mintha megtálto­sodott volna a Honvéd. Beszorult az MTK és Hajdú egymás után hárította Kocsis, Komora, Pintér lövését. Az 59. percben Szurgent a jobboldali kapufát találta el, majd a 66. percben góllá érett a Honvéd fölénye. Bal oldali szöglet után az MTK-kapu előtt pattogott a labda és Szurgent hét méterről talált a hálóba (2:1). Az MTK-ban Oborzilt Csorna váltotta fel. A 72. percben bal oldali MTK-támadás végén a kapu elé szálló beadásnál Cseté­nyi és Marosi összecsapott, a labda Be­csei elé perdült, aki hat méterről ballal lőtt a hálóba (3:1). Többször is bírói füttyszó szakította félbe a játékot a kemény dancsok nyo­mán. A 75. percben még Kozma lövése jutott a hálóba, de Bircsák játékvezető a partjelző megkérdezése után les címén nem adott gólt. A végig jobban, célszerűbben és lelke­sebben játszó MTK meglepő biztos győ­zelmet aratott a széteső játékot mutató Bp. Honvéd felett. Jók: Török, Csetényi, Kori­tár, illető Ruzsinszki és Szurgent. Egy mérkőzést játszottak az NB I I/I. osztályban: Bp. Spartacus—Zalaegerszegi TE 2:0 (2:0). Kőér utca, 150 néző, vezette: Sabácz. Góllövők: Szentes és Gábor. A Budapesti Közlekedési Vállalat BKV felvételre keres í£ VILLAMOSKOCSI-VEZETŐKET ÉS AUTÓBUSZVEZETŐKET (& !) Jelentkezhetnek: 8 általános iskolai végzettségű 20. életévet betöltött, szakképzettség nélküli férfi és nődolgozók, mert 1 vállalaton belül kiképezzük VILLAMOSKOCSI-VEZETŐNEK! 21. életévet betöltött férfi gépkocsivezetők, akik 1 éves — 3,5 tonnás — tehergépjármű-vezetői gyakorlattal rendelkez­nek, és vállalaton belül kiképezzük AUTÓBUSZVEZETŐNEK! Bérezés, a kiképzési idő alatt is, a kollektív szerződés szerint JELENTKEZÉS: BP., VII., KERTÉSZ U. 16. | _________________________ Búcsú a Király Kupától Perpignanban Két nap után 3:0-ra vezetnek a franciák Szombaton folytatták a franciaországi Perpignanban a Franciaország—Magyar­­ország fedettpályás Király Kupa tenisz­­mérkőzést. Miután pénteken Baranyi Go­­ventől, Szőke pedig Chanfreautól veresé­get szenvedett, Baranyinak győznie kel­lett volna szombaton Chanfreau ellen, hogy reményünk legyen a továbbjutásra. A harmadik találkozón azonban újabb vereséget szenvedtünk: Chanfreau (francia)—Baranyi (magyar) 7:5, 6:2. Ezzel a három vereséggel a magyar csapat függetlenül a hátralevő két össze­csapástól már kiesett a Király Kupa küz­delemből. * Kölnben a Király Kupa-mérkőzés első napján az NSZK 2:0 arányban vezet Len­gyelország ellen. Az első napi eredmé­nyek: Pohmann (nyugatnémet)—Gasiorek (lengyel) 6:4, 6:1, Fassbender (nyugatnémet)—Nowicki (lengyel) 6:2, 3:6, 7:5. E R E D M É N Y E K — ESE M É N Y E K BÉCSI női asztalitenisz VVK negyeddöntő­ben: Billancourt Párizs—Polizei Wien 5:2. JÉGKORONG bajnoki eredmények: Volán— BVSC 3:3 (1:1, 1:0, 1:2), meglepetés­ FTC— BKV Előre 4:1 (3:1, 0:0, 1:0). NEMZETKÖZI KÉZILABDA-MÉRKŐZÉSEN Moehlinben Hollandia 13:13 (8:7) arányú dön­tetlent ért el Svájc ellen. A NYUGAT-BERLINI HERTHA 4:2 (1:1) ará­nyú győzelmet aratott Nyugat-Berlinben a Di­namo Moszkva labdarúgócsapata ellen. A gó­lokat Varga (2), Gayer és Sperlich, illetve Esztrekov és Kozlov lőtte. AZ ANGOL RALPH CHARLES megszerezte a hivatásos ökölvívás váltósúlyú Európa-bajno­­ki címét. A Stadthalléban 11 ezer néző előtt a tizenkettedik menetben kiütéssel győzött az osztrák Orsolics ellen. SÚLYOS VERESÉGET szenvedett Mongóliá­ban a magyar szabadfogású birkózócsapat. Az ulánbátori találkozón 7,5:0,5 arányban kikap­tunk a mongol birkózóktól. A LENINGRÁDI nemzetközi műkorcsolya- és jégtáncversenyen a férfiszámban a szovjet Volkov győzött, a magyar Juhász tizenkette­dik lett. A jégtánc nyertese a szovjet Vojtyuk, Zsigalin pár lett, míg a magyar Regőczy, Sal­­lai az ötödik helyen végzett. A női műkor­­csolyázásban a szovjet Alekszandrova vezet a kötelező gyakorlatok után, a magyar Homolya Krisztina a 11. helyen áll. COSFORDBAN Margaret Bencham angol at­létanő a fedettpályás 1000 méteres futószámban 2:46.5 perces időt ért el, ez a világ legjobb eredménye. AZ INZELLI ÉVADNYITÓ gyorskorcsolyázó versenyt Keller nyerte 500 méteren 39.9 másod­perccel, ugyanezen a női távon az amerikai Henning 43.9 mp-vel lett első. NB II-ES LABDARÚGÓ-EREDMÉNY, Keleti csoport: Debreceni EAC-— Szegedi Dózsa 1:0. A SZOVJET LABDARÚGÓ-VÁLOGATOTT Hamburgban 3:0 (0:0) arányban nyert az SV Hamburg ellen. AZ NSZK OLIMPIAI labdarúgó-válogatottja 1:1 (1:0) arányú döntetlent ért el Athénban a görög olimpiai csapat ellen. A MÁLTAI Labdarúgó Szövetség lemondta az 1972-es olimpiai játékok selejtező mérkőzé­sein való szereplést. Az első találkozóra Finn­ország ellen került volna sor, de az utazási költségeket a máltaiak nem vállalták. Így Finnország a harmadik csoportból már to­vábbjutott. MEGÉRKEZETT STOCKHOLMBA a skandi­náv nemzetközi bajnokságra a Kínai Népköz­­társaság asztalitenisz-válogatottja. A csapat tagja a háromszoros világbajnok Csuang Ce­­tung. Szombati ügetőverseny-eredmények 1. Talentum (2) — Tirpák (4) — Torta (7). 15, 11, 14, 13; bef. 31, 22. 2. Sztár (8) — Super class (7) — Sejk (6). 50, 18, 14, 40; bef. 89, 324­; hármas bef. 1385. 3. Rácürmös (2) — Pique Dame (5) — Irány­elv (7), 40, 17, 39, 27; bef. 185, 93. 4. Parázna (7) — Soroksár (1) — Reflex (6). 19, 12, 12, 14; bef. 65, 43. 5. Pythia (3) — Rizling (4) — Pisze (1). 67, 30, 19, 43; bef. 170, 606. 6. Kelemen (1) — Rétság (7) — Légvár (8). 63, 16, 16, 19; bef. 138, 500; hármas bef. 5290. 7. Cann (3) — Petrence (6) — Rózsaszál (7). 23, 12, 17, 14; bef. 40, 26. 8. Rápoltgyöngye (6) — Rakoncátlan (1) — Pincér (9), 28, 116, 17, 21; bef. 119, 72. 9. Oleander (2) — Odább (7) — Rapics (4), 65, 16, 17, 17; bef. 177, 98. 10. Sárarany (7) — Siess (2) — Sarkcsillag (4): 14, 11, 42, 12; bef. 138, 25. A VASÁRNAPI SPORTMŰSOR JÉGKORONG: Bp. Építők—Volán, Kisstadion, 8.15 óra; FTC—BVSC, Kisstadion, 11 óra; V. Dózsa—BKV Előre, Megyeri út, 16 óra. KOSÁRLABDA női rangadók: MTK-TFSE, Kun Béla tér, 10.40 óra; BKV Előre—Bp. Vörös Meteor, Klapka utca, 10.40 óra; Videoton—BSE, Székesfehérvár, 17.15 óra. LABDARÚGÁS, NB I.: Ferencváros—Komló, Népstadion, Vasas—Salgótarján, Fáy utca; Szombathely—Csepel, Szombathely; Rába ETO—Videoton, Győr; SZEOL—Dunaújváros, Szeged; Tatabánya—II. Dózsa, Tatabánya; Pécs—Diósgyőr, Pécs (valamennyi mérkőzés 13.30 órakor kezdődik). NB IB: FÖSPED Szál­lítók—Várpalota, Czabán Samu tér, 13.30 óra; Ózd—Kecskemét, Ózd, 13.30; Szolnoki MTE— Pécsi Bányász, Szolnok, 13.30; DVSC—Ganz- MÁVAG, Debrecen, 13.30; Békéscsaba—Egyetér­­tés, Békéscsaba, 13.30; Oroszlány—BVSC, Oroszlány, 10.30; BKV Előre—Székesfehérvár, Knon utca, 13.30; Eger—MÁV-DVC, Eger, 13.30. A TOTÓBAN SZEREPLŐ NB II. OSZTÁLYÚ MÉRKŐZÉSEK: Nyíregyháza—Volán, Nyíregy­háza 13.30 óra; Pápa— Pécsi Ércbányász, Pápa, 13.30. RÖPLABDA: BKV Előre—II. Dózsa női rang­adó, Knopn utca, 10.30 óra. VÍVÁS: Petsch­auer Attila kard emlékver­seny­. Szombathely, 9 óra. VÍZILABDA: MNK-elődöntők a Sportuszodá­ban 16 órától: SZEOL—OSC; BSE—Egri Dózsa; Bp. Honvéd—Szolnoki Dózsa; MTK—Vasas. ShoYfiR ll­RLAP POLITIKAI napilap Főszerkesztő: DARVASI ISTVÁN Helyettes főszerkesztő DR­­ÖKÖS ZOLTÁN Felelős kiadó: SALA SÁNDOR, a lapkiadó Vallalot­taazanteio Athenaeum Nyomda Budapest Rotódós monasnyomos F­elelős vezető SOPRONI BÉLA igazgató INDEX: 25007