Magyar Idők, 2018. június (4. évfolyam, 126-150. szám)

2018-06-27 / 147. szám

Messiék végig kötélen táncoltak Nigéria ellen, de végül 2-1-re nyertek és továbbjutottak Francia-argentin nyolcaddöntő lesz Nem ért véget az Oroszországban zajló labda­rúgó-világbajnokság Lionel Messi számára. Ar­gentína fordulatos meccsen végül 2-1-re nyert Nigéria ellen, így második lett a D csoportban, a nyolcaddöntőben Franciaországgal találkozik. Horvátország és Dánia a másik két tegnapi to­vábbjutó. Novák tmmmmmmmmmmmammmmtmmmm A világbajnokság huszadik, avagy - megítélés kérdése - huszonegyedik mérkőzésén a torna során először nem született gól. A 0-0-s végered­mény azonban a franciáknak és a dá­noknak is tökéletesen megfelelt. Didier Deschamps együttese így a C csoport élén végzett, Dánia pedig második­ként kényelmesen szintén továbbju­tott. Köszönhetően annak, hogy a né­gyes másik meccsén a már kiesőként pályára lépett Peru felszabadult játék­kal 2-0-ra legyőzte Ausztráliát, így a dánok második helyét semmi sem fe­nyegette. Noha a Luzsnyiki-stadion közönsége kifütyülte a franciákat és a dánokat, Deschamps a maga részé­ről elégedetten nyilatkozott, hiszen a csapata az eddigi feladatát maradék­talanul elvégezte. Este súlyosabb kérdésre vártunk vá­laszt: kiesik-e a kétszeres világbajnok, négy éve döntős Argentína? A dél-ame­rikaiaknál visszakerült a csapatba Di María és Rojo, először kezdett Higuaín és Banega, kimaradt Agüero, Dybala továbbra is jobb sorára vár - Sampaoli újabb felállással kísérletezett, már ha egyáltalán ő állította össze az argen­tin válogatottat Nigéria ellen. Az új le­génység jól megértette egymást, s vég­re tevékeny parancsnoka is volt: Messi kedvvel és jól játszott. Már a 14. perc­ben megszerezte - méghozzá jobb láb­bal - a vezetést, a 31. percben pedig a szabadrúgását Uzoko a kapufára pas­­kolta. A második félidő elején Moses büntetőből egyenlített - Mascherano rántotta le Balogunt -, ezzel Nigéria állt továbbjutásra Horvátor­szág mö­gött. De nem ez volt az utolsó szó, a 85. percben Mercado beadását Rojo vágta a bal alsóba védhetetlenül. Argentína 2-1-re vezetett és nyert, de csak akkor örülhetett, amikor le­fújták a Horvátország-Izland mérkő­zést. Déli szomszédaink tartalékosan is vezetést szereztek, Izland egyenlí­tette, de a győztes gólt végül a horvá­­tok szerezték meg. A tegnap esti izgalmakat a hétfőiek még felül is múlták, de az A csoport tanulságai mellett is érdemes elidőz­ni. Uruguay megsüvegelendő teljesít­ménnyel, három győzelemmel, száz­százalékosan zárta a csoportkört. Az ország történelmében 1930,1950,1954 és 2010 után immár ötödször. Majd meglátjuk, ennek mennyire jutalma, hogy a nyolcaddöntőben Portugália lesz Suarezék ellenfele. A másik ágon Spanyolország és Orosz­ország találkozik. Mindkét csapatnál önkritikusan értékelik a továbbjutást. Megmutatták nekünk, hogy kik is va­gyunk címmel közölt értékelést a há­zigazda orosz csapatról az Uruguaytól elszenvedett 3-0-s világbajnoki vereség után a Szovjetszkij Szport című szaklap. „Elsők lettünk, ez volt a cél. Ám há­rom meccsen öt gólt kaptunk, ami nem járja - szögezte le Fernando Hierro, a beugró spanyol kapitány. Majd hoz­zátette: - A fiúknak meg kell érteni­ük, hogy a szükséges mezőnyfölény nélkül nem lehetünk eredményesek.” A spanyolok a 91. percben szer­zett góllal mentették 2-2-re a Marok­kó elleni hétfő esti mérkőzést, ráadá­sul úgy, hogy a játékvezető csak vide­ózás után adta meg Aspas találatát. Hervé Renard, a marokkóiak francia szövetségi kapitánya nem vitatta a gól jogosságát, ugyanakkor szerinte előt­te nem arról az oldalról végezték el a szögletet, amelyiken a labda elhagy­ta a játékteret. A Portugália-Irán összecsapáson is akadt vitára okot adó esemény. Carlos Queiroz, Irán portugál szövetségi ka­pitánya Ronaldo elmaradt kiállítását kéri számon a bírón. „Nem a játékve­zetőről beszélek, hanem egy rendszer­ről. Több ezer dolláros a technika, a szobában öt ember ült, és egyik sem látta a könyöklést? Hagyjuk már!” - méltatlankodott a szakember. Rész­ben igaza van, de a felemlegetett eset nem egyértelmű. Ronaldo szabályta­lan, sőt erőszakos volt, de nem ütötte meg az iráni futballistát. A sárga lap amolyan salamoni döntés volt. Irán az előző fordulóban a vide­óbíró áldozata volt, hiszen les miatt visszavonták a csapat spanyolok elle­ni gólját, hétfőn viszont éppen a tech­nika segítette büntetőhöz a perzsá­kat, ezzel egyenlítettek s tették szo­rossá a hajrát. Arról meg nem a tech­nika tehet, hogy az utolsó pillanatok­ban Taremi kihagyta a meccslabdát. Irán közel állt a bravúrhoz, de még nem elég érett az egyenes kieséses szakaszhoz. C csoport, 3. forduló: Dánia-Fran­­ciaország 0-0, Moszkva, Luzsnyiki-sta­dion, Peru-Ausztrália 2-0, Szocsi, gól: Carrillo (18.), Guerrero (50.). A vég­eredmény: 1. Franciaország 7, 2. Dá­nia 5,3. Peru 3,4. Ausztrália 1. D csoport, 3. forduló: Argentína- Nigéria 2-1, Szentpétervár, gól: Moses (49), illetve Messi (14.), Rojo (85.). Hor­vátország- Izland 2-1, Rosztov, gól: Ba­­delj (53.), Perisic (90.), illetve Sigurdsson (76.). A végeredmény: 1. Horvátország 9,2. Argentína 4,3. Nigéria 3,4. Izland 1. A nyolcaddöntőben: Franciaország- Argentína, Horvátország-Dánia. FIFA WORLDCUP RUSSIA 2018 Rojo a meccs végén Messit és az egész országot a hátára vette Fotó: Reuters Mexikó, Svédország, Svájc és Szerbia is okkal bizakodik még A németek és a brazilok izgulhatnak Magyar Idők --mmmmmmmmmmm Nincs abban semmi túlzás, hogy drá­mai mérkőzésekkel zárulhat a csoport­kör az F csoportban. Itt még mind a négy csapat reménykedhet a tovább­jutásban, ugyanakkor a címvédő né­metek szorult helyzetből várják a szá­mukra is sorsdöntő harmadik fordu­lót. Előtte azonban a maguk részéről lezártak egy botrányt: saját hatáskö­rükben eltiltották erről a találkozóról Uli Voigtet és Georg Behlaut. A két úr nevét hiába keresnénk a játékosok ke­retében vagy a szakmai stábban, ők a német szövetségnek, a DFB-nek a tag­jai, és a svédek elleni meccset a kispad közelében töltötték. Toni Kroos győ­zelmet jelentő, 95. percben rúgott gól­ja annyira kifordította őket önmaguk­ból, hogy szavakkal és gesztusokkal is gúnyolták az ellenfél kispadjához tar­tozókat, akik ezt érthetően zokon vet­ték. Némi dulakodás is támadt, később a DFB bocsánatot kért, majd közölte, az UEFA vizsgálatától függetlenül Uli Voigt és Georg Behlau kihagyja a Dél- Korea elleni mérkőzést. A németeknek a biztos továbbjutás­hoz legalább két góllal kellene nyerni­ük, ami persze nem tartozik a lehetet­len küldetés kategóriájába, a csapat a svédek elleni második félidőben már korábbi önmagát idézve futballozott. Az egygólos győzelem ugyanakkor ke­vés lehet, ebben az esetben figyelnie kell a svéd-mexikói találkozó alaku­lására. A legjobb helyzetben a hatpon­tos Mexikó van, a két európai váloga­tott pedig teljesen azonos mutatókkal (3 pont, 3-3-as gólkülönbség) áll a ta­bellán, s nem elképzelhetetlen a hár­mas holtverseny sem. A mexikói-svéd csata előtt termé­szetesen mindkét fél fogadkozik. „El­képesztő akarás dolgozik bennünk, na­gyon nehéz lesz minket megállítani és megakadályozni, hogy továbbjussunk” - fogalmazott magabiztosan Marcus Berg. Guillermo Ochoa, Mexikó ka­pusa Berghez hasonlóan nyilatkozott, azzal a különbséggel, hogy szerinte az ő együttese örülhet majd a találkozó végén: „Előre tudtuk, hogy a harmadik meccsen dől majd el minden. Felké­szültünk arra, hogy mindhárom ösz­­szecsapásunkat megnyerjük. Ezt akar­juk véghezvinni.” A címvédőhöz hasonlóan van miért aggódniuk a braziloknak is, az E cso­portból ugyanis csak Costa Rica vér­zett el mostanra, a velük éppen azonos pontszámmal rendelkező Svájc mel­lett még Szerbia is megelőzheti a bra­zilokat. Svájcnak már egy döntetlen is nyolcaddöntőt jelent a közép-ameri­kaiak ellen, de Brazília győzelme ese­tén akár még a vereség is belefér a to­vábbjutásához. A dél-amerikai együt­tesnek is elég egy pont az üdvösség­hez, ám a szerbek egy győzelemmel kipöckölhetik őket a mezőnyből. El­méletileg még döntetlennel is ünne­pelhetnének, ám ehhez Costa Ricának nyernie kellene Svájc ellen, ráadásul minden valószínűség szerint legalább két góllal, ennek azonban szinte nulla az esélye. Brazília és Szerbia 19-szer játszott egymással - beleértve a Ju­goszlávia elleni összecsapásokat is -, s a selecao mindössze kétszer szenve­dett vereséget. A brazilok az utóbbi 13 mérkőzésükön nem találtak legyőző­re, ráadásul az elmúlt nyolc meccsük­ből heten még gólt sem kaptak. Ugyan­akkor nem igazán szeretnek európai riválissal játszani, csak egyet nyertek meg az elmúlt hét olyan vb-mérkőzé­­sükből, amelyen a mi kontinensünk­ről érkezett az ellenfél. A mai program, E csoport, 3. forduló: Szerbia-Brazília, Moszk­va, 20.00 (M4 Sport), Svájc-Cos­­ta Rica, Nyizsnij Novgorod, 20.00 (Duna TV), az állás: 1. Brazília (3-1) 4 pont, 2. Svájc (3-2) 4, 3. Szerbia (2-2) 3, 4. Costa Rica (0-3) 0 - már kiesett. F csoport, 3. forduló: Mexikó-Svéd­­ország, Jekatyernburg, 16.00 (Duna TV), Dél-Korea-Németország, Ka­­zany, 16.00 (M4 Sport), az állás: 1. Mexikó (3-1) 6 pont, 2. Németor­szág (2-2) 3, 3. Svédország (2-2) 3, 4. Koreai Köztársaság (1-3) 0. Toni Kroos élteti tovább a német reményeket Fotó: MTI/EPA/Robert Ghement 2018. június 27., szerda HARASHOW Új meccslabdák A csoportkörben használatos fe­­kete-szürke-fehér színösszeállí­tású labdákkal megegyező min­tázatú, de vörös-piros színt is tartalmazó labdákkal játszanak a csapatok a kieséses szakasz­ban. A tervezők a rendező ország zászlajának színeiből merítettek inspirációt. Albán számra Edi Rama albán miniszterelnök számlát nyitott, hogy az arra be­folyó összegből szimbolikus hoz­zájárulást nyújtson két svájci labdarúgó, Granit Xhaka és Xherdan Shaqiri pénzbírságához. Az albán, illetve koszovói albán származású Xhaka és Shaqiri is gólt szerzett péntek este a Szer­bia ellen 2-1-re megnyert világ­­bajnoki csoportmérkőzésen, s az albán jelképnek számító kétfejű sast formázták a kezükkel a ta­lálatuk után. A nemzetközi szö­vetség (FIFA) hétfőn egyaránt 10 ezer svájci frankra büntette őket. Hosszabbítás A jövő februári Ázsia-kupa végé­ig meghosszabbították a szaúdi labdarúgó-válogatott szövetségi kapitányának a szerződését. Az argentin Juan Antonio Pizzi ta­valy novemberben vette át az ázsiai együttes irányítását, amely a vezetésével kiesett, de meglepe­tésre felülmúlta Egyiptomot, így harmadikként zárt a négyesében.