Magyar Lapok, 1937. július-szeptember (6. évfolyam, 119-196. szám)

1937-08-17 / 159. szám

VI. évf., 159. sz. — Kedd, 1937. augusztus 17. M&malAWR9 SPORT A Horthy Kupa küzdelmei Magyarország vizipólózói fölénye­sen győztek Németország ellen Németország még mindég csak a „jó második" szerepét játszhatná.­­ Gyen­gén sikerült a 4x 100-as világrekord Budapestről jelentik. A Horthy-kupa küzdel­mei és Magyarország 1937. évi úszóbajnokságai az időjárási szélsőségek jegyében zajlanak le. Szom­baton az óriási hőségben mindenki egy kis eny­hülésért fohászkodott, vasárnap pedig erős zápor­ban kellett a mérkőzéseket lebonyolítani. Vasárnap került sorra a magyar—német vi­­zipoló mérkőzés, amelyet joggal nevezhetünk „vi­­lágrangadónak“, örömmel állapíthatjuk meg, hogy a magyar vizipolóhegemónia nem forog veszély­ben, a németek még mindig csak a „jó második“ szerepét játszhatják. A két nap részletes eredményei a következők: 1. nap: Magyarország—Hollandia 8:9 (2:8). Németh (­), Homonnay, Halasi és Hazai a góllövők. Németország—Franciaország 3:1 (2:1­) Ausztria—Belgium 3:3 (2:2). A magyar úszóbajnoki számok eredményei: 100 méter női gyors: Harsányi Vera 1 perc 08.8 mp. Magyar rekord. 100 méteres mell: Engel 1 perc 146 mp. 200 méteres gyors: 1. Gróf 2 perc 16.6 mp. 2. Csík 2 perc 16.8 mp. 200 méteres hát: Lengyel 2 p. 38 mp. Magyar rekord: Magyarország—Németország 3:1 (1:0). Izgal­mas harc, jól kiérdemelt kétgólkülönbséges győ­zelem. Góldobók: Halasy (2) és Brandy illetve Gunst. Hollandia—Ausztria 3:1 (2:1). Belgium—Franciaország 3:2 (1:1). Az úszószámok: 100 m. gyors: Csik Ferenc 1:00.2. 200 m. hölgy mell: Szigeti—Vargha Em­őke 3:16.4­­00 m. hát: Lengyel Árpád 1:12. 400 m hölgy gyors: Harsányi Vera 5:52.2. A magyar 4x100-as gyorsstaféta világrekordkisérletet tett Ezen a távon ugyanis még nincs hivatalos világ­rekord. A Zólyomi—Körösi—Gróf—Csik összetéte­lű staféta 4 p. 06.6 mp-es időt úszott, ami elég gyenge. Kedden délután 4 órakor folytatják tovább a versenyt. A Horthy Kupa állása a második fordu­l után a következő: 1. Magyarország 2. Belgium 3. Németország 4. Hollandia 5. Ausztria 6. Franciaország 2 2------11:1 2 1 1 — 6:5 3 2 1 — 1 4:4 2 2 1 — 1 3:9 2 2 — 1 1 4:6 1 2-------2 3:6 - Rekordeső az országos úszóbajnokságokon Minden számot letarolnak az MSE nagyszerű formában levő versenyzői.­­ Az MSE és Hsa között dől el a vizipóló bajnok­ság sorsa Líbiuból jelentik. Az országos vev­yajnoksá­­gok első napján — mint előrelátható volt — sor­ra dőltek a rekordok. Eredmények: 100 méteres női gyors: 1. Ballóné MSE 1 perc 23.9 mp. Román rekord. 100 méteres hát: 1. Ara­­nyossy MSE 1 perc 18.5 mp. Román rekord. 4x200 m.: 1. MSE 10 perc 24.8 mp. Román rekord. 50 méteres női gyors: 1. Ballóné MSE 34.9 mp. Ro­mán rekord. 100 méteres mell: 1. Békés MSE 1 perc 21. mp. 100 m. női hát: 1. Perlaky MSE 1 perc 21.5 mp. 100 m. női hát: 1. Perlaky MSE 1 21.1 mp. 1500 m: 1. Kelemen MSE 22 perc 12.5 perc 44.6 mp. 4x100 méter (női): 1. MSE 6 perc mp. Román rekord. 3x100 vegyes: 1. MSE 3 perc 46.8 mp. Román rekord. Vizipóló mérkőzések: MSE—HTV 10:2 (4:0), Viforul Dacia—KAC 5:4 (4:4, 3:3). Meghosszabbí­tás után­ a bíró miatt vesztett a KAC. ILSA—U. 11:0 (5:0).­­: 7 R ipensia-Hungaria 2:0 (í:0) Bucurestiből jelentik: Kánikulai melegben, mintegy 10 ezer néző jelenlétében játszotta le a magyar bajnokcsapat első fővárosi mérkőzését a Ripensia ellen. A Hungária meglepően gyenge játékot mutatott s a Ripensia megérdemelten győzött Góllövők: Dobay (11-esből) és Bindea. A Ripansiából Pavlovics, Nagy, Schwartz és Dobay emelkedtek ki. A Hungáriából egyedül Kardost lehet kiemelni. N­ACIUS m­­. —---------­Hungária-Versus 4:1 (1:0) Bucurestiből jelentik: Rekkenő hőségben csak 10 ezer néző volt kiváncsi a Hungária— Venus összecsapásra, amelyet Ceureanu veze­tett. A kék-fehérek erősen belefeküdtek a játék­ba s a győzelmet meg is érdemelték, bár a II. félidő elején a Venus erősen leszorította őket Lelkesen kezd a Hungária, majd változatos játék alakul ki. A 20. percben Cseh szerzi az első gólt (1:0). A­ 35. percben Petea Vak­ov öt méterről hibáz. Szünet után a Hungária szóhoz sem jut a Venus gyors egymásutánban rohamoz. A 15. percben Kiss 11-est vét és Feraru góllá értéke­síti (1:1). Fáradtan mozog a Hungária és úgy látszik a Venus biztosan nyer. A 21. percben azonban Cseh II. góloz s ez eldönti a mérkőzés sorsát. Hat perc múlva újból Cseh, majd a 39. percben Horváth II. eredményes. A győztes csapatból Cseh, Szabó, Turay és Kiss, a Venusból Plosteanu, Bodola, Feraru és Iordachescu tűnt ki. Beföldi ínyek Barátságos mérkőzések: Lugoj: Vulturii—TMAC 6:2 (4:1). Timisoara: Kinizsi—Gloria 6:3 (1:2.) — Elek­­trica—­Kadima 14:0 (7:0). — Galvani—Dura 6:1 (0:1). — Törekvés—Patria 3:2 (1:1). — CFR—Vul­turii 3:1 (2:1). Arad: AMTE—Phönix 3:0 (1:0). — ATE—Sla­­via 5:3 (2:1). — AAC—Juventus 4:2 (2:1). — USA —Unirea 3:1 (2:0). — Egyetértés—Crisana 8:1 (4:0) — Transsylvania—Hakoah 3:0 (2:0). — Tricolor— Sparta 4:1 (2:1). Resita: UDR—Bohn 5:1 (2:1). — BMTE—Ra­pid 5:1 (3:1). Targu-Mures: Mures—Viktoria 3:2 (2:1). Kraiova: FC Rapid—Kraiova 8:2 (5:1). Cluj: Universitatea—TAC 2:0 (1:0). — Häggi­­bor—Echo 3:2 (3:1). Sf.­Gheorghe: Kiinger—IAR 6:1 (3:0). — ACFR SMTE 4:1 (0:0). Cernauti: Dragosvodi—Makkabi 5:1 (1:1). Braila: Franco Romana—Duig 5:1 (1:1). Ploesti: Unirea Tricolor—Brachova 8:0 (4:0). — Tricolor—Ploesti Viktoria 6:3 (3:1). Kühár Flóris: BadnétátUt. sitaL Ara 40 lei és portó. Tanulmányok és utijegyzetek. Kapható könyvosztályunkban. Evezős E.­B: Németország nyerte meg a Glandar serleget A magyarok csak egy második helyet szereztek Amszterdamból jelentik. Az evezős EB döntőit zuhogó esőben bonyolították le és ezért csupán a fedett helyek közönsége foglalta el helyét a Bosch-pálya mentén. A magyar színek képviselői a döntőben nem tudtak győzelmet szerezni és hozzá kell tennünk, hogy a verse­nyek a tényleges tudás alapján megérdemelt sorrendet eredményezték. Három magyar egy­ség került a döntőkbe: a nyolcas, a kormányos nélküli négyes és a kettős párevezőse szerepelt, mert meglepetésszerűen a második helyre ke­rült, a döntőben megelőzve az olasz és svájci dublát. A Glandaz Serleget Németország nyerte 5 ponttal, 2. Olaszország 3 ponttal, 3. Svájc 1 ponttal. ------ .1 .....«»»nimiBT«!. ..........—■ - ■ K­ét évből — hét nap... Ismeretes, hogy a KAC két kiváló Vizi­póló játékosát, Ziegler Emilt és Bundialeket, a vizipóló kerület két évre letiltotta. Ismertet­tük a letiltás különös körülményeit. Most azután végleg kiderült, hogy mennyire iga­zunk volt: a letiltás egyetlen célja az volt, hogy a két játékos ne vehessen részt az Uni­­versitatea elleni döntőmérkőzésen. Pénteken ugyanis mindkét játékos büntetését vissza­vonták. A kétéves letiltásból végeredményben tehát kétnapos ítélet lett... A két úszó el is utazott a KAC csapatával Líbiuba, az orszá­gos bajnokságra. De leutazott a KAC vizi­­pólócsapata is az Universitateán kívül, mert a szövetség így rendelkezett. Líbiuban lesz az igazi döntője a cluji kerületi bajnokságnak. Magyarország—Írország 8:8. Dublinből je­lentik: Az ír portyán lévő magyar ökölvívó csa­pat 8:8 arányú döntetlennel végzett az ír csapat­al. Makimó legyőzte Medicát. Tokióból jelentik­ A japán úszőbajnokságokon a 400 m. gyorsban 1. Makinó (japán) 4 p. 50.8 mp. 2. Medica (USA) 4 p. 51 mp. Az olimpiai bajnok és világrekorder rossz formában van. A 100 m-es mellúszásban: 1. Koike 1 p. 13.6, 2. Hamure 1 p. 13.6 mp. A világ­rekordon Higgins (USA) már a selejtezőben ki­esett. Csehszlovákia: Vasárnap már bajnoki mérkőzéseket játszot­tak Csehszlovákiában. A forduló nagy meglepeté­se a Slavia veresége a Bratislavától. Eredmé­nyek: Pozsony: Bratislava—Slavia 3:2 (1:1). Liga bajnoki. Vezette: Bízik. Heves, de alacsony szín­vonalú. Góllövő: Lakner, Nagy és Kostka 11-es­­ből, illetve Kopeczky és Sobotka. Prága: DFC—Füleki TC 5:0 (3:0). Ligaselij­­tező. Vezette: Dubeny. A Füleki TC így nem ke­rült fel a ligába. A Pardubice és a Pelezska Ostra­va jutott fel. Magyarország: Salgótarjánban: Ferencváros—SBTC 6:2 (3:0). Rákoscsabán: Budafok—RákósCGábai TK 2:0 (1:0). Budapesten: Phöbus—Kispest 2:0 (elmosta az eső). Törekvés—Erzsébet 5:2 (4:1). Győrben: FC Wien—ETO 3:8 (2:1). TURISZTIKA * Moneasa fürdőre rendez a „Vulturii“ (ma sok) Turista Egyesülete folyó hó 22-én kirándu­lást a Czaran emlékünnep alkalmával. Az ardeali turistaság kiemelkedő nagyságának Czárán Gyula születésének 90. éves évfrodulója alkalmá­val Ardeal valamennyi turista egyesülete előre­láthatólag meg fog jelenni, hogy a természet ezen nagy kutatójának és feltárójának tiszteleté­re egy nagyszabású találkozó keretében szentel­jen emléket és a moneasai temetőben levő sírját megkoszorúzza. Részvételi díj 120 lej. Indulás reggel 5 órakor, visszaérkezés ugyanaz nap. Ked­vezményes étkezésről (ebéd 40, vacsora 25 lei) igénylések esetén gondoskodás történik.