Magyar Nap, 1936. március (1. évfolyam, 1-25. szám)

1936-03-10 / 7. szám

Kedd, 1936 március le ttsgifw Har- Az Újpest kikapott Budapest, március 9. A Magyar Nem­zeti Ligában hatalmas meglepetést jelent Újpest veresége a Budai 11-től. Egyéb­ként pajpírformaeredmények­­voltak: Phöbus—Zugló 6:4 (1:2), Hungária—Attila 4:0 (2:0), Ferencváros—Budafok 6:1 (3:0), Budai 11—Újpest 3:0 (3:0. Az újpesti csatársor teljesen csődöt mondott. Szünet után a Budai 11 pompásan védekezett. Kispest—Törekvés 4:0 (2:0), m. ker.—Bocskai 2:0 (1:0). Salgótarjáni BTC—Szegedi FC 0:0. A Hungária változatlanul 6 ponttal ve­zet a Ferencváros és 8 ponttal az Újpest előtt. Az utolsó helyen az Attila áll. * Bécsi ligaeredméények. A nagy esőzések miatt csak két mérkőzést tartottak meg a következő eredménnyel: Admira—Vienna 2:2­­(2:0), WAC—Hakoah 5:0 (4:0). * Elmaradt a nyugati kerület első bajno­ki fordulója. Vasárnap kellett volna a nyugati kerület első bajnoki fordulóját le­játszani, azonban a két nap óta tartó eső­zés lehetetlenné tette a mérkőzések meg­tartását. A bajnokság tehát egy héttel ki­tolódott. ♦ LOSONC: Slávia—FTC B­ 3:1 (0:0). NYITRA: Nyitrai katonák—Pozsonyi katonák 4:2 (1:2). AC Nitra—SK Szered 15:0 (5:0). Az AC Nitra bombaformában van. ZSOLNA: Zilina B)—Slovan Nagy­liiccs© 3:X KASSA: CSK—Barak SC 4:0, KAC— KSC 4:1.* PARIS: Franciaország—Belgium 3:0 (1:0).* Vivás: Zsolna—Rózsahegy városközti 1:1. Zsolna florettben, Rózsahegy kardban győ­zött. KÁRPÁTALJAI SPORTEREDMÉNYEK A labdarúgó szezon vasárnap már teljes gőzzel megindult Kárpátalján és az egye­sületek nagy része, ha nem is nyilvános, de mindenesetre edző mérkőzést rendezett. A vasárnapi kárpátaljai eredmények a következők: Munkács: Munkácsi SE—Királyhelmeei SC 5:2 (3:1) Barátságos mérkőzés keretében találko­zott a két együttes, melyből az egysége­sebb MSE biztosan és megérdemelten ke­rült ki győztesen. A KSC csapata nélkü­lözte három legjobb játékosát, Paskulyák I-t, Zabot és Ruzicskát és a beállított tar­talékok gyengéknek bizonyultak. Az MSE nem mutatta múlt heti jó formáját, bár a csatársorral ezúttal sem volt baj. Annál több hibát csinált a védelem, különösen Scheiber kapus, aki igen gyenge napot fogott ki. Az MSE góljait Tautz, Csepák 2, Fézler és Tomkó (11-es) osztozkodtak, míg a KSC mindkét gólja öngólból eredt. A mérkőzés elég nívótlan sportot hozott, mindössze 200 ember volt kiváncsi. Jók a MSE-ben Erdei és Fézler, míg a KSC-nél Simon és Kaskulyák II. Biró, Teichmann. CsSK Uzhorod—Ungvári AC 3:2 (2:0). Rendkívül elkeseredett küzdelmet ho­zott a két együttes mérkőzése, melyből a szerencsésebb CsSK Uzhorod került ki, győztesen. A gólokat Rusinko 11-ből, Vav­­ra és Rakunek, illetve Placzer 2 lőtték. Jók a CsSK-ban Kopeczky és Lippert, az UAC-ban Zádor, Pl­iczer és Csongor II. Biró, Madarász megfelelő. CsSK II—UAC 9:1 (5:0). Csap: CsSK—SK Rusj II 1:0 (1:0). A csaptak Borosé góljával győztek a jó­­képességű Rusj tartalékok felett. Beregszász: BFTC—Ungvári SC 2:0 (1:0). A BFTC első mérkőzésén megérdemelt győzelmet ért el a kerületi bajnokságban szépen szereplő ellenfele ellen. A gólokat Ehrbach és Bírta lőtték. SK Rusj—UMTE 4:0 (1:0) 600 néző előtt került lebonyolításra, az egykor két nagy rivális mérkőzése, melyet az SK Rusj végig biztosan nyert meg. Az UMTE csapata dacára annak, hogy már két új akvizíció is szerepelt a csapatban, csalódás keltett s hogy nem szenvedtek nagyobb vereséget, azt egyedül Hirzner kapusnak köszönhetik, aki életének leg­nagyobb védését produkálta. Az első fél­idő 5. percében szerezte meg az SK Rusj az első gólt Krajnyák révén, újabb ered­ményt ebben a félidőben már nem tudtak elérni. A Bratislava megint kikapott, de a 8-ik helyen áll AZ ÁLLAMLIGA 17-IK FORDULÓJÁNAK EREDMÉNYE Prága: Az államligában vasárnap teljes forduló volt, meglepetés azonban nem igen akadt. Az SK Bratislava a Sláviával állt szemben és vereséget szenvedett. A 8-ik helye azonban egyenlőre nincs ve­szélyeztetve. A Teplitzer FK győzelme révén valamivel lendített a helyzetén. A tabella állása a következő: 1. Slavia 16 13 1 2 67:18 27 SLÁVIA—SK Bratislava 3:0 (2:0) 18.000 néző. A Slávia tulajdonképpen csak az első félidőben volt nagy fölény­ben és ekkor be is biztosította győzel­mét Gretler és Kopetzky révén. A 3-i­k gólt Bradács lőtte. A Bratislava csatár­sora elég sokat támadott, azonban Plá­­nicska mindent védett, egyszer 2 méter­rel a kapu előtt szedte le Jakube lábá­ról a bőrt. A Bratislavából Hubek, Stastny, Hronec, Polák, Jakube és Masarovics elégítettek ki. SK Náchod—SK Kladno 4:3 (3:1) Zsidenice—Moravská Slávia 6:2 (4:1) Sparta—SK Prostejov 4:0 (2:0) Teplitzer FK—SK Pilsen 3:2 (2:0) Viktória Pilsen—AFK Kolin 3:0 (0:0) DFC—DSV SAAZ 2:1 (1:0) 2. Sparta 16 12 2 2 59:13 26 3. Prostejov 16 9 3 4 41:26 21 4. Zsidenice 17 8 5 4 40:26 21 5. SK Plzen 17 9 1 7 53:38 19 6. Viktoria Pilsen 17 7 5 5 39:80 19 6. SK Nachod 16 9 1 7 43:44 19 8. SK Bratislava 17 5 5 7 35:43 15 9. SK Klad.no 16 5 4 8 36:53 14 10. DFC Prag 16 5 3 8 16:35 13 11. AFC Kolin 17 3 5 9 25:54 11 12. Mór. Slavia 17 3 4 10 24:49 10 13. DSV Saaz 17 3 4 10 24:57 10 14. Teplitzer FK 17 3 3 11 32:48 9 A nyugati divízióban a helyzet változatlan A LIGETI POZSONYBAN NEM TUDOTT GYŐZNI A nyugati divízió vasárnapi fordulója á­lalában nem­ hozott meglepetést. Talán a KFC döntetlenje Trencsénben számít annak. A helyzet nem válto­zott, az FTC és ASE megerősítették pozícióikat, a Ligeti változatlanul rosszul áll. A tabella állása: 1. Füleki TC 10 8 1 1 26:10 17 A vasárnapi teljes forduló eredményei a követ­kezők: Pozsony: Zólyomi TK—Ligeti 1:0 (0:0). Bíró: Krocsan. A Ligeti balszerencséje tovább tart. A mérkőzés egész tartama alatt enyhe Ligeti fölény mutatható ki, azonban a tehetl­en csatársor a leg­jobb aktióval sem tudott mit kezdeni. A fekete­fehérek csatársora mai összetételében nagyon gyenge. A ZTE jó taktikával operált és amidőn a második félidő 15. percében Kárpáthy révén gólt ért el, védekezésre rendezkedett be és így tartani tudta az eredményt. A meccs végén Kocsist a bíró kiállította. Miért? Érsekújvár: ÉSE—PFK 3:1 (2:1). Bíró: Micha­­letz. Az ÉSE biztosan nyerte a mérkőzést, amely­nek kimenetele egy pillanatig sem volt kétséges. Kovács a 15. percben megszerzi a vezetést, a 20. percben Divis egyenlít. A 40. percben Laczkó újabb gólt szerez. Szünet után a PFK csatársora több szép támadást vezet, az ÉSE halfsora azon­ban kitűnően tartja magát. A 35. percben fault miatt 11-es a PFK ellen, amit Holczer góllá ér­tékesít. A győztes csapatból Bachoretz, Csapó, Holczer, a PFK-ból Divis N­agy, Lipták tetszettek. Fülek: FTC—VAS 5:0 (3:0). Biró, Möhler. Az FTC új csapata nagyszerűen bevált. A védelem, half sor és csatárrész máris nagy formában van. Ennek ellenére is a VAS jól tartotta magát és különösen védelme­zett ki magáért. Az első félidő­ben Mihók 2 és Bobák 1 gólt lőnek­ A második félidőben Oleissza és Eg­ry adják a gólokat. Zsolna: SK Zsilina—FC Vrutky 4:0 (2:0). Ruttka csalódást keltett. Zsolna minden csapatrészében jobb volt. Gólok: Molnár 2, Rysavy és Bemacs R. Trencsén: Komáromi FC—TTS 1:1 (1:0). Bíró: Jakob. A KFC bravúros döntetlent ért el nehéz kö­rülmények közt. KFC a játék elején enyhe fö­lényben van és László révén a 18. percben gólt is ér el. A TTS erősít, de csak a második félidő 15. percében tud egyenlíteni Fedor labdájával. Szigety a KFC kapusa egy 11-est kivédett. 2. Érsek­újvára SE 10 7 1 2 28:17 15 3. SK Zsolna 10 6 1 3 27:16 13 4­ VC Vinsky 10 6 0 4 32:20 12 5. ZTE Zvolen 10 5 2 3 17:12 10 6. PFK 10 5 0 5 33:31 10 7. T­S 10 4 2 4 12:12 10 8. Komáromi FC 10 2 2 6 9:20 6 9. Vas 112 18 14:39 5 10. Ligeti 11 1 0 10 8:34 2 A párizsi világbajnoksággal befejeződtek a műkorcsolyázás ezévi nagy versenyei. Schäfer, valamint a Herbert Baier-pár nyerték el az olimpiai-, a világ- és az Európa-bajnokságot. A második félidőben az SK Rusj még nagyobb fölénybe kerül és Krizs három góljával beállította a végeredményt. Az UMTE-ben az új akvizíciók nem váltot­ták be a hozzájuk fűzött vérmes reménye­ket Egyedül Haczner kapus nyújtott ki­fogástalan szereplést A Rusjban Krizs, Tóth és Krajnyák voltak kiválóak. Dr. Komarinszky biró megfelelő volt. SK Rusj if j.—SK Roma 8rt) (4:0). Camera k. o. győzelme. Newyorkból je­lentik: Primo Camera, a levitézlett ex­­világbajnok, úgy látszik vissza akarja sze­rezni presztízsét. Komoly tréningbe fo­gott és Gastanaga, spanyol bajnokot az ötödik menetben kiütéssel legyőzte. Angol jéghokkizók versenye Berlinben. A Birmigha­n korongcsapata Berlinben játszott és erős küzdelem után 4:3 (1:1, 0:0, 3:2) arányban vereséget szenvedett. MI ÚJSÁG KÁRPÁTALJÁN? Az UAC közgyűlése. Vasárnap délelőtt rendezte meg az UAC 30 éves jubileumi közgyűlését, melyet szokatlanul nagy ér­deklődés előzött meg. A szokásos beszámo­lók után megválasztották az új tisztikart és ennek során elnök Kalmár Márion számvevőségi főtanácsos, ügyvezető Hor­ny Oszkár, főtitkár Do­brovolszky Béla, főpénztáros Veress Andor, főjegyző dr. Leskovits István, háznagy Harsány­ Mi­hály, szertáros Győrffy Dezső,, futball­­szakosztályvezető Markó Bertalan, intéző pedig Kendelényi Ferenc lett. A futball­szakosztály teljes autonómiát kapott. HÁROM ÚJ MAKKABI EGYESÜLET KÁRPÁTALJÁN. Az elmúlt hét folya­mán a Makkabi központi szervezete há­rom új Makkabi fiókot létesített Kár­pátalján, éspedig Nagyszőllősön, Husz­­ton és Beregszászon. Játékvándorlás Kárpátalján: F­ézler, MSE a DSV Saazhoz, míg Kolovrát­h a BFTC válogatott centere a Füleki T. C.­­hez kérte március elsején átigazolását-Az MSE hat havi várakozási idő és 5300 korona ellenében adta csak ki Fézsert. Az S. K. Rusj a békéscsabai Zpeváron kívül még egy csatárral is megerősítette divíziós csapatát, akiért 8 ezer korona le­­lépést fizettek a brünni Zsidenk­ének. A­ játékos neve Mac­h­a t­a és összekötőt fog játszani. Futball AZ ANGOL LIGA EREDMÉNYEI: London. Az angol ligában elkeseredett küzdelmek voltak­, különösen az utolsó he­lyekért. Jelenleg a Chelsea, Aston Villa 6s Blackburn, Rovers egyenlő ponttal áll­nak, az első helyet változatlanul Sunder­land tartja. Eredmények: Arsenal- Huddersfild Town 1:1, Birmingham— Bolton Wanderers 0:0, Blackburn Ro­wers—Wolmerbapton 1:0, Sheffield Uni­ted—Chelsea 2:1, Grimsby Town—Preston Nord Est 0:0, Bretford—Leeds United 2:1, Liverpool—Portsmouth 2:0, Manchester lyekért. Jelenleg a Chelsea, Aston Villa. Stoke City 3:2, Sunderland—Ewerton3:3, Derby County—West Bromwich 3:0. A skótliga eredményei: St. Jonstone—Quens­­park 5:2, Bariick — Tkisle — Ayr United 2:2. Prága nem reflektál Urugayra. Prágai jelentése szerint a Csaj és a nagy egyesüle­tek lemondatták Urugay válogatottjának prágai vendégszereplését, miután nincs szabad terminus. 100.000 korona egy csehszlovák futbal­lista ára. A túlhajtott profi és üzleti szel­lem, legújabb produktuma, az S. K. Pre­­rov, 100.000 koronát kér Batka Zlintől Weintritt nevű játékosért. A zlini csapat azonban nem akarja ezt a horribilis ösz­­szeget megfizetni és inkább hat hónapig vár a játékosra. Asztali tennisz. A prágai világbajnok­ságra utazó RSA csapata Parisban ját­szott Franciaország ellen és 5:4 arányban győzött. Coubertin kitüntetése. A francia sport­akadémia nagydíját — 30.000 frankot — Coubertinek, a modern olimpiai játékok megnyitójának ítélte oda. Coubertin meg­érdemli a díjat, az olimpiász gondolata azonban, éppen ebben az esztendőiben ala­pos próbára van téve és kérdi, várjon a Harmadik Birodalom parancsolói nem fogják-e lejáratni a jobb sorsra érdemes olimpiai eszmét. A norvég síbajnokságok során a 17 ki­lométeres versenyt L. Bergend­ahl nyerte 1:11:03 idővel. 2. Bestad 1:12. 3. Lyon 1:12:56. 4. Fridsiksen. 5. Brodahl, 6. Lar­sen. A kombinációs versenyben L. Bro­dahl győzött. Hagen és Hoffbacken olim­piai győztesek a 6-ik, ill. a 7-ik helyen vé­geztek. Az Amerika fedettpálya tenniszbajnok­­ságok hatalmas közönségsiker mellett változatlan hevességgel folynak Mangin 7:9, 8:6, 6:2, 6:4 arányban győzött Culley fölött, Hartmann 6:4, 8:6, 8:6-ra verte Halt­ A középdöntőbe: Bowden, Hines, Mangin, Hartmann kerültek. Kanada—Amszterdam 12:6 (5:0, 2:2, 5:4). Jéghokki. Tudnak a holland úszónök. Parisban női úszó versenyt, rendeztek, amelyen van Ouden, a 100 métert 1:05,6 mp alatt nyer­te meg. 50 méteren is Ouden győzött 30 mp-en A hollandin­ai Browders a 100 méte­res női mellúszásban 1:24,8 új holland rekorddal lett első. A 400 méter gyors­­úszást is holland nő nyerte, Tijmermann személyében 5:47,6 mp, jó idő alatt. Az olimpiászon tehát nagyon komolyan ezá­­moten kell aiboilaffid nőkkel. S