Magyar Nap, 1936. március (1. évfolyam, 1-25. szám)

1936-03-17 / 13. szám

A NYUGATI DIVÍZIÓBAN: A Füleki TC továbbra is vezet Kikapott megint a VAS és Ligeti .A­ nyugati divízióban a magyar csapatok közül az FTC és KFC győztek, az ÉSE döntetlent ért el, ellenben a VAS és Ligeti saját otthonukban vereséget szenvedtek. A Ligetin így tehát már csak csoda segíthet. Pozsony: TTS Trencsén—VAS 2:1 (2:1), 3000 néző. A mérkőzés elején enyhe VAS fölény, amit azonban a csatárok nem használnak ki. A 15. percben a VAS-védelem hiányzik és Novak gólt lő. A 17. percben Janota egyenlít. A 4. percben Turek a TTS győztes gólját lövi. Szünet után mindkét csapat erősebben játszik, Hudek és No­vak összefutnak, Kudeket kiállítja a bíró, Novákot pedig leviszik. A 40. percben a VAS javára ti­zenegyes, amit azonban Sperlich a kapus kezébe lő. Bíró, Novák. Komárom: KFC—PFK 3:1 (2:1). A KFC bizto­san győzött a PFK ellen, amely nem tud magá­hoz térnni és nem képes a csapatban lévő kvali­tásokat kihozni. A vezetőgólt Divis szerzi meg, azonban Tóth egyenlít, sőt két újabb góljával ér­tékes két pontot szerez az egész vonalon jobb KFC-nek. Bíró: Leuchter. Pozsony: SK Zsilina—Ligeti 3:1 (2:0). A mér­kőzés különösen az első félidőben alacsony ní­vón mozgott és nem mutatott semmit se. Ebben a periódusban Riedl és Beniács­­­ két gólt lő­nek. A második félidőben a Ligeti határozottan többet támad, azonban a­­csatárok lehetetlenül játszanak a ka­pu előtt. A 21. percben Kambersky Ligeti gólt lő, később visszaesik a Ligeti és Zsi­­lina Mecir révén újabb góllal bebiztosítja a győ­zelmet. A Zsilinától láttunk már jobb játékot is. Bíró: Veres-Zólyom, Füleki TC—ZTE no (1:0. Az FTC értékes két pontot vitt haza a nehéz körülmények közt megvívott mérkőzésről. Az FTC egysége­sebb játéka megérdemelte a győzelmet. Mihók szerezte meg a 10. percben a győztes gólt. A második félidőben Mihók megsérül és az FTC 10 emberrel játszik. Biró, Horváth, Ruttka, Érsekújvári SE—FC Vrutky 1:1 (0:0). Az ÉSE mindvégig jobb volt és magas győzelmet érdemelt volna, a gyenge Ruttkával nemben. Ruttka Herditzky öngólja révén szerzi meg a ve­­­zetést, azonban Verseghy egyenlít. Az KSE állan­dóan többet támadott. Biró, Sponer. * A LAFC veresége. A közép kerületi bajnoki mérkőzések során a LAFC vasárnap odahaza a Ragyolci TC ellen játszott és váratlanul 1:0 (1:0) arányban kikapott. Az RTC egy árnyalattal fris­sebb volt, viszont a LAFC stílusosabban játszott és két I1-est nem tudott értékesíteni. Bíró: Drenko FTC nagyon gyenge. Fülek: FTC 11—Rimaszombati AC 3:2 (1:0)* Középkerületi bajnoki: Magyar Nemzeti Liga-mérkőzés. A MNL-ban csak egy bajnoki mérkőzés volt Miskolcon a Sze­ged—Attila közt. A meccset Szeged 2:1 (2:0)-ra nyerte. Bécsi ligaeredmények: FAC—Libertas 3:2, Ad­­mira—Wacker 2:1, FC Wien—Hakoah 2:1, Vien­na—­WRC 4:0, WSC—Rapid 1:0. Meglepetés-Nyugati kerületi NI- 6- bajnoki mérkőzések: Me­teor—BULE 4:2, Domkappel—Union 2:1. Keleti divízió: CsSK Kosice—Munkácsi SE 6:2 (3:0).* Mezei futóverseny Pozsonyban. A PTE első ta­vaszi mezei versenyét 5000 méteren Mich (Szo­­kol) nyerte 17:54­2 m­p-el. 2. Stitetzky PTE, 3. Marek PTE. A junior versenyt (1800 m­) Mikus PTE nyerte 4:30 jó idővel. A tabellában lényeges változás nem történt: 1. FTC Fülek 11 9 1 1 27:10 19 2. KSE 11 7 2 2 29:18 16 3. SK Zsilina 11 7 1 3 30:17 15 4. FC Ruttka 11 6 1 4 33:21 13 5. ZTE Zólyom 11 5 2 4 17:13 12 6. T­S Trencsén 11 5 2 4 14:13 12 7. PFK 11 5 0 6 34:34 10 8. KFC 11 3 2 6 12:21 8 9. VAS 12 2 1 9 15:41 5 10. Ligeti 12 1 0 11 9:37 2 ­ Kisebb meglepetések az államligában A Bratislava „idegenben“ győzött . Az állaanliga vasárnapi fordulója csak kisebb meglepetéseket hozott, így a Bra­tislava végre idegenben is győzött és Ko­­lint simán verte. A Zsidenice Kladnoban csak döntetlent ért el, előzőleg szombaton a­ DFC remizált a Viktoria Pilsennel lit­re. A tabella így fest: Kolin: Bratislava—AFK Kolin 3:2 (2:2) 'A Bratislava a nehéz küzdelmet megérde­melten nyerte nagyobb technikája révén. Az első gólt a Bratislava szerzi meg a 15. percben Dersak révén, három perc múlva Kolin egyenlít. Majd Lulgiár újból veze­téshez juttatja a Bratislavát, később Mu­sil egyenlít. A 10. percben Jaku­be berúgta a győztes gyólt. A Bratislavában a half­­sor volt a legjobb csapatrész. Slávia—Teplitzer FK 4:3 (3:2). Kladno Zsidenice 323 (2:1). SK Prostejov—DSV Saaz 2:0 (1:0). SK Náehotl—SK Pilsen 2:1 (2:1). Sparta—Mór. Slávia 3:1 (2:0). NYUGATSZLOVENSZKÓI ZSUPAEREDMÉNYEK Nyitra: SK Tapolcsány—AC Vitra 2:1 (2:0). A zsupaderbit váratlanul Ta­polcsány nyerte meg, holott Nyitra volt a favorit. Vágújhely: Makkabea—AC Novome­­sto 1:0 (0:0). A Makkabea sokkal jobb volt, mint az eredmény mutatja. A gólt Heszky lőtte. Nagyszombat: SK Trnava—Rapid 1:0 (1:0). A helyi derbiből az SK került ki győztesnek Zapletal révén. Sparta—Bazini SC 3:1 (1:1). Könnyű Sparta győzelem. Zohor: Union—Városi Művek Isi (1:1). 1. Sla­via 17 14 1 2 71:21 29 2. Sparta 17 13 2 2 62:14 28 3. Prostejov 17 10 3 4 43:26 23 4. Zsidenice 18 8 6 4 43:29 22 5. SK Náchod 18 10 1 7 45:45 21 6. Viktória Pilsen 18 7 6 5 40:31 20 7. SK Plzen 18 9 1 8 54:40 19 8. SK Bratislava 18 6 5 7 38:45 17 9. SK Kladno 17 5 5 8 39:56 15 10. DFC Prag 17 5 4 8 17:36 14 11. AFKKolin 18 3 5 10 27:57 11 12. Mór. Slavia 18 3 4 11 25:52 10 13. DSV Saaz 18 3 4 11 24:59 10 14. Teplitzer FK 18 3 3 12 35:52 9 Kedd, 1936 március 17 tjtufifttr/tap. A magyar válogatott 3:2­ (1:1)-re legyőzte a németeket Budapest, március 16. 30.000 néző előtt vívta meg a két csa­pat a nagy érdeklődéssel várt mérkő­zést. Miként várható volt a meccset na­gyobb technikai tudása révén a magyar csapat nyerte meg. Magyar támadásokkal indul meg a játék, néhány nagy helyzet is van, azon­ban Cseh, Kardos és Titkos mellé lőnek. A 16. percben Titkos áttöri magát és közelről gólt szerez. A német csapat he­ves ellentámadásba megy át, erősen szorongatnak és a 31. percben Urban egyenlít. A második félidőben a németek a szél­lel hátukban játszanak és erősen tá­madnak. A 13. percbe­n Lenz meg­szerzi a vezetést. Most gyilkos harc in­dul meg mindkét részről, a 18. percben Cseh egyenlít, majd a 39. percben kapu előtti kavarodásból Sárosi dr. meg­szerzi a vezetést is. A németek egyenlí­tésre törekszenek, a magyar védelem azonban résen van. A magyarok a győzelmet megérde­melték, a csatársor ugyan széteső játé­kot mutatott, Kardos az első félidő vé­gén meg is sérült, azonban a többi csa­patrészek tekintetében a magyarok jobbak voltak. Krist csehszlovákiai bíró simán vezette a nehéz meccset. Csehszlovákia nyerte a női asztaltennisz­világbajnokságot Prága, március 16. A női asztali­tennisz csapatversenyben befejeződtek a küzdelmek és a csehszlovák női csapat győzelmét hozták. A döntő küzdelemben Csehszlo­­vákia hölgyei 3:2-ree verték a németeket és ezzel megnyerték a Corbillon serleget. A férfi versenyen Ausztria 5:0-ra verte Csehszlovákiát és így Ausztria és Románia kerültek be a döntőbe. A döntőt Ausztria nyerte és így világ­bajnok lett. Ma az egyéni versenyek kezdődtek meg. MEGLEPETÉSEK A NYUGATI KERÜLETI BAJNOKSÁGBAN Pozsony, március 16. A nyugati kerület vasárnapi forduló­jában csomó meglepetés volt, így a Húsos veresége a PTE-től és Virág­­völgy veresége Szénétől. Eredmények: PTE—RAPID 1:0 (1:0). A Rapid sokat támadott, de lövéseivel balszerencséje volt. A PTE gólját Pleskó szerezte. Deák egy 11 -est nem értékesített. Admira—Berg 3:2 (3:1). Szép játék, melyben a Donaustadt masszív vé­delme után megérdemelten nyert. . Szene: Szenes SK—Virágvölgy 3:1 (1:1). Zapletal 2 és Tham révén a SzSE biztosan győzött a szétesően játszó Vi­rágvölgy ellen. Diószeg: Donaustadt—Diószegi SC 5:3 (1:2). A Donaustadt csak nagy küz­delem után tudta legyőzni a szép játé­kot mutatót, Diószeget, amely a leg­jobb körülmények közt startol a nyu­gati keerületben . Kárpátaljai sport UMTE—Kaposi TK 8:0 (7:0). Bajnoki mérkőzés. Biró, Rubin. Az ungvári csa­pat kedve szerint verte a tréningje elején álló ka­­posiakat, akik alig jutottak támadáshoz. 400 néző. Az UMTE góljait a következők lőtték: Vojtás 4, Kellemes 3 és Benes 1. A KTK még nagyon­­gyenge, egy penalty­ félrerugott, védelmét meg­kell erősítenie. Királyhelroec­ SC—UTE 2:1 (0:0). Bajnoki mérkőzés Csapon, 250 néző előtt, me­lyet szerencsével nyert a KSC. A csupa fiatalsá­gival felálló UTK nagyszerűen játszott, a második félidő 10. percében Kain révén vezetéshez is jut, közben két kapufája volt, mely gólt érdemelt volna. A KSC a 20. percben öngóllal egyenlít. Erős UTK-támadások után a KSC egyik lefutá­sánál, amikor a királyhelmeciek egyetlen ka­pura­­menő lövése esik, Paskulyák II. megszerzi a győz­tes gólt. A KSC-ben csak Ruzicska, míg az UTK- ban Friedmann, Zelmanovits és Feuerstein voltak igen jók. Biró: Dr. Fuchs, Beregszász. UAC—Palánka Testvériség 3:2 (1:2). Bajnoki mérkőzés Palánkán, 200 néző előtt, Ros­­deutscher jó bíráskodása mellett. Az UAC kezd és az 5. percben gólt lő, majd a Testvériség Metz révén egyenlít, sőt vezetéshez jut. Ebben a félidő­ben a palánkaiak jobbak. A második félidő 10. percében Zádor egyenlít. A 18. percben Placer lövi az UAC győztes gólját­ Az UAC-ban Placzer és Gromann, a Testvériségben Metz voltak jók. A palánkai közönség sok gondot okozott a bírónak, több nézőt lei­gazol­tattak. ■ MSE II.—Csapi SE 2:0 (0:0). Bajnoki mérkőzés Munkácson. Bíró György. A csaptak Ackermann kapus nélkül állottak fel és így előrelátható volt az eredmény. Az első félidő unal­mas játékát, a második részben MSE-fölény vál­totta fel, majd Lebeda és Fialkó góljaival a mun­kácsiak szerezték meg a győzelmet jelentő két pontot. OSC-UKMSC 1:0 (1:0). Bajnoki mérkőzés lengvárott, Janasovszki bí­ráskodása mellett. Az USC mindvégig sokkal jobb volt ellenfelénél, aki csak kapusa Roskovenszki révén menekült meg a katasztrófális vereségtől. Az első félidő 30. percében lőtte Betkovszky a mérkőzés egyetlen és az USC győzelmét jelentő gólját. Jók az USC-ben: Szilágyi II., Patai és Pol­­lák. Az UKMSC igen gyenge formában indult a szezonnak. SK Rusj—USC 7:1 (2:1). Barátságos mérkőzés. Biró, Sedl­ácsek. Az első gólt a fáradt USC a 30. percben Lénárt 1 l-esével szerzi meg, a félidő vé­géig a Rusj Minesik és Kurucz gólja révén meg­szerzi a vezetést. A második félidőben az USC összeroppan. A további gólokon Min­esik 2, Krajnyák 2 és Ivr­izs osztozkodtak. A Rusj jó formáiban van, legjobb emberei Mincsu­k és Krizs 1. Az USC-bem Bandura kapus remekelt. Bíró gyenge. Vasutas SK—CsSK­B 3:2 (1:1). A Palánkai Testvériség közgyűlése. Az elmúlt­ napokban tartották Várpalán­kán a Palánkai Test­vériség közgyűlését, mely iránt szokatlanul nagy érdeklődés nyilvánult meg. A közgyűlés egyhan­gúlag a következő vezetőséget választotta meg: hiszelnötk Kaincz Sándor, elnök Kaincz József, társelnök Szikora Mária, alelnök Pok­areczky Ká­roly, ügyvezető elnök Wiesinger Ferenc, titkár Rainerschmidt János, intéző Stefvánszky János, pénztáros Derbes József, jegyző Fogel Andor, el­lenőrök: Giga János és Hermol Károly, futball­szakosztályvezető: Kaincz József elnök. A március 22-iki divíziós mérkőzések bírái. A március 15-ről március 22-re elhalasztott kelet di­viziós mérkőzéseket a következő bírák vezetik: BFTC—Siv Rusj Rés János, U­­CSSK—Kassai AC Doubrava, AON—Kassai Törekvés Svejda. Szombaton lesz az UTE—USC bajnoki mérkő­zés. A március 22-re kisorsolt UTK—USC bajno­ki mérkőzést a k­ét egyesület közös megegyezése alapján egy na­ppal előbb, szombaton, rendezik meg. Mi lesz március 22-én Kárpátalján? Ungvári U. CSSK—Kassai AC divíziós mérkőzés, UMTE— I. Testvériség, Királyhelmec: KSC—UAC. Csap: CSSE—UKMS. Beregszász: BFTC— S­KRusj di­víziós mérkőzés. Még mindig nincs bíróküldője a keleti kerület­nek. A keleti kerület választmányát csütörtö­k estére hívták meg, hogy megválassza, a paritásos bizottságba a kerületi tagokat, akik azután a BT tagjaival együttesen megállapodást létesítettek volna a biróküldővel kapcsolatban. A választmány nem jött össze, me®t a vidéki tagok távoltartot­ták magukat és így a kerületi biróküldö megvá­lasztására c­sk a hét folyamán kerülhet sor. A küldéseket az elmúlt héten Janasovszky előadó intézte. Új intéző az UMTE-ben, Benes Jósikát, az UMTE volt játékosát választották meg az UMTE inté­zőjévé. Léva: Galántai SE—Lévai TC 2:0 (1:0). A baj­nokságra törő lévai csapatot kellemetlenül érinti ez a vereség, amelyet főként kapusának és tehe­tetlen csatársorának köszönheti. Egyébként a lé­vai csapat az egész mérkőzés alatt nyomasztó fölényben volt. Jellemző, hogy Galáírta a máso­dik félidőben csak egyszer jutatta a lévai kapu elé , és abból is gól lett. Galánta csapata Mol­nárral az élén ügyesen védekezett. A lévaiak kö­zül csak Német és Mészáros játszottak kifogás­­­talanul. Kívülük még a két hátvéd mutatott el­fogadható játékot. A csatársor, Vig egykét be­adásától eltekintve, semmit sem nyújtott. Weisz bíró pártatlan, de kissé erélytelen. Asz­tal ten­nisz verseny Kassán.­­A­ TFT (Proletár Testnevelő Egyesület) II. osztá­lyú pi­ng-pon­g-versen­y­t rendez 1936 már­cius hó 22-én a Munkásotthon nagytermé­ben. Nevezési díj 5 Kcs. Díjak: 1. nagy aranyérem, 2. nagy ezüstérem, 3 kis ezüst­érem, 4. bronzérem. — Nevezési határidő 1936 március hó 20-ig. — Nevezni lehet Fried Miksánál kedden és pénteken este 8 órától 10 óráig a Munkásotthon nagyter­mében. A verseny 1936 március hó 22-én kezdődik. Óvási díj 5 Kcs Nyolc napra ingyen a »Magyar Nap«-ot Mindenki ismerje meg a „Magyar Nap“-ot. Mindenki olvassa Szlovenszky új magyar haladó napilapját. Kíván­ságára nyolc napig ingyen já­ratjuk mindenkinek újságunkat, ha az alanti szelvényt kitölti és levélben 30 filléres bélyeggel kiadóhivatalunknak („Magyar Nap“ Mór, Ostrava-Privoz, Benesova 5) azonnal beküldi. Semmi­féle kötelezettséget ezzel nem vállal, de reméljük, hogy nyolc nap után előfize­tőink máris nagy táborában tudhatjuk. A „Magyar Nap“ kiadó­­hivatalának küldjenek címem­re mutatványszámot. Olvasható név Pontos eset 5