Magyar Nap, 1936. április (1. évfolyam, 26-50. szám)

1936-04-19 / 41. szám

Kedd, 1936 április 21 A „Magyar Nap" regénye Edward Kent, a kém . Írta: N. G- SMIRNOW Katonáim buzgón döntik a fákat, amit a vasút Murmanszkba, a kikötőbe visz. Hajóink fával megrakodva térnek visz­­sza Angliába s újságjaink újból a régi terjedelemben jelenhetnek meg. 1918. augusztus 9. Észrevettem, hogy miss Szonja legszí­vesebben Gradoval megy sétálni. Mint hogy Turecki elmondta, megígérte a kis bolseviknak, hogy a felesége lesz. Ha le­esik az első hó, rénszarvas szánkón Kó­lába mennek s ott lesz az esküvő. Csak jobban tudnék oroszul! Foga­dom, lebeszélném miss Szonját arról, hogy Gradovhoz menjen. 1918- augusztus 15-Az éjszakák hosszabbak lesznek. Szor­galmasan tanulok, szeretnék miss Szon­dával beszélgetni tudni- De ha szólok hozzá, nevetni kezd és elszalad. Ma bevallotta, hogy nagyon szeretne egy pár cipőt és egy szvettert, azért rög­tön táviratoztam apámnak, hogy küld­jön két pár cipőt és két szvettert. 1918­ szeptember 4. Milyen korán havazik itt! Ma már le­hullott az első hó. Ha elég magas lesz, miss Szonja Kólába szánkózik, menyeg­zőre. 1918 szeptember 10-Vadászni voltam Gradoval. Most na­gyon könnyű fa,i­nka kasokra vadászni, mert a tolluk már egész fehér, ám a hó megint elolvadt. Igen jól megértjük egymást és Gra­dov elmesélte, hogy a februári forrada­lom idején Murmanszkban a szovjet tag­jává választották, de mikor a bolsevis­ták jutottak hatalomra, búcsút mondott a politikának. Megkérdeztem, miért nem lett ő is bolsevik? „Eh, Lenin téved“, intett kicsinylően Gradov. „Azt jósolja, hogy Európa támo­gatni fog b­ennünket. De míg a háború tart, lehetetlen a forradalom. Ha pedig a nyugati országokban nem tör ki a forra­dalom, a bolsevistáknak végük­“ Azt hiszem, Gradov becsületes fiú, aki tényleg meggyőződésből szakított a for­radalommal, nem pedig azért, hogy miss Szonját feleségül vehesse. 1918. október 2. Londonból megjött a kért szvetter és cipő- Miss Szonja annyira megörült az ajándékoknak, hogy majd a nyakamba borult. De úgy látom, Gradovnak nem tetszik a dolog. 1918. október 18-Köröskörül méteres hó. Ma már nagy csilingeléssel rénszarvasszánkókat is lát­tunk az állomás mellett. Mikor rámutat­va a szánkókra, azt modtam miss Szon­­jának, hogy itt az idő a mennyekzőre, kijelentette, hogy az esküvőt januárra halasztották. Hogy miért, nem akarta megmondani, hanem elszaladt. Ma elkezdődött a sarki éj. Két hóna­pon át nem fogjuk látni a napot. 1918. november 16. Síim őrmester ma jelentette, hogy a katonák között többen elégedetlenkednek- Azt hangoztatják, teljesen hiába ülünk ebben a barbár országban és ideje lenne már visszatérni Angliába. Síim tanácsára magamhoz hivattam Tom Flin közlegényt s megígértem, hogy rendkívüli szabadságot kap, ha megmondja, kik kezdték el a lázongást. Flin öt nevet sorolt fel- Sorba magam elé citáltam és kihallgattam őket, de sem­mit sem tudtam kivenni belőlük. Alapo­san összeszidtam az egész társaságot, Finnnek pedig meghagytam, hogy ügyel­jen minden szóra és ha gyanús dolgokat hall, jelentse. Délután a vonattal Murmanszkba men­tem, hogy jelentést tegyek az esetről- Pa­rancsnokomat, Kelly ezredest éppen coc­­tail készítés közben találtam. ,Hurrá, Kent!“ ordította felém, mint valami iskolásgyerek, „épp most kaptam drótta­lan táviratot Londonból. Németor­szágban kitört a forradalom!“ „Lehetetlenség... talán ott is bolsevis­ták vannak?“ „Úgy látszik. A kicli matrózok kezd­ték a lázadást, aztán átterjedt az egyé­i országra. A császár elmenekült és a né­metek fegyverszünetet kérnek.“ „És velünk? velünk mi lesz?“ „Egyelőre nem tudom- De remélem, visznek haza. Mit veszkődjünk itt a bol­sevistákkal, ha a németeket legyőzték?“ ti OQstewsialy. Kikapott a Slávia, a Sparta két ponttal vezet Saaz legyőzte a Bratislavát Prága, április 20. Az állami igának bomba­szenzációja van. A Slávia Pilsenben játszott és kikapott az SK Pilsentől. A másik pilseni csapat a Viktória kikapott. A Bratislava Saaz­­ban szerepelt és vereséget szenvedett a kiesésre álló Saaztól- A tabella a 21-ik forduló után így fest: 1. AC Sparta 20 16 2 2 . 82:16 34 Saaz: DSV 15AAZ—SK Bratislava 3:1 (1:1). A mérkőzés változatos lefolyású volt. A Bratislava az első félidőben jó csatárjátékával állandó fölényt harcolt ki, szünet után azonban érthetetlen mó­don átadták a terepet a saaziaknak, akik könnyen győztek. Jakube az első félidő 16. percében szerzi meg a veze­tést. Kostka öngóljával egyenlít. Saaz. Szünet után újabb Bratislava öngól, majd Weigert beállítja a végeredményt. Pilsen: SK Pilsen—Slávia 2:0 (1:0.) Az SK Pilsen jobb hallsora döntötte el a mérkőzés sorsát. Prága: Zsidenice—DFC 2:1 (1:1). A Zsidenice nehéz győzelme. Prága: Sparta—Teplitzer FK 5:1 (3:1). A Sparta a magas győzelmet a TFK indiszponált kapusának köszönheti, a mezőnyben a TFK egyenlő ellenfele volt a Spartának. Prossnitz: SK Prostejov—Náchod 3:2 (2:0). Elkeseredett küzdelem. BRÜNN: Mór, Slávia—Viktória Pil­sen 2:0 (2:0). A Mór, Slávia értékes győ­zelme. .Kolin: AFK Kolin—SK Kladno 3:3 (3:1). Kolin szünet után vissza­esett. 2. Slavia 20 15 2 3 75:24 32 3. SK Prostejov 21 13 3 5 55:33 29 4. SK Pilzen 22 12 2 8 68:45 26 5. SK Zsidenice 22 10 6 6 50:37 26 6­ Viki. Pilsen 22 9 6 7 51:45 24 7. SK Naohod 22 10 2 10 51:57 22 8. SK Bratislava 21 7 5 9 42:52 19 9. SK Kladno 21 5 7 9 47:68 17 10. DFC 21 6 5 10 22:43 17 11. Mór. Siávia 22 5 5 11 33:55 16 12- AFK Koliu 22 5 5 11 37:70 14 13. Teplitzer FK 22 4 4 14 42:62 12 14. DSV Saaz 22 4 4 14 28:76 12 Egy­ik meglepetés a másik után a nyugati divízióban A nyugati divízió vasárnapi fordulója bővelkedett meglepetésekben. Az egy Zsolnai KFC mérkőzést kivéve minden mérkőzés meglepetést hozott. Az KSE po­zsonyi veresége, az FTC döntetlenje, Buttka és Pöstyén győzelme egytől-egyik szenzáció. Az FTC most 5 ponttal vezet. Zsilina a második helyen van és a Ligeti menthetetlen. A tabella állása: VAS MESE 1:0 (0:0). Pozsonyban ját­szották le ezt a mérkőzést, amely a VAS megérdemelt győzelmét hozta. A mun­káscsapat elejétől fogva többet táma­dott és csak Bachoretz kapus nagy­szerű védése mentette meg az ÉSE-t a nagy vereségtől. Az ÉSE a mezőnyben nagyszerűen kombinált, a kapu előtt azonban tehetetlen volt. Az egyetlen gólt a 20. percben Fürst lőtte. Bíró: Krocany. FC Vrutky—Ligeti 4:1 (0:1). A mérkő­zés úgy indult, hogy a Ligeti fölénye­sen fog győzni, azonban a szerencse tel­jesen elpártolt a fekete-fehérektől. Kü­lönösen a játék első felében volt a Li­geti döntő föllényben és a 20. percben Griesler gólt ért el. Előzőleg Minárik egy 11-est a kapufába lőtt. Szünet után tart a Ligeti fölény, azonban a gyenge Stoj a kapuban minden ruttkai lövést beenged. A Ligeti még egy k­­ést nem érvényesített s így Ruttka könnyűszer­rel győzött. Biró, Fritz, SK Zsilina—Komáromi FC 3:2 (2:1). Mindvégig kemény, nyílt küzdelem, mit végül is a saját otthonában játszó Zsolna a maga javára döntött el. A KFC ezúttal is friss, lendületes játékot mu­tatott. Virgovics, Ratz és Rysavy, ille­tőleg Tóth és Drozdy voltak a góllövők. Biró, Sponer, Füleki TC—Trencséni TS 1:1 (1:0). Az FTC érthetetlenül álmosan játszott és a gyors trencséniek megérdemelték az egy pontot. Az első félidőben Kolovrath góloz, amit Varga szünet után a 32. percben egyenlít. Az FTC-nél csak Kolo­vrath, Gleissza és Mihok elégítettek ki, a védelem nagyon szürke volt. Biró, Dietz, Pöstyéni FK—Zólyomi TK 4:1 (3:1). A jó formába lendült PFK idegenben is biztosan győzött a letört ZTE ellen Summer 2, Lipták és Pollák 1—1 góljai­val. Wähle volt a ZTK góllövője. 1. FTC Fülek 15 11 2 2 37:15 24 2. SK Zsilina 15 9 1 5 35:29 19 3. KSE 14 8 2 4 36:23 18 4. PFK 13 8 0 7 51:33 16 5. FC Vrutky 14 7 1 6 39:30 15 6. TTS 14 6 3 5 20:18 15 7. KFC 15 6 2 9 24:29 14 8. ZTK 14 5 2 7 19:25 12 9. VAS 16 4 1 11 21:49 9 10. Ligeti 16 3 0 13 16:47 6 Kárpátaljai sport UTK—UMTE 2:1 (1:1). Szombaton délután folyt le nagy érdeklődés mellett a bajnoki mér­kőzés, melyet az UTK fiatalokból álló csapata megérdemelten nyert meg. A győztes gólt a má­sodik félidő 31. perceiben Zelmanovits lőtte, aki­nek negyven méterről küldött kapás bombája v­élhetetlenül kötött ki az UMTE felsőearikálatai. Biró: Györffy Dezső, jó. UKMSC—MSE II. 2:1 (1:0) Biró Jamasovszky. Az ungvári csapat sokkal jobban játszott és megérdemelten győzött. Gólövők: Sikrociman (UKMSC), Jacina (MSE). Kerékpárvásárlás bizalom dolga. Minden gyártmányt kaphat olcsón kényelmes r észlet fi­zetésre is Inira-cégnél kerékpáros varrógép szakmechanikus, a Koviics Szobor u. Árjegyzéket díjtalanul küld* — i A ZSUPA FELÁLLÍTÁSA A NYUGATI KERÜLET ELLEN Pozsony, április 20. Illadik zsupa kapitány tegnap este összeállította a Zsupa válogatott felál­lítását, amely rendkívül erősnek mond­ható: Burián Tapolcsány, Tomasek Tapol­­csány, Kostka Bratislava, Kovács Brati­slava, Borsos Tapolcsány, Jurcsák Bra­tislava, Herky Makkabea, Závodszky SK Trnava, Jakube, Luknár, Masaro­­vics Bratislava. Tartalékok: Hubek, Kutina. Itt említjük meg, hogy a nyugati ke­rület felállítása megváltozott és több VAS játékos kerül be. Törekvés—BFTC (Beregszász) 2:1 (0:1) A nagy derby előjátékaként ütközött meg a két csapat a fontos pontokért, amelyet a nagyobb lelkesedéssel játszó Törekvés nyert meg. A győz­tes csapat kimagaslóan legjobb embere Drab volt. Mellette Barbados tűnt ki lövéseivel. A halfsor jól­­rombolt, a védelem szintén megfelelt. A ven­dégek az első félidőben szép játékot mutattak, szünet után azonban hamar kifulladtak. A csa­pat nagy része fiatal játékos, gyenge fizikumú, akik még nem bánják az ilyen nehéz mérkőzés iramát. Leg­jobbjaik Várady, Erbach és a­z öreg Páncél. Tapogatódzással kezdődik a mérkőzés, a huszadik percben Erbach III. kapura lő a Jeles által kiütött labdát a center hálóba lövi (0:1). Szünetig a vendégek vannak fölényben, azonban több gólt nem tudnak lőni.­­ A második fél­időben megváltozik a játék képe, a Törekvés mindjobban frontba jön. Barba­rich a tizennyol­cadik percben egyenlít, majd ugyan ő a harmin­cadik perc­ben megszerzi a győzelmet, jelentő gólt- Védhető lövés volt. — Kőszegi bíró kisebb hi­báktól eltekintve, jól vezette a mérkőzét. (g. t.) A HUNGÁRIA LEADOTT EGY PONTOT Hungária—Budai 11 2:2 (2:0). Ferencváros—Soroksár 10:3 (8:1). Újpest—Törekvés 3:1 (0:0). Kispest—SBTC 6:1 (2:1). Szeged—III.­ker. FC 1:0 (1:0).­­■V* Léva: LTE—Zselizi SC 4:1 (0:) Bajnoki. Az LTE a mérkőzést igen könnyen vette. Az eredmény nem Iici kifejezője a játék­nak- Varga (Vágsellye) jól bíráskodott. LTE 11—Sellyei SC 6:2 (6:0) III. észt­­bajnoki- A Rusj a keleti divízió bajnoka SK RUSJ (UZSHOROD)—KAC 3:2 (2:1) Mintegy 3000 főnyi közönség előtt zajlott lett a keleti divízió derby­je, melyet szeren­csével bár, de megérdemelten a Rusj csa­pata nyert meg. A mérkőzés nélkülözte a játék várt szépségeit, küzdelem azonban annál nagyobb volt. A Rusj és egyben a mezőny legjobb játékosa Ivamosó volt, nem sokkal maradt el tőle a másik két half sem. A csatársor legjobb része a Krdzs—Krajnyák balszárny. Machata, az új szerzemény nagyon gyenge játékot mu­tatott, úgyhogy a második félidőben kény­telen­ volt helyet cserélni Kobzánál, azon­ban a csere sem sokat segített- A KAC ha­talmas lelkesedéssel és nagy győzniaka­­rással indult a küzdelembe, azonban a nagy feladattal, no meg a szerencsével megbirkózni nem tudott- A csapat tavaly óta hat (!) standardjátékosát vesztette el, két játékos sérülése folytán nem játszha­tott. Ezzel megmagyarázható a vereség. Hogy a tartalékok nem mind váltak be, az nem is csodálható. A csapat legjobb része a védelem. Klein volt ennek a hár­masnak a legjobb tagja. Szacsury jó vé­dett, pech­ére az utolsó pereiben potya­gólt kapott, ami a KAC vereségébe került. A halfsor az adott körülmények között megfelelt. A csatársor legjobbjai Fazekas és Vitéz. A játék nagy irar­mal kezdődik. Vitéz a harmadik percben nagy helyzet­ből kapuba lő­ A negyedik percben Kob­­zár nagy lövését Szacsáry nehezen fogja. Szabadrúgás tizenhatosról, Vitéz mellé lő. A huszadik percben Krizs vezetést szerez (1:0), öt percre rá Fazekas kapu előtti ka­varodásból egyenlít. A negyvenedik perc­ben Krizs a második gólt lövi (2:1)­ — A második félidőben a KAC hevesen ostro­molja a Rusj kapuját, gólt lőni azonban nem képes. A tizenötödik percben Vitéz jó helyzetbe­n van, faultolják, a bíró azon­ban ahelyett, hogy az előnyszabályt alkal­mazná, szabadrúgást ad- oda a jó helyzet. A harmincötödik percben Csibe egyenlít (2:2). Már úgy látszik, hogy döntetlen ma­rad az eredmény, mikor a negyvennegye­­dik percben Maobata kapura lő s a labda Szacsury kezei között a hálóba jut. Tipi­kus­­ példája az iskolagóloknak. ( Brüll­­dr. jól vezette a mérkőzést, azonban veze­tése nélkülözte azt a nagyvonalúságot, a­­mit egy nemzetközi bírótól elvá­rt a kö­zönség. tg.­­-) A Libertás veresége a nyugati kerületben A nyugati kerület bajnoki fordulójában három nem várt eredmény volt. A Libertás, Rapid s Ham­burg vereséget szenvedtek és ezáltal torló­dás állott be. A tabellában­ a Libertás vezet 18 ponttal. 2. Donaustadt 17 pont, 3. Hamburg 16 pont. Utolsó helyen Berg áll 8 ponttal Eredmé­nyeik: Donaustadt—Hainburg 3:1 (2:1) Bíró: Farkas. A Donaustadt biztos győzelme. Hainsburg a játék második részéiben erősen visszaesett. Virágvölgy—Libertás 2:0 (2:0). Bíró: Koháry. A Libertás legfőbb erőssége a csatársor ezen a meccsen csapnivalóan játszott és így született meg a lelkes Virágvölgy értékes győzelme. Berg—Rapid 3:2 (2:0). Biró, Jakob. Siralmasain gyenge nívójú mérkőzés. Diószeg: Admira—Diószeg 2:0 (2:0). Az Admiira törte meg a pozsonyi csapatok diószegi vereség­szériáját. II. o. bajnoki eredmények: Labor—Törekvés 6:1, MTE—BUSE 4:0, Domkappeln—Somorjai TK 8:0, BTC—UNION 4:0, Fetöv-lBSgpiscj 2­.