Magyar Nap, 1936. április (1. évfolyam, 26-50. szám)

1936-04-15 / 37. szám

Szerda, 1936 április 15 A „Magyar Nap“ regénye Edward Kent, a kém Irja: N. G- SMIRNOW 1927 június elején ismeretlen nemze­tiségű tengeralattjáró siklott be­­lassan a Finn öbölbe. Késő este Leningráddsal szemben felbukkant a part közelében. A sűrűn szegecsélt páncéltorony titokza­tosan emelkedett a víztükör felé s a hold fényében ezüstösen csillogott. Az esti szél hamar felszántotta a hajó kar­csú testét. Hangtalanul feltárult egy csapóajtó. A fedélzeten két személy jelent, i­eg. Az egyik tiszta fehér tengerészegyenruh­á­ban, sapkáján nagy aranyos címerrel- A másik teljesen meztelenül, kezében kof­fert tartva. A fehér ruhás angolul oda­szólt a másiknak: „Az ördögbe is, be kell vallanom, olyan koffert, mely egyszersmind csó­nak is, most látok először. Nos, remélem, szerencsésen ki fog vitorlázni vele a partra. Minden­esetre szerencsés utat, Konti“ „Köszönöm!­“ felelte a meztelen férfis a koffert a vizbe dobta, mely mint val­káni nagy marhahólyag, úszott a felszí­nen­ A ruhátlan ember utána ugrott, törzsével belebujt a koffer oldalán meg­­erősített szijjakba s aztán lassan a part felé kezdett úszni. A fehér köd nemso­kára teljese­n elnyelte. A tengeralattjáró fedélzetén vissza­maradt tiszt leszállt a csapóajtón, mely rögtön bezárult mögötte. A hajó sü­ly­­lyedni kezdett s nemsokára csak a pe­riszkóp csücske látszott ki a habokból. Az úszónak jó órára volt szüksége, hogy partot érjen. Leoldotta magáról a szijjakat s a koffert maga után húzva kilábolt a szárazra. A finn határ jó hat kilométerre volt innen. A titokzatos jövevény óvatosan kémlelődött minden felé, aztán vállára kapta a koffert és gyors léptekkel a part mentén sötétlő lyzet felé vette útját. Ott megállt. Nemsokára sípoló hangot lehe­tett hallani: a jövevény kiengedte a kof­ferbe szivattyúzott levegőt, aztán fel­nyitotta a bőrönd fedelét s felöltözött- Tíz perc múlva hallani lehetett, amint óvatos léptekkel elindult a part mentén, a­­legközelebbi vasúti állomás irányában. Halkan fü­tyikrészve sietett tova és senki sem sejthette volna, hogy alig egy ne­gyedórával ezelőtt oly szokatlan módon került a partra. Ő maga mindenesetre tévedett, ha azt hitte, hogy érkezését senki sem vette észre. A fehér éjszakában messzire el le­hetett látni, amellett a két megfigyelő, akik a bokrok közül az ismeretlen jöve­vény minden mozdulatait figyelemmel kísérték, az edinburghi Orohert cég éj­jeli távcsöveivel voltak­­szerelve. Meg­várták, míg felöltözik s azután, mikor oly messzi volt, hogy lépésének zaját alig lehetett hallani, utána eredtek. A kofferes ember nyugodtan haladt előre s nem is sejtette a fenyegető ve­szélyt. Az egyik fenyőerdő szélén valaki hirtelen elállta az útját: „Állj!“ suttogta az illető angolul. A kofferes ember megfordult s futni akart, de mivel hátulról is tolvajlámpa világított az arcába, megállt. „Tudjuk, kicsoda ön“, szólalt meg a tolvaj lámpás. „Noha igen körültekintő­­en viselkedett, Sir, mégis kifelejtette a számításból, hogy a világon rádió is ki van. „De hiszen a tengeralattjáróm a rádió­készüléket használhatatlanná tettem s az egész utón át nem volt kapcsolatunk a világgal!“ „Ezt tudjuk mi is. Azonban a finn határon nekünk is megvan a magunk állomása­ Már tegnap este tudtuk, hogy ön Harwiccból elindult s teljes nyolc órája lessük az érkezését.“ „Önök a Secret Intelligence Service tagjai ?“* „Hogy ön milyen találékony!“ „És mit kívánnak tőlem?“ „Nézze, Sir,­­semmi­ kedvü­nk itt, a ha­tárőrség közelében nagy lövöldözést csapni. Ezért, úgy éljek, futni hagyjuk önt. De csak egy feltétellel...!­“ „És pedig?“ „Adja át nekünk a­­koffert és azt az órát, amit a csuklóján visel­“ „De ez közönséges, acél óra...“ „Semmi ellentmondás! Tudjuk jól,mit kérünk!“ (Folytatása köv.) * Anglia kémirodája. (A ford.) igagygrátas. A Füleki TC öt ponttal vezet a nyugati divízióban A csonka forduló nem hozott meglepetéseket Vasárnap három mérkőzést játszottak a nyugati divízióban és bár ez a három mér­kőzés különösen­!) meglepetést nem hozott, mégis bővelkedett szenzációkban, ameny­­nyiben a Füleki TC öt ponttal növelte elő­nyét és a KFC a hatodik helyre került. Mind­ezek után a tabella állása a követ­kező: 9. VAS 15 3 1 11 20:49 7 10. Ligeti 15 3 0 1 2 15:43 6 Fülek: FTC—SK Zsilina 5:0 (3:0). A nagy formában levő FTC könnyen bánt el a letörésben levő Zsilinával. Komárom: KFC—Ligeti 3:1 (2:0). Az esőtől felázott talajon nem alakult ki ní­vós játék, de a KFC így is megérdemelte a győzelmet­ Gólok: Tót­h 2, Drozdy, ill. Kembersky. Pöstyén: PFK—VAS 6:0 (3:0). A PFK csatársora nagyszerű napot fogott ki és ez döntötte el a mérkőzés sorsát. A Vas gyenge játékot mutatott. Gólok: Sulc 2, Kat­ina, Lipták, Polak és Divis 1—1- 1. FTC 14 11 1 2 36:14 23 2. KSE 13 8 2 3 36:22 18 3. SK Zsilina 14 8 1 5 32:27 17 4. PFK Piestany 14 7 0 7 47:32 14 5. U­S Trencsín 13 6 2 5 19:17 14 6. KFC 14 6 2 8 22:26 14 7. FC Vrutky 13 6 1 6 35:29 13 8. ZTE 13 5 2 6 18:21 12 Az Ausztria győzött a bécsi tornán Második a Rapid, harmadik a Hungária, utolsó a Sparta Bécs, április 14. A bécsi kétnapos túra valóban szenzációs meg­lepetéseket hozott. A csehszlovák bajnokság első helyén álló Sparta az utolsó lett, a magyar baj­nok Hungária az utolsó előtti, míg az elsőséget az osztrák bajnokság hatodik helyezettje nyerte. Eredmények: Austria—Hungária 5:3 (4:2). A mérkőzés zuho­gó esőben folyt le és a két csapat közül Austria játszotta a komolyabb futballt. Sindelar szerzi meg a vezetést, majd Cseh egyenlít, sőt a vezető­­gólt is megszerzi, pár percre rá Stroh egyenlít, Riegier és Sindelár újabb góljaira Cseh válaszol egy góllal, majd Riegier beállítja a végeredményt. Rapid—Sparta 5:1 (5:1). A Sparta balszerenc­csés körülmények közt játszott. Lövései rendre kapujába mentek, ezzel szemben két öngól esett a saját hálójába. A második félidőben a Rapid át nem ment a félvonalon, de az eredményt nagy­szerűen tudta tartani. Hungária—Rapid 3:3 (3:0). Az első félidőben ra­gyogóan játszott a Hungária és Cseh 2. Titkos góljaival már 3:0-ra vezetett. Szünet után a Ra­pid erőszakoskodni kezdett és a Hungária való­sággal leállt. Így egyenlített ki a Rapid. Austria—Sparta 1:0 (1:0). Vierd­ az 5. percben éri el a meccs egyetlen gólját. Klenovec egy ti­zenegyest kivédett. Rossz napjuk volt a kiesésre álló csapatoknak Az államligában vasárnap három mérkőzés volt, amely különösen a kiesésre álló csapatokra néz­ve végződött rosszul, amennyiben mind elvesztet­­ték meccseiket. Az utolsó helyen álló DSV Saaz helyzete menthetetlen. De a Teplitzer FK és Ko­­lin sincs rózsás helyzetben. A tabella így fest a vasárnapi csonka forduló után: Pilsen, Viktoria Pilsen—DSV Saaz 7:0 (3:0). A Viktoria egyáltalában nem volt olyan jó, mint az eredmény mutatja, de Saaz olyan rossz volt, hogy könnyű szerrel lehetett ellene győzni. Csu­­lik 4, Vina, Horák, Pálly 1—1 volta­k a góllövők. Brünn: Zsidenice—AFK Kolin 5:1 (3:0). Az eső­től feladott talajon a Zsidenice jobban mozgott s ennek köszönheti a győzelmet. Teplitz: SK Prostejov—Teplitzer FK 4:2 (1:1). A Teplitzer FK balszerencsés körülmények közt kapott ki, a döntetlen eredmény reálisabb lett volna. 1. Sparta 19 15 2 2 77:15 32 2. Slavia 19 15 2 2 75:22 32 3. SK Prostejov 20 12 3 5 52:31 27 4. SK Plzen 21 11 2 8 66:45 24 5. SK Zsidenice 21 9 6 6 48:36 24 6. Viktoria Pilzen 21 9 6 6 51:43 24 7. SK Náőhod 21 10 2 9 49:54 22 8. SK Bratislava 20 7 5 8 41:49 19 9. DFC Prag 20 6 5 9 21:41 17 10. SSK Kiad no 20 5 6 9 44:65 16 11. Mór. Slavia 21 4 6 11 31:55 14 12. AFK Kolin 21 4 5 12 34:67 13 13. Teplitzer FK 21 4 4 13 31:57 12 14. DSV Saaz 21 5 4 14 35:75 10 Kassai eredmények Vasamat): Budafok—Kassai Törekvés 5:2 (3:1) 1200 néző előtt került sor a Budafok első játé­kára. A nagy érdeklődést a vendégek pompás já­tékkal hálálták meg. A csapat tavalyi játéka óta sokat javult. Legjobb ítésze a csatársor, különösen a Kovács—Szeder balszárny. A többi csapatrész szintén igen jól játszott. A Törekvés az első 20 percben nagyon szépen kezdett, később azonban meg kellett hajolnia a vendégek nagyobb tudása előtt. Jók, Czellár és a védelem. Gólok: Kovács 3, Zilahy, Hegyes, ill. Drab, öngól. Bíró: Gönczy. Hétfő: Budafok—KAC 3:0 (1:0) Mintegy 1600 néző volt kiváncsi a Budafok 2-ik játékára. A vendégek még jobb játékot nyújtot­tak, mint az előző nap. A csapat legjobb része ezúttal is a csatársor, különösen a két szélső volt. A KAC a szezon leggyengébb játékát nyújtotta. Minden csa­patrész erősen visszaesett. Leg­jobb­jaik Fazekas, Pásztor, akik igazán szívveldésekkel játszottak s nem rajtuk múlott a vereség. Gólok: Hegyes, Szeder, Mészáros, Biró, Kalasony, na­gyon gyenge. Zólyom: ZTK Zvolen—CSK (Kosice) 1:3. A kassai GSK megérdemelt győzelmet aratott Zó­lyomban. Gólok: Haivko 2, Jerga. Nyugati kerületi bajnokság, Pozsony, április 14. A nyugati kerületben­­két bajnoki mérkőzést ját­szottak le a következő eredménnyel: Szene: Szenei SK—Testvériség 1:1 (1:6). A szen­ei csapat könyv és biztos győzelme. Diószeg: Diószeg—Virágvölgy 1:1. Diószeg úgy­­látszik sorra szép eredményeket ér el a pozsonyi elsőosztályú egyesületekkel szemben. Léva: Beszkárt (Budapest)—LTE 4:1 (1:0) A vasárnap lejátszott mérkőzést a budapestiek biztosan nyerték. Legjobb csap­at részük a védelem, ebben is Zöld hátvéd, aki a mezőny legjobbja. Kívüle ■ még Berecz és Koroncai tűntek ki jó já­­tékkal. A válogatottak nem sokat mutat­tak. A lévai csapat h­átsó formációi meg­feleltek, a csatársor gólképességét azon­­­­ban sürgősen fel kell javítani. Szalai­eiv terfedezet és Vig balszélső a csapat leg­jobbjai. Nemcsak jó ibiró volt. S Kárpátaljai eredmények Vasárnap Unigvár: Nemzeti Budapest—CSSK Ungvár 4:0 (1:0). A magyar profiliga vezető csapata igen szép játékkal biztosa­n győzött az U. G­SK re­organizált csapata ellen. A Nemzeti egy kissé helyreállította a magyar futball­­hírnevét Kárpát­alján, ahol már a közönség megszokta, hogy a vendégcsapat rendszeresen elveszti a mérkőzé­seit. Bíró: Pásztor jó. (m­b) CsSK II—UKMSE 4:0 (2:0). Homonna: HAC—Ungvári MTE 2:0 (0:0) Az UMTE négy tartalékkal kiálló csapata meg nem érdemelt vereséget szenvedett. (nb) Nagymiihály: P. Testvériség—UTE 1:0 (1:0) A mérkőzés egyetlen gólját súlyos védelmi hibából az I. félidő 17-ik percében Kainer szerezte. Bíró: Silberstein megfelelő, 500 néző. (nb) Tiszaújlak: TSE—Beregszászi MSE 3:3 (1:1) Az őszről elmaradt bajnoki mérkőzés reális döntet­lent hozott. (n­b) Beregszász: Ungvári AC—BFTC 1:0 (1:0) Uns?*: SK Rusj II. Uzshorod—SK Rusj Christ 3:0 (2:0) Huszti SE—Beskyd Nagyszöllös 6:1 (3:1) Királyhelmec: KSC—SK Slovan Munkács 3:2 (3:0) Nagyszöllös: NSE—SK Královo n­ T. 5:1 (1:0) Az első félidőben változatos volt a játék, mind­két kapu előtt sok gólhelyzet adódott, amit azon­ban a csatársorok nem tudtak kihasználni, míg végre Vámossy, az NS B hátvédje, büntetőrúgásból megszerezte csapatának a vezető gólt. A második félidő nagy NSE-fölény mellett folyt le. A re­­váns­ mérkőzést Nagyszöllös megérdemelten nyer­te. (nb) Ungvár: Nemzeti Budapest—SK Rusj Uzshorod 4:2 (1:0). 2000 főnyi rekordközönség előtt került sor az SK Ifcusj elleni második mérkőzésére a Nemzetinek, melyet végig hatalmas iramú játék után megérdemelten nyert meg a nagytudású ru­szin bajnok ellen. A Rusj kezdi a játékot és a második percben komért érnek el, mely azon­ban eredménytelen maradt. Ezután feljön a Nem­zeti és remek játékba kezd. A 13. percben Hor­váti!­ balszélső ideális beadását V­ohlmn ritkán látott fejessel góllá értékesíti. A Nemzeti nyo­masztó fölénybe került és Boksaynak egymás­után nyílik a­lkalma csillogtatni nem mindenna­pos tudását. Bíró: Rés, ige­n gyenge, (nb.) UTK ifjúsági—SK Rusj ifjúsági 3:3 (1:2), az UTK sokkal jobb volt az ellenfelénél, de a bíró elnyomta. Bíró: Rulecza U., igen rossz, (nb.) Huszt: HSE—SK Rusj Uzshorod 11. 1:0 (6:0). Ruszt város húsvéti futballtornáját elkeseredett küzdelem után a HSE megérdemelten nyerte meg, ahol különösen a csatársor volt nagyon jó. A mérkőzés egyetlen gólját Apogyi lőtte. (nb.) SK Rusz Christ—SK Beskyd Sevijus 8:1 (4:0). A huszti futballtorna végleges állása: 1. HSE 4 pon­t 7:1, 2. SK Rusj I. Uzshorod 2 pont 3:1, 3. SK Rusj­­hust 2 pont 8:4, 4. SK Beskyd 0 pont 2:14. (nlb.) III. kerület FC—Érsekújvár­ SE 2:1 (1:1) Élénk kerületi támadásokkal kezdődik a játék, de a csapat meddő csatárjátéka nem tud eredményt hozni. Végre a 20. percben Fenyvesy egyéni já­téka révén gólhoz jut Óbuda. Erre erős KSE tá­madások következnek és Csapó egy ka­pu előtti kavarodásból kiegyenlít a 38. percben. A máso­dik félidő 18-sik percsében Lutz 20 méterről véd­­hetetlen gólt lő. Ezután a játék végéig lanyha. Hacker bíró nem volt elég objektív. (pl) A Slavia Romániában szerepelt és első nap 0:2- re kikapott a Nagyváradi AC-tól, másnap azon­ban szenzációsan szép játék után simán legyőzte a Vermet 3:1-re. A mérkőzések Bukarestben foly­tak le. Az SK Plzen Skandináviában játszik a szezon befejezése után öt mérkőzlést, szó van még öt nor­­végiai meccsről is. A Bratislava meghosszabbítás után nyer­te a pozsonyi tornát Mérsékelt teljesítmények a húsvéti ünnepen Vasárnap és hétfőn rendezte meg az SK Brati­slava a húsvéti tornát, amely mindkét napon mér­sékelt teljesítményt hozott. A döntőbe a Brati­slava és Phöbus kerültek. A rendes idő eltelte után a mérkőzés 0:0 volt, amikor is meghosszab­bításra került a Gor és a Bratislava 1:0-ra győ­zött. A kétnapos torna tabelája: Phöbus—SK Pilzen 5:3 (4:2). A mérkőzés elég­gé izgalmas volt, azonban a két negyedik helye­zettől többet vártunk. A Phöbus góljait Soltz 3, Béky és P. Szabó, az SK Pilsen góljait Hajek 2 és Kibic lőtték. 2500 néző. Biró: Leuchter. SK Bratislava—Grazer AK 5:0 (2:0). A grazi csapat egészen inferiórius játékot mutatott és a Bratislavának nem került nagyobb megerőltetésé­be­­ győzelmet megszerezni. Gólok: Jalkube 3,­­ Maszarovics, Kosztka (11-es). 3000 néző. Biró: Lőrincz. SK Pilsen—Grazer AK 2:1 (1:1). 4000 néző. Bá­ró: Gräbers. Grazra nem lehetett ráismerni. A csa­­km­tagát múlta felül lelkes játékával és ha ki­csit nagyobb szerencséje van, megnyerhette volna a mérkőzést. Pilsen csak időnként mutatta meg tudását. SK Bratislava—Phöbus 1:0 (0:0, 0:0). 14000 né­ző. Bíró: Schneider. A két csapat döntő küzdelmei végig mezőnyjátékot hozott. Kimondott fölényt egyik csapat sem tudott felmutatni, a Bratislava talán egy árnyalattal többet támadott, a Phöbus védelme azonban erősen állt a lábán. Mindkét csa­patban a védelem és halfsor elégítettek ki, ellen­ben mind a tíz csatár rossz játékot mutatott, áll ez elsősorban a Bratislava támadósorára, amely „pilinckázott“, „tologatott“, csak a lövésekkel maradt adós. A győztes gólt a meghosszabbítás utáni 14. percben Jalkube lőtte és ezzel a Brati­­i­slava nyerte Pozsony város serlegét. 1. SK Bratislava 2 2 —1 — 6:4 4 2. Phöbus 2 1 — 1 6:4 2 3. SK Pilsen 2 1 — 1 5:6 2 4. Grazer AK 2 — t—t 2 1:7 —