Magyar Nap, 1936. május (1. évfolyam, 51-76. szám)

1936-05-19 / 65. szám

Kedd, 1936 május 10 A „Magyar Nap" regénye Edward Kent, a kém Irja: N. G- SMIRNOW Már nem számítottunk arra, hogy az ez­redest még aznap látjuk- Bucsúzáskor ünnepélyesen megcsókoltam Mabel sze­mét. Ő hosszú ideig simogatta az arco­mat. Kért, hogy másnap jöjjek megint és megígérte, hogy házasságunk ügyé­ben ő maga mindent megbeszél az ezre­dessel. 1919 december 17. Ma korán reggel Grop elhozta az iratot „Hogy húzta le Stout lábáról a cipőt? kérdeztem. „Bizony, elég nagy fáradtsággal. A lábbal együtt kellett levennünk/ Grop megmutatta nekem a reggeli la­pokat, melyekben a következő h­ír állt: „Az Old­street sarkán tegnap este egy Stout nevű lakatos, miközben fel akart szállni a villamosra, elővigyázatlanság­ból a kerekek alá került. A kocsivezető azonnal fékezett, de akkor már késő volt. Sout ballábát a kerekek levágták. Stou­­tot eszméletlen állapotban szállították a kórházba.. „Meséljen részleteket“ kiáltottam fel, Grop ijesztő ügyességétől egészen elká­­bulva. Grop lesütötte a szemét, mint egy ár­­tatlan kislány és szerényen mondta: „Nem érdemes róla hosszan beszélni. Ketten voltak velem a Scottland Yard­tól. Miután egy darabig követtük Stou­­tot, megegyeztünk abban a véleményben, hogy más módon lehetetlen vele elbánni. Azonkívül így még Kelly sem kezdhet ki önnel, mert fogalma sem lesz róla, hogy mi történt. Egyik kollégám a villa­mos­megállónál belekötött Stoutba, mi­közben még veszekedtek, jött a villamos és a másik társam­ egész egyszerűen a kerekek alá tolhatta Stoutot. A lábat magammal vittem.“ „No de, ördög tudja, mi sülhet ki.. .“ „Ugyan, szó sincs róla. Ez a Scottland Yard régi bevált módszerei közül való. "A közlekedés úgynevezett áldozataiból legalább tíz százalékot így, mesterséges uton gyártanak.“ Pár perccel később Barbaton őrnagy asztalára tettem le az iratot. Jól meg­nézte ,aztán nevetett: „Csodálatos! Nagyszerűl Ma intézked­ni fogok, h­og­y személyesen beszélhessen C­hurchillel. Milyen jutalmat kíván ezért a bravúros szolgálatért?“ Nyíltan válaszoltam: „Esküvő előtt állok, őrnagy úr. Leg­szebb jutalomnak a kapitányi kinevezést tekinteném.“ „Meg lesz.“ Délután kettőkor Churchill dolgozószo­bájába hívtak. A miniszter férfias, komoly arcán ez­úttal kedves mosolyt láttam. Kezet szo­rított velem és megelégedetten mondta: „Köszönöm, Kent. Mindenekelőtt an­nak örültem, hogy ilyen gyorsan intézte el az ügyet. Nem kérdezem, hogy ez ho­gyan sikerült önnek. Magam tudom a legjobban, hogy háborús időkben nem szabad kicsinyesnek lenni. A háború az háború. A tóry bennünket fog igazolni. Ha mos­.t nem intézzük el a bolsevikieket, akkor húsz évig is elbajlódhatunk velük. És az milliókba kerülne... pénzben és emberben. Igen, igen, csak ne nevessen. Nekünk is harminc évre volt szükségünk ahhoz, hogy a francia forradalom követ­kezményeit likvidáljuk. Minisztereink csak akkor lélegeztek fel, mikor Napó­leon már biztonságban ült Szent Ilonán. Angliának mindig az a kellemes fel­­a­data, hogy kellemetlen ügyeket rendbe­hozzon.“ Sóhajtott, aztán hallgatott egy dara­big. Majd megint kiegyenesedett és majdnem jókedvűen mondta: „Mégegyszer, nagyon köszönöm, amit tett. Még a m­ai nap folyamán intézke­dem előléptetése ügyében. Remélem, még sokszor lesz alkalmunk együtt dolgozni. Ilyen munkatársakkal, mint amilyen ön, élvezet a munka.“ Mielőtt ellogtom Churth­ill szobáját, mégegyszer visszafordultam. . ..Talán Gropot, ágensünket is, értékes szolgálatai miatt valami jutalomban ré­szesíthetnénk. Ebben az ügyben nagyon fontos Sz- ’ :>■, tett nekem.“ „Beszélj-- Brrburton őrnaggyal“, morogta a n­er, majd egy régi nó­tát kezdett mn­­­a­­'ndolni. Ausztria-Olaszorszég 2:2 (1:0) Róma, május 18. A nagy felhajtás el­lenére is csak 20.000 néző jelent meg az olasz-osztrák mérkőzésen. Az első fél­időben Ausztria hatalmas fölényben van és a 28. percben szép akció után Jerusalem gólt lő. A játék nagyon durva és Meazza, meg a Sesta megsé­rülnek. A második félidőben az olaszok irtózatosan befektlsznek és a 18. perc­ben Colaussi labdáját Demaria befejeli. 1:1. A 29. percben Mock labdájával Vierd­ megszökik és 30 méterről gólt lő. A magyar Hertzka bíró gólt ítél, de a közönség beront a pályára, úgyhogy a rendőrségnek kellett beavatkozni. A 40. percben Pasinati mégis megszerzi az egyenlítést. A látottak alapján az osztrák csapat győzelme reálisabb lett volna. Még semmi sem tisztázódott az államligában Újabb vereség érte a Bratislavát Prága, május 18. Az államligában a vasárnapi forduló sem hozott újabb szen­zációt, úgyhogy a döntés tulajdonképpen az utolsó fordulóra marad. Akkor tudjuk meg csak, hogy melyik a négy kieső és a négy Mitropa Kupát játszó csapat­ A Bratislava ismét súlyos vereséget szenve­dett a kiesésre álló Teplitzer FK-tól. A tabella mindent megmagyaráz, hogy mi­ért tisztázatlan még a helyzet. íme: Teplitz: TFK—Bratislava 3:1 (2:0) A TFK min­den erejét beadta ebbe a mérkőzésbe, amely sors­döntő lehet ránézve, ugyanis amennyiben vasár­nap a Mara Slávia ellen győz, úgy Teplitz benn­marad. Ezért a meccs kezdetétől hatalmas tempót diktáltak és rövid idő alatt két gólt érnek el. A második félidő 17. percében Teplitz már 3:0-ra vezetett, amikor Masarovics gólt lőtt. A Bratisla­va egyébként elég jól mozgott, különösen Kovács és Dancsik. Kolin: Mór. Slávia—AFK Kolin 0:0. Kladno: Sparta—SK Kladno 2:1 (1:0) Pilsen: SK Prostejov—SK Pilsen 1:1 (1:1) Náchod: SK Náchod—Viktoria Pilsen 5:1 (1:0) Brünn: Zsidenice—DSV Saaz 7:1 (3:1) 1. Sparta 23 18 3 2 90:22 39 "2. Slávia 23 17 3 3 83:28 37 3. Prostejov 24 14 4 6 62:39 32 4. SK Plzen 25 13 4 8 80:53 30 5. Zsidenice 25 12 6 7 63:42 30 6. Náchod 25 11 3 11 60:64 25 7. Viktória Pilsen 25 9 6 10 52:52 24 8. SK Bratislava 24 8 5 II 46:61 21 9. Kladno 24 6 7 11 53:76 19 10. Moraveká Slávia 25 6 7 12 41:60 19 11. Teplitzer FK 25 7 4 14 49:04 18 1-2. DFO 24 0 6 12 26:53 18 13. AFK Kolin 25 4 8 13 43:80 16 14. DSV Sanl 25 5 4 16 33:87 14 A második helyért folyik a harc a nyugati divízióban Pozsony, május 18. A nyugati divízió­­ban érdekes eredményeket hozott a va­sárnap. A VAS­AC­ utolsó mérkőzésen ma­gára talált és hatalmas vereséget mért Ruttkára. A TTS legyőzte a PFK-t, Zó­lyom pedig Zsolnát, aminek következtében a második hely kérdése ismét nyílttá vált. A KFC értékes döntetlent ért el odahaza a bajnok Fülekkel szemben, amely a leg­rosszabb esetben is öt tiszta ponttal nyeri a bajnokságot. A tulajdonképpeni harc most már a második helyért megy, mi­után a Ligeti sorsa már régebben meg­pecsételődött. A tabella: VAS—PC Vrntky 7:1 (4:0) Bíró Kup­idé. A VAS nagyszerű napot fogott ki és kénye,kedve szerint győzött a teljesen el­készült Ruttka ellen. Ha VAS így játszott volna az egész szezonban, akkor ma nem az utolsó előtti helyen állna. A gólokat Ho­­lusek 3, Sido 2, Motheil, Janotta 1—1 osztozkodtak. Ruttka becsületgólját Hoch­­leitner lőtte. Komárom: KFC—FTC 2:2 (2:1) Az eső ellenére 1500 néző jelent meg. Már az első percben gól esik Bobák révén, de alig kezdik a játékot Malar kiegyenlít. A KFC nagy fölénybe került és a 15. percben Csivre góloz­ A második félidő elején az FTC van fölényben és Mihók révén egyen­lítenek, később a KFC kerül fölénybe. Mindkét csapat jó teljesítményt nyújtott. Biró, Dietz, Trencsén: TTS-IPFK 4:2 (2:1) A hazai csapat reális, megérdemelt új győzelme. A gólokat Betka 2, Roh­ács és Turek ill. Summer és Mieshoch lőtték. Biró: Jakob kitűnő. Zólyom: ZTK—SK Zsilina 2:1 (1:1) A ZTK szerencsés győzelme. Az első gólt Kárpáti lőtte, majd Zsolna öngólt vétett. Zsilina gólját Rysavy szerezte. Biró: No­vak. 1. FTC 18 12 4 2 42:19 28 2. KSE 17 9 3 5 43:29 21 3. Zsilina 17 10 1 6 43:33 21 4. TTS 17 8 3 6 31:30 19 5- KFC 18 8 3 7 32:34 19 6. PFK 17 9 0 3 56:38 18 7. ZTK 17 7 2 8 25:29 16 8. Vrntkv 17 7 1 9 41:42 15 9. VAS 18 5 1 12 30:53 11 10. Ligeti 18 3 0 15 17:53 6 16 Oktatótanfolyam kis és falusi egyesületek részére XVI. A SZÉLSŐCSATÁROK A legtöbb szélsőcsatár azt hiszi, hogy neki semmi más dolga nincs, min­t jól ve­zetni a labdát és centerezni, amivel már eleget is tett. A támadásban a szélsőnek ugyanaz a szerep jut, mint a többinek: gólt rúgni. A mai új orrszájd szabálynál erre igazán sok alkalma kell, hogy nyíl­jon. Megfelelő jó helyezkedés mellett jó­formán csak egy védőjátékos mellett kell elfutnia s már is ott kell, hogy legyen: a kapu torkában. Hogy ezt elérje, ahhoz kevés jól helyezkedni, hanem szükséges az is, hogy a belső csatárokat kitűnő labdák­kal lássák el és ezek a labdák mindig a kapu felé legyenek irányítva. A szélsőcsatárnál a legfontosabb: a gyors­­aság és a jó lövőképesség. Centerezni persze minden helyzetből kell tudnia. A szélsőnek a centerezés pillanatában meg kell néznie, hogy hol állnak a társai s annyi érzékének kell lennie, hogy a labda pontosan ala szálljon. Akármilyen gyors is a szélső, ne bíz­zon mindent erre a tulajdonságára, mert akadhat nála gyorsabb hall is. Ezért ide­jében be kell adnia a labdát. A jó szélső­­csatár mindig az ellenkező lábbal vezeti a labdát, mint amelyik oldalra játszik, ami által elkerüli azt, hogy a labdával autra fusson. Lehetőleg mindig befelé fusson a szélső. A jól startoló és jó kezdősebessé­­gű­ szélső mindig előnyre tesz szert a hátvédekkel szemben. A szélső ne versenyt fusson a hátvéddel, hanem előzze meg gyorsaságával. Ha a labdát a másik szél­ső vezeti, akkor ne a szélünkön marad­junk, hanem húzódjunk az összekötő he­lyére. A szélső tréningje főleg sprintelésből áll. A gyors, helyből való elrugaszkodás hihe­tetlen előnyt jelent. Sprinteljen tehát 10— 15 alkalommal helyből és rövideket, úgy 20—30 métert, gyakorolja azonban a cen­­terezést és sarokrúgást is. (Folytatjuk) NYUGATSZLOVENSZKÓI ZSUFA­­BAJNOKSÁG Városi Művek—AC Nové Mesto 4:0 (3:0), Tapolcsány—RAPID Trnava 2:0. A második félidőben eső miatt félbesza­kítva: SK Trnava—Union Zohor 1:0. Az AC NITRA—BAZIN mérkőzés el­maradt és 3:0 arányban Nyitra javára igazolják. A KAC fölényes győzelmével végződött a kassai „örökderby” KAC—TÖREKVÉS 8:1 (6:1) 1200 néző volt a tanúja emachó a szép és ragyogó technikával telített, liga­­mérkőzésnek is beillő küzdelemnek. A KAC ezzel a meccsével igazolta, formá­jának felfelé ívelését. Amit a Drottár I.-el megerősített csatársor Vitéz irá­nyításával produkált, az kell, hogy még a legnagyobb szakértőket is kielégítse, és reménnyel telítse meg a legpesszi­mistább drukkereket. A jövő heti „Zsupa“­elleni meccsen be kell majd bi­zonyítani, hogy a szlovenszkói magyar futball hanyatlása csak átmeneti volt, s ha nyugaton és keleten egyenlőre fö­lül is kerekedett a Zsupa, az északi ke­rületben nem kell ettől félnünk. Doubrava bíró sípjelére így állt föl a két rivális KAC: Szacsuk­, Klein, Bur­­tovszky, Pásztor, Lebenszky, Holu­­becky, Jurenkó, Csorba, Vitéz, Fazekas, Drottár I. — Törekvés: Princ, Drab, Leskó, Winkler, Blincer, Tróják Rauch­­m­ann, Urigár, Barbaric­s, Pásztor, Grün. Zuhogó esőben kezd a KAC és rögtön frontba lendül. A sorozatos támadások­nak a Törekvés védelme nem tud ellent­­állni és az 5-ik percben már vezet is a KAC Farkas góljával. A gól után to­vábbra is a KAC uralja a pályát és a 12. percben Vitéz a 1­5. percben, Faze­kas a 18. és 23. .percben újra Vitéz rúg gólt. Eredmény: 5:0. A 30. percben egy veszélytelennek látszó támadást Pász­tor fejes góllal fejez be. 5:1. Egy szép KAC támadásnál a 37. percben Drab faultolja a tisztára játszott Vitézt a bün­tetőterületen belül, a megítélt 11-est Fazekas értékesíti és ezzel beállítja a félidő eredményét. A Törekvésnek még módjában lett volna szépíteni az ered­ményen, de a 42. percben a Klein rend­­széért megítélt tizenegyest Barbarics a kapufának rúgja. A második félidőben lanyhul az iram, aminek oka az erős szél. Kb. a 30. percig szép mezőnyjáték folyik és csak ezután kezd finiselni a KAC és Vitéz az egész védelmet kijátszva a há­lóba gurítja a labdát. 7:1. A mérkőzés utolsó gólját Jurenko lövi Csorba­ pasz­­szából. " A tartalékos törekvés nem váltotta be a hozzáfűzött reményeket és nem­ volt veszélyes ellenfele a KAC-nak. Já­tékkedv és lelkesedés nélkül játszott és az egész csapatból nem­ lehet senkit külön kiemelni. A KAC-ban a csatár­sor brillírozott, de különösen Vitéz volt, kitűnő, utána Klein játéka érdemel di­cséret­et. " (­ G. T.) A Libertás vette át a komandót nyugaton Pozsony, május 18. A nyugati kerü­letben ismét érdekes helyzet állott elő. A Donaustadt Pozsonyban kikapott Szénétől és ezáltal a Libertás vette át a kommandót, amelynek most már nagy esélyei vannak a bajnokság meg­nyerésére is. A tabellában a Libertás vezet 22 pont­tal (15 játékból) a Donaustadt 21 pontja (16 játékból) ellenében. Utolsó helyen a PTE áll 9 ponttal. Eredmények: Szenes SE—Donaustadt 2:1 (0:1). Bíró, Janicsek. A Donaustadt valóság­gal elajándékozta a két pontot. A csa­pat nagy fölényben volt­, a kapu előtt a csatárok azonban lehetetlenül működ­tek. Szene lelkesen játszott és a Donau­­stadt minden hibáját kihasználta. Libertás—Testvériség 4:2 (2:1). Biró, Farkas. A Testvériség szerzi meg a ve­zetést, a Libertás nagyobb tudása azon­ban kibontakozik és végül simán nyer­nek. Admira—PTE 3:0 (2:0). Az Admira csak az első félidőben mutatott játéka alapján érdemelte meg a győzelmet, szünet után a PTE jobb volt. Bíró, För­ster, Ham­burg—Berg 4:2 (2:1). 5