Magyar Nap, 1936. május (1. évfolyam, 51-76. szám)

1936-05-12 / 59. szám

Kedd, 1936 május 12 A „Magyar Nap“ regénye Edward Kent, a kém írja: N. G. SMIRNOW „Hallja, Kent, szólt maga valakinek a beszélgetésünkről? A dolog ugyanis úgy áll, hogy tegnap este egy felettébb fur­csa betörő járt nálam. Persze régi jó szokás szerint valami pénzt is vitt ma­gával, de minden jel arra mutat, hogy egyáltalán nem azért jött. Összevissza hányta valamennyi könyvemet és irato­mat.“ Természetesen tréfásan visszautasítot­tam minden olyan feltevést, mintha a furcsa betörő és köztem valami össze­függés állhatott volna fenn. De az ezre­des még nem nyugodott meg. „Nos, — mondta — én nagyon jól tu­dom, hogy Churchillt az Intelligence Ser­vice emberei nagyon tisztelik és szeretik és hogy valamennyi kém az ő rendelke­­zésére áll. Ettől azonban nem hagyom magam zavartatni. Mégiscsak megtanu­lok borotválkozni és az se baj, ha a ma­gam szakállán tanulom.*' „Hallja, Kelly, ön az összeesküvésébe más tiszteket is be akart vonni. Talán ezek közül került ki a betörő?“ „Dehogy. Éppen az a furcsa, hogy még csak most kezdem őket gyűjteni. Olyan tisztekre van szükségem, akik végigcsi­nálták az északi hadjáratot. Önön kívül azonban eddig egy ilyennel sem talál­koztam. Gondolkozzon, kérem, Kent — hátha mégis elővigyázatlan megjegyzést tett valaki előtt? Okvetlenül tudnom kell, hogy ki előtt beszélt!“ Milyen arcot vágott volna várjon, ha kibököm neki, hogy magával Ol­irchillel beszéltem. Persze, eszembe se volt ezt bevallani. Sőt ,amilyen nyugodtan csak bírtam, megkérdeztem: „Mivel gyanúsít ön engem, ezredes? Talán csak nem gondolja, hogy a Scott­land Yardnak dolgozom?“ „Azt csak a jóisten tudja“, felelte bi­zonytalanul. „A háború óta itt még az '•''ridegnek is borsot törnek az orra alá,­­ de én igazán nem hagyom magam megfélemlíteni és az uraknak még lesz falmiuk rólam egyet-mást hallani.“ “Ezúttal nagyon hűvösen búcsúztunk Gymástól és persze nem szólt, hogy lá­­tgassam meg. 1919 augusztus 20. Kelly a sajtót teletömi a legvadabb Chruchill-ellenes támadásokkal. A mun­káspárttal teljes egyetértésben követeli az oroszországi hadtestek azonnali visz­­szavonását, úgy látszik, nagy adag ener­gia lakozik benne. Mindenféle gyűlésen fellép, m­int az északi hadjárat volt részt­vevője és órák hosszat szónokol arról, hogy a csapatok ott teljesen demoralizá­lódnak, mert azt sem tudják, miért gub­basztanak ott ennyi ideig és skorbutban megbetegedett katonák fényképeit közli a folyóiratokban. Napról,napra idegesebben lapozzuk át az újságokat mindig abban a félelemben, hogy egy szép napon a mi tevékenysé­günkről lesz benne valami leleplezés. Ed­dig azonban szerencsére semmi sem szi­várgott ki rólunk. Sőt, a hadvezetőség hivatalos nyilatkozatot adott ki, melyben a csapatvisszavonások gyorsított tempó­járól számol be. Mindamellett úgy ülünk itt a munka­helyünkön, mint valami üvegházbam 1919 augusztus 26. Nagyon sok a munka. Jadenics hadse­regét fegyverezzük fel- Repülőgépek és tankok mennek részükre. Marches ge­nerális, megbízottunk, sürgönyileg közli velünk, hogy a Petrograd elleni támadás­nál biztos győzelemre számíthatunk, ha kellőképpen ellátjuk Judenics seregét. Petrograd meghódítása nagy lépést je­lent tervünkben. 1919 szeptember 2. Malmen kisasszonyt és édesapját ki­­kísérte rá a vonathoz- Nagy földköziten­­geri útra indultak, Korzikát és Afrikát látogatják meg. Nem volt egészen köny­­nyű dolog, miss Malmertől elbúcsúzni. A pályaudvaron óriási virágcsokrot nyúj­tottam át neki. Örömmel vettem észre, hogy szeme könnybe lábadt, úgyhogy kénytelen volt arcát a virágok közé rej­teni. Meg vagyok róla győződve, hogy ezen az utazáson alaposan meg fogja vál­toztatni a szerelemről kialakult vélemé­nyét. Igazi angol nő módjára igen hüvö­­sen búcsúzott tőlem. Utolsó szavai ezek voltak: Bizonytalanná vált a Bratislava pozíciója? Prága, május 11. Az államliga vasár­napi fordulóját a kiesésre álló csapa­tok elkeseredett küzdelme jellemezte, ami által a középcsapatok , így a Bra­tislava is szorongatott helyzetbe kerül­tek. A Moravská Slávia és Kladno ed­digi biztos helyzete megrendült és a kö­zépmezőnyökben is nyílttá vált a hely­zet. A negyedik hely, amely Közép­­európa Kupában való részvételre jogo­sít, úgy látszik Prostejové marad. A Sparta, miután szombaton 3:2-re le­győzte a Zsidenk­ét és­­a Slavia csak dön­tetlent ért el, két ponttal megugrott. A tabella állása: Brünn: Moravská Slávia—Bratislava 6:2 (3:0). A Moravská Slávia, amely a bennmaradásért küzd, hallatlan lelke­sedéssel feküdt bele a játékba, ami előtt a Bratislavának meg kellett hajolnia. A vereség azonban nem következett volna be ilyen súlyos arányban, ha a kapuban Krisko és Vanák hátvéd nem fog ki rossz napot. A Bratislava halfsora sem nyújtott teljes játékot, csak a csatársor elégített ki félig-meddig. A M. Slávia az első hat percben Koubek és Cisar ré­vén már 2:0-ra vezet majd a 25. percben Koubek góljával már 3:0 a meccs állása. Szünet után a Bratislava erős tempót diktál és Luknál majd a 25. percben Jakube góloznak. A mérkőzés teljes nyílt, ekkor azonban visszaesik­ a Brati­slava halfsora és Cisar két gólja majd Koubek újabb góljával a brünni csapat bebiztosítja magának a megérdemelt győzelmet. Biró, Krist, Kelin: Slávia—AFK Kolin 2:2 (1:0). Meglepetés. Saaz: DSV Saaz—Náchod 3:1 (1:1). Saazon ez a győzelem sem segíthet már. Prága: DFC—SK Pilsen 3:3 (2:2). A DFC-ben a Hadrévi jól mutatkozott be. Prossnitz: SK Prostejov—SK Kladno 5:1 (2:1). Prostejov jól együtt van. Pilsen, Teplitzer FK—Viktória Pilsen 1:0 (1:0). Hatalmas meglepetés: 1. Sparta 22 17 3 2 88:21 37 2­ Slavia 22 16 3 3 80:28 35 3. Prostejov 23 14 3 6 61:38 31 4. SK Plzen 24 13 3 8 79:52 29 5. Zsidenice 24 11 6 7 56:41 28 6. Viktoria Pilsen 24 9 6 9 51:47 24 7. SK Náchod 24 10 3 11 55:63 23 8. SK Bratislava 23 8 5 10 45:58 21 9. SK Kladnó 23 6 7 10 52:74 19 10. Mór- Slavia 24 6 6 12 41:60 18 11. DFC 23 6 6 11 26:50 18 12. Teplitzer FK 24 6 4 14 46:63 1 6 13. AFK Kolin 24 4 7 13 43:80 15 14. DSV Saaz 25 5 4 15 32:80 14 Már csak a helyezésekért folyik a harc a nyugati divízióban A Ligeti elvesztette utolsó reménységét, is a bennmaradásra Pozsony, május 11. A nyugati divízió­ban, miután a bajnokság a­ Füleki TC he­lyezése révén már elintézett dolog, inkább a helyezésekért folyik a küzdelem. Az FTC után a második helyért folyó küzde­lemben, úgy látszik, Zsilina kerül ki győz­tesnek. A Ligeti utolsó reményét is elvesz­tette a bennmaradásra. A Komáromi FC együttese megint javított és már az ötö­dik helyen áll­ A tabellán a következő a helyzet: Pozsony: Komáromi FC—Vas 3:2 (2:1). Biró, Leuchter. A KFC beigazolta a csapatról elterjedt jó híreket. Frissen és lendületesen játszottak és minden részükben jobbak voltak a Vasnál. Az el­ső gól a KFC sorozatos kornerei után László fe­jeséből ered. Most a Vas is lélegzethez jut, ké­sőbb mezőnyjáték alakul ki. A 35. percben Lász­ló megint gólt. Előzőleg azonban Fürst gólozott. A második félidőben eleinte a Vas, később a KFC támad és a 20. percben Drozdy góljával már 3:1 a meccs állása. A 28. percben Motthell lő gólt. A meccs eldurvul, két KFC-játékos megsérül. A 40. percben Fü­rs­töt a bíró kiállítja. A KFC-ből Vi­talek, Szigethy, Drozdy és I­ászló, a Vasból Sper­­rich és a védelem emelkedett ki. Pozsony: Pöstyéni FK—Ligeti 3:1 (1:1). Megint megismétlődött a régi mese: a Ligeti fölényben volt és vereséget szenvedett, ami a csatársor szörnyű bizonytalanságára vezethető vissza. A vezető gólt Summer révén a PFK szerzi, de a Ligeti Kam­bersky révén egyenlít. Később a Li­geti gólt ér el, de a bíró nem adta meg. Szünet után a PIFK uralja a mezőnyt és Summer, Divis révén két gólt ér el. Bíró: Kuprie. Érsekújvár: KSE—FTC 1:1 (1:0). A két vezető­­csapat találkozása csak második félidőben volt érdekes, szünet előtt eléggé gyatra játék folyt. Nagyobbrészt így is az FTC támadott, de időn­­kint kihagyott a csapat. A vezető gólt tizen­egyekből Holczer szerezte az KSE-nek. Az FTC sorozatos támadásait a jól védő Bachoretz teszi ártalmatlané.­ Szünet után az FTC hatalmas fö­lénybe kerül, valósággal ostromolja az ÉSE-ka­­put és Pilat a 7. percben egyenlít. A mérkőzés végén az ÉSE van fölénybe. Oláh­ megsérült és csak statisztált. Bíró: Mohler, Zsolna: SK Zsilina—TTS 7:2 (3:2). Trencsén csak az első félidőben volt komoly ellenfél, az­után visszaesett. A gólokat Molnár 8, Mecsir, Pru­­dovics, Beniacs R. és Eysvay, illetve Betka és Varga lőtték. Zólyom: ZTK—FC Vrutky 3:2 (2:0). A ZTK megérdemelt győzelme. A­ ZTK góljait Besina, Halmi és Kárpáti­­lőtték. Biró, Farkas, 1. FTC 17 12 3 2 40:17 27 2. SK Zilina 16 10 1 5 42:31 21 3. ÉSE 16 8 3 5 40:29 19 4. PFK 16 9 0 7 54:34 18 5. KFC 17 8 2 7 30:32 18 6. TTS 16 7 3 6 27:28 17 7. FC Vrutky 16 7 l 8 40:35 15 8. ZTK 16 6 2 8 23:28 14 9. Vas 17 4 1 12 23:52 9 10- Ligeti 17 3 0 14 17:50 6 A nyugati kerületben ismét a Donaustadt vezet Pozsony, május 11.­­A­ nyugati kerület vasárnapi fordulójában a Donaustadt került az élre jobb gólarányával s így heves küzdelem várható a Libertás és Donaustadt között. A PTE helyzete kezd sötét lenni. A tabellában a Donaustadt 16 ponttal és 35:11 gólaránnyal vezet. 2. Libertás 16 pont és 27:10 gólarány. 3. Húsos 12 pont. 4. Testvériség 2 pont. 5. Szenes SE 11 pont. 6. Virágvölgy 11 pont. 7. Admira 8 pont. 8. PTE 8 pont. Ered­mények: * ■ - Donaustadt—Rapid 3:0 (1:0). Bíró: Koháry. A Donaustadt megérdemelt győzelme. A csapat az első félidőben nagy fölényben volt. Babjár, Gerzosko­­vics és Pfeiffer voltak a góllövők. Diószeg: DSE—Libertás 3:1 (1:1). Biró, Bakó. Diószeg megint feltűnő­­győ­zelmet aratott jobb játéka révén. A gó­lokat Honti­k és Uhrik ill. Schmidt lőt­ték. Virágvölgy—Testvériség 3:0 (1:0). Biró: Janicsek. A Virágvölgy végig jobb volt. Gólok: Fehér N­., Krones, Osz­­lanszky. Szene: Szenes SK—Admira 1:1. Biró: Fuhrmann. Egyenlő ellenfelek küz­delme reális eredménnyel. m Oktatótanfolyam tis és falusi egyesületek részére X. A KAPUS A kapus szerepe általában abban áll, hogy megakadályozza az ellenfél játéko­sainak a kapu megközelítését, helyeseb­­bsen lehetetlenné tegye, hogy a futball­­labda teljes terjedelmében áthaladjon az általa védett kapuban­ , A kapus legfőbb kelléke, hogy gyors, jószemű és ruganyos legyen- Nagy hiba lenne, ha a kapus a gólvonalon állna foly­ton. A kapusnak, különösen a mai gyors csatárjáték mellett gyakran kell kifutnia és azt kell mindig a­ kellő pillanatban el­­határoznia, hogy mikor fut ki. A jó ka­pus sohasem dobja el magát vak­­áltan, csak akkor, ha erre már nagy szükség van és minden más védekezési mód hiá­bavaló lenne. Ha pedig már elveti magát, akkor egész testével kell, hogy elvesse ma­gát. Az elvetésnek a­zonban biztosnak kell lennie, m­ert különben ha elejti a labdát, akkor tehetetlenné válik az új helyzettel szemben. Kornemés helyes, ha a feléje tartó csatár elől kiöklözi a labdát, ha eb­ben nem biztos, akkor birtokába kell ven­nie. A kirúgásnál a kapusnak arra kell ügyelnie, hogy ne vaktába rúgja ki a lab­dát, hanem lehetőleg valamelyik saját já­tékosának, hogy ily módon is megindítsa a támadást. A kapus a leghelyesebben úgy treníroz, ha sokat sprintel, kötélugrást végez, mert így fokozza a két legfontosabb kapustu­­lajdonságot: a gyorsaságot és ruhanyossá­­got. Ezenkívül célszerű, ha tréningen va­laki 10—14 méterről a kapu sarkai felé dobja a labdát és a kapus igyekszik a lab­dát vetődés nélkül elfogni- Jó módszer az is, ha olykor-olykor a csatárok egyszerre két-három­ labdával lőnek kapura. Ezen­kívül a kapusnak az általános tréningből is ki kell vennie a részét, azaz a körfutás­ból, passzol­ás­ből, fejelésből és kondíció­­javításból. (Folytatjuk­) A kassai csapatok eredményei Törekvés—Rúgi 0:5 (0:1) 1000 néző előtt mérte össze erejét a divízió outsidere a bajnokjelöltre. A mérkőzést a Bu­ss megérdemelt, de túlzott gólt arányú győzelmével végződött. A Törekvés ezzel a meccsel elvesztette a divízióban való bennma­radásának utolsó reményeit is. A mérkőzés ese­mén­y, sőt helyenként durva volt, Szemetkay zá­ró nem bizonyult alkalmasnak és sorozatos téve­déseivel a Törekvést sújtotta (a második gól). A gólokat Spevár 3, Kobrár és Krizs rúgotk. (gt) J­AC NOVA VES—KAC 0:2 'A KAC szép játékával idegen pályán értékes­ győzelmet aratott Csorba és Farkas góljaival. Úgy látszik a csapat megint formába lendül,­­ de sajnos már későn. (gt) 5 Tapolcsány vezet a nyugat­­szlovenszkói zsupában Pozsony, máj. 11. A nyugatszlovenszkói zsupa nagy meglepetése az­­AC Nitra po­zsonyi veresége a Spart­ától, ami könnyen a zsupabajnokságába kerülhet a nyitrai együttesnek. Tapolcsány győzött és így tisztán vezet. Eredmények: Pozsony: Makkabea—Városi Művek 2:1 (1:0). Az első félidőben kornerből Weiszt Ármin gólt lő. Szünet után Weisz tizen-n­egyesből gólt lő, később Boncsó javít a 14 eredményen. Biró: Martinovics. Pozsony: Sparta—AC Nitra 1:0 (0:0). Biró: Galbeso- A nyitrai csatársor csődje. A gólt a második félidő 12. percében Hoff­mann lőtte. Nagyszombat: Rapid—Bazini SC 10:0 (3:0). A Rapid hengerelt. Gólok: Zsigárdy, 6, Hlavaty 2, Rysavy és Tomecsek 1—1. Zohor: SK Tapolcsány—Union Zohor 4:2 (2:2). Tapolcsány nagyobb tudása a második félidőben kijött. Vágósekly: AC Nové Mesto—SK Trna­­va 4:0 (2:0). Könnyű győzelem. IX. Lévai LTE—Galántai SE 4:2 (4:2). Ba­rátságos. Rendkívül szép mérkőzés, amely­nek első félidejében Galánta enyhe fö­lényben van és a Szalay nélkül játszó lé­vai csapattal szemben. Szünet után beáll Szalay és a lévai csapat ekkor döntő fö­lénybe jut. Jók az LTE-nél Szalay, Mé­száros, Kuzsel, míg Galántánál Balogh és Holub mutatak első­rangú játékot. Bécsi bajnokság: Austria—Rapid 3:2, FC Wien —WSC 3:0, Favoritner—Wacker 5:3. Nyugati kerület II. oszt. bajnokság: BSO—Fe­­rér­ 2:1, Dornkappelln—Püspöki 2:1. Luxemburg: Írország—Luxemburg 6r 1 (4:1).