Magyar Nap, 1936. június (1. évfolyam, 77-99. szám)

1936-06-03 / 77. szám

ß©si©iisia«St a nyugati kerület bajnoka! A PTE és Admira esnek ki? Pozsony, j­unius 2. A nyugati kerület­ben vasárnap két mérkőzéssel befejező­dött a bajnokság és miként várható volt a Donaustadt első helyét eredményezte. Az utolsó két hely a PTE és Admiráé, akik így a második osztályba esnek, ha csak közben valami mentési akció nem tör­ténik. A tabella végleges állása: a Donaustadt—Virágvölgy 4:0 (2:0). A VAS pályán 250 főnyi közönség előtt a Donaustadt simán legyőzte a Virágvöl­gyet és ezzel megnyerte a bajnokságot. A Donaustadt elejétől fogva sokkal jobb volt. Az első félidőben Pfeiffer, Reichen­tal, Nagel és Federmayer pedig a máso­dik félidőben lőtték a gólokat. Rapid—Ad­mira 3:3 (2:2) Biró, Jakob. Az Admira egy árnyalattal jobb volt és egy 11-est nem érvényesített. A Rapid góljait Ohmann, Precs és Kucsera, az Ad­mira góljait Rdetzky lőtte. Libertás—Ham­burg 4:4 (2:0) A Libertás a győzelmet is megérdemelte volna. 1. Donausladt 14 8 3 3 42:14 19 2. Libertás 14 8 3 3 32:13 19 3. Rapid 13 5 3 5 20:18 13 4. Szenei SK 13 5 3 5 2D22 13 5. Virágvölgy 14 5 3 8 21:28 13 (5. Testvériség 14 5 2 7 19:36 12 7. Admira­l 14 3 5 6 21:31 11 8. PTE 14 4 2 8 19:33 10 Balszerencséje miatt csak döntetlent ért el Fülek Fü­leki TC—SK Rusj 1:1 (1:1). Fülek, június 2. Szlovenszkó orszá­gos bajnokságáért vasárnap játszották az első mérkőzést Füleken, mely várat­lan döntetlent hozott. Az FTC sokkal jobb volt, de a szerencse nem szegődött a csapat mellé s így döntetlen ered­­ménnyel kénytelen vasárnap Ungvárott játszani. Az első félidőben az FTC van fölény­­ben és Glensza révén gólt ér e­, szünet előtt azonban Krajnyák egyenlít. A má­sodik félidőben a Rusj védekezésre ren­dezkedik be és tartja az eredményt. Biró: Vogel 2.500 néző. Kárpátaljai eredmények: SK Rusj Chust—SK Duchnovits Munkács 3:2 (0:2). A kárpátaljai szláv derby második döntője nem nyert befejezést, mert a munkácsi Duchno­vits egy 11-es megítélése miatt sportszerűtlenül levonult a pályáról. Az első találkozást az SK Rusj Chust nyerte 0:2 arányban, így a kárpát­aljai szláv bajnok az SK Rusj Chust lett. A mér­kőzést Szuil biró igen rosszul vezette. Tiszaújlak: TSE­-­Fehérgyarmati TK 3:1 (1:1). Nagykapos: KTK—Ungvári SC 3:2 (3:0). Mi­kolajcsik biró, aki egyben a kaposiak vezetője is három USC játékost minden indok nélkül kiál­lított, s a mérkőzést egyébként is igen egyolda­lúan és rosszul vezette. Ungvári UAC—CsSK Ungvár 7:0 (0:0), UAC II—CsSK II 1:0 (0:0). Az UAC második csapata nagy küzdelem után megérdemelten győzött a CsSK felett Fucskó I. góljával. Biró: Német nagyon gyenge. Perecseny: SK Bandin—Ungvári SC Komb. 5:4. Huszt: Királyhelmeci SC—Huszti SE 2:1 (0:1). A keleti kerület két körzeti bajnokának találko­zásából a szerencsésebb KSE került ki győzte­sen. A mérkőzés végig heves iramú játékot ho­zott, bár a talaj igen nehéz volt, a mérkőzés előtti nagy esőtől. Az első félidőben a HSE a többet támadó fél és szép támadásokkal közelítette meg a KSC kapuját, eredményt azonban csak a 22. percben tudtak elérni Boross öngólja révén, aki egy nagy kavarodásban a saját kapujába lőtte a labdát. A második félidőben a KSC volt a job­bik csapat, annak dacára, hogy a játék ezen ré­szében is hatalmas gólhelyzetei voltak a huszti csapatnak. Az egyenlítést a 10. percben a nagy­szerűen játszó Paskulyák II. szerezte meg ugyan­csak ő lőtte a 40. percben a győztes gólt is. A mérkőzés után a közönség tettleg bántalmazta Rosdeutscher bírót. Jók a KSC-ben Skripecky, Paskulyák I. és II. és Sá­ntha. A ZISE-ben Dob­­zsenecky kapus, Harstein Giba és Neumann tűn­tek ki. Beregszász: BFTC—Attila Miskolc 3:2 (0:1). Igen értékes győzelmet aratott a BFTC ifjúsági játékosokból álló együttese a magyar nemzeti bajnokságban szereplő Attila ellen. A mérkőzés egész ideje alatt a BFTC volt a többet támadó fél és a jobbik együttes. A vezető gólt az Attila szerezte meg Bán révén. Jók a BFTC-ben: Lehön­­feld, Pánczél, Kalocsay II. (a mezőny legjobbja). Kun, Orm­tay, az Attilában egyedül Bán mutatott játékot, Biró, Jánosovszky megfelelő. Munkács, Attila—MSE 2:2 (1:1). Szerencsés döntetlent ért el az Attila együttese Munkácson a sokkal jobb MSE-vel szemben. A játék nagy­részében az MSE volt a többet támadó csapat, de a csatársor akcióit nem kisérte elég szerencse és nem volt a sikerhez feltétlenül szükséges esély. A vezető gólt Havel­ révén az Attila szerezte meg, amit az MSE a 45. percben Zimmermann gól­jával kiegyenlített. A második félidő első per­ceiben az MSE kapusának jóvoltából ismét veze­téshez jutott az Attila, ezt Hajlik egyéni akció­jával egyenlítette ki. A mérkőzést Halpert­ kisebb hibákkal vezette le. OKTATÓTANFOLYAMUNK mai foly­tatása anyagtorlódás miatt kimaradt. Nagyszőlős: SK Beskyd—SK Královo (Király­háza) 5:1 (1:1). Barátságos mérkőzés. A nagyszől­lősi csapat alapos revánsot vett a múlt héten Ki­rályházán szenvedett 2:1-es vereségéért. Az első félidőben változatos játék folyt, a mérkőzés má­sodik felében a Beskyd nagy fölénybe­­ kerül és lendületes, szép játékkal megérdemelt győzelmet aratott. (n. r.) CsSK Kosice—RSC Rozsnyava 8:0. A di­­íjó 2-ik és a kerület 2-ik helyezettje. Az RSC fenn­állása óta ilyen súlyos vereség még nem érte. A csatársor a kapu előtt tehetetlen volt. Biró: Hei­­decker jó. A Floridsdorf legyőzte a Bratislavát. A Spar­ta elleni győzelemtől fáradtan, rossz időben, több tartalékkal állt ki a Bratislava a Floridsdorf ellen és 1:0 (0:0)-ra kikapott. A bécsiek sem mu­tattak valami különöset, de a győzel­met jobb játékuk révén megérdemel­ték. Biró: Krecsány. Érsekújvár: KSE—Viktoria Pilsen 3:2 (2:2). Az ÉSE szenzációs győzelme. Csapó 2 és Krajcsir lőtték a gólokat. Ruttka: FC Vrutky—SK Szucsany 4:1. Dornkappeln—Labor 6:1 (3:0). A pozsonyi ifjúsági villámtornát az Union Zohor nyerte. 2. Rapid Pozsony. 3. Rapid Trnava. 4. Ligeti. Sajnálatos vélet­lenen folytán a sorshúzásnak sok szerepe volt. Tapolcsány végleg csupabajnok, ameny­­nyiben a megismételt mérkőzésen 2:0 (1:0)­­ra legyőzte a nagyszombati Rapidot. Szene: Makkabea—Szenes SE 4:1 (3:0). Értékes győzelem. Gólok: Löwenhein 3, Weisz II. illetve Zapletan. Trencsén: Moravská Slávia—TTS 4:2 (1:1). Zsolna: SK Zsilina—Kassai AC 5:2 (3:1) Zólyom: Brigittenauer AC—ZTE 5:2 (2:1). Komárom: Csepel FC—KFC 4:3 (2:2). Vasárnap. A magyar profibajnokság II. helyezettje csak nagy küzdelem után győzött. Az Austria nyerte a bécsi pünkösdi tornát. Pünkösd két napján torna volt Pécsben, ame­lyen az Austria, Rapid, Ferencváros és Triestina vettek részt. Az első nap az Ausria 4:0-ra verte a Ferencvárost, a Rapid pedig­ 8:0-ra a Triesti­­nát, másnap a Rapid 5:3-ra győzött a Ferencvá­ros, az Austria pedig 2:1-re a Triestina ellen és így jobb gólaránya révén az Astria nyerte a ser­leget. . . Mährisch-Astrau: Sparta—Slovan Ostrava 4:2. Barátságos. Magyar csapatok a túrán: Kispest—Kinizsi 9:2, Kispest—Arad 3:1, Bocskai—Lodz 2:1, Soroksár NAC-Sorok­ée 4­. „Filene, amerikai gyáros, aki 1932-ben végigjárta Csehszlová­kiát, úgy nyilatkozott, hogy ná­lunk borzasztóan alacsonyak a bérek.“ Tucsny miniszter vasár­napi beszédéből. Még mindig tart a párizsi sztrájk Párizs, június 2. Pünkösd előtt a mun­kaadók egy része eleget tett a munkások követeléseinek, akik már harmadnapja megszállva tartották a gyárakat, úgyhogy a munka a keddi nap folyamán egész sor üzemben megkezdődött. De kb. 40.000 munkás továbbra is a gyárakban maradt. Tizenöt üzemben tovább folyik a sztrájk és más ipari ágakra is átterjed. Képünk a Farman repülőgépgyárat ábrázolja, amelyet a munkások megszállva tartanak. A munkásokat hozzátartozóik kívülről élelmezik. GAZDASÁGI ÉLET Szlovenszkói számok Szlovenszkón a történelmi országok­kal ellentétben állandóan nagy szüle­tésszaporulatot tapasztalhatunk, melyet azonban sem az iparban, sem a keres­kedelemben nem lehet elhelyezni. Ez aztán odavezet, hogy Szlovenszkón több embert kell el­tartani, mint Ce­hországban, vagy Morvaországban. Mig Csehországban minden második embernek (49.8%) van saját jövedelme, addig Szlovenszkón csak miin­den har­madik (34.2%) keres. Mig Csehország­ban a családtagoknak csak 5.8%-a vé­gez otthon kisegítőmunkát, addig Szlo­venszkón 10.3%, azaz kétszer annyi. Az otthoni kisegítés nem valami jövedel­mező dolog s hogy Szlovenszkón a csa­ládtagok nagy része a­­ház körül robo­tol, annak kizárólagos oka, hogy másutt nem kapnak munkát. Csehország 7.1 millió lakosa közül csak 1.7 millió dol­gozik a mezőgazdaságban, Szlovensz­­k­óm, ahol összesen csak 3.3 millió lakos él, mégis 1.9 millió ember robotol a föl­deken. Csehországban az ipar 3 millió, Szlovenszkón 0.6 millió embernek ad munkát. A közlekedés lebonyolítása ott 1.1 millió, nálunk csak 0.34 millió embert foglalkoztat. Csehországban 1934-ben 1418 rés­­­vénytársaság volt összesen 30.500 mil­lió korona alaptőkével, Morvaország­ban 1.000 részvénytársaság 29.000 mil­lió tőkével, Szlovenszkón 413 részvény­­társaság összesen 1.526 millió korona alaptőkével. Noha Szlovenszkón az iparvállala­tok tőkéje alig huszár részét teszi a csehországiaknak, a cseh nagytőke egyre jobban nyomul be Szloven Šz­­kóra s a nagy részvénytársaságok tönkrekonkurrálják, vagy legjobb esetben felvásárolják és megszün­­tetik a szlovenszkói kisebb üzeme­ket. így magyarázható, hogy miért háló**, dik a szlovenszkói ipar és miért na«‘ gyobb Szlovenszkón a munkanélküli­ség, miért rosszabbak a kereseti viszo­nyok, nehezebb a megélhetés. /V» A KORONA MAI ÁRFOLYAMA Prágai tőzsde, junius 2. 400 schillingért kapunk 478.50, 100 slotyértt 451.0, 100 pengőért 518.50, 100 lejért 16.475, 100r­dinárért 58.80, 100 márkáért 598.—­, 100 belgár frankért 441.—, 100 svájci frankért 790—, 100 francia frankért 160.20, 100 doll. forintért 1637.—, 100 líráért 180.90, 1 amerikai dollárért 24.30/ 1 angol fontért 121.50, 100 schillingért fizetünk 481.50, 100 zlotyért 454.—*, 100 pengőért 521.50, 100 lejért 16.665, 100­ dinárért 59.20, 100 márkáért 600.—, 100 belgár, frankért 413.—, 100 svájci frankért 793.—, 1­X1 francia frankért 160.80, 100 doll. forintért 1643.—, 100 líráért 182.10, 1 amerikai dollárért 24.50, 1 angol fontért 122.50. A legjobb ápolószer ma^cW,m ■ MAHV rPFM hamv«« finomságu-­i bnfipi­te!Ii tz ,rc0,­­ mert j­­ MARY CRÉM eltünteti a ránco­kat mert a MARY CRÉM a legideálisabb szer szeplök este» mert a MARY CRÉM megszünteti a pat­tanásokat, piros és barna foltokat mert a MARY CRÉM eltünteti a mit­esszereit rövid , használat után ön is meg fog gyüzüdni a MARY CROM szen- s­zációs hatásáról. «Akti a MARY-laboratórium, Ph. Mr. Dr. Pollák és társa, Bratislava, Valy 18. Kapható minden drogériában és illatszertárban. Kerékpár-újdonság! A váz egy darabból áll, tehát nő és férfi egyaránt használhatja. Kapható túra-, ballon-, fél és egész luxus kivitelben Spira-cégnél kerékpár és varrógép szakmechanikus, Kőéire, Szobár «• Adagjaikat a lapra hivatkozva díjmentesen küld. -----------------------»—---------------­ Nyolc napra ingyen a »Magyar Nap«-ot! Töltse pontosan ki az alanti szelvényt 30 fi­­­lérrel felbélyegzett levélben küldje be kiadóhiva­talunknak (Magyar Nap, Mór, Ostrava—Privoz, Benesová 5) és 8 napra ingyen kapja lapunkat, hogy megismerje. Olvasható név: Pontos cím: HÖLGYEK! havi zavaroknál és rend­ellenességeknél használ­ják garantált szerünket . PRIMADOLT ! Ára: 35.—,-től 55.— koro­­náig, rendkívül erős 95 Kps. Szállítás diszkréten történik. M. SCHILLER Rudeska prof. klinikájá­nak hosszú éveken ke­resztül első szülési aszt­szisztensnője. Praha XI Jugoslavská 5. Ajánlko­zik minden esetben. Nyomja: Újságkiadó és nyomdaipari társaság Keller & Co. M.­Ostrava. Felelős szerkesztő: Nagel, Endre, 2. I A Magyar Napban hirdetni: biztos siker! !