Magyar Nap, 1936. szeptember (1. évfolyam, 151-175. szám)

1936-09-22 / 169. szám

Kedd, 1936 szeptember 22. /stuftartlap. A magyar atléták legyőzték a lengyeleket Döntetlen a finn-francia találkozás Varsó, szeptember 21.— Nagy érdeklődés­sel várták a lengyel-magyar atlétikai ver­senyt, amelyre a magyarok több tartalékkal álltak ki. Ennek ellenére sikerült a viadalt 70.5:65—5 arányban megnyerniük, ami igen értékes teljesítmény. A főbb eredmények: 800 méter: Kucharsky 1. 1:53.8 m­p. 2. Iglói m. 1:53,9 mp. 110 gát: 1. Szabó E. m. 15,6 mp. Távol: Hankó 1. 713 cm. 2. Dombóvári m. 698 cm. Diszkosz: 1. Domogán 46.19 m. 2. Józsa m. 43.51 m. 5.000 méter: 1. Simon m. 14:49,4 mp. Magyar rekord!!! 2. Noji 1. 14.50 mp. Simon káprázatosan futott és legyőzte az olimpiai helyezett Nojit és Kelent a 4-ik helyre utasította. Olimpiai staféta: 1. Lengyel­­ország 3:13.8 mp. 2. Magyarország 3.14 mp. Gerely: 1. Várszegi m. 67.27 m. 2. Makka m. 59.90 m. Négy magyar ökölvívó az Amerikába utazó Európa-válogatottban Budapest, szeptember 21. Az Amerikába utazó Európa-válogatott szeptember 24-én Genovában száll hajóra. Az Európa-válo­­gatott összeállítása csak most vált végle­gessé. A csapatban négy magyar, három olasz és egy francia boxoló kapott helyet. A magyarokat Frigyes, az olimpiai baj­nok Harangi, Mándi és Nagy képviselik. Az amerikai portya öt mérkőzésből ál­l, melyek Newyork, Boston, Bufallo, Pitts­burg, Philadelphia városokban kerülnek lebonyolításra. A csapat­­­vezetője Rankovszky Artur lesz, aki az amerikai útját arra is felhasz­nálja, hogy véglegesen lekösse a május­ban sor kerülő Amerika—Európa mérkő­zést, melyet a „Chicago Tribune“ c. lap rendezésében tartanak meg. Ezen a má­jusi mérkőzésen Európát a római Európa­­bajnokságon győztes boxolók képviselnék. A Ligeti veretlenül halad az élen a nyugati kerületben Pozsony, szeptember 21. A nyugati ke­rületben a Ligeti kenterben veri ellenfe­leit és tíz ponttal 22:2 remek gólaránnyal halad az élen. A fordulóban a favoritcsa­patok sorba megnyerték mérkőzéseiket és ez a helyzet: Ligeti—Főrévi TC 4:0 (1:0). A Ligeti ismét köny­­nyen győzött, bár két tizenegyest nem érvénye­sített. Griesler 3, Kambersky 1 gólt lőtt. A Fő­névi TC csak az első félidőben tartotta magát. Bíró: Koháry. Rapid—Virágvölgy 6:0 (3:0). Bíró: Bak­ta. A Rapid jó napot fogott ki és könnyen győzött a gyenge Virágvölgy ellen. Donaustadt—Admira 2:1 (1:1). A Donaustadt csak nehezen győzött a CTE-pálya gyatra tala­ján. Bíró: Brüll Gyula dr. Libertas—PTE 3:2 (2:0). Bíró: Jakob. A Liber­­tas lassan megtörte a PTE kezdeti ellenállását és végül biztosan győzött. Radetzkyt a bíró felese­lésért kiállította. Diószeg: Szenei SC—Diószegi SE 4:0 (2:0). Szene megérdemelt győzelme idegen talajon. Gó­lok: Tham (2), Petrovics és Csánó. Bíró: Brüll Emil mérnök. II. oszt. bajnoki: Dornkappeln—Union 10:2 (3:2). Dornkappeln hengerelt. MTE—Lavor 4:1 (0:0), BULE-Unitas—Törekvés 6:0 (0:0), BTC— Vas 11 3:2 (2:2). 1. Ligeti SC 5 5 0 0 22:2 10 2. Szenes SE 4 4 0 0 14:1 8 3. Donaustadt 5 3 2 0 11:6 8 4. Rapid 4 3 0 1 13:10 6 5. Libertás 4 2 1 1 8:4 5 6. Diószegi SE 5 2 0 3 11:19 4 7. PTE 5 1 1 3 6:12 3 8. Főrévi TC 4 1 0 3 7:13 2 9. Testvériség 4 1 0 3 6:12 2 10. Virágvölgy 5 1 0 4 6:19 2 11. Admira 5 0 0 5 5:12 0 A Rusj katasztrofális veresége Prága, szeptember 21. Az államliga ötö­dik fordulója ismételten az SK Rusj sú­lyos vereségét hozta, míg az SK Bratisla­va idegenben ismét pontot szerzett, miál­tal megszilárdította jó helyzetét a tabellá­ban és jelenleg a negyedik helyen áll. Egyébként a favoritcsapatok győztek. A tabellában a Slavia vezet 5 mérkőzés­ből 8 ponttal, 2. Sparta 3 mérkőzés 6 pont, 3. Náchod 4 mérkőzés 6 pont, 4. SK Brati­slava 5 mérkőzés 6 pont, 5. Zsidenice 5 mérkőzés 6 pont, 6. Prostejov 5 mérkőzés 6 pont, 7. Kladno 4 mérkőzés 6 pont, 8. Viktoria Pilzen 4 pont, 9. SK Pilzen 4 pont, 10. Viktoria Zsizskov 3 pont, 11. Mar. Slávia 2 pont, 12. SK Rusj 1 pont. SV PILZEN: SK BRATISLAVA-VIKTO­RIA PILZEN 2:2 (1:0). A mérkőzés képe alapján az SK Bratislava a győzelmet megérdemelte volna és ha a fedezetsor va­lamivel jobb napot fog ki, úgy a győze­lem nem maradt volna el. Az első félidő­ben a szemfüles Chodak gólt szerez. Szünet után a Viktoria Pilzen erősen feljavul és beszorítja az SK Bratislavát, mialatt a 12. és 14. percben Kaspar két gólt lő. A ki­egyenlítő gólt Dezsák szerezte meg. PRÁGA: SLÁVIA—SK RUSJ 10:0 (6:0). Az SK Rusj inferiorus ellenfél szerepét töltötte be és a Slávia tetszés szerint győz Sobotka 4, Bradács 3, Kopetzky 2 és Vy­­d­acsil góljaival. PRÁGA: SK PILZEN — VIKTORIA ZSIZSKOV 3:2 (0:2). Meglepetés. Zsizskov a második félidőben visszaesett. PROSSNITZ: SK PROSTEJOV—MÓR. SLÁVIA 6:1 (1:0). Megérdemelt győzelem. BRÜNN: SPARTA—ZSIDENICE 2:0 (0:0). Izgalmas mérkőzés, amely végül a Sparta megérdemelt győzelmével végző­dött. Braine lőtte a két gólt. NÁCHOD: SK NÁCHOD—SK KLAD­NO 3:2 (2:2). Elkeseredett küzdelem után a jobb Náchod győz. Döntetlent értek­ el a magyar csapatok a nyugati divízióban Pozsony, szeptember 21. A magyar csap­­tatok a nyugati divízió vasárnapi fordít­ójában nem szenvedtek vereséget és rend­re döntetlent értek el. A két tabellavezető Vas—ZTK találkozása is döntetlent hozott és jobb gólaránnyal a Vas maradt a ta­bella élén. Pozsony: ZTK—Vas 2:2 (2:1). A Vas csalódást keltett és jobb játékkal könnyebben győzhetett volna. A ZTK a legjobb benyomást hagyta visz­­sza iskolázott játékával. A vezető gólt a 10. perc­ben a ZTK éri el a Vas öngólja révén. A 25. percben Fürst egyenlít, de Lukács újból vezetés­hez juttatja a ZTE-t. A második félidőben tel­­jesen a Vas az úr a pályán és a 40. percben Ho­­lusek egyenlít. Losonc: Losonci AFC—Komáromi FC 0:0. Ezer néző előtt kiegyenlített küzdelmet vívott a két csapat. Mindkét részen a védelmek voltak jók. Zsolna: Rapid—SK Zsilina 3:0 (1:0). A nap meg­lepetése: Zsolna egészen primitív játékot mutatott és a gyenge Rapid is biztosan győzött Pollak (2) és Rysavy góljaival 1. SK Vas 5 3 11 18:10 7 2. ZTE 5 2 3 0 10:6 7 3. Füleki TC 4 1 3 0 8:4 5 4. Trencséni TS 4 2 1 1 9:5 5 5. Komáromi FC 5 2 1 2 8:10 5 6. Rapid 3 2 0 1 5:4 4 7. Losonci AFC 4 1 2 1 5:5 4 8. SK Zsilina 5 2 0 3 10:11 4 9. FC Vmtky 4 112 9:14 3 10. Pőstyéni FK 4 0 0 4 4:17 0 Imimél a Magyar Kapó! CSIK RÓMÁBAN 59,8 MP! Róm­a, szeptember 21. — Csik a magyar úszóalipikon Pozsony után vasárnap Rómá­ban állt starthoz és 100 méteren 59,8 mp.-el győzött. 2. Costa olasz 1:01,8 mp. Csik ez­után 50 méteres mellúszásban mutatta meg tudását és 32,2 mp.-el elsőnek ért célba. Mö­götte Ghira 35,4 mp.-el, mint második érke­zett be. Nagyszőllős: NSE-BFTC II. 5:1 (1:1) NSE Kiz­­hovec—Városi Művek 3:1 (1:1), SK Trnava—AFK Malacka 3:1 (1:0), AC Nitra—AC Nové Mesto 2:1 (2:1), SK Bratislava II—Cseklész 7:2 (2:1). Gablonz: Német szövetségi válogatott—Szász­országi válogatott 1:0 (1:0). Bécsi ligaeredmények: Rapid—Austria 1:1 (0:0), Hakoah—FAC 3:3 (2:1), Vienna—Postsport 2:1 (2:1), Favoritener AC—FC Wien 3:1 (1:0), Admira —Wiener SC 3:0 (1:0), Wacker—Libertas 3:1 (2:0). Zabala 25 kilométert futott vasárnap Stock­holmban és 1 óra 22 . 50 mp-es remek időt­ ért el. Egy másik atlétikai versenyen Atter­vall 71.72 métert dobott gerellyel. A prágai tenniszversenyen Hecht 6:1, 6:3, 7:5 arányban legyőzte Drobnyt, Caska pedig 6:1, 1:6, 7:3, 6:1-re Sibát. Az állami volleybai bajnokságot tegnap Po­zsonyban bonyolították le, amelynek során a So­kol Kremsier 10 ponttal győzött Sokol Wysotschan fölött, Slávia Prága pedig 4 ponttal győzött a po­zsonyi YMOA ellen. ISJ Kerékpárvásárlás bizalom dolga. Minden gyártmányt kaphat olcsón kényelmes részletfi­zetésre is Spira-cégnél kerékpár,és varrógép szakmechanikus, 13 KoSice, Szobár u. Árjegyzéket díjtalanul küld. — Trencsén: Trencséni TS—Füleki TC 3:3 (3:1). Az első félidőben a TTS nagy fölényben volt és az első félidőben Betka (2) és Turek góljaival már 3:0-ra vezetett ,amikor Kolovrat egy gólt lőtt. A második félidőben az FTC remek játékot muta­tott be és kondíciója révén sikerült Kolovrat két góljával a nehéz mérkőzésiből egy pontot szerezni. Rendkívüli közgyűlés Losoncon. A LAFC va­sárnap rendkívüli tisztújító közgyűlést tartott. Erre a közgyűlésre az adott okot, hogy a klub vezetősége a divízióba jutott futballcsapata miatt át akarja szervezni a teljes tisztikart. A vezetők és a tagok fáradozásai egyelőre nem lehet tudni milyen eredménnyel zárultak, mivel a vezetésre hivatottak nem nagy hajlandóságot mutatnak a tisztségek elvállalására, Csehszlovákiában van a Középeurópa-Kupa mér­kőzéseknek legnagyobb közönségük. A lebonyolított Középeurópa-Kupa meccsek után elkészült statisz­tika szerint Csehszlovákiában az idén 224.000 lá­togatója volt a kupameccseknek. Csehszlovákia után Ausztria jön 170.000 emberrel, majd Olaszor­szág 123.000-rel. Magyarországon volt a legkisebb nézőszám. A Budapesten megtartott meccseken összesen 84.000 ember jelent meg. Csehszlovák—jugoszláv válogatott tenniszmér­­kőzés lesz szombat-vasárnap és hétfőn Prágában, melyre a csehszlovákok Malecsek—Hecht párost jelölték ki, miután ez tegnap megverte a Ces­­nar—Caska-kettőst. Hecht végleg Prágában marad. Többször és most újabban arról írtak a lapok, hogy zsolnai származású Hecht Budapestre megy. Mint Prágá­ból jelentik, Hecht állást kapott Prágában és így végleg ottmarad. Mi lesz Bradáccsal? A prágai Slávia válogatott csatára — mint ismeretes — Franciaországba ka­pott meghívást. A francia „Football” című lap je­lentése szerint Bradács október 4-én már az új klu­bja színeiben fog szerepelni. A cseh lapok azonban még mindig ne­m adták fel a reményt, hogy Bradácsot sikerül Prágában tartani. Kikből fog állni a CsAF-MLSz válogatott? Szeptember 27-én Pozsonyban szerepel a CsAF­­MLSz válogatott csapata. Ellenfele az osztrák bajnokság második helyezettje, a bécsi Vienna lesz. Kőkút szövetségi kapitány hétfőn este állítja össze csapatát, amely azonban csak a nyugati, déli és középkerület játékosaiból kerül ki. En­nek egyetlen oka, hogy a nagy költségeket meg akarják kímélni. Az északi és keleti kerületek legjobbjait egy legközelebb Kassán vagy Ung­­várott sorra kerülő válogatottnál veszik figye­lembe. Spárta—SK Tőketerebes 3:1 (2:1) Zsupa bajnoki Biró Szemetkai, I. CsSK—SK Tahanyovce ifj. 3:1 (2:1) Gajda­­fürdőn lejátszott ifj. bajnoki mérkőzés. Bíró, Deutsch. Góllövők: Hintz (2), Horák. A Hungária kikapott a Budafoktól Budapest, szeptember 21. A magyar nemzeti bajnokságban meglepetés volt, hogy a Budafok legyőzte a Hungáriát. A másik meglepetés a Haladás győzelme a Bocskai felett. A tabellában­­a Ferencváros 10 ponttal vezet. 2. Budafok 7 pont, 3. Phöbus 6 pont, 4. Hungária 6 pont, 5. Bocskai 6 pont,­­6. Nemzeti 6 pont, 7. Újpest 5 pont, 8. Kis­pest 5 pont, 9. Elektromos 5 pont, 10. Bu­dai 5 pont, 11. Szeged 4 pont, 12. Haladás 2 pont, 13. Soroksár 0 pont, 14. III. ker. 0 pont. Budafok—Hungária 1:0 (0:0). Haladás—Bocskai 2:1 (2:1). Ferencváros—Phöbus 2:0 (1:0). Újpest—Kispest 3:1 (2:0). Nemzeti—Budai 11 3:2 (2:1). Elektromos—Soroksár 3:2 (2:0). Szeged—III. ker. 4:0. Barátságos, mert a bíró nem jelent meg. Pöstyéni FK—Ruttkai FK 2:3 (0:1). A pöstyéni csapat óriási balszerencsével és birói tévítéletek­­kel tudta csak a játékot elveszíteni. Állandó fö­lényben játszott és mégis a ruttkaiak nyerték meg a mérkőzést. A ruttkai csapat kapusa, And­­rásik, a mezőny legjobb embere, mellette a bal­­szélső Humpal tűnt ki. A Pöstyéni FK-ban a csa­társor ifjúsági játékosokkal tartalékolt triója tel­jesen csődöt mondott. 1. CsSK—Törekvés patkány 4:3 (1:2) A Beránek serlegmérkőzés, nagyokat megszégyenítő szép ní­vós küzdelme. Jók voltak CsSK-ból Teol, Moti, illetve Rundusz, Kemény és Rosszai. ACN Igló—Kassai SC 3:0 (1:0) (Divízió ba­jnoki) 1000 néző. A KSC leszerelt katonajátékosaival megerősödve áll ki, az ACN-ben viszont láttuk Pagurkát és Jeleset. Az első félidő pepecselő já­téka után ACN magára talál és egymás után vezeti szebbnél szebb támadásait. A KSQ-et ez­alatt a 30 perc alatt csak a szerencse mentette meg a góloktól. Külön élmény volt Viszopal II áttörése és 30 méteres mester gólja. A KSC is többször veszélyeztetett, de gólképtelen csatár­sora miatt eredményt elérni nem tudott. Gólok: kornerből a szélső, Fábián 11-esből és Viszopal II. Kassai AC—Királyhelmeci SC 9:0 (2:0) A KSC meg nem érdemelt katasztrófába veresége. Első félidőben teljesen nyílt volt a küzdelem, majd a második félidőben érthetetlen módon vissza­estek, ugyannyira, hogy az utolsó góloknál már a labdára sem mentek. Mezőnyben szépen veszik és küldik a labdát, viszont a tizenhatosnál meg­torpannak, ólomlábakon mozognak. A KAC csa­társora ezúttal brillírozott, második félidőben is­kolajátékkal érte el góljait, a két sz­élsőhall meg­felelt, viszont a centerhall nagyon szürkén moz­gott, a védelem nagyobb erőpróbára nem képes. Első félidő 15. percében Darabos tiszta helyzetből helyezett gólt lő, majd a 30. percben gyönyörű Darabos—Drót­tár akció után Keszi kapja a labdát aki védhetetlenül továbbítja a hálóba. A II. félidő 35. percétől Kertész lesérül s a második félidőben a jobbszélen statisztál. Mindjárt szünet után J­u­­renkó nyitja meg a gólok özönét, veszi a negye­diket, majd a 32. percben Takács gyönyörű lövése pattan vissza a mezőnybe, de a résen álló Juren­­kó ezt is beteszi. Az 5. és 6. gólt a szenzációsan gyors veterán Drottár pompás kitöréssel helyezi a hálóba. A nyolcadikat ugyancsak Jurenkó s végül a 9.-kel a lesántult­ Csorba sétál be, ami­ért vastapsot kapott. A sok gól dacára a KAC já­téka nem volt meggyőző. MEGRENDELÉS Alulírott előfizetők a „Magyar Napra“ hó­napra .... évre és kötelezem magam az elő­fizetési dijat 1 hóra Kcs 12.—, 'A évre Kcs 34.—, Vi évre Kcs 66.—, 1 évre Kcs 130.— összegben az első szám vétele után átutalni. LNCV. f.T'HG • • • cu •••••• r»W»ir«T'ir*T«T*T‘l Község: r.WT.x»›v»T.w·x«)ig • (a , • Pontos cím: r.­­·vns.v›v.T.T›v·v·v,l • • ■ r-1 * • . Utolsó posta: • I.rr.j • • . Nem kivánatos törlendő. 30­ filléres bélyeggel ellátva és nyitott borítékban nyomtatványként beküldendő. 5 Kassai Törekvés SE.—KMSE, 6:0 (3:0) A divíziós mérkőzések konkurrenciája miatt délelőtt játszott a két munkás csapat. 5 évvel az­előtt játszottak utoljára egymás ellen bajnoki mérkőzést, mert a KMSE kivált a kerületből és így nem volt alkalom arra, hogy erejüket össze­mérték volna. A KMSE azelőtt mindig kemény dió volt a kassai és környéki csapatoknak, mert férfias kemény futballt játszottak és küzdőképes­­ségükről voltak híresek. Azóta jobb játékosai el­­széledtek, visszavonultak és így nem képezhettek nagyobb akadályt az exdivizionista Törekvésnek, mely nagyobb technikai és taktikai tudásával — teljesen fair mérkőzés keretében — maga alá alá gyúrta küzdőképes ellenfelét. 300 néző előtt Logán bíró sípjelére indul a küz­delem. 15 perces változatos játék után egy szép akció révén Bodnár bomba­góllal megszerzi a vezetést. Cellár 11-essel kettőre emeli a gólok szá­­mát, majd amikor már a KMSE visszaesett, Blin­­czer kapushibából beállítja a félidő eredményét. A második félidőben a Törekvés teljesen kapuhoz szorítja ellenfelét, úgy, hogy Cellár és Blinczer még kétszer lesz eredményes. A KMSE ezúttal kondíció dolgában nagyon alul maradt, a Törek­vésen meglátszik a divíziós rutin. Kiemelkedett a mezőnyből Cellár centerhalf­eszes játéka, kásr volt, hogy előre ment a csatársorba. A KMSE-ből egyedül a centerhalf játéka tetszett.