Magyar Nap, 1936. november (1. évfolyam, 202-226. szám)

1936-11-03 / 203. szám

Kedd, 1936 november 3. — Időjárás: Továbbra is barátságtalan, hű­vös, esős idő várható. — Ötezer kilogramm teherrel 9000 méter magasban. Moszkvából jelentik: Jumasev orosz pilóta öttonnás teherrel 8980 méter ma­gasságig repült, amivel 233 méterrel szár­nyalta túl a francia Coupe eddigi rekordját. ■ — Rövidesen megnyílik a második kassai zálog­ház. A közel 80.000 lakosú Kassa városa erősen érzi, hogy jelenleg mindössze egy zálogház van Kassán üzemben, amely képtelen eleget tenni a nagy forgalomnak. Az Országos Hivatal a kassai Takarék Egyletnek adott koncessziót zálogházra s igy rövidesen megnyílik a második kassai zá­logház is. Kassán igen nagy a nyomor és való­színű, hogy az uj zálogház is jó üzletet fog je­lenteni a Takarékegyletnek.­­­ My home is my castle — mondja az angol és ezzel azt véli, hogy saját otthonának korlát­lan ura, amelyhez idegen nem férkőzhet hozzá. Ha B­a­tea cipők vannak lábadon, akkor védve és fedve érzed magad az egész világ elől, mert én annyira otthon érzed magad bennük, mint az angol az otthonában. Rendkívül élénk lesz a Magas Tátra téli sport­­szezonja. Újtátrafüredről írják nekünk: A Magas Tátra sportszervezetei már megállapították a téli sportprogramot, amely rendkívül élénk és ese­ményteljes lesz. A Dérer-serlegért és a Tátra­­serlegért Csorbatón fogják a nemzetközi síver­senyt megrendezni. A HTW és a Kárpát egyesület nagy nemzetközi tátrai síbajnokságát februárban fogják Tátraszéplakon lebonyolítani. A Poprádi tó­nál, a Zöld tónál, a Nagytarpataki völgyben és Zsoltáron alpin lefutó versenyeket és szlalomot fognak rendezni. Tátrafü­reden nemzetközi műkor­­csolyaversenyt fognak tartani, a tátrai műkorcso­lyázó bajnokság pedig Tátraszéplakon fog lefoly­ni. A Szlovenszkói jéghokkibajnokság küzdelmeit Ujtátrafüreden fogják lebonyolítani, ugyancsak Ujtátrafüreden tartják meg január első napjaiban a nagy nemzetközi jéghokkimérkőzéseket, ame­lyek a Tátra téli szezonjának mindig egyik leg­nagyobb és leg­jelentőseb­b sporteseményeit képe­zik. A ródli- és bobversenyeket és bajnokságokat a most átépített tátralemm­ei, az ótátrafüredi mes­terséges és a széplaki természetes pályái fogják lebonyolítani. Már most is bizonyosra vehető, hogy a versenyeken töb­b ország versenyzői fog­nak résztvenni. Elsőrendű gyümölcsfákat szerezhet be m­­i. Tartssis K­­ároly faiskolájában Nebojsza, posta Galánta, vasút­lány Telefon 12. Kérjen árjegyzéket! A jó alvás, fél egészség Még nem késő! Az ágytollak gőzzel való mosása után mégegyszer olyan nagyra nőnek, megszabadulnak minden benne tartózkodó molytól, bacilusoktól stb. és ismét nyugta lesz néhány évig. — Állandóan rak­táron tartok legkényesebb igényeknek megfelelő tiszavidéki ágytollakat és pehelyt, valamint leg­jobb minőségű anginokat. — Ágytollakat vidékre bérmentesen küldök. Schlesinger Hermann, Ko­sice. Bejárat: Kuzmany u. 3. '«Genius*1 könyvkereskedés, Kosice, Mlynská 22. újdonságai: Gergely M.: Szolgálni jobb — Bányai: Fakó földek Kruif: Legdrágább kincsünk — Sieburg: Ro­bespierre. SOMMER szőnyegszövöde és fonál eladás Párkány MEGRENDELÉS Alulírott előfizetők a „Magyar Napra“ . . .hó­napra . . . évre és kötelezem magam az elő­fizetési dijat 1 hóra Kcs 12.—, K évre Kcs 34.—, öt évre Kcs 66.—, I évre Kcs 130.— összegben az első szám vétele után átutalni. Név: r.o­.w­s ... i*i *..... i.k.o.k.i.k.h.i­.1 Község: , „r.v.«.s.«.i»)i.i.k.v.i.v.i . • . .m­. • Pontos citn: : ■ v.«.«.w.h.^.w.w.k.k.j < - * . i„ . . » Utolsó pósta: . .«.r.ir.r.-n.r.r.v.v.i . r*v*l * » • Nem kívánatos törlendő. 30­ filléres bélyeggel ellátva és nyitott borítékban nyomtatványként beküldendő. A pilseni vereség miatt egy hellyel visszaesett a Bratislava SK Pilsen—SK Bratislava 4:0 (2:0) Pilsen, november 2. — Az államligában csupán egyetlen mérkőzés volt Pilsenben, amit az SK Bratislava legyengült csapata megérdemelten vesztett el. Ennek követ­keztében az SK Bratislava helyet cserélt az SK Pilsennel és az ötödik helyről a ha­todik helyre esett vissza. Más változás a tabellában nincs. A sáros talajon a Kovács nélkül kiálló­­SK Bratislava nem bírt boldogulni és na­­­­gyon is mérsékelt teljesítményt nyújtott. SSK Pilsen ezzel szemben nagyon jó na­pot fogott ki és csatársora elemében volt. Az SK Bratislava csak az első iesz perc­ben tanúsított komoly ellentállást, azután erősen visszaesett. Pilsen góljait Zlatnik, Zemann, Hajek és Kaiser lőtték. Biró: Duben- Az ESE és LAFC bravúrja a nyugati divízióban Pozsony, november 2. — A nyugati di­vízióban vasárnap csak két mérkőzés volt és mind akettő magyar csapat győzelmével végződött. A LAFC megakasztotta a Ra­­pidot győzelmi sorozatában, az ESE pedig folytatta győzelmi szériáját és ezúttal a Zólyomi TK-t késztette megadásra. Pilla­natnyilag az ÉSE áll a legjobban. Egy hét alatt 6 pontot szerzett és vesztett pontok dolgában fényesn áll, amennyiben csupán három vesztett pontja van és elméletileg neki áll a legjobban a divízió­ A tabellá­ban annyiban változott a helyzet, hogy a Füleki TC egy hellyel előbbre ment, az ÉSE pedig már a 6. helyen fekszik. A ta­bella állása: Érsekújvár: ÉSE—ZTE 4:0 (2:0). A ZTE egyáltalában nem volt a mezőnyben ko­moly ellenfele az ÉSE-nek és ha történe­tesen a ZTE kapusa nincs nagy formában, úgy a csapatot katasztrofális vereség érte volna. Az ÉSE hétről-hétre javuló formá­ban van. Az első gól a 20. percben esett Jraulik lövéséből. A 29. percben Reiner a második gólt lövi. Szünet után az 5. perc­ben Kovács, a 21. percben pedig Bröstl góloznak. 800 néző. Biró: Andrejkovics- Losonc: LAFC—Rapid 4:1 (2:0). A LAFC két tartalékkal ásott ki, miután Kolm ka­pust szombat délután kiutasították, Mol­nár pedig sérült volt. A LAFC azonban így is nagyszerű formában játszott és fö­lényesen győzött. Bukovszky, Majlik, Mé­­nessi elsőrendű formáiban vannak. Az első félidőben a LAFC fölényben, a gól azon­ban öngól formájában születik meg, amit a 15. percben Ryobtarik vétett. A 37- perc­ben Hegedűs beállítja a félidő eredményét. A második félidőben a Rapid is szóhoz jut és a 27. percben Polás gólt lő. A finist a LAFC diktálja és a 37- percben Majlik, a 43. percben Hegedűs két gólt lőnek. 1000 néző. Biró: Brüll Gyula dr. 1. TT8 9 6 2 1 24:10 14 2. KFC 9 5 1 3 16:20 11 3. FTC 8 3 4 1 15:8 10 4. Rapid 8 5 0 3 19:11 10 5. LAFC 10 4 2 4 17:11 10 6. ÉSE 6 4 11 10:3 9 7. SK Zsilina 9 4 14 15:15 9 8. ZTK 10 3 3 4 14:26 9 9. VAS 9 3 1 5 21:23 7 10. PFK 8 2 0 6 14:25 4 1. FC Vrut.kv 10 1 1 8 14:27 3 Favorítgyőzelek a magyar nemzeti bajnokságban Budapest, november 2. — A Magyar Nemzeti Bajnokságban vasárnap nem volt meglepetés. A favoritcsapatok rendre meg­nyerték mérkőzéseiket. Feltűnt a Ferenc­város nagy győzelme Kispest ellen. Egyéb­ként a következő eredmények voltak: Ferencváros—Kispest 7:2 (3:2). A Kis­pest az első félidőben még ellenlálást ta­núsított, szünet után azonban erősen visz­­szaesett és a zöld-fehérek hengere legázol­ta őket. Toldi, Kemény (2—2), dr­ Sárosi, Tátrai és Jászberényi, illetve Kelemen és Serényi lőtték a gólokat. Hungária—Nemzeti 4:2 (2:2). A Nemzeti eleinte nagy fölényben volt és 2:1-re veze­tett is, a Hungária nagyobb technikája azonban felülkerekedett. Cseh (2) és Kar­dos (2) lőtték a gólokat, míg a Nemzeti góljait Molnár és Horváth szerezték. Phöbus—Elektromos 5:3 (4:0). Az első félidőben a Phöbus nyomasztó fölényben volt, az amatőr Elektromos csak szünet után javult fel és majdnem meglepetést csinált-Budafok—Soroksár 4:4 (1:0). Budafok megérdemelte volna a győzelmet. Szeged—Bocskai 0:0. A vidéki derby re­ális döntetlennel végződött. A kassai marathóni verseny „náci“utórezgései... A kassai nemzetközi anarathon verse­nyen több német birodalmi futó vett részt, akik közül a stuttgarti Bärtsch feltűnést keltett nem annyira sportteljesítményével mint „náci“­kijelentéseivel. Bärtsch úr rendkívül élénken érdeklődött az iránt, hogy milyen politikai viszonyok vannak a köztársaságban. Különösen arra volt ki­váncsi, hogy létezik-e Szlovenszkón is a kommunista párt és kik azoknak a tagjai? Mikor meghallotta, hogy a köztársaságban legális pártja van a III. Internacionálé­­nak, rendkívül föl volt háborodva és azt kérdezte egy kassai fiatal­embertől, hogy miért nem pusztítják ki ezeket a veszé­lyes elemeket? A faji kérdés tekintetében hasonló álláspontja volt ennek a fiatal ná­cinak, aki kíváncsian érdeklődött, hogy­­ a kassai hoteljének a tulajdonosa „megbíz­ható árja-e?“ A KAC-ról sem voltak rész­letes információi és ezért igen élőben ér­deklődött az iránt, hogy milyen szellemű és összetételű a KAC vezetősége? Árja, avagy nem árja befolyás érvényesül a klub vezetésében? Az ifjú náci igen föl volt háborodva, amikor­­ arról értesült, hogy a KAC-ban zsidók is vannak s hogy őt egy ilyen egyesület hívta meg. Haragja csak növekedett, mikor este a díjkiosztás­nál végig hallgatott két német nyelvű be­szédet a KAC vezetőségének a részéről, melyben hangsúlyozták a felszólalók, hogy a KAC mindig vallási, nemzetiségi és fog­lalkozásra való tekintet nélkül ápolta a sportok fejlesztését. — Nagyon sajnálatos — mondotta a „tisztavérű­“ stuttgarti, hogy egy ilyen marathoni futásban részt vettem. Ha tud­tam volna, hogy a KAC nem kizárólag ár­jákból álló egyesület, úgy­nevezésemet idejekorán visszavontam volna. — így el­mélkedett a banketten az „udvarias“ stutt­garti náci, aki búcsúzóul megjegyezte: „Rövidesen eljön az idő, amikor itt is be se fogunk számolni a bolsevistákkal!“ Bärtsch úr minden­esetre jobban tette volna, ha nem látogat el a kassai mara­­thoni versenyre, ahol igazán nem keltett volna semmi feltűnést a távolma­radása. Egyébként volt még egy érdekes pikantériája a kassai marathoni verseny­nek. A KAC két áléinak­ személyesen tet­ték tiszteletüket a kassai német konzulá­tuson a verseny előtt és bejelentették, hogy német birodalmi versenyzők is részt vesznek a marathon­in. A marath­oni le­zajlott de a német konzulátusról senkit sem láttunk ott a pályán az atléták start­jánál­ Úgy látszik, hogy a német konzu­látus nem volt kiváncsi a saját futóinak Cipész, szabó szűcs és szógy­ártó részére használt, de nagyon jól működő varrógépek olcsó ki­­árusítási áron kedvező részletfizetésre is kaphatók. El­i a szakmechanikusnál KoSh­én, Szobor u. az indulására, mert a versenyt „egy olyan“ régi kassai sportegyesület rendez­te, ahol nem a vallás, a nemzetiség vagy a társadalmi h­ovatartozandóság a fontos, hanem csakis becsületes sportteljesít­mény ... 5 Végre győzött az SK­ Rusj SK Rusj—Ungvári AC 4:1 (3:0) Nagy érdeklődés mellett szombaton folyt le az államliga utolsó helyén álló SK Rusj és a keleti kerület nyugati körzetében vereség nélkül vezető UAC közötti barátságos mérkőzés, melyet az SK Rusj az első félidőben mutatott játékával megér­demelten nyert meg, a második félidő nagyrészé­­ben fölényben levő UAC-al szemben. Rés bíró sípjelére a következő két csapat ját­szott: SK Rusj: Boksay — Tóth, Radik — Benyász, Skirják I., Oboma — Kovács, Bidman, Krajnyak, Krizs, Szukovszky. UAC: Miczák — Vojtkó, Grohmanin — Varjas­­sy, Himley, Böhm­ — Sándor, Placzer, Kovács, Csongor,­ádor (Daresi). Az UAC indítja el a játékot, de nyomban az SK Rusj veszi át a játék irányítását és ebben a félidőben nem is engedi ki kezéből. Az UAC az első félidőben elkeseredetten védekezik és bizony a védőknek igen nehéz dolguk volt a vizes és mély talajú pályán. Az első gólt a hetedik perc­ben Bidman szerezte meg, ugyancsak a rúgta a huszonegyedik percben nagy kavarodásból a má­sodikat is. A félidő eredményét a negyvenharma­dik percben állította be: 3:0. A második félidőben az UAC kerül fölénybe és sorozatos támadásokkal közelítik meg az SK Rusj kapuját, de eredményt nem tudnak elérni, mert bizony a csatárok ma igen spórolnak, a kiadós lövésekkel. A har­inchatodik percben a soroza­tos UAC-támadások közben az SK Rusj szerez újabb gólt és pedig Bendász révén, aki negyven méterről váratlanul megszúrja a labdát, Miczák elnézi a labdát és az akadálytalanul megy a há­lóba (4:0). A negyvenharmadik percben remek UAC-akcióból Placzer megszerzi a becsületgólt. Az SS KR­usj ezúttal is gyengén játszott, kü­lönösen a tartalékos halfsor döcögött. A csapat legjobb embere Bidman volt, mellette Tóth, Ra­dik, Kovács és Krizs tetszettek. Az UAC nagyszerűen küzdött, egy kis szeren­cséével szebb eredményt érhettek volna el. A csa­patban Miczák, Böhm, Varjassy, Darcsi váltak ki. A mérkőzést Rés János (Ungvár) kiválóan és kifogástalanul vezette. 600 néző. Kornerarány 4:3 az UAC javára. ANGOLOK A fUTBALLBAJNOKSÁG ELLEN Jövő éven esedékes a párizsi futballvilág­­bajnokság, amelyre a franciák nagy erő­feszítéseket tesznek és különösen az an­golokat szeretnék megnyerni. Anglia azonban mereven elzárkózik attól, hogy válogatott csapatát „ilyen kalandba bo­csássa“ és hír szerint nem teljesítik a franciák kérését. Sokkal valószínűbb azonban, hogy a derék skótok ezúttal gavallérabbak lesznek, mert a legújabb jelentés szerint a skótok részt vesznek a futballvilágbajnokságon. Amennyiben a skótok valóban Párizsban lesznek, úgy minden tekintetben pótolni tudják majd a hiányzó angolokat.­­ A RÁC bokszolói 9:7-re győzték le a bécsi kombináltat Péntek este szépszámú érdek­lődő jelenlétében tartották meg bokszverse­nyüket a RÁC és egy bécsi kombinált együt­tes. A versenyből a RÁC került ki győztes­ként, amennyiben ellenfelét 9:7 arányban le­győzte. A RAC bokszolói közül Árkai és Geisler értek el győzelmet, a többiek döntet­­lenül végeztek, míg Weselsky és Wünsch ki­kaptak. A nyugati kerület II. osztályban már csak néhány mérkőzés van hátra. Minden való­színűség szerint a Dornkappel kerül a tabella élére, miután egy mérkőzéssel kevesebbet játszott, mint az élen lévő BULE. A BULE- nak 9 mérkőzésből 15 pontja és 23:3 gól­aránya, a Dornkappelnek 8 mérkőzésből 14 pontja és 33:11 gólaránya van. Utolsó helyen a páratlanul gyenge 0:27 gólaránnyal és 0 ponttal a Meteor áll. A csehszlovák kupa győztes a Középeurópa Kupába kerül? Az SK Bratislava azzal a ja­vaslattal fog a CSAF elé lépni, hogy a létesí­tendő csehszlovák kupa győztese — más ál­lamok mintájára — egyenesen bekerüljön a KK küzdelmekbe. A javaslat legközelebb már a CSAF elé kerül. Az FTC bokszolói Pozsonyban. A BC Slo­vaki november 15-ére lekötötte egy pozsonyi vendégszereplésre a budapesti FTC bokszo­lót. A Zólyomi TK Érsekújvárott. Ma vasár­nap az ESE egy hét alatt harmadik divíziós mérkőzést játsza el, ezúttal a ZTE ellen. Az ESE a ZTK mérkőzést élénk érdeklődés előzi meg. A csehszlovák tenniszranglista: 1. Hecht, 2.-3. Caska és Siba, 4. Cejnar, 5. Vodicska, 6.-7. Mel­­czer és Stingel, 8.-9. Mal­e­­k és Rachovaky, 10. Csenech. A nőknél He­in-Mü­ler az első, Deutsch a második. A pozsonyi Fischer (Makkabea) a harm­­anadik helyen áll ,Blanárral.