Magyar Nap, 1936. november (1. évfolyam, 202-226. szám)

1936-11-24 / 221. szám

Kedd, 1936 november 24. — A nemzetközi női békeliga alelnöknője Po­zsonyban. Illusztris vendége volt néhány napig Pozsonynak Gertrud Baer, a nemzetközi női bé­ke- és szabadságliga genfi központjának alelnök­­nője. A központi választmány határozata értel­mében Pozsony lesz az 1937. évi nemzetközi kon­gresszus színhelye és ennek a kongresszusnak az előkészítése céljából látogatott el hozzánk Baer asszony, aki foly­­ó 18-án este a Sloven­­sky Klub helyiségében meghívott közönség előtt érdekes előadást tartott német nyelven a nem­zetközi helyzetről. A bevezető beszédet Hanoras­­ková asszony, a liga prágai titkárnője mondotta előbb cseh, majd német nyelven.­­ A háziúr beszögeltette lakója ajtaját. Kas­sán történt a napokban, hogy Köteles Klára asz­­szony hazatérve a Kölcsey­ utca 32. számú házba, meglepetve látta, hogy lakásának ajtaja desz­kákkal van leszögezve. Az ajtót a háziúr szögez­­tette be, aki így akarta a szegény asszonyt, aki a házban a házmesteri teendőket végezte, utcára tenni. Kötelesné végül is a Házmesterek és a Háztartási Alkalmazottak Egyesületéhez fordult, amelynek funkcionáriusai közbenjárásával nagy­­nehezen el is intéződött e kellemetlen história.­­ Ifjúi frissesség, életerő, rugalmasság hatja át, ha valódi DIÁN­A - sósbors­z­ess­zel dörzsöli be magát. Próbálja meg. Egy kísérlet meggyőzi. — A zálogházak tömegesen mondják fel a köl­csönöket. Az új­­törvény értelmeiben a záloghá­zak csak nyolc százalék kamatot számíthatnak ügyfeleiknek. A zálogházak ezideig 16—24 szá­zalékos nyereséggel dolgoztak s igy érthető, hogy nincsenek megelégedve a leszállított kamatok­kal. Kassán és más keletszlovenszkói városokban a zálogházak most sorra felmondják a kölcsönö­ket, illetve a prolongálásnál ráírják a legtöbb zálogcédulára, hogy a zálogba tett tárgyak ja­nuár 1-n kiváltandók. Kassán igen sok szegény embert érint kellemetlenül ez az intézkedés, a zálogház tulajdonosok azonban azzal érvelnek, hogy a nyolc százalékos kamat mellett nem fize­­tődik ki részükre a zálogüzlet. Ezzel kapcsolat­ban megjegyezzük, hogy igen helyes volna, ha Szlovenszkón és Kárpátalján is az állam és a városok állítanának fel zálogházakat, melyek nem követnének kizárólag üzleti célokat, hanem a szegényséreg lakosság részére lehetővé tennék olcsó kölcsönök szerzését. Gyulladt ízületek könnyen vezethetnek fájdalmas merevedések­hez. Idejekorán alkalmazott pöstyéni iszap enyhíti a fájdalmakat, biztosítja az ízület mű­ködését. Házikurák céljaira, mint használatra­­kész „Gamma“ iszapkompresz kapható. _A kassai kereskedelmi grémium elnöksége a közgyűlésre bízza a döntést a titkárválasztás ügyében. A kassai kereskedelmi grémium elnök­sége az elmúlt napokban foglalkozott a titkár­­választás ellen beadott felebbezésekkel s úgy ha­tározott, hogy ebben a kérdésben a döntést a köz­gyűlésre bízza. A felebbezések megállapítják, hogy Venetianer Gusztáv nem tette le az összes jelöltek által sikeresen letett előzetes vizsgát s éppen ezért támadják meg a választást. A gré­mium választmányi tagjai köréből származó hí­rek szerint a közgyűlés előreláthatólag meg fogja semmisíteni a választásokat és új választásokra fog kerülni a sor. „Berho“-készítmények a legjobbak. „Berho“ fogkrém, púder, sampon, sütőpor, vanilincukor, tésztasárgító, padlósúroló, svábirtó elsőrangúak minőségben és hatásban. „B­e­r­h o“-t kérjen mindenhol! — Elsüllyedt egy német tengeralattjáró — nyolc halott. A lübecki öbölben súlyos szeren­csétlenség ért egy német tengeralattjáró hajót. A szerencsétlenségről szombaton reggel adták ki a hivatalos jelentést. Eszerint a szerencsétlenség­nek nyolc halálos áldozata van. A „Weddingen“ nevű tengeralattjáró-flotilla egyik hajója, az „U 18“ búvárha­jó torpedókilövető gyakorlatozás köz­ben összeütközött egy másik tengeralattjáróval. Az „U 18“ elsüllyedt. A huszfonyi legénység ti­zenkét tagját sikerült élve kimenteni, a többi nyolc tengerész a hullámsírban lelte halálát. A tizenkét megmentett tengerészt súlyosan sebesült­­állapotban húzták ki a vízből, állapotuk azon­ban nem életveszélyes. Minden drágul, csak KOHN és KOVÁCS divat­áruházában maradt meg a régi olcsó ár. Bennün­ket a csehszlovák korona esése nem érdekel, olyan olcsó karácsonyi vásárt csapunk, amilyenre Léván még példa nem volt. Előnyös vétel foly­tán több ezer maradék féláron. Ezen „okkáziós vásárunk“ sima és gyors lebonyolítása érdekében kérjük az igen tisztelt vevőket az amúgy is de­­honesztáló alku mellőzésére, mert ezen igazán nagyon olcsó árainkból semmiféle kedvezményt nem adunk. — A világ legnagyobb márványrobbantása. A világ legnagyobb robbantása ment végbe szom­baton délelőtt a karrarai márványbányában. Egy­millió tonnás márványtömböt döntöttek le a rob­bantással. A márványtöm­b „elfűrészelése“ — ahogyan a dinamitrobbantások előkészítő mun­káját nevezik— egy teljes évig tartott. A ledön­tött márványtömb terjedelmére jellemző, hogy márványával teljesen ki lehetne tölteni a római Szent Péter bazilikát. Az óriási arányú robban­tást a hatóságok és a világsajtó képviselőinek jelenlétében hajtották végre. Az ÉSE már a második helyen áll a divízióban A nyugati divízióban vasárnap csupán egy mérkőzés volt az ÉSE és PFK kö­zött. Az ÉSE simán­ győzött és jelenleg a 2-ik helyen áll. Jövő vasárnap Nagyszom­batban dől el majd az őszi bajnokság kér­dése a Rapid—ÉSE meccsen. Ha az ÉSE Nagyszombatban győz, akkor őszi bajnok. A tabella első két helyezése így fest: 1. T­S 10 7 2 1 25:10 16 2. ÉSE 9 6 2 1 23:8 14 ÉSE—PFK 7:2 (3:0) Az ÉSE ezt a mér­kőzést is nagyszerű formában, pompás lendülettel játszotta végig. Az ÉSE olyan hatalmas iramot diktált ezen a meccsen, hogy már 6:0-ra vezetett, amikor azután a kitartás alábbszállott és a PFK javítani tudott az eredményen. Brestl 3, Kelemen 2, Miklós és Kovács voltak az ÉSE és Polak, Drahovszky a PFK góllövői. Biró: Misliók jó. A „Benke-serleg” ezévi védője a KAC lett A „Benke-serleg“ mérkőzésekkel befejeződött a futballszezon északon. Törekvés—Baraki SC 3:3 (2:1) A „Benke-serleg“ HI—IV-n­k helyezését dön­tötte volna el ez a nehéz, de mindvégig fair küz­delem, mely a játék képének megfelelően eldön­tetlenül végződött. A Törekvésnek ezúttal sem sikerült revanzsot venni, bajnoki mérkőzésen történt legyőzetéséért. A Törekvés 5 tartalékkal, a Barak egy játékosát nélkülözve indul a küz­delembe. Az első félidőben a Törekvés látszik biztos győztesnek. Támadásai erőteljesebbek, veszélye­sebbek, aminek befejező pontjaként a gólok is megszületnek. A 15. percben hátulról szép labdát kap Blinczer, aki cselezve maga mögött hagyva a beleket, messziről megengedett lövése hálót ta­lál. Majd az agilis Juhász — aki a csatársor leg­használhatóbb játékosa — teszi ki szabadra szél­sőjét s máris benn van a második gól. A Barak nem csüggedve támad s egy kapu előtti kava­rodásból a Baraki Tichy, a kifutó kapus mellett gurítja rendeltetési helyére a labdát. Második félidő 18-ik percében szabadrúgás a Barak 16- járól, amit Tróják erős rúgással küld kapu felé, a kapus fogná is, de az éles lövés kiperdül ke­zéből és a hálóba pattan. A Barak ezután min­dent beleadva küzd, hogy javítson az eredmé­nyen, ami sikerül is, mert a Törekvés halfok (ifj.-ak) nem bírva a második félidő iramát, sza­badon engedik a Baraki csatárokat. Egy szép Baraki támadás fut végig a pályán, Tichy kapja a labdát, aki ügyes csellel megugorva, helyezett lövést küld, ám­ire a kapus hiába vetődik. 5 percre rá kapu előtti kavarodásból Krupa kiegyenlít és ezzel beállítja a mérkőzés eredményét is. A Tö­rekvés első félidőben jobb volt ellenfelénél, majd a második félidőben nem bírva az iramot, feladta a mérkőzést. A Törekvésből kiemelkedett Juhász okos csatárjátéka, míg a Barak legjobbjai Tichy és Szabó voltak. Biró Vengrim jó. Kassai AC—Kassai SC 4:1 (2:1) A két divíziós találkozása, a divíziós tabellá­nak megfelelően végződött. Ideális futball-időben, a KSC a legerősebb összeállításban, a KAC tar­talékkal áll fel. Szép játék helyett inkább küz­delem volt, amit az egységesebb csapat nyert meg s ezzel a győzelmével egyéves védője lett a Benke-serlegnek. Erős KSC támadásokkal indul a küzdelem, majd a KAC is feljön , támadásai már veszélyt is jelentenek, mert Kaincz centerezése Kertész­hez száll, aki ördöngős trükkel Jurenko lövésre álló lábára peckeli a labdát, aki könnyen gurít a sarokba. A KSC küzd minden eredmény nélkül. A 28. percben Takács 25 méteres szabadrúgása talál utat a KSC hálójába. A 35. percben egy KSC lerohanás is eredményt hoz, mert Újházi sarkos lövésére hiába vetődik a kapus. Második félidőben Kavicz kavarodásból rúgja a 3. KAC gólt. Innen aztán a KSC szórványos lefutásaitól eltekintve KAC lesz az úr a pályán. A 35. perc­ben a KSC védelem már annyira összezavarodik, hogy Pásztor saját kapusa kezéből rúgja ki a labdát, amiből Keszi megszerzi a 4. gólt is. A KAC megérdemelte a győzelmet, mert egysége­sebb volt. A KSC első félidőben egyenrangú el­lenfél, majd a harmadik gól után teljesen vissza­esett. A KAC-ból Takács, Lebenszky, Darabos, Pásztor, míg a KSC-ből Feszth, Bacsó és Dulay tűntek ki. Palkó bíró erős kézzel vezette a mér­kőzést. A „Benffce-serleg“ mérkőzések állása: I. KAC, II. KSC, III. Törekvés (jobb gólarány), IV. Ba­raki SC. A Bratislava biztos ötödik az államligában A Zsidenice visszaesése — Befejeződött az államliga küzdelem Az államligában vasárnap befejeződtek a bajnoki küzdelmek és csupán egy mérkőzés a Sparta—Náchod meccs van hátra, amit de­cember 6-án játszanak le. Az elsőség még nincs elintézve, azonban a Spartát kell őszi bajnoknak tekintenünk, mert még döntetlen esetén is jobb a gólaránya, mint a Slaviának. A Bratislava Ungvárott is simán győzött a Rusj ellen, amely végleg az utolsó helyet fog­lalta el a tabellában. A Zsidenice súlyos ve­resége azt bizonyítja, hogy a csapatban ba­jok vannak. UNGVÁR: SK BRATISLAVA—RULJ 3:1 (0:0) A mérkőzés csak helyenkint hozott jó sportot, mert a nehéz talaj bizony igen sokat kivett a játékosokból. A mérkőzést a m­tm­irozottabb SK Bratislava nyerte meg, bár ezt a győzelmét sok­ban a lehetetlenül bíráskodó játékvezetőnek kö­szönhették, aki sorsdöntő hibákat követett el és pedig következetesen a Rusj hátrányára. Az SK Bratislava kezdi a játékot, de a Rusj azonnal ellentámadásba ment át és már az első percben nagy helyzetet teremetettek a pozsonyi együttes kapuja előtt, de Dancsik menteni tud a tétovázó Krajnyák elől. A játék az első fél­időben váltakozó. A támadásokban azonban nincs elhatározás és erély.­ A Rusjnak kétszer is hatal­mas helyzete volt, egyszer a kapus csodálatos védése, egyszer pedig a játékos idegesítése miatt maradt el a jól megérdemelt gól. Hasonló volt a helyzet a Rusj kapuja előtt is, mert bizony Bok­­say kapus kétszer mentett olyan helyzetben, amikor a csatár már csak vele szemben állott. Az utolsó negyedórában a Rusj volt fölényben, a kornerek egész sorozatát érték el. A második félidőben újra a Rusj kezdi a táma­dásokat és már az első percben szép akciót lát­tunk. A negyedik perc hozta meg a mérkőzés első gólját. A félpályáról megítélt szabadrúgást Iváncsó az ötösön álló Bidman elé íveli, aki csodás fejessel remek gólt szerzett. A középkez­dés után Maszarovics lefutott, beadása nagy ka­varodást idézett elő, a Rusj kapuja előtt, a védők röviden rúgnak és az egyik ilyen felszabadító rúgást Dancsik kapja, aki előread, közben azon­ban Ohodák lesben várja már a labdát, a bíró nem fuj, a Rusj protestál, kavarodás, összevissza rúgnak, végül Maszarovics szerzi meg a labdát és kiegyenlít. A gól előtti súlyos szabálytalanság miatt a közönség hevesen tüntet a bíró ellen. Két perccel az egyenlítés után Jávor lövését Boksay védte, a labda kiperdü­l és Laknár elé került, aki belövi a második gólt. A Rusjt nem töri le a gyorsan bekapott két potya gól, hanem támadás­ba kezd, a Bartislava védők megengedett és meg nem engedett módon védekeznek, közben kétszer is 11-est kellene fújni a bitónak, de a jogos bün­tető mindkét esetiben elmaradt. Ezután a soro­zatos balszerencse megtöri a Rusjt és a 25. perc­ben Luknár belövi a harmadik gólt is. 3:1. A Rusj nagyszerűen kezdett és sokáig úgy lát­­szott, hogy győzni fog, azonban ez elsősorban a biró, másodsorban pedig a halfsor és csatársor gyenge játéka miatt elmaradt. Csulek biró igen rosszul látta el feladatát, Prága: Viktória Zsizskov—Zsidenice 4:1 (2:1). Zsizskov minden csapatrészében jobb volt. Prága: Slávia—­SK Kladno 6:0 (4:0) A Slá­­via csatársora valósággal tűzjátékot mutatott be és különösen Svoboda volt elemében, aki egymaga négy gólt lőtt, a többil Sobotka és Vyd­acsil osztoztak. Prostejov: SK Prostejov—Viktória Pilsen 2:0 (0:0). Prostejov sokkal nagyobb fölény­ben volt, mint az eredmény mutatja. Brünn: Sparta—Moravská Slávia 3:2 (0:0). A Mar. Slávia méltó ellenfele volt a Spartá­­nak- Pilsen: SK Pilsen—SK Náchod 5:3 (4:0). Reális győzelem. "fl” u X.-ŐJ ; JBT • • X.-fe /t, ifi, uir jBjxrjS « jL • n* 4HR| J • jjsil ~/Tc jB rm M S A Makkabea legyőzte a Bratislava B-t a nyugatszlovenszkói zsupabajnokságban A nyugatszlovenszkói zsupában is befejez­­ték a bajnokságot. Az utolsó fordulóban nagy meglepetésre a Bratislava B­ vereséget szen­vedett a Makkabeaától, Novomesto pedig döntetlenre végzett Malackával. A Makkabea a Bratislava ellen aratott 2:1 (0:0)-ás győzel­mével elkerült az utolsó helyről, amit Csek­­lész foglal el. Az AC Novomesto—Malacka eredmnny 2:2 volt.­­ TÉLI NÉPJÁTÉKOK CSEHSZLOVÁKIÁBAN A népsport-bizottság, amely nyáron a prágai nép­játékokat nagy sikerrel zárta le, 1937 február első felében nagyarányú Téli Népjátékokat ren­dez, amelynek keretein belül Prágában műkorcso­lyázó verseny, jéghokkitorna, nagy gyermek­karnevál, valamint február 13.—15.-én Tannwall mellet sífutó- és ródliversenyek vannak progra­mon. A télisport kedvelői között már most na­gyobb érdeklődés tapasztalható, amelyet külö­nösképpen az a tény igazol, hogy e hó 22-én, valamint december 6-án a prágai síelők nagyobb futótréningeket rendeznek, hogy a téli népjáté­kokra felkészülten állhassanak starthoz. A Téli Népjátékokon valószínű a Szovjetunió műkorcso­lyázóinak­ és jéghokkicsapatának, valamint sí­futóinak az indulása, akik előreláthatólag a Nem­zetközi téli munkásolimpiászon is rész­t vesznek. Szlovenszkó sportolói, akikre kedvezőleg ha­tott a nyári prágai népjátékok nagy­­sportsikere, örömmel üdvözlik ezt az újabb népsport vállalko­zást. Kívánatos volna, hogy a Téli Népjátékok ver­senyzői között a szlovenszkói sportolók is fel­vonuljanak, akikről ismeretes, hogy nemcsak hó­dolói a télisportnak, hanem nagy sportteljesítmé­nyekre is képesek. Cipész, szabó, szűcs és szíjgyártó részére használt, de nagyon jól működő varrógépek olcsó ki­­árusítási áron kedvező részletfizetésre is kaphatók. Spira szakmechanikusnál KoSicén, Szobor a. Füleki TC — Törekvés Rimaszombat 9:0 (3:0). A Füleki TC divíziós mérkőzéseit befejezve, va­sárnap tréningmérkőzést játszott a rimaszombati Törekvés csapatával. A középkerület őszi baj­nokcsapata súlyos vereséget szenvedett a Vanák, Pilát, Zupko helyén új szerzeményeket kipróbáló Füleki TC-től. Maga a mérkőzés a várakozásnál jóval többet nyújtott, amennyiben a Törekvés tetszetős gyors játékot mutatott, de a második félidőben a Füleki TC nagyobb tudása érvénye­sült s fölényesen játszva egymásután érte el gól­jait. A Törekvés néhány igen szép támadást ve­zetett, melynek sor­a Uram kapusnak alkalma nyitott tudását bebizonytani. A játék néha tini­­kemény volt s a vége felé Tromka és Greb­e a játékosok között tettlegességig fajult, amiért a biró mindkét játékost kiállította. A gólokat lőtték Vymlátil (4), Sárkány (4) és Egry. Jók voltak a Füleki TC-ben Hudec, Gleisza és Sárkány. A Törekvés csapatában Lökös I, Lökös­i, Kerekes és Szmrekács játékosok érdemelnek dicséretet. Kalmár biró pártatlan és elnéző volt. Testvériség—Union 7:1 (1:1). Barátságos. Ligeti—Katonai válogatott 2:2 (0:1). Szép küzdelem. VAS—Donaustadt 5:0 (1:0). Biró, Lebo­­vics. A VAS nagyobb tudása különösen a második félidőben érvényesült teljesen és a divíziós csapat biztosan győzött Porubszky 3, Motheil és Fürst 1—1 góljaival. Szene: Deutscher SC—Szenei SC 9:0 (3:0). Hatalmas meglepetés! Városi Művek—Virágvölgy 4:1 (2:1). Az Újpest vette át a vezetést a MNB-ban Budapest, november 23. — Vasárnap derbi volt a MNB-ban, a nagy érdeklő­déssel várt Újpest—Ferencváros mérkő­zés, amit az Újpest a maga javára döntött el és ezzel átvette a vezetést a tabellában a Ferencvárostól. A Hungária győzött a Firebus ellen és ezzel lényegesen előretört. A tabella állása: 1. Újpest 17 pont, 2. Ferencváros 17 pont 3. Hungária 16 pont, 4. Firebus 16 pont, 5. Szeged 15 pont, 6. Nemzeti 14 pont, 7. Bocskai 12 pont, 8. Elektromos 11 pont, 9. Budafok 11 pont, 10. Haladás 11 pont, II. Kispest 10 pont, 12. Budai 8 pont, 13, III. ker. FC 1 4 pont, 14 SarofcecB f mp4 _i _ Újpest—Ferencváros 2:0 (1:0) 12.000 né­ző. A Ferencváros csatársora megint fö­lényt harcolt ki, a kapu előtt azonban te­hetetlen volt és az Újpestnek sikerült Kál­lai meg Vincze révén a győzelmet kihar­colni. Hungária—Phobus 4:1 (1:1) Müller, Cseh és Titkos lőtték a gólokat. Szeged: Elektromos—Szeged SC 4:1 (3:0) A hét legnagyobb szenzációba: Budai 11—Kispest 5:1 (1:1) Nagy meg­lepetés. Nemzeti—III. ker­ FC 1:1 (0:0) Ugyan­csak meglepetés­ , Gepemiáf helyi Haladás—Soroksár 2:2