Magyar Nap, 1936. november (1. évfolyam, 202-226. szám)

1936-11-10 / 209. szám

Kedd, 1936 november 10. t ,,Vizsgát kell tenn­i" a kassai kereskedelmi grémium uj főtitkárának. Megírtuk, hogy milyen heves harcok előzték meg a kassai kereskedelmi grémium uj főtitkárának a megválasztását s mi­csoda meglepetést keltett, hogy a titkos szava­zás utján megejtett választás során a grémiumi elnökség jelöltje, Feledi 2 szavazattal lemaradt Venetianer Gusztáv gyógyszerésszel szemben, akit viszont az iparospárt támogatott. A válasz­tás után olyan hírek hallatszottak, hogy a vá­lasztást meg fogják felebbezni. Minthogy azonban a jegyzői hivatal semmiféle szabályellenes dolgot nem tapasztalt a választással kapcsolatban, Ve­netianer Gusztáv megválasztása véglegesnek te­kinthető, így annál nagyobb meglepetést keltett a kassai kereskedők körében, hogy az újonnan megválasztott főtitkárt a grémium elnöksége fel­szólította, hogy jelenjen meg az elnökség előtt és „tegye le a vizsgát“ arra vonatkozólag, hogy megfelelő tudással és szakértelemmel rendelkezik egy ilyen állásra? úgy látszik, hogy ebben az ügyben még érdekes fejlemények lesznek.­­ A komáromi Spitzer-nyomdát a „Komáromi Lapok” kiadóhivatalát megvette a Hanza-szövet­­kezet.­­ 2000 ember jelentkezett az idén Kassán fa­segélyre a tavalyi 1750 jelentkezővel szemben, ami azt bizonyítja, hogy a nyomraság állandóan növekszik Keletszlovenszkó fővárosában. Most vizságlják át a jelentkezőket és válogatják ki a kassai városházán azokat, akiknek a város in­gyen fát fog adni. Minthogy azonban a városi faraktárban olyan kevés fa van,­ hogy még a fi­zető rendelőknek is hónapokig kell várni a fára, nem hisszük, hogy sikerülni fog karácsonyig 6000 köbméter fát leszállítani a kassai szegények ré­szére. így működik Kassa város erdőhivatala, mikor a városnak 36.000 katasztrális hold erdeje van és ilyenkor tél előtt legalább 15—20.000 köb­méter fának kellene készenlétben állni a városi faraktárban. — Kútba zuhant és megfulladt az őrizetlenül hagyott gyermek. Nagybocskón Kuzmin György gazdálkodó feleségével a mezőre ment és egyet­len gyermeküket, a hároméves kisfiút őrizetlenül hagyta a lakásban. A gyermek az ablakon át kimászott és az udvaron a kút mellett kezdett el játszani. Játék közben belezuhant a 12 méter mély kútba. Mire a szerencsétlenséget észrevet­ték, a gyermek megfulladt.­­ Revolveres betörő­családot tartóztatott le az ungvári csendőrség. Az ungvári csendőrség a na­pokban veszedelmes betörőbandát tett ártalmat­lanná. Az Ungvár környékén levő falvakban ga­rázdálkodott Markovics István 25 éves radvánci cigányzenész, aki felesége és nővére segítségével rengeteg betörést és lopást követett el A házku­tatás során a csendőrök több revolvert találtak a cimbalomba elrejtve. A letartóztatottakat át­adták az ungvári államügyészségnek. — Zsebtolvajok az ungvári piacon. A napok­ban az ungvári nagypiacon ismeretlen tettesek ellopták Benedik Anna izkai asszony pénztárcá­ját, melyben 500 korona készpénz volt. „Berho“-készítmények a legjobbak. „Berho“ fogkrém, púder, sampon, sütőpor, vanilincukor, tésztasárgító, padlósúroló, svábirtó elsőrangúak minőségben és hatásban. „R e r h o“-t kérjen mindenhol! * A komáromi Iparoskör műkedvelő gárdája az idén Erdélyi Mihály 3 felvonásos operettjét a „Cserebogár sárga cserebogárét mutatja be. A darabban fellépnek: Korai Juci, Petróczy Juci, Joachim Emmy, Soóky Ica, Csik, Veiner, Vá­­zsonyi, Waldhauser stb. Krizsán József zeneta­nár vezényletével egy 10 tagú jazzenekar sze­repel. A bemutató november 14. és 15-én este 8 órai kezdettel lesz a Legényegylet színpadán. A tél folyamán többször megismétlik. Az Iparoskor ezenkívül tervbe vette, hogy 2 hetenként műsoros teadélutánokat rendez. Az Iparoskör fokozottabb kulturmunkája egyik jelensége Komárom fellen­dülő kulturéletének. V. F. * A komáromi Jókai-egyesület rendezésében folyó hó 10-én, kedden este 149 órai kezdettel Zombory György tarott előadást régészeti kérdé­sekről. (vs.) „Genius“ könyvkereskedés, Kosice, Mlynská 22. újdonságai: Földes: Halászó macska — Weigall: Nero — Mami: József Egyiptomban — Nagy-Iványi: Mosz­kvai lányok. A jó alvás, fél egészség! Még nem késő! Az ágytollak gőzzel való mosása után mégegyszer olyan nagyra nőnek, megszabadulnak minden benne tartózkodó molytól, bacilusoktól stb. és ismét nyugta lesz néhány évig. — Állandóan rak­táron tartok legkényesebb igényeknek megfelelő tiszavidéki ágytollakat és pehelyt, valamint leg­jobb minőségű anginokat. — Ágytollakat vidékre bérmentesen küldök. Schlesinger Hermann, Ko­sice. Bejárat: Kuzmany u. 3. SOMMER szőnyegszövöde és fonál eladás Párkány Az ESE és Füleld TC újabb bravúros győzelme Trénerén saját otthonában legyőzte a Rapidot a nyugati divízióban. Pozsony, november 9. — A nyugati divízióban az ÉSE és FTC folytatta győ­zelmi szériáját és mindketten nagyon elő­re rukkoltak a tabellában. Az ÉSE már a harmadik helyen áll és elméletileg csak az ÉSE hozhatja be a TTS előnyét, amit a Nagyszombatban szerzett két pont­tal erősen megnövelt. A tabellában most ez a helyzet: Érsekújvár: ÉSE—SK Zsilina 5:2 (5:1) Az ÉSE nagy lendülettel kezdi a játékot és valósággal lelépi ellenfelét, amely tel­jesen zavarodottan játszik. Bröstl 2, Lacz­­kó és Kovács egymásután szereznek gólo­kat. Zsilina csak a 40. percben éri el első gólját Chochola révén, amire azonban Bröstl újabb ÉSE góllal válaszol. A má­sodik félidőben alábbhagy a tempó, az ÉSE mintha megelégedne az eredménnyel. A 38. percben Derides 11-esből szépít az eredményen. 1500 néző- Biró, Veres. Fü­lek: Füleki TC—Pöstyéni FK 7:0 (2:0). A Füleki TC nagyszerűi napot fo­gott ki és lehengerelte a PFK-t, amely csak az első félidőben volt komoly ellen­fél. Vymlatil szerzi az FTC két gólját az első félidőben. Egry, Vymlatil 2, Pi­lát 2 lövik a további gólokat. Az FTC-n most látszik meg Braun tréner nagyszerű mun­kája. Bíró: Dietz-Nagyszombat: TTS—Rapid 1:0 (1:0) A nagy meglepetéssel végződött mérkőzés egyetlen gólját a 4. percben Hala révén a TTS éri el a 4. percben és ez elég volt a győzelem megszerzéséhez. A jobb csapat a TTS volt, amely a második félidő 16. percétől 10 emberrel játszott, miután a fault miatt kiállították. 1500 néző- Bíró: Farkas. 1. TTS 10 7 2 1 25:10 16 2. FTC 9 4 4 1 22:8 12 3. KSE 7 5 1 1 15:5 11 4. KFC 9 5 1 3 16:20 11 5. Rapid 9 5 0 4 19:12 10 6. LAFC 10 4 2 4 17:11 10 7. SK Zsilina 10 4 1 5 17:20 9 8. ZTK Zvolen 10 3 3 4 13:26 9 9. VAS 9 3 1 5 21:23 7 10. PFK Piestan 9 2 0 7 14:32 4 11. FC Vrutky 10 1 1 8 14:27 3 Végre győzött az SK­ RUS3 is Fej-fej mellett a Sparta és Slávia. Prága, november 9. — Az államliga 9. fordu­lója érdekes eredményeket hozott, amelyek kö­zül is kimagaslik az SK Rusj győzelme a Mo­­ravska-Slávia fölött. A Slávia és Sparta is győz­tek és most fej-fej mellett haladnak a tabellán. Prostejov előbbre nyomult, míg Zsidenice biz­tos negyedik helye problematikussá vált. A ta­bella állása: Brünn: SK Rusj—Moravská Slávia 3:1 (1:0) A Mar. Slávia nagy csalódást keltett. Lebecsülték ellenfeleiket és elbizakodottan játszottak. A mér­kőzésen kisebb botrány is volt, amit a Zsidenice drukkerei rendeztek. A vezetőgólt Krajnyák sze­rezte meg, majd Kobzár és Krisz lőttek gólokat. A brünni csapat egyetlen gólját Horak szerezte. A győztes csapatból a közvetlen védelem, Bid­­man, Kobzar és Szukovszky tetszettek. Prága: Slávia—Zsidenice 7:1 (2:1) A Zsidenice az első félidőben egyenlő ellenfél volt, szünet után azonban összeroppant és a Slavia tetszés­­szerint lőtte a gólokat. Prága: Sparta—Viktoria Zsizskov 3:1 (1:1) Mindvégig kemény, durva mérkőzés, a játékosok inkább rugdosták egymást, mint a labdával tö­rődtek. Braine, Sedlecsek és Rado a gólszerzők. Prossnitz: SK Prostejov—S­K Náchod 2:0 (2:0) Biztos prostejovi győzelem. Pilsen: Viktoria Pilsen—SK Kladno 2:1 (1:1). A Viktoria szerencsés, de meg nem érdemelt győzelme. 1. Sparta 8 7 0 1 30:4 14 2. Slavia 9 6 2 1 30:11 14 3. SK Prostejov 9 6 0 3 24:17 12 4. SK Zsidenice 9 6 0 3 16:19 12 5. SK Plzen 9 5 0 4 21:15 10 6. SK Bratislava 9 3 3 3 12:16 9 7. SK Náchod 8 2 4 2 15:14 8 8. Viktoria Zsizskov 9 1 3 5 22:20 7 9. SK Kladno 9 3 1 5 20:23 7 10. Viktoria Pilzen 9 2 3 4 10:15 7 11. Mór. Slávia 9 1 1 7 8:27 3 12. SK Rusj Ungvár 9 117 10:38 3 A Hungária nyerte a magyar örökderbit Budapest, november 9. — A magyar nem­zeti bajnokságban lejátszódott örökderbit a Hungária nyerte megérdemelten. Miután a Phöbus kikapott és az Újpest is győzött, a három nagy csapat elfoglalta az első három helyet és a szezon kezdetén várt nagy meg­lepetés elmaradt. A tabellában a Ferencváros vezet 17 pont­tal. 2. Újpest 15 pont. 3. Hungária 14 pont. 4. Phöbus 14 pont. 5. Szeged 13 pont. Hungária—Ferencváros 3:0 (1:0). A gyö­nyörű időben 20.000 néző jelent meg. Mezőny­beli játéka alapján a Ferencváros nem érde­melte meg a súlyos vereséget. A Hungária csatárok jobban kombináltak, haltsoruk eré­lyesebb volt és ez szerezte meg a győzelmet. Sas szerezte meg a vezetést a 18. percben, amidőn átjátszotta Korányit. Szünet után erős Fradi nyomás, azonban a kék-fehérek felszabadították magukat az ostrom alól és Cseh beadásából Müller két gólt szerzett. A Hungária és a mezőny legjobb embere Sas volt. Újpest—Soroksár 5:0 (1:0). Szeged—Phöbus 1:0 (0:0), Bocskai—Újpest 3:3 (2:1). Elektromos—Budai 11­­:1 (1:1). A Rapid legyőzte a PTE-t a nyugati kerületi bajnokságban Pozsony, november 9. — A nyugati kerü­letben csonkaforduló volt, amelynek egyetlen nagy meglepetése a Rapid győzelme a PTE fölött. A Rapid ezzel a 3-ik helyre jött fel. A tabellában a Ligeti vezet 14 ponttal és 31:6 gólaránnyal. 2. Szenes SC 14 pont 24:9 gól­arány. 3. Rapid 12 pont 25:13 gólarány. 4. Donaustadt 11 pont. 5. Diószeg 8 pont. 6. Fő­­révi TC 6 pont. 7. PTE 5 pont. 8. Testvériség 4 pont. 9. Virágvölgy 3 pont. 10. Admira 1 pont. Eredmények: Rapid—PTE 4:0 (2:0). Biró, Brüll­er. Ér­dekes nyílt mérkőzés, amely végül is a Rapid megérdemelt győzelmét hozta. Sipos lövi az első gólt, Balogh a másodikat, szünet után Precs kétszer eredményes. Dodeket a bíró súlyos fault miatt kiállította. Szene: Szenei SC—Admira 8:1 (4:1). Az Admira helyzete teljesen reménytelen lett, a szenei csapat villámgyors akcióval ■ teljesen kikészítette a pozsonyiakat. Honti 3, Uhrik— Franta 2—2 és Horváth lőtték a gólokat, míg az Admira becsületgólját Lövy szerezte. Biró: Luzsica. Főtév: FTC—Testvériség 2:2 (2:0). Biró: Jakob. Reális döntetlen. Az FTC szünet előtt, a Testvériség a második félidőben volt jobb. II. o. bajnokság: MTE—Dornkappel 6:1 (5:0). A Dornkappel védelme csődöt mondott. BULE—VAS B. 1:1 (1:0). — A Labor—So­­morja mérkőzést a Labor javára 3:0 arány­ban fogják igazolni, miután Somorja nem je­lent meg. A komáromi Egyetértés-Rapid november 28-án a Vigadó nagytermében Katalin-bált rendez.­­ Az Egyetértés Rapid elismerő oklevelét, melyet a Magyar Nap kisegyesületi versenyén nyert, folyó hó 13-án, pénteken este a csapat taggyűlé­sén fogja átadni komáromi munkatársunk. A Kanal T­örekvés—Eperjesi Törekvés 2:1 (0:0) Kassai Törekvés az északi kerület őszi bajnoka. Sáros, csúszós talajon, szitáló esőben vívta meg­­utolsó bajnoki mérkőzését a Kassai Törek­vés eperjesi névrokona ellen. Az eperjesi­­törek­­vés mindig veszélyes ellenfele volt a bajnokje­lölteknek, ezúttal azonban ifj. játékosokkal fel­frissített csapat nem képezett nagyobb­ akadályt a kassai Törekvésnek, mely bajnokhoz méltó játékkal, de kevés góllal győzte­­le ellenfelét. A K. Törekvés csapata, az első félidő 25-ik percéig szép kombinatív játékká­ közelíti meg az ellenfél kapuját, de meddő támadásaik a kapu előtt vagy a sárban akadnak meg, vagy pedig a kapulövések irányt tévesztve a kapu mellé ke­rülnek. A játék további részében továbbra is a K. Törekvés marad frontban, de fölényük már nem olyan meggyőző, mert az E. Törekv­és is többször indít veszélyes támadásokat. Második félidő 3. percében K. Törekvés csatársora ferge­teges támadással közelíti meg ellenfele kapuját, mad Barbaricshoz kerül a labda, akinek lövését a kapus ugyan fogja, de a csavart erős lövés kézből kipattanva, a hálóba perdül. A K. Törek­vés iniciativája tovább tart és a 20. percben Bar­­barics 20 méterről éles lövést küld a jobb sarokba, amivel szemben a kapus már tehetetlen. 2:0. A 25. percben egy támadásnál Bodnár K. I­ürek­ és jobbszélsője lesántul. A 30. percben a balfok könnyelmüsködése következtében Bouska a kac­sai kapuban köt ki. A K. Törekvés megérdemel­ten győzött és a megszerzett két pontjával az északi kerület őszi bajnoka lett. 5 kiállítás a divízió utolsó mérkőzésén I. CsSK—Kassai SC 5:0 (1:0) A divízió utolsó mérkőzésén, a CsSK biztosan győzött, a két játékossal megerősített sereghajtó ellen. A CsSK ezzel a két ponttal beérte az Iglói AC-ot, aki már csak gólaránnyal vezet az I-ső helyen. A KSC helyzete viszont nagyon remény­telen, mert tavasszal legjobb számítások mellett is legfeljebb csak 5—6 pontot szerezhet, amely nem lesz elég a bennmaradáshoz. A KSC divíziós vendégszereplése ezzel befejezett ténynek tekint­hető. Sajnálattal kell azonban megállapítanunk, hogy megint magyar csapatnak kell búcsút venni a divíziótól. A mérkőzés lefolyása elég botrányos volt, amit igazol az 5 játékos kiállítása is. A CsSK rapszó­­dikus gólratörő játéka ezúttal nagyon érvényesült Az első félidő 5. percében Hermann kapásból vágja az egyetlen gólt. A 22. percben KSC tá­mad Horváthnál a labda, lőne, de Carny durván beleszáll a szélsőbe és így oda a gólszerzési al­kalom. Carnyt kiállítja a biró, majd ugyanez a sors éri Pásztort is, aki kritizálta a biró tényke­dését. Második félidő 3. percében Oláh 5 méteres offszidról indulva lövi a CsSK második gólját. A 6. percben Ignátz tisztán áll a kapu előtt, akit Hirsner elkapva a földhöz vág, oda az akció, de még a bíró sípja is néma marad s nem torolja meg a jogos 11-est. Kiállítja azonban Hirsnert és Horváthot, aki ezen aktusnál kérdőre vonta a bírót. A 18. percben Jurnj 3-ra emeli a gólok szá­mát, majd egy khmerből Láncos fejeli a negye­diket. A mérkőzés legszebb gólját Oláh lövi, aki 25 méterről védhetetlenü­l góloz. A mérkőzés vége felé Jerga hasba rúgja a KSC kapusát, akit a bíró még csak nem is figyelmeztet, majd Kor­­sohek­ száll bele Jergába, vissza­adva a­ kölcsönt, aminek kiállítás a következménye. A játék ez­után annyira eldurvul, hogy már nem a labdát, hanem az embert, vagyis a bokacsontokat nézik, amely után csupán a szerencsének köszönhető, hogy súlyosabb sérülések nélkül fejezték be a mérkőzést. Möhler bíró nagyon egyoldalúan bírás­kodott, nem tudta kellőleg fogni a játékosokat, a KAC II —Baraki SC 2:2 (1:0) I. osztályú MLSz bajnoki. Ausztria—Svájc Európa-Kupa 3:1 (1:0) Zürich, november 9. — Az Európa—Kupa mérkőzések során 23.000 néző előtt az osz­trák csapat megérdemelt győzelmet aratott Svájc ellen. Az első félidőben Svájc nagyon lelkesen játszott, sokat támadott is, azonban a masszív osztrák védelem veszélytelenné tudta tenni a svájci akciókat. A 26. percben Binder szerzi meg a vezető gólt hatalmas bombával. A második félidőben nagy osztrák fölény bontakozik ki. A 26. percben Hahne­mann újabb gólt lő. A 37. percben Binder megint egy góllal terheli meg a svájci hálót. Az eső patakokban omlik és ez nagyban be­folyásolja a játékot. A 45. percben Veronetta lövését Sesta saját hálójába küldi. A győztes csapatban a halfsor Smistikkel az élen volt a legjobb, a svájciaknál a közvetlen védelem. Biró: Weingarten Németország.