Magyar Nap, 1936. november (1. évfolyam, 202-226. szám)

1936-11-17 / 215. szám

Kedd, 1936 november 17. — Elkezdte az árvagyermek pénzét. Tobák Imre 59 éves nagygejőc­i földműves 1930—1934-ig terjedt időközben, mint a fiatalkorú Kára Tamás István gyámja 6760 koronát vett fel bér címén és ezt a pénzt saját céljaira költötte el. Az állam­ügyészség tetten kezelés és hamis jelentés címén helyezte vád alá. A tárgyaláson a károsult ki­jelentette, hogy nem kéri a vádlott megbünteté­sét, mert az okozott kárt megtérítette. A bíró­ság négyhavi fogházra ítélte el, de a büntetést két évre felfüggesztette. „Berho“-készítmények a legjobbak. „Berho“ fogkrém, púder, sampon, sütőpor, vanilincukor, tésztasárgító, padlósúroló, svábirtó elsőrangyak minőségben és hatásban. „B o r b or-t kérjen mindenhol! A jó alvás, fél egészség! Még nem késő! Az ágytollak gőzzel való mosása után mégegyszer olyan nagyra nőnek, megszabadulnak minden benne tartózkodó molytól, bacilusoktól stb. és ismét nyugta lesz néhány évig. — Állandóan rak­táron tartok legkényesebb igényeknek megfelelő tiszavidéki ágytollakat és pehelyt, valamint leg­jobb minőségű anginokat. — Ágytollakat vidékre bérmentesen küldök. Schlesinger Hermann, Ko­sice. Bejárat: Ztuzmany u. 3. — A komáromi járási választmány költségve­tése. A komáromi járási választmány pénteken trgyalta a jövő évi költségvetést. A megépítendő szlovák kulturház és Szokol­ tornacsarnok részére egyenként 15.000 koronát, Csallóközaranyos ka­tolikus templomára 10.000 koronát szavaztak meg a hátralékos pótadók terhére. Ezenkívül a kö­vetkező egyesületek és intézmények részére sza­vazott meg segélyt: a komáromi szaktanács Mun­­káskultúrházának öt éven át évi 10.000 koronát, a Vörös Keresztnek, Ifjúsági Gondozónak és Ma­sa­ryk­ Ligának év­i 5000, a Szokolnak gázvédelmi célokra 5000, az iparostanonciskolának 4500 ko­rona segélyt. A magyar, gimnáziumnak, a cseh­szlovák iskoláinak és a szülői tanácsnak egyen­ként 2000, a csehszlovák szülői szövetségnek 1500, a magyar könyvtárnak 1200, a Palkovich­­diskim­enzának 1000, a Majláth-iskolának 1000, a szlovák könyvtárnak 900, a járási idegenforga­lomra 650, a zárd­a iskolának 600, a Charitasnak, ref. menzának és községi leányiskolának egyen­ként, 500, a Szorvjetbarátoknak, a Munkás Test­, edzőnek és a Mátreánál. •­SOtM—200, végül a ma­gyar tanítók könyvtárának 150 korona segélyt osztottak ki. Ezenkívül több iskola és egyesület részére osztottak ki kisebb segélyeket. (vs.) Gyertyák — a legegyszerűbb és legmegbíz­hatóbb fényforrások. A technika minden fejlett­sége ellenére, aminek következtében a villanyos áram már a legkisebb faluba is eljut, a gyertyák még távolról sem lettek fölöslegesekké. Nem olt­hatja-e el hirtelen egy rövidzárlat a villanykör­téket? Gyorsan meggyújtott gyertyák segítenek az ilyen kellemetlen esetekben. De ezenkívül már mind gyakrabban használnak gyertyákat esti vi­lágításhoz is, mert szelíd fényük hangulatot és meghitt légkört teremt. Természetesen ne­m min­den gyertya alkalmas egyformán erre a célra. A legkevesebb, amit megkövetelhetünk tőle, hogy ne füstöljön, ne kormozzon, ne csöpögjön és ne terjesszen kellemetlen szagot. Egyszóval jó mi­nőség legyen — amilyen a nemes Apollo­­gyertya. — Kétévi börtönt és dologházat kapott egy húszéves ungvári betörő. Ez év augusztus 11-én Schwarz Adolf igazgató csukott autójában hagy­ta értékes revolverét és fényképezőgépét. A ga­rázsba betört Stacho Dominik ungvári fiatalem­ber, aki lopásokért már többször volt büntetve, felnyitotta az autót és elvitte a revolvert és a fényképezőgépet. A rendőrség a betörést követő nap elfogta. A bíróság szombaton tárgyalta az ügyet. Stacho Dominikát kétévi börtönre és bi­zonytalan időre terjedő dologházra ítélte el. Arcán felismerhető, ha gondjai vannak, vagy bántó lábfájd­almak gyötrik. De elegendő egy rövid látogatás Batta pedikűr osztályában és fáj­dalmaitól kellemes módon megszabadul. Lábai mintha újjászülettek volna. — Felgyújtotta és kirabolta a pravoszláv tem­plomot. A napokban Osapovice kárpátaljai köz­ségben reggel hét órakor kigyulladt a pravo­szláv templom belseje, amit azonban idejében észrevették és eloltottak, úgyhogy a fő templ­om­nak csak a belső része, az oltár mellett égett le. A csend­őrség nagy apparátussal látott hozzá a nyomozáshoz és a gyújtogatás gyanúsítottjaként letartóztatták Logojdanics Mihály 56 éves ottani gazdálkodót, aki beismerte tettét. Kihallgatása alkalmával elmondotta, hogy sárral benyomta az egyik ablakot és szalmával a kezében behatolt a templomba és reggel négy órakor gyertyával meggyújtotta. Mielőtt azonban a templomiból el­távozott volna, magával vitte az ezüst kelyheket és a matrikulát. A letartóztatott gazdálkodót be­szállították a kerületi bíróság fogházába. Az ember lusta, hogy felhúzza házicipőit, lábait egyszerűen bel­edug­ja és állandóan letapossa a sarkokat. Mit bizonyít ez? A fáradt ember a leg­kisebb erőmegfeszítéstől is vonakodik, úgy, hogy otthonában nem nélkülözheti a teljes testi nyu­galmat, a kényelmes háza ruhát és házi cipőt. Elsősorban a Botfa házicápot. Sarokkal, vagy anélkül. A Spárta pontot vesztett és átadta a vezetést a Sláviának Nem tudta visszafoglalni az SK Bratislava az 5. helyett Az államliga vasárnapi fordulójának két nagy meglepetése volt. Az SK Pilsen pontot vett el a Spartától a letnai meccsen, míg a Prostejov katasztrofális vereséget mért a Zsidenicére annak otthonában. Az SK Brati­slava épen az SK Pilsen pontszerzése miatt nem tudta visszafoglalni az ötödik helyet és most már aligha sikerülhet az számára, mi­vel az SK Pilsen utolsó meccsét otthon játsza, viszont az SK Bratislavának az SK Rusj Ungvárott nehéz dió lesz. A tabella élén a Sparta átadta a helyét a Sláviának, de lehet, hogy csak átmenetileg, mert hiszen a Náchod ellen egy elmaradt meccse van a bajnokcsa­patnak. A forduló ezeket az eredményeket hozta: SK Bratislava—Mór. Slávia 3:1 (0:0). A pozsonyi csapat az egész mérkőzés folyamán jóval többet támadott, de a tehetetlen belső triója miatt fölényét gólokra váltani nem tudta. A Jávor—Chodák—Chavkó összeállí­tás nem vált be. Szünet után Jávor a center posztra került. Ekkor jobban ment valamivel a játék és a finisben sikerült a két pontot ki­harcolni. A vezetést Chodák szerezte meg, de azt Krizs később kiegyenlítette. A 30. és 38. percben Dancsik és Jávor eldöntik a meccs sorsát. SK Kladno—SK Rusj 5:0 (4:0). Az ungvári csapat múlt heti szenzációs győzelme után a vártnál kissé nagyobb arányú vereséget szenvedett. Az öt gólos vereség azonban — túlzott... A Rusj különösen a játék elején mozgott jól, de a kladnói csatároknak ép ek­kor sikerültek pompásan a lövései. A Rusj csapata a közvetlen védelemre — ennek el­lenére — nem panaszkodhat. Boksay és kü­lönösen Tóth nagyon jól küzdöttek. A fede­zetsorban Bendás, a csatársorban Kobzár és Krajnyák voltak jók. A gólokat Klotz (3), Novy és Procházka lőtték. Sparta—SK Pilsen 2:2 (1:2). SK Náchod—Viktória Zsizskov 3:0 (1:0). Prostejov—Zsldenice 5:0 (3:0). Slávia—Viktória Pilsen 5:1 (1:1). A KFC és ÉSE döntetlenül játszottak Füleken kikapott a VAS A nyugatszlovenszkói divízió vasárnapi fordulóján két meccs szerepelt a műso­ron. A figyelem Komárom felé fordult, ahol a két nagy rivális a KFC és az ÉSE küzdöttek a pontokért. Az eredmény dön­tetlen volt s így az ÉSE-nek még remé­nye lehet arra, hogy a TTS-t megelőzi. Az eredmények a­ következők: KFC—KSE 1:1 (0:0) A játék a vártnál messze alulmaradt. Egyik csapat sem tudott kielégíteni , főleg a csatársorok mutattak nagyon gyenge teljesítményt, így a védelemnek könnyű dolga volt. Viszont a halfsorok remekeltek. A KFC Simon II. és Drozdy, míg az ÉSE Herdiczky nélkül volt kény­telen kiállni. A KFC gólja öngólból esett, míg az ÉSE góllövője Klemanovics volt. Gabcsó bíró mindkét fél terhére rengete­get hibázott, azonban objektív volt. A ha­zai csapat a II. félidőben erős fölényben volt. Cipész, szabó szűcs és szíjgyártó r­észére használt, de nagyon 1ó1 működő varrógépek olcsó ki­árusítási áron kedvező részletfizetésre is kaphatók. Spóra szakitiechanikusnál KoSk­én, érobár­u. I Füleki TC—VAS Brathlava 5:0 (4:0) A füleki csapat vasárnap játszotta le utolsó divíziós mérkőzését az őszi szezonban. A VAS csapata csak 10 emberrel tudott kiállni, minthogy kapusa Pozsonyban lemaradt a vonatról. A fü­leki csapat kezdettől fogva magához ragadja a játék irányítását és szünet nélkül támadja a VAS kapuját. Egymásután több sarokrúgáshoz jut­ó VAS hátvédek azonban felszabadítanák. A 13. percben Gleisza közeli lövésével megszerzi a vezetőgólt. Továbbra is az FTC támad s a 29. percben Gleisza beadását Vymlát il értékesíti. A VAS is támadásba lendül. A 35. peerben Pilát— Egry—Mihók akcióból utóbbi szép gólt ér el- Szünetig még a 40. percben Vymlátiinak sikerül gólt szerezni. A második félidőben a füleki csapat sokkal gyengébb játékot mutat, mint szünet előtt, de a VAS is most már többnyire csak védekezik s igy a várt gólok elmaradnak. A félidő egyetlen gólját a 11. percben szép összjátékból Pilát rúgja. A füleki csapat nem nyújtotta azt a kielégítő jó játékot, am­it utóbbi két mérkőzésén. Különö­sen a második félidőben mutatkozott nagy vissza­esés. Uram, a kapus kitűnő volt, hasonlóan a két hát­véd is. A fedezetsorban a Znipko helyére be­állított Szabó megfelelt. A csatársorban Mihók, Pilát, Vymlát il voltak a legjobbak. A VAS csa­patában Tarna, Trudek, Mottheill, Fürst és Ja­­nota voltak kitűnők. A Ligeti lett a nyugati kerület bajnoka A nyugati kerületben befejeződött az őszi szezon­ A Ligeti nagyarányú győzel­me folytán bajnok lett, míg a Szenes SE az SC Donaustadt legyőzésével szorosan felzárkózott. Ligeti—Testvériség 9:1 (2:1). A Ligeti végig abszolút űr volt a pályán s kénye­­kedve szerint lőtte a gólokat. Különösen Griesler vélt elemében, aki egymaga há­rom gólt lőtt, míg a többin Michelberger (2), Kocsis (2), Unger II és Calmayer II oszto­ztak. A Testvériség gólját Pék lőt­te. Biró: Jakob. Rapid—Diószegi SE 2:1 (2:1). A Rapid az első félidőben volt csak jobb. A dió­szegieknek jó volt a védelme. A gólokat Balogh II (2), illetve Uhrik lőtték. Szenes SC—Donaustadt 2:1 (1:0). Nehéz küzdelem. A döntetlen inkább megfelelt volna az erőviszonyoknak. A szendéknél hosszú szünet után újra játszott Csanó. A pozsonyi csapat a vereség ellenére jó volt, csak durva. Petrovics szerezte meg a ve­zetést. Szünet után Molis kapus hibájából egyenlít a Donaustadt. A meccs végén Melis kapust gyomron rúgják s igy a szenciek tiz emberrel küzdenek. A győz­tes gólt Osánó lőtte. Janicsek biró kivá­lóan vezette a meccset. Főrévi TC—FTE 4:2 (3:1). A PTE csu­pán gyenge védelmének köszönheti a ve­reséget­ A küzdelem élvezetes volt. Nagy II a PTE-nek szerezte meg a vezetést, de a 15. percben Lechner egyenlít, majd a ve­zetést is megszerzi. Végül Schwarz hatal­mas orszájd­ gólt lő. Szünet után Gottfried eredményes A PTE most egy kapura ját­szik, de csak öngólból tud egyenlíteni. Bíró, Koháry, A végső állás a következő: 1. Ligeti 16 pont, 2. Szenes SE 16 pont, 3. Rapid 14 pont, 4. Domaustadt 11 pont, 5. Diószegi SE 8 pont, 8. Főrévi TC 8 pont, 8. PTE 5 pont, 8. Testvériség 4 pont, 8. Virág­völgy 3 pont, 10. Admira 1 pont. II. osztály: Union—Labor 5:2, MTE— SF Berg 4:2, Vas 11—Törekvés 9:2. NYUGA­TSZLOVENSZKÓI ZSUPA Itt három meccs volt vasárnap. A Mak­­kaibea újra kikapott s maradt az utolsó helyen. Az eredmények: SK Gál­góc— Makkabea 2:0 (1:0), Vágujhelyi AC—SK Trnava 4:1 (1:1), Városi Viasművek—Claek­­lesai AC 2:0 (1:0). Minden drágul, csak KOHN és KOVÁCS divat­­áruházában maradt meg a régi olcsó ár. Bennün­ket a csehszlovák korona esése nem érdekel, olyan olcsó karácsonyi vásárt csapunk, amilyenre Léván még példa nem volt. Előnyös vétel foly­tán több ezer maradék féláron. Ezen „okkáziós vásárunk“ rima és gyors lebonyolítása érdekében kérjük az igen tisztelt vevőket az amúgy is de­­honesztáló alku mellőzésére, mert ezen igazán nagyon olcsó áraik­­ból semmiféle kedvezményt nem adunk. Izgalmas küzdelmek a „Lenke-serleg" mérkőzéseken Kassai AC-Baraki SC 1:0 (1:0) A „Bemke serleg“ mérkőzések selejtezői szért sportot nyújtottak. Sorsolás révén a divízió har­madik helyezettje, az MLSz bajnokság negyedik­jével került össze. Bár a divíziós csapatot kissé megszorították a Baraki legények, mégis győzött a nehéz küzdelmekben szerzett rutin s ha gólok nem is estek, a KAC győzelme nem lehetett vi­tás. A KAC három, a Barak egy tartalékkal áll fel. Állandó KAC támadások, szórványos BSC le­futások után a 20. percben Takács szélre adott labdájával Jurenko elfut, centerez, Keszi kapja a labdát, azonban a falsos labda lecsúszva lábáról Housbeczky elé perdül, aki helyezett lövéssel meg­szerzi a mérkőzés egyetlen gólját. Továbbra is a KAC van frontban, de a BSC hátvédek bizto­san rombolják széjjel a szépen felépített támadá­sokat. Második félidőben a BSC is indít veszélyes támadásokat, de a résen álló KAC védelem min­dent papíroz. A Barak lelkesen küzdött. Az egész mezőnyből kimagaslott a BSC bekkek munkája. Heidec­ker bíró jó volt.* Kassai SC—Törekvés 3:2 (2:2) A főmérkőzésnek szánt KSC—Törekvés meccs eseményszámba ment, mert a két csapat már másfél éve nem játszott egymással. A KSC meg­erősödve, az összes lebüntetett játékosaival, míg a Törekvés Bodnár, Chován és Winkler helyén három tartalékkal indul a küzdelembe. Heves KSC támadások után az 5. percben bírói tévedés folytán (KSC kezelt) szabadrúgás a Tö­rekvés kapuja felé. A labda Ivankóh­oz kerül, aki közel állva, nem tétovázik és a bal sarokba gurítja a labdát. A Törekvés nem csüggedtre ro­hamoz és meg is van az eredménye, mert rá 5 percre egy szép akció után Blinczer fejes góllal egyenlít. Egymást követik a szebbnél-szebb ak­ciók, de minden eredmény nélkül. A 28. percben egy szépen felépített Törekvés támadás befejező akkordjaként Blinczer mesteri fejes góllal meg­szerzi a vezetést is. A Törekvés iniciatívája to­vább tart, helyenkint KSC lefutásokkal. A Tö­rekvés támad állandóan, mégis a KSC a veszé­lyesebb. A 40. percben egy ilyen huszáros attak után a Törekvés-védelem nagy hibájából Ignác megszerzi a kiegyenlítő gólt. A második félidő­ben változatos küzdelem. A KSC-nek­ van 15 perce, amit ki is használ, mert Ignácz egy szél­ről kapott labdával mesteri gólt lő. Ezután egy­oldalú a küzdelem, a Törekvés támad, a KSC körömszakadtáig védekezik. Sokszor megérik, hogy a KSC csatárai elhagyva helyüket a kaput védelmezik. Hiába a nagy Töreksés petrom, minden lövés emberen akad meg, vagy a sötétség miatt célt tévesztve, kapu mellé száll. A Törek­vés ezúttal még nem­ érdemelt vereséget szenve­dett diviziós kollégájától. Minden csapatrészében jobb volt elenfelénél. Csupán a szerencsétlen mel­lékkörülmények miatt kellett vesztesként el­hagynia a pályát. A KSC ezúttal nem igazolta divíziós formáját. A KSC legjobbjai Ivanko és Dulay voltak. A Törekvésből kiemelkedett Lesiko, a kis ifj. Prinez II. és helyenkint Cellár. A „Ben­ké serleg“ mérkőzések döntőjébe a KAC és KOC csapatai kerültek. »V Törekvés kölyök—KSC kölyök 8:0. Ezzel a mérkőzéssel a Törekvés beérte a CsSK pontszá­mát és jobb gólaránnyal biztosította a ..Beránek serleg a mérkőzések első helyét és ezzel a serleg egyéves védője lett. Köszönetnyilvánítás. A Kassai Atlétikai C414­, mint a XIII. nemzetközi szlovenszkói marathon rendezője ezúton mond hálás köszönetet Kassa város tanácsának, a rendőrigazgatóságnak, csend­­őrségnek, a vasútigazgatóság egészségügyi osztá­lyának, valamint mindazon testületeknek és in­tézményeknek, akik erkölcsi avagy anyagi támo­gatásukkal a verseny sikeréhez hozzájárultak. Köszönettel adózik a verseny valamennyi véd­nökének, a tiszteletdí­jak és felülfizetések adomá­nyozóinál"­, a versenyt nagyszerűen előkészített sajtónak, a szlovák katolikus cserkészeknek, az üdü­lő állomások, kisérőautók, motorkerékpárok tulajdonosainak és a verseny rendezésében részt­­vett minden lelkes sportembernek és mindazok­nak, akik — bármily mérvű segítséggel is — a XHL marathoni imponáló sikerét lehetővé tet­ték. — A KAC elnöksége. A Phöbus vissza­foglalta a II. helyet A magyar nemzeti bajnokság vasárna­pi fordulója csonka volt, mivel a Hungá­ria és a Ferencváros vegyes­csapat Buda­pest képviseletében Párizsban járt. A for­duló nagy szenzációja volt az Újpest szom­bati veresége­ A Nemzeti 3:2 arányban győzte le a lila-fehéreket, akik így kény­telenek voltak átadni helyüket a Phöbus csapatának, amely ha öngól révén is, de legyőzte a Kispestet. Miután a Szeged is győzött, megelőzte a tabellán a szabad­napos Hungáriát. A magyar nemzeti baj­nokság vasárnapi eredményei: Phöbus—Kispest 3:2 (2:1). Haladás—Elektromos 0:0. Bocskai—Budafok 6:0 (4:0). Szeged—Budai 11 2:1 (1:0). II. kerület—Soroksár 2:0 (1:9). S