Magyar Nap, 1937. május (2. évfolyam, 102-125. szám)

1937-05-29 / 124. szám

§ „NECIAI11KA“ WINTER ERVIN, BRATISLAVA, Raciátorfská 118. Telefon: 31-08. Gyárt és javít: le stiu­ereket, hőmérőket, refaktoros szelepeket szénsavra, oxigénre, gáz­ra, sebességmérőket. Ne felejtse el idejében beküldeni megrendeléseit! Léva: LTE—SK Levice 3:1 (2:1) Az LTE sok­kal jobb volt, mint az eredmény mutatja, de csa­tárai rengeteg helyzetet hagytak ki. Az LTE legjobbjai: Martinovics, Vigh és a fedezetsor. Az XK-nál Rátai kapus nagyobb vereségtől men­tette meg csapatát. Kívüle Kroslák és­ Mistrik­­ tetszettek. Góllövők: Horváth, Martinovics és Tótír, illetve Kroslák (11-es). Ipolysági FC— Lévai TE mérkőzés lesz vasár­nap Léván a Magyar Kupáért, Nagymihály: FÁK—UTKSC 1:0 (1:0). A mér­kőzés egyetlen gólját jogtalan penaltyból Blazse­­sovszky lőtte. Az UTKSC az első félidő tizedik percétől kezdve tíz emberrel játszott, mert Pa­­tay súlyosan megsebesült. A mérkőzést szü­k­­ségbíró vezette, mert a kiküldött bíró nem érke­­■ tett meg. Korák­a­árujalanság SPIRA Kosice,Szobár­ ucca • Pozsonyi fu­tballisták a csehszlovák válogatott keretben. Megírta a Magyar Nap, hogy a cseh­szlovák válogatottat teljesen új alapokra fek­tetik és különösen az utánpótlásra fognak ügyel­ni. Az utánpótlás csapatába az SK Bratislavából Kriske, Ktiasny, Jurcsák, Kovács kerülnek, aki­ket legközelebb már­ ki is próbálnak. A Ligeti—Rimaszombati Törekvés bajnoki dönttő fél 5 órakor kezdődik a PTE pályán. A meccsre rekordkö­zönséget várnak. Az utolsó államliga mérkőzés vasárnap kerül sorra az SK Náobod—Viktoria Pilsen között. A Makkabea jubileumi rendezései során ma megkezdőd­­ek a tenniszversenyek. vasárnap nagy atlétikai verseny, felvonulás és Hakoah Wien— Makkabea nemzetközi futballmérkőzés a Makka­­­bea­ pályán. Zsolna: SSK Zoilina—MSK Martin 6:2 (2:2). Prága: Sparta—SK Niislo 1:1 (1:1) Teplitz: Tcplitzer FK—Kladno 0:11. . A Slávia—Phöbus mérkőzés a rádióban. A francia kiállítási torna során vasárnap Strass­­burgban játszik a Slávia a Phöbussal. A mérkő­zést 15 órától kez­lve Laufer szerkesztő a rádió­ban is leadja. A hodenbachi Matzke vezeti az FTC—CsSK Kosice mérkőzést. A vasárnap Füleken eldön­tésre kerülő FTC—CsSK Kosice Szlovenszka bajnoki döntőt a hodenbachi Matzke vezeti. A június 6-iki kassai mérkőzés bírája Bízik lesz. Füleken és a környékén óriási érdeklődéssel várják a mérkőzést / Oslo: Olaszország—Norvégia 3:1 (2:0). Az ola­szok nagy fölényben játszottak és Fiola (2), Me­­azza góljaival biztosan győztek. A Vienna a Középeurópa-Kupában. Jelentet­­tü­k, hogy a Vienna, az osztrák kupadöntőben 2:0 (0:0)-ra legyőzte a WSC-t. A Vienna mint kupagyőztes­­i. Középeurópa-Kupába is bekerült, Burgernek nincs semmi baja s igy azok a hí­rek, mintha a kitűnő válogatott hátvédet autó­­katasztrófa érte, nem bizonyultak valónak. Végre győzött a Chelsea is! A túrán levő Chelsea tegnap aratta első győzelmét Zágrábban a Gradjanski ellen 1:0 (1:0) arányban. A Chelsea ez­ú­ttal nagyon szépen játszott. Max Baer k. o. győzelme. Londoni jelentés szerint Max Baer a 9. menetben k. o. győzelmet aratott Ben Foord volt brit­ világbirodalmi baj­­ofó­nők ellen. Apróhirdetés □a ? Cacao FOGKRÉM old- _ ja a fogkövet ^ m jp Nimfa L1LIOMKR1M ||||]|||\ eltüntet szeplőt, p&t­ JUHI 111) JU N­J tAdást, májfoltot. ______ M Nagy küzdelem az MLSz—Zsupa válogatott mérkőzésen MLSz—Zsupa 1*1 (0:0) Nagy küzdelem, mely az erőviszonyoknak meg­felelően eldöntetlenül végződött. MLSz: Szacsuk­, Drab (KAC), Zadrobilek (KSC), Takács, Lebenszky (KAC), Bihari (PTVE), Tóth, Vitéz, Kertész,­­ Pásztor, Drottár­­ (KAC). Zsupa: Jeles, Gánovszky (ACN), Tomko (CsSK), Madarassy (ACN). Grobár (Eperjesi Slávia), To­­mecsko (Pokrok Korompa), Lukács (Slávia), Pa­­gurka (ACN), Skovira (Slávia), Láncos, Jurenko (CsSK). Kezdés után mindjárt a Zsupa veszélyeztet, a 3. percben komért is rúgnak ,amit Szacsuk­ tisz­táz. Lassan az MLSz is feljön, de a Zsupa vé­delme mindent paríroz. A 8. percben Szacsur­ fog nehéz labdát, majd rá két percre Kertésznek há­lóba tartó labdáját Jeles védi bravúrosan. A küz­delem változatos. A 13. percben a Zsupa kapus labdahordozása miatt büntetőn belül szabadrú­gás, de a labda elveszve a tömörülő játékosok lába között Tomkohoz kerül, aki hosszú Felsza­badítóval mentesíti kapuját. A 28. percben Sko­vira megszökik, hatalmas lövése alig kerüli el a kaput, majd a magyar jobbszárny akcióját Jelesnek kell tisztáznia. Félidő végeidé a Zsupa erősen felnyomul, azonban a lövésekkel nincs szerencséjük.­ Az utolsó percekben Kertésznek van gólszerzési alkalma, de lövését Jeles bravúros el­vetéssel csípi­k. A második félidőben a Zsupa erőteljes táma­dásokat indít. Jurenko tiszta gólhelyzetet hagy ki, majd MLSz-utak következik, ostrom alá ve­szik a Zsupa kapuját, amikor a­­nagy tumultus­ban Tóth csúnyán beleszáll Grohárba és a sza­­badrudás révén van alkalma a Zsupa-védelem­­nek felszabadítani szorongatott kapuját. Tóth ag­resszív játéka a 13. percbe­r megbosszulja ma­gát, mert egy utánrúgásért a bíró kitiltja a to­vábbi játékból, a 20. percben To­niko faultolja Drottárt és a megítélt tizenegyest Drab éles lö­véssel értékesíti. Kezdés után a Zsupa mindent beleadva küzd, aminek eredménye Pagurka kö­zelről jött egyenlítő gólja lett. A mérkőzés vé­­gefelé a Zsupa a támadó fél, de Szacsuk­ biz­tosan fogja a nehéz lövéseket. Az első félidőben nagyszerű küzdelem volt, a második féli­dőben eldurvult a játék. Az MLSz csapata nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Jó volt az MLS­z­­nél Bihari, Zadrobn­ek, Drottár, a Zsupánál To­­mecsko, Jeles, Pagurka. Árva bíró a második fél­időben kiengedte a játékot a kezéből. Zsupa—MLSz kölyök 3:0 (2:0). A Zsupa csapa­tában minden játékos megfelelt.. Nagyon jól ös­szedolgozott együttes. Az, MLSz-nél Klimek, Wag­ner és Csiták emelhető ki. MLSz ifj.—Zsupa ifj. 5:1 (1:0). A győztes csa­pat és egyúttal a mezőny legjobbja Pálinkás ka­pus volt. Kívüle jók voltak még Sirár, Prine, Újházi, Répászky, Hajdú, illetve a­ jobbösszekötő és a centerhall. Biró, Kalasony, jó. MI ÚJSÁG A KÖZPONTBAN: Megbüntették Diószeget és Szencet, mert nem vettek részt a kupameccsen Brüll Gyula dr. vezeti a Ligeti—B. Törekvés döntőt Pozsony, május 28. — A központi IB ülé­sen a központ nem teljesíthette a Füleki TC azon kérelmét, hogy május 30-ára tilalmi­napot rendeljenek el, mert a divíziós döntő­nek a kerületi mérkőzések nem jelenthetnek konkurenciát. A középkerületi direktórium rendkívüli közgyűlés összehívását kéri. A központ átír a kerülethez annak megállapítása végett, vár­jon a helyzet megérett-e már a közgyűlés megtartására. Az IB 2:1 arányban a GSE javára igazolta a GSE—Ligeti mérkőzés eredményét. A ga­­lántai eseményekkel kapcsolatban a központ bekéri a mérkőzésen jelenlevő déli kerületi el­nökségi tagok jegyzőkönyvi vallomását. Tudomásul vették, hogy a nyugati kerület 100—100 fős pénzbírságra és 2—2 heti fel­függesztésre ítélte a Diószegi SE-t és a Szenes SL-t, mert lemondták a kupamérkőzéseket. A június 2-iki igazgatótanács ülésére beidé­zik Árpa József, Berta József és Fürst Béla sporttársakat a szövetségi plakett átvétele végett. A május 3®-iki Ligeti—Rimaszombat Tö­rekvés bajnoki elődöntőt Brüll Gyula dr. ve­zeti.­­ Két új magyar atlétikai rekord. Budapestről jelenítik: A v­árnapi atlétikai versenyen a magyar atléták remek eredményeket értek el és két új magyar rekord született. Várszegh­y (59.92 méter­rel a gerelyvetésben, a MAC pedig a. 4X800 m stafétában 7.49.8 m­p-cel tij magyar rekordot ál­lított fel. 800 méteren Szabó Miklós 1:53.2 mp­­cel legyőzte a lengyel Kucharskyt, aki 1:33.3 i­p-et futott. 31 agyai Ntts. Vasárnap indul a kárpátaljai magyar kupa Kárpátaljai sporthírek. A szövetség által előírt kupamérkőzések vasár­nap veszik kezdetüket a kárpátaljai magyar ke­rületben. Az első fordulóban KTK—UTKSC, UMTE—UKMSC és CsSE—F. Spartacusz mérkő­zések lesznek. A következő fordulóban a győz­tesek a magyar divíziós egyesületekkel szemben fogna­k játszani. A kerületi egyesületek nem szí­vesen vesznek részt a kupában, mert ez újabb­­kötelezettségeket hoz magával, már pedig a baj­noki szezon ezen a téren alaposan igénybe vette az egyesületeket.­­ Megírtuk, hogy az UMTE, P. Spartacusz és az MSE panaszt jelentett be a kerületnél a bírókül­­d­ések ellen. Az ügyet a kerületi Egyeztető bi­zottság elé utalták, mely ma este fogja letárgyalni a felmerült panaszokat. Egy évi szünet után holnap,­­ azaz vasárnap délután fél 0 órai kezdettel Beregszászban ját­szik a Rusjnak a ligából sajnálatos körülmények között kieső együttese. A mérkőzés iránt Bereg­szászban eddig még nem tapasztalt hatalmas ér­deklődés nyilvánul meg, mert mindenki kivan-■ csian várja a Rusj mai csapatának szereplését. A Rusj vezetősége ezen a mérkőzésen kezdi el csapatában a kísérletezéseket és pedig a rendel­kezésére álló hatalmas utánpótlásból. A BFTC vezetősége megtett minden előkészületet, hogy a várható rekord számú közönséget megfelelően el­helyezhesse. A keleti divízió vezetősége a keleti divízió se­lejtező mérkőzéseit június 13, 20, 27, illetve jú­lius 11, 18 és 23-re rendelte el. A keleti kerületi ezzel nem ért egyet és ragaszkodik az eredeti el­határozáshoz, mely szerint egy héttel előbb kez­denék el a játékokat. A kerület ilyen értelem­ben adott utasítást dr. Leskovits István kerületi előadónak, aki a kerületet a­ selejtező bizottság ülésén képviselni fogja. Július 4—3-én játszik a keleti kerületi váloga­tott Lembergben. A Magyar Nap beszámolt an­nak idején, hogy a keleti kerület válogatott csa­pata igen előrehaladott tárgyalásokat folytat a lembergi kerülettel egy ott lejátszandó reváns kötelezettséggel járó válogatott mérkőzés ügyé­ben. A lembergi kerület­ most küldött levelében véglegesen meghívta a keleti kerület válogatott csapatát és pedig július 4—5-re, míg a revánsra­­ az őszi szezonban kerülne sor. A kerület a vá­logatott csapat előkészítésével Róth Ábrahám kerületi pénztárost bízta meg, aki a betegszabad­ságon lévő Rotmann Dezső helyett megejti majd a válogatással kapcsolatos munkálatokat. Jó gazdának 30 KERESKÉNYI MESZET A kereskenyi mészégető új tulajdonosa megjavította a mész minőségét. MARTIN DRDOS MESZET vakoláshoz és meszeléshez MÉSZPORT trágyázáshoz. VALÓDI KERESKÉNYI MÉSZKÖVET min­den mennyiségben helyre szállt mészégető VEL­KÉ KASKANY Kereskedünk róla, hogy ön meg lesz elégedve. .Szombat: KÖK, május 0. A CSEHSZLOVÁKIAI RÁDIÓ MAGYAR MŰSORA Szombat, május 29. POZSONY. 10.10 Magyar lapszemle. 1495 Ma­gyar hírek és idő­járásjelentés. 18.00 Szemteleky Kornél, a jugoszláviai magyar irodalom meg­szervezője. Kázzner Ernő előadása. 18.15 A Ra­­diojournal zenekarának magyar hangversenye. Vezényel: Schimpl Kornél karnagy. 1. Liszt Fe­renc: Hódoló induló. 2. Dohnányi Ernő: Részle­tek a „Pierette fátyola“ című ballettből: a­) Me­nuette, b) Vidám gyászind­uló, c) Menyegzői tánc (keringő). 3. Szekeres Ferenc: Nocturno, 12. 2. mü. 4. Svéler Béla: Magyar vígjátéknyvtány. 32.30 Magyar hírszolgálat, időjárás jelentés és sport­­szemle. KASSA. 10.10 Magyar lapszemle. 14.03 Magyar hírek, időjárásjelentés. 14.10 Heti sportszerűsé. 17.40 Szépség és étkezés. Halmi Károlyné elő­adása. „Pastell.“ Luzsica Tihamér novellája. 18.50 Magyar hirek. 2230 Magyar hírszolgálat, időjá­­rásjelentés és sportszende. Kassai magyar színházi műsor. Szombat délután: Bikfie tanár úr. Szombat este: Nincs szebb, mint a szerelem. (Operettben m.­­tató) MAI MOZIMŰSOR POZSONY ÁTLÓN AZ ARANYEMBER Jókai regénye filmen. Főszereplők: Kiss Ferenc, Uray Tivadar, Básthy Lajos, Kormos Margit és Egry Mária. TŰZBRIGÁD Szenzációs film. PALACE FÉRFIAK FEHÉRBEN Egy orvos regénye. Főszereplők: Clark Gable, Myrna Loy, Elisabeth Allen. LEDOUTE MEGLINCSELTEK! Bátor és meg nem hunyászkodó film. Rendezte Fritz Lang. — Főszereplők: Sylvia Sydney o fi Spencer Trazy._____________ METROPOL AZ ELVARÁZSOLT ERDŐ LEÁNYA Színes film. Főszereplők: Sylvia Sidney, Fred Mac Murray, N­. Fond, Fred Stone. Ifjúság szá­­­mára nem alkalmas. ______ TATRA A HÚSZÉVES LEÁNY Szellemes vígjáték. — Főszereplők: Sylvia Sidney, Herbert Marshall. YMCA PORT ARTHUR Német film. Főszereplők: Adolf Woh­lbru­ck, Karin Hardt, Paul Hartmann. — Ifjúság számára nem alkalmas . ____________ ALFA: Halomban született________________ SCALA: Charley Chan a cirkuszban.______ URÁNIA: Őfensége énekese. UNQVAR:­­ KIND PASSAGE (Városi) EGY ÉJSZAKA A DUNÁN Strauss operettje._____________ RIO RADIO : A SORS ÚTJA (Kémek, el­len kémek) Conrad Veidt szenzációs kémfilme.____ _______KASSA_______ CAPITOL: Húsz év után._________________ TIVOLI: Nincs kegyelem.____________________ CENTRAL: Három ember a hóban. _______KOMAROM: MODERNA: San Francisko (Jeanette Mac­Donald és Clark Gable) ______ Megjelenik hétfő kivételével minden nap. —Szer­­kesz­tőség: Mór. Ostrava-Pfivoz, Dr. Benes­ u. 5, Tel. 972-10 és 972-11.— Kiadóh­i­va­tal: Mór. Ostrava-Pfivoz, Dr. Benes-utca 5. sz. — Tel. 972-10 Pozsony: Vármegyeháztér 11. (Traub) Kassa: Gyár u. 3 (Grossmann) Egyes szám ára 50 fillér. (Minden szám után 5 fill. portóval együtt.) — Előfizetési ára: Egy hónapra 12 korona, negyedévre 34 korona, félévre 66 korona. (Minden szám után 5 fillér portóval együtt.) A Magyar Nap havi előfizetési díja külföldön! Austria, Jugoslávia, Lengyelország 12.— Kcs, a többi európai országokban 18.— Kcs, SSSR-ben és a tengerentúli országokban 23.— Kcs. Felelős szerkesztő: Dr. Ferencz László, Moravski Ostrava-Pfivoz. Kiadja: Nágel Endre, Mór. Ostrava-Pfivoz, * Ellenőrző postahivatal Mór. Ostrava 3 Nyomja: Újságkiadó és nyomdaipari _ Ktíler­ia­das» Mór. Ostrava-W*«.­­**• LUX