Magyar Nap, 1937. július (2. évfolyam, 151-175. szám)

1937-07-08 / 155. szám

6 „hechähirä“ WINTER ERVIN, BRATISLAVA, Raéistorfská 148. Telefon: 31-68. Gyárt és javít. Feszmérőket, hőmérőket, reduktoros szelepeket szénsavra, oxigénre, gáz­ra, sebességmérőket. Ne felejtse el idejében beküldeni megrendeléseit! Meghívó. A Rozsnyói Sport Club f. érd július hó 11-én d. e. 11 óraikor a Kattholikus Legényegylet helyiségében díszközgyűlés keretében ünnepli fenn­állásának tízéves jubileumát. Italt­,Veritas és Bobbin családi ás mindennemű ipari varrógépek gr­áni raktára, kényes- 0 M S m­é­mes részletfizetési alapon kaphatók . §3 a fisk­kerékpár, varrógép, írógép és gramofon szatíraeehanikus*­ná., Kosice, erobár acea. Árjegyzéket a lapra való hivatkozással díjmentesen küld. A kassai Mak­abi úszó versenye. Folyó hó 10-én, szombaton este fél 9 órai kezdettel, nagyszabású sportélmény színhelye lesz az új városi strand­­fürdő. A kassai Makabi úszószakosztályának sike­rült lekötnie az európai­ hírű prágai Hagóbor úszó­­gárdáját, melyen kívül még az összes helyi, vala­mint az eperjesi úszóegyesületeik is részt vesznek az esti úszó versenyen, teljes úszógáni ájulóikal. A Hagu­­bor, mint tudjuk, ihat ízben (ez lévén is) nyerte meg a köztársaság vizipoló bajnokságát. E neves úszógárdából különösképen kiemeljük Ge­­treitert, Polakovot, valamint Radót, aki megnyerte a réven a Vltaiván keresztüli úszást­ is. SK Tahanovce — Törekvés II 4:1 (0:1, 1:1). A Gajdafürdőn megtartott díjmérkőzésen a téhányiak az második félidő 42-ik percében tudtak egyenlí­­tetni és csak meghosszabbított időben tudták le­­győzni a Törekvés tartalék legénységét. A mezőny legjobbja Bern­át (Tör.) volt. Biró, Katona. —• Törekvés ifj. — Téhány ifj. 2:0 (1:0). A 13 érem­ért lejátszott mérkőzésen győzött Lesko II. és derék góljával, a jobbik csapat. Alkalmas vételt keres? Gyorsan el akar valamit adni? Elcserélné kerékpárját, m­o­­torkerekét, hangszerét? Kiárusítást csinál? Könnyűszerrel gyors eredményt érhet el! Küldje be ezt a szelvényt mellékeljen hozzá, ha io szóig terjedő apróhirdetést ki­van­­.—, ha 20 szóról van szó g.— Kcs-t. Jeligés hirdetésekhez még i.— Kcs bélyeg melléklendő. Jól köz­veti­th­et az, akinek nagy ismeret­ségi köre van. A „Magyar Nap“-nak min­den magyar községben ismerősei vannak. A OIAF — MiLSz keleti kerületének válogatott csapata Lengyelországban játszott, e­lső napon a lembergi kerület válogatottjai, másnap­ pedig a Striji Fogon csapata ellen. — Ungvárott az UAC által rendezett és jól sikerült ifjúsági atlétikai ver­senyt említjük meg. A háromnapos F­ - nép sporteseményeiről a következőkben számolunk­ be: Lemberg kerületi válogatott —CsAF-MLSz kerület 2:1 (1:1) Lemberg. Szombaton délután játszotta le a Len­gyelországban vendégszereplő keleti kerületi vá­logatott csapat első mérkőzését Lembergben, ahol a kerületi válogatott csapatot kapták ellenfélül. A csapat nagyszerűen játszott, különösen Pánczél, Grohmarm, Ackermann, de elsősorban a bereg­szászi Ralocsay akadályozták meg a­ lembergiek nagyobb győzelmét. A lembergi csapat egészen kiváló játékerőt képvisel. Az első gólt az első fél­idő 35-ik percében szerezték a lengyelek, de Szilágyi I csakhamar kiegyenlített. A mérkőzést eldöntő győztes gól a második félidő negyedik percében esett. A mérkőzést Szaviczky lengyel ligabíró vezette, aki elnyomta­ a vendégeket, úgy­hogy a közönség erősen, tüntetett ellene. Fogon — CsAF-MLSz keleti kerületi válo­gatott 3:0 (1:0) Strij. A keleti két­ válogatott csapata vasárnap Strijben játszott az ottani Fogon ellen, mellyel szemben az első naptól fáradt együttes 3:0 (1:0) arányban alul­­maradt. A csapat sok szép támadást vezetett de a já­tékosoknak nem ment. A mérkőzés előtt és után a közönség igaz sze­retettel ünnepelte a fiúkat, akiket minden jóval elláttak. SK Rusj — SK Slávia Mukacsevo 5:1 (1:1) Munkács. Szombaton délután 300 néző előtt került lejátszásra a mérkőzés, mely előtt dr. Kere­­csamy, a Slávia elnöke orosz nyelven üdvözölte a Rusj-t­­és virágcsokrot nyújtott át. A beszédre a Rusj nevében Lantieri válaszolt, Dr. Komárinszky bíró sípjelére indult el a játék és 25 percen keresztül az ungvári csapat nagy fö­lényben játszik, teljesen odaszögezi ellenfelét ka­pujához, gól azonban nem esik. A Slávia egyetlen egyszer fut le és abból is gólt érnek el. A 14-ik percben Krizs II. hátraad­ja a labdát­, Bok­say a könnyű labdát kiejti és Seleszlav bevágja 0:1. Most nagy iramban játszik a Rusj, a Slávia csapata elkeseredetten védekezik. A 27-i­k percben Krizs I. labdáját Kármán nagy lövéssel góllá ér­tékesíti 1:1. A félidő további részében is a Rusj támad, a csatársorban azonban Bldman gyenge játéka miatt miniden elakad. A második félidőben már az első percben gólt szerez a Rusj. Kovács lövését Lasovec kiejti és a nagy fessel érkező Krizs 1. a hálóba sodorja a labdát 2:1. Ezután a Slávia vezet szép támadáso­kat. A 10-ikk percben Kármán lövése a kapufát találta, a lepattant labdát a Bidman helyén játszó Krajnyák véd­hetetlenül beteszi 3:1. A 35-ik perc­ben e­gy kavarodásnál Lasovec elhagyja kapuját és Krizs 1. az üres kapuba vágja a negyedik gólt 4:1. A 40-skk percben Kovács beadását Moser kapja, aki közelről beállítja a végeredményt 5:1. Az első félidőben a­ Rusj iskolajátékot mutatott, azonban a kapu előtt csődöt mondott a csatársor. A második félidőben beállított K­rajnyák lelket vitt ebbe a sorba és ezzel azután sikerült a szép já­ték mellett gólokat is szerezni.. Jók Boksay, Krizs II., Iváncsó, Krajnyák. A Slávia csapata, az első félidőben egészen gyengén játszott, míg a második félidőben sok szép ORDY HAZAI SZABADOSFUTOT akciót vezetett, azonban csatárainak nem volt szerencséjük. Jók Lasovec, Alexa, Meik­ohár, Bács­kai és Falcr. A mérkőzést dr. Komarinszky jól vezette. SK Rusj — Duchnovics Técső 8:2 (4:0) Técső. A Rusj csapata vasárnap Csernohorszky (Huszt) nagyszerű bíráskodása mellett Técsőn ját­szott az ottani Du­c­hovics csapatával. A mérkőzés góljait Krajnyák 4, Krizs I. 2 és Kármán 2 sze­rezték. A técseiek góljait Zelenka szerezte. A mér­kőzésen a Rusj iskolajátékot nyújtott, és a kö­zönség nagy ünneplésben részesítette a kiválóan játszó együttest. SK Rusj Ungvár— DK Rusj Chust 2:2 (2:0) A Rusj Iban madsik napi mérkőzésén nem futotta már az erőből a győzelemre és így kettőnuillás vezetés után meg­ kellett elégednie a jó játékerőt képviselő huszti együttessel szemben, a­ döntetlen eredménnyel is. A Rusij-on fáradtság jelei mutat­koztak. A mérkőzés góljait Kármán 2, illetve Bo­­huslav 2 szerezték. Jók a Rusj-nál Boksav, Kár­mán és Zselivar, míig a huszitáknál Bohuslav, Filak testvérek tetszettek. Jól sikerült az UAC ifjúsági atlétikai versenye Vasárnap délelőtt rendezte meg az UAC Győrffy Dezső vezetésével ifjúsági atlétikai ver­senyét, mely nagy siker jegyében folyt­as. A ver­seny eredményei a következőik: 100 m: 1. Sírám, Sokol, 12.3; 2. Horváth, UAC, 12.8. Súlydobás: 1. Tóth, UAC, 13 méter; 2. Gyümölcs, UAC, 12.88. Magasugrás: 1. Tóth, UAC, 159 cm; 2. Uram, Sokol, 153 cm. 1260 méteres futás: 1. Horfich, UAC, 3.49 perc; 2. Oseh­, UAC, 4 perc. Távolugrás: 1. Tóth, UAC, 5.37 méter; 2. Hor­váth, UAC, 5.34 méter. Diszkoszvetés: 1. Uram, Sokol. 36.10 méter; 2. Gyümölcs, UAC, 32.22 méter. Gerely­vetés: 1. Uram, Sokol. 35.05 méter; 2. Horváth 33.09 méter. UTESC diák NI — BSE II 8:3 (2:1). UTKSC diák I — USE II 4:1 (2:1). UTKSC ifjúsági II —USE I 9:1 (3:1). UTKSC diák —UAC diák 6:3 (1:3). UAC ifjúsági — UKMSC ifjúsági 10:0 (4:0). A CSEHSZLOVÁKIAI RÁDIÓ MAG­YAR MŰSORA Csütörtök, július 8. POZSONY: 18.00 Női negyedóra: „A napfény és a nők.“ Nádas Margit előadása. 18.10 Karel Boleslav Jirák: Szonáta fuvolára és zongorára, opus 32. (Allegro - Calmo - Allegro energico.) Előadják: Béza Bohus fuvolán és Mamdzinek­ Rudolf zongorán. Bevezetőt mond: Tichy G. Gy. 18.30 Közgazdasági negyedóra: A monopol gazdál­­­kodás háromévi tanulsága, 22.25 Magyar hírvol­­gálat, időjárásjelentés, sporthírek. KASSA. 10.10 Magyar lapszemle. 14.05 Magyar hírek, tőzsde beszámoló és időjárás jelentés. 17.40 „A csúnya ember,­ Makuszi­nszky vágjátéka.. Elő­adja a kassai rádió magyar drámai együttese. 18.50 Magyar hírek. 22.25 Magyar hitsz­olgák­, i­d­őjárásjelentés, sportszemle. MAI MOZIMŰSOR POZSONY ÁTLÓN ŐRSÉG LONLUMEANNAL Hasonnevű opera után. — Főszerepekben: Lucie. Englisch, Hermann Thimig, K. Lamacs rendezése. LUX EMBEREK A JÉGTÁBLÁN Főszerepben: Lida Baa­rová, Vitová, Smokk. SCALA METROPOL LU­LLY KISASSZONY Főszerepben: Gaál Franciska, Szőke Szakáll, H. Járay. CHARLIE CHAPLIN MODER N IDŐK___________ ÜRANIA TITOK TRUXA KÖRÜL La Jana a főszerepben. ALFA: Judex. Kalandos detektivfilm. YMCA: Asszony vagy titkárnő. Clark Cable, Jean Harlow, Myrna Loy. NEVETŐ SZEMEK Főszereplők: Shirley Temple, James Dunn, Jane Dar­rell. TATRA Charles Langthon Korda Sándor legnagyobb mesterművében: REMBRANT , A hallhatatlan géniusz élete. UNGVÁR: KINO PASSAGE (Városi) TATÁRJÁRÁS A világ összes színpadjait bejárt diadalmas operett. BIO RADIO PALACE POMPADOUR MÁRKINÉ SZERELME Főszerepben: Käthe v. Nagy, Anton Endthoffer, Leo Slezak. A keleti kerület válogatott csapata mindkét nap kikapott Lengyelországban Három nap játszott a­­Rusj — Nagy sikere volt az UAC atlétikai versenyének H­AEROUTE Apróhirdetés Apróhirdetéseket felvesz: Pozsonyban Traub E. Káptalan utca 13. — Kassán: Grossmann Laura. Gyár utca 3 és minden bizományosunk. m­tm Cacao FOGKRÉM old­ja a fogkövet, íföwfifl| Nimfa LILIOMKRÉM eltüntet szeplőt, pat­tanást, májfoltot. ifiker b­oraibfiáin­­ij 'notice fokiad ,5. „NOBEL" o o o VSW€D1SH-STEEL, MINDEN SZAKÁLL­HOZ! Nobel - penge fiatalsá­gának őre, Mert tükörsima lesz tőle arcának bőre. Katz pengegyár, Kassa, Palársková 8. Butorszanatorium modernizálás, új nappali szobák, Kovács, Kosice, Bercsényi utca 7. A Magyar Man hirdetni: fiszk&sik­er! Drogista­­és fotoszakmához értő fiatalember állást keres, vagy állást cserélne bár­­h­ol Szlovenszkón olya® sza­ktársáv­al, a­ki ugyan­csak helyet szeretn­e cse­rélni. Tanéveimen kívül hét éves gyakorlattal bí­rok. A három nyelvét tö­kéletesen túrom. Levele­ket a kiadóhivatal to­vábbit. Hivatalnoknő készpénzzel, berendezett lakással, keresi házasság céljából biztos jövedelmű egyén ismeretségét. Jol­ide: „Frogretniv“. ümm- Meet * foláshSb*. . .­­ Naponta 300.— Kcs-t­­ keresnek kezdők is ma­gánfelek látogatása által az ország legnagyobb sorsjegybankháza részére- Ajánlatok „Nagy kereset“ jelige alatt Impregnált hygienikus aKlSpr­ betét- Átír talpak flitt»­­SpgEy za/* ** n «d* / é* ; hideg cHen. ! Pohl drog, —** Bratislava, 10­ éves fennállását ünnepelte a Szepsi S. C. Kassa, julius 7. A Szepsii S. C. jubiláns sport­ünnepélye a legteljesebb siker jegyében zajlott le. A felvonulás, Zaj és 5 éves kisfiának egyensúlyozó művészete majd Nagy, Zaj, Gedeon (KAC) trió tornász számai után box és birkózó párok bemu­tatója következett. Box: Brill—Sipítsák, Erdős— Nagy (KAC). Birkózás: Va­lkay—Mihali­k II, Ge­deon—Gránik­, szabadít il bem Novajkai —Mihalik I. (mind KAC). A kifogástalan rendezés Dr. Fried vezérlete mellett az összes klubtagok érdeme volt. LSC, MSC komb. — SzSC, TSC komb. 4:1 (3:0). A rosszul összeválogatott helyi együttes nem hitt ellenállni a lelkesen küzdő északiakkal szemben. Bíró: Warner, K. S. C. és K. A. C. a keleti kupa döntőjében A KAC gyenge játék mellett is biztosan győzött. — A Csapi SE gyenge játékot mutatott. — KAC — Királyhelmeci SC 5:2 (3:0) A „Magyar Kupa“ elődöntő küzdelmei során invatilan mérkőzést vívott a két csapat s a KAC-ot csupán lövő­képesebb csatársora segítette a győ­zelemhez. Kezdés után változatos a küzdelem, több KAC támadással. A 17-ik percben Vitéz 16- ról fordulásból lőtt saroklövésével megszerzi a KAC-maik a vezetést. A 37-­ik percben Drottár III. labdájából Pásztor könnyen góloz, majd kezdés után megint csak Pásztor fejese ér hálót. Második félidőben a KSC-ét mintha kicserélték volna, sorra gördülnek a veszélyes támadások a KAC kapuja felé. Sok a sarokrúgás és az egyik korner ered­ményt is hoz, mert a nagy kavarodásban Sánta, a már ötször lőtt labdát rendeltetési helyére jut­tatja. A finisben Pásztornak és Tóthnak sikerül egy-egy gólt rúgnia­, amire a KSC Groszmann gáncsa miatt magi­­télt tizenegyessel Paskulyák ré­vén válaszol. A győztes csapatból Pásztor, Drot­tár m­., Tóth, helyenként Lebenszky játéka emel­hető ki, míg a KSC legjobbjai Paskulyák, Sánta és Csero. Biró: Kalafony objektív. A Törekvés Sport Egylet f. hó 8-án, csütörtök este 8 óra­i kezdettel választmányi ülést tart a Kovács­ utcai klubhelyiségben (Aljechim sakk-kör). Kérik a tagok feltétlen és pontos megjelenését. Apróhirdetési szelvény. Érvényes egyszeri leközlésre 1907 julius 31-ig. Tíz szóig minden hirdetés 3.— Kés. Húsz szóig 5.— Kés, bélyegben melléklendő. A kedvezmény vasárnapra is vonatkozik. Jeligés hirdetésekhez még 1.— Kés bélyeg melléklendő. Az apróhirdetés szövege: _________________________________________­­. y.Md A beküldő neve és cssn*. Magyar MAP Csütörtök, 1937 Mtas 8. A BALKÁN ÓCEÁNJÁRÓ PUSZTULÁSA Az utóbbi évek legnagyobb tengeri katasztrófája filmen. KASSA CAPITOL: A rémület hajója. TIVOLI: Julius 8—9. STRADIVARI CENTRAL: Julius 7.-8. PACSIRTA KOMÁROM: MODERNA: Érettségi. .Megjelenik hétfő kivételével minden nap. — Szer­­kesz­tőség: Mór. Ostrava-Prívoz, Dr. Benes­ u. 5, Tel. 972-10 és 972-11. — K­iadók 1 va­t­a 1: Mór, Ostrava-Prívoz, Dr. Benes­ utca 5. sz. — Tel. 972-11. Pozsony: Káptalan utca 13 (Traub) Kassa: Gyár u. 3 (Grossmann) Egyes szám ára 50 fillér. (Minden szám után 5 fill. portóval együtt.) _ Előfizetési ára: Egy hónapra: 12 korona, negyedévre 34 korona, félévre 66 korona. (Minden szám után 5 fillér portóval együtt.) A Magyar Nap havi előfizetési díja külföldön: Austria, Jugoslávia, Lengyelország 12.— Kcs, a többi európai országokban 18.— Kcs, SSSR-ben és a tengerentúli országokban 25.— Kcs. Felelős szerkesztő: Dr. Ferencz László, Moravskí Ostrava-Prívoz. Kiadja: Nágel Endre, Mór Ostrava-Prívoz. Ellenőrző postahivatal Mór. Ostrava 3 Nyomja: Újságkiadó és nyomdaipari társaság Kever és tan, Mór. Ostrava-Pívoz.