Magyar Nap, 1937. július (2. évfolyam, 151-175. szám)

1937-07-13 / 159. szám

6 Felborulás előtt a Középeurópa-kupa Az Admirát kiutasították Olaszországból — Győzött az Ausztria Újpest ellen — Harmadik meccs a Vienna—Ferencváros között A vasárnapi Középeurópa-kupa bővelke­dett érdekességekben. Eltekintve attól, hogy az Újpest odahaza kikapott az Austriától, a Lazio pedig Zürichében, a Ferencváros nem tudott simán továbbjutni és harmadik mér­kőzésre kerül a sor szerdán Budapesten a Vienna ellen. Az elmaradt Genova-Admira mérkőzés ügye teljesen elmérgesedett, amennyiben az olasz politikai hatóságok diszkréten kiutasították Velencéből az Ad­­mirát. Az Admira már vissza is érkezett Bécsbe. Ma ül őste a Középeurópa-Kupa­­konferencia Velencében, amely rendkívül kényes feladatok elé van ál­tva. Nincs ki­zárva, hogy a Középeurópa-Kupa-mérkőzé­­sek felborulnak, szó van azonban arról is, hogy az­ Admira és Genova kiesnek. Az egyes mérkőzésekről alább számolunk be. BUDAPEST, AUSTRIA—ÚJPEST 2:1 (1:0) 15.000 néző. Az Újpest az első félidő 30. perecig óriási fölényben van, de a legjobb helyzeteket kihasználatlanul hagyja, vagy pe­dig a lövések célt tévesztenek. A 34. percben Sindelár mesteri gólt szerez. Ezután Austria fölény. Szünet után megint Újpest támad, ké­sőbb azonban Austria feljön. A 14. percben­­Jerusalem szabadrúgásból gólt ér el és ezzel megpecsételődik az Újpest sorsa. A 30. perc­ben 11-es Austria ellen és Kocsis belövi. A játék végén az Austria kizárólag védekezik. Bíró, Barlassina, Olaszország. BÉCS: VIENNA—FERENCVÁROS 1:0 (1:0) 11.000 néző. A mérkőzés nagyon lanyha iramban folyt le. Sárosi mint centerhall, a me­zőn­y legtöbb embere volt. Az egyetlen gólt Polák a második félidő 18. percében 11-esből lőtte. Bíró Bizik Csehszlovákia. ZORICH: GRASHOPPERS—LAZIO ROMA 3:2 (2:1) A magasnívójú mérkőzésen a svájci csapat meglepetésszerű győzelmet aratott. 6.000 néző, a párosítások során az Austria legközelebb a Ferencváros— Vienna mérkőzés győztesével játszik, a Lazio ellenfele még bizonytalan. Kerékpárvásárlás bizalom dolga. I Minden gyártmányt kaphat ok­eidn fcértyélmes réssiet* fizetésre io I „ *pira­cé»nél varrógép »xnkmech­anika«, i? Kölk­e, Szobás n. árjegyzékét díjtalanul kiird. fi „MECHANIKA“ WINTER ERVIN, BRATISLAVA, RaSiütorfská 148. Telefon: 31-68. Gyárt és javít. Felmérőket, hőmérőket, red­uk­toros szelepeket szénsavra, oxigénre, gáz­ra, sebességmérőket. Ne felejtse el idejében beküldeni megrendeléseit! Apróhirdetés Cacao FOGKRÉM old­ja a fogkövet Nimfa LILIOMKRÉM eltüntet szeplőt, pat­tanást, májfoltok Naponta 300.— Kcs-t keresnek kezdők is ma­gánfelek látogatása által az ország legnagyobb sorsjegybankháza részére- Ajánlatok „Nagy kereset“ jelige alatt. Bu­torszanatorium­i modernizálás, uj nappali szobák, Kovács, Kosice, Bercsényi utca 7. Képzett hajós folyószabályozásnál, ki-­­kötő- és kanállsépi­tésnél, vagy bagerozásnál, min­­den prelmű­ vizimunkánál, esetileg bányákban, út­­vagy vasátépitee­zésnél munkát keres. A fenti munkákban jártas beszél magyarul, németül, cse­hül, szerbül, hosszú ideig külföldi hajóstársaságok­­nál volt alkalmazva. Két fa fél évig aranymosó, két éven át aranyolvasz­­t a laboratórium üzemve­zetője volt. Külföldön is vártal munkát. Jeliga: v­ajós“, a kiadóhivatal otvénov ,NOBEL'­o­o o VIDISH-STEEL, MINDEN SZAKÁLL­HOZ! Nobel - penge fiatalsá­gának őre. Mert tükörsima le6i tőle arcának bőre. Katz pengegyár, Kassa, Paláriková 8. Drogista és fotoszakmához értő fiatalember állást keres, vagy állást cserélne bár­hol Szlovenszkón olyan szaktársával, aki ugyan­csak helyet szeretne cee*­rálni. Tanéveimen kívül hét éves gyakorlattal bí­rok. A három nyelvet tö­kéletesem bírom. Levele­ket a kiadóhavatal ter­vtibb­. Magyar NAP Az UAC biztosan halad a divízió felé UAC Ungvár—Spárta Kassa 4:4 (4:2) A divíziós selejtező mérkőzésein a Spárta erő­sen tartalékolva játszott, de sikerült a favorizált UAC ellen döntetlent elérnie. Könnyen győzhe- HAZAI KERÉKPARBACSAK tett volna is, de a bevonult Fricsovszky helyén egy abszolút gyenge kapu véd állt. Kezdés után az UAC jön frontiba, már a 8. percben eredmé­nyesek is Nagydarcs­ révén, aki egy akció után történt kavarodásnál kapuba kotorja a lalbdát. Ezután a Spárta 15 perces nyomasztó fölénye következik, amikor egy szép Spárta támadás nyomán a jobbszél eredményes, majd Dudrik 16 méterről küldött szabadrúgása sorfal fölött köt ki a hálóban. A Sparta továbbra is frontban ma­rad, de csatárai még az üres kaput sem tudják eltalálni. Az UAC is felfejlődik, Kovácsot lövő­helyzetben gáncsolják, a megítélt 11-est a cen­ter biztosan értékesíti. Az UAC iniciativája, egy pár Spárta támadástól eltekintve tovább tant, úgy hogy még Platccrnak és Kovácsnak nyílik alkalma gólszerzésre, utóbbi pompás kapásgólt lő. Második félidőben az UAC többet támad, de csatárai túl puhák, a helyzeteket túlkombináljá­k. A Sparta viszont kihasználja a kínálkozó hely­zeteket és Dudrik 35 és 35. percben rúgott gól­jával döntetlent harcolnak ki. Az UAC csatár­sorában hiányzik az átütő erő, mezőnyben na­gyon szépen kombinálnak, de kemény védelem mellett tehetetlenek. Védelmük, gyenge halfso­ruk elég szürkén mozgott. Kiemelkedő játékosuk Kovács, Platcer és a két szélső. A Spár­tában Dudrik és Bianchi tetszett. Pásztor bik­ó az OAC javára bíráskodott. Kassai Törekvés—Slávia H1 (1:0) A divíziós selejtező mérkőzés igen kemény, de nívós játékot hozott, melyben a jobban játszó kassaiak győzelmet is érdemeltek volna. A Slá­­via egyenlítő gólját jogosulatlan tizenegyesből érte el. A gólokat az első félidő 10. percében Blu­mczer, illetve a második félidő 8. percében Fa­lra lőtték. A kassaiaknál kitűntek Primcz, Tro­ják és Vitikovszky, a munkácsiak közül Lasovec és Bácskay voltak jók. A bíró, a tizenegyestől eltekintve, jól végezte feladatát. A prágai Hagibor úszói sikerrel mutatkoztak be Kassán Kassa, július 13. — A kassai Maikkaibi által rendezett úszóversenyen a prágai Hagibor jelké­­pességű­ úszói is részt vettek s­ amely számban indultak, biztos első helyezést értek el. A precí­zen megrendezett úszóverseny részeredményei a következők: 33 Vs m. gyorsúszás 14 éven aluliak részére: 1 Leng­yel (KAC) 25.8. 2. Balafony (KAC). 3. Balta (KAC). 33 V mellúszás 14 éven aluliak részére: 1. Szegő (KAC) 30.4. 2. Balafony (KAC). 3. Fried­mann (Makabi Kassa). 50 m 16 évig: 1. Mautner Hagibor Prága). 2. Lokács (CsSZK Kassa). 3. Lichtman (Mark. Kassa) 50 m­ mell 16 évig: 1. Kohn (Hagibor Prága), 43 mp. 2. Tra­nkabus (CsSK Kassa). 3. Langer (Makabi Kassa). 100 m gyors 18 évig: 1. Hajók (Hagibor Prá­ga) 1:00.8. 2. Bergler (Hagibor Prága). 8. Ring (Ha­­gibor Prága). 100 m mell 18 évig: 1. Grauman (Hagibor Prá­ga) 1.26. 2. Labo­a (CsSK Kassa), 3. Kohn (Ha­gibor Prága). , 3X33 Is ügyes staféta ifjak részére: 1. KAC 1.17.6, 2. CsŠK 1.35.5. 50 m mellúszás hölgyek részére: 1. Komhau­zer (KAC) 52 mp. 2. Vozári (KAC). 100 m mellúszás hölgyek részére: 1. Komhau­zer (KAC) 1.45. 2. Vozári (KAC). 100 m hátúszás: 1. Horán (Hagibor Prága­) 1.24.6 2. Kostelnik (OsSK Kassa). 3. Saimueli (CsSK Kassa). 100 m gyorsúszás: 1. Beck (Hagibor Prága) 1.05.6. 2. Radó (Hagibor Prága). 3. Hlavacsek (CsKS Kassa). 200 m mellúszás: 1. Brammann (Hagibor Prága) 3.06.1. 2. Kmllin (Makabi Eperjes). 3. Varga (Ma­kaibi Kassa). 3­33'A m vegyes staféta ifjak részére: 1. KAC 2 KAC. 3. CsSK. 10X33 'A m gyors staféta: 1. Hagibor Prága 3.17. 2. CsSK Kassa. Makabi Kassa komb. Műugrás: ing. Szabó (V. S. Prága). Streit, K11-­kureli (CsSK Kassa). Vizipóló: Hagibor Prága—Zsupa komb. 9:1­­ (6:1) Kiró: Dr Neményi. Nyugati divízióselejtező: Tapolcsány, SK Tapolcsány—Sparta Vágbesz­­terce 2:2 (2:0). Az első félidőben Tapolcsány nagy fölényben játszik és Bartosovics, Tomásek révén két gólt lő. Újrakezdés után a Sparta fel­jön és Yper és Lenesz egyelítenek. Bíró: Brüll Emil, kitűnő. A tabella állása: 1. Sparta Vágbesztercé 2 1 1 0 8:2 3 2. SK Tapolcsány 10 10 2:2 1 3. Törekvés Rimaszombat 1 0 0 1 0:6 0 Bratislava—Makkabea 7:1 (2:1). A Matica­­serleg mérkőzésen a Bratislava több tartalék­kal állt ki az ugyancsak tartalékolt Makka­bea ellen, de így is biztosan győzött, Nagy 3, Kovács 2, Masarovics és Jurcsák góljaival. A Makkabea becsületgólját Deutsch 11-esből szerezte. Pozsony: Dornkappeln—BTC 4:2 (1:1). Serlegmérkőzés: Újvári 3 és Bellák 1 gólt rú­gott. A Dornkappeln végig jobb volt. A Bar-Kochba vizipólózói legyőzték a Slá­­viát a vasárnapi pozsonyi mérkőzésen 7:2 (3:6)-ra s így a döntőbe jutottak tovább. A német—magyar úszómérkőzést a néme­tek nyerték 23:21 arányban. Csik 59 mp. alatt legyőzte Fischert, aki 59,3 mp-t úszott. A magyar—német vizipólómeccset a magya­rok 3:1-re a Budapest—Berlin meccset pedig 5:6-ra nyerték. Davis Cup: Németország—Csehszlovákia 4:1­ A magyar Nemzeti Bajnokság selejtezőjé­­ben a Törekvés 1:1-re végzett a BSZKRT- tal és így harmadik mérkőzés lesz. Bécs—Budapest motorcsónak versenyt az olasz Bernati nyert? 3:55:09 alatt. A pozso­­ny^I^w^^Uj|A^c^k^Mt. A versenynek Keleti/.Jovenszkói Zsupa ifj. vál.—Sziezska Zsuga ifj. vál. 3:2 (1:1). A minden tekintetben él­vezetes mérkőzés a hazaiak nem várt, de meg­érdemelt győzelmét hozta. Első félidő nagy kassai fölénnyel telik el, de a gólszerzési alkalmakat a csatárok elügyetlenkedik. Második félidőben mindkét csapat tudása legjavát adta. A mezőny kimagaslóan jó játékosa a vendégek balha'ija volt. Góllövők: Bendáik, Takács, Hertz, illetve Sí­m­­un­ek (S). SK Tehel­a—Makabi Kassa 4:2. Matica serleg mérkőzés. Több kárpátaljai játékost visz el a Fülek­ TC. A Füleki TC megbízásából a napokban Kárpát­alján járt Kalmár és Lukács, az FTC megbízott­jai, akik megállapodást létesítettek Ackermann Tiborral, az UMTE válogatott kapusával és Sichtárral ,az ungvári OsSK nagytudású hátvéd­jével. A két egyesület megfelelő váltságdíj ellen nem emelt kifogást a játékosok távozása ellen. A fülók­iák ezenkívül tárgyalásokat folytatnak Bidmonnnal, az SK Rúgj csatárával, Csepákkal, az MSE babtéseőjével és Szilágyi. I.-el, az UTKSC fiatal tehetségű centerével. Ebben az irányban­­ MmjUHItfr m­ájiééiódint Tennisz:­­Makkabea—LTK Pöstyén 9:4 Ezzel a győzelemmel a Makkabea Nyugat szlovenszkó tenniszbajnoka lett. Mies: SK Plsen—DSV­­Mies 10:0 (6:0), SK Tokány—Gálszécs 6:2 g:1). A nyugati divízióban augusztus 15-én kez­dődik az őszi szezon. A létszámemelés javaslatot és a kettéosztást elvetették. Ili karékpárüzlet Rádioslirtba Bratislava Fochova 30 Telefon 30­02 Új modern áru! Kényelmes részletek! A CSEHSZLOVÁKIAI RÁDIÓ MAGYAR MŰSORA Kedd, Július 13. POZSONY, 10.10 Magyar latoszoid­é, 18.40 A mun­kapiac hírei. 14.05 Magyar hírek, tőzsdebe­­számoló és időjárás jelentés. 18 Szlovenszkó Se­­meringje nyáron. 18.10 Hummel Nepomitik János műveiből Knechteberger Ilona játszik zongorán. 18.80 Munkás negyedóra: A lég- és napfürdök ha­tása az emberi szervezetre. Dr. Fischer Dezső orvos előadása. 22.20 Magyar hitszolgá­lat, idő­­járásjelentés és sporthírek. KASSA. 10.10 Magyar lapszemle. 13.40 A mun­­kapiac hírei. Átvitel a pozsonyi stúdióból. 14.06 Magyar hírek, tőzsdebeszámoló és idő­járásjelen­tés. 17.40 „Weekend.“ Jakobovics Sándor vígjá­téka. Előadja a kassai rádióállomás magyar vig­­játékegyüttese. 18.50 Magyar hírek. 22.20 Magyar h­ízszolgálat, sporthírek, időjárásjelentés. MA 1 MOZIMŰSOR POZSONY ATLÓN METROPOLITAN Fősze­replők: Lawrence Hubbert, Virginia Bruce. Nyári helyórák 1—5 koronáig. LUX­O LEÁNYOTTHON A nagyszikerű színdarab után. Főszereplők: Attila Hörbiger, Leopoldine Konstantin és Páni Aslan. METROPOL HAVI KÉTSZÁZ FIX Magyar film. Főszereplők: Uray Tivadar, Boros Géza,­­Jávor Pál, Bársony Erzsi, Pethes Sándor. PALACE HÁZASSÁG HITELRE A szerelem és ,a szerencse játéka. Cseh film. Fő­szereplők: Vera Foodasová, A. Novotny, Zita Kábát­ová, Z. Smolik. — Hervárak 1—8 koronáig. REDOUT, A VIDÁM DESPERADO Romantikus kalandorfilm. Nino Martin ivei a fő­szerepben. TÁTRA ASSZONYOK ÉS BARÁTNŐK Társadalmi vígjáték. Főszereplők: Joan Gra­wfolrd, Robert Montgomery, Tra­nchot Tone. JÁTÉK A TŰZZEL Premier. Főszereplők: Pami Hörbiger, Trude Mar­ien, Elga Brink. YMCA A BOOM­­BUNDS ASSZONYOK Előadások 5, 7 és 9 órakor. UNGVÁR: __ KIND PASSAGE (Városi) AHOGY LÁNYOK SZERETNEK Káprázatos kiállítású fi­lmsláger. A főszerepben* Gustav Fröhlich. BIO RADIO MARKIS KORBAL Hatalma® film a nagy francia forradalom idejé­ből. A főszerepben: Nil® Aether. Noah Beery. II» —■Minin.....................nrr I rTTT~~n------ * 1 —"" KASSA CAPITOL: Julius 9.-12. A FUR­IA _____ TIVOLI: Julius 10.—12. PAT ÉS PATACHON POTYAUTASOK_______________________ CENTRAL: Julius 9.—12. BUBI KOMÁROM: MODERNA: Dubarry (Alpár Gitta). Megjelenik hétfő kivételével minden nap. —Szer­­kesztőség: Mór, Ostrava-Prívoz, Dr. Benes­ u.5.. Tel. 972-10 és 972-11.— Kiadóh­i­va­tal: Mór, Ostrava-Prívoz, Dr. Benes-utca 5. sz. — Tel. 972-11. Pozsony: Káptalan utca 13 (Traub) Kassa: Gyár u. 3 (Grossmann) Egyes szám ára 50 fillér. (Minden szám után 5­0U portóval együtt.) — Előfizetési ára: Egy hónapra 12 korona, negyedévre 34 korona, félévre 66 korona (Minden szám után 5 fillér portóval együtt.) A Magyar Nap havi előfizetési díja külföldön* Austria, Jugoslávia, Lengyelország 12.— Ko­s, a többi európai országokban 18.— Kos, SSSFI-ben és a tengerentúli országokban 25.— Kos. Felelős szerkesztő: Dr. Ferencz László, Moravszef Ostrava-Pfivoz. Kiadja: Nágel Endre, Mór. Ostrava-Pfivoz. Ellenőrző postahivatal Mór. Ostrava 3 Nyomja: Újságkiadó és nyomdaipari társaság . Keltet át tet Msik MamhataM URANIA Kedd, 1987 Mátus 13.