Magyar Nap, 1937. augusztus (2. évfolyam, 176-201. szám)

1937-08-17 / 189. szám

6 születek munkájának­­iker© érdekében. A japán imperializmus képviselője, a katonai párt azon­ban azzal válaszolt, hogy ezért a pénzért már kitűnő páncélos cirkálót lehet építeni. A Nem­zetközi Olimpiai Bizottságban, zárt ajtók mö­gött már elhangzott az a kívánság, hogy idejeko­rán jelentsék ki a tokiói olimpiász elmaradását és a legközelebbi olimpiász székhelyéül vagy Angliát vagy Franciaországot jelöljék ki. Kétségtelen, hogy a nyilatkozó és nevét egye­lőre eltagadó sportvezér is bizonyos foku nemzeti hiúságból akar hangulatot kelteni Tokió ellen, de az is bizonyos, hogy okfejtése helyes. A gö­rögök ,szent békéjét“ ma sokkal inkább őrzik szellemben a ,,vörös“ skandináv államok és An­glia, mint Japán, ahol többre becsü­lnek egy új páncélos cirkálót, mint­ az olimpiász jelképes öt­karikás zászlaját, amely a világrészek összefonó­dásával az ekephelriát idézi... isse:—xr—zttsssssshb HORTHY-VIZ1PÓLÓ KUPA Budapest, augusztus 16. — A Horthy-vizi­­póló kupa mérkőzések vasárnapi eredményei:­­Magyarország—Németország 3:1 (no). A magyar csapatnak sikerült evvel a győzelem­mel a hegemóniát megvédeni. A magyarok góljait Halassy­­ és Brandy szerezték, a né­meteket Gunst dobta. Hollandia—Ausztria 3:1 (2:1,) Belgium—Franciaország 3:2 (1:1).­­A torna állása: 1. Magyarország 4 pont t­:1 gólarány. 2. Belgium 3 pont 6:5 gól­arány. 3. Németország 2 pont 4:4 gólarány. 4. Hollandia 2 pont, 3:9 gólarány. 5. Ausz­tria 1 pont 4:6 gólarány, 6. Franciaország 0 pont 3:6 gólarány. A vizipóló mérkőzések előtt a 100 m gyors­­úszó bajnokságot Csik nyerte 1:00:2 mp-el. 2. Gróf és Körösi holtversenyben 1:01:2 mp. 200 m női, mellúszás: 1. Szigeti—Varga holt­verseny 3:16:4 mp. AC Nyítra—Galgóci SK 0:0 (3:0) Barátságos mérkőzés Nyitrán. A nyitrai csapat teljesen ural­ta az egész mérkőzést, amely már próbája volt a kezdődő bajnoki évadnak. Nyitni csapatában máris több fiatal tehetség van. A Pöstyéni SK kiváló középcsatára és edzője Pessák Vilmos készül elhagyni egyesületét. Bár klubjával szerződéses viszonyban van, klubja nem óhajt kiváló játékosának nehézséget okozni és feltétel nélkül fogja kiadni. Fossák több divíziós klubbal áll tárgyalásban. Beregszász: BFTC—UTESC 6:4 (3:2). A játék a második félidő 35. percében a pálya fölött vé­gigvonuló­­vihar miatt félbeszakadt. Gólokat rúg­tak: Ortutar, Vára­d( (2), Bírta, Lefper, illetve Vitek, Feuerstein és Sehönfeld. A beregszászi csa­patban­­jól játszott Kerekes és Várady, az UTESC-ből Bandura, Szilágyi, Vitek. A bíró, dr. Fuchs jó volt. A mérkőzés kétszáz néző előtt folyt az á­landó szélben. Nincs még egy ilyen üzlet Szlovenszkón és Kárpátalján! ! Vásároljon az „EGYSÉG" munkások és parasztok újonnan és legmoderneb­­­bül berendezett üzletében YUMKINGSON az újonnan épült SCHÖNBORN-palotában. Elektroa­utoraat­­kus hűtőberendezésünk mindig biz­tosítja áruink frissességét. Speciális kenyér-, gyül­mölcs- és hüvelyestartályaink vannak. TISZTASÁG! HYGIÉNIA! Olcsó árak! Egér­, minden takarékos háziasszony nálunk vasa volt ! Apróhirdetés Apróhirdetéseket felvesz: Pozsonyban Traub E. Káptalan utca 13. — Kassán: Grossmann Laura, Gyár utca 3 és minden bizományosunk. Támpéldányokat apróhirdetések után nem küldünk. /Knobel*­­ Mcao FOGKRÉM old- MINDEN SZAKÁLL­ jo a fogkövet HOZ! Nimfa LILIOMKRE­M­K. a 1 z penge g­y­á­r, Mtüntet szaplöt, pat- Kassa, Patársková 8. tanáét, májfoltot. A Magyar Napban biztos siker . ■■■*“• NAP Az utolsó gátnál elvérzett a Füleki TC DFC—FTC 3:0 (3:0) — Csődöt mondott a füleki együttes — Slezska Ostrava és Pardu­bice a ligában Prága, augusztus 16. — A Füleki elvér­zett ... A liga kapuja előtt megtorpant. Be­csületesen küzdött, amíg erejéből tellett, ép­pen az utolsó pillanatban mondott csődöt a csapat. Felesleges lenne utólag hibákat fel­sorolni. Az FTC megtette a magáét, de egy­ben hibás is, mert a vasárnapi DFC elleni mérkőzésre már 10 ponttal a zsebében utaz­hatott volna el ,­ ha odahaza nem veszít két pontot. A prágai mérkőzésnek nagy jelentősége volt, amit egész Szlovenszkón feszült ér­deklődéssel vártak. A csehszlovákiai rá­dió a mérkőzés második félidejéről hely­színi közvetítést adott magyarul, amit Spielberger Leó szerkesztő rendkívül ügyesen és ötletesen konferált s igy meg van a magyar rádió sportszpíkerje, akit örömmel várunk máskor is a mikrofon előtt. A DFC kezdi a mérkőzést. 16.000 ember a Sparta pályán. Vymlatilnak már az első percben remek helyzete van, de mellé lő. A 2. percben Truntscka védelmi hibából megszerzi a DFC gólját. Változatos játék alakul ki, az FTC csomó kornert ér el, a csatároknak azonban nem sikerül semmi. A DFC technikailag sokkal jobb, mégis az FTC támad többet, az akciók befe­jezése azonban tökéletlen. A 16. percben büntetőrúgás a 16-osról Fü­lek ellen, a gyenge labdát Gordos kiejti és Sloukal a hálóba teszi 2:0. Az FTC nem adja fel a küzdelmet. A 17. percben Mihók élesen lő, a DFC kapus kornerre ment, a kornert Csukás mellé lövi. A 19. percben újabb korner a DFC el­len, ez már az 1-ik eredménytelen kor­ner. A 21. percben Gleisszának van remek hely­zete,­ de elpackázza. Egy perc múlva Ulanov IE, éles lövését bravúrosan védi Gordos. Egry hosszan lő mellé. A 24. percben Mihók lő, a kapus fogja. A 26. percben megbecsételődik a mérkő­zés sorsa. Szabadrúgás az FTC ellen és Csukás saját kapuba fejeli a labdát 3:0. Erős DFC nyomás, de Gordos ment. A 34. percben Vymlatil üresen áll és mellé lő. A 40. percben szép akciót Mihók gyenge lövéssel fe­jez be. A második félidőben erős füleki támadások alakulnak ki. Gleisszának csomó helyzete van, egyikből sem lesz gól. A 11. percben a bíró I.I­est­a ellen, de a taccsbíró véleménye alapján visszavonja. A 20. percben Truntschka startol és kö­zelebbről gólt lő 4:0. Az FTC feladja a kilátástalani küzdelmet, még a becsületgólt szeretné beadni, de az sem sikerül, ellenben a 36. percben Soukal a DFC ötödik gólját lövi. Az FTC megérdemelten kapott ki. A csa­pat rossz volt és mindegyik játékos mélyen formája alatt játszott, ellentétben a DFC-vel, amelynek remek napja volt. Duben bíró objektív volt. Nyilatkozatok:­­ Duben bíró: Csalódtam az FTC-ben. Böhm, az FTC csapatkapitánya: Megérde­meltük a vereséget. Spielberger Leó szerkesztő: Ilyen rosszul sohsem játszott Fülek, Kalmár, FTC vezetőségi tag: Győzött a jobb technika. Mährisch-Ostrav: Slezska Ostrava—Pardu­bice 2:1 (1:1). Miután a DFC—FTC mérkő­zés eredményét megtudták, a két ligajelölt kényelmesen játszott és nem erőltette meg­­ma­gát. Slezska Ostrava jobb volt. 14.000 néző. Biró, Vlcsek. A ligaselejtező állása. A ligába tehát a Slezska Ostrava és Pardu­bice kerültek, míg a másik három csapat a di­vízióba került vissza. 1. Slezska Ostrava 8341 15:10 10 2. Pardubice 8332 16:15 09 3. Csechie Kariin 3323 19:17 08 4. FTC 8323 11:15 5. DFC 8134 i3:i6Á05 Start a nyugati divízióban Jól szerepeltek a magyar klubok Pozsony, augusztus 16. — Vasárnap kez­dődött a nyugati divízió őszi fordulója, mely számos meglepetést hozott. A ma­gyar csapatok közül az KSE és KFC győz­tek, a LAFC pedig döntetlent ért el. Komárom: KFC—VAS 9:1 (5:1) A KFC nszerű napot fogott ki és tetszés szerint győzött Drozdy, László 3—3, Vitáros 2 és Katz 1 góljával. A VAS gólját Porubszky szerezte. Fürst 11-esét Ligeti kivédte. Bíró: Z­aboda. Trencsén: TTS—Zólyomi TK 4:1 (2:1). A mérkőzés szakadó esőben folyt le és a TTS sima győzelmét hozta. Gólok: Betka 2, Hala, Terényi ill. Kriyán. Bíró, Jakob. Érsekújvár: ÉSE—SK Zsilina 1:0 (1:0). Az egész mérkőzés alatt az ÉSE óriási fölény­ben volt, csatársora azonban lehetetlenül működött és a legjobb helyzeteket kihasz­nálatlanul hagyta. Az egyetlen gólt a 12. percben Vanek szerezte. Bíró: Bazak. Tapolcsány: SK Tapolcsány—Losonci AFC 2:2 (2:0) A LAFC értékes döntetlenje. Gólok: Farsky, Tomasek, ill. Soós 2. Biró, Kupric. Ruttka: Rapid Trnava—FC Vrutky 6:2 (4:1). A Rapid pompás stílusban győzött a­­­ forró ruttkai talajon. Biró: Lakatos. A keleti kerület nyugati körzetének őszi fordulója Ungvár, augusztus 14. — A keleti kerület In­téző Bizottsága sorsolása értelmében a bajnoki mérkőzések augusztus 22-én a következő sorrend­ben kezdődnek: Augusztus 22-én: UKMBC—UTKSC, P. Sparta­­kusz—UMTE, UAG II—Csapi SE, Kaposi TK­­MSE II. Szabadnapos: Királyhelmeci SC. Augusztus 29-én: UMTE—UKMSC, UTKSC—P. Spartakusz, MSE II—Csapi SE, Királyhelmeci SC —Kaposi TK. Szabadnapos: UAC II. Szeptember 5-én: UAC II—UKMSC, P. Sparta­kusz—MSE II, Csapi SE—Királyhelmeci SC, UMTE —UTKSC. Szabadnapos: Kaposi TK. Szeptember 12-én: UKMSC—MSE II, UAC II— P. Spartakusz, Kaposi TK—UMTE, Királyhelmeci SC—UTKSC. Szabadnapos: C­sa­pi SE. Szeptember 19-én: Királyhelmeci SC—UKMSC, Csapi SE—UMTE, Kaposi TK—UAC II, MSE II— UTKSC. Szabadnapos: P. Spartakusz. Szeptember 26-án: P. Spartakusz—Királyhelmeci SC, UTKMSC—Csapi SE, UKMSC-Kaposi TK, UMTE—UAC II. Szabadnapos: MSE II. Októb­er 3-án: Szabadnap­. Október 10-én: Csapi SE—UKMSC, Kaposi TK —P. Spartakusz, UAC II—Királyhelmeci SC, MSE II—UMTE. Szabadnapos: UTKSC. Október 17-én: UKMSC—P. Spartakusz, Csapi SE—Kaposi TK, Királyhelmeci SC—MSE II, UTKSC—UAC II. Szabadnapos: UMTE. Október 24-én: P. Spartakusz—Csapi SE, UTKSC —Kaposi TK, UMTE—Királyhelmeci SC, MSE II —UAC II. Szabadnapos: UKMSC. Megindultak az államliga-küzdelmek A Bratislava legyőzte a Sláviát Prága, augusztus 16. — Az államliga meg­indult és az első nagy meglepetés a Bratislava győzelme a Slávia bajnokcsapat fölött. Ered­mények: Pozsony: Bratislava—Slávia 3:2 (1:1). 8.000 néző előtt szép küzdelmet vívott a két csapat.­­ Bratislava egységesebb volt és így megérdemelten győzött. A Slavia a 7. percben Kopetzky révén megszerzi a vezetést, mit Luknár a 29. percben egyenlít. Az eső meg­éred és mély talajon folyik a küzdelem. A második félidőben Nagy góloz, de a 10. perc­ben Vyd­acsil egyenlít, de megsérül és levonul. A 10 ember ellen a Bratislava fölénybe kerül. I A 29. percben 11-esből Kostka megszerzi a győztes gólt. A játék eldurvul, Kovács és Kosztka megsérülnek. Biró: Bizik. Kerékpárvásárlás bizalom dolga. I) Minden gyártmányt kaphat olcsón kényelmes réailet­fizetésre Is ' Spira-cégnél kapt!íparx** varrógép szakmechanikai, HoLice, Szobár­n. Arielyzéket díjtalanul küld. Prága: Sparta—Zsideniee 2:1 (2:1). A Sparta nehezen győzött. Pilsen: Nichod—SK Pihen 2:1, (2:1). Meg­lepetés! Kedd, 1937 augusztus 17. A CSEHSZLOVÁKIAI RÁDIÓ MAGYAR MŰSORA Kedd, augusztus 17. POZSONY. 10.19 Magyar lapszemle. 18.40 A munkapiac hírei. 14.05 Magyar hírek, töredebe­­szá­moló, időjárásjelentés. 18.00 Mi újság a film­világban? Matzner Richard dr. beszámolója. 18.10 Zongorás hangverseny. Játszik Schawartzné-Grün­­wald Márta. 1. Obopin-Liszt: Tavasz. 2. Liszt. Fe­renc: a) A 13. számú magyar rapszódia; b) Valse impromptu. 18.30 Munkásnegyedóra: Magyar népi építészet. Hornyánszky István m­érn­ök előadása. 32.20 Magyar­­hírszolgálat, idő­járásjelentés, sport­hírek. KASSA. 10.10 Magyar lapszemle. 14.05 Magyar hirek, tőzsd­ebeszámoló, időjárás jelentés. 17.40 „A kincs.“ Róna Margit hang­játéka. Előadja a kas­sai rádió magyar drámai együttese. 18.50 Magyar hírszolgálat, időjárásjelentés. 22.20 Magyar hirek. időjárásjelentés, sporteredmények. MAI MOZIMŰSOR ______________POZSONY______________ ATLON CHARLIE CHAN SANGHAJBAN Premier. A főszerepet Warner Oland játsza. Nyári helyárak: LUX UDVARI HANGVERSENY Főszereplők: Eggerth Márta, Johannes Hesters, Otto Tressler. METROPOL ERŐSEBB MINT A PARAGRAFUSOK Főszereplők: Paul Hartmann, Hilde von Stolz, Manja Behrens, Aribert Wäscher. PALACE SUTTOG A SZERELEM Vígjáték. — Főszereplők: Gustav Fröhlich, Bulla Elina, Halm­ay Tibor, Hilde von Stolz, Hétfőtől: Utcalány.________________ REROUTE PARANCS ELLENÉRE Főszereplők: Victor Francin, Marcell Chantall, Jean Pierre Aumont, — Kedvezményes nyári helyárak. SCALA GARZIA HÍRNÖKE Főszerepekben: Wallace Beery és B. Steiwick. TATRA PRATER Bécsi vígjáték. Főszereplők: Magda Schneider, Willy Eichberger. URANIA AHOGY TETSZIK Shakespeare vígjátéka nyomán készült film, Elisabeth Bergnerrel a főszerepben. VIVICA NYÚJTSD KEZEDET A SZERENCSÉNEK Szezonnyitó műsor. Főszereplők: Vera­ Ferbasová, F. Kristóf Vesely, Teodor Pistek, Zita Kabatová. ____________UNOVÁR_______________ KINO PASSAGE (Városi) FÉLTÉKENYSÉG._____________ AZ UTOLSÓ PILLANATBAN __________BEREGSZÁSZ ALHAMBRA: Botrány az operában. ________________KASSA CAPITOL: Zöldelő réteken. TIVOLI: Lányrablás a Riviérán. CENTRAL: Mámoros órák. ______________KOMÁROM___________ MODERNA: Casta Diva. (Ragyogó szemek.) ______________MUNKÁCS___________ SCALA: Forradalmi nász. BIO RADIO Megjelenik hétfő kivételével minden nap. — Szer­kesztőség: Mór. Ostrava-Prívoz, Dr. Benes-u. 5 Tel. 972-10 és 972-11.—Kiadóhivatal: Mór Ostrava-Prívoz, Dr. Benes-utca 5. sz. — Tel. 972-11, Pozsony: Káptalan utca 13 (Traub) Kassa: Gyár u. 3 (Grossmann) Egyes szám ára 50 fillér. (Minden szám után 5 fill. portóval együtt.) _ Előfizetési ára: Egy hónapra 12 korona, negyedévre 34 korona, félévre 66 korona. (Minden szám után 5 fillér portóval együtt.) A Magyar Nap havi előfizetési díja külföldön: Austria, Jugoslávia, Lengyelország 12.— Kcs. A többi európai országokban 18.— Kcs, SSSR-ben és a tengerentúli országokban 25.— Kcs. Felelős szerkesztő: Dr. Ferencz László, Moravski Ostrava-Prívoz. Kiadja: Nágel Endre, Mór Ostrava-Prívoz. Ellenőrző postahivatal Mór. Ostrava 3 vita: Újságkiadó és nyomdaipari társaság Keller és tea, K­or. Ostrava-Prívos.