Magyar Nap, 1937. szeptember (2. évfolyam, 202-226. szám)

1937-09-28 / 225. szám

­ Fülek győzött, a KFC súlyos vereséget szenvedett Trencsén vezet a nyugati divízióban Pozsony, szeptember 27. — A nyugati di­vízióban kétségtelenül az a legérdekesebb ér­­sekújvári derbi mérkőzés volt, amely a TTS győzelmét hozta. A KFC Tapolcsányban sú­lyos vereséget szenvedett, Fülek végre győ­zött, ha Ruttka ellen is. A TABELLA ÁLLÁSA: 1. TTS 8 pont. 2. SK Tapolcsány 7 pont. 3. L’afc 7 pont. 4. Rapid 6 pont. 5. ÉSE s pont. 6. Zsilina 5 pont. 7. KFC 5 pont. 8- FTC 4 pont. 9. Vas 4 pont. 10. Vrutky 3 pont. 11. ZTK 2 pont. \ ÉRSEKÚJVÁR: TTSZ KSE 3:2 (2:1) A mérkőzés a TTS megérdemelt győzelmét hozta, az ÉSE formán kívül van, egyedül Herditzky nyújtott elfogadható játékot. Betka a 10. percben megszerzi a vezetést, a 17. percben Vanek egyenlít. A 35. percben Varga ismét a vendégeket juttatja vezetéshez. Szünet után a 15. percben Betka révén már 3:1-t vezet az KSE, a 25. percben azonban Herditzky 11-esből javít. Bíró, Kupric. TAPOLCSÁNY: SK TAPOLCSÁNY— KOMÁROMI FC 5:0 (3:0) Tapolcsány nagyszerű napot fogott ki, míg a KFC gyatrán játszott. Farsky2, Nesvadia, Bartosievic,­­Wiesner lőtték a gólokat. Zsolna: SK Zsilina—Rapid 2:0 (1:0). Zsolna biztos győzelme, Rysavy és Starek a góllövők. FÜLEKI TC—FC VRUTKY 4:2 (2:1) Az első FTC-akciónál Galb­ácsot faultolják, bün­tető húsz méterről, amit Galbács gyönyörű lövés­sel értékesít: 1:0. A 10. percben füleki lefutás so­rán Egrihez jut a labda, aki szép lövéssel hálóba küldi (2:0). A ruttkai kaput támadás támadás után éri, azonban az erős védelemnek sikerült szerel­ni. Sőt a 20. percben Bulovics, a ruttkaiak fiatal balszélsője Zupko mellett kifut és az általa be­adott labdára startoló Berenik a védelem közt a hálóiba juttatja a bőrt (2:1). A gyászipere letelte után sorozatos FTC-támadások, melyek során a hazai csapat három sarokrúgást ér el, azonban egyiket, sem tudja értékesíteni. A ruttkai­ csapat gyorsabban ,mint ellenfele és állandó kemény játék­dara sokszor a durvaságig fajul, amit Laboda­­ra elnéző ítélkezései még csak növelnek. A második félidő elején Ruttka provokatív ma­gatartása sűrű időközökben idéz elő faultokat. Az 5. percben ruttkai lefutás, mely alkalommal Bu­lovics keresztlövést küld a kapura. A kapus nem is próbálta fogni, azonban a véletlen az idény legszebb góljához segítette a ruttkai csapatot (2:2). Ruttka lendületes támadásokat vezet a hazai ka­pu ellen, azonban az FTC, leküzdve a nem várt egyenlítés meglepetését, újból átveszi az iramot. A 8. percben Mihók veszélyes kiszökését csak faulttal parírozza a ruttkai védelem, amit — ti­zenhatoson belül történt, nagyon feltűnően — a bíró tizenegyessel büntet. Egri rúgja s védhetet­lenül a hálóba teszi a vezető gólt: 33. A 15. percben Galbács sarokrúgást lő, Mishók gyönyö­rűen fejeli hálóba a labdát s ezzel beállítja a vég­eredményt: 4:2. általános vélemény, hogy a hazai csapat sok­kal jobban játszott, mint az eddigi mérkőzése­ken. A ruttkai csapat meghazudtolva a róla ter­jesztett híreket, váratlanul jó formát futott ki, csak erőszakos játékmodora nagyban rontotta a hatást. Jók voltak a füleki csapatban: Egri, Gal­­bács, Mihók, Hudec és a védelem; a ruttkai csa­patnál Bulovics, Uhlic, Gábor és Kozma. Laboda bíró sok hibát elnézett. Magyar NAP ........... —^>a————————■aaaBi«»»———m—i.w i nmnrm i.'jf-un—Mwyi——cwa—i^——a——fM— KAC-győzelem a keleti divízióban A Beregszászi FTC lehengerelte az UAC csapatát KAC—CsSK KASSA 3:1 (1:0) A kezdet változatos küzdelmet hoz. A KAC vé­delme, de különösen a hatfsora elemében van és könnyein veri vissza a CsSK egyébként túlkombi­­nált támadásait. A 29. percben Pásztor, Drottár I., Kertész a labda útja, utóbbi pompásan játszik a hátrább tisztán helyezkedő Vitézhez, aki nem té­továzva hatalmas bombát küld a kapu bal sarkába. A 39. percben majdnem eredményes a CsSK, mert a kiugró kapus felett hálóba emelik a labdát, azonban a szemfüles Takács jól helyezkedik és az utolsó pillanatban sikerül a már biztosnak látszó gólt elhárítania. A második félidőben a CsSK átcsoportosít, de a mezőny fölé emelkedő Pásztoron nagyon ne­héz kifogni. Az 5. percben Tóth átjátszik szélső kollégájához, ez ivett labdával szökteti Vitézt, akinek lapos jobbsarkas lövése biztosan köt ki a CsSK hálójában. Az utolsó negyedórában a CsSK mindent beleadva küzd, a gól a levegőben lóg és a 40. percben sikerül is Fazekasnak szépíteni az eredményen. Rá egy percre szép akció nyomán, a két Drottár összjátékából az ifjabbik lövi a mér­kőzés legszebb gólját. A KAC megérdemelten győzött, mert taktikailag jobb volt ellenfelénél. A mezőny legjobb játékosa Pásztor és Takács volt Lebenszky csak egy félklóig bírta, Drab elemé­ben volt. A csatársorban Vitéz és Tóth tűntek ki. A CsSK legjobbja Herdiczky, Tomko, Jurenko, Láncos, Fazekas. Horák a kapott gólokat nem igen védihette. BEREGSZÁSZI FTC—UNGVÁRI AC 6:0 (4:0) A kiesési zónában lévő két együttes küzdelmé­ből a BFTC csapata nem vált nagy győzelemmel került ki teljesen reális körülmények között. A 17. percben Leitner fejjel megszerezte a mérkőzés első gólját. A BFTC csapata a vezetés után is tovább támadott és a 23. percben Kalocsay II a kifutó Miczák kapus feje felett a második BFTC-gólt szerezte. A 40. percben Kalocsay, míg a 41. perc­ben Kerekes góloznak.­­ A második félidőben továbbra is a BFTC maradt fölényben és a 24. percben Várady megszerezte az ötödik, a 32. perc­ben Kalocsay II a hatodik gólt. CSSK UZSHOROD—MUNKÁCSI SE 4:3 (3:1) Szerencsés győzelem a legalább döntetlen ered­ményt megérdemlő MSE csapata ellen. Doubrava elfogultan bíráskodott. A mérkőzés első gólját a 9. percben Neumann szerezte, aki a 20. percben újra eredményes. A 39. percben Zdiárszky megszerezte az MSE első gólját. A második félidőben az MSE erősen feljavult és ebben a játékrészben feltétlenül jobbak voltak ellenfelüknél. A 17. percben Petrovay a második MSE-gólt szerezte A 32. percben Hajlik III. A mérkőzést eldöntő gólt a 43. percben Vazovics szerezte kornerből. Igló: ACN SK Ricsi 4:3 (3:1). |**Alapí tva‘179'| 140. jubileumi év Molec Péter bryndza és sajtgyár Svolensk­á Slatina Telefon 5 b Strigönyeim: MOLEC Zvolenská Slatina Apróhirdetés ajánlj­uk a naponta friss liptóit és csemege bryndzát ezzel a védjeggyel Vásárlók régi és új könyvtárakat ( minden nyelven­ régi fo­lyóiratokat, illusztrált könyveket, Wetzler könyvkereskedő, Praha Cacao FOGKRÉM­OM-­­ VII, a KapMeky 2 B. )si a fogkövet a kassai Konfekciós sza­­bómunkásokat keres.­­ Nimfa LILIOMKRÉM ------------------------------— eltüntet szeplőt, pat- _ Italkimérésre . . . . Kacsan értelmes 24—28 tanást, májfoltot, éven fiatalember. lehetö. t&b szakmában jártas, hU KBH! azonnal felvétetik. Aján­­latok­ ..Pontos“ jeligére Gnoszmann hirla­pirodába, Kos 200—300 napi kc-j 5555555555 resotet (nyereség) bizto­sit csak félnapi elfoglalt- ! A Magyar Napban ság mellett a be nem dőlt .­­ . . - gozott kezdőknek is a an­OcMI l­egnagyobb sorsjegybank. uj-s.. . Karl Bauer, Prága. Szků- U,ilyi 5m­er­­­enszkói vezérképviselet ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦›L­­atislava, Palisady 52.JJJ. . . Nagyszerű eredmények Pesten Kétnapos budapesti atlétikai verseny : A magyar atléták jó erőpróbája a svéd­magyar nemzetközi verseny előtt 800 méter: 1. Gassoveki lengyel 1 p 54 mp, 2. Aradi 1 p 54,2 mp, 3. Harsányi 1 p 54,5 mp. Jó a 800-as átlag Magyarországon. 400 méter gát: 1. Kovács 53­ mp, 2. Mamu­kas (görög) 53.1 mp, 8. Hetényi 57.2 mp. — Kovács legjobb idei eredménye. 200 méter: 1. Gyenes 22.1 mp, 2. Minai 22.6 mp, 3. Görkös 22.6 mp. Távol­ugrás: 1. Koltai 724 cm, 2. Hanke (lengyel) 722 cm, 3. Széli 691 cm. 5000 méter: 1. Szabó 14 p 48.2 mp, 2. Noji (len­gyel) 14 p 52.6 mp, 3. Szilágyi 14 p, 52.8 mp, 4. Németh 14 p 55 mp.­­ A nemrégen 14 p 31 mp-et futó finn Kuriki­o csak nyolcadik lett 16 p 51.2 mp-es gyenge idővel. Nagyszerűek a magyar ötezresek! Rúdugrás: 1. Proksch (Ausztria) 400 cm, 2. Bács­almási 390 cm, 3. Zsuffka 390 cm. Gerelyvetés: 1. Toivonen (finn) 67.10 m, 2. Vár­szegi 66.60 m­, 3. Makkay 63.49 m­, 4. Horváth 60.48 m. Olympiai staféta: 1. MAC 1 óra 68 . 2 mp, 2. Vegyes staféta 2 óra 2 mp. 400 méter: 1. Kovács 47.9 mp (országos magyar rekord), 2. Vadas 48.5 mp, 3. Görkös 48.8 mp. Nyugaton­ félbeszakadt a Ligeti— Donaustadt derbi Pozsony. — A nyugati kerületben a derbi mér­kőzés befejezetlenül végződött a Ligeti—Donau­­stadt között. Egyébként a favoritok győztek. Eredmények: Ligeti—Donaustadt 4:1 (3:1) Bíró: Leuchter. A Ligeti nagy elánnal kezd és Griesler 2, Balassa 1 góljával már 3:0-ra vezet, amikor Rennthal révén a Donaustadt javít. Szünet után 11-esből 4:1 az eredmény. Ekkor Zamkl megsérti a bírót, aki ki­állítja a játékost. Zamkl vonakodik elhagyni a pályát, sőt megfenyegeti a bírót, aki erre lefújja a meccset a 12. percben. Virágvölgy—MTE 5:3 (2:1) Biró: Farikas. Sima győzelem. Rapid—Admira 2:1 (0:0) Biró: Jakob. A Rapid csak nehezen győzött. Főtév: FTC—PTE 4:3 (0:2) Biró: Luzeira. A PTE szünet után erősen visszaesett,. Szene: Diószegi SE—Szenes SE 2:1 (0:1) Bíró: Förster. A nap meglepetése. Megérdemelt győze­lem. II. osztály: DSC—BTC 1:0 (1:0), Testvériség— Uszor 7:0 (1:0). Innen — onnan ötszáz korona gyorssegélyt adott az MTSz a Tiszaújlaki SE-­nek, mely — mint ismeretes —­­ SOS-kiáltással fordult a csehszlovákiai magyar sporttársadalomhoz. A segélyből a TSE rendezte a legsürgősebb adósságait. Úszás A 800 méteres magyar ifjúsági úszóbajnokságot Végházi 11 p 05 mp nagyszerű idővel nyerte. Kerékpárvásárlás bizalom dolga. Minden gyártmányt kaphat olcsón kényelmes részlet­­fizetésre se­l B»h­a-cégmél kerékpár és varrógép szakmechaniku­«, KoSice, Szobár u. Árjegyzéket díjtalanul küld. .­­ M­AI MOZIMŰSOR _______________POZSONY_______________ A HAMIS MACSKA Vígjáték. Főszereplők: Vera Ferbasová, Ant. Ne­­dosínská, Kristóf Vesely, Jara Kohout ALFA ÉVA ASSZONY VÁLÁSA Kalandorfilm. Főszereplők: Sejbalova, Rogor Vrbsky. LUX ~ ~ BÉCSI FIAKERDAL Bécsi film.­­ Főszereplők: Leo Slezák, Annie Rosar, Lizzie Holzschuh, Hans Holt. METROPOL MINT A TEVE A TÓ FOKÁN Frantisek Langer vígjátéka nyomán. Főszereplők: Hugo Haas, Nedosinská, Stepn­icsková. PALACE KÍSÉRTÉS Marlene Dietrich nagy filme_________ REDOUTE HÁROM TOJÁS POHÁRBAN Vlasta Burian filmje. — Masaryk temetése fűmen. SCALA EZEREGY ÉJSZAKA Cseh vígjáték. Főszereplők: Theodor Pis­tok, Amno Novák. TÁTRA PÉTER A HÓBAN Főszereplők: Traudl Stark, Paul Hörbiger, Liane Haid. — Mellékműsor: Masaryk elnök temetése. URANIA VIOLETTA A „Komédiás hölgy“ filmváltozata. — Mellékmű­­sor: Masaryk elnök temetésének filmje. YMCA A PRÁGAI DIÁK Főszereplők: Adolf Wohlbrück, Dorothea Wieck, Theodor Loos._______________ LIGA: Amphitryon, ______________UNGVÁR_______________ KINO PASSAGE (Városi) BURGSZÍNHÁZ Willy Forst legújabb drámai alkotása. Játszik: Hortense Raky, Werner Kraus._______ BIO RADIO LÁZADÓK Főszereplők: Charles Laughton, Clark Cable. BEREGSZÁSZ_____________ ________________FÜLEK SOROL: Volga­ hajósok._____ ________________KASSA CAPITOL: Mária nővér. TIVOLI: A hajsza szerelmese. CENTRAL: A fekete légió. KOMÁROM MODERNA: Kém,szolgálat. MUNKÁCS RIMASZOMBAT APOLLO: Fúria. Megjelenik hétfő kivételével minden nap. —Szer­kesztőség: Mór. Ostrava-PHvoz, Dr. Benes-u. 5 Tel. 972-10 és 972-11. — K­­­a­d­óh I­va­ta­l: Mór. Ostrava-PHvoz, Dr. Benes­ utca 5. sz. — Tel. 972-10 Pozsony: Káptalan utca 13 (Traub) Kassa: Gyár u. 3 (Grossmann) Felelős szerkesztő: Dr. Ferencz László, Moravik, Ostrava-PHvoz. Kiadja: Nágel Endre, Mór. Ostrava-PHvoz. Ellenőrző postahivatal Mór. Ostrava 3 Nyomja: Újságkiadó és nyomdaipari társaság Keller de fia, Mór, Ostrava-Povoz. Tenisz Budge negyedszer is győz Gramm felett. A dél­nyugati Pacific bajnokságokba Budge 2:6, 7:5, 6:4, 7:5 arányban győzött a német bajnok Czaram felett. Ifi kerékpárüzlet Radioslujba Bratislava Fochova 39 Telefon 30­02 Új modern áru! Kényelmes részletek! Atlétika Nemzetközi atlétikai verseny Stockholmban. 400 méter: 1. Tammisto finn 48.4 mp, 2. Wachem­­feld­t svéd 48.6 mp. Wachenfeldt a jövő héten a magyar négyszázasok ellen áll ki. — 800 méter: 1. Rakkolailien finn 1 p 54.3 mp, 2. Forsberg svéd 1 p 55.1 mp. —­ 1500 méter: 1. Nilsson svéd 3 p 62.8 mp, 2. Janeson svéd 3 p 53 mp. Erős ellenfelek lesznek ezek a jövő heti svéd-magyar atlétikán viadalon! — 5000 méter: 1. Makki finn 14 p 35.6 mp, 2. Jonsson 14 p 37.2 nap. A magyar Szabó ennél már jobb időt futott. Kedd, 1937 szeptember 28. A CSEHSZLOVÁKIAI RÁDIÓ MAGYAR MŰSORA Kedd, szeptember 28. POZSONY. 14.10 Magyar mezőgazdasági rádió. 1. Masaryk földszeretete. Szerényi Ferdinánd dr. előadása. 2. Mezőgazdasági tanácsadás. 18 Bucati Masaryktól. Elmondja Schulcz Ignác, nemzetgyű­lési képviselő. 18.15 A Radiojournal zenekarának hangversenye. 2. sz. Alexander Moyzee: Janosik. Nyitány. 22.20 Magyar hírszolgálat, id­őjárásjelen­tés és sporthírek. KASSA. 14.15 Magyar mezőgazdasági rádió. (Át­vitel Pozsonyból.) 18.15 Magyar hírek. 22.20 Ma­gyar hírszolgálat, időjárásjelentés és sporthírek.