Magyar Nap, 1937. október (2. évfolyam, 227-252. szám)

1937-10-26 / 248. szám

Kedd, 1937 október 26. Az „univerzális gombbal" sikerült az összes eddigi újszerű kezelési módozatokat egyesíteni! Magától dolgozik, mint a robot, automatizálja a vevőkészülék kezelését. Próbálja ki ezen „univerzális gombot" rádiókereskedőjénél, ezt ismerni kell ! PHILIPS A Ferencváros szenzációs bravúrja Rómában 2:4 után 5:4-re verte ellenfelét Róma, október 25. — A Fradi megint megcsinálta a nagy szenzációt. A legne­hezebb körülmények közt győzött Rómában és ezáltal nyolc év után ismét magyar csapatnak szerezte meg a Középeurópa-kupát. A Ferencváros győzelme bravúros teljesítmény volt, mert 2:4-ről 5:4-re javította meg az eredményt.­­ A Lazio már a 4. percben Costa révén vezet. Nyomban utána faultolják Sárosit, a tizenegyest ugyancsak ő értékesíti. A közönség tüntet a Lazio ellen és kabátokat, kalapokat dob a pályára. A 7. percben Táncos pompásan ad be és Sárosi gólt lő (1:2). A La­zio hevesen támad és a 18. percben Cammolese kornerből egyenlít (2:2). A 24. és 36. percekben Fiola egy-egy gólt lő és a Lazio 4:2-re vezet. Ki van egyenlítve a pesti mérkőzés eredménye. A Fradi nem hagyja magát és Toldi gólt lö (3:4).­­ A második félidő elején tizenegyes a Fradi ellen, de Háda kivédi. Ez szárnyakat ad a zöld-fehéreknek, akik beszorítják a Laziot. A 24. percben Kiss Kornerből egyenlít, majd a 36. percben Sárosi pompás gólt szerez. — A Ferencváros győzelmében Sá­rosi dr.-nak van oroszlánrésze, mellette Polgár és Toldi érdemelnek említést. Kerékpárvásárlás bizalom dolga. Minden gyártmányt kaphat olcsón kényelme, részlet­­fizetésre ia toia*a-­£é«if3©l kerékpár, és varrógép saakmeshnnlkaa, KoSIce, Szobor u. Árjegyzéket díjtalanul küld. Az Európa-Kupa állása 1. Magyaroszág 6 4 0 2 22:15 8 2. Csehszlovákia 6 3 12 16:16 7 3. Olaszország 3 3 0 0 7:2 6 4. Ausztria 6 2 13 13:14 5 5. Svájc 5 0 0 5 10:21 0 — Királyhelmeci előadás az aradi szabadság* hősük emlékére. A ..Jövő“ ifjúsági egyesület október 31-én az Apolló mozi’ helyiségében elő­adást rendez, melyen megemlékezik az aradi vér­tanuk emlékéről. Az előadást szavalatok és sza­valókórusok e­gészí­tik ki és meghívják arra Ki­­rályh­elmec­ ifjúsági és kulturegyesülleteit.­­ Termelőszövetkezetet alapítanak a tátravi­­déki városok és falvak szállítói. A magastátrai fürdők évente körülbelül 15 millió korona értékű húst, 2 millió értékű Hibát, négy és fél millió ér­tékű tejet ,­és tojást és egyéb milliós értékű élelmi cikkeket fogyasztanak, de ezen cikkek legnagyobb részét­­nem,a tátraividéki városok és falvak szál­lítják, hanem távolabb eső országrészek, mivel a fürdők csakis elsőosztályu­­minőségű árut vesz­nek át s ezt nem minden esetben találják meg a tátrakörnyéki termelőknél és üzletekben. A tátravidéki városok és falvak körében mozgalom indult termelő szövetkezetek létesítésére, melyek fölvennék a versenyt a Magas-Tátra többi szál­lítóival. — Egy nagymihályi iparos tragikus szerencsét­lensége. Hoszpodár­­Mihály 33 éves nagymihályi­ ácsmester olyan szerencsétlenül esett el az ut­cán, hogy a zsebében lévő vasfú­ró 15 centiméter mélyen fúródott a testébe s a szivet megsértve az ácsmester azonnali halálát okozta. — Változás a kassai német konzulátus veze­tésében. November elsejétől változás áll be a kassai német konzulátus vezetésében. Defter Werner jelenlegi konzul távozik s helyét Gumfay Hugó a volt egeri német konzul veszi át.­­ A kassai,­katolikus­­legényegylet műkedve­lői nagy sikerrel adták elő az egylet modernül átalakított uj­­színpadán a „Kisasszony férje“ c­ . vígjátékot. A tökéletes előadásban szinre került vígjátékban "B. Girsik Ibolya, Seb. Tarczal Mária,­­Marossy Lajos, Lengyel Ferenc, Sc­hmotzer, Gyu­­­­rilla, Lengyel, Kertész G. és Havassy avattak i­.sztrtt tapsokat. A kifogástalan rendezés Marossy­­ L. érdeme. Kár, hogy a legényegyesüle­t jón­evű­­ műkedvelő gárdája ilyen jelentéktelen tartalmú darabot választott az őszi előadássorozat meg­nyitójául. — A királyhelmeci járás szegény gyermekeiért.­­ A királyhelmeci járási ifjúsági gondozó egyesü­let gyűjtési akciót kezdeményezett a szegény gyermekek felruházására. Az akcióba, melybe be­levonják az összes egyesületeket, bekapcsolódott a „Jövő“ ifjúsági egyesület is, máris szép ered­ményeket elérve.­­ Mi a „kontrasztexpanzió“? Egész egyszerűen azt mondhatnánk: A kon­trasztexpanzió részben hatástalanná teszi a keverő asztal funkcióját — de mi tulajdonképen a „keverő asztal“ és mire használjuk? — Minden rádióátvitelnél a mikro­fonok által elektromos hullámokká változtatott hanghullámok a „keverő asztalba“ kerülnek, amelynek a feladata, hogy a különféle mikro­fonokból felvett részbenyomásokat úgy keverje ..össze, hogy a visszaadás részére a hang alkalmas töpörséget nyerjen. A keverőasztalt egy zeneileg , és technikailag speciálisan képzett tisztviselő ke­zeli, gyakran a leadandó zenemű partitúrájának igénybevételével. A­ keverőasztalon lévő kapcso­­­­lóval kiegyenlíti az dinamikus ellentéteket. A fortenél gyengíti az ellentéteket, hogy ne ter­helje túl a hangszórókat és a vevőkészülékeket a pianonál fordítva.­­ A legmodernebb rádió felvevőkészülékek pl. a Philips „Szimfonikus szé­pia 38“ fonetikusan annyira előrehaladottak, hogy teljesen vissza tudják adni a zenemű dinamiká­ját. Ezért kívánatossá vált, hogy a legmodernebb és legteljesítőképesebb típus, a Philips „Allegro" egy különleges felszerelést kapjon, amely a hall­gatónak lehetővé teszi, hogy kívánsága szerint szabályozza az előadás dinamikáját. Ezt a be­rendezést „kon­trasztexpanziónak“ nevezzük, amely a fortét és crescendot automatikusan gyengíti, a piamot pedig erősíti. — Hogy mit jelent ez a hang szempontjából, azt meglepetéssel állapít­hatja meg mindenki, aki csak egyszer hallotta az új Philips „Allegro“-t bekapcsolt kontrasztexpan­­zióval. De nemcsak ennek a körülménynek tud­ható be a nagyszerű hatás, hanem a legmoder­nebb kutatás összes akusztikai tapasztalatainak összhatásából is. — Egy ismeretlen elmebeteg nő öngyilkossági kísérlete Kassán. A vízi utcai hídnál egy isme­retlen nő ugrott a Malom-árokba.. Kimentették és beszállították a kórházba, ahol megállapítot­ták, hogy a nő elmebeteg, mire átszállították az e­lm­eg­yó­gy­in­téze­tbe. Az ismeretlen nő személy­­azonnsságát ezideiig nem sikerült megállapítani. A KELETI DIVÍZIÓBAN Veretlenül nyerte a KAC az őszi bajnokságot Fekete napjuk volt a kárpátaljai magyar divíziós csapatoknak KAC KACN Igló 3:2 (2:1) Szitáló esőben, csúszós talajon a KAC nehe­zen győzött minden tekintetben méltó ellenfele felett. Kezdés után a KAC többet támad, de Vi­téz öt méterről is a kapu mellé lő. A 22. perc­ben a Kovács-Kertész-összjátékból utóbbi meg­szerzi a KAC vezető gólját. A 35. percben Ker­tész, Kovács, Vitéz a labda útja - a center spic­cel -megszúrja a bőrt, ami véd­hetetlenül köt ki kapu jobb sarkában. Az AON komolyabban fekszik bele a játékba, aminek eredményeként Fábián — orszájdról indulva — szépít. — A második fél­időben a KAC vehemensen támad, Bal­ázsházi szépen játszik Vitézhez, akinek emelt labdáját Kertész a léc alá fejeli. A labda ugyan kipattan, de teljes terjedelmével benn volt. A 20. percben Korner a KAC ellen, a labda a másik szélsőhöz száll és kiírói megkeresve a lyukat, hatalmas bombát küld a kapu bal felső sarkába. Ragyogó szép gól volt. Végefelé az AON nagy iramot dik­­­tál, küzd a kiegyenlítésért, de az önfeláldozó vé­delemmel nem igen boldogulnak. A KAC védel­mében Groszmannak igen jó napja volt. A két szélsőball, Takács és Pásztor, megint brillíroztak. Balázsházit a második félidőben elhanyagolták. Kertész és Vitéz jó volt, Kovácsnak jó labda­érzéke van, csak túl kényelmes. Az ACN-nél Gá­­novszky, Kiről, Madarassy, Fábián és Jeles tűn­tek ki. Dauibrava bíró, egy pár hibától eltekint­­­ve, jó volt. CSSK KOSICE—MUNKÁCSI SE 6:2 (1:1) Hatalmas iramban kezdődik a mérkőzés és már a 3. percben ordító 11-est visz ki a 16-ra a játék­vezető. A szabadrúgást Cicay lövi és a belső­­kapufát lő, a bíró nem adja meg. A közönség sorában elemi erővel tör ki a tüntetés és bot­­rányszagú a levegő. A 6. percben Csepák beadá­sát Rosenberg befejelte 0:1. A 8. percben Her­­diczky minden ok nélkül belemegy Paskulyák Magyar NAP . Letartóztatták a jótékony tolvajt. A Nagy­szombat melletti Cifer községben Sarm­i­ Ferenc betört Gutmannn Adolf üzletébe és onnan 170 ko­rona értékben szalámit és füstölthúst lopott. Ha­zafelé tartva, útközben ismerőseit megajándékozta a lopott áruból. A jótékonyság nem maradhatott titokban és mikor a betörést felfedezték, a csend­­őrség letartóztatta Sam­­irt. Olvasóink figyelmébe Férfi-, női- és gyermekruhák nagy választékban, jó minőség, szolid árak, figyelmes kiszogálás MX MMRTOMkM Kassa, Szofoárová u. 29 Pontos fizetőknek részletre is! — Bogarak eszik a németországi házakat. Egész Németország területén nagy megdöbbenést keltett egy szakértői bizottságnak a megállapí­tása, amely szerint egy kis bogár, amelyet né­metül „Hausbock“-nak neveznek, elrágja és tönkreteszi a Német birodalom épületeinek fa­anyagát. A szakértői bizottság 150.000 épületet vizsgált felül és a megvizsgált épületek 40 szá­zaléka forog veszedelem­ben. A „Hausbock“ ne­vezetű­­bogár rendkívül szapora és falánk lár­vája a kiszáradt fenyőfából táplálkozik. Német­országban nemcsak a padlások, hanem a háztartó oszlopok anyagául is fenyőfát használnak. A lár­va úgyszólván észrevétlenül, belülről teljesen ki­vágja az épületek faalkatrészeit, úgyhogy azok kivü­lről még akkor is épnek látszanak, amikor már alig van tartóerejük. A lárvák 25—30 év alatt egy egész épületet romba tudnak dönteni. A Német Birodalomban most ártóhadjárat indult a veszedelmes bogár­ ellen.­­ Csak januárban kezdik meg a tanítást az új kassai tanonciskolában. Október 28-án kellett volna a terv szerint átadni rendeltetésének az újonnan épült kassai tanonciskolát, de mivel a belső berendezés még nem készült el, csak ja­nuár elsejétől kezdik meg a tanítást az iskolá­ban, melynek építése 3.600.000, belső berende­zése további 800.000 koronába kerül. A kassai­­ tanonciskolának jelenleg 950 növendéke van, de ez a szám a vidéki tanoncok oktatásának bevo­násával 1500-ra fog idővel emelkedni. A tanonc­­­skolának kezdettől fogva szüksége lesz az ösz-­s­szes tantermekre s így nem lehet szó arról, hogy­­ ide helyezzék el a kassai műegyetem egy ré­szét, amint azt eredetileg tervezték. A városnak lesz a gondja, hogy a jövő szeptemberben meg­nyíló műegyetem részére újabb helyiségekről gondoskodjék. Még szebb lehet, h­a arcát, haját szaksze­rűen kezelteti. Hajfestést, tartós ondulálást a haj kvalitása szerint alkalmazott modern gyógyanyagokkal szakszerűen végzi Béres Mihály utóda. Oláh István, spéciét hölgy­fodrász és kozmetikus szaküzeme, Kosice, Stefániková 85 (Andrássy-palota). Telefon 32-77. Mindennemű hajmunkák méret szerint készülnek. — Meghalt az újszülött — letartóztatták az anyát. A napokban­ Csecsénypatonyra hívták a dunaszerdaihelyi körorvost, ahol özv. Elekné egy leánynak adott életet. Mire az orvos megérkezett, a gyermek már halott volt. A boncolás­­megálla­pította, hogy a gyermek élve jött a világra, de a mellén erős nyomás jelei láthatók, ami a halálát okozhatta. Az asszonyt, aki önkívületi állapotá­val védekezik, beszállították a pozsonyi fog­házba. Úszás Újpest nyerte a Zitonia vivóversenyét. Miután a két első napon Újpest megnyerte a tör- és pár*, bajtőrcsapatversenyt, vasárnap megnyerte a kard­­versenyt is és így a Zitonia-verseny győztese lett. A vasárnapi kardvivóverseny eredményeit Bécs—Graz 11:5, Újpest—Pozsony 13:3, Pozsony —Graz 9:7, Bécs—­Pozsony 9:7, Újpest—Graz 16:0, Újpest—Bécs 13:3. 1. Újpest, 2. Bécs, 3. Po­zsony, 4. Graz. — Női tőr: 1. Elek Csibi Újpest 10 győzelem, 2. Ekl Bécs 8 győzelem, 3. Lehner Bécs 8 győzelem, 4. Oppenheim Bécs 7 győzelem, 5. Bartmann Bécs 6 győzelem, 6—7—8,Baar Po­­zsony, Sipos Bécs, Tichy Pozsony 4—4 győzelem, 9. Kálny Pozsony 3 győzelem. A verseny utolsó napján nagy közönség gyűlt össze a Grémium* nagytermében. 5 U-be, akit levi­sznek, de 2 perc múlva­­tovább ját­szik. A 14. percben Olac­ egyéni akcióból ki­egyenlít 1:1. A második félidő 5. percében újra az MSE szerez vezetést, amikoris Petrovay beadását Pas­kulyák bevágja 1:2. A 14. percben Fazekas a nap legszebb gólját lövi 2:2. Ezután CsSK­ fö­lény alakult ki. A 25. percben Maresch, az MSE kapusa ok nélkül elhagyja kapuját és Lánczon az ő jóvoltából a harmadik gólt szerzi 3:2. Az MSE csapatát láthatólag letöri a súlyos kapus­hiba és ettől kezdve teljesen visszaesnek. A 30. percben Jerga remek testcsellel ellhúz Zdiárszky mellett és 4:2 az eredmény. A 40. percben Olac­ 30 méterről kapufát lő. A 43. percben Fazekas csodás gólja következik 5:2. A 45. percben Zdiár­­szky súlyos hibájából Hricko beállítja a végered­ményt. Jók a kassai CsSK-nál: Csarny, Tomkó, Faze­kas és Herdiczky, utóbbi túlkemény. Az MSE csapatából csakis Csudayt és Csepá­­kot lehet kiemelni. CsSK UZSHOROD—BEREGSZÁSZI FTC 3:2 (3:1) Szerencsés győzelmet ért el az ungvári CsSK jó formában lévő csapata a második félidőben sokkal jobb BFTC csapata ellen. BFTC kezd, s nyomban támad, de a 10. perc­ben mégis a CsSK szerez vezetést Vazovics ré­vén 1:0. Három perc múlva Kalocsay, Ortutay— Várady akcióból az utóbbi egyenlít 1:1. A 29. percben Neumann a 16-ról gólt szerez 2:1. Erős ■BFTC támadások következnek és a 30. perciben Kafunek az üres kapuból mentette meg a biztos egyenlítő gólt. A 44. percben Skaroupka lefut és 3:1 lesz az eremény. A második félidőben a BFTC csapata állandó fölényben játszik, az ungvári CsSK elkeseredet­ten védekezik és így gólt csak a 42. percben ér el a BFTC Ortutay csavart lövéséből. Az utolsó percekben két sarokrúgást ért el a BFTC. Jók az ungvári CsSK-nál: Horák, Kafunek, Vazovics, Tóth, Neumann, míg a BFTC-mél: Pán­­czél, Kalocsay, Várady és Ortutay. NYUGATI DIVÍZIÓ Trencsén: TTS—Füleki TC 2:0 (1:0) Az FTC ezúttal gyenge napot fogott ki és megérdemelte a vereséget. summ­ima«——»