Magyar Nap, 1937. november (2. évfolyam, 253-276. szám)

1937-11-03 / 253. szám

Szerda, 1937 november 3. — Kiépítik a légi rendőrséget. A légi rendőr­ség, melynek eddig csak 6 repülőgépe volt, most 12 további repülőgép bevásárlásával erősödik meg. A jövő évre 6 megfigyelőgép és 12 forgalmi­gép bevásárlását irányoz­ták elő. — Felavatták a pöstyéni hősök emlékművét. Vasárnap, október 31-én több ezer ember, a ka­tonai, városi hatóságok és testületek jelenlét­é­ben avatták fel Pöstyénben a háborúban eleset­tek emlékművét. A felavatást a történelmi neve­zetességű katolikus templomban megtartott gyász­mise előzte meg, mely után a templom előtti te­rem felállított hősök emlékművének talapzatáról Simidelár Sándor pöstyéni polgármester beszédet tartott. Az emlékmű talapzatára az összes helyi szervezetek és testületek, valamint a spontegyle­­tek koszorút helyeztek el. A sikerült emlékmű Vavrovics Pál pöstyéni szármaszású szobrászimű­­vész alkotása, (gig)­­ 200 szepesmegyei fuvaros sztrájkba lépett. A poprádi Glesinger cég mintegy 200 fuvarosa sztrájkol, mert a cég nem volt hajlandó megadni a fuvarosok által kért 40 százalékos béremelést. Az egyezkedési tárgyalások a poprádi járási fő­nökség előtt folyamatban vannak. — 60 leme­si gyermek megbetegedett sarlachban. A Kassa közelében lévő Lemes községben nagy­mérvű sarlachjárvány van. Ezideig 60 gyermek betegedett meg. A tanfelü­gyelőség elrendelte az elemi iskolák 14 napra való bezárását. — Nemzetközi sakkverseny készül Moszkvában. A Botvinnik—Levensis sa­kk-küzdel­em befejezése után­, mely a Szovjet szövetség bajnokságáért fo­lyik és jelenleg 4 és fél 3 és f­él arányban áll Botvinnik javára — Moszkvában nagy nemzet­közi sakkversenyt kezdenek meg. A versenyre külföldről a legnevesebb­ versenyzőket hívták meg, így Capaihlanont, Kérést, Laskort, Euwet, Froet, Reahewskit, Flohrt, Eliskasest Tartako­wert, a magyar Lilionitihalt. Az orosz emigráns Aljechin természetesen nem szere­pel a meghí­vottak közt. Olvasóink figyelmébe Férfi-, női- és gyermekruhák nagy választékban, jó minőség, szolid árak, figyelmes kiszolálás m­e­gt a mon­nai Kassa, Stobárová u. 29 Pontos fizetőknek részletre is!­ ­ Az­ „érezhető“ hangolás. Számos rádióhall­gató még hetek után sem tanulja meg a rádió­készülék helyes beállítását különöse­n akkor, ha több kapcsolóval rendelkező készülékről van szó. A rádióépítők és konstruktőrök már hosszú ideje foglalkoznak avval, hogy automatizálják a rádiókészülék beállítását, mert a rosszul beállí­tott készülék eltorzítja a visszaadást. Igyekeze­tüket siker koronázta, megszerkesztették az úgy­nevezett univerzális kapcsolót, amelyet „szimfo­nikus széria 38“ nevezetű Phiilips-tk­észülékeknél használnak. Ez a kapcsoló az összeg beálítási elemeket mozgásba hozza, m­ég­pedig úgy, hogy az arány a szelektivitás és a visszaadás között úgy a mély, mint a magas hangok tekintetében a legelőnyösebbé válik. Az összes hangolási ele­mek beállítása tehát olyan tökéletes, amilyet egy több kapcsolóval rendelkező gépnél csak egy tapasztalt amatőr érhet el. A hibás beállítás utolsó lehetőségét is megakadályozza a Philips „Allegro“ készüléknél az úgy nevezett “érezhető hangolás“. Az univerzális kapcsoló a beállításinál minden leadóállomásnál önműködően megáll. Ha a rádióhallgató gyorsan át akar menni az egyik állomásról a másikra , nem érdeklik őt a közbe­eső állomások,­­u­gy kikapcsolhatja a kapcsoló kihúzásával a­z „érezhető hangolást“ és a kívánt állomás közelében ismét­­ bekapcsolhatja. Az „érezhető hangolás“ különlegessége, hogy kikap­csolja a hangszórót, míg az állomás nincsen tel­jesen pontosan beállítva. A recsegést és fütyü­lést, amely más gépeknél az egyes állomások ke­resése közben áll be, ennél a gépnél egyáltalán nem lehet hallani. Minden állomás azonnal tisz­tán jelentkezik. Az „érezhető hangoló“ annyira leegyszerűsíti a Philips „Allegro“ kezelését, hogy a szokott érteleimben vett kezelésiről tulajdonképen nem is lehet szó. Még szebb lehet, ha arcát, haját szaksze­rűen kezelteti. Hajfestést, tartós ondulálást a haj kvalitása szerint alkalmazott modern gyógyanyagokkal szakszerűen végzi Béres Mihály utóda. Oláh István, speciál hölgy­fodrász és kozmetikus szaküzeme, Kosice, Stefániková 85 (Andrássy-palota). Telefon 32-77. Mindennemű hajmunkák méret szerint készülnek.­­ Halálos végű gázolás történt vasárnap dél­után az Ungvár melletti Homok községben. Ko­csis Lajos 27 éves kistáti gazdálkodó szekerével a közmunkához Ung­várról kavicsot szállíttott. Az országútion megállított­a szekerét, mert valamilyen dolga akadt. Ebben a pillanatban robogott arra­felé Ungvár felől egy utasokkal teli autótaxi, melyet Olemince József vezetett. A gazdálkodó attól való félelmében, hogy a lovak megvadulnak, a lovakhoz ugrott. Az útnak azon oldalára ro­hant, amerre az autó robogott. A sofőr lefékezte a járművet, de a Szerencsé­tl­enstéget már nem tudta megakadályozni. A kerekek keresztül gá­zoltak a fiatal gazdáin, aki holtan maradt a szerencsétlenség színhelyén. Magyar NAP ÍGY IRTOK TI! ÉRTHETŐ NEHÉZSÉG „Még mindig nagyon nehéz feladat­­a mun­kások fejéből kiverni, hogy a kapitalisták hasznot húznak belőlük“. Popollo deli Alpi WBWB — Szülők iskolája. A pozsonyi magyar iskolák szülői társulatai szövetségének rendezésében ma, szerdán esti H ÁT órai kezdettel d­r. Pröhle Hen­rik ev. lelkész, iskolaszéki elnök tant előadást „A gyermek etikai és erkölcsi nevelése“ címén. Az előadás színhelye a Totetoj­ u­tcai ev. elemi iskola nagy díszterme. Szabad belépés, mindenkit szí­vesen látnak. — Műsoros előadás Nagyszöllősön a Szovjet­unió 20 éves fennállása alkalmából. A Szovjet­unió Barátainak nagyszőllősi csoportja az évfor­duló alkalmár­ól műsoros előadást rendez, mely­nek keretében Neufe­ld Béla dr. beszél. Az elő­adás november 7-én, vasárnap d­élután 3 órakor lesz a Royal-szállló na­gyterm­ében. Belépődíj tet­szés szerint. — Még egy baleset. Súlyos kimenetelű szeren­csétlenség történt ugyancsak Homok közelében. Sokk Ferenc ungvári autószerelő egy javítás alatt álló motorkerékpáron nekilhajtott egy kőra­kásnak, a gép felfordult és az autószerelő eszm­é­­letelenül elterült az utón. Nyomban be­száll­­tatták az ungvári kórházba. Állapota életveszélyes.­­ Feloszlatták a németek szövetségének mun­katáborát. A teplitz-schönaui rendőrség felosz­latta a németek szövetségének settenzi munka­­táborát. A tábor szakácsát nemrég letartóztatták a henleinisták homoszekszub­lis üzelmeivel kap­csolatban. A mostani feloszlatásra az adott okot-" a hogy további személyek is gyanúsí­lhatók az er­­kölcsvédelmi törvénybe ütköző üzelmekkel.­­ Halálos kimenetelű motorkerékpár szeren­csétlenség történt Munkács közelében. Berger Jenő 28 éves, szirénfalvai földbirtokos, aki most volt hadgyakorlaton a munkácsi ezrednél, va­sárnap kimenőt kapo­tt. Egyik katonatemetős­ének társaságában saját motorkerékpárján Beregszász­ra utazott, ahonnan éjfél felé indultak vissza. Munkács előtt a motorkerékpár nekirohant e­gy parasztsz­elkérnek és Berger, valamint ultistársa le­fordultak a gépről. Berger Jenő agyveleje ki­­loccsantt és a helyszínen meghalt, míg útitársa súlyos sérüléseikkel úszta meg a beregszászi ki­rándulást. Berger Jenő pár hónap előtt nősült. A cse­ndőrség i megindí­t­­a a nyomozást a szeren­csétlenség ügyében. Pozsony, november 1. — A nyugati diví­zióban nem volt meglepetés. A favoritcsapa­tok rendre megnyerték mérkőzéseiket. Ered­mények: ÉRSEKÚJVÁR: ÉSE—VAS 4:2 (2:1) A Vas ezúttal jobban játszott, mint Tapol­­csány ellen, az ÉSE győzelmét azonban így sem tudta vitássá tenni. Tóth 2, Bresztl, La­katos ill. Fürst 2 voltak a góllövők. KOMÁROM: KFC—RAPID 4:0 (1:0) A KFC erős formajavulása ezen a meccsen teljes egészében megmutatkozott, a csapat frissen és lendületesen játszott. Drozdy 2, Molnár, Tóth (11-es) voltak a góllövők. Biró, Gabos K­TAPOLCSÁNY: SK TAPOLCSÁNY— ZTE 5:0 (3:0) Tapolcsány ismét pompásan játszott és könnyen győzött Bartosievic 2, Tomasek N­. Vrba, Farsky góljaival. Bíró: Jakob, FÜLEKI TC—LAFC 20­ (1:0) Mindkét részről lelkes, erős iramú játék fejlődik. A mérkőzés elején úgy látszik, hogy a két örök rivális izgalmas, élvezetes játéká­ban gyönyörködhetik a sportközönség. A 7. percben büntető a LAFC kapu ellen 16-ról, de­ Barta kapus önfeláldozó védéssel kornerra menti az egyébként védhetetlennek látszó lö­vést. Rövidesen újabb gyönyörű teljesítményt mutat a losonci kapus, mikor Galbács hirte­len lövését rávetéssel fogja. A jó losonci vé­delem ellenére, azonban lassan, de biztosan FTC fölény kezd kialakulni. Hudec és Csu­kás brilliáns játékkal szerzi meg a labdát, mellyel állandóan ellátja csatársorát. A ka­pott labdát Egri remek, ésszerű adogatások­kal viszi és nem rajta múlik, hogy ennek el­lenére eredménytelenül végződnek a támadá­sok. A LAFC kaput szebbnél-szebb lövések érik, végre a 23. percben Egri szökteti Jura­­csekot, ez a kapott labdát Mihókhoz adja, ki nagyszerű helyzetben közvetlen közelről gólba értékesíti azt- Majd több kitűnő hely­zetet hagy kiaknázatlanul az FTC csatár­sora. Galbács a remek kapás­lövések egész sorát zúdítja a losonci kapura, azonban a LAFC kapusa kitűnően­­véd.­­ A második félidőben a losonci csapat tel­jesen letörik és csak a védelem odaadó mun­kájának köszönhető, hogy az állandó FTC támadások nem járnak eredménnyel. A hazai csapat nagyon sok nagyszerű gólhelyzetet hagy ki és csak a 45. percben sikerül az egyik FTC támadás alkalmával Egrinek egy hirte­len és szépen helyezett erős lövéssel beállí­tani a végeredményt. A losonciak közül jók voltak -Talmácsy és Bukovszky hátvédek, Barta kapus nagyszerű volt. Tulák, akit az FTC védelem erősen fogott, csak néha csil­logtatta meg gyakorlott trükkjeit. Az FTC- ben Egri, Csukás (úgy látszik helyre jött) és Hudec remekeltek. Jók voltak még Galbács és a védelem. NYUGATI DIVÍZIÓ szemben. A MSE-támadásokkal indult a mérkő­zés és a 3. percben ragyogó helyzet nyílik az MSE részére. Kain váratlan lövését Lasovec ki­ejti, de Paskulyák úgyszólván a kapu torkából feléledte a labdát. A 15. percben Kármán Moser­­hez játszik, aki lesgyanús körülmények között megszerzi az SK Rusj részére a vezetést (1:0). Két perc múlva Csuday szabadrúgását Lasovec kiejti és a szemfüles Rosenberg bevágja a lab­dát (1:1). A 30. percben Moser lefut és hatalmas bombáját Matesch csak nagy bravúrral tudta tisztázni. A 43. percben Kármán öt lépésről felé lő.­­ A második félidő 5. percében Sasovec a tizenhatoson kívül fogja a labdát, a megítélt szabadrúgást Csuday lövi és a labda Sasovec kezét érintve a hálóba ment (2:1). A 40. sdercben Kain kiugratja Popovicsot, aki átmegy Palin­­csákon, de közvetlen közelről mellé teszi a bőrt. A 41. percben Cserpák az ötösön ront. Jók az MSE-nél: Kaim, Csuday, Fialko, Popovics és a közvetlen védelem, az SK Rusjnál: Kármán, Koposay és az ifjúsági Bicsika. FÁK Nagymihály—SK Szobránc 5:0 (3:0) Nagy teljesítménye és olcsó a három­­blokchassis-val ! AZ új OLCSÓ STANDARD SUPER Egy újabb bizonyíték, hogy olcsó pénzért kaphat egy modern, elbűvölő tulajdonságokkal bíró superhez vevő­­készüléket, az „Ar 1 050//-t. Számos távoli leadóállomás a világ minden tájáról megszólal a hangszóróban, termé­­szethűen, hangerősen és szelektíven! Irányadó volt a hangszekrény megépítésénél azon konstrukciós elv, mely lehetővé tette a három c­assis-blokra való elosztást! 1SumfiiiÁiíAüWiab 3 8 PHILIPS Favoritgyőzelmek a nyugati divízióban A Komáromi PC a negyedik helyen - Döntetlen keleti divízió utolsó mérkőzése 1. U­S Trencsén 9 6 2 1 21:9 14 2. SK Tapolcsány 10 6 2 2 28:16 14 3. FTC Fülek 9 5 2 2 18:12 12 4. KFC Komárom 9 4 14 19:15 9 5. SK Zsolna 9 4 14 18:14 9 6. LAFC Losonc 9 4 14 16:16 9 7. KSE Érsekújvár 9 4 14 16:16 9 8. Rapid Nagyszombat 9 3 15 19:19 7 9. VAS Pozsony 10 2 3 5 18:32 7 10. FC Rjuttka 10 3 1 6 13:24 7 11. ZTE Zólyom 9 2 1 6 11:24 5 KELETI DIVÍZIÓ UAC—CsSK UZSHOROD 0:0 Remek időiben játszották a keleti divízió utol­só mérkőzését, melyen az UAC csapata mutatta a szerbb és jobb játékot. Többet támadott ellen­felénél, azonban a csatárok gólklespitelensége meg­fosztotta a megérdemelt győzelemtől. Az első fél­időiben az UAC töki veszélyes támadást vezet, de a csatársor a legjobb helyzeteket is kihagyja. A második félidőben a CsSK lefutásokkal kísér­letezik, de Kiss kapus mindent tisztáz. A 42. percben az UAC győzelmet szerezhetne, d­e kel­lemes ,aki egyedül kitört és csak a kapus volt előtte, addig igazítja a labdát, amíg leszerelik. Jók az UAC-nál: Kiss, Grohmanin és Himley, míg a OISK-nál: Vazovics, Tupa és Kafunek tűn­tek ki. — A mérkőzést Csernoharseky vezette. KIKAPOTT AZ SK RUSJ MUNKÁCSON MSE—SK Rusj 2:1 (1:1). Barátságos jellegű mérkőzés, melyet váratlanul a jobbnak bizonyult MSE csapata nyert meg, a mérkőzésen csodás játékot mutató, de gólképz­en SIK Rusj-jal Kerékpárujdonság SPIRA Kosice, W­otcaS Svájc—Olaszország 2:2 (2:1) Genf, november­ 2. — Az Európa-kupa mérkőzés 20.000 néző előtt markhieni szenzá­ciós meglepetéssel végződött. A svájciak, akik az első félidő 35. percétől kezdve 10 emberrel játszottak, miután Bickel megsé­rült, végig jobbak voltak. Az első gólt a 16. percben Piola lőtte, a 24. percben Wal­­latschek 11-esből egyenlít. Pár perc múlva Wagner lő gólt. Öt perccel a befejezés előtt Piola gyanús helyzetből kiegyenlít. Bíró, Levington, Anglia­ , Bergamo, Olaszország B)—Svájc B) 4:1 (4:0) Ezt a meccset az olaszok biztosan nyerték. Amszterdam, Franciaország—Hollandia 3:2. 40 ezer néző előtt a franciák nehéz, de megérdemelt győzelmet arattak. Bécsi eredmények: Adimira—WSC 4:­2, FC Wien Adimira 4:2, Widkerr—IS Sm­mering 52, Rapid— Floridsdorf 2:1. 5