Magyar Nemzet, 1972. június (28. évfolyam, 127-152. szám)

1972-06-08 / 133. szám

Csütörtök, 1972. június 8. Ú. Dózsa—Vasas 1:0 (0:0) A Megyeri úton, kilencezer néző előtt a 100. NB I-es mér­kőzésével jubiláló Katona bí­ráskodott. Ú. Dózsa: Szentmihályi — Nos­­k­ó, Maurer, Horváth, Juhász P. — Dunai Hl., Tóth A. — Zámbó, Be­­ne, Dunai N­., Nagy L. Vasas: Tamás — Váradi O., Fá­bián, Lakir­ger, Ihász — Török, Tóth B. — Müller, Puskás, Váradi B., Szőke. A két csapat a múltban rendszerint nagy meccseket vívott. Most nem ez történt. Különösen az első félidőben volt eléggé lagymatag az iram és különösen feltűnt, hogy ezek a képzett játékosok mennyi átadási hibát követnek el. A 12. p-ben alakult ki az első veszélyesebb helyzet: Nagy László oldalról a kapu­fa élét találta el, de a me­zőnybe visszapattanó labdával a Dózsa csatárai nem tudtak mit kezdeni. A másik oldalon Váradi Béla remek lövését Szentmihályi nagyon szépen védte. A 28. p-ben nyílott a félidő legnagyobb helyzete az újpestiek előtt. Bene átadásá­ból Dunai II. lőtt, a labda a kivetődő Tamáson megcsú­szott és Fábián lábáról haj­szállal az üres kapu mellé ke­rült. A második félidőben Dunai II. helyett az újonc He­gyi állt be. Jobbszélre ke­rült és Zámbó középpályás­ként folytatta a játékot. A csere használt a Dózsának, mert több jó labda került a csatárok elé. Mégis a Vasas támadói kerültek nagy hely­zetbe. A 12. p-ben Nos­kő, majd Maurer súlyosan hibá­zott és Váradi Béla 5 méterről lőhetett, de a lapos labdát Szentmihályi nagy bravúrral védte. Ezután mintegy 10 per­cen át bajnokcsapathoz mél­tóan játszott a Dózsa, s rúg­hatott volna három gólt is. Bene 8 m-ről Tamás kezébe emelt, aztán újra Bene törhe­tett tisztán kapura, de ő Nagy Lászlóhoz játszott és a szélső közelről mellé vágta a labdát. A harmadik helyzetet Bene puskázta el. Néhány Vasas­ Vállal­atok, közületek részére CÍMFESTÉST rövid határidőre vállalunk MINDENFÉLE REKLÁMFESTÉST AUTÓRA, ÜVEGRE, FÉMRE, LE- ÉS FELSZERELÉSSEL EGYÜTT KÖZPONT: ORSZÁGOS SZAKIPARI VÁLLALAT Budapest, V., Báthory utca 12. Üzem: X., Szállás utca 21.­­ Telefon: 349—367, 349—161, 348—961 Magyar Nemzet S­P­O­R­T .................................................................................................................................................................................................................................................................................................II............... III mii I III II Látványos rangadó, FTC-gólparádé a Népstadionban * Már csak a SalBTC lehet veszélyes az U. Dózsára Beszökött a kánikula az or­szágba és a szerda délutáni labdarúgó-bajnoki mérkőzése­ken meglátszott a hőség hatá­sa , és az is, hogy néhány csapat számára már nem volt különösebb tétje a mérkőzé­seknek. Pécsett és Soroksáron nagyon gyenge volt a futball, de a Megyeri úti stadionban sem gondolta volna egy odaté­vedt idegen, hogy itt a bajnok­együttes mérkőzik az újabb bajnoki címért egy másik nagy csapat ellen. Annál üdítőbb volt viszont az esti rangadó a Népstadion­ban. Látványos, szép labdarú­gást láthatott a közönség — Remek idő volt este 8-kor a Népstadionban, amikor meg­kezdődött a Ferencváros—Bp. Honvéd rangadó. Ferencváros: Géczi — Martos, Bálint, Vépi, Megyész - Juhász I., Kü — Szőke, Branikovits, Albert, Füst* Bp. Honvéd: Bicskei — Dudás, Buzsinszky, Komora, Lukács — Kocsis, Szűcs — Csepregi, Kozma, Pintér, Fehérvári. A játék kezdetekor Brani­kovits nevétől volt hangos a nézőtér. Percenként hagyott ki gólhelyzeteket. A 4. percben a félvonaltól egyedül futott le a Honvéd kapujáig, aztán vagy 10 méterről mellé rúgta a labdát. Utána Alberttől ka­pott jó átadást, de nem bírt a védőjével. A 10. percben Branikovits az ötösön harcolt a labdáért, a bíró a védő köz­belépését szabálytalannak mi­nősítette és 11-est ítélt. Brani­kovits rúgta a büntetőt. A ka­pu bal oldalába lőtt, de nem elég erősen és pontosan, és a labda a spárgázó Bicskei lá­báról kipattant. Egy perc múl­tán Szőke beadott, a labda túl­­szállt Bicskein és Branikovits pár lépésről az üres kapu fölé emelt. A 20. percben aztán nem hibázott: Albert kitűnő átadásából gólt lőtt (1:0). Ezután lendületes Honvéd­­-kérők következtek. Pintér át­emelte a labdát Géczin, de Vépi a gólvonalon mentett. A 12. percben Kocsis szabadrú­gása ellen azonban már nem volt orvosság. A 25 méterről és egy kitűnő Ferencvárost, amely nagy ellenfelet, egy jó Honvédet győzött le. A bajnoki cím sorsa eldön­­töttnek látszik. A Dózsának négy fordulóval a befejezés előtt 6 pont előnye van a Fe­rencvárossal szemben, tehát már csak a második helyen álló Sal BTC lehet rá veszélyes. De a következő fordulóban a salgótarjániak éppen Újpesten játszanak... Végleg tisztázó­dott, hogy az egyik kieső a Szombathelyi Haladás. Ve­szélyben vannak még elsősor­ban az egriek, de nem biztos a DVTK, illetve az MTK hely­zete sem, megnyesett labda a jobb felső sarokba hullott (1:1). A félidő hajrájában néhány kitűnő fe­rencvárosi akció következett, Kű lövését nagyszerűen védte Bicskei, aztán a 42. percben Szőke pontos beadásából Al­bert védhetetlenül fejelt a há­lóba (2:1). Élvezetes, jó fut­ballt hozott ez a játékrész. A második félidőben egyre jobban és jobban játszott az FTC. Albert, a csatársor szel­lemi ■vezére, a 8. percben bal oldalra kikeveredve, két csel után begurított, Szőke pedig ballal kapásból a bal alsó sa­rokba vágta a labdát (3:1). A 15. percben Szőke pontosan ívelt a kapu elé és Kű a háló­ba fejelt (4:1). A negyedik gól után csök­kent az iram. Eldőlt a mér­kőzés. A kedélyeket csak az izgatta fel, hogy Dudás csú­nyán felvágta Juhászt és Müncz kiállította a Honvéd-vé­dőt. Aztán Füsit Németh, majd Juhászt Horváth váltot­ta fel. A Honvédban ekkor Ru­­zsinszki helyén már Tajti ját­szott. Az utolsó percekben egy parádés ferencvárosi gólt Müncz­­es címén nem adott meg, majd a 44. perc­ben Kozma lövése a védők­ről lepattant: K­ozma vissza­szerezte a labdát és egy csel után szépített (4:2). A Ferencváros kitűnően ját­szott, nagyon rászolgált a győ­zelemre. Győzött a 3500 néző aligha számított arra, hogy az ETO vereséget szenved. A salgótar­jániak is kiegyeztek volna egy pontban. De aztán kettőt sze­reztek, taktikus, okos, lelkes játékkal és remek kapustelje­sítménnyel. A 15. percben Jeck 16 mé­terről nagy lövéssel szerezte meg a győztes gólt. Ezt köve­tően az ETO került fölénybe, a második félidőben pedig szinte felbillent a pálya. Még a győri védők is ott voltak a sal­gótarjáni térfélen. Az ETO csatárai egymás után hagyták ki a nagy helyzeteket, ha pe­dig mégis pontos volt a lövés, vagy a fejes, akkor a kiemel­kedő formában lévő Magyar kapus védett. Az SBTC-nek volt néhány gyors ellentáma­dása és a hajrában Kovács csaknem újabb gólt szerzett, de Földes a kapufa segítségével hárított. Ferencváros—Bp. Honvéd 4:2 (2:1) ellentámadást követően nagy helyzetben Dunai III. lőtt mellé. A hajrában végül is szeren­csés góllal nyert a Dózsa. Ka­varodás volt a kapu előtt, Ju­hász Péter megzavarta a vé­dőket és Bene a lepattant lab­dát a hálóba vágta. Salgótarján—Rába ETO 1:0 (1:0) A labdarúgó NB I. állása 1. CT: Dózsa 26 17 6 3 63:24 40 2. SBTC 26 14 9 3 42:21 37 3. FTC 26 14 6 6 52:25 34 4. Bp. Honvéd 26 13 7 6 43:23 33 5. Tatabánya 26 11 10 5 38:29 32 6. Csepel 26 11 6 9 32:31 28 7. Vasas 26 9 7 10 39:39 25 8. Videoton 26 10 4 12 2:34 24 9. Komló 26 7 10 9 27:41 24 10. Pécs 25 6 10 9 17:20 22 11. Egyetértés 26 5 11 10 23:31 21 12. Rába ETO 25 6 9 10 29:45 21 13. MTK 26 6 8 12 25:34 20 14. DVTK 26 7 5 14 27:42 19 15. Eger 26 6 7 13 29:53 19 16. Haladás 26 4 5 17 24:50 13 Csepel—Szombathely 3:1 (2:1) Szombathelyen a közönség szomorúan vette tudomásul, hogy csapata sorsa megpecsé­telődött. A Haladás még saját pályáján sem tudott pontot szerezni. A játékosok meggyő­ződés nélkül próbálkoztak és a közepes formában lévő Csepel biztosan győzött. A 15. percben Kelemen sze­rezte meg a csepeliek vezető­gólját, majd a 42. percben Gu­lyás zavartalanul húzott kapu­ra, és végül laposan a hálóba lőtt (2:0). Egy perccel később Kulcsár 11-esből szépített (2:1). A második félidőben a szom­bathelyi Rátkainak volt nagy helyzete, de ő hibázott, viszont a csereként beállt Csordás nem: Varga beadását a 26. percben két méterről küldte a kapuba. Támadgatott még a Szombathely, rúgott egy kapu­fát, Kulcsár helyzetet hagyott ki, de az eredmény már nem változott. Pécsi Dózsa—Tatabánya 1:1 (1:0) A négyezres pécsi közönség nem valami jó meccset látott. Különösen a csatárok játszot­tak álmosan. Negyven percig nem esett gól, ekkor azonban a hazai együttes váratlanul vezetéshez jutott. Bérezési kö­zépre játszott és Jánosi be­csapva a védelmet, 10 méter­ről félmagasan a kapu bal ol­dalába lőtt. A második félidőben a 10. percben egyenlített a Tatabá­nya. Takács lőtt kapura, Soly­­mosi hibázott, és a Rappról ki­pattanó labdát Tóth Kálmán a hálóba vágta (1:1). Az egyen­lítő gól után nem sok történt. A játék főként a pálya közepén folyt. A pécsiek valamivel töb­bet birtokolták a labdát, de az­tán messze ellövöldözték kapu fölé és mellé. Úgy tűnt, mindkét csapatnak tetszik a döntetlen eredmény. Diósgyőr—Komló 3:1 (0:1) Diósgyőrött a kiesés ellen harcoló DVTK 7000 néző előtt nagyon fontos győzelmet ara­tott. Pedig rosszul indult szá­mára a mérkőzés. A 4. percben a középhátvéd Salamon a lab­da mellé rúgott, Bencsik hely­zetbe került és lövése Veréb kapust érintve jutott a hálóba. Idegessé vált a DVTK és gör­csös igyekezete, persze, nem is hozott sórt. Szünet után már okosabban, lendületesebben futballozott a Diósgyőri VTK és a második félidőben beállt Tábori a 7. percben egyenlített (1:1). A 12. percben Sikora beadásából Horváth fejelt gólt (2:1), majd 7 perccel a befejezés előtt Hor­váth — aki előzőleg a kapufát találta el — bal oldalról a kapu elé ívelt és kapásból lőtt a há­lóba (3:1). Egri Dózsa—MTK 1:1 (1:1) Egerben mintegy öt-hatezer néző izgulta végig a kiesés el­len nagy energiával küzdő két csapat mérkőzését. Az első fél­időben az idegesség miatt sok hiba csúszott a játékba — mégis ekkor esett a két gól. A 37. percben Kiss Tibor nagyon jól futott el a baloldalon és az előrehúzódott Dunai egyből a jobb sarokba vágta a labdát (1:0 az MTK javára). Egy el­lentámadás során Kárpáti ka­pufát fejelt, majd a 40. perc­ben egyenlített az Egri Dózsa. Bánkúti beadott és Vígh fe­jese a hálóba jutott (1:1). A szünet után nagyon izgal­mas, változatos, lendületes volt a játék. Hol az egyik, hol a másik kapu került veszélybe és bármelyik csapat megszerez­hette volna a győztes gólt. Ta­lán az egriek álltak ehhez kö­zelebb, hiszen egy ízben Cse­­tényi a gólvonalon tisztázott, Bánkúti labdája pedig a kapu­fáról pattant vissza. Ám több gól nem esett, az eredmény döntetlen maradt. Egyetértés—Videoton 0:0 A soroksári pályán unalmas, gyenge játék folyt. Pedig jól indult a meccs. Mindkét olda­lon volt gólveszély, de aztán visszaestek a csapatok. Az Egyetértés próbálkozott inkább támadással, de a csatárok állva várták a labdát és a védők könnyen szereltek. A második félidő derekán a Videoton csa­tárai elég sokszor kerültek Varga kapuja elé, de ők sem sok vizet zavartak Akárcsak Pécsett, itt sem érdemelne pontot egyik csapat sem. Újpestiek az élen öttusában Szerdán az úszás szerepelt műsoron az országos öttusa­­bajnokságon. Lázár, a Bp. Honvéd úszóból lett öttusázó­ja 3:23,2 p-cel 1248 ponttal győzött. A további sorrend: Vass (Ü. Dózsa) 3:31,9 p, 1180 pont, 3. Horváth (Ü. Dózsa) 3:32,4 p, 1176 pont, 4. Maracs­­kó (Csepel) 3:34,4 p, 1160 pont, 5. Bakó (Bp. Honvéd) 3:37 p, 1136 pont, 6. Szigeti (Székesfe­hérvár) 3:40 p, 1112 pont, 7—8. Pethő (II. Dózsa) és Balczó (Csepel) 3:40,6 p, 1108 pont. Villányi 3:41,6. Kelemen 3:45 percet úszott. Négy szám után így áll az összetett verseny: 1. Horváth 4123 p, 2. Pethő 4104 p, 3. Ke­lemen 3990 p, 4. Plánk 3970 p, 5. Balczó 3896 p, 6. Bakó 3864 p, ... 8. Maracskó 3829 p, 9. Villányi 3731 p. Csapatban: 1. Ú. Dózsa 11 897 p, 2. Csepel 11130 p, 3. Bp. Honvéd 11115 pont. A bajnoki sorrendet eldöntő futószámra ma délben fél 1- kor kerül sor a szabadság-he­gyi sísáncnál. Labdarúgó NB I. B: Pénzügyőr —Kecskemét 0:0. A Kecskeméti Dózsa a 12., a Pénzügyőr a 14. he­lyen áll. Gulyás 6:3, 2:6, 6:4 arányban vereséget szenvedett a román Nas­­tasétól Hamburgban, az NSZK nemzetközi teniszbajnokságán. Machán 2:6, 6:2, 6:1-re nyert a chilei Carnero ellen. A Pravda­­ nemzetközi atlétikai versenyén Moszkvában Mecser La­jos 19. lett a 10 000 m-es síkfutás­ban , 29:27 p-es idővel. Győzött a szovjet Szviridov 28:29,6 p-cel. A Szovjetunió labda­rúgó-váloga­tottja Moszkvában barátságos mérkőzésen 11-esből szerzett gól­lal 1:0 arányban győzött Bulgária ellen. Bajnoki kézilabda-mérkőzésen a Szondi SE 15:14-re legyőzte a baj­noki címet védő Elektromost. Nagy sikerrel zárult a visegrádi műemléki tervpályázat Februárban írta ki a pályá­zatot a Művelődésügyi Minisz­térium, az Országos Műemlé­ki Felügyelőség, a Duna-ka­­nyar Intézőbizottság és a Pili­si Állami Parkerdő Gazdaság a visegrádi Mátyás király Mú­zeum és környéke kialakításá­ra, rendezésére. A pályázat iránti érdeklődést tanúsítja, hogy 192-en vették ki a pályá­zati feltételeket és a benyúj­tott pályaművek száma 70 volt. Nem könnyű feladatot állí­tottak a pályázók elé. Javas­latot kellett tenni a kijelölt te­rület felhasználására, a Má­tyás Király Múzeum új épü­letének elhelyezésére, a terü­let forgalmi kialakítására, ide­genforgalmi létesítmények épí­tésére, a beépítésre fel nem használt terület parkosítására. Ezen kívül megoldásra várt a Pilisi Erdők elnevezésű erdé­szeti, vadászati és foglalkozás­történeti állandó kiállítás el­helyezése. A bíráló bizottság gondosan áttanulmányozta a beérkezett pályaműveket és megállapítot­ta, hogy a pályázók jól telje­sítették a rendkívül nehéz, összetett feladatot A múzeum új épületét a Fő utca 25. szá­mú épülettől északra fekvő, jelenleg beépítetlen területre javasolták a legtöbben. Ez az elhelyezés alkalmat nyújt ösz­­szefüggő, pihenésre kitűnően alkalmas, tágas zöldterület ki­alakítására. Jól oldotta meg a tervezők többsége az étterem elhelye­zését, a bazársor telepítését, gondoskodtak elegendő autó­parkoló területről. Egyesek a Fő utca lesüllyesztésével, vagy éppen lábakra állításával igyekeztek szintbeli kapcsola­tot teremteni a romterület és a zöldsáv között. A zsűri részéről a legtöbb ellenvetés az új múzeumépü­let építészeti megoldását érte. Kitűnt ugyanis, hogy a pályá­zók nagyon eltérően értelme­zik, milyennek kell lennie Vi­­segrádon egy modern mú­zeumnak, elsősorban nem funkcionális szempontból, ha­nem a megformálás tekinteté­ben. A funkcionális szempon­tokat a pályázók többsége jól oldotta meg, de az épület ki­képzése nem volt egyértel­műen sikeres. A legszelleme-­ sebb és a legelfogadhatóbb megoldást az első díj­nyertes pályamű javasolta, amely a Fő utca 25. számú épület mű­emléki részleteinek bevonásá­val kívánja létrehozni a Má­tyás király Múzeum új épü­letét. A bíráló bizottság az ered­ményesnek, sikeresnek nyilvá­nított tervpályázat eredmé­nyeként a rendelkezésre álló teljes díjat kiosztotta a leg­jobb pályaművek szerzői kö­zött. A 85 ezer forintos első díjat Pázmándi Margit—Virág Csa­ba, a 60 ezer forintos második díjat rangsorolás nélkül Szőke Zsuzsa—Mónus János—Rády Róbert, továbbá Gyüre Zsolt pályatervének, a 45 ezer fo­rintos harmadik díjat Rácz Endre,Vojnák János, a 30 ezer forintos negyedik díjat Kóris János és munkatársai­­ pályaművének ítélte. Rangsorolás nélkül egyen­ként 15 ezer forintos díjazás­ban részesítették Rimanóczy Gyula, Makk István; Molnár Péter; Zalaváry Lajos; Vadász György; Szenczi Ottó; Kovács Miklós és munkatársai pálya­műveit. G. J. ­ A Legfelsőbb Bíróság is halálra ítélte az emődi gyilkost A Legfelsőbb Bíróság felleb­bezés folytán tárgyalta az Em­ődön elkövetett súlyos ki­menetelű családi tragédiával kapcsolatos ügyet. Csapkó János 28 éves MÁV forgalmi szolgálattevő, emődi lakos négy évvel ezelőtt kötött házasságot Lupkovics Julian­nával. A házastársak többször összetűztek, veszekedtek, főleg azért, mert az anyós mindig leánya pártját fogta, az erő­szakos, durva magatartású férjjel szemben. Csapkó több­ször tettleg bántalmazta fele­ségét, s azt is mondta, hogy kiirtja családját. Csapkó és fe­lesége között ezért háromszor szakadt meg az életközösség, s tavaly januártól külön éltek. Mivel a férfi feleségét több al­kalommal megöléssel fenye­gette, az asszony nem mert édesanyja lakásán aludni, s hosszabb ideig testvéreinél la­kott. Tavaly ősszel azután visszaköltözött anyjához, majd megjelent a bíróságom, hogy házasságát felbontassa. Csapkó ugyanezen a napon szabadsá­gom volt, este lefeküdt, de 23 óra körül felkelt, s azzal az elhatározással ment anyósa la­kására, hogy őt, valamint fele­ségét és gyermekét megöli. Amikor a sötét lakásba az ab­lakon keresztül bemászott, vé­letlenül belerúgott egy sámli­ba: a zajra felriadt az anyósa és kiabálni kezdett. Csapkó ekkor megragadta a sámlit, majd egy hokedlit, s ezekkel nagy erővel ütlegelte anyósát, annak unokáját, Klebovics Katalint, majd feleségét. A sértettek az ütések következ­tében elvesztették eszméletü­ket, s Csapkó ekkor egy, a helyszínen talált üvegből pet­róleummal leöntötte, majd meggyújtotta őket. Ezután el­távozott, de a tornácon még hallgatózott, s észlelte, hogy felesége magához tért. Ekkor felkapott egy téglát, vissza­mászott a szobába és újabb ütéseket mért az asszonyra. Ezt követően hazament laká­sára. Távozása után feleségé­nek sikerült az ablakon ki­másznia, s a szomszédoktól se­gítséget kért, így sikerült a lakásban máshol tartózkodó hároméves kisfiát a tűzhalál­­tól megmenteni. Az asszony a kórházba szállítás után bele­halt égési sérüléseibe, az anyós és unokája már az elszenve­dett fejsérülések következté­ben, még a lakás felgyújtása előtt életét vesztette. A legfelsőbb Bíróság több emberen, aljas indokból és kü­lönösen kegyetlen módon el­követett emberölés miatt Csap­kó Jánost halálra ítélte. IDŐLEGES ÁRLESZÁLLÍTÁS vegytisztításban! Huligán 22,60 Ft helyett most 10,— Ft Kardigán 17,70 Ft helyett most 10,— Ft Pulóverek 17,70 Ft helyett most 10,— Ft­­ Pléd­­takaró 50 százalék engedménnyel! MOST VEGYE IGÉNYBE KEDVEZMÉNYES SZOLGÁLTATÁSAINKAT! RUHATISZTÍTÓ SZÖVETKEZET FELVEVŐHELYEK: BUDAPESTEN MINDENÜTT!