Magyar Nemzet, 1978. október (34. évfolyam, 232-257. szám)

1978-10-05 / 235. szám

Csütörtök, 1978. október 5.. A 111. nap a világűrben Elindult a Progressz—4 Ugyanarról a starthelyről indult útjára a negyedik szov­jet teherszállító űrhajó a Szaljut—6 űrállomáshoz, ahol 21 évvel ezelőtt, 1957. október 4-én az első szovjet mester­séges hold, az első szputnyik hordozórakétája startolt. Az első, száz kilónál is kisebb súlyú hasznos teher helyett azonban ez a rakéta már hét tonnát indított útnak a világ­űrbe: ennyi a Progressz űr­hajónak és rakományának együttes súlya. A Progressz—4 teherszállító űrhajót szerdára virradó éjjel indították. A Progressz élel­miszert, tartalékalkatrészeket, vizet, levegőt és üzemanyagot juttat el az űrállomásra, amit ismét huzamosabb időre tölte­nek fel a szükséges készletek­kel. A rajt az előírásnak meg­felelően ment végbe és a te­herűrhajó ráállt Föld körüli átmeneti pályájára, ahonnan majd több módosítás után megközelíti a Szaljut—6 űrál­lomást. Az űrhajó berendezé­sei, műszerei kifogástalanul működnek. Kovaljonok és Ivancsenkov, a Szaljut—6 állandó személy­zetének két tagja már 111. napját tölti a világűrben. A két űrhajós számára az át­rakodás még huzamosabb ideig tartó feladatot jelent.­­• Szerdán a Szovjetunióból egyetlen hordozórakétával nyolc mesterséges holdat bo­csátottak Föld körüli pályára. Az 1034-től 1041-ig terjedő sorozatszámú, Kozmosz-típusú műholdak fedélzetén a koz­mikus térség kutatását végző tudományos berendezéseket helyeztek el. A szputnyikok fedélzetén a pályaelemek pon­tos mérésére szolgáló rádió­­rendszerek, valamint az ada­tok továbbítására szolgáló rá­­diótelemetrikus rendszerek ta­lálhatók. A mesterséges holdakon el­helyezett berendezések rendel­tetésszerűen működnek. Időközi tanácstagi választások 54 fővárosi körzetben Október 8-án, vasárnap Bu­dapesten is sok ezer választó­­polgár járul az urnákhoz, hogy megválassza körzete új tanácstagját. A választás le­bonyolításában részt vevő ak­tivisták szombat este ellenőr­ző körútra indulnak, hogy meggyőződjenek: rendben, a törvényes előírásoknak meg­felelően berendezve várják-e a helyiségek a szavazásra jo­gosultakat. Budapesten a fővárosi vá­lasztási elnökség megvizsgál­ta­ az időközi választás előké­születeit. Megállapította, hogy a kerületi tanácsok végrehaj­tó bizottságai mindenütt ele­get tettek a törvényes rendel­kezéseknek. A fővárosban 54 tanácstagi választókerületben tartanak választásokat, s ezenkívül egy országgyűlési választókörzet­ben új képviselőt választanak. A körzetekben elhalálozás, el­költözés, lemondás, és egyéb okok miatt megüresedett he­lyekre választanak a testü­letekbe új tagokat. Az időközi választásokat megelőző jelölőgyűléseket mindenütt megtartották. Az I. kerületi 2-es számú ország­­gyűlési képviselői választóke­rületben Szurdi István nyu­galmazott minisztert jelölték képviselőnek. A választópol­gárok a XII. kerületi 37-es szá­mú tanácstagi választókerület­ben két jelöltet, a többiben egy-egy jelöltet fogadtak el. A szavazás vasárnap reggel 6 órakor kezdődik és este 6 óráig tart. A fővárosi vá­lasztási elnökség kéri a vá­lasztójogosultakat, hogy lehe­tőleg a délelőtti órákban te­gyenek eleget állampolgári kötelességüknek. További ké­rés: azok a választójogosultak, akik esetleg nem kapták meg a nevükre szóló értesítést, a helyi tanács választási irodá­i­n jelentkezzenek, hogy pót­lólag névjegyzékbe vehessék őket. Gyorssegélyek az árvíz sújtotta Vietnamnak Tetőznek a vietnami folyók, s a víz levonulása csak no­vember első felében várható. Nagy veszélyt jelenthet, ha nem sikerül idejében helyre­állítani a megrongálódott víz­ügyi létesítményeket és a megsemmisült gátakat. A Ha­noit és Ho Si Minh-várost összekötő vasútvonal egy ré­sze használhatatlanná vált, jó néhány híd és útszakasz tönk­rement. Az árvíz következ­ményei a vietnami népgazda­ság minden ágát sújtják. A halálos áldozatok száma száz körül van. Egyes körzetekbe csak heli­kopterrel tudják eljuttatni a segélyszállítmányokat. Az NDK-ból két repülőgép érke­zett gyógyszerrel, élelmiszer­rel, takarókkal. A FAO, az ENSZ élelmezésügyi szerveze­te, továbbá jó néhány más nemzetközi szervezet ajánlott már fel gyorssegélyt Viet­namnak. Árvízről érkezett jelentés Ázsia más országaiból is. Nyugat-Bengáliában a halá­los áldozatok száma 256-ra emelkedett. Két nap alatt 34 személy vesztette életét és 100 ezren váltak hajléktalan­ná a Thaiföld északi, észak­keleti és középső vidékén pusztító árvizek következté­ben. Ámokfutás Azon a reggelen, amikor Tautz Péter 19 éves betanított munkás elindult munkahelyé­re, aligha gondolt arra, hogy az éjszakát már az egyik leg­súlyosabb bűncselekmény miatt a rendőrség őrizetében tölti majd. A fiatalember be­csületesen dolgozott, nem tar­tozott az ital rabjai közé és eddig semmiféle bűntettet nem követett el. Délután mun­kából jövet összetalálkozott a XVI. kerületi Hősök terén K. István nevű barátjával. Meg­hívta a közeli Holdfény eszp­resszóba egy üveg sörre, ké­sőbb betért oda Tautz másik barátja is, a 26 éves Sz. Csa­ba betanított m­unkás. Iszogat­ták a sört, majd miután el­hagyták a presszót, Tautz el­mondta nekik, hogy van ott­hon egy megbontott üveg rumpáncsa. — Várjatok meg a téren, lehozom — indítványozta. Le is vitte az italt, amelyet meg­­ittak. A szesz a fejükbe szállt. Így tovább indultak a Fiaskó italboltba, ahol újabb sörözés következett. Tautz, aki nem szokott az italhoz, berúgott, és kötekedni kezdett barátaival, mindenáron verekedni akart, mire a barátai elhatározták, hogy hazaviszik. Útközben Tautz tovább kötekedett, erre K. István otthagyta. Sz. Csaba vitte haza a lakására a ran­dalírozó fiatalembert, ruhástól lefektette az ágyra, majd el­ment. Távozása után Tautz feltá­­pászkodott, magához vett egy 15 centiméter hosszú, hegyes pengéjű tőrkést, és kezében a késsel a Hősök terére rohant. A téren tartózkodó Sz. Csaba odaszal­adt hozzá, mire Tautz minden indok nélkül teljes erővel hasba szúrta barátját. .Az összeesett, Tautz pedig ha­zaszaladt, és három kést vett magához, majd visszament a Hősök terére. Ott fogták el a már a helyszínen tartózkodó rendőrök. Sz. Csabát, aki életveszélyes sérülést szenvedett, csak a gyors orvosi beavatkozás mentette meg a haláltól. Tautz Pétert a Budapesti Rendőr­­főkapitányság előzetes letar­­tóztatásba helyezte és ember­ölés bűntettének kísérlete miatt vádemelési javaslattal átadta a Fővárosi Főügyész­ségnek. B. O. Ital és tőrkés S­F­O­R­T Labdarúgó NB I A Ferencváros került az élre A labdarúgó NB I szerdai hetedik fordulója után már csak a Ferencváros őrzi ve­retlenségét, a Bp. Honvéd vi­szont elveszítette, és ezzel át kellett adnia az első helyet az FTC-nek. Egy helyet esett vissza az V. Dózsa, viszont egy hellyel előrébb rukkolt a Vasas. Tovább gyengélkedik a Videoton és az MTK-VM. A győri mérkőzésen egy ti­zenegyes döntött. A Békéscsa­ba már a második győzelmét aratta — az elsőt az otthoná­ban —, és ezzel négy helyet lépett előbbre. A Csepel is megszerezte első győzelmét, és olyan arányban, hogy ez­zel egycsapásra pozitív lett a gólkülönbsége. A fordulóban egyébként összesen 28 gól született, ami igazán szép tel­jesítmény. Ú. Dósság FTC 2:2 (1:1) - Népstadion, 35 ezer néző, vezette: Palotai. Az őszi idény eddigi legjobb rangadóját vívta egymással a két csapat. Igazi presztízs­­mérkőzés volt a találkozó. A játékosok 90 percen át nagy­­nagy ambícióval, akarással küzdöttek. A 11. percben Szokolai Ebedli szabálytalansága után érvénytelen gólt lőtt. Két perccel később Pusztai ha­gyott ki helyzetet. (A jobb­szélső a mérkőzés folyamán ezt még négyszer megismé­telte.) Az első negyedóra végén egy begurítás után Zsiborás a védőkre várt, a védők a kapusra, Fekete gyors volt, s vezetést szerzett (1:0). Ettől kezdve a bajnokcsapat szerve­zettebben futballozott, többet futottak a játékosok, igyekez­tek elejét venni, hogy a Fe­rencváros lendületből támad­hasson. A 32. percben Szoko­lai közelről gyengén Rother­­mer kezébe gurított. Egy perc­re rá Fazekas 17 méterről emelt az üres kapura, ám Zsiborás bele tudott ütni a labdába. Egy perccel a félidő befejezése előtt a Ferencváros első folyamatos akciója gólt hozott. Pusztai becsavart lab­dáját Mucha az alapvonal kö­zeléből fejelte a kapuba (1:1). A második játékrészben folytatódott a nagy harc, vá­rakozáson felüli színvonal jel­lemezte a találkozót. A 61. percben Major gyorsabb volt, mint az Ú. Dózsa védői, egyedül tört kapura, s lövése után a jobboldali lécről kipat­tanó labdát Pusztai küldte a hálóba (1:2). Ezután többet kezdeménye­zett az U. Dózsa, de a Ferenc­város is lendületben maradt. A 75. percben egy begurított labdára Zámbó rutinos játé­koshoz méltóan csapott le, s közelről egyenlített (2:2). Vasas—Bp. Honvéd 2:1 (1:1) Népstadion,. 20 ezer néző, vezette: Lauber. A Népstadion első rangadó­ja — mondhatni — már-már hagyományosan zuhogó eső­ben kezdődött el. Így aztán az első percekben a játékosok szemmel láthatóan többet tö­rődtek az időjárással, mint a játékkal. Talán ennek tulaj­donítható, hogy az első gyors akció gólt hozott. Az 5. perc­ben Kovács a Gasstól kapott labdát helyezte a kapuba (1:0). Csúszós volt a talaj, mégis — érthetetlenül — a 29. perc hozta meg az első távoli lö­vést. Lukács 30 méterről ívelt a kapu fölé. A 31. percben egy, a Híres lábáról megpat­tant labda majdnem a Vasas kapujába szállt. Egy percre rá aztán egyenlített a Bp. Hon­véd : Nagy A. közeli fejesére Tamás mozdulni sem tudott (1:1). Szünet után a Honvédnak voltak nagyobb helyzetei. Legalábbis eleinte. Bodonyi, majd Nagy A. kétszer is Tamásba lőtte a labdát. A 63. percben Váradi Müllerhez játszott, aki remek ütemben tette vissza a labdát a bal­szélső elé , és máris a Va­sas vezetett 2:1-re. A gól után a Vasas játszott fölényben, többet kezdemé­nyezett, igyekezett tartani az A bajnokság állása előnyt. A Bp. Honvéd képte­len volt a saját játékát ját­szani,­­ a Vasas szoros em­berfogássa­ls jól védek­ezet­t. Egy perccel a befejezés előtt a 16-oson belül Váradi át­bukfencezett Gujdáron, ám a megítélt büntetőt a bal szélső a kapu fölé lőtte. Mindez azonban nem változtatott a lényegen: az eleddig gyengél­kedő Vasastól megérdemelten kapott ki — az őszi idényben először — a Bp. Honvéd. Rába ETO—Haladás 1:0 (0:0) Győr, 4 ezer néző, vezette: Maczkó. Az első tíz perc lanyha ira­mú, kiegyenlített játéka után az egyre erősödő szél támoga­tásával fölényt harcolt ki a Rába, mégsem esett gól az első 45 percben, mert lassan, körülményesen épültek a ha­zai támadások, a védekezésre összpontosító Haladás pedig sorra hárítani tudott. Fordu­lás után­ megélénkült a játék, gól azonban csak büntetőből született. A 78. percben Kot­tást hátulról buktatta Király, a 11-est Mile értékesítette (1:0). Videoton-DVTK 0:0 Székesfehérvár, 4 ezer néző, vezette: Marton. Folytatódott a Videoton őszi idényben tapasztalt lagymatag, erőtlen teljesítménye. Jobbára az ellenfél térfelén tanyázott a játékosok zöme, de a ven­dégek kapujára mindez alig jelentett veszélyt. A közönség unatkozva és bosszankodva szemlélte a tehetetlen hazai támadóik és a magabiztosan védekező vendégek harcát. Ezek után nem is születhetett más, mint a gól nélküli dön­tetlen. STC—Tatabánya 3:3 (2:0) Salgótarján, 5 ezer néző, ve­zette: Jaczina. A 8. percben Csapó egy összecsapás után a jobb boká­ján megsérült, pár perces ápo­lás után kór­házba szállítot­ták. A 43. percben Földi lőtt a jobb felső sarokba (1:0). A következő percben Berindán lövése a jobb alsó kapufáról perdült a hálóba (2:0). A 62. percben egy szabadrúgás után Arany fejjel szépített (2:1). A 70. percben Bíró faképnél hagyta a védelmet, majd be is fejezte az akciót (3:1). A 70. percben Arany a 3 méterre megtorpanó Szűcs mellett megcsillantotta a döntetlen lehetőségét (3:2). A 77. perc­ben aztán ez be is követke­zett: súlyos védelmi hiba kö­vetkeztében Hegyi fedezetle­nül maradt, és beállította a végeredményt (3:3). Pedig a két 16-os között folyt a játék, és a kapuk nem ke­rültek veszélybe. Csepel—MÁV Előre 5:0 (1:0) Csepel, 1 ezer néző, vezette: Tompa. A Csepel kezdett erősebben, de a játék eleinte igen unal­mas volt. Aztán a 40. percben Somogyi 20 méteres szabadrú­gása a vendégek kapujában kötött ki (1:0). For­dulás után 3 perccel szöglethez jutott a Csepel,­ Kökény beadását Han­gái fejelte a hálóba (2:0). A 67. percben Somogyi a félvo­nalról indulva mindenkit ki­cselezett, és egymaga fejezte be akcióját (3:0). A 71. perc­ben Csordás játszotta tisztára magát és a bal alsó sarokba talált (4:0). A 82. percben újabb 20 méteres szabadrú­gásból Kökény állította be a végeredményt (5:0). Békéscsaba—ZTE 3:1 (1:1) Békéscsaba, 8 ezer néző, ve­zette: Pádár. A 11. percben született az első gól: Pásztor—Budavári volt a labda útja, és a bal­szélső beadását Ravasz 6 mé­terről a kapuba továbbította (1:0). A 40. percben Kanász beadása után az első lövést még mentették a védők, ám Józsi ismétlése megtalálta a hálóba az utat (1:1). A 73. percben Tisza éles, lapos be­adásába Mihalecz szerencsét­lenül nyúlt bele — öngól (2:1). Négy perccel később Pásztor egyéni szólója hozta meg a csabaiak harmadik gólját (3:1). Dunaújváros—Iszó 3:1 (0:0) Dunaújváros, 3 ezer néző, vezette: Győri. Váltakozó támadásokkal in­dult a találkozó, az első fél­időben azonban nem esett gól. Szünet után élénkült a játék, és az 52. percben az Izzó tör­te meg a jeget: Szűcs bal oldali szabadrúgását Tóth la­posan a kapu bal oldalába helyezte (0:1). Az 54. percben egyenlítettek a hazaiak: Sze­pesi 12 méterről az üres ka­puba lőhetett (1:1). A 70. percben megszületett a veze­tés is: Bartók első lövése Szántóról leperdült, az ismét­lés két méterről a hálóban kötött ki (2:1). A 78. percben Kuti 25 méterről kapura ívelt Szepesi és Fekete indult a labdára, amely érintés nélkül a első sarokban kötött ki (3:1). A Szovjetunió elleni 18-as keret Kovács Ferenc labdarúgó szövetségi kapitány, miután az NB I-es labdarúgó-bajnok­ság szerdai, 7. fordulójából három mérkőzést is megte­kintett, kijelölte az október 11-i EB-selejtezőre a Szovjet­unió elleni keretet. Tizen­nyolc játékos szerepel jelölt­jei között, ezek: Gujdár, Kat­­zirz, Martos, Kocsis I., Bálint, Keretes, Lukács, Kovács J., Pál J. (Bp. Honvéd), Pintér, Tatár, Gyimesi, Csapó, Fekete, Kovács I. (Vasas), Szokolai, Váradi, Tieber. Kovács Ferenc indoklása: —­ Bálint sérült, hétfőn ve­szik ki a varratot a fejéből, az orvosi véleménytől függ, hogy szerepelhet-e. Csapó sé­rülésének súlyossága nem is­meretes, az ő esetében is az orvosi vélemény lesz a meg­határozó. Kovács István a Va­sasból sorozatos jó játékával hívta fel ismét magára a fi­gyelmet. Kovács Ferenc elmondta, hogy a játékosokkal pénteken fél 11-kor találkozik a Nép­stadionban, a fürdő és a gyú­rás után utazik a járda Ta­tára, és ott edzőtáborozik a mérkőzés napjáig. • * Az október 11-én a Népsta­dionban 18 órakor kezdő­dő Magyarország—Szovjetunió E­urópa-bajnoki selejtezőn nyugatnémet játékvezetők mű­ ,­ködnek közre. A vezetőbíró Walter Eschweiler, segítőtár­­­­sai Paul Kindervater és Dieter­­ Gathman.­­ 1. Ferencváros 7 5 2­­ 11-5 12 2. Bp. Honvéd 7 5 11 19-5 11 3. Rába ETO 7 4 1 2 8-6 9 4. PMSC 7 3 3 1 5-3 9 5. STC 7 3 2 2 13-9 8 6. Dunaújv. 7 3 2 2 12-8 8 7. Videoton 7 2 4 1 8-6 8 8. I. Dózsa 7 2 4 1 10-10 8 9. Tatabánya 7 2 3 2 13-11 7 10. Vasas 7 3 1 3 11-14 7 11. Csepel 7 1 4 2 8-7 6 12. Békéscsaba 7 2 2 3 5-7 6 13. Diósgyőr 7 2 2 3 7-15 6 14. ZTE 7 2 1 4 4-8 5 15. MTK-VM 7 2—5 10-12 4 16. Haladás 7 2 — 5 3-8 4 17. V. Izzó 7 1 2 4 5-12 4 18. MÁV Előre 7 2 — 5 3-16 4 PMSC-MTK-VM 1:0 (1:0) Pécs, 6 ezer néző, vezette: Tátrai. Meglepetésre az első per­cekben a vendégek léptek föl támadólag. 10 perc után azon­ban alábbhagyott a lendüle­tük, s kiegyenlített lett a já­ték. Az első ígéretes helyzet a pécsiek előtt adódott a 18. percben, amikor Kardos ki­sodródva 10 méterről alig lőtt kapu mellé. A 25. percben kis­sé váratlanul megszerezte a vezetést a hazai csapat: Kar­dos jó beadását Dárdai 5 mé­terről fejelte a hálóba (1:0). Továbbra is fölényben ma­radt a Pécs. Az eső miatt csú­szóssá váló pályán egyre töb­bet hibáztak a játékosok. Per­ EB Spanyolország— Jugoszlávia 2:1 (2:1) Zágrábban, 55 ezer néző előtt, az osztrák Linenmayr játékvezető irányításával a spanyol labdarúgó-válogatott megismételte „VB-győzelmét”: 2:1 arányban győzött a jugo­­szlávok ellen — ezúttal EB­­■ selejtező mérkőzésen. A gólo­kat Juanito és Santilla, illet­ve Halilhodzsics lőtte. A ven­déglátók a 44. percben szépí­tettek. Hiába támadták aztán végig a második félidőt, a ki­tűnő spanyol kapus mindany­­nyisz­or hárított. Az EB negyedik csoportjá­ban Halléban az NDK Peter, Riediger és Hoffmann, illet­ve P. Petursson (11-esből) góljával 3:1 (2:1) arányban győzött Izland ellen. Az európai 5. csoportban Stockholmban: Csehszlová­kia—Svédország 3:1 (1:1). Gól­lövők: Masny (2) és Nehoda, illetve Borg (11-esből). Megkezdődött a XXXII. súlyemelő VB Minden rajtra kész a XXXII. súlyemelő-világbajnokságon. A küzdelmek előtti szokásos nemzetközi sajtóértekezleten az osztrák Gotfried Schödl, a Nemzetközi Súlyemelő Szövet­ség elnöke örömmel jelentette be, hogy bármilyen súly fel­emelése nélkül megszületett az első gettysburgi világcse­t: százkilencvenen állnak rajt­hoz, soha ennyien nem szere­peltek még VB-n, csak olim­pián. Még meg sem kezdődött az idei világbajnokság , máris sok szó esik a következőkről. A Nemzetközi Súlyemelő Szö­vetség kongresszusán döntés született az 1979. évi VB szín­helyéről. Japán véglegesen e­­mondott a rendezésről, Mexi­kó és Görögország viszont kérte a lebonyolítást. Szavazás döntött 24:19 arányban Mexi­kóváros javára, így a követ­kező esztendő októberének végén az 1968. olimpia színhe­lyén vizsgáznak azok, akik az 1980. évi olimpiára készülnek. Moszkva után, 1981-ben a franciaországi Lillé lesz a VB­ EB közös rendezője. Az ifjúsági világbajnokságok so­rában az 1979. évi debreceni küzdelmeket 1980-ban a leg­utóbbi olimpia házigazdája, Montreal követi. Banglades felvételével egyébként 107-re emelkedett a szövetség tagor­szágainak száma. A XXXII. VB nyitószáma, az 52 kilósok versenye magyar szempontból a legérdekesebb súlycsoport: itt dől el, lesz­ a magyar világbajnok Gettys­­burgban. Kőszeginek és Oláh­nak tizenöt ellenfele van. A közzétett ranglista szerint a súlycsoport élmezőnye: Osz­monaliev 237,5 kg. Kőszegi 237,5 kg. Oláh 235,5 kg. Casa­­mayor (kubai) 235. Kodbajasev (bolgár) 232,5. Cheng Chien- Ming (kínai) 230 kg. A világbajnokság lapzárta után megkezdődött. 7 Elhunyt Alekszandr Bjelov Szerdán a délelőtti órákban röpítették világgá a hírt a TASZSZ közlése alapján a nagy tájékozta­tási irodák: huszonhét éves korá­ban hosszan tartó betegség után elhunyt Alekszandr Bjelov olim­piai-, világ- és Európa-bajnok ko­sárlabdázó, a szovjet válogatott és a Szpartak Leningrád sportolója. SP­ORT IS A PL­C Világrekordok születtek a sport­lövő VB utolsó napján is: 3­00 m egyéni standard puskában az ame­rikai David Kimes 577 körös, csa­patban az Egyesült Államok 2281 körös, 25 m egyéni standard pisz­tolyban a svéd Ragnar Skanaker 583 körös, csapatban Finnország 2297 körös, női egyéni traplövés­­ben a kanadai Susan Nattrass 135 találatos világcsúccsal nyert. A férfi kosárlabda VB-n Manilá­ban a B-csoportban Brazília 88:84 (38:45) arányban legyőzte Olaszor­szágot. A selejtezők végén a kö­vetkező csapatok jutottak tovább: az A-csoportból Jugoszlávia és Ka­nada, a B-csoportból Olaszország és Brazília, a C-csoportból az Egye­­sült Államok és Ausztrália. A leg­­jobb nyolc között szerepel még a világbajnoki címet védő Szovjet­unió és a rendező Fülöp-szigetek. Taróczy győzött a madridi nem­zetközi teniszverseny második for­dulójában 1:6, 6:0, 6:2 arányban az olasz Bertolucci ellen-