Magyar Nemzet, 1979. június (35. évfolyam, 126-151. szám)

1979-06-14 / 137. szám

Csütörtök, 1979. június 14. A Magyar Nemzet vitafóruma „Százéves história" SZÁZÉVES HISTÓRIA cím­­mel és Morzsák a történelem asztaláról alcímmel érdekes és elgondolkoztató történelmi fel­jegyzésekről számol be Ruffy Péter a Magyar Nemzet má­jus 27-i­­számában a kezéhez eljuttatott másolat alapján. A tőle megszokott kritikus szemmel vizsgálja ezt a do­kumentumot (?), lelkiismere­tességének és alaposságának mérlegére teszi, mielőtt rá­szánná magát a közlésére. Nem is a hitelességét mérle­geli ennek, hanem inkább csak a hihetőségét, utal a ..ten­ger tévedés lehetősége” és arra, hogy „hitelt érdemlően bizonyítani semmit” sem tud. Végül mégis a közlés javára dönt az a meggondolása, hogy ha csak egy szemernyi igaz­ság is van benne, nem mu­laszthatja el a figyelem fel­hívását ezekre az eddig isme­retlen részletekre. A Ferenc József császár és testvéröccse, a későbbi tragi­kus sorsú Miksa császár közöt­ti beszélgetés mindenesetre hihető. Tartalma nem mond ellent semmiféle hiteles törté­nelmi ténymegállapításnak, sőt ezek az utóbbiak bizonyos fokig meg is erősítik a fel­jegyzések hitelességét, helye­sebben : hihetőségét. Itt csak Miksa főherceg eddig is rokon­szenvesnek ítélt alakjára uta­lok, a testvérek anyjának, a kamarilla tulajdonképpeni fe­jének és kétségtelen mozgató­jának közismert szerepére a trónváltozásban és az ifjú csá­szár uralkodásának kezdeti éveiben, továbbá a beszélge­tésben említett történelmi ada­tok pontosságára. Nehezen is lenne megma­gyarázható, mi célja lehetett volna az eredeti naplójegyze­tek készítőjének, aki ezeket soha nyilvánosságra nem hoz­ta, egy meghamisított vagy éppen légből kapott beszélge­tés feljegyzésével? Persze a félreértés, elhallás vagy em­lékezet-kihagyás lehetősége nemcsak fennforog, hanem egyes részletekben nagyon is valószínű. Ez azonban nem le­het oka a feljegyzések teljes elvetésének, hanem csak foko­zott óvatosságot és fenntartást tesz szükségessé azok kezelé­sében. F.G. . I LEN — bár ismételt — adatnak állapítható meg némi figyelemmel a nyilván­való lehetetlensége, fizikailag kizárt volta. Mielőtt valaki ennek alapján az egész fel­jegyzést a mesék birodalmába utalná, szükségesnek tartom magyarázatát adni annak, hogy kerülhetett ez a „lehetet­len” adat a feljegyzésekbe. A Trieszt melletti Miramar (Miramare) kastélyban 1861. október 23-án délután folyta­tott beszélgetés elején Ferenc József arról panaszkodott öcs­­csének, hogy rabszolgája a kö­telezettségeinek (ami szintén igaz volt), aznap estére már Grácban kell lennie, másnap pedig zergevadászatra megy. A búcsúzáskor megismételte, „hogy mennie kell, mert este hétre Grácban kell lennie”. A magas hegységekkel elvá­lasztott Trieszt és Grác között azonban légvonalban is 200 km a távolság, ami a délután folytatott miramari beszélge­tés után még ma is alig tehe­tő meg repülőgéppel este hétig, figyelemmel a repülőtérre ki­es bejutás időveszteségére is. 118 évvel ezelőtt azonban híre sem volt nemcsak a repülő­gépnek, hanem az autónak sem. Ez a lehetetlenség azonban csak látszólagos. Ferenc Jó­zsef biztosan nem Grácban volt este 7-kor hivatalos, ha­nem a Trieszttől alig 30 fő­le fekvő Görzben! A városne­vek német alakja: Graz — Görz annyira hasonló az írás­ban, hogy nem is annyira a feljegyzések készítőjének fél­reértése, elhallása vagy hibás emlékezete cserélte fel ezeket, hanem sokkal nagyobb való­színűséggel az apró betűs fel­jegyzéseket nagyítóval ki­betűzhető másoló olvasta téve­sen az írásban egészen ha­sonló és könnyen összetéveszt­hető városnevet, nem gondol­va arra, hogy a megadott, idő­pontok melyikbe tették vajon lehetővé az eljutást. Ez a csak látszólagos lehe­tetlenség nem­ árthat tehát a feljegyzések hitelének. Ami végül Miksa főherceg­nek és feleségének, a későbbi tragikus sorsú Sarolta csá­szárnénak (több mint­­ hat év­tizedet élt elborult elmével) a magyarbarátságát és a sza­badságharc iránti kedvező megítélésüket illeti, ezt Sarol­ta főhercegnő nemcsak a­­szü­letése előtt tíz évvel szabaddá és önállóvá vált belga hazá­jából hozta magával, hanem a legközelebbi családi kapcso­latai is erősítették ezt. Anyja ugyanis Lajos Fülöpnek, a polgárkirálynak volt a leánya, a sógornője, fivérének, II. Lipót belga királynak a fele­sége pedig József nádor leánya és István nádor nővére volt. Ezek a családi kapcsolatok tehát szintén valószínűsítik a feljegyzések szerint elhangzott beszélgetés lényegét. Dr. Bölöny József * Érdeklődéssel olvastam a Magyar Nemzet május 27-i számában a Boksay Tivadar naplójáról szóló cikket, mert sokat foglalkoztam a múlt szá­zad első felének történetével, főképpen Széchenyi Naplójá­val. Az említett cikkben több­ször szó esik Zsófia hercegnő gyűlöletéről a magyarok iránt. Ez közismert tény, de az már nem, hogy ez csak a bécsi­ forradalomkor kezdődött. Zsó­fiáinak ekkor félnie, reszket­nie, menekülnie kellett, s a gőgös és uralomra vágyó nő ezt sohasem felejtette el. Dü­hét ezért a magyarok irán­ti gyűlöletben koncentrálta. Ilyenről korábban nem volt szó. Hiszen udvarmestere Széchenyi Lajos gróf volt, s gyermekei voltak Zsófia gyer­mekeinek játszótársai. Ferenc Józsefnek — akiről akkor még nem gondolták, hogy egyszer császár lesz — Széchenyi Dé­nes volt a pajtása. Az udvar­mester posztjára előbb Szé­chenyi István volt kiszemelve, mint aki sok nyelven beszél, világlátott és kitűnő modorú világfi. A választás végül még­is inkább bátyjára, Lajosra esett. Széchenyi Lajos ezután nyílt házat tartott, az egész bécsi arisztokrácia megjelent estélyein, a műkedvelő előadá­sok, hangversenyek egymást váltották. Ilyenekről Széche­nyi Naplói is megemlékeznek. Azt is írja, nem egyszer, hogy Zsófia főhercegnővel együtt mentek lányaikat meglátogat­ni a Sacré Coeur intézetbe. Széchenyinél persze a gyerme­keként nevelt Zichy grófnőről volt szó. Zsófia szenvedélyes termé­szete úgy látszik, később bon­takozhatott ki. Miksa császár közvetlen halála előtt írt vég­rendeletében azt írja: „Anyám a reichstadti herceget szerette. Én Bonaparte unokája va­gyok, az ő tehetsége nélkül.” Gróf Türrheim Lulu — aki ekkor a reichstadti herceg bi­zalmasa volt — leírja, hogy a betegen fekvő herceget Zsó­fia közvetlen szülés előtt állva is meglátogatta. Napóleon egy hajfürtöt küldött, fiának, ezt Türrheim Lulunak kellett v­olna átadnia — de hagyaté­kában maradt. A SASFIÓK halálakor so­kat suttogtak Bécsben. Szé­chenyi ezt írja naplójában: „Metternich soll ihn um­­gebracht haben.” (Vagyis, hogy a mindenható miniszter keze benne volt a bekövetkezett halálban.) A Református Élet egy nem­régi számában valaki azt írta, hogy családi hagyományaik szerint Zsófia hercegnő bele­szeretett Batthyány Lajosba, de visszautasításra talált. Ezért követelte mindenáron Batthyány Lajos halálát. — Az ilyen hagyományoknak nem lehet utánajárni, mint ahogy az sem bizonyítható, hogy a Sasfiókot megmérgez­ték volna. Igaz, hogy földi ma­radványait a franciák meg­kapták, s csontjai közt arzént fedeztek fel. A politikában, történelem­ben szereplő emberek belső történései mindig is érdekelni fognak bennünket, mert ezek sokszor jobban magyarázzák tetteiket, mint a történészek által ismert logikus és ésszerű meggondolások. II. Boros Vilma v ■ ti­­«*r Kvm/t S­PORT A labdarúgó NB I-ben Harmadik a Diósgyőr­ kiesett a Csepel Haladás és a Vasas Izzó A labdarúgó NB I. utolsó­előtti fordulójában eldőltek a még nyitott kérdések. A Diós­győr nemcsak a Vidék leg­jobbja címet szerezte meg, hanem a Dózsa és az FTC mö­gött a harmadik helyet is. A MÁV Előre — a Videoton el­leni szép győzelmével — már nyugodtan várhatja a befeje­zést: a V. Izzó mellett a Cse­pel és a Haladás a másik két kieső. Ami még említésre ér­demes: a Vasas ismét a haj­rában szerezte meg a két pon­tot, s ezzel az eredményével megelőzte a táblázaton a hosszú idő óta negyedik Bp. Honvédot. S ami talán a legsajnálato­­sabb: a Népstadion utolsó ket­tős mérkőzésén alig-alig lé­zengtek a lelátókon. Erre még az is kevés magyarázat, hogy már régebben eldőlt a bajnoki cím sorsa, s egyik csapatnak sem volt ,,életbevágóan” fon­tos a bajnoki pont. Minden­esetre az Ú. Dózsa a vártnál is sokkal könnyebben győzte le a már hosszú idő óta csak bukdácsoló Honvédot. Ú. Dózsa—Bp. Honvéd 4:0 (1:0) Népstadion, 4000 néző, ve­zette: Pádár. Az Ú. Dózsa minden csapat­részében sokkal jobb volt el­lenfelénél : végig veszélyeseb­ben, átgondoltabban támadott, az igen gyenge Bp. Honvéd alig-alig tanúsított ellenál­lást. A lila-fehér győzelem ebben az arányban is teljesen megérdemelt. Az első tapsot a 17. perc­ben Kozma szabadrúgás-lövé­se kapta, a labda a kapufán csattant. Meglepetést és de­rültséget keltett, hogy egy já­téktérre szaladt kutya miatt a bírónak meg kellett állítania a játékot. A 28. percben Fe­kete lövését még fogta Guj­­dár, a következő Dózsa-táma­­dásnál azonban már tehetet­len volt a csatár lövésével szemben: 1:0 a Dózsa javára A 43. percben Szegő lőtt ka­pufát. A 49. percben Gujdár Töröcsik elé öklözött, az ő lövése a kapusról Feketéhez pattant, aki már nem hibá­zott: 2:0. Már-már unalom­ba fulladt a játék, türelmet­lenkedni kezdtek a nézők, amikor — a 75. percben — újabb gólt szereztek a lila­fehérek: a leálló védők és Gujdár mellett Nagy L. volt eredményes: 3:0. A 86. perc­ben társai tisztára játszották Feketét, aki ezen az estén har­madszor vette be Gujdár há­lóját: 4:0. Vasas—MTK-VM 3:2 (1:1) Népstadion, 3500 néző, ve­zette: Kőrös. Változatos, helyenként jó küzdelmet vívott a két csa­pat. A Vasas birtokolta va­lamivel többet a labdát, de jól begyakorolt akciói csak a második félidő derekától vol­tak igazán veszélyesek. Az MTK-VM kétszer is veze­tett, s elsősorban védelme lu­das a vereségben. A 21. perc­ben Hajduska 20 m-es lövé­sére Mészáros későn vetődött: 1:0 az MTK-VM javára. Két perc múlva Müller kitört, s 8 m-ről a léc alá lőtt: 1:1. A 63. percben Kovács futott el, beadását Koritár fejelte a há­lóba: 2:1 az MTK-VM javá­ra. A 71. percben Váradi sza­badrúgását Kiss fejelte Gás­pár kapujába, 2:2. A 82. perc­ben Szebegyinszki beadásából Izsó szerezte meg a győzelmet jelentő gólt: 3:2 a Vasas ja­vára, alig-alig érte el. Esemény csak Pölöskei bombája és Fü­zi kapufája volt. A 70. percben Pusztai beadását Eriedli fej­jel továbbította a kapuba, majd két perc múlva Ebedli jó labdáját Magyar értékesí­tette: 2:0 az FTC javára. A 78. percben a győri Magyar 22 m-ről küldött szabadrúgás­lövése védhetetlenül vágódott Hajdú hálójába: 2:1. Diósgyőr—T­atabánya 3:0 (2:0) Diósgyőr, 10 000 néző, ve­zette: Hámori. A diósgyőriek a bajnoki táblázat harmadik helyéért küzdöttek, nemcsak jól, ha­nem igen eredményesen is. Igaz, a korán (10. percben) tíz főre olvadt vendégcsapat inkább csak a védekezésre szorítkozott. A mérkőzés után a közönség meleg ünneplés­ben részesítette csapatát, a 3. hely a Diósgyőr eddigi leg­jobb eredménye. A 10. perc­ben Lakatos lerántotta G­ör­geit, Hámori kiállította. A 17. percben Görgei 16 m-ről kül­dött bombája vágódott a há­lóba: 1:0 a DVTK javára. A 44. percben Borostyán be­adását Váradi a kapu­közepé­­be küldte: 2:0. A 76. percben Szalai ívelt középre. Magyar jó ütemben ugrott fel, s felé­ről a hálóba került a labda: 3:0. Pécs—V. Izsó 3:1 (2:0) Pécs, 3000 néző, vezette: Maczkó. A kedv, lelkesedés nélkül játszó V. Izzó­ nem késztette különösebb erőbedobásra a pécsieket. Közepes teljesít­­­ménnyel ..itt, biztosan győztek. A 10. percben Lutz beadását Dohány közelről gurította a hálóba: 1:0 a PMSC javára. A 20. percben Kardos beadá­sát Dohány ezúttal fejjel ér­tékesítette: 2:0. Mind nyo­masztóbbá vált a hazaiak fö­lénye, az Izzó, alig-alig jutott túl a felezővonalon. Szünet után is a pécsiek támadtak, egy váratlan ellentámadás után azonban Török mégis szépített: 2:1. a 79. percben Kardos beadását Dohány fe­jelte ismét kapura. Kocsis kiütötte ugyan a­ labdát, de az a csatárra, s onnan a hálóba pattant: 3:1. A 81. percben a durván szabálytalankodó Ré­vészt a bíró kiállította. Dunaújváros—Csepel 1:1 (1:0) Dunaújváros, 4000 néző, ve­zette: Palotai. Ideges hangulatú és rend­kívül alacsony színvonalú mérkőzésen bosszankodhatott a közönség. Egyik csapat sem érdemelt volna győzelmet... A 34. percben Kuti emelt a csepeli kapu elé, s a védők közül kiugró Szepesi a léc alá fejelt: 1:0 a Dunaújváros javára. Szünet után kemé­nyebbé vált a küzdelem. Az 56. percben Suk­a 28 m-ről küldött szabadrúgás­ lövése a vizes fü­vön megpattanva a vetődő Németh felett a hálóba került: 1:1. Utána mindkét kapu előtt adódott helyzet, de Németh és Kovács kapus is jó formában védett. Békéscsaba,11 aladás 3:2 (2:1) Békéscsaba, 6000 néző, ve­zette: Mohácsi. Csak az első húsz perc ho­zott az NB I-hez méltó játé­kot, később alig-alig volt em­lítésre méltó esemény. A ha­zai csapat többet támadott ugyan, mégis keservesen győ­zött. A 4. percben Vágási és Ki­rály együ­tt ugrott a labdáért az ötösön: a szom­bathelyi hát­véd kézzel érintette a labdát, s a 11-est Kőhalmi rúgta a kapu jobb oldalába: 1:0 a Bé­késcsaba javára. A 10. perc­ben Kulcsár szabadrúgás-lö­vését Kereki 5 m-ről fejjel csúsztatta a hálóba, 1:1. A 26. percben Pásztor ívelt szögle­tet a kapu elé, s Vágási a vendég védők gyűrűjéből ki­emelkedve fejjel szerzett is­mét vezetést: 2:1 a Békés­csaba javára. A 64. percben Kulcsár két játékost kicselez­ve közelről egyenlített, 2:2. A 79. percben Mátrai 5 m-ről fejelt Szarka hálójába, 3:2 a Békéscsaba javára. ZTE—Salgótarján 4:0 (3:0) Zalaegerszeg, 3000 néző, ve­zette: Rúzsa.. A hazai együttes végig irá­nyította a játékot, frissen, öt­letesen támadott, s nagyobb arányban is győzhetett volna a támadásban-véd­ekezésben egyaránt gyenge ellenfelével szemben. A 4. percben Kon­­rád szabadrúgásából Horhor fejelt a kapu közepébe: 1:0 a ZTE javára. A 32. percben Konrád 18 m-es lövése, egy perc múlva Szentes 13 m-es bombája vágódott Szűcs háló­jába: 3:0. A 69. percben Csepregi beadásából Palotás lőtte a negyediket, 4:0. MÁV Előre—Videoton 3:0 (0:0) Székesfehérvár, 5000 néző, vezette: Urbán. Az első félidőben meglehe­tősen sok volt a szabálytalan­ság, szünet után 10 perc alatt eldőlt a két pont sorsa a MÁV Előre javára. Igaz viszont, hogy a 45 perc többi részé­ben is csak az Előrének vol­tak gólt ígérő támadásai, a Videoton-csatársornak alig­­alig akadt helyzete. A második félidő góllal kezdődött: L­azsányi beadását Medgyes 4 m-ről fejelte Ko­­vács hálójába: 1:0 az Előre javára. Az 51. percben Rába­közi Brúdert ugratta ki, aki a kifutó Videoton-kapus mel­lett lőtt a kapuba: 2:0. Kt perc múlva Sárközi húzott el, beívelt labdáját a kétség­­beesetten menteni akaró Végi a saját kapujába helyezte 3:0. A hajrában görcsöset támadott a Videoton, de az Előre már nyugodtan, meg­bízhatóan védekezett. FTC -Rába ETO 2:1 (0:0) Üllői út, 6000 néző, vezette: Kuti. A 90 perc háromnegyed ré­szében rendkívül gyengén ját­szott a hazai csapat, a győ­riek kis szerencsével előnyt is szerezhettek volna. Végül, két perc alatt dőlt el a két pont sorsa a lassan „magához­­térő” Ferencváros javára Az első félidő még egy ed­zőmérkőzés színvonalát is A labdarúgó N­B I. állása X. C. Dózsa 33 21 9 3 81—35 51 2. FTC 33 18 1­ 5 32—41 11 3. Diósgyőr 33 18 8 8 58—35 44 4. Vasas 33 15 10 8 58—48 41 5. Honvéd 33 15 9 9 58—39 .II 8. Pécs 33 10 15 8 38—41 3­ 7. ETO 33 11 11 11 38—32 33 8. Tatabánya 33 11 11 11 49—47 31 9. Dunaújv. 33 10 12 10 48—51 31 10. Videoton 33 11 10 12 43—47 31 11. ZTE 33 10 11 12 43—43 31 12. Békéscsaba 33 11 8 14 48—51 31 13. Salgótarján 33 9 12 12 42—49 31 14. MTK-VM 33 11 7 15 41—49 21 15. MÁV Előre 33 10 8 15 30—53 21 18. Csepel 33 5 14 14 32—45 24 17. Haladás 33 9 5 19 40—73 21 18. V. Izzó 33 4 6 23 34—73 14 Fekete 30 gólos Az V. Dózsa csatárának Fekete L­ászlónak — a szerda fordulóban lőtt három góljá­val — tovább nőttek az esé­lyei ahhoz,­ hogy az európa góllövő listán előkelő helyet végezzen. A magyar listán 1t góllal vezeti a mezőnyt a 20 gólos Fazekas, valamint a 2­ gólos Nyilasi és a 16 gólos Weimper előtt. Kilenc ország kerekesei az A­rany Mokka versenyen Szerdán a Millenárison két­ezer néző előtt — kilenc or­szág sportolóinak részvételé­vel — megkezdődött az Arany­ Mokka nemzetközi kerékpáros pályaverseny. A 4000 m-es egyéni üldöző­versenyben két NDK-ben­ küzdött a győzelemért: Havard volt a gyorsabb, biztosan nyert Trittel előtt. A legjobb magyar, Dér az ötödik helyet végzett, míg a csúcstartó Szű­cs Gábor csak a 14. helyet szerezte meg. Grim­ke személyében NDK- győzelem született az 1000 m-es állórajtos időfutambam is: a 18 éves Zaka István egyéni csúccsal lett második, míg a 3. helyre Patik került. If­júsági súlyemelő VB A tengerentúliak voltak a legfrissebbek Debrecenben, a Városi Sportcsarnokban szombaton két'f-fiv az ötödik ifjúsági súlyé:" -­­ Világ- és Európa­­bajnokság. A rendezők több mint negyven ország indu­lását várják, s a vendégek közül a tengerentúliak voltak a legfrissebbek: a nagy ver­seny színhelyén készül már Ausztrália, Egyiptom, Japán, Izrael, Kína, Kuba, Szinga­púr és Dél-Korea csapata, s bejutott Thaiföld kongresszu­si küldötte is. Az osztrák Gotfried Schödl, a Nemzetközi Súlyemelő Szö­vetség elnöke, aki kedden este érkezett meg Debrecenbe, már gyors szemlét tett mindenütt, ahova a versenyző eljuthat­nak. — Nem ért semmi megle­petés. Azt történt, arait vár­tam — mondotta. — A ma­gyarok szokásukhoz híven mindent nagyszerűen előké­szítettek, magas fokon meg­teremtették egy minden ed­diginél népesebbnek ígérkező világbajnokság összes előfel­tételét. Magyarországra érke­zésem előtt állandóan kaptam a híreket, milyen óriási me­zőny gyűlik össze Debrecen­ben. A várható több mint 200 versenyző azt jelzi, hogy szer­te a világon fokozott figyel­met fordítanak a jövő építé­sére, ebből adódóan biztos, hogy szép lesz a súlyemelés jövője is.­­ Sok nagy felnőtt viadal, VB és EB, továbbá ifjúságiak által elért felnőtt világcsúcs mutatja, hogy sport­ág uraknak aranytartaléka van. A jövő vonul­­fel a debreceni dobo­gón noha többen a részvevők közül már a felnőttek között is csillagok. Ebből adódóan a debreceni küzdelemsorozat magas színvonalúnak ígérke­zik és világcsúcsokat ígér. Nem kell merészség annak ki­jelentéséhez, hogy a debrece­ni főszereplők közül többen jövőre, a moszkvai olimpián is a legjobbak közé kerülnek. 7 5 P­O­R / M­A­PL­O A magyar vízilabda-válogatos győzelemmel kezdett a várna nemzetközi tornán: a mexikó csapat ellen nyert 5:3 arányban További eredmények: Szov­etunió —Ausztrália 5:1, Bulgária—Göt­f­­ország 4:1. Ma magyar—azovid­ összecsapásra kerül sor. A Szovjetunió kardválogatottja győzött Opoleban, a szocialista or­szágok nemzetközi versenyen 2. Románia. 3. Magyarország (Gel­­lért, Gerevich, Nébald, Hammang, Bujdoso). A Magyar Néphadsereg ökölví­vó válogatottja Damaszkuszban Szíria katonacsapatávall mérkőzött, s 1000 néző előtt 12:6-ra nyert. * Honvéd-versenyzők győzelmet Lipodi, Goják, Horváth, Danyi, Rapcsák és Pintér szerezte. Kecskeméten, a Tóth László sakkemlékverseny 10. fordulója után a kubai Nogueiras vezet 7.3 ponttal Csem (7), valamint fara­gó és Vaganjan (6—6, 1—1 függő) előtt. Világcsúcs született Drezdában, 14 ország atlétikai viadalán, női gerelyhajításban Ruth Fuchs (NDK) 69.51 Hírrel lett első. Az MTK-VM nyerte a női ko­sárlabda Felszabadulási kupát mi­után a döntőben 72.64 arányban legyőzte a KSI csapatát.. Meglepően biztos, ál (2:1) ará­nyú győzelmet, aratott Jugoszláv­ia labdarúgó válogatottja Zágrábban Olaszország ellen. Ausztria labda­rúgó-válogatottja Bécsben. 30 000 néző előtt 4:3 (3­­) arányban legyőzte Anglia csapa­tát. Az osztrákoknál Wetzl és Pezzey (2—2), a vendégeknél Kee­­gan, Coppel és Wilk­ins volt a gól­szerző. Csütörtöki galoppversenyek 1. Tenor — Rendező — Pirog — Cuki. — 2. Hűhó — Csirip — Brze­­zovka — Cola. — 3. Glóbus — Traviata — Pentamer — Mente. — 4. Telstar — Mágia — Bakcsó — Ivory. — 5. Leanyám­m — Terra­­cor — Alapos — Dramaturgia. — K. Sziszi — Raport — Csalogató — Aranyoskám. — 7. Walti — Ber­­tina — Amice — Melany. A versenyeket 16.00-kor kezdik.