Magyar Nemzet, 1982. szeptember (38. évfolyam, 204-229. szám)

1982-09-26 / 226. szám

10 i....wm is iissí....................f horgász­ mj{W%.■A-m' T percek -v : - -..■ ' . ...... _ . _ ... j 1-------------­A sáp Elkeseredve néztük a domb­­rádi pontonhídról az alattunk feketén hömpölygő Tiszát. Is­mét — mint ebben az évben szinte mindig — áradt a fo­lyó, így ismét a kocsiban ma­radhattak a botok. Reményt­­vesztve ácsorogtunk. Nem úgy az a szakállas fiatalember, aki komótosan leereszkedett a hi­dat tartó lábazatra és nyugodt mozdulatokkal húzni kezdett egy, a víz mélyébe feszülő zsi­nórt. Egymás után bukkantak a felszínre a hatalmas hor­gok. Pontosan nem tudtuk megszámolni, hány fityegett a pamilon, de azt, az egy kiló körüli harcsát, mely a legalsó kampón vergődött, tisztán lát­­ták. Miután meggyőződött, hogy ezen az éjszakán csak egy halacska akadt, friss táp­lálékkal fölcsalizta a horgo­kat és visszaeresztette a sze­relést. A véghorgot magába nyelte a folyó. Mellettünk, a kocsik súlyá­tól imbolygó deszkákon ciga­rettázott a révész, alattunk lá­gyan ringott a vízirendőrség motorcsónakja. — Idevalósi, ismeri minden­ki, de nem ő az egyetlen, aki nem tart „a horgászáshoz” bo­tot, így könnyebb — kommen­tálta a látottakat huncutkás mosollyal a révészmester. Ő megveti a halakat, ám a Szamoson tevékenykedő egyik kollégája annál inkább kedve­li. Nem is rest több tucat var­sát rendszeresen kitenni. Ott­­jártunkkor mérgesen pana­szolta: most reggel még apró keszegek sem lapultak a hálók­ban, hiába volt a sok vesződ­­ség. A parton tüzetesen megszem­lélhettük, milyen az igazi var­sa. De kanyarodjunk vissza a Tiszához, Balsára és környé­kére, ahol az alkonyat leszáll­ta, után kifutnak a folyóra a csónakok, hogy tükörhálóval keressék a szerencsét. Az ille­gális akció .,eredményéből” rendszerint jut bőven eladásra is. Ki tud erről? Sokan. Az illetékesek is. De hát ki figyel oda, helybeliek. A Tisza nagy, hatalmas — gondolhatják —, elbírja, hogy a halászok és sporthorgászok mellett illegális vámszedői is legyenek. De véleményünk sze­rint semmi sem mentheti az ilyen halfogó módszerek ki­­eszelőit és alkalmazóit. Bár zsörtölődésen kívül mi sokat nem tehetünk. Tény, a Tiszából nem tűntek el a halak, ha ritkán is harapnak. Ám a környéken akadnak kisebb holtágak, ta­vacskák, melyek egykor tö­ménytelen kapással örvendez­tették meg a horgászt, aki kénytelen-kelletlen az áradó folyó helyett ezeket választot­ta. Ma már azonban kevés hal úszik, élhet bennük. Egysze­rűen azért, mert túl sokan fe­szítik ki a véghorgokat, teszik ki a varsákat, s hálózzák meg őket. Na­ppal is, éjjel is — bün­tetlenül. Tudom, nehéz ez ellen ha­tásosan fellépni. Az élővizek melletti falvak lakói jól isme­rik egymást, sógor-koma, ba­rát mindenki. És ki akar a má­siknak rosszat, kellemetlensé­get okozni? Csakhogy az elné­ző beletörődésért túl nagy árat fizet a negyedmilliós horgász­tábor becsületes, sportszerű tagja. h. I. i. Labdarúgó NB I . Tizenkét gól a Népstadionban Az első osztályú labdarúgó­­bajnokság ötödik fordulójában az idei szezonban először volt kettős mérkőzés a Népstadion­ban. A pályára lépő négy csa­pat összesen tizenkét gólt szerzett, biztosan győzött az Ú. Dózsa és a Ferencváros. A forduló után nincs már nyeretlen csapat a mezőny­ben, a PMSC és az MTK-VM megszerezte első győzelmét. Ú. Dóssár Bp. Honvéd 3-1 (1-0) Népstadion, huszonötezer né­ző, vezette: Palotai. Az első félidő megátalkodott unalmát csak a véletlen új­pesti gól kavarta meg. A 23. percben Törőcsik beadása Kanász és Árky közül Kiss Sándor elé pattant a labda, aki ügyesen helyezett a hálóba is—0). A következő esemény: Kardos óriási gólhelyzetben, Palotai meglepetésre sípjába fúj — vége az első játékrész­nek. Az 50. perctől fokozatosan elfáradtak a csapatok, s a kap­kodó hibák gólhelyzeteket, kö­vetkezésképpen izgalmakat eredményeztek. Az 54. perc­ben a rengeteget futó, tizen­kilenc esztendős újonc, Szabó András tizennyolc méterről emelt a kiinduló Menyhárt fö­lött a kapuba (2—0). _ Hat perc múlva Esterházy beadását Kozma, akinek ez volt az első labdaérintése, kö­zelről bevágta (2—1). Ezután szinte agykapura ját­szott a Bp. Honvéd, noha in­kább azt kellene mondani, hogy egykapura hibáztak a piros-fehérek!­ Aztán­­ a 85. percben egy­ megítélésünk sze­rint lesállás után szerzett Tö­­röcsik-gól végleg eldöntötte a mérkőzést (3—1). Összefoglalás: a Vasas— Ferencváros találkozó előtt senki se panaszkodhatott arra, hogy az előételtől eltelt, nem kívánna egy kis igazi cseme­gét, azaz jó játékot. Sárga lapok: Törőcsik (15. perc), Varga (50. p). F­erencváros—V­asas 5-3 (3-0) Népstadion, harmincötezer néző, vezette: Kulit A kettős rangadó második mérkőzésén a Ferencváros négy védővel és hat csatár­ral játszott. És nyert. Előtte a II. Dózsa fordítva, hét vé­dővel és három csatárral győ­zött. Tanulság? Nem az a fon­tos, hogy milyen egy csapat arculata, hanem, hogy akár­milyen is, de legyen karakte­re. A Ferencváros élénk ritmus­ban, nyitottan játszott. Ezért rúghatott négy gólt gyors egymásutánban, ám éppen ezért nem volt képes előnye tartására. A Vasas, nem utol­sósorban, azért­­vesztett, mert a leggyengébben védekező kö­zéppályását, Baloghot állította Szabadira, s ezt a hibát me­net közben sem javította ki, így a remekül cselező ferenc­városi középcsatár három gólt előkészített, s egyet lőtt. A Vasas mellett szól vi­szont, hogy négy-null után talpra állt, három gólt lőtt Hogy ennek végül nem lett semmi haszna? Ha csak az nem, hogy a mérkőzés mind­végig élvezetes volt. Az 5. percben Szabadi ügye­sen talpalt vissza egy beadást s Pogány gyors mozdulattá tizenhat méterről lőtt a bal al­só sarokba (1—0). A félidő derekán Szabad keverte meg Hegedűst, beadá­sa a védőn felpattant, a le­hulló labdára csak Murai moz­dult (2—0). Egy perc múlva megint Szabadi szakadt el a védőktől. Lövése Hajdúról Po­gány elé pattant, aki tizen­nyolc méterről az üresen ma­radt kapuba lőtt (3—0). 47. perc: Szabadi ezútta maga végezte el! A ferencvá­rosi center egy csele követ­keztében két védő és a kapu a földön fekve szemlélhette A labdarúgó ISB I. állása hogy a csatár az üresen ma­ ■ radt kapuba helyez (4—0) A .63. percben Kiss beadását Váradi Birinyi elé fejelte, aki a tizenhatosról nagy gólt lőtt (4—1). Birinyi két perc múlva ismételt, ezúttal huszonöt mé­terről lőtte át a védelmet (4—2). 77. perc: Komjáti be­­gurítását Kiss lövi a kapuba (4—3). (E két utóbbi gól ko­rántsem védhetetlen lövésből született.) A találkozó lefújása előtt fél perccel Szokolait öt­ve­nm­éte­res vágta után csak Birinyi szabálytalanul benyúló lába állította meg. Pogány büntető­jével: 5—3 Sárga lapok: Balogh (47. p), Szokolai (77. p), Nyilasi (79. p). (nagy n.) tött Tímár elé. Tímár tizenkét méterről állította be a vég­eredményt (3—0). Sárga lap: Szlifka (31. p). P­ M­SC—Tatabánya 2-0 (0-0) Pécs, hatezer néző, vezette: Győri. Mészáros kétszer is gólt sze­rezhetett volna az első per­cekben, első lövése fölé­ szállt, a másodikat védte Kiss. A 16. percben Schmidt látványos ka­páslövését védte Katzirz, mint ahogy Weimper szabad­rúgás utáni nagy lövését is­ lát­ványosan hárította a váloga­tott kapus. A 27. percben Lutz fejesét Udvaréi vágta ki a gól­vonal­ról. Weimper, illetve Nagy Imre lövése jelentett még eseményt a szünetig. A második félidőt góllal kezdték a pécsiek, Lőrincz bal oldali szabadrúgása Udvaréi­ról Nagy elé került, aki a jobb felső sarokba küldte a labdát (1—0). A Tatabánya támadott ve­szélyesebben a gól után, mégis a PMSC növelte az előnyét. A 61. percben Lutz beadása át­szállt Udvardi felett, s Dohány öt méterről a kapuba küldte a labdát (2—0). Schmidtnek volt még helyzete (Katzirz lábbal védett), ám az eredmény már nem változott. Sárga lapok: Horváth (84. p), Mészáros (85. p). 1. Csepel 5 4 1 — 11- 5 6 2. Rába ETO 5 4 —­­ 13- 2 8 3. Ferencváros 5 3 1 ,1 H- T 1 4. Békéscsaba 5 2 2 1,9-7 6 6. Dózsa 5 2 2 1 9- 7 6 5. Bp. Honvéd 5 3 — 2 8- 1­s 7.­­Debrecen 5 2 2 1 7- 5 6 8. Videoton 3 2 — 3 10- 8 4 9. Vasas 5 2 — 3,12-11 4 10. Tatabánya 5 1 2 2 6- 8 4 11. Zalaegerszeg 5 2 — 3 3- 8 4 12. Diósgyőr 5 1 2 2 5- 9 4 13. Pécsi MSC 5 1­­ 3 6-9 3 14. Nyíregyháza 5 1 1 3 2-73 15. Haladás 5 113 3-11 3 16. MTK-VM 5 113 3-13 3 Békéscsaba—ZTE 3-1 (1-0) Békéscsaba, hétezer néző, vezette: Divinyi. A Békéscsaba tervszerűbben játszott, ennek köszönheti győ­zelmét. A zalaegerszegiek mindvégig ambicionálták leg­alább egy pont megszerzését, ám a hazaiak jobban kihasz­nálták a helyzeteiket. A kezdés után azonnal gólt lőtt a Békéscsaba. Az Adorján felrúgásáért megítélt büntetőt Kőhalmi lőtte a kapuba (1—0). Péter lövését védt­e Oláh, majd gyors egymásutánban három szögletet rúghatott a ZTE. A másik oldalon Kurucz, Királyvári majd Kőhalmi ke­rült helyzetbe. Élvezetes volt a játék. Adorján fejesét ütötte ki Balázs, majd Kanyári be­adásáról maradtak le a bé­késcsabai csatárok. Szünet után változatos játék után kiegyenlített a ZTE. Ka­pushibából. A 71. percben Tö­rök harmincméteres lövése Oláh hasa alatt került a­ ka­puba (1—1), öt perccel később Steiger­­wald labdájával Takács meg sem állt a kapuig (2—1). A 83. percben Melis közelről lőtte csapata harmadik gólját (3—1). Sárga lapok: Takács (59. p.), Major (74. p.), Péter (87. p). Debrecen­­-MVSC-DVTK 3-0 (1-0) Debrecen, tizenkétezer néző, vezette: Mohácsi. A mezőnyben egyenlő ellen­felek küzdöttek egymással, a kapu előtt azonban határozot­tabb volt a Debrecen. A kezdet kezdetén a Diós­győr támadott veszélyesebben, főként­ a mezőnyben adogattak pontosan, pontosabban a DVTK futballistái. Helyzete azonban csak Szafkának volt, Szűcs védett. A másik oldalon Jankovics találta el közelről Gulyást, a Diósgyőr kapusát. A 32. percben szerezte első gólját a Debrecen. Egy bal ol­dali beadást Jankovics átlé­pett. Tóth Ernő elé került a labda, aki egy csel után lapo­san lőtt a kapuba (1—0). A szünet után csak a me­zőnyben volt aktív a DVTK. A kapu előtt, a debreceniek voltak határozottabbak, s az 51. percben Tóth újabb gólt lőtt. Egyéni akció végén küld­te Gulyás mellett a kapuba a labdát (2—0).­­ A gól után kétszer is bra­­■ várral mentett Szűcs, aztán­­ újabb gólt lőtt a Debrecen a­­ 88. percben. Selyem indította , Kerekest, aki pontosan guri­ Magyar Nemzet Rába ETO—Haladás 2-0 (0-0) Győr, tízezer néző, vezette: Büki. Szervezetten védekezett a Haladás, s több mint egy órán át úgy tetszett, pontot szerez a bajnokcsapat otthonában. A Rába ezúttal bebizonyította, hogy küzdeni is tud. Az első győri gól után nem volt vitás, kié lesz a két pont. Az első félidőben Hannich, majd P­aiszán hagyott ki hely­zetet, a szombathelyi ellenak­ciók kevés veszélyt­­jelentet­ték. Póczik először Hegedűsbe fejelt egy beadást, majd nagy lövése a kapufáról pattant ki. Szünet után a 78. percben szerzett vezetést az ETO. Haj­szán labdáját Barcsa lőtte a kapu­ba (1—0). Hét perccel később Póczik átadásával Haj­szán nekilódult, s Hegedűs mellett lőtt a kapuba (2—0). A Haladásból négyen (Fitos, Vörös, Horváth, Hegedűs P.) kaptak sárga, lapot, a Rábából csak Varga. MTK-VM—N­yíregy­háza 1-0 (0-0) Nyíregyháza, nyolcezer né­ző, vezette: Németh L. Lendületes hazai rohamok után lassan-lassan felengedett az MTK-VM, kiegyensúlyozott lett a mérkőzés. És, mert gólt csak az újonc tudott lőni (a Nyíregyháza elképesztően sok ziccert kihagyott), végül meg­érdemelten győzött. A győztes gól az 59. perc­ben esett. Ekkor Borsó élesen a kapu elé lőtte a labdát. A labda átszállt a védők fölött, Fülöp résen volt, s hét méter­ről két pontot érő gólt szer­zet­t (1—0). Sárga lapok: Moldván (26. p), Szűcs (43 p), Kovács (44. p). Vasárnapi galoppversenyek Jelöltjeink: 1. Merán — Miss Marple — Ver­bunkos — Copfos. — 2. Házias — Ruppo — Rosso — Aszkézifi. — 3. Kaviár — Regnek — Nizza — Wainut. — 4. Quind — Padisah — Mátyás — Galea. — 5. Zsivaj — Kontár — Wend­elin — Majorátus. — 6. Star — Monde — Minorita — Rama. — 7. Ásító — Máriás — Nivella — Merry. — 8. Dream — Pasztilla — Cikomya — All night. — 9. Mikron — Gelka — Verdict — Szieszta. — 10. Trasi­or — Myn­­tor — Jobber — Man ami. A versenyeket 12.00-kor kezdik. Súlyemelő VB II,a góc ! legyőzte Vandanyant Boskovics Jenő, az MTI tu­dósítója jelenti Ljubljanából. Csaknem teljesen megtelt péntek este a 90 kilósok küz­delmére Ljubljanában a Tivoli sportcsarnok. Annyi óriási küzdelem és nagy eredmény után a bolgár Blagoev és a szovjet Vardanyan csatája , színét csúcstalálkozó lett. A két kiváló súlyemelő már többször találkozott hol a kö­zép-, hol pedig a félnehéz­súlyban. Blagoevnek csak egyszer sikerült Vardanyan elé kerülnie, amikor 1979-ben a várnai Európa-bajnokságon Vardanyan szakításban kiesett és lökésben már nem kellett küzdenie. A versenyen tulajdonképpen szakításban már sok minden eldőlt. Vardanyan elég alacso­nyan kezdett, kiderült, hogy valóban zavarja korábbi hosz­­szú sérülése. Blagoevz 7,5 kilós előnye (192,5 kilós új világ­csúcsot szakított) nagy feladat elé állította Vardanyant. Min­dent megpróbált. Lökésben 210 kilón bebiztosította, hogy leg­alább ezüstérmes legyen, az­után várt, amíg Blagoev befe­jezi a versenyt. A bolgár meg­állt 415 kilónál, a világcsúcs beállításánál. V­arc­­an­yannak 230 kilót, kellett volna kilökni, hogy ugyancsak 415 kilója le­gyen, és könnyebb testsúlyá­val győzzön. Nem sikerült. Ami a matvarik­ot illeti, Ba­czakó a harmadik helyre szá­míthatott, kezében is volt a szakítás után, de lökésben a kezdősálért (205) maradt.­ és fim­y NDK bajnoka. Mentek megelőzte. Sajnos Baczakó b­''rmezőnyiz­e is igyekezett, még mindig nem tudta két év után sem moszkvai olimpiai győztes eredményét , 2,5 kilóval maradt el ettől. A világbajnokságon először in­duló Kovács elárulta tehetsé­gét, újólag bebizonyította, hogy szakításban a legkivá­lóbbak közé tartozik, de lökés­ben jelentősen javulnia kell. 90 kg-ban világbajnok: Bla­­go Blagoev (Bulgária) 415 kg, világcsúcsbeálllás (192,5, vi­lágcsúcs, 222,5). 2. Vardanyan (Szovjetunió) 395 kg (185, 210). 3. Mantek (NDK) 377,5 kg 070, 207,5). 4. Baczakó 375 kg (170, 205) ... 6. Kovács 367,5 kg (170, 197,5). Szakításban, világbajnok: Blagoev­ 192,5 kg. 2. Varda­nyan 185, 3. Baczakó 170...­­5. Kovács 170. Lökésben, világbajnok: Bla­goev 222,5 kg. 2. Pietrotvski (Lengyelország) 212,5. 3. Var­­danyan 210 . . . 6. Baczakó 205 ...Kovács 197,5. Szombaton délután a 100 kg-os súlycsoportban verse­nyeztek a súlyemelők, köztük Hlavati András. Hlavati sza­kításban kiesett, lökésben 205 kg-os teljesítménnyel az EB- értékelésben hatodik lett. A világbajnoki címet a szovjet Szoc szerezte meg. 100 kg-ban világbajnok: Viktor Szoc (Szovjetunió) 422,5 kg (190, 232,5) 2. Zaha­­revics 420 kg (195, 225). 3. Matykievvicz (Csehszlovákia) 397.5 kg (180, 217,5). Szakításban, világbajnok: Zaharevics 195 kg. 2. Szoc 190. 3. Matykievvicz 180. Lökésben, világbajnok: Szoc 232.5 kg. 2. Zaharevics 225. 3. Matykiewicz 225 ... 7. Hlava­ti 205. A 110 kg-os súlycsoportban lapzárta után ért véget a ver­seny. Női röplabda VB Limában lejátszották az elő­döntő mérkőzéseket a női röp­­labda-világbajnokságon. Peru válogatottja 3:0 (12, 12, 10) arányú imponáló győzelmet aratott az Egyesült Államok ellen, és ezzel bejutott a dön­tőbe. Peru ellenfele Kína lesz, amely Japán ellen nyert ugyancsak 3:0 (8, 7, 6) arány­ban. A további helyosztók során Kuba 3:2 (6, —10, 6, —10. 10) arányban legyőzte Brazíliát, míg a Szovjetunió meglepő könnyen 3:0 (13, 9, 10) arány­ban nyert Dél-Korea ellen. Az eredmények alapján a 3. helyért Egyesült Államok— Japán, az 5. helyért Kuba— Szovjetunió, a 7. helyért Bra­zília—Dél-Korea mérkőzés lesz. A magyar válogatott Are­­q­uipa-ban a helyosztók során 3:0 (11, 10, 8) arányban győ­zött Kanada ellen. A magya­rok ezzel a 9. helyért játsz­hatnak Bulgáriával. Kína—Peru döntő SPORTNAPLÓ A vízilabda OB I-ben: Kp. Hon­véd—Szolnok­­i—ip. Iviecncor OSC —FTC 10—9. Eger— Szentes 13—3. Volán—Bp. Spartacus 8—7. BVSC —II. Dózsa 9—8. Az ökölvívó-bajnokságon szom­baton a döntőbe jutás volt a tét. Meglepetése volt a napnak, hogy Hranek döntő­s fölénnyel nyert az EB-bronzérmes Némedi ellen. A bajnokság döntőit, m­a rendezik meg a Sportcsarnokban. A Millenárison rendezték meg a motor­vezetékes kerékpáros bajnok­ságot. Az öt induló közül Filutás Árpád (BVSC) szerezte meg az elsőbbséget. Vezetője ifj. Pataki József volt. fiai aton ber­ényben megkezdődött a Bp. Spartacus III. nemzetközi nyílt sakkversenye. A viadalon 19 ország 86 sakkozója szerepel. A mezőnyben tíz nagymester, tizen­hat nemzetközi mester és tíz FI­­DE-mester található. Maradonát, a Barcelona futbal­listáját, megbüntette a Spanyol Labdarúgó Szövetség, mert gyen­gének ítélte meg a spanyol já­tékvezetés szín­vona­lát. Vasárnapi sportműsor Labdarúgás: NB II-es mérkőzé­sek, a kezdési időpont 15 óra*: Volán SC—Dorog- Czabim Samu tér: Bauxitbányász—Ganz-MÁVAG, Tapolca, Hódmezővás­árhely— N­a­gy­báton­y, Hód­mező­vás­árh­ely, Olaj­bánya­­?—Sióf­o­k. N­a­gyk­a­ni­­zsa: Kazincbarcika—Debreceni Ki­nizsi. Kazincbarcika: Sopron—Ba­ja, Sopron; Eger—Ózd, Eger. 12. sz. Volán—SZEOL AK, Rákoscsa­ba: Salgótarjáni TC—Keszthely, Salgótarján, Kecskemét—Szek­szárd, Kecskemét. ökölvívás: Az országos bajnok­ság döntői. Sport­csarnok. 10 ó. ■ vízilabda: OB I-es mérkőzések: Tatabányai Bányász—Vasas, Tata­bánya. 16 ó: Medicor OSC—FTC,­­Komjádi uszoda. 16.15 ó: Bp. Spar­tacus—Volán SC. Komjádi uszoda, 17.30 ó: Ú. Dózsa—BVSC, Komjádi uszoda. 13.45 ó: Szentesi Vízmű— Eger, Szentes, 16.30 ó: Bp. Hon­véd—Szolnoki VSE, Tüzér u. 16 óra. A St. Etienne labdarúgó­csapa­ta, a Tatabánya szerdai UEFA ellenfele, a francia bajnokság pénteki fordulójában 3—1-re nyert a Metz ellen, s jelenleg a 12. he­lyen áll. A Toulouse (itt játszik Bálim és Csapó) 1—1-re végzett idegenben a Bastiával. A Forma 1-es­ autós világbajnok­ság­ idei utolsó futamát ma ren­dezik meg Las Vegasban. Az ed­zés eredmények alapján a francia Prost volt a leggyorsabb, utána honfitársa Arnoux, majd az olasz Alberto következett. A pontver­senyben vezető finn Rosberg a hatodik legjobb időt futotta. Beljavszkij a második továbbjutó Moszkvában befejeződött a sakkvilágbajnoki zónaközi döntő. Szombaton még két függő játszmát zártak: a szov­jet Beljavszkij sötétté­ nyert a román Gheorghiu ellen, s ez annyit jelentett, hogy Kaszpa­­rov mellett ő a második to­vábbjutó. A másik függő az izraeli Murey sikerével vég­ződött. sötéttel nyert az ar­gentin Quinteros ellen A zónaközi döntő végered­ménye: 1. Kaszparov (szovjet) 10 pont, 2. Beljavszkij 8,5. 3—4. Andersson (svéd) és Tál (szov­jet) 8—8 p. 5—6. Garcia (ku­bai) és Geller (szovjet) 7,5— 7.5 ... 8—9. Christiansen (­amerikai) és Sax Gyula 6— 6. Ezzel kialakult a világbaj­nokjelöltek nyolcas mezőnye: Portisch Lajos, Rib­i Zoltán, a szovjet Szmiszlov, Kaszparov és Beljavszkij, a nyugatnémet Hilbner, a Fülöp-szigeteki Tőr­re és Korcsnoj. Vasárnap, 1982. szeptember 26. — HALÁMJA ÍTÉI TTK a justo­szláv .*H3Sl'elmetSző Jack-et”, a 34 éves Metód Trobecet, aki 1971— 1973 között öt nőt ölt meg­. Áldo­zatait a szlovén főváros, Ljublja­na közelében fekvő falujában, há­zának kályhájában elégette. A bűntény sor­ozatért 1980 novembe­rében halálra ítélték, az ítéletet azonban később megsemmisítették. Az­ új eljárás során megállapítot­­ták: bo£y a vádlott épelméjű, bár a gyak­osságokat beszámíthatósá­­g­ána­k kissé csökkent állapotában követte el. — SZÁZVÉGY HALÁLOS ÁLDO­ZATA van eddig az indonéziai Já­va szigeten tombold Galunggun? tűzhányóníírt. A vulkanikus tevé­kenység április 5-én, újult ki, az­óta 300 kitörés volt, a legutóbbi pénteken hajnalban. A szerencsét­lenséget tetézi, hogy a tűzhányó környékéről elmenekítettek tábo­raiban kolera pusztít és sokan halnak meg a hiányos táplálko­zás miatt.