Magyar Nemzet, 1984. november (47. évfolyam, 257-281. szám)

1984-11-22 / 274. szám

Csütörtök, 1984. november 22. ___________SPORT________ __ Az MTK-VM már harmadik Egyre furcsább képet fest a labdarúgó NB 1 táblázata. Az első öt között az újonc Debre­cen, az előző bajnokságban statisztáló MTK-VM, a közép­mezőnyben a Rába ETO, és az utolsó öt között az V. Dó­zsa, a Vasas és az FTC. Né­hány hónap alatt mintha gyö­keresen megváltoztak volna az erőviszonyok, bebizonyította egykori csapa­tának, hogy legalább annyit ér, mint a most ott futballozok. (malonyai) Debreceni MVSC—FTC 1-0 (0-0) Debrecen, 14 ezer néző. Ve­zette Jaczina. A csúszós, sáros pálya, a már-már irreális körülmé­nyek sem akadályozták a csa­patokat abban, hogy folytas­sák sorozatukat. A hazaiak az ebben a bajnokságban megszokott energikus játékot nyújtották, a Ferencváros pe­dig miként a­­ harmadik for­duló óta állandóan, ismét si­kertelen volt. Az első helyzetet a debre­ceni Tili hagyta ki a 22. perc­ben, amikor szöglet után az üresen maradt kapu fölé fe­jelt.­­ A második félidő elején Mörtel kapufát fejelt, az 52. percben viszont megszületett a találkozó egyetlen gólja: sok és jó átadás után a kiját­szott vendégvédelem mellett Magyar Zsolt került helyzetbe és tíz méterről úgy lőtt a ka­puba, hogy a labda egy védő lábán megpattant (1—0). A későbbiekben a hazaiak ma­gabiztosan tartották az ered­ményt, igaz, Rubold a 83. percben gólt lőtt, de lesről. (görömbölyi) Videoton—T­atabánya 3-0 (1-0) Székesfehérvár, 6 ezer néző. Vezette Nagy. B. A Tatabánya korábban jó néhányszor megtréfálta a sós­tói pályán a Videotont, most azonban a pontszerzésre sem volt esélye. Az ötszázadik NB I-es mérkőzését játszó hazai csapat, szokása szerint óriási iramban kezdett és egy­kettőre vezetést szerzett. A Bányász nem hagyta ennyi­ben, erőfeszítéseket tett az egyenlítésért, de a gólkirály­ságra pályázó Kiprichnek és csatártársainak ezúttal helyze­te is alig akadt Az ötödik percben Májer szögletét Szabó az „emeletről” fejelte háríthatatlanul a jobb alsó sarokba (1—0). Az 50. percben Végh tört előre, az alapvonalról okosan visszagurított és Burcsa tizen­két méterről a jobb alsó sa­rokba lőtt (2—0). A 77.­ percben az ismét él­­ményszerűen játszó Májer le­csapott egy lepattanó labdá­ra, térült-fordult, majd éles szögből nagy gólt lőtt (3—0). (posch) MTK-VM-V­ Dóssá 1-0 (1-0) Megyeri út, 3500 néző, Ve­zette: Szávó. Feltehetően a gólról beszél­nék majd a legtöbbet a mérkő­zés kapcsán, így már csak il­lendőségből is fól is­­ázzal kezdjük. Az első félidő záró­akkordjaként Ebedli saját ti­­tedházosán belül a hazaadás szándékával az MTK csatáro­kon átívelte­ a labdát Szend­­rei felé, a labda pedig a ka­pus fölött a bal felső sarokba hullott (1—0). Az MTK-VM továbbra is tudatosan, jól futballozik, Me­gyeri úti sikere teljesen­­meg­érdemelt. Az Ü. Dózsával nem lehet tudni mi lesz, minden­fajta tervszerűség nélkül ját­szottak a lila-fehérek. Egyetlen egy ember sem akadt közöttük, aki ihagára vállalta volna a szervezés­­ gondját, még a vá­­loga­tottban sok sikert elért Kardos is csak az indulataival tűnt ki. A játékvezető gondoskodott róla, hogy izgalmas legyen a mérkőzés. Kiosztott négy sár­ga­­lapot, beállása után tíz perc 25­ másodperccel kiállítot­ta az újpesti Bogdánt. Heves vitát folytatott a pályára ér­kező Temesvári Miklóssal, majd a hatalmi szó döntött, az öltözőbe­ parancsolta az edzőt. A­ találkozó egyébként Tóth József nagy elégtétele volt. Csepel—Bp. Honvéd 0—0 Csepel, 4 ezer néző. Vezette: Huták. A bajnokság első 11 fordu­lójában a Csepel és a Honvéd kapta a legkevesebb gólt, de helyezésükhöz képest csak rit­kán találtak az ellenfelek há­lójába. A 12. fordulóban, egy­más elleni mérkőzésük így szinte logikai úton levezethető végeredményt hozott, nem szü­letett gól a találkozón. " A Honvédban Menyhárt vé­dett, mert a válogatott And­­rusch József a keddi edzésen bokaszalagszalkadást szenve­dett és szerdán már meg is műtötték. A találkozón nagy, időnként heves volt a küzdelem, de iga­zán nagy gólhelyzetet nem alakítottak ki­ a csapatok. Haladás—Rába ETO 3-1 (1-0) Győr, 8 ezer néző. Vezette Nagy L. Nyugodt hangulat uralko­dott mindkét csapat öltözőjé­ben a mérkőzés előtt, csupán a győri Preszeller készülődött némi izgalommal, mert szá­zadik alkalommal játszott az NB I-ben, ráadásul a koráb­bi játszótársak elleni Az év­szakhoz képest kellemes idő­ben kezdődött az összecsapás, amelynek első félidejében in­kább küzdelmet, mintsem jó játékot láthatott a­ publikum. A két edző elképzelése közül ezúttal Rátkay Lászlóé vált be, aki biztonsági játék mel­lett a kontraakciókra buzdí­ Magyar Nemzet totta fiait. A tanácsot elsőként a 24. percben Topor fogadta m­eg, aki Fitos labdájával tört kapura és egyéni játék után szerzett vezetést a Haladás­nak (1—0). A Rába enerváltan, elkép­zelés nélkül próbálkozott. Nem így a vendégek, akik a szü­net után, az ötvenedik perc­ben Marton lövésével növel­ték el ónjaikét (2—0). Az 57. percben Szentes kö­zelről még szépített (2—1), de a 60. percben Topor megad­ta a kegyelemdöfést a hazaiak­nak. A szombathelyi közép­pályás szinte valamennyi győ­ri védőt kicselezte, majd Mé­száros és Hlagyvik között, pro­fi mozdulattal állította be a végeredményt (3—1). (P. g.) Eger—Pécsi MSC 1-0 (1-0) Eger, 3 ezer néző. Vezette Bay. Csakúgy, mint az előző két fordulóban, ismét jól játszott az Eger. Ugyanez mondható el a pécsiekről is, csak pont a fordított előjellel, ők a ki­tűnő bajnoki kezdés után az utóbbi mérkőzésen gyengél­kedtek s most is. Az első fél­időben például alig jutottak levegőhöz az újonc Eger el­len. A szünet után már pró­bálkoztak, de sokkal inkább volt esélye a hazaiaknak ar­ra, hogy növeljék előnyüket, semmint a Pécsnek az egyen­lítésre. A 22. percben Kiss Tibor szögletét Varga középre fe­jelte, Szebegyinszky tovább­csúsztatta és Cpepregi jó ütemben érkezve, nyolc mé­terről kapásból a kapuba lőtt (1—0). Békéscsaba-ZTE 2-2 (1-1) Békéscsaba, 1500 néző. Ve­zette: Nagy M. 1 Mint mindenfelé az ország­ban, itt is csúszóssá, sárossá vált a pálya a hétközi for­dulóra. Persze nemcsak a szomorú eső lehetett az oka annak, hogy a kezdéskor ne­gatív nézőcsúcs volt a Vihar­sarokban, nyilván közreját­szott az is, hogy az egykori csabai oroszlánbarlang már régen szelíd pihenővé alakult Pedig szokásuk szerint tem­pósan kezdték a hazaiak, mégis a 13. percben,­ hihetet­lenül peches gólt kaptak. Bay kapus egy szögletet pró­bált megmenteni Ottlakán rossz hazaadása után, de a roszul megfogott labda úgy pattant Nagy Imre elé, hogy a zalaegerszegiek hetese könnyedén sétálhatott be labdástól a csabaiak hálójá­ba (1—0). Viszonylag gyorsan kihe­verték a sokkot a csabaiak, hiszen alig tíz perc múltán a nehéz talajon is nagyon jól megélő Steigerwald ügyesen kotorta a labdát a hálóba (1—1). Mindinkább sárdagasz­­tás-jelleget öltött a játék. A második félidő elején megint a vendégek jutottak lépéselőnyhöz, Péter szoká­ Az Elektronika Átviteltechnikai Szövetkezet (Budapest VII., Klauzál utca 30.) felvesz, heti 40 órás munkaidőben: — asztalost, kereseti lehetőség 5000—6500 forint/hó; — műszaki rajzolót, kereseti lehetőség 3000—4500 forint/hó; ■továbbá: feszített szálas (Deprez) műszerek gyártására kezdő és gyakorlott — betanított, illetve — szakmunkásokat. Fizetés megegyezés szerint. Érdeklődni lehet telefonon is „222-131”, vagy személyesen a fenti címen. sa szerint nyargalt fel, csak felborítani tudták, Galántai pedig védhetetlenül csavarta a jobb felső sarokba a zalaiak második gólját (2—1). Elkeseredett békéscsabai rohamok után a 85. percben győzött az igazság. Három kapufa után legalább az egyik pontot megmentő gólt lőtt a hazai csapat. Most is Steiger­­wald ügyeskedett (2—2). S hogy a záráshoz is legyen „programpont”. Királyvárit két perccel a befejezés előtt kiállította a bíró. (fábián) Vasas-SZEOL AK 0-2 (1-0) Fáy utca, 1500 néző. Vezette: Ádám. Egy félidőn át a két csapat­nak a táblázaton elfoglalt he­lyét tükrözte a játék. Nemigen sikerült semmi a játékosok­nak. A kivétel: a 24. percben Híres a Birinyitől kapott lab­dát belőve a Vasas fennállásá­nak háromezredik NB I-es gólját érte el (1—0). A második félidőben Boros­tyán, majd Szijjártó góljával már 3—0-ra vezetett a Vasas, amikor Kun, később Deárc ré­vén egy gólra megközelítette a SZEOL AK. A mérkőzés a 78. percben dőlt el, amikor Somogyi ellen büntetőt ítélt a bíró, amit Csorba értékesí­tett (4—2). Ki lehetnek éhezve a sikerre a Vasas játékosai, mert nem kegyelmeztek a megroggyant ellenfélnek: Szij­jártó és Kuti góljai állították be a 6—2-es végeredményt. Az NB I állása 1. Videoton 12 5 3 1 21- 8 19 2. DMVSC 12 7 3 2 15- 9 17 3. MTK-VM 12 6 3 3 19-11 15 4. Bp. Honvéd 12 6 3 3 12- 7 15 5. Tatabánya 12 5 3 4 18-12 13 6. Csepel 12 5 3 4 11- 7 13 7. Rába ETO 12 5 3 1 20-20 13 8. Zalaegerszeg 12 4 4 4 17-15 12 9. Pécsi MSC 12 5 2 5 15-14 12 10. Haladás 12 5 2 5 11-11 12 11. Eger 12 4 3 5 9-16­­ 12. V. Dózsa 12 4 2 6 11-10 10 13. Vasas 12 3 4 5 16-17 10 14. Békéscsaba 12 4 2 6 12-22 10 15. Ferencváros 12 3 2 7 12-19 8 16. SZEOL­ 12­­ 2 10 8-29 2 Hof lemondott Erich Hof osztrák labdarúgó szövetségi kapitány szerdán beje­lentette­ lemondását. A bejelentés némiképp váratlan, hiszen a magyarokkal egy VB-se­­lejtező csoportban lévő osztrákok a múlt héten legyőzték a hollan­dokat. Hof helyzete tehát megszi­lárdulni látszott. A 48 esztendős kapitány azonban lemondásának indoklásakor kijelentette, hogy hónapok óta úgy érzi, Beppo Mau­­hart, a szövetség elnöke nincs bi­zalommal iránta. Az említett elnök jelenleg kül­földön tartózkodik, így a szövet­ség csak akkor határozhat a le­mondásról, ha hazatér. Továbbra is 4—0 Folytatódott a 9. forduló óta tartó döntetlensorozat Moszkvában a Karpov—Kosz­perem sakkvilágbajnoki páros­­mérkőzésen. A 26. játszmában Kaszparov vezette a világos bábokat s 24 lépés megtétele után ő ajánlott döntetlent, amit a címvédő Karpov el is fogadott. A párosmérkőzés­­ állása így továbbra is 4—0 Karpov javára. A lépések: 1. Hf3 Hf6 2. c4 c5 3. Hc3 Hc6 4. d4 cd: 5. Hd4­ e6 6. g3 Vb6 7. Hb3 d5 8. cd: Hd5­ 9. Fg2 Hc3­ 10. be: Fe7 11. 0—0 e5 12. Fe3 Vc7 13. Hc5 0—0 14. Va4 Fc5: 15. Fc5: Bd3 16. Bfdl Fe8 17. h3 Bd1: 18. Bd1: Bd8 19. Bd8: Vd8: 20. Fa7: Va8 21. Fc6: be: 22. Kh2 h5 23. Va5 16, döntetlen. Totótanácsadó a 47. játékhétre 1. Bielefeld (16)— Dortmund (17) S 2. Düsseldorf (15)— Hamburg (3) X 1 ». FC Köln (8) — Leverkusen (?) 12 4. Schalke 04 (12)— E. Frankfurt (19) 1 5. Uerdingen (6)— Kaiserslautem (4) x 1 S. Blau-Weis (16) — Bürstadt (10) X 1 2 7. St. Pauli (20) — Offerbach (9) X 9. Ascoli (15)— Roma fi) x 9. Atalanta (10)—Aveüino (7) 1 X 10. Fiorentina (6)— Inter (3) 2 I II. Milán (5)— Sampdoria (4) x 2 12. Taranto (15)—Bari (2) x 13. Verese (12)—Pisa (1) x 2 +1 Torino (2)—Verona (1) 1x2 Kisiklott a férfi csapat Fenn és lenn. Az óriási, kétszáz méter hosszú terem elején, a dobogón férficsapa­tunk a rangadót játszották, a terem másik végében a nők a felzárkózásért ültek asztal­hoz a norvégokkal szemben. Délután három órakor a prog­nózis a következő volt: Por­­tischék lelkesen és elszántan indultak harcba. Női gárdánk pedig dr. Kas Ritával erősít­ve is egy kicsit fáradtnak látszott. A csalódások, külö­nösen ebben a szellemi sport­ágban ritkán múlnak el nyomtalanul. Verőci Zsuzsa hosszú függő játszmában győzte le Van der Mijét, és bizony nagyon fáradtnak lát­szott. Ivánka Máriát, aki Mádl Ildikóval együtt — ilyen is ritkán fordul elő egyszerre egy csapatban — önmattot komponált királyának, látha­tóan megviselte a vereség. Mindhárman az ilyenkor egyetlen helyes utat követték a náluk jóval gyengébb játék­erőt képviselő norvégok el­len. Kirakták a figurákat a nyitásban és hosszú pozíciós harcban győzték le sorra el­­lenfeleiket, 3—0 arányú győ­zelmükkel felzárkóztak az él­csoporthoz. A biztató előjelek ellenére egészen másként alakult fér­fisakkozóink küzdelme a rangadón. Az óriási érdeklő­déssel kísért mérkőzésen mindkét válogatott az alap­csapatot ültette sakkasztal­hoz. A játékidő első két órá­jában indokoltnak látszottak reményeink. Ribli és Sax is kedvezőbben állt Polugajevsz­­kij, illetve Juszupov ellen. Polugajevszkij fel is ajánlot­ta a döntetlent valamivel hát­rányosabb állásban. Ezt Fo­rintos Győző csapatkapitány joggal kapcsolni akarta a Va­­ganjan—Adorján parti dön­tetlenre adásával. A magyar nagymester, aki harmadszor­ játszott sötét színnel, ekkor már rosszabbul állt Ezt az ajánlatot a szovjet csapat ka-­ pitánya, Makaricsev elutasí­­trásában Vaganjan lenyerte Adorján vezérét és a magyar nagymester a játszma feladá­sára kényszerült. Sajnos, ez­után a többi játszma is tragi­kusan alakult számunkra, Sax Gyula is elvesztette játsz­­ máját Juszupoval szemben. Sax többször elkerülte a nyil­vánvalóan döntetlen folyta­tást a kizárólag döntetlenre játszó ellenféllel szemben, de időzavarba került és elnézte ellenfele taktikai fenyegető­,­sét. Ezután a csaknem végig jobban álló Ribli vesztett., Azért csaknem, mert az idő­ellenőrzés előtt még tíz lé­péssel jobb volt pozíciója. Túl nagy kockázatot vállalt, és a rutinos Polugajevszkij kihasználta Riblr királyának védtelenségét. Ezután Por­­tisch felé fordult a figyelem. A magyar nagymester sötét színnel a középjátékban gya­logot vesztett a nagy formá­ban játszó Beljavszkijjal szemben. Portisch bár hősie­sen küzdött, a függőben ma­radt végjátékban nagyon ne­héz helyzetben van, és nem sok kilátása van a döntetlen elérésére. Férficsapatunk ilyen nagyarányú veresége egyedülálló a sakkolimpiák történetében és Szalonikiben is a legnagyobb meglepetés. Eredmények: Férfiak 2. forduló: Magyarország— Svájc 3—1, 3. forduló: Szov­jetunió—Magyarország 3—0, (1). Nők: 2. forduló: Hollan­dia—Magyarország 2—1, 3. forduló: Magyarország—Nor­végia 3—0. Ozsváth András Három magyar asztaliteniszeső az Európa-válogatottban Ljubljanában, a jugoszláv nemzetközi bajnokság alkal­mával ülést tartott az Európai Asztalitenisz Unió (ETTU) elnöksége. A tanácskozásról dr. Lakatos György, a szer­vezet elnöke többek között ezeket mondta Kozák Mihály­nak, az MTI munkatársának. — Bár több napirendi pon­tot vitattunk meg, az egyik legfontosabb a januárban el­ső ízben sorra kerülő Ázsia —Európa találkozó volt — hangsúlyozta. — Mos­t már végleges, hogy január 4—7. között Hongkongban lesz az új rendszerű verseny pre­mierje, 1986-ban pedig Rot­terdam a visszavágó színhe­lye. Már megtörtént a 12, il­letve 9 fős Európa-válogatott kijelölése, a ranglisták alap­ján. — A férfiversenyben Klam­­pár indul, a női viadalon Oláh és Szabó. Kriston és Urbán tartalék, ha történne lemon­dás, akkor ők is szerepelhet­nek — folytatta Lakatos dr. Mi indokolta az Ázsia— Európa találkozó létrehozá­sát? — Az uniónak már­ régi terve volt, hogy lebonyolítson egy ilyen találkozót. Európa játékosai minél többet verse­nyeznek az ázsiaiakkal, annál jobban megközelíthetik őket, s a távol-keletiek örülnek, ha játszhatnak a közismerten technikás európaiakkal. Szer­vezetünk nagy sikernek tart­ja, hogy javaslatára létrejön ez az egész asztalitenisz vilá­­got érdeklő viadal — mondta befejezésül dr. Lakatos György. Az Európa-válogatottak tagjait férfiak: U. Bengtsson, Waldner, Appelgren, Lindh (svéd), Surbeh, Kalinics (jugoszláv), Secretin, B­­­rod­eau (francia), Grubba (lenn­­gyel), Pansky (csehszlovák), Ma­­zunov (szovjet), Klam­pár (magyar). — tartalék: Kriston (magyar) és Kuharski (lengyel), nők: Popova, Bulatova, Antonjan (szovjet), Szabó, Oláh (magyar), Hrachova (csehszlovák), Vriesekoop (hol­land), Batinics (jugoszláv), Und­­blad (svéd). — tartalék: Urbán (magyar) és Krüger (nyugatnémet). Törőcsik András, az V. Dózsa labdarúgójának esetleges szerződ­tetéséről tárgyaltak Budapesten, a svájci Lausanne csapatának ve­zetői. A megbeszélések a jövő hé­ten folytatódnak. EGY FENYŐFÁRA VALÓ FINOMSÁGOT NYERHET, ha a MEXIKÓ KÁVÉ tasakját díszítő figurákból 6 darabot december 3-ig címünkre beküld. U­EXIKO K P VI _MAHIR-MEXIKÓ KÁVÉ *1450 BP9.PFZGÁJ