Magyar Sakkvilág, 1913. április - 1914. március (3. évfolyam, 1-24. szám)

1913-09-28 / 12. szám

176 Magyar Sakkvilág Ugyancsak a kongresszus felhívta a kört egy osztrák-magyar sakkszövetség alapítására. Ennek célja lett volna a sakkjátékot köl­csönös eszmecsere, összejövetel, tanácskozás által lehetőleg kiművelni s az összejövetelt évenkint egyszer a monarchia más-más városában tartani. A Pesti Sakk-kör felhivatott, hogy álljon az ügy élére és hogy az 1871. első kongresszus Pesten tartassák meg. E felhívással foglalkozott a Pesti Sakk-kör választmánya 1870 október 31-én Erkel Ferenc elnökletével tartott ülésén. A választmány a kérdés megvitatása után elküldte válaszát, mely szerint az eszmét a Pesti Sakk-kör is pártolja, azt elvben elfogadja, de az első kongresz­­szus tartassák meg más városban s ha a többiek felkarolják, a Pesti Sakk-kör is részt vesz benne. Ez volt az elküldött levél tartalma, mig Kubinyi titkár az 1871. januári közgyűlésen évi jelentésében ez ügy­ről a következőleg referált: „Miután a közgyűlés jól tudja, hogy az egylet vagyona, és azt hiszem, közülünk is többek anyagi körülmé­nyei, az ilyen sok eszem-iszommal járó költekezést nem enged meg, a közönség pártfogásában és részvételében pedig könnyen csalód­hatnánk, a válasz a választmányi ülés határozatához képest oda nyil­vánult, hogy az eszmét pártoljuk, ha más felkarolja, mi is belépünk, de az 1871. évi összejövetelt tartsák más városban.“ A gráci kongresszuson Berger János mester elő is terjesztette az osztrák sakkszövetség 12 pontból álló alapszabály-tervezetét és re­mélték, hogy 1871-ben Pesten, 1872-ben Prágában és 1873-ban Bécsben megtarthatják a kongresszust. A sakkszövetség azonban nem tudott megalakulni s elmaradt a pesti valamint a prágai összejövetel is. * A Pesti Sakk-körben 1870-ben, különösen az utolsó hónapokban mozgalmas sakkélet uralkodott. Egyes tagok felajánlottak díjakat, me­lyekből egymás után három kihülős versenyt rendeztek. Az első versenyre Madarasy László tűzött ki 3 aranyat; a má­sodik díj úgy ezen, mint a másik két versenyen a résztvevők által befizetett tétekből állott. Mind a három kihülős versenyen 8 játékos vett részt. Az első tornán Taraba Károly nyerte az első díjat, a má­sodikat Fähndrich Hugó. A második versenyen, melyre Fähndrich Hugó tűzött ki 5 ara­nyat, ugyancsak Taraba Károly nyerte az első díjat és Fähndrich Hugó a másodikat. A harmadik versenyen a Löwbeer Mór által kitűzött 3 arany első díjat Schwarz Adolf nyerte és Taraba Károly lett második. A Pesti Sakk-kör 1871 január 15-én rendes közgyűlést tar­tott, jelen volt 17 tag. Az elnök és alelnök a közgyűlésen való meg­jelenésben akadályoztatva lévén, közakarattal dr. Vidor Zsigmond­né­